Woensdag 3 September Onwrikbaar. No. 208 gemeentebestuur 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs- flduertentiën op zeer ooordeelige ooormaarden. BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat, ter voldoening aan de voor schriften van art. 203 der gemeente wet de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar .1914 met de noodige in lichtingen en bescheiden, op heden, aan den gemeenteraad is aangeboden en voor ieder ter lezing is nederge- legd en hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Vlissingen, 2 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Hofberichten. Naar men verneemt, zal Z. K. H, de Prins der Nederlanden na de opening der Staten-Generaal niet met H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana naar het Loo terugkeeren, doch zich van Den Haag naar Dob bin begeven. Aubade aan de Koningin. Oisterenochtend hebben zestien muziek- en fanfarecorpsen, allen aan gesloten bij den Bond van Christelijke harmonie- en Fantare-Vereenigingen in Zuid-Holland, en 250 a 300 exe cutanten, met veertien banieren onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer J. H. Wassink, op het voorplein van net Paleis in het Bosch een aubade aan de Koningin gebracht die deze muzikale hulde aanhoorde op het bordes van het paleis met den Prins en 't Prinsesje en groot gevolg. Er werden onberispelijk vijf nummers uitgevoerd onder ademlooze stilte, waaronder het oude Wilhelmus en een lied van Valerius. Duizenden waren getuige van deze hulde. Na atloop daalden de Koningin en de Prins met het Prinsesje in hun midden het hooge bordes at en liepen buigende vlak langs de zangersgroep onder een ongekend enthousiasme van die eenvoudige jongelingen. Daarna bewezenKoningin en Prins hun groote eer door de leden van 't hoofdbestuur en de zestien voorzitters van de ver- eenigingen ten aanschouwe van de geheele menschenmenigte bij zich te laten komen op het bordes van het paleis en ieder hunner in 't bijzonder minuten lang toe te spreken en te dan ken voor deze hulde der christelijke Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 58.) Lotty gevoelde instictmatig de te leurstelling van haar gast. En daar stond nu ook de kleine tafel bij den haard vol met allerlei kleine voorwerpen, en Hanne, die de lamp in de woonkamer zou aan keken, hoorde nietze was al weer bezig met schuren. Dat maakte Charlotte nu eerst recht verlegen en onhandig. Hij nam haar van 't hoofd tot de voeten op wat hij zag, bevredigde kern. Ze zag er in haar donkere, eenvoudige huisjapon nu toch weer als een echte dame uit. Onderlusschen had Lotty zelf de E[°ote lamp aangestoken en bracht den bezoeker nu in de mooie, groote Woonkamer. Maar nu zou ik toch gaarne eens willen weten, meneer de asses- jongelingschap in de provincie Zuid- Holland. Daarna werden alle genoem de heeren binnen het paleis genoo- digd, waar hun verfrisschingen wer den aangeboden. Toen de bondsvoorzitter weer bui ten kwam, sprak hij van de estrade, van welke hij de uitvoering had ge leid, bewogen de executanten toe, zich uitputtende in lof over de onge kend hartelijke wijze, waarop het ko ninklijk gezin dankbaarheid betoonde voor deze aubade. Serenade aan de Koningin. Zaterdagavond half negen wordt op het voorplein van het Huis ten Bosch te 's Gravenhage door ruim 1000 zangers van de beste mannen koren uit het land, met medewerking van de Koninklijke Kapel, aan de Koningin een serenade gebracht. Het nieuwe minister ie. „De Tijd" heeft het nieuwe minis terie „Het kabinet der wanhoop" genoemd. Naar aanleiding hiervan schrijft „Het Vaderland" o. a. Wij hebben niets tegen dien titel, waar we dien aanvaarden in deze beteekenis, dat het optreden van dit kabinet de rechterzijde tot wanhoop brengt. En de politieke beschouwin gen daarin, hoe onwelwillend ook voor den politieken tegenstander laten ons koud ze zijn toch zoo gespeend aan alle objectieviteit, dat ze geen uitgangspunt kunnen vormen voor serieus debat. Maar wat geheel niet door den beugel kan, is, dat