Dinsdag 26 Augustus Onwrikbaar. NGEN: ijtehburg. insfbode binnenland feuilleton sorteering te fabrikaten, onderdeden uan uoorradig. BRANDOLIE, KAARSEN, fd aanbevelend, o. 201 51e Jaargang. 1913 sche Tram ie Havendienst IM WALCHEREN, jster-Schelde- er 1913. flbonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. ampen \T 13, èmber een 'sihotüa voor dag gd, wegens huwelijk lige, door Mevrouw jisstraat 123. IhoUj-Klddellinrf; ypar kStat lou -Versa. 1.40a, 4.45a 6.05bg, 6.40b B.55g 9.30,10.05g, 10.40 |.50, 12.10. 12 30g, 12.50 2.10, 2.30, 2.51', 3.10s' 4.3Cg, 4.50, 5.10, f.3u' 6.50 7.10. 7.30, 7 50 ,9.05, 9.40,10.15, 10.50* g (Markt): 5.10a, 5.15a ,45g, 8,20, 8.55, 9.30e, 15, U.50g, 13.10, 12.30. 1.50, 2.10, 2 30g 2.50, 4.10, 4.30, 4.50, 5.10g, 6.30, 6.50, 7.10a, 7.30, 19.05, 9.40, 10.15 10.50, lark i;aar Station5 18 40, 9.30, 10.10, 10.50, 3.i0, 4.25, 5.15, 6.-, 11.40. laar Bel'amynark 5.30, 9.20, 9.50, 10.80, 11.10, 3.50, 4.55, 5.40. 6.4(1 12.05". uitsluitend werkmana- ien alleen op we.'k in de reiiiee. 'jden niet verder dan i'e voeren goederen alleen cv.m. 6.,6.20, 6.55 9.30, 10.— 10.20, 10.40, 12.—, 12.30,1.—, 1.30», 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 1.20,7 40,8,20. [meiais 6.10, 6.30, 9.10, 9.50, 10.10, 10,30, 1.60. N.m. 12.10, 12.45, ,3*. 3.10*, 3.40, 4.10,4.40, 6.50, 7.10,7.80,8.—, 8.30 en vallen des Zondaaenit. {en(Station S.S.) 6.22* i, 5.44, 8.15, 11.12* ran de Keersluis, de Paul het Badhotel is reap. 5, ten later. rg: 6.25, 9.23, 10.35}, [7, 8.18 en 11.15* Vke naar Domburg6.45 1.40, 3.20, 6.07, 8.40 en naar Middelburg5.05», 1.35,4.15, 6.55 en 9.37, fnaar Vlissingen 5.05 4.15, 6.55 en 9.37*. jemerkt loopen alleen ■tijdvak van 15 Mei tot eü ber. De treinen gemerkt 5 lp de marktdagen te Mi"' !.10a)b) 3.43c en 6.35d) ,40 a) 4.10 c) en 7.05. Lm. 2.15 a) en 5.05. a) b) 3.43 en 6.35 d) [minuten na bet vertrek van nskerke n. Neuzen vm. 8.50- ^ar Breskens, Borsaelen e" Breakers ten hoogste l^i wachten. ier kan de boot van 10*^ ekdagen van 16 April VLIf SINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Het nieuwe Kabinet. De „Nieuwe Ct." zegt van be trouwbare zijde te vernemen, dat de samenstelling van het nieuwe Kabinet als volgt is Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. J. Doudon, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Washington Justitie, mr. B. Ort, advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad Binnenlandsche zaken, mr. P. W. A. Cort van der Linden, lid van den Raad van State, Kabinetsformateur Marine, j. J. Rambonnet, kapitein ter zee Financiën, A. E. J. Bertling, direc teur der registratie, te Leeuwarden Oorlog, N. Bosboom, gep. kolonel van de artillerie Waterstaat, dr. C. Lely, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wethouder van 's-Gravenhage Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. M. W. F. Treub, oud-lid van de Tweede Kamer Koloniën, mr. Th. B. Pleyte, oud- advokaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, te Amsterdam. Ten aanzien van de titularissen die hierboven genoemd zijn voor finan ciën en waterstaat, de heeren Bert ling en Lely, moet het blad nog eenig voorbehoud maken. Het koninklijk besluit betreffende de samenstelling van het nieuwe Kabinet zal waarschijnlijk Vrijdag in de Staatscourant verschijnen. Volgens de „Nederlander" heelt de heer Rambonnet gisterochtend een bezoek gebracht bij minister Colijn. De heer Rambonnet is voorstander van de indische-vlootpiannen, zooais die in het defensie-rapport zijn neer gelegd. Wanneer bovenstaande samenstel ling van het nieuwe kabinet juist is, zegt de driehoekcorrespondent van „de Tel." en wij zullen