)E1M Z01, iOPST ADRES R O EST. isteiing Vrijdag 22 Augustus Onwrikbaar. 1 Iheids- igjebloem. binnenland feuilleton No. 198 51 e Jaargang. 1913 IE ZEEÜWSCHE fcti! KOOP: AANBHSDiNOEN 'ester-Scheld^ iber 1913. SSGHERIJ 77 pk IAVEN. Gulden STERDAM. ODELciURG. 1 IE. De Voorzitter, P. VANLEKE, Doctoren steeds als een heilzaam lel uoor zwakken ers. debiet dat wij reedsl in dit artikel hebba ;ize kwaliteit elke andere [erschillende winkeliers verkrijgbaar a 12 cenf VOOR IS BIJ del Walstraat 96. AANBEVELENDL lertrek een HUISJE |AdresF. BLOMMAERT. 3. 1 cent per advertentie I plaatsen 50 cent, is Contant WED. vraagt natte »f droge WASCH preau „Vlissingsche CoU' 12.10 a)b) 3.43 o en 6.35d):;| 2.40 a) 4.10 c) en 7.0a. Lin. 2.15 a) en 5.05. 10 a) b) 3.43 en 6.35 d) 0 minuten na het vertrok j o go.l censkerke n. Neuzen vm«a naar Breskens, Borsseie'1 eD I ar Breskeu 8 ten hoogste en wachten. ;d. t. lf jber kan de boot van ten. .i ekdagen van 16 Apr^ 15.1 VUSSINGSCHE COURANT pT« LOSKADE. IH-RLOP. SSSTE AI>BES 'ten van allerlei prgscouraot. stok, afzonderlijk rerslrekt. jSaïileriën, St. Ja- iernber a.s. zal er TUUR DER BELQi- NSOC1ETE1T „UNIE" Irden tot eene living uan het DAK- iG, ZIHK en LEIEN tche Loodsen-So- ilE." 2000 gld. Inden kunnen tegen 0,10 gld. bij genoemd kemplaar van gezegder Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicli bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels 0.40, Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- ftdoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Het Belgisch loodswezen te Vlissingen. De Antwerpsche correspondent van de Tel." schrijft d. d. 20 Augustus He' vraagstuk der verplaatsing van het Belgisch loodswezen van Vlis singen naar Zee-Brugge is nog niet uit de wereld, hoe categoriek de heer Paul Segers, minister van Marine ook aan onzen Brusselsc.hen correspon dent verzekerd moge hebben, dat hij niet aan deze verplaatsing denkt, vooreerst al omdat de Belgische lood sen veel te groote belangen hebben te Vlissingen. (Velen zijn daar namenlijk getrouwd en wonen er in hun eigen huis). Gisteren heeft de heer Standaert, Katholiek afgevaardigde voor Brug ge, den minister nog eens schriftelijk over deze kwestie ondervraagd, en men zal zien, dat het antwoord van den heer Segers ditmaal al heel wat minder categoriek luidt De heer Standaert had gevraagd „De dagbladen hebben gemeld, dat, tengevolge van een reis naar Vlissin gen, de minister besloten had, den dienst van het Belgisch loodswezen onherroepelijk te laten in Holland, Ik meen te mogen gelooven, dat deze inlichtingen niet gegrond zijn. Zou de heer minister mij desbetreffend kunnen toelichten?" En wat antwoordde nu de minis ter, oök schriftelijk „Ik heb niets onherroepelijk beslo ten. Talrijke Belgische loodsen heb ben ernstige belangen te Vlissingen. Anderzijds zijn in België enkele stemmen opgegaan, om de verplaat sing van het Belgisch loodswezen naar Zee-Brugge te bekomen. Het vraagstuk is ingewikkeld zoowel uit oogpunt van administratie ais uit oogpunt van onzen toestand in den huidigen zetel van onze diensten. De verplaatsing gebeurt niet op dit oogenblik. De toekomst blijft voor behouden. Ik zal deze kwestie blijven beschouwen, al rekening houdend van de belangen onzer iandgenooten en van den staat." De „enkele stemmen", waarop hier de minister doelt, zijn opgegaan te Brugge, waar men van alles probee- ren wil om de morsdoode haven van Zee-Brugge eenig leven in te blazen. En des te gemakkelijker zullen deze stemmen gehoor vinden bij de regee