Meeding kasten, Donderdag 4 September Onwrikbaar. Ie Mn arborg - laat ONEN. MEN-TEH- No. 209 1913 of Senedenwoning binnenland burg in de September. 51e Jaargang. posits, YeiligMds-SM M. MEIJER, W. L. HUSON, n t FEUILLETON Land= en Tuinbouw te Amsterdam, dato verklaard de Firma n-, Jongeheeren- en :d. Gestrengen Heer eten boedel, laf SEPTEMBER ixeerde prijzen in het straat 16, Vlissingen. insche en Engelsche ipe. rbeeld r ijen knoopen f 15.- f 7.S0. f 30.—, f 32.—. f15.50, f 17, rjas f 25- f 30.—, f 12.50, f 15.— Damesmantels f 18 voor f7.— 1.50. Cinderkleeding NTALONS, :der vanaf 75 cent. verkoop geschiedt j)OP: RDAG van 10-3 uur. van 2 tot 3 uur. kment voornoemd iNDOORN. NTEN: t zich aan een geschikt T>or DAG- of NACHT- Adres bureau „Vlis- lourant." it zich aan een gepen- )nder-officier voor Kan- Magazijnwerkzaam- >tc. Brieven onder letter :au „Vlissingsehe Courant." lur gevraagd voor een >ezin een ruime ran f 20 per maand niet H nde. Brieven onder lette' Vlissingsehe Courant. - DE voor ZEELAND, RZEKERT over 1912 f 0,65 per f1000. gen worden gaarne Agent BeJIamypark il en Taxateur, De Ruyterstfhe' VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nümmers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemer.ts- flduertentiën op zeer uoordeelsge voorwaarden. Het afgetreden kabinet. H. M. de Koningin had voor gis terenavond ten 7'/s uur ten Koninklijke Paleize aan een afscheidsmaaltijd in kleinen kring genoodigd de afge treden ministers, t. w. de heeren Heemskerk, De Marees van Swinderen en mevrouw De Marees van Swinderen mr. Kolkman, Colijn, mr. Regout en mevrouw Regout, Talma en De Waal Malefijt. H. M. de Koningin-moeder ver leende in den namiddag den leden van het afgetreden Kabinet een af scheidsgehoor. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September a.s. J. E. N. baron Schimmeipenninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. Interparlementaire Conferentie. De heer^ mr. M. Tydeman Jr., lid der Tweede Kamer aanvaardde gister liet presidium van bovengenoemde conferentie met een rede,waarin hij de inwijding van het Vredespaleis her dacht, dank en hulde bracht aan Car negie, en waar hij voorts in het licht stelde, hoezeer de Interparlementaire Unie in beteekenis en kracht is voor uitgegaan, gedurende de 25 jaren van haar bestaan. In 1894 zaten 70 per- jonen aan een feestdiner in de, kieine comediezaal van het Kurhaus thans bedraagt het ledental ongeveer 3500 en de bijeenkomsten zijn steeds luis terrijker geworden. Vervolgens wees spr. erop, hoe het instituut der Haagsche Vredesconferen- tiën van de allergrootste beteekenis voor het werk, ja voor het geheele bestaan der Interparlementiare Unie is geworden, voor wie de Vredes conferentie de maatstaf van het be reikbare is. Met voldoening kon spr. gewagen van den bloei en het krachtig leven der Unie, zoowel wat vermeerdering in aanzien als structuur betreftmet dankbaarheid terugzien op de reeds verkregen practische resultaten op het gebied van de Internationale recht spraak en op het aandeel, dat de I.U. daarin heeft gehad. Maar bij het overzien van de huidige politieke situatie rijst de vraagis het om dit te bereiken, dat wij hebben vergaderd, wenschen uitgesproken, besluiten ge nomen, tractaten ontworpen Spr. gewaagde daarbij van den Italiaansch- Turkschen oorlog en van den Balkan- krijg, waarvan de gruwelen en aan- gierichte verwoestingen alle beschrij- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 59.) Hij zag het wel, dat de zoo ver trouwelijk begroete tante hem zeiven veel