Dinsdag 19 Augustus Onwrikbaar. RSTEM Gemeen. gustus de Vrij. GROND Heer No. 195 51e Jaargang. 1913 STUUR. IBLAAUW, he Tram WALCHEREN. tadienst BINNENLAND FEUILLETON .BURG, en VRIJDAG vatt [park 14 (boven) 1 ni8)--Stiddelbnr^ irk—Station (Versa i, 4.45a 6.05bg,6,4oJ ig 9.30, lO.O.Ig ]0,4oj ,12.10. 12 30g, 12 ünl 10, 2.30. 2.50, 3.lo 0g, 4.50, 5.10, f.3 15U, 7.10. 7.30, 7.501 p5, 9.40,10.15,10.50; rkfc): 5.10a, 5.15a! 8,20, 8.55, 9.30e 11.öOg, 12.10, 12.30 |50, 2.10, 2.30g, 2.50 10, 4.30, 4.50, 5.10e 50, 6.50, 7.10a, 7.30 i, 9.40, 10.15 10.5(1] naar Station5- 9.30, 10.10,10.50Ï iO, 4.25, 5.15, 6.-] ,40. Bel'amypark5.30| 9.50, 10.30, 11.10,1 150, 4.55, 5.40. 1.05c. (sluitend werkmamfl alleen op wed reixiae. niet verder dan dj ■en goederen allea (Station S.S.) 6.22 8.15, 11.12* Keersluis, de Pa1 3adhotel is reBp. S, jter. 6.25, 9.23, 10.35j, B en 11.15* aar Domburg6.45' 3.20, 6.07, 8,40 et Middelburg 5.05', 5. 4.15. 6.55 en 9.31 r Vlissingen 5.05*. j, 6.55 en 9.37*. ït loopen alleen c van 15 Mei tot ei e treinen gemerkt marktdagen te Mie m. 6.,—, 6.20, 110.- 10.20, 10.4 12.30,1.-, 1.30* 4.30. 4.50,5.20 40, 8,20. 6.10, 6 19.50, 10.10. IO'30' N.m. 12.10, lüA L0*, S.40, 4.10,4-tO. 7,10,7.30,8—, 8»1 len des Zondags uit' 7.14 O 7.50 I ga 10.38 10.52 O 8.6? 8.20 9.4? 8.64 11.0? 12.' V1ISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. 11.38 11.52 >mt da boot l»ter and. a. en b. )berhausen, aaa* )-treinen zonder Earöpaescnö tjjd« Hofberichten. H. M. de Koningin is gisterenoch tend, omstreeks 10 uur per Staats spoor te 's Gravenhage aangekomen, vergezeld van de hofdame baronesse Rengers en den adjudant, jhr. Hooft Graafland, kapitein-luitenant ter zee. In open hof-auto reed H. M. naar het Paleis. H. M. de Koningin heeft na aan komst in de residentie, een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch, in verband met het aanstaand verblijf der Koninklijke familie op de bui tenplaats. Zij zal aanstaanden Zater dag met de Prinses tegen 12 uur 's middags daartoe te 's-Gravenhage aankomen. De kabinetscrisis. De aanvrage aan het hoofdbestuur der kiesvereeniging 's-Gravenhage tot het beteggen van een algemeene vergadering der kiesvereeniging ter bespreking van de houding der vrij zinnige concentratie in zake de mi- nisterieele crisis, was gedaan en on derteekend door slechts één lid dier vereeniging. Dat '20 vooraanstaande mannen in de partij het verzoek zou den onderteekend hebben, is bepaald onjuist. Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk", over de stemming in de concentratievergadering, waarin de vraag besproken werd, of men een concentratie-kabinet zonder de so ciaal-democraten wilde aanvaarden, schrijft „Het Vaderland" De bron, waaruit de berichtgever van „Het Volk" geput heeft, schijnt dezelfde te zijn, waarin de zeeslang geboren is, en waaraan de komkom mers hun wasdom ontleenen. Hoe weinig ei van het bericht waar is moge b. v. daaruit blijken, dat er in de Concentratie-vergadering niet eens gestemd is. De Eerste Kamer. Het antirevol. Kamerlid ds. Brum- melkamp schrijft in den „Rotterdam mer," dat hij zich verblijdt, dat de Senaat in de gegeven omstandighe den kostelijke diensten zal kunnen bewijzen, tot afwending van veel verkeerds, wanneer onder de stuw kracht der zestien roode bondgenoe- ten de Concentratie (of hoe het ko mende ministerie zich zal noemen) het in de Tweede Kamer al te bont zou willen maken. Wie doordenkt zoo gaat hij voort - vat ook wel hoe deze overweging de meerderheid in het gehouden so cialistisch Conclave in de overtuiging versterkt zal hebben, dat het aan vaarden van ministerieele zetels thans onraadzaam voor haar was. Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 45.) Maar wat haar nog meer verdroot was de omstandigheid, dat Dina's verschijning volstrekt niet in deze zeer elegante omgeving paste, waarin Nils zich bewoog, alsof het de eeni ge passende omlijsting voor zijn heerlijk ontwikkelde schoonheid was. Sedert haar vriendin Dina geen regels meer gaf voor haar gedrag en de jonge vrouw dwaas genoeg was om het overbodig te achten,dat ze ook door uiterlijkheden de liefde van haar man trachtte te behouden, sedert was het vemisje van de fijne manieren al heel spoedig bij haar verdwenen en ze geleek schrikwekkend veel op de Dina Begemann, die Nils indertijd 2oo brutaal had versmaad Hij heeft mij echter later toch de voorkeur gegeven Dat was altijd Dina's argument, ook tegenover vrouw Gesteld toch, dat er op dit