ring, daar deze niet beter vraagt dan eindelijk toch een schijn van ver rechtvaardiging te kunnen vinden voor de 80 miliioen, die zij te Zee-Brugge tot dusver totaal nutteloos in het zand heeft doen graven. Maar de loodsen-zelven zijn niet te best te spreken over deze verpiaat- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 48.) Niet ieder kan zulk erfzilver, zulke 'ijkdommen uit kasten en kisten ha len, wanneer een dochter uitzet noo- big heeft, als uw moeder kon doen, zei de vrouw van den landraad lachend. O, ik heb ook nog van drie oudtantes geërfdik kan niet eens be helft van mijn schatten gebrui ken Maar verkoopen wil men toch niets! pochte mevrouw Dina. Men kende reeds dit zwak van "'na, maar wijl ze goedhartig en gastvrij was, vergaf men haar deze «eigenaardigheid." Thans was ze reeds weer zoo kalm geworden, dat ze raet haar aardig- ™.en glimlach de gasten kon uitnoo- bigen om een glas champagne te brinken op het weizijn van haar echt genoot. sing, als is 't ook, dat ze veel sneller met den trein naar Zee-Brugge zou den geraken dan naar Vlissingen. Nochtans begint het idee stilaan zijn weg te maken ook te Ant werpen. Zoo las ik in een der laatst ver schenen nummers van het belangrijk scheepvaartblad „Neptune", dat halt in het Fransch, half in het Neder- landsch opgesteld wordt, een arti keltje, dat nog wel niet direct den verhuis van het loodswezen te Vlis singen aanraadt, maar dat toch alles behalve vriendelijk is voor Neder land. Na betoogd te hebben, dat, door de verplaatsing van het loodswezen, de stad Vlissingen het eerst en het ergst zou getroffen worden, zegt het blad „De Hollanders hebben dus niet over ons te klagen en het is nu wel het oogenblik om zich af te vragen, of er ook wederkeerigheid bestaat. Wij moeten tot ons leedwezen vast stellen, dat er volstrekt géén weder keerigheid is, en dat de Hollanders al zeer weinig doen wanneer het er op aankomt, den Belgen behulpzaam te zijn. De kleinste gunst, die wij vragen wordt ons geweigerd, en als wij een of andere toelating moetfn hebben voor dringend-noodzakelij <e werken op Hollandsch gebied, dan doet men ons wel gevoelen, dat wij niet de meesters zijn. Het is wellicht niet de Nedeflandsche regeering- zelve, die oorzaak is van deze vijan dige gezindheid, maar haar vertegen woordigers, de Hollandsche ambte naren, haten alles wat Belgisch is. „Daar is een kleine gunst, die Antwerpen al sedert jaren vraagt het heeft niets te beteekenen, en tóch kunnen wij het niet bekomen. Wij vragen niet méér dan dat het tele- graafbureel te Vlissingen den gan- schen nacht zou openblijven, al ware het slechts om de voorbijvarende schepen aan te melden en de onge vallen over te seinen, die immer kunnen voorkomen. Welnu, wij ge raken er niet toe, voldoening te be komen. Waarom Is het waarlijk, zooals men gezegd heeft, om Rotter dam te bevoordeelen ten koste van Antwerpen „Het zou aan Holland zoo weinig kosten, om ons deze voldoening te geven. Niet slechts zou zulke dienst ten allen tijde kostbaar zijn voor ons, maar, ingeval van ongeluk, zouden de reddingbooten te Antwerpen steeds tijdig ontboden kunnen worden." En dan vraagt „Neptune", dat, bij de onderhandelingen over de kanali satie van de Maas tusschen de Ne- derlandsche regeering en de Belgi sche, van onze zijde eens al deze kleine kwesties, de Schelde betref fende, geregeld zouden worden. Dina was niet karig; men had haar reeds allerlei complimentjes ge maakt over haar voortreffelijke keu ken en de kostelijke wijnen. Dat schonk haar thans, nu het