c asten, BOS. «ÖfS RMAN. EBE8L, Woensdag 20 Augustus AOS Onwrikbaar. anbiedinoen No 196 binnenland Yeiliglieids-Sloten 'mos, Malaga valid Red en enz., enz. Ver- $5 per Literfl. %f f 0.55p. Fl. kreerend 51 e Jaargang. 1913 ïnnessy Co. F. Martell, n Oade Jeneier, Eockink, e Lucas Bols, Bootz, mp Zoon Molijn. FEUILLETON JU- -Vir WERK EN; li. velend, TELEFOON 46. inzage, atroxien. verwerken, ea. Idwijnen. 6. Teleph. 92. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Alen abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt'58. COURANT ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements- ftduertenfiën op zeer uoordeeiige uoortoaarden. oorradig 1STA9. Aanbevelend, s fabrittaat. iderscheidlnéen' De Crisis. Met de voorbereiding van de kabi netsformatie betracht mr. Cort van jer Linden de uiterste geheimzinnig heid. Zelfs in den kring der Vrijzin nige Concentratie is omtrent de stap pen, door den Kabinetsformateur ge daan, sinds hij een gezamenlijke bij eenkomst had met twee vertegen woordigers van elke der concentra tie-groepen, weinig of niets bekend. Wel bleek ons dat eenige van de mannen, uit wie volgens een (trou wens reeds tegengesproken) persbe richt het nieuwe kabinet zou bestaan, zelfs niet zijn gepolst over een mi nisterschap. Of de heer Cort van der Linden na zijn bijeenkomst met de. zes heeren der concentratie ook met de leiders der rechterzijde heeft ge sproken, gelijk men meende te weten dat in zijn. voornemen lag, is niet gebleken. En volslagen onzekerheid lieerscht alom nopens de beteekenis van het bezoek, dat mr. Van der Lin den eergister bii Hare Majesteit heeft afgelegdde afwezigheid van elk na der bericht hieromtrent duidt slechts aan, dat van een beëindiging van de opdracht geen sprake is. Reeds vroe ger moet overigens mr. Van der Lin den te kennen gegeven hebben, dat hij niet verwachtte zeer spoedig in zijn taak te zullen slagen, en zoo vallen dus ook uit het lange voort duren van de crisis sedert hem de opdracht verleend werd, geen con clusies te trekken. Lanter negatief „nieuws" dus en een waarschuwing om met het geloo- ven van positief nieuws uit niet con- froleerbare bron voorzichtig te blijven. („N. Cf) Naar in ambtelijke kringen bekend is geworden, is het zoo goed als zeker, dat eene oplossing van de ministerieele crisis niet meer in deze maand, doch wellicht in begin Sep tember te wachten is. Dientengevolge zullen de opening van het Vredes paleis en andere openbare plechtig heden en feesten van deze maand, waarbij de tegenwoordigheid van regeering of van ministers vereischt wordt, of welke vanwege de regee ring zullen aangeboden worden, nog onder het bestaande bewind plaats hebben. De Staatsbegrooting. Naar „de Tijd" verneemt, sluit de Staatsbegrooting voor 1914, zooals die aan den Raad van State is ver zonden, met een belangrijk tekort. Invaliditeitswet. Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen -die op 3 December 1913zeventig t per advertentie aatsen &0 cent, h Contant ED. vraagt nart® droge WASCH- u „Vlissingsche Cou* Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 46.) Nu ze zich pas zoo bezorgd had gemaakt voor de dierbare vrouw, die haar een moeder was, gevoelde ook Charlotte zich door dit besluit ver licht. Ze wist, dat ze Nils thans te- rug kon zien zonder schade voor haar gemoedsrust. De liefde voor hem was reeds lang dooddie was gestorven, toen ze had gezien, hoe weinig hij in werkelijkheid beant woordde aan de voorstelling, welke ZU zich van hem had gemaakt. Slechts over één ding maakte ze *lch bezorgd. Zij had sedert lang gevoeld, dat Jan van haar hield echter gevoelde voor hem niets an oprechte hoogachting en een sympathie, welke ook niet de gering ste hoop toeliet. s a jaar of ouder zijn, een rente toe van f 104 per jaar, die in wekelijksche termijnen van f 2 aan de postkanto ren zai worden uitbetaald. Om voor zulk een rente in aanmerking te ko men is echter noodig het voldoen aan bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat men in het tijdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, of