man nen ais Cort van der Linden en Treub daarin voor „karakterloozen" en „windhanen" worden uitgemaakt. En wie deze schendtaal sprak, meende daaraan een glimp van waarheid te kunnen geven door de bewering, dat beide deze hoogstaande mannen met hun regeeringsprogram in strijd zul len komen met eigen overtuiging. En dat wordt maar neergeschreven, ter wijl eerst op 16 Sept. a. s. het pro gram van het kabinet bekend zal wordenwaarlijk men zou in een schaterlach uitbarsten, als het min allooi der bestrijding niet rechtmatige ergernis wekte. Bij voorbaat brandmerken wij ver der iederen aanval op een staatsman, waarbij als wapen uitingen van jaren geleden moeten dienen, vooral als het niet om beginselen, maar om het tempo der wetgeving gaaten reeds nu wenschen wij vast te leg gen, dat als Treub ons uitbreiding zal geven van art. 369 tot alle oude behoeftigen en vrijstelling van pre miebetaling voor lage loonen en in- kpmens, hij zichzelf geheel gelijk zal zijn geblevenen dat het o. i. zelfs staatsmanswijsheid zou wezen, als hij na zoo duidelijk uitgesproken volks- sor, welke goede geest u hierheen heeft gevoerd. Het zeer verheven koninklijk departement van justitie, juffrouw, heeft in zijn wijsheid besloten om mijn op 't oogenblik nog eenigszins sluimerend talent tot ontwikkeling te brengen.U ziet in mij de toekomstige rechterhand van meneer den presi dent der rechtbank in L. en het spijt mij alleen maar wat, dat u mijn door aile bladen met gejuich be groete benoeming zoo geheel over 't hoofd hebt gezien U hebt mij dus in 'tgeheel niet verwacht? Mij totaal vergeten O, dat is hard en wreed Troost u, meneer von Bissing de dingen zijn gewoonlijk maar half zoo erg, als ze lijken. Dadelijk den tweeden dag na mijn aankomst vlieg ik naar u toe U en de geachte vrouw Jensen bent in dit land de eenige en mij daarom des te dierbaarder menschen, die ik ken. Hij zei niet, hoe teleurgesteld hij zich nog altijd gevoelde. Iedere blik Ieerde hem opnieuw, dat van de steedsche chique en het weelderige wensch voor Staatspensionneering, daaraan zooveel mogelijk tegemoet kwam. In de „N. Venl. Ct." merkt dr. Nolens op, dat eerst uit de troonrede zal blijken of het nieuwe kabinet zelfstandig zal optreden, dan wel zetbaas van de concentratie, die zelf handelt bij procuratie van de socia listen. Voorloopig kan men slechts gissen. Zoo kan men zich afvragenzal gepoogd worden algemeen kiesrecht in te voeren zonder art. 192, het onderwijsartikel, te raken Een vraag voor de rechterzijde van 't grootste gewicht. Welke zal de houding zijn van het kabinet tegen over de wetten Talma en tegenover staatspensioen En ookwaar zal men het noodige geld zoeken De nieuwe minister van financiën is, wat men noemt, een registratie man, en men zou derhalve kunnen vermoeden dat hij het, gesteund door zijn collega van landbouw, in de suc cessie zal zoeken. In dit geval zou zijn kennismaking met de Eerste Kamer, niet alleen met de rechterzijde, maar ook met sommige heeren van de linkerzijde, niet zoo heel aangenaam kunnen zijn. De raad van Zaandam. De gemeenteraad te Zaandam heeft het voorstel tot het benoemen van een vierden wethouder aangenomen en werden vervolgens tot wethouder benoemd de heeren J. E. W. Duys, D. Donia en D. R. van der Laan (allen soc. dem.) De heer Kamphuijs (R. K.) die niet moest aftreden, gaf te verstaan dat hij gaarne zijn zetel beschikbaar sielde, doch de heer Duijs verzekerde hem dat zijn arbeid door .de sociaal democraten zeer gewaardeerd wordt. Een maritiem museum. Dezer dagen is te Amsterdam een vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een maritiem museum. Het ligt in het voornemen het pavil joen der gemeente Amsterdam en het gebouw der historische afdeeling op de E.N.T.O.S. tot maritiem museum te bestemmen (handels- en oorlogsmarine en historische scheepvaartafdeeling). In het tegenwoordige congresge bouw der E.N.T.O.S., dit is naar men weet het voormalige Tolhuisge bouw, wenscht men een bureau voor handelsinlichtingen, de bureaux voor