\mmi Donderdag 21 Augustus Onwrikbaar. f 3) Inze merken ie rand imypark 8. ie Train Nfc. 197 51e Jaargang. 1913 e Havendienst. BINNENLAND FEUILLETON TAN DEN HAK OP DEK TAK. "afelwijnen ïuet scourant bij 1 ker—Kok. kAIMACHlNE Gouden DA- LS TE KOOP in feank van Leening, voor dag en nacht. „Vliss. Courant." nigp-Middelkiirg <rkStation IVersa. a, 4.45a 6.05bg, 6.40b, k 9-30,10.05g, 30.40, I,12.30. 12 30g, 12.50 TL0, 2.30, 2.50, 3.10e SOg, 4.50, 5.10, F.8u, I5U 7.10, 7.30, 7.50, "05, 9.40,10.15, 10.50, iMarkt): 5.10a, 5.16a g, 8,20, 8.55, 9.30e, 11.50g. 12.10, 12.30, ..50, 2.10, 2.30g, 2.50, .10, 4.30, 4.50, 6.10e, .30, 6.50, 7.10a, 7.30, f5, 9.40, 10.15 30.50, naar Station 6. tO, 9.30, 10.10, 10.50, U0, 4.25, 5.15, 6 -, II.10. ,r Bellamypark5.30, 30, 9.50, 10.30, 11.10, [3.50, 4.55, 5.40. 6.40 l2.05c. uisluitend werkmana- alleen op werkdagen de reiiise. r.i niet verder dan de peren goederen alleen (Station S.S.) 6.22* f.44, 8.15, 11.12* de Keersluis, de Paul bt Badhotel is resp. 5, 6.25, 9.23, 10.35!), 8.18 en 11.15* naar Domburg6.45' 3.20, 6.07, 8.40 en aar Middelburg5.05*, 1.35, 4.15, 6.55 eu 9.37, raar Vlissingen5.05*. 4.15, 6.55 en 9.37*. aerkt loopen alleen Ivak van 15 Mei tot en De treinen gemerkt ie marktdagen te Mid- v.m. 6,,—, 6.20, 6.55 .30, 10.— 10.20, 10.40, 12.—, 12.30,1.—, 1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 20,7 40, 8,20. sluis 6.10, 6.30, .10, 9.50, 10.10, 10,30, 60. N.m. 12.10, 12-45, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 50, 7.10,7.30,8—, 8.30 a vallen das Zondigs nit. 2.27 2.35 8.34 7.56 5.53 6.25 7.05 3.45 7.50 7.50 5-3 f§ 8.19 8.54 9.34 9.61 10.18 L0.31 0.51 L0.59 Komt de boot later uitschlaad, a. en b. och, Oberhau9en, na»r p de D-trein ca zonder Ïiddtl-Eoxepwach* tijd. 10.38 11.38 7.14 tsi p p- i - 1 8.— 8.57 8.20 g 9.47 8.64 10.52 11.02 11 11.52 12.02 VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Het wereldcongres voor vrede. Gisteren ochtend werd in de geheel gevulde Ridderzaal te 's-Gravenhage het twintigste wereldcongres voor den vrede geopend. Tegenwoordig waren veie leden van het eere-comité en van het corps diplomatique en burgemeester en wethouders van den Haag. Mr. de Pinto begroette het congres namens de vereeniging „Vrede door Recht", nadat een dameszangkoor het „Wilhelmus" en een „vredes-hym- me" had gezongen. Prof. de Louter uit Utrecht, bij acclamatie tot congresvoorzitter be noemd, hield een uitvoerige rede. Hij bestreed het denkbeeld der vorming van een algemeenen statenkoor en betoogde dat de vrede alleen kan komen door het vrijelijk samenwerken van de staten tot het scheppen van tractaten. Daarna begroette minister Heems kerk het congres namens de regeering, betoogend ook zijnerzijds dat het inter nationaal recht moet worden vervol maakt. De minister verklaarde daarna het congres geopend. Namens het eere-comité begroette daarna de oud-minister Goeman Bor- gesius liet congres. Op zijn verzoek bracht het congres door opstaan hulde aan de nagedachtenis van mr. Asser. Telegrammen van hulde werden ver- ronden aan de koninklijke familie en daarna werd de openingszitting van het congres, dat 950 leden telt, ge stolen. Opening Vredespaleis. De regeering zal 28 Augustus, ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis een groot feestmaal voor I2C a 130 genoodigden in de Ridder zaal, op het Binnenhof, aanbieden, aan de te 's-Gravenhage op dat oogenblik vertoevende vreemde gas ten, aan den heer en mevrouw Car negie, en aan de gezanten, vormende den raad van beheer van het Hof van Arbitrage, benevens^aan verdere hooge