»13^Ï9H IQPST Ilii Vrijdag 29 Augustus Onwrikbaar. F-LAMPEI AAZE. R O EST, gemeentebestuur binnenland feuilleton 51e Jaargang. 1913 te. ans f8,50, ntkdatfMstran roe. Middeibnrg nsch Vleesch A. EDELMAN RH 330 [ennessy Co, F. Martell, en Oade Jenever, Fockink, re Lucas Bols. Bootz, amp Zoon Molijn. B ©S- ~ÏÏI IEN HAK OP DEN TAK IAS PER UUrt n van Licht eene ben» jg r a t i s verricht i%l hiermede be, weder zuilen DMBER a.s. volgens leeftijd het regelen de Dansleeraar rdag van af 2 uurli IMbion" te sorelcen. ERSTE lijks versch eerst oncurreerenden prijs, eleefd aanbevelend, Itraat 9. voor is bij SSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés riaar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. del Walstraat 96. AANBEVELEND. at 6. Teleph. 92, Ivoorradig J&.0. Aanbevelend, is 8.19 8.54 9.34 9.51 10.18 10.31 10.51 10.59 1*0.38 IR HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van de Maatschappij tot Detail- verkoop'van petroleum „de Automaat" te Rotterdam, om vergunning tot de oprichting van een bewaarplaats voor petroleum, in het perceel kadastraal bekendGemeente Vlissingen, Sectie E No. 1622 (ged.), plaatselijk gemerkt Walstraat ongenummerd dat dit veizoek met de bijlagen, te beginnen met Vrijdag den 29 Aug. 1913 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 12 September 19)3, ten Raadhuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengenzullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep ge rechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeen te-Secretarie van de ter zake ingeko men schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 28 Augustus 1913. Burg. en Weth. voornoemd, G A. KALBFLEISCH, L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. 11.52 11.38 itoa. Komt de boot l*^r -Duitschland. a. eu (Toch, Oberhaaaen, 12.0 Het Vredespaleis. Gisteren gingen de poorten van liet Vredespaleis, van den zetel van internationale justitie, open. De geheele architectuur, met haar zuilengangen en booggewelven, heeft iets kerkelijks en het mystieke licht doet zijn gouden stralen vallen door de beschilderde ramen van het trap penhuis. In de groote voorhal met marmeren vloeren, zuilen en zijwan den, staat men voor de prachtige marmeren trap het geschenk van de gemeente 's-Gravenhage. Aan het begin der trapleuning met haar bron zen paneelen staan twee koperen lichtdragers, voorzien van het Haag- sche wapen. De groote ramen die het trappen huis belichten vormen het geschenk van den Nederlandschen Staat en zijn vervaardigd door den Delftschen glasbrander Schouten, naar ontwer pen van den heer A. Ie Comte. Het Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) Die beiden deden immers, alsof ze werkelijk moeder en dochter waren, ia, Charlotte noemde de oude vrouw „moeder". Deze overwegingen vroegen ook feel plaats in Nils gedachten. Hii had Lotty slechts even gezien, toen li ij ep de Moyenburg geweest was ze ont week hem blijkbaar. Nu, hem lag aan fen ontmoeting ook niets gelegen, "ij had geen berouw over zijn hu welijk in 't minst niet. Want wat bad hij met zoo'n „kale madam" moeten beginnen? Dina was inweer- f1' van al haar geld volgzamer dan L°tty ooit geweest zou zijn. Wat zou die fijne dame wel denken Zou ze zich ten slotte gaan '"beelden, dat ze onzen Jan aan de b"ak kan pikken, vroeg Dina op ze- ren dag aan haar man. bordes van de hoofdtrap wordt later versierd door een marmeren groep, voorstellende „Vrede door Recht." De wanden van de Groote Hal zijn be kleed met prachtig marmer, terwijl de bovenste helft en de zoldering van het gewelf van fijn lichtkleurigen Franschen baksteen zijn, afgewisseld door beeldhouw- en mozaïkwerk. Gaande naar den rechtervleugel, komt men in de groote Rech'szaal, wederom met prachtige ramen, schit terende zijwanden met decoratieve paneelen en mooie basreliëfs. In deze zaal bevindt zich in den lengtewand de tribune. Aan den kant van den voorgevel kan men door openslaande glazen deuren onder het groote raam in de galerij komen aan de overzijde van het Paleis. Aan de andere zijde van de voor hal sluit zich de kleine rechtszaal aan. Ook in deze zaal staan mooie geschenken die aan het geheel