ZeiègsÉd Maandag 25 Augustus Onwrikbaar. No. 200 ntiën koor n heek'' gemeentebestuur binnenland feuilleton van Viissinp. 51e Jaargang. 1913 tfALCHMft. Het Belgiscbe Loodswezen, Augs. 1913. an 3.40 tot 3.—- 3.40 O 3.- Q 0.50 0.70 4.— 4.20 H 4.60 5.— 5.80 3-20 4.60 4. SO o.— 0.20 o.— 0.30 0. 0.2$ 0.35 0,60 0.V5 0.4;.5 0.— 0.10 0.35 O.Ot3 0.015 0.05 0.— 0.01 o.— 0.02 0.13 0.02 0.065 0.02 0.04 0.O34 0. o.uc5 0.01 0.00» 0.015 0.004 ft 0.(4 ff 0.15 0.30 0.O4: 0.22 0.01 0.04 0.28 0.35 0.01 0.08 0.30 o.— 0.16 0.— 0.80 UO 0.30 o.yo 0.01 0.03- 0.01 0.0.5 O.Ü04 0.03 ft o.Oo4 0.01 0.01 0.— 0.01 0.03 0.01 o.— 0.02 gevangentoren. gankelijk Zon- ensaag en Vrij - Toegangsprijs 3p andere dagen ag bij den be- 37. Toegangs- soon. er Mij. ,rZee* de dagbooten .m., de nacht- nm. To egangs- ersoou. Kaarten ntore der Maat- Repetitiën cgustua, ie 7 ngens Vrijdag zal worden ge- d en zegepraal", Iasseubach, Mu- re leerlingen bij den dirigent STRA, Kasteel- BESTUUR. tnaf 50 cent per erhoudende ver- naf 15 cent per iroef met LENS- hee. verschenen het jwe nummer van Uitgever van de COURANT" VELDE Jr., en prijs van 37' fr. p. post 45 ct.) itaat uit 12 pag. >evaf 33 iliustr. t uit door zijn van mooie pla- o.a. den Amstel, 2 eizoen te Dean- oonheidswedstrij- en Deanville. piano spelen. ndrik te Rostok, denten als muzi- óode Kruis-oefe- mité's Meppel en Station S.S.) 6.22* 8.15, 11.12* Keersluis, de Paul iadhotel is resp. 5, er. 5.25, 9.23, 10.355, en 11.15.* lar Domburg6.46' 5.20, 6.07, 8.40 en Middelburg 5.05*, i, 4.15, 6.55 en 9.37, Viissingen5.05*. 6.55 en 9.37*. loopen alleen van 15 Mei tot en j treinen gemerkt 5 jrvVM-'jen 's VL1SS1NCSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maai berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- Adoertentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden. VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. De Burgemeester van Viissingen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 22en dezer A. No. 4232,3e afd. brengt ter algemeene kennis dat, nu de verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar op een Zondag valt, door Hare Majesteit het verlan gen is te kennen gegeven dat de openbare feestviering op den daarop volgende.! Maandag 1 September e.k. plaats hebbe en noodigt de ingezetenen uit met dit verlangen van Hare Majesteit reke ning te houden. Viissingen, 25 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEiSCH. L. B. De politieke toestand. Staatsraad mr. Cort van der Linden werd Zaterdag te kwart voor 4 uur door H. M de Koningin in het paleis Huis ten Bosch te 's Gravenhage ont vangen en verliet het paleis te vijf uur, zoodat de conferentie met Hare Majesteit ongeveer 5 kwartier heeft geduurd. De „Ned." schrijft: Wij vernemen, dat als minister van justitie in het nieuwe Kabinet zal optreden de heer mr. B. Ort, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. Eigenaardig, houdt nog steeds kei onwaarschijnlijke gerucht aan, dat mr. Treub is aangezocht om de por tefeuille van landbouw, handel en nijverheid te aanvaarden. Dat kolonel Bosboom als minister van oorlog zal optreden, werd ons bevestigd. Koninklijk verblijf in het Huis ten Bosch. Het Zaterdag aangevangen Konink lijke verblijf op het Huis ten Bosch te 's Gravenhage roept in de herinne ring terug den vroegeren tijd toen dat buitenpaleis, hetwelk zich nog altijd zoo landelijk tusschen hoog geboomte verheft, door Koningin Sophia be woond werd. Sedert den dood dier vorstin is het gebouw niet meer door leden