de scheepvaartinspectie, die der ha- vencontröie, een centraalbureau voer scheepvaart informatie enz. te vestigen. Het is de bedoeing om een goed deel der op de E.N.T.O.S. tentoonge stelde voorwerpen, die daartoe in de termen vallen, in het maritiem museum comfort, waaraan hij in den kring, waarin hij tot dusverre verkeerde, gewoon was geraakt, hier niets te vinden was. Intusschen zei Lotty, dat zij en vrouw Jensen hem met genoegen met de nieuwe toestanden op de hoogte zouden helpen, voor zoover ze dat althans vermochten. Een vreemdeling, vervolgde ze, komt niet zoo spoedig op de hoogte met het karakter, de gewoonten en de meeningen van dit volk, en dat de minder, omdat bijna alle men schen hier tegenover vreemden ach terhoudend zijn en niet spoedig tot aansluiting geneigd. Ze zijn hier nuchter en prozaïsch in merg en been en van een ideale eerlijkheid. Kom, komDe juffrouw oor deelt, zooals ik reeds weet, zeer op timistisch De ideale eerlijkheid is het nu juist niet, waarmee ik mij in mijn betrekking zal hebben bezig te houden, antwoordde hij glimlachend. Lotty was zich trouwens zelf reeds bewust geworden, dat ze veel minder had moeten prijzen, als ze geheel waar wilde zijn. een plaats te doen verkrijgen. Ter vergadering werd een commissie van voorbereiding benoemd. Een tuinstad. Naar het „Volk" verneemt, is er te Rotterdam bij een daarvoor gestichte vereeniging een plan in gereedheid, om in de nabijheid van de stad, aan den linker-Maasoever een tuinstad te stichten, op het voorbeeld van enkele buitenlandsche steden. De grond voor dit doel moet reeds in het bezit zijn van de vereeniging, terwijl overeenstemming inet het ge meentebestuur omtrent enkele punten reeds is verkregen. Middelbaar Onderwijs. Aan het verslag aangaande den toestand van het Middelbaar Onder wijs in de gemeente Vlissingen in het jaar 1912, ontleenen wij het vol gende Ook in dit jaarverslag kunner. wij er met vreugde en voldoening op wijzen dat de 'bevolking onzer ge meente het bezit harer verschillende inrichtingen van M. O. op boogen prijs blijkt te stellen. Want vrijwel overal neemt het leerlingental onzer schoien dusdanig toe, dat we zonder overdrijving mogen beweren, dat men zijn kinderen volgaarne toevertrouwt aan ons M. O. om ze naar aanleg en kracht grootere weerbaarheid te geven in den strijd om 't bestaan. Moesten we een vorig jaar er reeds op wijzen, dat in verschillende krin gen onzer gemeente gevraagd werd naar ruimer gelegenheid om van M. O. te profiteeren, in 't afgeloopen jaar drong zich die wensch niet minder krachtig naar voren. In de eerste plaats bleef men de behoefte gevoelen aan Handelsonder wijs, gegeven op een avondschool, waaromtrent wij in het vorige jaar verslag reeds konden meedeelen, dat door onze commissie gezocht werd naar een wijze om dit onderwijs zoo doelmatig mogelijk in te richten. Tot onzen spijt meent 't College van B. en W. de oplossing dezer kwestie in een andere richting te moeten zoeken dan onze commissie en maakt het plannen een H. A. S. als herhalings- onderwijs te brengen onder het L. O. Waar deze kwestie echter op den len Januari 1913 nog niet tot eene beslissing was gekomen moeten wij voor eene nadere bespreking verwij zen naar 't verslag van 1913. Al bieden onze avondscholen ook ruimschoots gelegenheid aan aan staande vakarbeiders om zich theo retisch voor 't vak hunner keuze te bekwamen, toch wordt in onze ge meente het gemis aan eene ambachts school sterk gevoeld. Zoo ééne ge meente, dan zou Vlissingen met zijn uitgebreide arbeidersbevolking op het Zeker, antwoordde ze ernstig, er zijn overal zwarte schapen. Hij knikte even ernstig. Op dit oogenblik trad vrouw Jen sen de kamer binnen. Geen van beiden had het rijtuig gehoordze stonden even verrast op als vrouw Jensen, wier gelaat nog altijd somber stond, Meneer von Bissing, moeder 1 zoo bracht Lotty bij de oude vrouw den naam weer in herinnering. Me neer de assessor is hier bij de recht bank geplaatst. De oude vrouw wist dadelijk be scheid, reikte den assessor