dat aan nemen dan is het verrassende, om niet te zeggen, verbluffende feit, dat mr. Treub minister van landbouw wordt. Dit beteekent, en kan niet an ders beteekenen, dan dat het staats pensioen op het programma van het nieuwe kabinet niet voorkomt. De heer Treub heeft, het is bekend, het staatspensioen bestreden met al de vurigheid van zijn temperament. De kanonnen van zijn groote welspre kendheid en van zijn compacte ken nis heeft hij onvervaard op de groeien de en voortrukkende bataljons van het staatspensioen gericht. Wie er ook bekeerde, wie zich bekeeren liet, hij nooit. Hij bleef er een fel tegen stander van Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 51.) Wat voert u hierheen, Jensen 'i)t ge misschien daar ginder niet meer noodig? vroeg Stahlberg knor- tig, zoodra hij beneden was ge komen. Ik ben daar noodig genoeg, ■naar ik moest u spreken Och wat! Is er dan geen tele toon, geen telegraaf, geen post vroeg Mahlberg hatelijk. Voor datgene, wat ik u te vra- heb, niet. Och, ga eens mee buiten het bereik van menschenooren Kunt ge hier gemist worden ik ben ge heel en al bevroren en moet wat warms gebruiken, gat Nils geprikkeld ■en antwoord. Wel, laten we dan naar Mieke °'ey gaan Daar kunnen we beiden «n kalmeerenden drank gebruiken, «emde Stahlberg toe en stapte van net stuk weiland, waarop ze stonden, Zijn afkeer was zoo beslist, dat hij zich niet wenschte te scharen onder het vaandel der concentratie, enkel en alleen wijl de verzekeringsparagraaf naast de vrijwillige verzekering, ook het staatspensioen bevatte. Zelfs legde hij er zijn mandaat, als volksverte genwoordiger, voor neder. Dat was een daad van opoffering en karakter. Bij de verkiezingen was het staats pensioen een der hoofdpunten. De voorstanders en propagandisten ervan overwonnen met het resultaat, dat de heer Treub nu de minister van sociale verzekering wordt. Het klinkt haast ongelooflijk. Het staat daardoor wet vast, dat de komende regeering van het staatspensioen niets moet hebben, en de sociaal-democraten kunnen zich van harte gelukwenschen, dat hun weigering, mr. Treub, mi nister heeft helpen maken. Hiermede is de merkwaardigheid van de Landbouw-portefeuille echter nog niet voldoende geschetst. Er zit nog een andere kant aan. De heer Treub heeft n.I. ook de wetten-Talma zoo beslist en energiek mogelijk be streden en ze veroordeeld met al de vinnigheid van zijn argumentatie. Zal hij nu de man worden, die de wetten moet uitvoeren? Inderdaad: wij mogen het optreden van mr. Treub als mi nister verbluffend noemen. De vraag rijst, hoe de positie der concentratie tegenover hem zal zijn. De eisch van het staatspensioen kan en mag zij natuurlijk nie* verloochenen. Dat zou de meest krasse woordbreuk zijn. Waar nu zoo goed als zeker een initiatief-voorstel tot invoering van staatspensioen uit den boezem der Kamer te wachten is, zal de linkerzijde dit moeten aannemen en de regeering zal daarbij niet als onverschillige derde kunnen toezien. Welke lijn wij met dit kabinet uit gaan, valt natuurlijk eerst te voor spellen, wanneer het in de Troonrede zijn program zal hebben ontvouwd, maar het lijkt ons niet te kras om te zeggen, dat het een ministerie voor grondwetsherziening zal zijn. Ver moedelijk zal het algemeen kiesrecht pogen te brengen en 't staats-pensioen ter zijde laten. Afgezien van dit laatste zal het na tuurlijk ieder verheugen, dat een man van de kennis en het karakter van den heer Treub in de regeering treedt. Hij zal daarbij tevens gelegenheid hebben een ruggesteun te zijn voor de financieele politiek. De portefeull* van Financiën zou mr. Treub niet hebben misstaan. Hofberichten. Om half