Nederlandsche autoriteiten. Legerplaats bij Rijen. De geheele 111 infanterie brigade plm. 2200 man is hier bijeen, en moeilijk zal men in ons land een terrein aantreffen dat zich zoo uitste kend leent tot kampeeren. Het is ge heel omringd door dennebosschen, het water dat door northonpompen wordt geleverd is van uitstekende hoedanigheid, terwijl het eten thans wordt gereedgemaakt in z.g.n vee voeder fornuizen in tegenstelling van vroeger, toen dit moest geschieden in detien-manskookketeltjes, wat uit den aard der zaak veel minder geriefe lijk was. Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 47.) Of Stahlberg daar de schuld van is of iemand anders ik weet het hietNu zijn de poppen aan 't dan sen Als de regeering daar nu eens lucht van krijgt. Zwijg maar om 's hemels wilWees stom als het grai Met deze woorden snelde hij weg, vloog de trap af en riep nog van oenedenVergeet niet de champag ne af te koelen En toen viel de deur reeds achter hem dicht. Dina stond peinzend in zijn kamer en dacht aan iets, dat Nils haar vier weken gezegd- had lk ben er van overtuigd, dat Stahlberg voordeeltjes woet te behalen, waarvan niemand le's behoeft te weten. Er werd gescheld. Ze gleed de trap af en ontvi ng haar gasten, maar had het hoofd n°g vol van hetgeen Nils had gezegd. De oeleningsterreinen de Molen heide en Molenschotsche heide, uitge strekte heidevlakten, zijn in de on middellijke nabijheid. In het kamp is een tijdelijk post en telegraafkantoor ingericht. De eer ste dag is onder gunstige weersge steldheid voorbij gegaanwe hopen dat dit de overige dagen ook zoo zal zijn. Dinsdagavond was er groote mili taire taptoe met muziek van de korp sen van het 3e en 14e regiment infan terie. Gisteren en heden werden ba taljons-oefeningen gehouden, waar aan Maandag tevens een avondoefe ning werd verbonden. Het Bestuur der Carnegie-stichting heeft aan Nijgh van Ditmar's Uit gevers-Maatschappij te Rotterdam het auteursrecht van het in- en uitwen dige van het Vredespaleis overge dragen en haar dus uitsluitend recht verleend tot het maken en verspreiden van photografische opnamen. Tegen den dag der plechtige opening, 28 Augustus a.s., zal door haar uitge geven worden een geïllustreerd werkje met een 20-tal afbeeldingen en eene herinneringsbriefkaart, waarop voor komt het portret van Andrew Car negie met zijne handteekening in facsimile, benevens eenige photo's van het Paleis. Hulp-telefonisten. Naar „Het Volk" uit goede bron verneemt, bestaat bij de directie der Post- eu Telegrafie het voornemen, om met ingang van 1 April 1914, een verbeterde loonregeling voor de hulp telefonisten in te voerén. Deze zou hierop neerkomenaan de groote kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag f 100 meer maximum en verder een verdeeling der kantoren als voor het bestellers- personeel, waarbij de 1ste en 2e kl. f 75, de 3e en 4e f 50, de 5e en 6e f26 meer krijgen, terwijl, de 7e en 8ste kl. kantoren waar geen hulpte lefonisten werkzaam zijn, in salaris geiijk blijven. Deze verhooging van het maximum houdt tevens in een gelijke verhooging van de periodieke loonen. Wah-ha-guntas, het groote opper hoofd, de wijze man van de Zwart- voet-Indianen, is de oudste nog le vende mensch. Het is zoo goed als zeker, dat deze roodhuid in 1781 het levenslicht zag, en dat hij dus reeds 132 lentes telt. Wah-hf-guntas heeft de treurige geschiedenis der Indianen in de vorige eeuw meege maakt. Hij is het eerste opperhoofd van zijn stam, en hij was het, die met de witte vader te Washington De landraad, consul Laucher, een paar