de hand en heette hem met vriendelijker gezicht welkom.Ze sprak met hem zelfs met een zekere beminnelijkheid, welke Lotty wel op de reis bij haar had gekend maar sedert nooit weer had opge merkt, behalve, wanneer ze alleen waren en eens op hartelijken toon met elkander zaten te babbelen. Vrouw Jensen liet overigens volstrekt niet merken, dat haar niets ongele gener kwam dan het bezoek van de zen fijnen jongen meneer, die inder tijd aan Lotty boven elke andere jonge dame de voorkeur had gegeven. bezit van een dergelijke school aan gewezen zijn. Teneinde, zij 't ook op geringe schaal dit gemis te. vergoeden heeft de gemeenteraad, mede op ons advies, besloten aan Vlissingsche leer lingen, die de Ambachtsschool te Middelburg bezoeken tegemoet te komen in hunne reiskosten daarheen, Bracht dit jaar de commissie moei lijkheden omtrent enkele leeraren, wier lessen naar haar inzicht niet voldoende vruchten droegen, een vruchtbare samenwerking met 't da- geiijksch bestuur en de betreffende inspecteurs van 't Middelbaar Onder wijs bracht die moeilijkheden tot de door ons gewenschte oplossing. Bnrger-avondschool met twee-jari gen cursus. De lessen werden geregeld volgens het programma, waarin geen veranderingen bleken noodig te zijn, gegegeven; opgaven en werkstukken werden zooveel mogelijk in verband gebracht met de eischen van den modernen tijd. De cursus loopt van den 3en Maan dag in September tot den 2en Vrijdag in April. De lessen vangen aan in de maanden November tot Februari om half zeven, en de overige om zeven uur en eindigen respectievelijk om negen uur en halftien. Waar nu het meerendeel der leeraren meent, dat het onderwijs op het iaatst van den avond door vermoeidheid der leerlingen niet behoorlijk tot zijn recht kari komen, heeft onze commissie in overleg met het college van B. en W, besloten in den komenden cursus een proef te nemen met het vervroegen van 't aanvangsuur. Ais overgangs maatregel zal de school daarom ge durende 't geheele jaar om half zevert aanvangen. Al vreezen wij ook eenige tegenwerking der kleine werkgevers, onze Commissie is overtuigd dat deze maatregel strekken zal om 't onder wijs productiever te maken. Behalve de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" en de I. C. Gas Asso- cation moedigde dit jaar ook de Maatschappij „Zeeland" haar leer jongens krachtig aan tot schoolbezoek door hun de uren van verlet voor dit doel wekelijks te vergoeden. Beide klassen dezer school beston den ook dit jaar weer uit drie paral lel afdeelingen. Op 1 Januari 1912 lelde de schooi 120 leerlingen, waarvan 64 in de le klasse en 56 in de 2e klasse aan 'teind van den cursus bedroeg dit cijfer 114, en wel 62 in de le klasse 52 in en 2e klasse. Van de 62 leerlingen der eerste klasse konden er 48 worden bevor derd tot de tweede, terwijl aan 41 leerlingen der tweede klasse het eind diploma der B. A. S. kon worden uitgereikt, welk diploma zonder exa men toegang verleent tot de Avond school voor Handwerkslieden. Lotty bewonderde er zich over, dat Nils' moeder haar slechte bui zoo spoedig was kwijt geraakt. Ze dacht er echter niet verder over na want juist nu verscheen, voor de eerste maal in langen tijd, Jan Be- gemann en gaf als reden van zijn komst dadelijk een paardenhandel op. Alsof hij vroeger ook noodig had geacht redenen op te geven Ik heb namelijk een prachtige bruine bij uw zwarte, tante Jensen zei hij. Bij het nieuwe rijtuig hebt ge immers een paar goede koetspaarden noodig. De beide heeren werden aan elkaar voorgesteld ze bogen slechts even en namen elkaar scherp op. Terwijl Jan met familaire vertrouwelijkheid zijn paardenhandel ter sprake bracht en zoodoende elk ander gesprek den pas afsneed, keek de assessor den krachtig gebouwden zoon van het hem zoo vreemd schijnende land koel en eenigszins minachtend aan. In zijn gedrag was hij als altijd de welopgevoede man uit de hoo- gere kringen, die steeds beleefd er» voorzichtig zijn voelhorens uitstak, (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1