mappen, Maandag 1 September Onwrikbaar. No. 200 51e Jaargang. 1913 ERMAfl. BERICHTEN. Fruitveiling. kERICHT. iTENTIËN verschillende n. binnenland FEUILLETON jlers haar de volks- n. isielden tijd vertrok 't ar naar de residentie. QE. Bij Kon. be- :md tot ridder in de Nassau de heeren id der Provinciale steen en J. M. Qoes- der registratie te van financiën brengt het, te rekenen van de gem. Aardenburg el verboden zal zijn, eren munten van het in betaling te geven, ber tot 1 October zal taan tot verwisseling ten kantore van de directe belastingen, rg, IJzendiike en Axel, iiing als vermeld in de I 29 Augustus 1913. stuk» 0.82 t.L. Y&H t«t l.M 4.92 4. SO P.20 ff. 5.72 4.«G 0.47 0.45 0.6*2 0.60 0.36 ©.«3 0.01 0.03 0.03 0.01 0.28 0.02 0.02 0.03 0.02 0.01 0.00' 0.01» 0.11 0.©"5 0.083 0.01' ©.•25 0.02» 0.02' ©.•O5 0.00' o.oo» 5.03 0.74 0.16 0.50 15 L. 10 L. Laid boa I stuk 5 K.C i strak» aaandjo 1.76 7.76 5.32 6.12 6.16 0.— 6.— 6.20 0.S3 0.86 0.65 0.63 0.40 f.12 0.05 0.06 •.05 0.07 0.32 •.Ö33 0.©3 0.04 0.03 ©.02' 0.03» o.êi* 0.12 0.17' 0.12- •.13 •.06» •.•3» 0.03 •.•Is 0.«1 0.02 0.— 1.©7 0.26 0.- lot den avond van 31 matige veranderlijke akken met veel kans anweer, later wellicht iler. rleed na een lang- onze geliefde Moe- - en Grootmoeder, Wed. POT, ERINA PlETERNELLA Johanna Step, erdom van ruim 78 TUYTER-Pot. UYTER en kinderen. Utrecht. POT. —V. D. EljK en kinderen. POT—v. d. Velde en kinderen. T. 'OT—van Hoeke en kinderen. 30 Aug. 1913. iadestraat 3). emeene kennisgeving. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs- fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Hofberichten. Ter gala-receptie, welke gisteren 12s/4 uur op het Huis ten Bosch door H, M. de Koningin op Haar verjaar dag werd verleend, werden ontvangen de leden van Hr. Ms. civiele en mi litaire Huis, de ministers, leden van de regeering, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State, den luitenant-generaal gouver neur der Residentie en de directeur van het Kabinet der Koningin. Op de jongste raout ten Hove deed de Koningin zich door mevrouw Queralage, doyenne van de dames van het diplomatieke corps, voorstellen mevrouw Oliveira Cesar de Costa, die zooals men weet, eenige dagen geleden het geschenk van Argentinië, de Christus van den Andes, in het Vredespaleis onthulde. Hare Majesteit wenschte mevrouw Costa geluk met het zeer sympathieke denkbeeld van Argentië en de Argentijnsche vredes- vrienden om het Vredespaleis te ver rijken met het prachtige facsimile van het oorspronkelijke vredesmonument en vroeg haar verschillende inlich tingen. Mevrouw Costa verstrekte deze en zeide o.a. dat het Christusbeeld daarginds, geheel in overeenstemming met het vredesdenkbeeld dat er aan ten gronde ligt, is opgericht op een blank altaar van eeuwigdurende sneeuw. Mevrouw Costa zal, naar men ons verder mededeelde, aan H. M. aan bieding doen van een geïllustreerd album, bevattende de geschiedenis van alle gebeurtenissen, die met het denkbeeld tot oprichting van het vredesmonument verband hielden. Tevens zal zij H. M. aanbieden de zeldzame zilveren officieele medaille, welke de regeering van Argentinië deed slaan bij de inwijding van het monument op de Andesketen in het jaar 1904. m Het nieuwe Ministerie. De .Nederlander" wil nog geen oordeel formuleeren over het nieuwe Kabinet. Een en andermaal, zegt het blad, hebben wij over de bijkans hope- looze pogingen, die gedaan worden om weder een Ministerie bijeen te krijgen, en over de motieven die men daartoe had te laten gelden, het onze gezegd. Nu