assessors, Hector Gardener, de speelkameraad uit haar jeugd, daar bij de vrouwen van de twee eerste en vier jonge meisjes, dat was het gansche gezelschap. Allen babbelden vroolijk door elkander, toen Hector Gardener met zijn zuster binnentrad. Wat is er toch met je man Hij liep naar het station, alsof 1ilj achter volgd werd, was het eerste, wat hij zei. Nu was Dina wel genoodzaakt ver klaringen te geven. Hij kreeg een telegram in Alverdinge is Ah, bij de brug Maar daar is Stahlberg immers Dat schijnt toch niet 't geval te zijn. Ik verzoek de dames en heeren vriendelijk mijn man te willen ver ontschuldigen. Stahlberg een on geluk bij den brugbouw ik weet zelf niets naders stamelde de jonge vrouw en wreef zich ver legen in de groote handen. Allen luisterden verrast. De heeren wierpen elkaar veelbeteekenende blik ken toe en vroegen naar allerlei b ij- zonderheden. onderhandelingen heeft aangeknoopt. Dit laatste feit is een voornaam ding geweest voor den ouden manhij is er zeer trotsch op en prijs! den wit ten vader ais een groot stamhoofd. Wah-ha-guntas is een waardig zóón of liever vader van zijn stam. On danks zijn hoogen leeftijd bezit de nestor der zwartvoeten een taaie na tuur, zijn oog is nog scherp, en kloek richt hij het op de dingen, waarvan men bij zijn geboorte nooit gedroomd zou hebben. De oude krij ger beweegt zich nog geheel zonder hulp, in de raadsvergaderingen van zijn stam is hij nog onmisbaarzijn waardig woord wordt er nog met aandacht gevolgd, zijn goede raad heeft overwegende stem. Zijn stam houdt hem voor heilig en onsterfelijk. Zij zeggen, dat de vader aller groote geesten bij de geboorte van het opperhoofd een pijl op hem heeft afgeschoten, ten teeken, dat hij eeuwig zou leven. Dit laatste is een staaltje van bij geloof, dat men ook thans in onzen verlichten tijd nog overal aantreft. In sommige streken van Saksen verkeert het bijgeloof nog in een zoodanig bloeitijdperk, dat men er aan zou twijfelen, dat we werkelijk leven in de 20e eeuw. Kort geleden kwam in een klein plaatsje in Saksen een echtpaar, dat in de dorpsherberg koffie bestelde. De dame kwam bij den herbergier in de keuken en smeekte hem een drankje, dat zij hem gaf, in de koffie van haar man te doen. Zij vertelde dat haar echtgenoot dien diank altijd moest innemen. De~*herbergier ver trouwde de zaak niet, en toen de dame de keuken verlaten had, liep hij naar de politie. En toen bleek... dat de dame door haar man verlaten was, dat zij een hereeniging ver langde en daarom bij een ouden wijzen man een liefdesdrank had ge kocht, die beslist een goed resultaat moest hebben. De politie liet het drankje scheikundig onderzoeken.... het was een totaal onschadelijk af kooksel van een plantenwortel. Een ander geval, dat zich in Sak sen voordeed, betreft oplichterij, hoewel het toch intusschen nogal komisch is. Bij zieke, liefst alleen wonende vrouwen, kwam een vrouw, 4ie alle zieken kon genezen. Dooven kon zij hoorend maken, lammen gaf zij het gebruik der beenen terug. Zij zeide den argeloozen vrouwen, dat zij niets anders te doen hadden dan een uur onafgebroken naar den he mel te kijken. De arme menschen liepen er in terwijl ze steady omhoog keken stal de wijze vrouw alles wat ze maar van waarde kon vinden. Deze zelfde vrouw vertelde den En telkens weer moest Dina ant woorden, dat ze niets wist, Nils had zooveel haast gehad om den trein te halen. Het zal wel de spoorwegbrug betreffenzei de consul met veel nadruk. Korten tijd geleden stonden er in een Hollandsch blad allerlei boosaardige insinuaties tegen Stahl berg men beschuldigde