een rijken, weelderigen indruk geven. De lambriseering, zoldering en de meu belen zijn in deze zaal van eikenhout. Aan de kleine rechtszaal sluiten zich aan de raadkamer, de spreekkamer en een kamer voor partijen, geschei den door trappen naar de eerste ver dieping en door een toiletinrichting. Hetzelfde is het geval met de raad kamer, de spreekkamer, de griffieka mer en de kamer voor partijen die zich bij de groote rechtszaal aanslui ten, terwijl al deze lokalen hun toe gang hebben van den corridor af, welke uitzicht geeft op de binnen plaats. Een fraaie fontein werpt hier haar klaterende stralen. De bekleeding van de meeste ver trekken is z.g. velours d'Utrechtde meeste plafonds zijn van beschilderd eikenhout. Betreffende de openingsplechtigheid wordt nog het volgende gemeld Even over half 3 traden H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden binnen. Van de tribune zette Anton Avercamps a capella-koor het oude Wilhelmus in, statig en forsch, het oude lied der verdrukten, die den vrede wenschen, maar den oorlog moeten. De Koningin was in crème zijden japon, geborduurd met palmetten een hoed met breeden rand en over hangende witte struisvederen over schaduwde het gelaat. Hare Majesteit zag er opgewekt uit. De Koningin-Moeder was in het grijs, en had een klein hoedje met witte pleureuze op. De Prins droeg de uniform van admiraal met het lint van het grootkruis van der. Ne- derl. Leeuw schuin over de borst. Zij namen plaats op den in het front der zaal voor hen geplaatste zetels, waarachter de leden van het civiele Nils begon luidkeels te lachen. Uw Jan Wat verbeeld jij je welDie is in haar oogen immers niets anders dan een halve. Van nu af koesterde Dina nog meer wrok tegen Lotty. Zoo bezocht men elkaar uit be leefdheid telkens met tusschenpoozen van eenige weken, maar allen hadden het gevoel, dat de koelheid tusschen hen grooter werd in plaats dat ze verminderde. Gedurende den tijd van de voor- jaarsstormen en het hooge water had den Nils en Stahlberg zooveel te doer,, dat aan gezelligen omgang niet kon worden gedacht. Alleen door den dokter, die vrouw Jensen gere geld bezocht hij kwam tegen woordig met zijn zeilboot en kon bijna aan het huis toe varen vernamen ze, dat de arme mevrouw Stahlberg reeds weken in de kliniek van een beroemd Amsterdamsch ge neesheer lag en Stahlberg vaak naar haar toe reisde. En nu kwamen er in het laatst van Maart heerlijke, warrae lente dagen. Maar helaas, de sneeuw «molt nu en militaire huis van H.M. hadden plaats genomen. Vlak achter de vorstelijke personen die binnentraden terwijl van de ga lerij de tonen van het Wilhelmus neerparelden, vlak achter hen volg den Andrew Carnegie en mevrouw Carnegie. De schenker van het Vredespaleis is een kleine figuur, grijs, met het lint van het grootkruis van Oranje- Nassau over de borst. Het was een plechtig en beteeke- nisvol oogenblik. De zaal was stom, zacht daalden de klanken van het Wilhelmus neer. De kleine man, die hier eigenlijk „de" man is, boog voor de Koningin, die onmiddellijk had plaats genomen. Mevrouw Carnegie in grijs-lila costuum, maakte hare révérence voor Hare Majesteit. De minister De Marees van Swin- deren leidde Carnegie, jhr. mr. van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Carnegie-stichting, mevrouw Car negie naar hunne plaatsen, rechts van de Koninklijke groep en een weinig ter zijde, vlak tegenover het spreekgestoelte, en voor de groep ministers, Kamervoorzitters en de ministers van staat. Alle aanwezigen waren onder het binnentreden van H. M. de Koningin en de familie Carnegie opgestaan, en bleven staan totdat de laatste tonen van het historische lied der Nassau's waren weggestorven. De eenvoudige verschijning van Carnegie in dit schitterend milieu maakte een diepen indruk. Een indrukwekkend oogenblik was het toen de heer jhr. mr. Van Karne- beek aan den minister van buiten- landsche zaken, den heer jhr. de Marees van Swinderen de sleutels van het paleis overdroeg. Het eene oprijzend applaus bij Carnegies's huldiging stierf toen nog weg. Maar het was niet meer te be dwingen, barstte spontaan en met kracht los, toen de Minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. De Marees van van Swinderen, na hem in zijne rede Carnegie toesprak. Tot driemaal toe klaterde toen on bedwongen het handgeklap op, zon der dat de vorstelijke personen het voorbeeld behoefden te geven. Z. K. H. de Prins, onder den indruk geko men van die spontane daad, waarbij het enthousiasme voor een oogenblik de dammen van het ceremonieel der etiquette verbrak, klapte mede in de handen. Carnegie boog bescheiden, zonder van zijn zitplaats op te staan. Aan het diner dat gisterenavond plaats had en waaraan tal van hoog- waardigheidsbekleeders aanzaten hief de minister van buitenlandsche zaken zijn glas op op de gezondheid van in de hooggebergten zoo snel, dat de rivieren, die zich pas weer tus schen haar oevers teruggetrokken hadden, opnieuw het lage land over stroomden. Ik wil van den mooien dag gebruik maken om naar Dorwetterte gaan, zei vrouw Jensen op den mid dag van zekeren dag tot Lotty. Dor- wetter was haar bankier, een heel eenvoudig man met een kleine zaak, die nauwelijks nog genoemd werd, daar ze door de concurrenten reeds lang overvleugeld was. Vrouw Jensen bleef hem echter trouw. Hij is eerlijk en de voorzichtig heid zelve, zei ze. Lotty gaf haar gelijk. Ga ook meteen naar Dina, ver zocht ze, en laat mij thuis, opdat ik de dienstboden bij de voorjaars schoonmaak kan helpen. Zoo gebeurde het dan ook, en terwijl de dienstmeisjes in zeepsop zwelgden en alles in huis begonnen schoon te maken, bracht Lotty de kasten weer in orde, poetste het zilver en telde de stapels damast en linnen. Ook toen haar man leefde, had flbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. de souvereinen van de staatshoofden aan tafel vertegenwoordigd en van hnu roemrijke vlaggende heer Carbin, gezant der Zwitsersche Staten als deken van het gezantencorps, de handhaving van den vrede en het beginsel der arbitrage brengende, eindigde in een dronk op H. M. de Koningin der Nederlanden en het Konigklijk Huisdat de minister Heemskerk in een even letterkundige als geestige speech, den voornamsten gast, Carnegie en zijn sympathieke echtgenoote eerde en dat ten slotte de gevierde Amerikaan zelf, in een caucesie vol aardige bijzonderheden omtrent zijn levensloop, uiting gaf aan zijn gevoelens over het geluk dat hem ten deel viel om een zoo mooi paleis in deze stad te hebben aan schouwd, gevoelens waarin zijn vrouw van ganscher harte deelde. De nieuwe minister van oorlog. Bij de bestuurswisseling krijgt het departement van oorlog aan het hoofd een minister, niet met kolonels- doch met generaaisrang. Tot de gepension- neerde hoofd-ofticieren van de land macht, wien door H. M. de rang van generaal-majoor is verleend, behoort toch de oud-kolonel van het wapen der artillerie N. Bosboom, als minister van oorlog opgenomen in de kabinet- formatie-Cort'van der Linden. De openbaarmaking der rangsver- hoogingen in de Staatscourant is met het oog hierop vroeger geschied dan gewoonlijk, wanneer daartoe eerst 30 Aug. wordt overgegaan. Tweede Christelijk Congres tegen het Alcoholisme. Gistermorgen werd het Tweede Chr. Congres tegen het Alcoholisme te Arnhem geopend. Dr J. R. Slote- maker de Bruine heette de aanwezigen hartelijk welkom. Een telegram van hulde werd ge zonden aan H. M. de Koningin en een jonkvr. De Ranitz als oudste strijdster voor Chr. Geheelonthouding. Nadat nog onderscheidene afge vaardigden het woord hebben gevoerd, om hunne groeten aan het Congres over te brengen, verkreeg mej. H. W. Crommelin van Zeist het woord om te spreken over: De stand der Chr. Drankbestrijding in Nedeiland. Aangezien voor dit Referaat geen discussie was toegestaan, kwam hierna aan de orde het referaat van Dr. J. R. Slotemaker de Bruine overDe Kerk en het Alcoholisme. Bij de discussie vroeg Ds. Montijn van Haarlem nadere inlichtingen over de bedoeling van den Nuchterheids- Zondag, door referent genoemd, ter wijl hij wees op het feit, dat sommige kerkbesturen een kroeg exploiteeren, Spr. vraagt of daaraan ook iets te doen zou zijn. vrouw Jensen zelf haar geldzaken behandeld en daarom veroorzaakte het haar niet veel hoofdbrekens het groote kapitaal, dat haar was terug betaald, weer le