wel in het tijd vak van 10 jaren, dat onmiddellijk voorafging aan het bereiken van den leeftijd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaar. Weken in dat tijd vak, waarin de arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het geheel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd verricht. Heeft ieder van twee echtgenooten aanspraak op een rente, dan bedraagt ieders rente f 1.50 per week. Onder „loonarbeid" wordt niet alleen vaste arbeid verstaan.Bv.ook de losse arbeider, die één dag in de week werkte, de vrouw, die een enkelen dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichtte, worden geacht, in die week „loonarbeid" te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd door invulling van een formulier. In iedere gemeente zijn personen aan gesteld, om bij die invulling behulp zaam te zijn. Het formulier wordt opgezonden naar een commissie „Rentecommissie" genaamd, die voor verschillende gemeenten gezamenlijk is ingesteld en die over de toeken ning der rente adviseert aan de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam, door wie ten slotte de beslissing wordt genomen. Van hare beslissing is be roep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. leder die aanspraak op eeh rente meent te kunnen maken, wordt thans in zijn eigen belang geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij een der personen, in de gemeente, waar hij woont, aangewezen om bij de aanvulling van het formulier be hulpzaam te zijn. Een lijst van die personen ligt voor een ieder ter in zage op de gemeentesecretarie en op het postkantoor (ook op de bijkan toren). Indien hij zich tot zulk een persoon wendt, zal deze hem zeggen wat hij te doen heeft. Ook kan hij een formulier van aanvrage gaan halen op het post kantoor ol een bijkantoor, op de ge meentesecretarie of bij een der even- bedoelde personen en dat zelf invul len of doen invullen. Hij moet het ingevuld formulier dan opzenden naar den Secretaris der Commissie, waaronder zijn woonplaats behoort. Wordt op zijn verzoek gunstig be schikt, dan zal hij voor de eerste In de mooie villa van Nils Jensen brandden al de gaslampen. Men ver wachtte een klein gezelschap voor een eenvoudig souper. Uit het sous- terrain, waarin de Keuken lag, trek ken allerlei aangename geuren door het trappenhuis. Mevrouw Dina, die altijd veel van tafelgenot had gehou den, was als goede huisvrouw nog eens naar haar keukenmeid gegaan om de versche kreeften en de pa trijspasteien te bekijken. Tevreden gesteld keerde ze naar haar kamer terug, waar ze zich met een luiden zucht, die veel van een gekreun had, in een der leuningstoelen liet vallen, die naast den haard stonden. Aan bevalligheid had het haar altijd ontbroken, maar de manier, waarop zij zich hier liet vallen en de groote voeten ver vooruit stak, was niet die van een dame. Of de bediende, die zijn opleiding in voor name huizen had ontvangen, dat ook vond en daarom aarzelend in de half geopende deur bleef staan en zich eindelijk verlegen wilde terug trekken Hij droeg iets wits in de hand. Wat wilt ge, Heinrich riep maal op Dinsdag 9 December a. s. de hem toekomende rente aan het postkantoor kunnen afhalen. De opening van het Vredespaleis. Door den rouw over zijn overleden echtgenoote is de heer mr. W. H de Beaufort, .lid van het bestuur der Carnegiestichting, en daaiin indertijd benoemd door den raad van beheer van het Permanente Hof van Arbitrage, verhinderd deel te nemen zoowel aan de gala-plechtigheid van de opening van het Vredespaleis als aan een der andere feestelijkheden bij deze gele genheid. XXe Wereldcongres voor den Vrede. Op luisterrijke wijze heeft het Haagsche Gemeentebestuur gister avond de leden van het XXste We reldcongres voor den Vrede in de fraaie salons van het Restaurant Royal ontvangen. In de groote bovenzaal bad de eigenlijke receptie plaats door den Burgemeester en Mevr. van Kar- nebeek, aan wier zijde de wethouders De Wilde, Simons en Verbroek'had den plaats genomen, terwijl ook een aantal gemeenteraadsleden de gasten opwachtten. Deze