Dinsdag 2 September Onwrikbaar. binnenland HAARSMA. ITlUn f ^No. 207 51 e Jaargang. 1 September Margarine. r half Kilo. Dordrecht. 1913 Alkmaar. Haarlem. Rotterdam. Oss. Jib 4.40a, 4.45a fi.OSbe 6,401 .20, 8.55g 9.30,10.05g, 10.3 b 11.50,12.10. 12 30g, 12.S1 i50g, 2.10, 2.30, 2.51', 3.10} i.lü, 4.30g, 4.50, 5.10, f,30, 1.30a. 6.50, 7.10, 7.30, 7.50, 3.50c,9.05, 9.40,10.15,10.50, rui WALWEEK». Me Havendienst FEUILLETON pr*iVLI SSI IN GSCH E ro. voordeelig, sma. n gezond is m(jn Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Cent per Ons. St. JACOBSTRAAT 31. trische Tram (Badlinl8)-9tMdelbnr( lamyparkStat ion PiceVersa. slburg (Markt): 5.10a, 5.15a, b, 7.45g, 8,20, 8.55, 9.30}, 11.15, 11.50g, 12.10, 12.30, 1.30, 1.50, 2.10, 2.80g, 2.50. •50g, 4.10, 4.30, 4.50, 5.10g, s.10, 6.30, 6.50, 7.10a, 7.30, .30, 9.05, 9.40, 10.15 10.60, -mypark Daar Station5.-, .25. 8.40, 9.30, 10.10,10.60, 1.50, 3.i0, 4.25, 5.15, 6.-, 0.40, 11.40. on naar Bellaioypark5.30, ,50, 9.20, 9.50, 10.30, 11.10, 210, 3.50, 4.55, 5.40. 6.40 1.05, 12.05c. zijn uitaluiteud werkman#1 rijden alleen op werkdagen hi van de reuiae. rijden niet verder dan vervoeren goederen all Singen(Station S.S.) 6.22" 2.55, 5.44, 8.15, 11.12* pk van de Keersluis, de Pa® en het Badhotel ia reap [nuten later. elburg6.25, 9.23, 10.35), 5.47, 8.18 en 11.15* lekerke naar Domburg6-4® 12.40, 3.20, 6.07, 8.40 e' rurg naar Middelburg 5.05*i L0.40,1.35,4.15, 6.55 en 9.37, rurg Daar Vliaeingen 5.05 1.35, 4.15, 6.55 en 9.37*. a gemerkt loopen alleeJ at tijdvak van 15 Mei tot® ember. De treinen gemarw',, op da marktdagen te ingecv.m. 6.,6.20, 50, 9.30, 10.— 10.20, Nrn. 12.-, 12.30,1.-, 1 3.25, 3.55, 4.30. 4.50, —.7.20,7 40,8,20. uitensluis 6.10, ÏO, 9.10, 9.50, 10.10, W? 11.50. N,m. 12.10, 2.60*. 3.10*, 8.40,4.10,^ 25,6.50,7.10, 7.30,8- Konlngin's jaardag. Tijdens de gala-receptie, welke fj M. de Koningin Zondag op haar vérjaardag in het Huis ten Bosch aan de bereids vermelde hoogwaardig heidsbekleders, de Hofhouding en hooge autoriteiten verleende, was het voorplein van het Paleis omgeven door een lange en meer dan dubbele rij toeschouwers. Voor deze gelegenheid prijkten op de peristyle ter weerszijden van de hoofddeur een groeporanjekleurige zon nebloemen, gearrangeerd is kolossale Sèvres-vazen. Het publiek was getuige van eenige verrassende oogenblikken eerst toen de Koningin met de Prinses voor het venster verscheen, wat de menigte tot juichen brachtdaarna toen bij aankomst van de Koningin- Moeder, Koningin-Wilhelmina en de Prins naar buiten kwamen, den bor destrap afdaalden om Koningin Emma te begroeten en ten slotte, toen na de receptie het Koninklijk Echtpaar de Vorstin Moeder op dezelfde wijze uitgeleide deed, maar thans met het Prinsesje er bij, dat grootmoeder met de hand nawuifde,zoolang het Konink lijk rijtuig in het het gezicht was. Schier aanhoudende hoera's onder het publiek. De audiëntie van gelukwensching werd gehouden in de oranjezaal, waar de Koningin, die een crèmekleurig kleed droeg, aan de hand leidende het Prinsesje, wier kleine gestalte zich door een blank-wit kostuumpje tekende, den kring rondging in ge zelschap van Koningin Emma en den Prins, die in groote generaalstenue was. De nieuwbenoemde ministers waren ook ter receptie gekomen. Bij de groot officieren van Hr. Ms. Huis was ook luitenant-generaal van Heutsz aanwezig. De groote parade gisteren in de Maliebaan te 's-Gravenhage, ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin gehouden, droeg een buiten gewoon karakter