vriendelijker ontvangen had dan dezen neef van haar, die niet scheen te bespeuren, hoe donker haar gelaat stond, U bent paardenliefhebber en zeker ook kenner, meneer Begemann, sPtak hij dezen aah. Ik wensch een ujpaard te koopen, ben aan het rij- den gewoon en zou gaarne een dier Wl,lcn hebben met veel temperament, naar zonder kuren. Misschien kunt "..Mij een goeden raad geven en m'i zeggen, tot wien ik mij moet wenden Zoo was het gesprek tusschen de oeide heeren op de beste manier "geleid. Vrouw Jensen ging de ka- uit om haar mantei af fe doen «y moest binnenblijven. v ng te boven gaan. De beperking der bewapening is voorloopig van de baan. De huidige leer op het stuk der oorlogsleeningen is minder streng dan voorheen. Belangrijke conventies van de 2e vredesconferentie en de Londensche declaratie blijven onuit gevoerd, de voorbereiding van de 2de Haagsche conferentie blijft dienten gevolge liggen, de bijeenroeping komt naar men zegt, in gevaar. Spr. vroeg zich ten slotte af, of de Unie derhalve niet langer tractaten moet ontwerpen, en beantwoordde die vraag ontkennend. Ook de publieke opinie moet opgevoed worden. De tractaten zullen aan die opvoeding dienstbaar zijn. Het chauvinisme, ziektevorm naar het patriotisme, moet bestreden het materieel eigenbelang moet teruggedrongen worden voor het algemeen belang het recht moet stap voor stap het gebied van de macht innemen. De Interparlementaire Unie moet hierbij voorgaan. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, heette het congres namens de regeering hartelijk welkom in dit voor ons land zoo gedenkwaardige jaar. Terwijl hij zijn vreugde uitsprak dat de Balkan oorlog is gelocaliseerd, betoogde hij dat het doel van de Unie des te no - beier is, naarmate het moeilijker is de geschillen tusschen de volken langs den weg van internationaal recht op te lossen, zonder daarbij de souve- reiniteit der Staten en de rechtmatige volkstrots aan te tasten of te kwetsen De minister uitte de beste wenschen voor het welslagen van het congres. Te oud voor ouderdomsrente. Een iid eener rentecommissie schrijft aan de „Leeuw. Ct." Zooals bekend heeft hij, die op 3 December e.k. den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt öf overschreden, recht op een ouderdomsrente van f2 per week,indien hij aannemelijk maakt, dat hij in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddellijk voorafgaat" aan dien datum of aan de vervulling van zijn zeventigste jaar, te zamen gedurende ten minste 156 weken, tegen loon van niet meer dan f1200 per jaar binnen Nederland arbeid heeft ver richt. De wetgever heeft blijkbaar aange nomen dat ailen, die na het bereiken van hun zestigste jaar in een aaneen gesloten tijdvak van 10 jaren te zamen gedurende ten minste 156 weken be doelden arbeid hebben verricht, aan spraak zouden kunnen maken op genoemde rente. Toch is dit niet waar. Ik kreeg iemand bij mij om inlichtingen voor een 92 jarige, die het gezicht heeft verloren en daardoor de laatste 10 jaren niet heeft kunnen werken. Van zijn 60ste tot zijn 70ste jaar was hij schipper voor eigen rekening. Toen Onmiddellijk daarna bracht een der dienstmeisjes wijn en glazen. Onder het spreken door moest Jan teikens weer naar Lotty kijken. Je ziet er vandaag bijzonder vergenoegd uit, Charlottezei hij op eens. Ik ben het ook, antwoordde ze op luchtigen toon. Een scherpe blik uit zijn heldere oogen richtte zich onderzoekend op den nieuwen kennis, met wien Lotty thans druk over gemeenschappelijke herinneringen babbelde, en dan weer op Lotty