het Kabinet er is, valt het buiten elke verwachting, en is in dien zin niet alleen extra-parlemen tair, maar ook extra-ordinair. Zijn voornaamste kenmerk is, dat het er uitziet als een sphinx. Ieder is het er over eens dat zoowel de wording als de samenstelling raad- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 56.) Maar de oude vrouw was toch nog niet voldaan. w Ze vertelde alles, wat ze van Dor- etter gehoord had, en zei ook tot rgernis van Nils, dat men onder de roenschen de opmerking kan hooren, dat Nils niet tegen de sluwheid van Stahlberg «pgewassen was. Zelfs Dina wilde een zoo beleedi- gende uitdrukking niet zonder pro test hoorenze maakte zich erg drif t's en nog nooit hadden ze zulke scherpe woorden gewisseld ais he den. Maar vrouw Jensen hield vast aan de eens opgevatte meening, Zoo Wonden ze elkaar steeds meer op, en t»en Nils nu ook nog zei zult me het wei uw gansche even niet vergeven, dat ik niet aan uw leiband heb willen loopen, moe- er! Ge zoudt uw lieve Lotty nu selachtig is, en zelfs de vrijzinnige pers schrijft reeksen vraagteekens. Waarom zouden we dan thans een prognose beproeven Nog eenige dagen, en de Troonrede zal op vele vragen het antwoord geven... of niet geven. Dan kunnen wij althans iets meer weten. Thans staan we voor enkele raadselen. En de tijd ontbreekt ons, zoowel als de lust om te beproeven die raadsels op te lossen. Sprekende overj het nieuwe minis terie, merkt „Het Vaderland" o. a. het volgende op Met vertrouwen wachten wij de Troonrede af, overtuigd dat, indien iemand in staat is, de sociale wet geving ook op het thans aangebroken oogenblik in de goede richting te leiden, het de heer.Treub is. Een moeielijke taak zal de Minis ter van Financiën hebben. Optredend ais opvolger van een Minister, die ondanks den gouden regen van jaren, heen gaat met een tekort van mil- lioenen, zal hij niettemin hebben te zorgen, dat het geld er komt. Het aftredend Ministerie heeft het zijnen opvolgers in dit opzicht bij zonder moeilijk gemaakt, doordat het, ondanks de verbluffende stijging der uitgaven, kans gezien heeft deze toch door grootere uitgaven, voor een belangrijk deel ten dienste van partij-doeleinden, te overtreffen. Iemand van zoo groote practische ervaring en van zooveel nauwkeurige kennis van de techniek onzer belas tingen, als de heer Bertling, is allicht de man, wiens kans van slagen tegenover een zoo moeilijk probleem, gunstig staat. Van de overige titularissen hebben de biografieën bijzonderheden mede gedeeld, die hoopvol stemmen, en het vertrouwen geven, dat 't den heer Cort van der Linden gelukt is, acht werkelijk bekwame mannen om zich heen te verzamelen, die moed en zelfvertrouwen genoeg hebben, om de moeielijke taak te aanvaarden, thans de regeering in handen te nemen. Om de boven aangevoerde redenen begroeten wij het nieuwe Kabinet met ingenomenheid, vooreerst omdat het een eind maakt aan het bestaan van het Ministerie-Heemskerk, welks voortbestaan in menig opzicht gevaar lijk voor ons land zou zijn geweest, maar ook omdat wij vast vertrouwen dat het wezenlijk vrijzinnig zal regeeren. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat, mocht onverhoopt dit vertrouwen misplaatst blijken, wij in hooge mate teleurgesteld zouden zijnen dat in dat geval het Kabinet niet zou kun nen rekenen op onzen steun. Onder den titel„Surrogaat", zegt de „Residentiebode" met Jan willen doen ti ouwen en bent uit uw humeur alleen, omdat die haar ook niet wil hebbentoen was het de oude vrouw, alsof haar zoon haar in 't gezicht sloeg. Ze stond haastig op, hulde zich in haar mantel, terwij) ze elke hulp weigerde en verliet zwijgend de ka mer en het huis. Nils haalde haar bij de deur nog in en wilde haar naar 't hotel bren gen, maar ze keerde zich met fon kelende oogen om en beduidde hem toornig, dat ze alleen wilde zijn. Onthutst bleef hij staan en keek haar na. Daarop zond hij haar zijn knecht achterna. Die moest zich niet laten zien, zei hij, en alleen maar oplet ten dat vrouw Jensen zonder onge lukken bij haar rijtuig kwam. Ze is een eigenaardige oude vrouw; ze gevoelt zich beieedigd, als men haar beschermen wil, voeg de hij er verlegen bij en zette zijn knecht tot spoed aan. In den grond der zaak wist hij eigenlijk niet, wat zijn moeder zoo boos had gemaakt. Aan zijn opmer king over Lotty en Jan dacht hij al niet meerdat was toch eigenlijk EindelijkDe gevolgen van de algemeene verkiezingen van dezen zomer zijn dan opgelost in een daad. Opgelost Neen, dat is het woord niet, de gevolgen zullen nog wel heel wat langer nawerken. Na lang aarzelen is evenwel een daad gesteld, welke wellicht die gevolgen op een zijpad trachten te dringen. In elk ge val een ministerie is er, dat niet de eerstopvallende, de logische gevolg trekking der verkiezingen mag ge noemd. Als zoodanig is immers door een ieder erkend een kabinet uit de gelieele linkerzijde. Het nieuwe mi nisterie staat wel onvervalscht links, de mannen die er in zetelen, zijn allen onverdacht liberaal en, naar het ons wil voorkomen, meest naar den rooden kant. Maar uit de geheele linkerzijde is het niet, omdat de S. D. A. P. ontbreekt en de Concentra tie officieel ook niet meedoet. Dit laatste belet natuurlijk niet, dat het kabinet links is en blijft. Na een bespreking van de poli tieke moeilijkheden weike de leden van het achttal dat de heer Cort van der Linden uitzocht zullen hebben te overwinnen, zegt het blad: Knappe koppen zijn er zeker onder 't negental. Maar verlicht het de situatie, nu daaronder hoort een man als de heer Treub, die een karakter toonde en zijn politieke loopbaan af sneed om niet mee te moeten doen aan het Staatspensioen Het Staats pensioen, dat de geheele linkerzijde onder Troelstra's zweep heeft aan vaard en waarvoor de kiezersmassa in rep en roer is gebracht Er is natuurlijk nu geen 'Jjk meer naar dat pensioen en het zal aan den heer Treub staan zijn eigen geestverwan- in bedwang te houden. Wel zou een zuiver Concentratie-ministerie, dat met Staatspensioen kwam, de Eerste Kamer tegen zich gehad hebben, maar is de toestand daarom niet zoo hachelijk, nu het Kabinet naar beide richtingen zal moeten kijken, links vanwege het Staatspensioen en rechts vanwege tal van andere zaken? We zullen die vragen thans niet beant woorden, maar men zal het met ons eens zijn, dat de lucht er nog niet erg zonnig uitziet. Over den heer Pleyte zegt het blad intusschen achten wij het een ge vaarlijk experiment in de huidige om standigheden, waarin het in onze Oost zoo woelt, aan een dergelijken socialistenvriend de portefeuille van Koloniën toe te vertrouwen. Het Vredespaleis. Bij gelegenheid van de opening van het Vredespaleis heeft Tsaar Ni- kolaas aan H. M. de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Ik verzoek Uwe Majesteit bij ge- ook niet zoo ernstig bedoeld, inte gendeel, hem zeiven had Jan niets onaangenamers kunnen aandoen, dan dat hij het hart van Lotty had trach ten te veroveren. Nils gunde haar aan ieder ander alleen aan Jan niet. Over het waarom dacht hij niet naheden was de herinnering aan zijn jaloerschheid van vroeger voor 't eerst weer bij hem opgekomen. Hevig verontwaardigd keerde zijn moeder naar de Moyenburg terug. Ze moesten dan de gevolgen maar dragen, als ze niet wilden luisteren Maar dat ze haar hadden verweten, dat ze voor Lotty als koppelaarster wilde optreden, en Jan niets van haar wilde weten O, wat ergerde ze zich daarover En dat zij, de zoo waarheidlie vende vrouw. 