door het feit, dat de beide Koninginnen, de Prins en het Prinsesje het militaire schouwspel bijweonden. De Prins kwam in de generaals uniform te paard het paradeveld- binnenrijden, toegejuicht door eene groote menschenmassa, welke opnieuw luide hoera's aanhief, toen later de andere ieden der Koninklijke Familie in een a la daumont bespannen gala- rijtuig op het Malieveld aankwamen. Onder de opwekkende tonen van het Wilhelmus, door de militaire muziekkorpsen uitgevoerd, inspec teerde de Koningin in haar rijtuig de troepen, begeleid door luit-generaal Mirten vallen des Zondag* uit Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 57.) Zoo lang hij haar door eiken blik, elk woord had laten gevoelen, dat bij haar beminde, zoo lang had haar mets natuurlijker geschenen dan de stille, trouwe vereering van den een- voudigen eerlijken Jan. Als het daarmee anders was ge worden ze wist het niet eens pre cies, dan moest het wel langza merhand zoo gekomen zijn. En plotseling begreep ze met een zonderling beklemmend gevoel, dat «meerdezelfde was van vroeger. Waarom dat kon ze zich nog me' recht duidelijk maken, maar de gedachte van hem te kunnen ver ben, pijnigde haar. Of had ze hem reeds verloren - En als het zoo was, moest ze zich erover dan verwonderen «1 was eerlijk genoeg om zich 0r den geest te halen, hoe wei De meester, commandant van het veldleger, aan de eene en den Prins aan de andere zijde. Daarna reed het hofrijtuig naar de de plaats, waar als gebruikelijk de Staf was opgesteld. De troepen voerden daarna het gebruikelijke défilé uit, hetwelk ein digde met een frontmarsch voor de Koninklijke familie uitgevoerd door de cavalerie. Generaal de Meester commandeerde parade. Z.Exc. droeg het breede lint van het Grootkruis der Huisorde van Oranje hem heden door de Koningin verleend. Door de Koningslaan reed de Konink lijke familie naar het Huis ten Bosch terug weer langs paradeerende troepen die zich aan het einde van het veld hadden opgesteld. Carnegie-interview te Oordt. Een Dordtenaar schrijft aan de „D. Ct." De heer en mevrouw Carnegie verlieten vanmorgen ons land met den trein van 8 uur uit Amsterdam. In Dordt had ik het voorrecht van een onderhoud. Het echtpaar zat in een gereserveerde eerste klas coupé, stralende van geluk. Overdevredes beweging een enkele vraag. De heer Carnegie vond blijkbaar echter, dat het daar nu niet het oogenblik voor was. Neen, na het afscheid in Den Haag en Amsterdam van zijn vrienden en van officieel Nederland, wilde hij nu als een gast, die den drempel verlaat, het Nederlandsche volk een hartelijk vaarwel toeroepen. Het Nederlandsche volk, de heer Carnegie was er wondervol over te spreken. „Holland, oh we have lost our hearts to Holland(Holland, eh aan dat land hebben wij ons hart verloren.) „What is mrs. Carnegie's opinion about Dutch women?" (Wat vindt mevrouw Carnegie van de Holland- sche vrouwen Lachende antwoordde ze dat be scheidenheid haar gebood te zwijgen. „How can 1, 1 have Dutch blood myself1" (Hoe kan ik daarop ant woorden, ik heb zelf Hollandsch bloed in de aderen). „Good bye to Holland, we will come again and see Queen Wilhel- mina." (Vaarwel Holland, wij zullen terugkomen en Koningin Wilhelmina bezoeken.) Gouden regen. Voor wie van cijfers houdt worde medegedeeld, dat, ter gelegenheid van Koninginnedag, het corps geridderden is verrijkt met*: 1 commandeur Neder landsche Leeuw,2 commandeurs Oran je-Nassau, 6 broeders Nederlandsche Leeuw, 61 ridders Nederlandsche nig zij Jan in ruil voor al