beleggen. Toch was haar voorhoofd meer bewolkt dan ooit en meneer Dor- wetter was geen oogenblik in twijfel aangaande de reden daarvan. De vrouw was in de laatste jaren zicht baar verouderd, veel meer dan de ouderdom rechtvaardigde. Hij zag met leedwezen, hoe er telkens, wan neer ze in den loop van 't gesprek haar zoon noemde een vermoeide, pijnlijke trek om haar mond en oogen duidelijk te voorschijn trad. De oude man gevoelde zich ge drongen om haar vertroostende woorden toe te spreken, doch hij wist niet recht, hoe hij moest be ginnen. Daar begon ze over zijn familie te spreken. Zij informeerde naar zijn voiwass.en zoons, van wie hij alleen goeds kon vertellen. En ten slotte greep hij moed. Zooals het dikwijls gaat, wanneer men er slechts lang zaam toe komt om openhartig te spreken, gaf htj nu aan zijn heime- Ds. Hom van Hengelo deelde mede dat de Baptisten-Gemeente van a hare leden geheelonthouding eischt. Ds. Ledeboer drong er op aan dat de plaatselijke Onthouders Vereenigin- gen steeds meer contact moeten zoeken met de kerk door het vragen tot het houden van spreekbeurten, collecten en anderszinds. Dr. Gispen van Zwolle, vroeg in lichtingen over een zinsnede betref fende de toepassing van de kerkelijke tucht op dronkaards door den kerke- raad. De verschillende sprekers- worden door den referent beantwaard. Na mededeel ing, dat een telegram van dankbetuiging was ingekomen van H.M. de Koningin, werd staande het Wilhelmus gezongen, waarna de morgenzitting van het Congres geslo ten werd. „Reizen, reizen, reizen I" dat is het wachtwoord der laatste weken, waar door een groot deel van het mensch- dom wordt gedreven. Er wordt op reis veel genoten en geleden. In velerlei opzicht. Hun, die in verzoe king komen den vasten wal te ver laten en te gaan dobberen op de onwisse baren, wordt vaak het genot bedorven door de zeeziekte. Tal van middelen zijn hiertegen reeds uitge vonden en aanbevolen, maar de zee ziekte is er niet minder om geworden. Nu is het weer dr. Fischer te Nau- heim, die het rondzwalkende mensch*- dom verblijdt met de mededeeling, dat hij de zeeziekte kan bezweren. Het was den bekenden geneeskundige opgevallen, dat de verschijnselen van zeeziekte juist dezelfde waren, als de uitwerking van een prikkeling van de nervusvagus. Door de uitgebreide studiën, die dr. Fischer over dit on derwerp heeft gemaakt, wist hij, dat atropine hiervoor het juiste genees middel was. Op een reis naar Ame rika, die, wat de weersgesteldheid betreft, zeer stormachtig verliep, had hij ruimschoots gelegenheid de proef te nemen met zijn theorie. Een aantal jongelui, die zich vrijwillig als „proef konijn" ter beschikking stelden, be handelde dr. Fischer met atropine. De mannen gaf hij een onderhuidsche inspuiting van 1 mG. en de vrouwen van drie vierde mG. De gunstige resultaten lieten niet lang op zich wachten. Reeds na een half uur ver dween de neiging tot braken, de polsslag werd spoedig weer leven diger, de gelaatskleur verbeterde, en patiënten, die zich een uur of drie geleden nog aller miserabelst hadden gevoeld, waren weer zoo gezond en lustig als een vischje. Zelfs een op komende storm en hooge zeeën konden op de beterschap van den patient lijke bezorgdheid voor zijn oude vriendin veel duidelijker uitdrukking dan oorspronkelijk zijn doel was geweest. Vrouw Jensen, ge moest uw zoon nog eenmaal waarschuwen Ja, ja, ik weet het wel, hij luistert niet naar uHet kieken is weer eens wijzer dan de hen. Maar ik heb uit volkomen vertrouwbare bron verno men, dai Stahlberg in het laatste jaar telkens weer geldsommen bij de Engelsche Bank heeft gedeponeerd. Hij houdt dat zeer geheim Waar om Welke gelden iaat hij, de groote zakenman, daar zoo betrek kelijk ongebruikt liggen Nils heett weliswaar zijn intieme vriend, maar dit schijnt hij toch niet te weten, dat naar alle waarschijnlijkheid het geld van zijn vrouw niet in de zaak zit, maar nu, ik ben maar een eenvoudige, kleine geldman, doch menschen van ons vak behoeven slechts éen blik uit de verte op de geldelijke aangelegenheden van Stahl berg te slaan om te weten, wat daar aan de hand is. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1