werden door mr. De Pinto, voorzitter van „Vrede door Recht" of door, den heer H. v. d. Mandere, secretaris-generaal van het Congres, aan den burgemeester en diens echtgenoote voorgesteld. Met het oog op het buitengewoon gjoot aantal genoodigden, droegen eenige commissarissen van orde, waaronder zich, behalve leden van het ontvangcomité van het Congres, ook de hoofdcommies ter gemeente secretarie, mr. Ter Pelkwijk, bevond, zorg voor de verspreiding der gasten over de verschillende zalen, nadat zij bij den burgemeester hun opwachting hadden gemaakt. Toen de ontvang zaal met gasten gevuld was, hield de burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek een rede. Namens het Congres antwoordde de Belgische senator Henri La Fon taine, president van het Bureau te Bern. Luide toejuichingen vielen deze rede, evenals die van den burgemees ter ten deel, waarna de aanwezigen zich door de verschillende zalen ver spreidden. In de groote zaal was een buffet aangericht, terwijl in de benedenzaal gelegenheid was om aan afzonderlijke tafeltjes te soupeeren. Een paar strijk jes luisterden het avondfeest op. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. enkele gezanten, het nieuw- gekozen Kamerlid de heer Knobel, de heer Röell, vice-president van den Raad van State en verschillende militaire autoriteiten. mevrouw Dina |ensen hem toe, ter wijl ze even ongemanierd opstond als ze zich had laten vallen. Wat hebt ge daar Een brief De bediende trad binnen en over handigde haar het papier. Meneer Jensen zendt dat aan mevrouw. Hij laat zeggen, dat hij dadelijk op reis moet. Op reis? Dadelijk? onzin! Ondertusschen had Dina het tele gram geopend en gelezen „Komen hedenavond 81/3 uur sta tion. Jan heeft bericht, Brigitta Jensen. Het telegram was in Keulen aan geboden. Dina begreep dadelijk, dat haar schoonmoeder haar en Nils of tenminsie een van beiden aan het station van de stad verwachtte te zien en dat ze Jan verzocht had haar daar het rijtuig te zenden. Ze wilde dus dadelijk door naar de Moyenburg. Den hemel zij dankNatuurlijk moest Nils naar hei station om zijn moeder te ontvangen. De bediende stond te wachten. Roep mij, als er een van onze gasten mocht komenbeval Dina hem haastig. Daarop snelde ze de De Onafhankelijkheidsfeesten. Daar de plannen voor de Onafhan kelijkheidsfeesten, welke in de eerste helft van de volgende maand te Am sterdam zullen plaats hebben, vasteren vorm beginnen aan te nemen, kunnen wij daaromtrent het volgende mede- deelen. Het ligt in de bedoeling van de commissie van Plan 1913 de feeste lijkheden te doen samenvallen met 't bezoek van H. M. de Koningin, dat van 9 tot 15 September zal plaats hebben. Gedurende deze week zullen door de Amsterdamsche commissie zelve worden georganiseerd een groot sport- feest op het ljsclub.-terrein ach'er het Rijksmuseum met demonstratie van verschillende lichaamsoefeningen, een groot waterfeest op den Amstel en een boottocht met verlichte vaartuigen door de grachten der stad, terwij! het in de bedoeling ligt te bevorderen dat dienzelfden avond tevens eenalge- meene illuminatie-avond zal worden georganiseerd. Op het programma der commissie staat voor dien avond een luisterrijke verlichting van de z.g. Magere Brug, de typische oude ophaalbrug over den Amstel bij de Kerkstraat. Vanwege de commissie wordt daar enboven financieele steun verleend aan verschillende andere plannen, o.a. aan het costuumfeest, waarvan thans vast staat, dat het zal doorgaan. Verder wordt door verschillende zangvereenigingen een serenade voor bereid, die op een nader te bepalen avond aan H. M. de Koningin zal wor den aangeboden en waarvoor krach tige financieele steun door de com missie van Plan 1913 wordt verleend. Zooals bekend worden door verschil lende buurtvereenigingen, Oranje verenigingen,etc. feestvieringen voor bereid; ook hier wordt door de Amsterdamsche commissie van Plan 1913 voortdurend overleg gepleegd en wordt zoo mogelijk steun verleend. Vice-admiraai Koster. De vice-admiraal F. Koster, directeur en commandant der marine te Wil lemsoord en