zijn vriendschap en trouw had ge schonken. Opeens was het haar, alsof ze een ingeving kreeg. Was zij niet om zij nentwille al den tijd onverschillig geweest voor alle aanzoeken, die ze kreeg. Om hem Had ze hem dan lief Onzin Ze werd bij deze gedachte rood, ofschoon ze geheel alleen in de ka mer was. Maar hij was voor haar de beste, de intiemste vriend, hij met zijn bescheidenheid en vertrouwbaar heid. Ze kreeg hartkloppingen door een groote onrust. Hij gaf immers niets meer om haarZe kon hem dat niet kwalijk nemen Hoe harte loos, hoe ondankbaar had ze al zijn vriendschap ontvangen Ach, wat hielpen thans zulke ge dachten Werken wilde ze licha melijk moe worden. Dat was het, wat haar ontbrak Ze stond dus in den laten namiddag en maakte, met een groot blauw schort voor, de glazen schoon van de groote deur tusschen de gang TELEFOONNUMMER 10. Leeuw, 81 officieren Oranje-Nassau en 142 ridders Oranje-Nassau. Verder zijn er uitgedeeld aan eere-medailles Oranje-Nassau: 14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. Zoodat er weer heel wat gelukkigen méér zijn in ons goede land. („Tel.") Het W8er in Augustus. Het voorloopig overzicht over het weer in de maand Augustus toont aan, dat, evenals Juli, ook Augustus een vrij koele maand is geweest. De ochtendtemperaturen waren gemiddeld 2° C. beneden de normale. Alleen op de drie laatste dagen kwamen vrij hooge temperaturen voor. De regenval was bijzonder gering, gemiddeld ongeveer een vierde van de normale hoeveelheid. De geheele tweede helft der maand was bijna zonder uitzondering droog. Het aan tal uren met zonneschijn was in de Bildt ongeveer aan het normale aan tal gelijk. Noordelijke winden waren veel veelvuldiger dan gewoonlijk. Abonnemenfs- ftduertentiën op zeer uoordeeüge uoorivaarden. Vlissingea, 2 September. Het Middelburgsch Muziekkorps. Het concert, dat op 8 Augustus door bovengenoemd korps moest worden gegeven, was om verschoon bare redenen uitgesteld tot gister avond. De dreigende wolken, die den ganschen dag overdreven, deden maar weinig goeds verwachten voor den avond, maar gelukkig bleef het droog en waren dientengevolge duizenden naar het Bellamypark opgegaan, om te genieten van Morks' muziek. En onder die tailooze menigte, die om de tent stond geschaard, heeischte gedurende het geheele concert een rustige stilte, alleen afgebroken door handgeklap, dat na verschillende nummets werd gehoord. Die rust bewees tevens met hoeveel aandacht het program werd gevolgd en hoe gevoelig het publiek is voor goede muziek, want dat de naam van Jan Morks met zijn muziekkorps een goeden klank heeft, is buiten kijf, maar hier niet zoo algemeen van nabij bekend, omdat dit korps zoo hoogst zelden in onze stad optreedt. De directeur zal dan ook zeker niet te klagen hebben over gebrek aan belangstelling en waardeering van den kant van het Vlissingsch publiek, dat gisteravond in het Bel lamypark aanwezig wasdie onver deelde aandacht en kalme rust tij dens de uitvoering zijn wel bewijzen voor het tegendeel. Het concert werd geopend met een krachtig, mooi klinkend „Wilhelmus", en den koestal. Antje en Hanne zeepten de lam- brizeeringen. De prachtige voor werpen, die anders tot versiering op planken langs de wanden stonden, waren nu op de groote tafel geplaatst, waaraan het dienstpersoneel anders zat te eten. De eenige ruimte, die vrij was gebleven, was de kleine tafel bij den haard met de daarom geplaatste leunstoelen. De plek, waar Nils eens Dina had versmaad en Charlotte zijn lieve verloofde