zelf, die, door een haar zelf niet recht duidelijke aandrift geleid, vriendelijker glimlachte en sprak dan dit anders haar gewoonte was. Ook vrouw Jensen scheen zich in zijn oogen tegenover den assessor anders te gedragen dan ze 't anders tegenover vreemden placht te doen. Tegemoetkomend kon men het noch bij de een noch bij de andere nee- men, maar toch vond Jan Begemann het onaangenaam, dat de assessor als vriend werd behandeld. Deze sprak nu over dit, dan over dat, blijkbaar met de bedoeling om zich dit beroep hem te zwaar werd, was hij genoodzaakt zijn schip van de hand te doen en bij anderen te gaan werken. Eenige jaren ging dit goed totdat zijn oogen hun dienst weigerden. Was art 369 der Invaliditeitswet eenige jaren vroeger in wei king ge treden dan zou ook deze grijsaard op 9 December e.k. zijn f 2, die, hij zoo bitter noodig heeft, vaiï het postkantoor kunnen halen. Thans niet, hij is te oud voor de ouderdomsrente. De Fuchsia. Een aloude, maar nog steeds bij allen geliefde plant. Overal tiert ze even gemakkelijk, hetzij op een bloem bed of op het balkon, voor het venster of in de kamer op de bloemtafel. Door deze eigenschap is ze een der onont- beeriijkste bloemen geworden. Reeds als plantje ontplooit zich een rijkdom van los gevormde bloemen niet min der dankbaar zijn echter ook de oude stammen, die elk voorjaar als herleven en des zomers met een weinig goede behandeling een rijken bloemenschat ontwikkelen. Daar de fuchsia zeer goed tegen de wisselingen van het weer bestand is en gemakkelijk over winterd kan worden, is het niet noodig elk jaar nieuwe planten af te zetten, ofschoon de stekking zeer gemakkelijk gaat en zonder groote moeite, en met geringe hulpmiddelen kan geschieden. Wanneer in het voorjaar de jonge loten 5 a 10 cM. lang geworden zijn en beginnen te verljc .iten, is het tijd met de stekking aan te vangen. Men snijdt de stekken af, zooals vroeger reeds door ons is aangegeven, en zet ze in potten, die met lichten en zan- digen grond gevuld zijn. Heeft men een broeibak tot zijn beschikking, zoo brengt men de potten daarin, houdt haar aanvankelijk dicht en zorgt voor schaduw en vochtige luchtal heel spoedig beginnen ze wortel te schieten. Ook in de kamer kan men de stekken met goed gevolg kweeken, mits men zorge de pot met glas te bedekken. Er vormt zich al heel spoedig aan de ondervlakte de zoogenaamde Callus en wanneer er een voldoende hoeveel heid wortels aanwezig zijn, worden de jonge plantjes in stekpotjes uitge- plant en op een beschutte plaats in den tuin gezet of nog beter weer in de broeibak gebracht. Er moet dan later, wanneer de potten overworteld zijn, nogmaals een verplanting plaats hebben. Op deze wijze kan men krachtige, rijk bloeiende planten verkrijgen. Ue stekking kan den ganschen zomer worden voortgezet. Belangrijker dan de kweekerij van jonge planten is de behandeling en verpleging van oude te oriënteeren. Hij vroeg naar de fa milies, bij welke men bezoeken moest afleggen, naar de voornaamste per sonen, hij vroeg nog allerlei andere inlichtingen en de' dames of Jan gaven hem antwoord. Zoo werd ook de naam Stahlberg genoemd, toen de assessor over de allerliefste villa's bij de stad sprak. Wie is Stahlberg vroeg hij. Jan zweeg voorzichtigLotty na- tuurlijkiiok. Maar vrouw Jensen, die nog gfftijd onder den invloed der gemoedsbeweging van dien middag verkeerde, zei op scherpen toon Sommigen, zooals b. v. mijn zoon, noemen hem een genieande ren beweren, dat het spoedig genoeg zal blijken. Kom, tante Jensen, waarschijn lijk overdrijven