van de koninklijke familie betrokken en is het in 1899 gastvrij ter beschikking gesteld voor de vergadering der le Vredesconferentie. Nu de Koningin en het Prinsesje er tijdelijk in gehuisvest zijn, was de trek ,van wandelaars en nieuws gierigen naar het woudpaleis grooter dan anders. Het publiek wordt echter door de Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 50.) Nils Jensen bemerkte trouwens aan de blikken van sommige arbeiders »pe ze zich verwonderden, dat hij aiet dadelijk zag, hoe het materiaal de oorzaak van alles was. Maar zijn beslist optreden en zijn trotschheid deden hem zwijgen. Bovendien was bji royaal en zei dikwijls„Voor niemendal is de dood. Jullie werkt b'i mij voor goed geld en op een extra thaler komt het mij niet aan, -alles maar vlug gaat. net ging dart ook zeer vlug. Zoo'n "erkman doet al wat voor een thaler. Maar weldra begonnen er andere gedachten door 't hoofd van Nils te P°»en. Stahlberg maakte misbruik J1 hem en liet hem de kastanjes h(' vuur halenEn nu kwam er n brief over den hardsteenme- et Jensen moest maar borg zeg- politie, vertegenwoordigd doormaré- chaussées te voet, die order opper- leiding staan van den kapitein van dat wapen, Vermeulen, en den hoofd commissaris van politie, op de voet paden tegenover het bordes gediri geerd, teneinde het ruime voorplein alleen voor het rijtuigverkeer open te laten. De militaire wachtposten zijn op gesteld ter weerszijden van het mid denfront en worden betrokken door grenadiers en jagers uit een hoofd wacht, die zijn lokaal heeft in den tuin naast den rechterpaleisvleugel. De door het Blauwe Kruis gedeelde oranjevlag wappert hoog uit het midden voor den koepel met de gouden kroon gedekt. De verlichting van het plein is versterkt met drie hooge booglampen die een krachtig wit electrisch licht afwerpen. Kon. bezoek. Het officiëele programma van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam vermeldt behalve de gebruikelijke au diënties, rijtoeren, diners, bai, enz. De aankomst is Dinsdag 9 Sept. Er volgen bezoeken aan het sportfeest. (Woensdag 10 September), aan de tentoonstelling Arti (Donderdag), aan de scheepvaarttentoonstelling met boottocht, bezichtiging van den klee- derdrachtenoptocht in het Vondelpark (Vrijdag), bezoek aan de grafische tentoonstelling en aan het nieuwe hoofdbureau van politie, ontvangst van de huldebetooging op den Dam, bezoek aan de Ned. Herv. Diacones- seninrichting en aan de galavoorstel ling in den Stadsschouwburg (Zater dag), godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk en bezoek aan Artis (Zondag), Maandagochtend vertrek. Het Vredescongres. Het Wereldcongres voor den vrede is gesloten. In de slotzitting werd nog een resolutie, waarbij werd aan gedrongen op het organiseeren van een internationalen vredespelgrims- tocht naar Den Haag bij de derde vredesconferentie, in handen gesteld van het bureau te Bern. Het congres wordt in 1912 te Weenen gehouden. Vereeniglng voor Gemeentebelangen. Zaterdag werd te Arnhem onder voorzitterschap van den heer F. B. s' Jacob de algemeen vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen. In zijn openingswoord bracht de voorzitter in herinnering de in dit jaar tot stand gekomen pensionnee- ring der gemeenteambtenaren. Van het bestuur van den Ned. Bond van Ned. Gemeenteambtenaren is ontvangen een oproep om deel te nemen aan de nationale dankbe- gen voor de betaling. Dat was nu al de tweede maal. En Stahlberg nam voor zichzelven het interessantste werk. Den grooten