had genoemd. Lotty ging reeds geruimen tijd deze plaats nooit voorbij en ging in een der stoelen zitten, zon der daarbij aan die scène te denken, en als het eens gebeurde, gevoelde ze daarbij niets meer. De liefde voor Nils was dood in haar hart. Zij had alleen nog maar de herinnering eraan. Wat zou de moeder van Nils zoo lang in de stad moeten doen Toen Lotty zoo terloops had ge zegd Ge gaat toch ook naar Dina, moeder had vrouw Jensen eenvou dig neen gezegd. Wat kan het hart van een mensch toch veranderen, philoso. oude toonzetting, en gesloten met het niet minder fraai uitgevoerde volks lied, terwijl als finale een flinke marsch werd gegeven. Bij gebrek aan een program kunnen wij de andere nummers niet nauw keurig en met voldoende zekerheid noemener waren er onder, die in 't bijzonder de aandacht trokken om de sierlijkheid en accuraatheid van uitvoeringvan alle kan niet anders dan met lof worden gewaagd. Het publiek heeft genoten en ruimschoots getoond met dit concert ingenomen te zijn. Tevens is gebleken, welk een mooie gelegenheid het Bellamypark biedt voor dergelijke uitvoeringen, omdat zoo talloos velen er van kun nen profiteeren, terwijl de mooie ruimte nog gelegenheid te over biedt, om zich vrij te bewegen en toch van de muziek te genieten. Nog beter ware het geweest, wan neer het korps hooger was opgesteld en de muziek boven de hoofden kon uitkomen en dit feit doet weer de verzuchting slaken naar een vaste muziektent ergens in het park, ge schikt om ieder korps naar behooren te kunnen ontvangen. De noodzakelijkheid daarvan is gisteravond weer maar al te duide lijk aan het licht gekomen en voor een stad als de onze is het toch ook geen overtollige weeldeintegen deel lijkt het wel iets van algemeen belanghoeveel toch kon in de stad blijven, wat nu vrij doelloos ver naar buiten wordt gebracht. 't Is zeker voor belanghebbenden een punt van overweging en men mag vertrouwen, dat besturen van vereenigingen, die meer direct een werkzaam aandeel hebben bij alles, wat tot voordeel van de ingezetenen kan strekken, de zaak van een vaste muriektent wel tot een, ernstig on derwerp van bespreking zullen maken. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" zijn gedurende de maand Augustus vervoerd 22378 reizigers, tegen 19796 gedurende dezelfde maand van 1912. De Openbare Leeszaal en Biblio theek alhier, is gedurende de maand Augustus bezocht door 485 peisonen, waaronder 82 dames. Het ledental neemt nog steeds toe, zoodat het aantal thans bedraagt 397- Men schrijft ons uit Middelburg De voorloopige gemeenterekeni'ng over 1912 werd heden vastgesteld door den gemeenteraad op f 823,269,89 in ontvang en f 826,467,06 in uitgaaf alzoo met een nadeelig slot van f3197,17. Het ontwerp gemeentebegrooting 1914 wijst als eindcijfer f633,825,68 feerde Charlotte, terwijl ze ijverig op de ruiten wreef. Wat kan de liefde, die men eeuwig meent te zijn, toch geheel wegsterven Terwijl ze zoo dacht, zuchtte ze maar niet om Nils. Daar hoorde ze op de steenen van de gang in den koestal lichte, veer krachtige voetstappen, die vlug nader kwamen. Zoo liep Jan nietZoo liep ook geen van de knechten. Ze keek om, zag in het schemerlicht een heer en sprong van het kleine trapje, waarop ze stond. Loop wegwas haar eerste ge dachte, Doch daar stond de heer reeds voor de deur en ze moest, of ze wilde of niet, wel plaats ma ken, opdat hij binnen kon komen. Zooals reeds gezegd is, het daglicht was reeds verdwenen, en de heer vroeg haar dan ook, zooals men een dienstmeisje