beide partijen, vie! Jan Begemann haar in de rede en 't was duidelijk, dat hij dit met een bepaalde bedoeling deed. Vrouw Jensen begreep hem. De gespannen blik van den assessor, waarin ze plotseling iets loerends meende te ontdekken, gaf Jan recht tot zijn opmerking. En nu stond Jan-op; hij moest fuchsia's. In 't algemeen houden ze meer van een weinig schaduw dan van feilen zonneschijn, doch tieren ook goed in de schaduw, mits de plaats eenigszins luchtig is. In de zon verbranden de bladeren zeer gemak kelijk. De planten bloeien weliswaar buitengewoon rijk, houden daarmee echter spoedig op en laten haar bla deren vallen, vooral wanneer ze in potten staan. Men neemt voor fuchsia's een niet te lichten, doch vruchtbaien grond, die men het best met compost en broeibakaarde vermengen kan. Zeer goed werkt een bemesting met hoorn- afval. In den zomer verlangen de fuchsia's veel wafer. Wanneer de fuchsia's ons des zo mers het hart verrukt hebben door haar bloemenpracht en de herfst nadert, moeten we denken aan de overwin tering onzer pleegkinderen. Nauwelijks een onzer sierplanten heeft hierop meer aanspraak. De buitenstaande planten worden in potten gezet en naar haar winterkwartier gebracht. In een serre, in een vorsfvrije broeibak, in een eenigszins lichten, niet te vochti- gen kelder, in 't algemeen overal, waar de vorst niet kan doordringen en het niet te vochtig is, blijft onze fuchsia gezond en frisch tot het voor jaar. Het is noodig van tijd tot tijd een beetje te gieten wanneer de potten te droog zijn. Ontwaakt dan in het warme voorjaar de natuur uit haar winterslaap, zoo halen we ook onze fuchsia's voor den dag en onder werpen ze aan een grondig onderzoek. De fuchsia wordt goed ingesneden, zoodat de plant een schoonen vorm verkrijgt, daarbij kan men, zonder schade aan te richten, heel best snoeien in het oude hout, waarna de jonge scheuten met volle kracht uit breken het overvloedige en slechte hout wordt eveneens verwijderd. De wortels moeten eenzelfde zuivering ondergaan en de planten gezet worden in nieuwe aarde en zindelijke potten, welker grootte van de wortels en den omvang der plant afhangt. In den eersten tijd verschaffe men de fuchsia zooveel licht en warmte als mogelijk is en eerst later wanneer er zich nieuwe wortels en loten gevormd hebben, brenge men ze op de voor haar bestemde plaats. Er zijn een aantal fuchsia-soorten, zoowel enkele ais dubbele. In 't al gemeen bloeien de eerste milder dan de laatste. De kleinbladige Fuchsia coccinea en de bekende Fuchsia vul- gens kunnen onder gunstige omstan digheden buiten blijven het is even wel raadzaam des winters de planten te dekken met loof of drogen mest. Middelbaar Onderwijs, (Vervolg en Slot.) Van 't aantal leerlingen bij 't eind van den cursus overgebleven keerden er naar huis, zei hij. Ook de assessor stond op. Mijn gids wacht ginds in den stal, antwoordde hij op de vraag van Lotty, of hij den weg naar huis wel zou kunnen vinden. Charlotte moet plotseling denken aan haar avontuurlijke wandeling over den dijk, waarover zij zich nog altijd schaamde. Men zou Bissing haar gansche geschiedenis vertellen, dacht ze. En hoe zou hij dan over haar oordeelen Jan zag in de trekken van haar gelaat iets van de geheime onrust, maar gaf er een verkeerde uitleg ging aan. Wat spijt het haar, dat hij weg gaat! dacht hij met bitterheid in de vaste overtuiging, dat hij nu einde lijk den man had ontdekt, die Lotly tegenover hem en alle anderen zoo onverschillig maakte. En dan moest hij ook nog met vrouw Jensen sprekenwant