scherp critiseerend oog van Nils niet voortdu rend op haar gericht was, een zeker gevoel van eigenwaarde, waarvan ze zich echter nauwelijks bewust werd. Trouwens, niet een der gasten kon nalaten te denken Ze is door en door goed, maar nocff verstandig, noch mooiHad ze het vele geld niet gehad, dan Toen de gasten afscheid namen, kwam andermaal een besteller met een telegram voor Nils Jensen. Dina wist niet, wat ze moest doen. Haar man duldde nooit dat ze zich in zijn zaken mengde. Mocht ze het te legram openen Natuurlijk I zei de consul. Een nachttelegram zendt men immers niet zonder dringende reden en u kunt het uw echtgenoot dan misschien na zenden. Ze opende het telegram dus en las het luide voor. „Duizend blokken hardsteen in M Dat Vlissingen oppasse't gevaar is niet voorbij t De opening van het Vredespaleis. Het Vredespaleis staat gereed om allen te ontvangen, wie het voorrecht te beurt valt getuige te zijn van de wereldgebeurtenis der inwijding van dit Vredeshof. Omtrent de openingsplechtigheid en de ter bijwoning daarvan uitgenoodig- de personen en lichamen, kan, hoewel een officieel programma niet zal ver schijnen, thans het volgende worden meegedeeld. De Koninginnen en de Prins wor den tegen 's middags half drie in het gebouw verwachtde genoodigden zijn verzocht een half uur vroeger te komen. Vreemde souvereinen of buitenland- sche staatshoofden zullen er riiet bij tegenwoordig zijn. Tot bijwoning der plechtigheid zijn uitgenoodigd de ministers, hoofden der departementen van bestuur An drew Carnegie en mevrouw Carnegie benevens enkele vooraanstaande per soonlijkheden op het gebied der vredesbeweging, o. a. barones von Suttner en Fried, alsmede verschillende Engelsche mannen van beteekenis, o. a. lord Waredale en lord Reary (baron Mackay), en twee geestelijken uit Engeland der Anglicaansche kerk, de bisschoppen van Durham en van Worcestervoorts de hoofden der gezantschappen, geaccrediteerd bij het Nederlandsche Hof, tevens als zoo danig leden van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage met de le-secretarissen van Sun legatiede scheidsrechters in het Hof van Arbi trage uit alle werelddeelen, van welke er 30 verwacht worden de leden van den Raad van Toezicht van de Carne- gie-stichtingeen zeker aantal leden van de Eerste en de Tweede Kamer, en van den Gemeenteraad der resi dentie met den Burgemeester en de wethouders; vertegenwoordigers uit de hoogste Staats- en rechtscollegiën enkele hoogleeraren op volkenrechte lijk gebied in ons land, en hooge bur gerlijke autoriteiten. Mr. van Karnebeekzal de overdracht rede houden, de minister van buiten- landsche zaken zal het Paleis aan vaarden. Bij het binnentreden van de konink lijke familie, zoomede tusschen de redevoeringen, zullen door een a capella koor,-onder leiding van Ant. Averkamp, oud-Hoilandsche liederen worden gezongen. Nadat de inwijding volbracht is zal het gebouw oezichtigd worden door de leden van het Vorstelijk Huis, ge volgd door den stoet van genoodigden. Den volgenden dag zal het bezoek van den Vredestempei voor ruimeren kring zijn opengesteld, waartoe meer koopen eiken prijs geven." De maat van de blokken was aan gegeven, maar in het telegram, dat van Stahlberg kwam, had men het onduidelijk weergegeven. Geen van de heeren wist raad. Het beste is, dat u het telegram in een brief aan het adres van uw man zendt. Als uw bediende den brief aan den trein brengt, die straks vertrekt, heeft Jensen hem reeds, als hij opstaat. Ja, zoo zou ze doen. Dat was het beste. Men wenschte