iets vraagt, naar vrouw Jensen. Maar op hetzelfde oogen blik vlamde de groote hanglamp op, welke Hanne juist had aange stoken, en nu herkenden de twee elkander. Meneer von Bissingriep Lotty hoogst verbaasd. met een post voor onvoorzien van f2926,816. De post hoofdelijken om slag wordt geraamd op f 170,000 of f20,000 meer dan het vorige jaar. Voor het eerst zijn de commercieele begrootingen van de drie gemeente bedrijven afzonderlijk bij de be grooting gevoegd. Het was gisteravond weer ge zellig druk op de Groote Markt toen „St. Cascilia" uit Vlissingen de tent beklom om het laatste concert ter eere van den 33sten jaardag van onze Koningin te vieren. Met het Wilhelmus begonnen wist het korps verder door tal van popu laire wijsjes, vooral marschen, er de rechte stemming in te brengende steeds aangroeiende menigte kon voor een groot deel maar moeilijk blijven wandelen en hossend ging het r«nd de tent. Tegen half elf werd met het „Wien Neerlands bloed" geëindigd en even later was de Markt bijna geheel ver laten, daardoor waren er niet velen getuige van, dat de Vlissingers ook in de tram een mopje ten beste gaven. De commissie voor Plan 1913 te Middelburg van de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. heeft aan de inzenders op de ten toonstelling een circulaire gezonden, waarin er op gewezen wordt dat in de kennisgeving,waarin tot deelneming aan de tentoonstelling werd opgewekt en welke tentoonstelling t ij d e 1 ij k zou zijn,zij een doel van bl ij venden aard zouden willen verbinden. Zij zouden willen trachten te behouden datgene, wat gevaar loopt te verdwij nen, en het eene blijvende plaats willen verzekeren. De commissie acht thans den tijd gekomen om de inzenders daaraan te herinneren. Voorzeker zijn er onder hen, die gaarne willen medewerken aan een blijvende herinnering aan de tentoonstelling, welke de commissie gerusteiijk een succesvolle durit noe men, en die hunne inzendingen ge heel of ten deele willen afstaan, zij het niet gratis, dan tegen een naar de commissie hoopt en vertrouwt billijke vergoeding. Gaarne zal de commissie spoedig vernemen, of zij ook in dit opzicht op de gewaardeerde medewerking van de inzenders zou mogen rekenen, en zoo ja, welke voorwerpen deze zou den willen afstaan en onder welke voorwaarden. Uit Schoondijke meldt men ons Gisterenavond werd voor het eerst de gemeentelijke elecirische centrale in gebruik gesteld en baadde de Markt in een zee van licht, dat vanaf de prachtig verlichte muziekkiosk uit straalde. Te voren was in een buiten- Juffrouw Ehrik Ze lachten tegen elkaar als goede kennissen en Lotty trok verlegen haar groot schort van het lichaam. Vroolijk nam hij haar het groote schort af en legde het op een stoel. Eigenlijk echter vond de fijne stadsheer het eenigszins vreemd, dat hij de jonge dame, die hij zich altijd als een der aangenaamste kennissen van zijn laatste vacantiereis herin nerde, in deze omgeving en bezig met werk vond, dat in zijn oog in 't geheel niet bij haar paste. Hij was plotseling als ontnuchterd. Zóo neen, zóo had hij zich het weerzien niet voorgesteld, het weer zien van de dames, die zijn eenige kennissen waren in het hem geheel vreemde gedeelte des lands, waar heen hem de regeering pas had ver plaatst en wel met opdrachten, die hem gelegenheid gaven om dooreen correcte en goedgeslaagde uitvoering te bewijzen, dat hij zijn vak verstond en omzichtig was bij 't behandelen van zaken. (Wordt vervolgd) i|i

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1