twaalf kwam Prins Hen drik gisterenvoormiddag per Staats spoor uit Hohemark in de residentie aan, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Suchtelen van de naar den weg, die naar het dorp leidde. Het ontsnapte niet aan Nils' blik ken, dat er in de gelaatstrekken van Stahlberg iets onrustigs lag. Hebt ge de steenen gekregen Goede blokken? vroeg Stahlberg na een kleine pauze. Ja! Maar niet op crediet! Ik heb voor het bedrag borg gezegd. Mooi zoodat is mij aange naam, zei Stahlberg met een knikje van tevredenheid. Mij niet, vriend Maar ik meen de uit uw telegram te moeten op maken, dat er iets met den hardsteen ni'et in orde was. Heden begrijp ik alles. Is de steen naar de plaats van bestemming verzonden vroeg Stahl berg, die deed, alsof hij de laatste woorden van Nils niet hoorde. Dadelijk in 't schip geladen Naar Spormanuszijl. Goed, zeer goed Ik dank u. Ge kunt mij ook dadelijk een lading laten zenden, meneer Stahl berg. Al mag het water op 'toogen- blik ook stilstaan, of misschien zelfs wat vallen bij den tegenwoordigen Haare. Geheel onverwacht kwam de Koningin, die vergezeld was van den adjudant van dienst en eene hofdame, den Prins op het station verwelkomen. Eene hartelijke be groeting had op het perron plaats, onder luide hoera's van een inmid dels saamgestroomde menigte. In automobielen reden H. M. en Z- K. H. en hun gevolg daarna naar het Huis ten Bosch. Donderdag 10 uur 's avonds zal ten hove een raout worden gegeven, waarop zullen genoodigd worden, allen, die in betrekking staan tot de Carnegie-stichting en hunne dames, waartoe op de eerste plaats behoo- ren de heer en mevrouw Carnegie. De Koningin zal zich bij de onthul ling van den gedenksteen in het voormalige woonhuis van G. K. /an Hogendorp, Kneuterdijk 8, te 's Gra- venhage, doen vertegenwoordigen door den hofraad prof. dr. Kraemer, directeur van het Koninklijk Huis archief. Kamerledsn met ruimen blik. Het kan ons niet anders dan aan genaam aandoen zegt „De Aarde en Hare Volken" te zien, hoe onder onze nieuwe Kamerleden er verschei den zijn, die met eigen oogen vreemde landen en werelddeelen hebben ge zien en dus hun blik door nog an dere reizen hebben verruimd dan door de gewone zomer- en vacantie- reisjes. Dien kant moet het uit in ons land dat het ook vertrouwen leert stellen in menschen, die de wereld kennen niet enkel uit boeken, maar die van nabij hebben gezien, hoe andere volken en rassen leven en strevenmannen, die weten, wat het beteekent, koloniale ondernemingen te steunen en die er oog voor heb ben, wat onder Engelschen en Duit- schers in de richting van kolonialen arbeid wordt verrichtonderzoekers, die andere dan de gewone paden zijn gegaan, om zelf te gaan waar nemen, hoe er in het buitenland wordt gebouwd, hoe daar het nieuw ste in de nijverheid wordt toegepast, hoe men er problemen van spoor wegaanleg en bruggenbouw oplost en al dergelijke dingen meer. Het doet goed, te merken, hoe de natie leert, in zulke menschen vertrouwen te stellen. Laten daarvoor gerust andere groe pen zachtjes aan wat worden terug gedrongen en op zij geschoven, Iaat de invloed maar wat tanen van de menschen van het onzienlijke, de menschen van de kunst en de men schen, die meenen universeele mid delen te hebben gevonden voor onze zoogenaamd zieke maatschappijWij begroeten met vreugde de aera van de „reizigers", die de menschheid zal voeren op breede banen, waar ze waterstand is er al vrij wat van 't werk ondermijnd. Loop heen 1 Ondermijnd Mijn bruggen worden door geen over strooming onderstboven geworpen riep Stahlberg, terwijl hij zich om keerde en Nils met fonkelende oogen aanzag. Doch deze was niet