hij had het gevoel, dat ze iets tegen hem hadze was anders dan gewoonlijk. Zondag waren Nils en Dina bij ons ten eten, moeder had jullie ook gaarne genoodigd, maar ze wisten 69 bij den nieuwen terug. Aan het toelatingsexamen, dat in Juli en Sep tember werd afgenomen, namen 42 candidaten voor de eerste klasse deel van de 39 jongens moesten er 3 en van de 6 meisjes 2 afgewezen worden. Drie der geslaagde jongens lieten zich niet inschrijven ais leerling, één we gens verandering van woonplaats en 2 wegens verandering van bestemming. Zonder examen werden ingeschreven één leerling voor de tweede klasse en één leerling voor de derde klasse,,, komende van eenzelfde klasse eener H. B. S. elders. Bovendien werd in den loop van den cursus één leerling van de eerste klasse der H. B. S. te Den Heider overgenomen en verliet één leerling der He klasse onze school wegens ver trek naar het buitenland, zoodat op 31 December 1912 de school bevatte 105 leerlingen, 97 van hen zijn Viissingers, de andere 8 komen van buitenvan deze 8 wonen er 3 in Vlissingen en reizen er 5 dagelijks op en neer. Evenals 't vorige jaar kwam slechts éénmaal willekeurig verzuim voor en wel bij dezelfde leerlinge. Waar het hier gold eene handeling opzettelijk in strijd met het reglement, mocht ditmaal straf niet uitblijven en werd aan bedoelde leerlinge voor éen dag de toegang tot de lessen ontzegd. Orde en tucht lieten dit jaar niets te wenschen over. Het schoolgeld bedraagt f 60 per jaar voer volledig onderwijsvoor enkele lessenf? 's jaars per wekelijksch lesuur met een maximum van f 60 per jaar. Voor meer dan één leerling uit hetzelfde gezin bedraagt 'i school geld voor één het volle schoolgeld voor elk der overige gedeelte vrij stelling van betaling van schoolgeld werd aan 2 leerlingen verleend. Door de op 15 October in werking getreden splitsing van klasse lil werd een nieuw lokaal noodig, waarvoor bestemd werd de tot heden voor her aardrijkskundig onderwijs gebezigde lokaliteit. Het mag niet ontkend worden, dat deze maatregel ongerief heeft mede gebracht, daar de leermiddelen voor het onderwijs in Aardrijkskunde thans telkens van het eene naar het andere lokaal moeten worden overgebracht, De verschillende lokaliteiten lieten, wat betreft ruimte, inrichting, ventila tie en licht weinig te wenschen over. De nadeelige invloed van hare ligging te midden van 't rumoer der straat en dat der naburige fabriek deed zich dit jaar weer hinderlijk gevoelen. Bij 't groeiend aantal leerlingen springt meer en meer in 't oog het gemis van een behoorlijk ruimen toe - gang, zoowel naar- de onder- als naar de bovenverdieping, in den loop van 't jaar bleek het noodig van de beide speelplaatsen, waarvan voor en tus- niet zei hij om toch maar wat te zeggen. Neen, neen, doet geen moeite laat ons maar alleen had Char lotte haar op scherpen toon hooren zeggen. Wat had tante toch Jan keek haar verschrikt, bijna beleedigd aan. O, ik begrijp het 1 mompelde hij eindelijk en wierp het hoofd fier in den nek. Toen de beide heeren weg waren, gaf vrouw Jensen lucht aan haar met zooveel moeite bedwon gen opwinding. Alles vertelde ze aan Lotty, alles, van het eerste woord van Dorwetter tot aan den laatsten spottenden uit roep van Nils„Jan wil haar niet daarover ergert ge u 1" Charlotte was zeer bleek geworden en keek de oude vrouw met groote oogen aan. Dat zou Jan gezegd hebben Of hij had het laten merken Ze sprak het niet uit, maar in haar oogen las de oude vrouw dezen kreet harer ziel. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1