elkander nog maals „goeden nacht I" en daarna liep Dina de trap op naar de kamer van haar man. Buiten vervolgden de bejaarde heeren zacht, naar druk fluisterend hun weg. Ja, ja, zei de consul, de vrouw heeft inderdaad een aanzienlijk ver mogen, maar ik kan het niet hel pen, ik vrees, dat Nils Jensen het geld met beide handen wegwerpt. Wie heeft in onze even gegoede, degelijke families ooit zulk een par venuachtige manier van leven ge zien Daar zijn heele hoopen zil verwerk, prachtige kasten vol van het dan 2000 uitnoodigingen zijn gezonden aan allerlei autoriteiten van rijk, pro vincie en gemeente, alle leden van de Staten-Generaai,van den gemeenteraad en personen en deputaties van ver- eenigingen en corporaties, die het gebouw met geschenken hebben be giftigd, allen met een dame. Aan den rondgang door het gebouw gaat vooraf de inwijding in besloten kring van de borstbeelden onderschei denlijk van wijlen koning Eduard Vil van Engeland, en van lord Randall Cremer, door vertegenwoordigers van Engelsche corporaties, die deze hulde brengén. De bezoekers worden ook rondge leid in het park en het rosarium. Op het terrein is voor deze gelegenheid een muziekkiosk opgericht, waarin de Kon. Mil. Kapel een namiddagconcert geeft. Het gebouw van het Vredesgerechts- hof wordt uitwendig met nationale en internationale vlaggen versierd, maar zal van binnen geenerlei feesttooi ver- toonen, omdat het van zelf reeds rij kelijk van decoratief is voorzien. De gemeente zal den aanblik van het voorplein en van het terras ver- hoogen, door „een aanleg van prachtige bloemperken en het plaat sen van masten, die korven, met bloemen gevuld dragen. De minister van oorlog. Omtrent het in de pers voorkomende bericht, dat aan den aftredenden mi nister van oorlog een hooge be trekking aan de Koninklijke Petroleum- Maatschappij zou zijn aangeboden, verklaarde deze, dat hem hiervan niets bekend is. De heer Colijn is voorne mens onmiddellijk na zijn aftreden als minister een reis naar China te on dernemen om vandaar over indië naar ons land terug te keeren, o.a. met de bedoeling zich op Java op de hoogte te stellen van de daar in den jongsten tijd voorkomende beweging onder de Javaansche bevolking. De Oorlogsbegrooting. De voorwaarde waarop de sociaal democratische Kamerleden een con centratie-kabinet zouden steunen en dus voor de oorlogsbegrooting zouden stemmen was, dat deze begrooting over 1914 niet hooger zou zijn dan die over 1913. Naar wij van welingelichte zijde vernamen, is de ontwerpbe- grooting over 1914 ruim 14 ton hooger dan over 1913. De stijging dezer be grooting wordt veroorzaakt door de in werking treding van de nieuwe mili tie wet.' Gemeentebegrooting 1914. Gisteren is verschenen de gemeen tebegrooting van Amsterdam voor 1914, bedragende in ontvangsten en uitgaaf fijnste linnen, schoone tapijten en wat niet al meerEn dan moet men eens bij Stahlberg zien En Nils Jen sen zou hem nog graag de baas willen zijnmaar hij weet niet goed hoe hij dat moet aanvangen. En zijn vrouw weet het nog minder. Intusschen zat deze aan de schrijftafel van haar man en schetste hem in korte woorden het verloop van den avond. Den brief sloot ze met het telegram van Stahlberg in een couvert, maar ze vermoedde niet hoe ongeduldig Nils hem in zijn op gewondenheid weg zou werpen. Maar één ding deed hij tochhij telegrafeerde aan zijn vrouw, dat ze hem niet dadelijk terug moest ver wachten hij had dagen achtereen el ders bezigheden. Vrouw Jensen en Charlotte vonden op de Moyenburg niet dadelijk de oude