dam, welke het water van twee invloeiende rivieren in toom zou moeten houden, maakte hij zelf. Zoo hij daar rondliep in zijn hoo ge waterlaarzen, de dikke duffelsche jas en den daarover getrokken wa terdichten mantel maakte Stahlberg met zijn kort, gezet lichaam geen goeden indruk. Zijn gezicht was door wind en weer zeer bruin ge worden, een paar strengen van het vochtige haar lagen wanordelijk over voorhoofd en slapen. Daarbij was hij zoo slecht mogelijk gehumeurd. Hij had reeds den ganschen morgen standjes uitgedeeld, waartegen zij, die berispt werden opkwamen. Zij beweerden, dat hij het zelf zoo had bevolen en dat zijn bevel hun da delijk onbegrijpelijk was voorgeko men. Maar dat is het juist, stomme rikken Nooit zetten jullie de ooren open, als ik jullie aanwijzigen doe. En alles maken jullie verkeerd schreeuwde hij hun toe. tooging ter zake van de tot standko- ming der pensioenwetten. Deze op roep is met een opwekking aan de ieden om ^aan de voorgenomen be- toaging deel te nemen, geplaatst in „Gemeentebelangen" van 15 Juli j.l. Tot lid van het Regisiratuurbureau werd benoemd dé heer mr. Salverda de Grave, secretaris-generaal bij het departement van waterstaat. De rekening over 1912 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 6379.50 met een batig saldo van f 869.82' 3. De begrooting voor 1914 werd vastgesteld met een eindcijfer van f 6869.82' a. De aftredende bestuurs leden, de heeren F. B. s' Jacob en Ulbo en J. Mijs, werden herkozen. Daarna kwam aan de orde de wij ziging van het examen-reglement. De voorzitter deelde mede, dat op uitnoodiging van het bestuur van den Bond een commissie, bestaande uit de heeren F. B. s'Jacob, H. J. Wichers, mr. L. A. Bybau en mr. S. J. Blaupot ten Cate is benoemd om met de daarvoor aangewezen leden uit het hoofdbestuur van den Bond overleg te plegen aangaande de wenschelijk geachte wijzigingen in het reeds bestaande examen en de instelling van een examen B. De gevoerde besprekingen hebben het bestuur geleid tot het voorstellen van verschillende wijzigingen. Tot het voorstellen van een examen B is vooralsnog geen voorstel van het bestuur te wachten, in hoofdzaak op grond van de omstandigheid, dat geen inrichting bestaat vaar de can- didaten voor bedoeld examen zouden kunnen worden opgeleid. Door de heeren J. N. Elenbaas, H. J. van Eggelen en H. Th. Klein werd ingediend een voorstel om een voorbereidend examen in te stellen, schoolkennis omvattend (Nederland sche taal, lezen, rekenen, geschiede nis, aardrijkskunde en talen). Na langdurige discussie werd in stemming gebracht het eerste gedeelte van dit voorstelsub a. Het bewijs dat zij met goed gevolg hebben af gelegd het examen, omschreven in art. 4 bis. Het voorstel werd verworpen met 23 tegen 12 stemmen, waardoor het overige gedeelte vervalt. Daarna werd behandeld de wijzi ging in art. 4. Voorgesteld werd om de tweede alinea van dit artikel te doen luiden Bij aanmelding leggen zij (candidaten) een geboortebewijs over en een verklaring af te geven van naar het oordeel van het bestuur der vereeniging bevoegde zijde eener ten minste tweejarige geregelde werkzaamheid binnen de laatst voor afgaande vijf jaren aan een gemeen tesecretarie, ten kantore van een ge meenteontvanger, aan een provinciale Hij zag niet, dat Nils Jensen, steeds meer worstelend tegen den storm, van het naburige dorp naar het werk kwam. Hij verwachtte hem ook niet. Nils hoorde hem reeds van verre vloeken en razen, zag de arbeiders zonder iets te doen bij een reusach- tigen