7ichzelve toch moest bekennen, dat het haar zeer geluk kig zou hebben gemaakt, wan neer Jan naar Lotty's hand had gedongen Maar Jan had er niet de geringste aanstalten voor gemaakt. Dat Lotty Jan liever zag dan al de fijne heeren die zich om haar heen verdrongen en haar gunst trachtten te winnen, ja, dat meende vrouw legenheid van de plechtige opening van het Vredespaleis mijn zeer har telijke gelukwenschen te willen aan vaarden. ik koester den oprechten wensch, dat dit gebouw, bestemd om het denkbeeld van het internationale scheidsgerecht te verwezenlijken, zal mogen bijdragen tot het werk van den vrede, dat mij steeds na aan het hart heeft gelegen, en dat het een nieuwen band zal vormen tusschen de naties, door haar als middelpunt te dienen om de geschillen, welke haar scheiden, tot een oplossing te brengen." Audentie minister Treub. De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, behoudens tegenbericht, eiken Woensdag, te be ginnen met 3 September 1913, des n.m. te 2 uur, aan het hoofdgebouw van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Prinsessegracht no. 8, te 's Gravenhage, allen zal ontvangen, die hem over zaken, zijn departement betreffende, wenschen te spreken. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft ter kennis gebracht, dat van een bevor dering tot adjudant-onderofficier van de sergeanten-majoor administrateurs der depót-compagniën is afgezien met het oog op de kosten aan een der gelijke bevordering verbonden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat militairen, zoowel beroeps- als ver lofsmilitairen en burgerpersonen, die werkzaam worden gesteid bij het plaatselijk theoretisch en practisch onderricht in den wapenhandel en in het schieten, voor zoover dat onder richt plaats vindt en wordt geregeld vanwege den minister van ooriog, een belooning per uur zullen ge nieten a. voor officieren van ten minste f0.60 tot ten hoogste f 1. b. voor onderofficieren van ten minste f0.30 tot ten hoogste f 0.50. c. voor mindere militairen en voor burgerpersonen van tenminste f0.20 tot ten hoogste f0.30. De vergoeding voor verblijfkosten alsmede daggeld wordt nimmer ge noten tegelijk met de hiervoren be doelde belooning. Deze belooning wordt overigens door den inspecteur der infanterie voor ieder geval vast gesteld en zulks naar den maatstaf, dat aan den belanghebbende voor elk uur dat hij aan het onderricht deel- deemt, zooveel toekomt, dat het tijd verlies voor den gang naar en van de oefeuingsplaats daarin mede is vergoed met de minimum bedragen. Beroeps- en verlofsmilitairen die onder de wapenen zijn kunnen uit sluitend voor een belooning in aan- Jensen te weten. Maar daarover was tusschen hen nog nooit een woord gesproken, er was zelfs geen toespe ling opgemaakt. Kon zij zich ook hier niet vergissen? De oude vrouw zuchtte diep bij deze gedachte. Hoe spottend en vol overtuiging waren Nils' toon en Di- na's glimlach geweest Charlotte had zich vroolijk en ijve rig klaar gemaakt om bij 't werk eens flink mee aan te pakken. Ze verlang de naar lichaamsbeweging, waarvoor ze in de laatste maanden geen rechte gelegenheid had gehad. Zoo