gezelligheid weer ofschoon Jan Begemann zijn best had gedaan om door de juffrouw als de beide dames het vroeger gewoon waren geweest. Maar daar lag juist de gevoelige plek. Brigitta Jensen was niet meer zoo als ze vroeger geweest wasze was de som van f 38,929.878, tegen f37.003,805 over 1913. Uit een bijgaande gespecificeerde opgave blijkt, dat de raming der ge wone uitgaven voor 1914 bedraagt f28.486.441, tegen f 29.930.300 voer 1913 of een vermeerdering vaii circa f 1.550.000, waarmee het gewone accres der inkomsten, geen gelijken tied zal kunnen houdeh; B. en W. vonden d'aatin aanleiding evenals het vorig jaar, te beschikken over een aanzienlijke som uit te be drijven. Wanneer echter dit jaar uit de bedrijven ongeveer eenzelfde be drag genomen wordt als het vorig jaar, n.l. f 2.730.000. tegen f 2.610.000 in 1913, blijft nog een tekort bestaan van f 500.000, wat oppervlakkig ge zien, zou kunnen worden gedekt, door dit Mgr niet voort te gaan met het afschrijven van een halve ton. Tot rectificatie der boeking van de inkom stenbelasting wordt n.m. thans niet 11/12 maar 12/12 der inkomstenbe lasting op de begrooting geplaatst. Dan zou de raming dezer belasting met f 550.000 klimmen. B. en W. be- toogen dat een dergelijke becijfering slechts fictief is, en dat een dergelijk teren op vroegere besparingen niet mag worden toegelaten in een tijd van voorspoed en economisch gebied ais wij thans beleven. Voorgesteld wordt derhalve de in komstenbelasting met een half pro cent ie verhoogen en het percentage dus te bepalen op 5n 4 procent, waardoor voor 1914 een bedrag aan inkomsten wordt geraamd van 6.550.000 gulden. Vlissingea, 22 Augustus. Een gouden jubileum. Een zeldzaam jubileum hoopt Maandag, 1 September a. s. Herinanus Wannee, loopbode van Vlissingen op Middelburg, wonende St. Jacob- straat 19 alhier, te herdenken. Dan toch is het 50 jaar geleden dat hij die bodeloopbaan begon. Wat is er in al dien tijd niet door zijn handen gegaan, niet alleen boodschap pen en pakjes, doch ook een kapi taal van duizenden guldens zijn in dien tijd door hem bezorgd of opge haald, met een accuraatheid, die hem tot eere strekt. Van die 50 jaar heeft Wannee 27 jaar lang, toen er nog geen tram be stond, dagelijks geloopen van Vlissin gen naar Middelburg en terug over den Ouden Vlissingschen wegweer noch wind hield hem thuis en zoo is het eens gebeurd, dat hij bijna in een sneeuwstorm omkwam. Jammer voor dezen eenvoudigen man, die de maatschappij zoo vele jaren trouw gediend heeft, is het dan ook, dat nu hij door hoogen ouder- thans een oude, sukkelende vrouw en zachter van gemoed en hulpbe hoevende geworden, verwend door het nietsdoen en nog veel meer ver wend met betrekking tot het com fort en de weelde .van den tegen- woordigen tijd. Ofschoon ze volstrekt geen smaak vond in het leven in een hotel, had ze toch zooveel schoons gezien en beleefd, dat haar oogen, die aan de heldere lucht van Italië gewoon wa ren geraakt, de kamers van de Mo yenburg te laag en te donker von den en de lucht zoo herfstachtig ruw, ach, alles, alles zoo geheel an ders dan het in haar herinnering had geleefd. Ze zat kleumend bij den haard haar oude dienstboden, die haar vol blijdschap hadden begroet, schenen haar nu zoo lomp in bewegingen en manierenze gevoelde zich teleurge steld en ontevreden, zoodat ze haast wel had willen schreien. En daarbij huilde de Noordwestenwind om het huis en joeg stroomen regen en vrachten hagelkorrels tegen de ruiten. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1