bang te maken, zooals de ondergeschikten van den „beroemden man." Een boosaardig glimlachje speelde voor een oogenblik om zijn mond en hij keek Stahlberg nu ook stijf aan. Zeg eens, Stahlberg, doet ge dat vaker zoo? vroeg hij op im- pertiment kaimen toon. Ge wilt zeker bij de zijl hetzelfde stukje uit halen Spreek als 't u blieft duidelijker, zei Stahlberg. Dat kan gebeuren! Welnu dan, bij den hoogen waterstand is een boomstam, die waarschijnlijk van een opslagplaats was weggespoeld, tegen het muurwerk van den brug gedreven, en daar hij niet op zij weg kon, stiet hij telkens weer tegen de brug. De arbeiders kwamen om mij daarop opmerkzaam te maken en bij flinke stappen voSruit zal kunnen doen Daar hebt ge onze oude Kamerle den nu herkozen, Fock en Van De venter, die Oost en West op hun duimpje kennendaar is Wairave Boissevain onder de nieuwe Kamer leden, die een prachtige opleiding heeft gehad, om een man met ruimen blik van hem te maken, die in Schot land heeft gewerkt en in lndië, die door heel het werelddeel Amerika studeerend heeft gereisd en zoo nauw met onze goede stoomvaartmaat schappij „Nederland" is verbonden daar is Joost Van Vollenhoven, ook een nieuw lid, in den groothandel opgevoed, die bij de Deli-Maatschap- pij alle rangen heeit doorloopen, met een eervolle zending nog kort gele den naar Suriname is uitgezonden en zijn taak daar uitstekend heeft vol bracht een man van sport, die het bootjevaren niet versmaadt, als hij aan de Berkel bij familie is gelogeerd, en die een kracht ten goede zal blijken voor de concentratiedaar is verder F. M. Knobel, die een lange diplomatieke en consulaire carrière achter den rug heeft en die zoowel in China als in Zuid-Afrika zijn blik heeft verruimddan jhr. De Muralt, civiel-ingenieur, die in lndië ais in genieur var. den Rijkswaterstaat heeft gewerkt en bij den bouw van spoor wegen is gedetacheerd geweest, ook één der nieuwe ledendr. D. Bos mag hier ook worden genoemd als iemand, die met wijden blik het ge heel van onze handels- en nijver heidsbelangen overzietzijn reis naar de West met een Regeeringsopdracht ligt nog versch in aller geheugen. Misschien zijn ët nog meer van zulke reizigers onder de Kamerleden, die ons onbekend zijn, maar één is er, over wien in dit verband niet mag worden gezwegen, namelijk het lid voor Amsterdam 1, dr. H. F. R. Hubrecht, den helper bij uitnemend heid van onzenlgroothandel, den man van durf en initiatief, op wien te stemmen ieder kiezer tot eer mag worden aangerekend. Ned. Ver. tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken. De 80ste algemeene vergadering van deze vereeniging, die reeds 17000 leden en ruim 300 afdeelingen telt, werd Zondag te Groningen vooraf gegaan door een optocht door een groot gedeelte der stad, welke ont bonden werd in de „Harmonie", waar een druk bezochte openluchtmeeting voor geheelonthouding en local option (plaatselijke keuze) werd gehouden met mej. Suze Groeneweg, van Rot terdam, en ds. A. v. d. Heide, van Britswerd, als sprekers. Een muziek gezelschap en 3 onthouderszangkoren lieten zich hooren. Na afloop hiervan ging het naar 't onderzoek moest ik zien, dat deze muur, die uit gehouwen steen moest bestaan, alleer. bestond uit dun met selwerk, aan den voorkant bedekt door dunne platen kunststeen, ter wijl achter het metselwerk de ruimte met puin was opgevuld! Het roode gezicht van Stahlberg werd bij deze woorden vaalbleek. Nils zag hetwant hij sloeg zijn compagnon met scherpe blikken gade. Stahlberg zweeg een minuut lang. Hij scheen het rechte antwoord op deze woorden niet dadelijk te kun nen vinden. Maar weldra had hij zijn zelfbeheersching