lang ze in de wereld rond reisde, had ze bij de uitstapjes soms meer dan voldoende gelegen heid gehad voor lichamelijke inspan ning op de Moyenburg, waar 't des winters zoo stil was, begon ze zich onbehaaglijk te gevoelen bij het op zichzelf zoo gezellige leven in den kleinen kring. De liefderijke zorg, waarmee haar oude, moederlijke vriendin voor haar zorgde, was op den duur niet ge noeg voor het krachtige gevoel van merking komen over uren gedurende welke zij tusschen 12 en 2 uur en na 5 uur nam. werkzaam zijn geweest bij bovenbedoeld onderricht. Bij de regimenten van het wapen der infanterie ontbreekt een groot aantal luitenants, zoodat er verschei dene compagnieën zijn waarbij geen luitenant zal kunnen worden inge deeld, wanneer met 1 October de nieuwe organisatie zal zijn doorge voerd. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt door deze nader ter kennis van be langhebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de „Neder- landsche Staatscourant" van Zaterdag 2 Augustus 1913, voor een plaatsing op den Hoofdcursus de navolgende onderofficieren, ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant, wor den toegelaten a. voor infanterie hier te lande P. M. C. J. Hamer, M. Verhoeven, W. G. A. Schoenmakers, L. A. J. van der Drift, C. H. Boer, C. Blok, E. P. H. Stijns, F. A. S. de Boer, B. Mulder, M. R. Bartelds, J. L. C. Kruyne, C. W. Ekkart, J. H. Eussen, C. Honig, J. H. Claus, J. J. van Haaien, R. B. M. Wirtz, J. S. de Boer, H. S. J. Kamevaar, P. H. M. van der Weyden, J. Pape, W. E. Hoogenboom, J. A. W. Bor, A. W, de Ruyter van Steveninck b. voor infanterie in Nederl.-Indië W. te Hennepe, R. O. W. Farret jentink, J. Mansvelt Beck, H. R. A. Bernoster, P. H. Landzaat, W. J. van Slobbe e. voor administratie hier te lande H. N. Muntjewerff, E. Pinto, W. J. P. Duyne, B. J. Jonker, H. W. Gor dijn, B. W. F. M. Kloppenborg c. voor administratie in Nederl.- Indië A. Mulder, J. H. M. Rauwen- daal, J. J. Ensinck, G. L. P. Stam, F. A. Gits. Zaterdagmorgen zijn de forpedo- bootjagers „Lynx", commandant luit, ter zee ie kl. jonkheer J. C. F. von Muhlen, en „Hermelijn", commandant de luit. ter zee ie kl. J. C. van In- ferson, van Nieuwediep naar Oost- Indië vertrokken. Aan het einde van het Wierhoofd stond de muziek van de „Gelderland" opgesteld om de bemanning uitgeleide te doen. Zeevaartkundig Onderwijs. De vereeniging ter bevordering van het Zeevaartkundig onderwijs verga derde den 27sten Augustus, onder presidium van den heer L. Roosen burg in de Congreszaal op E.N.T-O.S. te Amsterdam, door het bestuur van E.N.T.O.S. hiertoe gastvrij afgestaan. In zijn openingswoord schetste de voorzitter het voorrecht, dat de werklust bij het bloeiende meisje. De schoone herinneringen aan het geen men op reis beleefd en gezien had, waren niet voldoende en sedert vrouw Jensen was begonnen zich zelf weer met de huishouding te bemoeien, gevoelde Lotty met fijnen tact, dat. het voor de moeder een weldaad was, als ze zich op deze wijze wat afleiding kon bezorgen. Daarom trok ze zich dikwijls aan haar naaitafel terug en gaf zich daar over aan allerlei onaangename overpein zingen, aan gedachten, die haar reeds dikwijls door 't hoofd waren gegaan, maar die ze terug had gedrongen. Maar nooit gedurende deze stille overpeinzingen vond ze een antwoord op de vraag, die haar voortdurend bezighield Waarom kwam Jan Begemann thans zoo zelden Waarom was hij zoo veranderd, zoo kalm, ze© koel, zoo onverschillig geworden (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1