stapel eiken balken staan en de ploegbazen heen en weer loopen alsof ze 't hoofd verloren hadden. Gedaan werd er niets. Men schreeuw de, vroeg en zocht. Wat is er toch, meneer Neilig Waarom is meneer Stahlberg zoo driftig vroeg hij een jongen^ inge nieur, die hem tegenkwam. Ja, als men dat maar wist, me neer Jensen luidde het schouderop halend gegeven antwoord. En dadelijk daarna voegde de zeer energiek uitziende man erbij Om de waarheid te zeggen 't is heelemaal komedieMaar meneer Stahlberg moet niet denken, dat ik talent voor tooneelspelen heb. Er klonk iets als een bedreiging in die woorden. Hoe bedoelt u dat, meneer Niclig? vroeg Nils, terwijl hij zich griffie of aan het departement van binnenlandsche zaken. Deze wijzi ging werd goedgekeurd nadat in plaats van „aan het departement van binnenlandsche zaken" was gesteld „aan een departement van algemeen bestuur." Tegen de oneerlijke concurrentie. Door het bestuur van den Bond van Vereenigingen van den handel- drijvenden en industrieelen Midden stand wordt een adres, onderteekend door alle vereenigingen, welke op het jongste Middenstandscongres ver tegenwoordigd waren, aan H. M. de Koningin aangeboden, waarin ge zegd wordt dat de Middenstandsbond reeds meer dan een tiental jaren aandringt op een wet ter bestrijding der On eerlijke Concurrentie en dit onder werp op zijn Congressen in 1902 te Amsterdam, in 1904 te Utrecht, in 1907 te Nijmegen en in 1910 te Arn hem en thans in 1913 op het Con gres te Middelburg behandeld heeft dat door de telkens herhaalde klachten en mededeelingen van man nen uit den Middenstand, op deze verschillende Congressen, vaststaat, dat de Middenstand in zijn welvaart wordt bedreigd door de oneerlijke concurrentie dat met dankbaarheid wordt ver meld dat in de Troonrede van 20 September 1910 de herziening beloofd wordt van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad dat aan die toevoeging ook gevolg is gegeven, door de indiening van een Wetsontwerp tot wijziging der Artt. 1401 enz. van het B. W. dat evenwel dit Wetsontwerp, hoe wel het Eindverslag reeds verschenen is, niet in de Tweede Kamer tot openbare behandeling is gekomen dat de Middenstand door het wet worden van dit ontwerp reeds ten deele gebaat zou zijn redenen waarom de Bond zich met den meesten eerbied tot H. M. wendt, met het verzoek de herziening van de bepalingen van het B. W. omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad wel te willen handhaven en daaraan toe .te voegen herziening en aanvul ling var. de bepalingen van het Wet boek van Strafrecht, ten aanzien der oneerlijke concurrentie. Gedenkplaten. Door Burg. en Weth. van Amster dam is aan de hoofden der openbare en bijzondere lagere scholen in die gemeente medegedeeld, dat zij voor nemens zijn ter herdenking van het herstel vóór 100 jaar van de onaf hankelijkheid van ons vaderland aan de Amsterdamsche schooljeugd een blijvende herinnering daaraan te schenken. Te dien einde hebben zij flink oprichtte en een scherpen blik op het gelaat van den ander sloeg. Och, u zult het wel zien, me neer Jensen ik doe niet meede lieele zaak kwam mij van 't begin af vreemd voor. Maar ik moet verder: ik heb een telegram op te geven en moet op antwoord wachten. Dit zeggende, vervolgde de inge nieur zijn weg. Nils ging verder; thans was hij bij het uiterste einde van den dam. Daar stonden twee bejaarde mannen die hij kende als flinke, nauwgezette arbeiders. Ze bemerkten hem niet, maar hij hoorde ze zeggen De goede lading ligt in de ha