hem, dat hij niet overeenkomstig het contract bouwde, te licht weet ik het Natuurlijk zal het de brug zijn De rivier is buiten haar oevers ge treden, zei assessor Forthal. Nu, beste collega, zoo'n beetje water zal een brug toch niet dadelijk schade doen, merkte de landraad op. In elk geval kon men het Nils aanzien, dat hij zeer opgewonden washij zou ons ook anders niet zoo zonder ecu woord of een groet voorbijgeloopen zijn, hield Hector Gardener vol. Zoo bleef men doorpraten. Hoe zeer men ook rekening hield met de vrouw des huizes, wier echt genoot in compagnie met Stahlberg werkte, er werden toch allerlei be denkingen geopperd. Alleen de hulp- menschen ook, dat zij een som gelds kon verdubbelen, als het in een bed werd gelegd. Velen beproefden het de dievegge stuurde ze meteen mooi praatje de kamer uit, en verdween met het geld. De Saksische politie heeft een stokje gestoken voor de bedriegerijen van deze vrouw. Zij zit in de ge vangenis en kan nu trachten zich er uit te tooveren. Mundus vult decipide wereld wil bedrogen zijn. Maar de koop man op de Groote Markt in Den Haag had toch heelemaal geen lust om bediogen of bestolen te worden. In de kraampjes op de Groote Markt lachte het heerlijke ooft den voorbijgangers tegen. Koopman wacht achter 't kraampje de .koopers. Kleine jongens zeulen voorbij. Plotseling vliegt koopman naar een ventje van acht, negen jaar, pakt hem bij den arm, tilt dien op, houdt hem boven de mand met pruimen, waarop de jongen bijna van schrik verstijft, de vuist opent en een groote pruim laat vallen. Koopman blijft onbeweeglijk den jongen in de oogen kijken. Dan gaat de vinger omhoog en waarschuwt koopman een bestraf fende blikNog zoo jong en dan al stelen Hij iaat den jongen los, blijft nog een oogenblik in dezelfde houding den jongen fixeeren, tot deze schuld bewust en berouwvol zich langzaam ombuigt en wegsluipt. Koopman buigt zich ook om en met een blik op de pruimen, roept hij plotseling „Ze benne zoo verlei delijk, dertig centen 't pond Dertig centen voor een pond prui men is niet weinig, daar werd zeker aardig op verdiend, al was het mis schien niet door den koopman zelf. De bekende „hoedenkoopman" te Amsterdam maakt in den regel beter zaken waarschijnlijk dan die prui- menkoopman. Men schrijft uit Amsterdam Het is een voordeelig zaakje als de zon schijnt. Wij kennen onzen hoedenkoopman al jaren, en wij hopen, dat hij het ons niet kwalijk neemt, wanneer wij hem tot een Amsterdamsche type promoveeren 's mans bescheidenheid is ieder be kend. Maar hij weet het, dat wij, als wij zulks in het algemeen belang achten, moeten schrijven wat ons op het hart ligt. En als hij weet, dat wij in hem een Amsterdamsche type zien, en over hem willen schrijven, dan zal de hoedenkoopman berusten. De hoeden-koopman is een koop man uit duizenden. Hij heeft een mooien zwarten knevel, en zijn haar zit in een fijne scheeve scheiding. Hij draagt een&modieus peloboordje, assessor von Troney, die pas op he bureau van den landraad was ge plaatst, verklaarde naïef, dat naar het scheen de gansche provincie den persoon van Stahlberg om zijn aan 't wonderbare grenzende werkzaam heid en succes met verbazing aan gaapte. Ondertusschen was men aan tafel gegaan. De voortreffelijke spijzen en de goede wijnen brachten het gezelschap in de beste stemming en men babbelde en lachte vergenoegd doorheen. Dina zat al den tijd als op heete kolen. Haar schoonmoederDie had ze in de drukte geheel vergeten. Dat vergeeft ze ons nu bepaald nooit 1 dacht ze wanhopig. En dan weer luisterde ze naar de verschillende