teruggekregen en begon langzamer te loopen. Ik dank u, dat gij gekomen zijt. Ge zijt niet alleen een flink za kenman, maar bezit bovendien tact en weet voorzichtig te handelen. Ik dank u. Hij stak Nils zoo volkomen kalm de hand toe, dat deze niet kon na laten er de zijne in te leggen. Toch dacht hij er niet aan om van dit onverkwikkelijke onderwep af te stap pen, zooals Stahlberg misschien wel gehoopt had. - Ik heb nog meer te vragen Paterswolde, om te genieten van het tuinfeest, georganiseerd door de afd, Groningen, 't welk besloten werd met een gemeenschappelijken maaltijd, waarbij het recht gezellig toeging. Gisterenmorgen werd de vergade ring door den voorzitter, den heer P. van der Meulen, van Leeuwarden, met een hartelijk welkom aan afge vaardigden en belangstellenden ge opend en achtereenvolgens besloten. De burgemeester woonde de ver gadering bij, oo welke 337 afgevaar digden van 247 afdeelingen vertegen woordigd waren. Medegedeeld werd, dat het drank- verbruik sedert enkele jaren 40 per cent verminderd is. Een langdurige bespreking werd gehouden over het ontslag als bestuurslid van mr. van Eek. Uit de mededeelingen bleek, dat deze wilde dat de vereeniging van beginsel zou veranderen en een arbeiders-onthoudersvereeniging zou worden. In dezen geest wilde van Eek een artikel plaatsen, waarte gen het hoofdbestuur bezwaar had. De heer van Eek bedankte toen direct, omdat hij hierin zag een onder curateeie stellen. Ook in de heofdbestuursvergade- ring had de heer van Eek de ver eeniging willen voeren op soc. dem, paden. Het jaarverslag en de leiding van het hoofdbestuur werden goedge keurd, nadat Amsterdam en Den Haag enkele aanmerkingen gemaakt hadden. De leiding van „De Blauwe Vaan" werd goedgekeurd. Eveneens het ver slag der commissie tot nazien van de rekening een eindcijfer aanwijzende van f 25,278. De vergadering werd toegesproken door een afgevaardigde van den Alg. Ned. Onthoudersbond, door de Ned. Spoorweg-geheelonthoudersver- eeniging en door dr. Arends, afge vaardigde van den Ned. Christen- geheelonthoudersvereeniging. De 500.000e bezoeker van Entos. Tusschen vier en vijf uur Zondag middag werd hij of zij ver wacht. Op het tentoonstellingsbureau te Amsterdam zat de heer Meuwsen en controleerde de cijferopgaven, die zijn jeugdige zoon hem bracht van de verschillende ingangen. Om halfdrie ontbraken er nog een paar duizend bezoekers aan het half millioen, maar het liep hard en in gelijke mate stond het tekort. Even na vier uur nog honderd. Van nu af aan werden de ingangen con stant telefonisch verbonden met het hoofdbureaustuk voor stuk gaven ze nu op hoeveel kaarten ze verkoch ten. De heer Meuwsen hield aantee- kening van de cijfers, die een paar Stahlberg. Uw lof over mijn flink heid in het zaken-doen zou immers heelemaal misplaatst zijn, wanneer ik thans geen inlichtingen vroeg over veel, w®t mij niet duidelijk is geworden, zei hij op scherpen, doch afgemeten toon. En wat is dat dan Maak toch geen drukte, Jensen 1 Ik heb buitendien al ergernis genoeg 1 Zoo'n vervloekte morgen 1 Dus, wat wilt ge nog? Hij wischle zich met den zakdoek over het voorhoofd. Allereerst zou ik er tegen wil len protesteeren, dat ge doet, alsof ge over mijn geld kunt beschikken. Dat is tegen ons contract. Hoe dat zoo Hoe dat zoo zei Stahlberg gejaagd. Ik heb reeds twee malen borg gezegd voor belangrijke bedragen, die niets met onze overeenkomst hebben uit te staan. Ik heb twee derden van het geld mijner vrouw in onze gemeenschappelijke zaak gestoken en mijn particulier vermo gen geheel aan u ter beschikking gesteld buitendien -j (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1