ven daar wil ik een eed op doen de sluwe vos houdt ze altijd bij de hand en later heet het dan een ver gissing. Dus ook hier Was Stahlberg dan gek? Nils had geen tijd meei tot na denken. Iemand scheen den naderende herkend en Stahlberg kennisgegeven te hebben. Deze kwam Nils nu reeds tegemoet, sprong met jeugdige vlugheid van bij de Naamlooze Vennootschap 't Raedthuys uitsluitend ten behoeve der gemeente Amsterdam een herin neringsplaat doen vervaardigen. Deze plaat zal aan de leerlingen der scholen bij gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit in Sep tember worden uitgereikt. De minister van oorlog ad interim minister van marine heeft de volgende plaatsingen enz. gelast officier-machinist 2de klasse H. P. de Loenen, thans geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, 1 September a.s. gesteld ter beschikking luitenant ter zee 2de klasse T. Akkerman 8 September a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Bever" luitenant ter zee 2de klasse bij de Koninklijke Marine H. Vos, met 1 September a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" adelborst 1ste klasse bij de Konink lijke Marine-reserve G. H. van Vliet met 1 September geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Atjeh" adelborsten 1ste klasse bij de Ko ninklijke Marine-reserve U. Udema, H. J H. Meijer en J. van der Meer met 8 September a. s. ontheven van hunne plaatsing onderscheidenlijk aan boord van Hr. Ms. „Bever", „Atjeh" en „Schorpioen". Nederlandsche Handelshoogeschoo! te Rotterdam. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den Raad van Beheer is tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde benoemd mr. dr. G. W. J. Bruins, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland te 's-Grav<enhage. Dezen hoogleeraar zal tevens in de eerste jaren de leiding der Hooge- school worden toevertrouwd. Vacantiedagen voor gemeente veldwachters. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de burge meesters in zijn gewest verzocht een regeling te treffen, waarbij aan de gemeenteveldwachters, gezien den meestal zwaren arbeid dier beambten, eenige vacantiedagen subsidiair eenige vrije Zondagen per jaar worden toe gestaan. Viissingen, 25 Augustus. De Antwerpsche „Neptune" heeft in verband met de onlangs ter sprake gekomen overplaatsing van hei Bel gisch Loodswezen alhier, er op ge wezen dat de Belgische regeering van de Nederlandsche autoriteiten zoo weinig medewerking ondervond en o.a. op het telegraafkantoor alhier nog steeds geen nachtdienst is ingevoerd, den eenen steiger op den anderen of op een vooruitstekend stuk muur werk en riep zijn compagnon op een bevelenden toon zooals hij anders niet aansloeg, toe Blijf daar maar beneden, ik kom al. Naar dien toon te oordeeien, moest hij al heel slecht geluimd zijn. Nils wachtte. Hij overzag nog eens het reusachtige bouwwerk dat van steenblokken, eiken balken en ijzer geconstrueerd was. Welke watermassa's moest dat eens bedwingen en in hun loop stui ten om ze dan langzamerhand bij gedeelten de vrijheid te geven, doch altijd slechts zooveel, dat het aan den benedenkant gelegen land niet over stroomd zou worden. Aan de oostzijde zag men over het tot aan den rand gevulde rivierbed en het door het water overstroomde bouw- en weideland. Reusachtige sommen verslond dit werk. maar het zou ook van groot nut zijn, als de rivier niet meer elk jaar deze ontzaglijke verwoestingen aanrichtte. (Wordt vervolgd) I <81

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1