gesprekken. Men sprak reeds lang over andere dingen en had Stahlberg en zijn zaken geheel vergeten, maar nu en dan werd toch nog zijn naam gehoord, omdat hij, die in zoo nauwe betrekking tot Nils Jensen stond, haast niet ongenoemd kon ^lijven. Ziet u mevrouw Stahlberg vaak, mevrouw Jensen? vroeg de vrouw als het erg warm is, heeft hij een wit vest aangetrokken. Zijn bruine schoenen zijn allerélegantst. Waarom zou hij zich met een inferieure kwaliteit tevreden stellen Hij doet voor een Cacadorus niet onder in het geld verdienen, en hij verdient net zoo dikwijls een kwartje ais er een hoed van zijn kar gaat. Soms is hij er in een oogenblik een twintigtal kwijtals de zon schijnt. 'In den zomer van 1911 was onze koopman hard op weg millionair te worden. lederen ochtend trok hij er op uit met een groote kar, propvol met alle mogelijke Panema's imitatie natuurlijk, linnen Transvaalhoeden, vijgematten, en Joost weet wat meer. Soms was de omzet zoo enorm dat hij een tandem aan zijn kar moest koppelen. Er zijn in den warmen zomer van voor-verleden jaar dagen geweest, waarop onze hoedenkoopman een duizend stuks kwijtraakte. Maar als het regent koopt men geen stroohoeden en aan vilfenhoeden en kachelpijpen wordt te weinig verdiend, Derhalve was de hoedenkoopman in 1912 tot rentenieren gedoemd, en in 1913 zou hij dat rentenieren moeten herhalen. Dochzijn schrander brein wist raad. Zomer 1913 met zijn „Vrouw" en „E.N.T.O.S.", zal een da capo worden van zomer 1911.De dubbeltjes stroomen weer in zijn portemonnaie. In 1911 werden door den hoedenkoopman de zonnestralen geëxploiteerd, thans speculeert hij op de vrouwelijke ijdelheid. Op zijn ouden hoedenkar heeft hij een grooten spiegel gezet, en dagelijks trekt hij hiermee naar een der beide tentoonstellingen voor 10 cent hebben de dames het recht er in te kijken, om te zien of het haar nog wel goed zit. Er is geen dame, die den man met den spiegel vergeet. En hij verdient geld als water. Die man heeft er dus slag van zaken te doen, dat is niet ieder gegeven. Cacadorus, zoo even genoemd weet ook, hoe hij met het groote publiek moet omspringen en dit kan trekken. Onlangs hield hij voor zijn auditoriunl een rede over de onafhankelijkheidsherinnering. Hij zei toen o.m. volgens het „Hbid." Op een goeien Maandag van het jaar 1812 sta ik op het Amstelveld daar komt 'n klein kereltje door het volk heen. Dat was Nappie.„Hoor's Koki", zei die, „ik mot 'n groote armee hebben. Je mot me je heele standje verkoopen". Nou, ik had net zoowat 'n vijfhonderd menschen om me heen. „Met alle plezier, Nappie", zei ik. „Je kent in'n heele zoodje voor niks krijgen „Burgers van Amsterdam", zei ik toen tot 't heele Amstelveld, „ik dank jullie voor 't vertrouwen dat ik zooveel jaar van van den landraad, toen Stahlberg's naam eens weer genoemd werd. Ze is reeds sedert September bij bloedverwanten in Engeland ant woordde Dina. En haar kinderen Die heeft ze meegenomen. Het heele huis staat leeg. Meneer Stahl- bejg heeft alleen de keukenmeid en zijn knecht hier gehouden. Hoe jammerDat mooie huis lk heb zelfs in Hamburg nooit een de gelijker inrichting gezien, zei de vrouw van den landraad, die van een Ham burger patriciërsfamilie afstamde, op een toon van beklag. Dina kon het niet goed hebben, dat men Stahlberg's huiselijke omge ving roemde. Zij, die alleen aan uiterlijkheden hing, meende, dat men haar daardoor als 't ware aanmerkin gen maakte. Daarom zei ze eenigszins min achtend 't Is alles nieuw gekocht. Dat is waar. m I 1 (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1