commandant van de stelling van Den Helder, heeft tegen 1 November aanstaande eervol ontslag uit den zeedienst gevraagd. Historische tentoonstelling te 's Gravenhage. Het bezoek aan deze tentoonstel ling wordt dagelijks drukker, vooral op* Zondagen is de belangstelling groot. Verleden week zijn de oude mannen en vrouwtjes en de weeskin deren uit de verschillende gestichten daar ter stede in de gelegenheid ge steld de tentoonstelling te bezoeken. De laatste dagen werden nog ver schillende inzendingen ontvangen: o.a. trap af naar de kamer van Nils. Hij was er niet, maar een zekere wanorde, hier en daar verstrooid liggende boorden, handschoenen, etc. zeiden haar, dat hij werkelijk op reis wilde gaan. Wat beteekende dat Ze schrikte. Op reis gaan Maar dat was immers juist nu bepaald on mogelijk. Zij vloog door de kamer. Daar achter lag de kleedkamer van Nils, waaraan weer het slaapvertrek grens de. Daar stond Nils en knoopte juist zijn reismantel dicht. NilsOnze gasten 1 Hoe kom je er toch bij Laat mij met rust 1 snauwde hij haar toe. Ze schrikte. Hij zag er opge wonden uit en zoo boos, als ze hem nog nooit had gezien. Dat was niet de spottende, nijdige woede, maar een uitdrukking van vertwijfeling. Om 's hemels wil, Nils, wat is er gebeurd vroeg ze fluisterend en terwijl ze dichter naar hem toe ging vervolgde zeIs er iets met Stahlberg Maar houd me toch niet op Ik moet weg zie je dan niet, dat van de Kon. Bibliotheek twee albums Amicorum door de representanten der Nationale Vergadering van Hamels- veld en Van Spijk, tijdens hun ge vangenschap op het Huis ten Bosch, omstreeks 1798, aangelegd en een geheel eigenhandig geschreven brief van koning Lodewijk Napoleon aan mr. Johan Meermanvan mevr. Car rière-van der Duyn van Maasdam twee aquarellen, voorstellende ver trekken in de woning van Adam Francois Jules Armanö van der Duyn van Maasdam, aan de Nieuwe Haven, thans commissariaat van politie van den heer Dunlop, 30 gekleurde tee- keningen van uniformen derBataaf- sche Republiek. Bovendien werden nog enkele portretten van bekende personen uit den Franschen tijd in gezonden. Gaziitsverpleging van „Zandbergen". Met „Zandbergen" is hier bedoeld de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen", gevestigd te Amersfoort. De Maatschappij heeft gewone weezen, staatsweezen, voog dijkinderen en enkele half weezen onder haar toezichtze bezit een Tehuis en een Herstellingsoord, maar brengt de aan hare zorg toevertrouwde minderjarigen zooveel mogelijk ter verpleging in gezinnen. Het toezicht op die verpieging geschiedt, voor zoover dat kan, door persoonlijk bezoek van den directeur, door aanhoudend schriftelijk contact met de pleegouders en voorts door persoonlijk bezoek van correspondenten, in overleg en samenwerking met den directeur. Zoo waren erin 1912 in verzorging 301 verpleegden (159 Ned. Herv, 132 Roomsch-Kath., 8 Doopsgezind, 1 Lu- thersch en 1 Israëliet). Als alle philan- thropische vereenigingen, is ook deze niet welvarend de winst- en verlies rekening sluit met een saldo verlies van f 2234.44, maar men hoopt het beste van de goedgeefschheid van welgezinden. H. M. schonk in 1912 f250. het hier niet om kleinigheden gaat riep hij, die zich veel minder be- heerschte dan zij het zich deed. Al sprekende trok hij een hand koffer, die al gereed stond, naar zich toe. Daar zijn uiterlijk haar vrees in boezemde, nam ze zijn handschoe nen en bracht hem zijn stok, waar naar hij zocht. Haar \olgzaamheid en haar bezorgde blik deden hem nu toch goed, en, zooals reeds zoo dikwijls, maakte haar toewijding aaii zijn belangen hem voor een oogen- blik het hart warm. Goed vrouwtje 1 zei hij, terwijl hij reeds klaar stond om zich heen te spoeden, en kuste haar haastig. Je moet de gasten alleen tevreden stellen. O, NilsMet haar blikken vroeg ze meer dan met woorden. Zeg niets, DinaEr is daar bij den brugbouw in Alverdingen iets niet in orde, Ik heb het zien aanko men 1 Dina, daar is niet alles, zooals het wezen moet, het materiaal deugt niemendal. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1