oogen- biik een voldoende roode meerderheid in de Tweede Kamer en een zuiver rood Kabinet ware, dari zou men toch telkens de beide Kamers met elkaar in botsing zien komen. De Eerste zou geregeld verwerpen wat de Tweede had aangenomen. De regeering des lands zeu dan in een onmogelijken doolhof ver dwaald raken. Want zoolang er geen Grondwetsherziening had plaatsgehad (en dat kan in die omstandigheden eenvoudig niet), zoolang zou het karakter der Eerste Kamer blijven wat het was. De eene Kamer-ontbinding zou kunnen volgen op de andere, maar men zou niet verder komen, al wilde men ook aan het ontbinden blijven. Verheugen we ons daarom, liever dan ons in zulke ondenkbaarheden te verliezen, in den toestand zooals die nu feitelijk is. Een voldoende recht- sche meerderheid in de Eerste Kamer, als dam tegen mogelijke uitspattingen van de Tweede." De zetel van Passtoors. Uit de beste bron kan „Het Cen trum" meedeelen, dat mr. dr. jan van Best, afgevaardigde voor Eind hoven, reeds voor een drietal weken verklaard heeft, bereid te zijn onder voorbehoud der instemming der RK. kiesvereeniging in zijn district voor zijn zetel te bedanken ten behoeve van den heer Passtoors. De heer Passtoors heeft echter ge meend ofschoon dankbaar voor het aanbod, te moeten weigeren, gezien de verdiensten welke de heer Var. Best voor de partij heeft. Bevordering onderofficieren. Bij de invoering van het nieuwe bevorderingsvoorschrift werd o.a. door den inspecteur der infanterie bepaald „Aangezien er op de oude rang lijsten voor adj.-onderofficier en sergt.- majoor instructeur nog zooveel can- didaten voorkomen, dat die lijsten in de eerste jaren waarschijnlijk niet uitgeput raken, tengevolge waarvan de wapensgewijze bevordering voor- loopig niet in werking treedt, en in aanmerking nemende, dat geenszins zekerheid bestaat, dat onderofficieren die thans zouden worden opgegeven voor de nieuwe ranglijst nog in dienst of nog geschikt zullen zijn op het tijdstip dat die nieuwe lijsten in ge bruik worden genomen, acht ik het overbodig, dat voor de beide genoem de rangen opgaven aan mij worden ingediend. De 'korpscommandanten houden dus bij hun korps de lijsten voor die rangen totdat de oude lijsten uit geput raken, als wanneer de nieuwe lijsten door mij zullen worden opge vraagd. Engelina, toen deze haar vermaande om zich meer aan te passen bij Nils en zijn zin voor voorname levens vormen. In 't binnenste van haar hart had vrouw Jensen misschien wel iets anders gehoopt; in elk geval wer den haar verwachtingen bij deze eenige ontmoeting volkomen teleur gesteld, door de liefdeloosheid van Nils, waaronder ze thans zwaarder leed dan ze zou hebben willen toe geven. Ik zie wel, Jan, dat je hier al les goed in orde houdt, verder heb ik hier dus niets te doen! Dat was het eenige, wat ze tot verkla ring van haar overhaast vertrek zei, en Jan Begemann knikte met een be kommerd gelaat. Het was hem ook liever, dat zij en Charlotte nog maar in den vreem de bleven. Hij gevoelde het maar al te duidelijk, dat hij anders zou moe ten heengaan want het voortdurend samenleven met het meisje, dat hij boven alles beminde en op welks bezit hij toch niet mocht hopen, zou hij niet kunnen uithouden. Hij was een volkomen positieve natuur. Voor hem bestond er geen De minister van oorlog heeft thans den inspecteur der infanterie mede gedeeld, dat deze bepaling 's minis ters aandacht heeft getrokken en zij hem niet wenschelijk voorkomt, om dat dan weer korpsgewijze lijsten ontstaan, die voor de algemeene rangorde geen aanduiding geven en alleen maar aanleiding kunnen geven tot misverstand. Ook al is de onderofficier voors hands niet aan de beurt voor bevor dering, dan is het toch in den geest van het BevorderingsvoorscHrift, dat hem zijn rangnummer bekend is. In verband hiermede vervolgt de minister verzoek ik u alsnog ook voor de hierbedoelde rangen (adjudant-onderofficier en serg-majoor instructeur) gevolg te geven aan het bepaalde in het Bevorderingsvoor schrift." Als gevolg van deze bepaling zul len thans ook voor de bovengenoem de rangen wapenranglijsten worden aangelegd waartoe de korpscomman danten de noodige gegevens aan den inspecteur der infanterie zullen verstrekken. De badplaats Noordwijk. Een zeldzame zomer is 't voor de badplaats Noordwijk aan Zee, niet wat daar het weder aangaat, doch wèl wat het aantal badgasten betreft. Zel den hebben alle hotels en pensions zoo vol gezeten. Er zijn ruim 3300 badgasten te Noordwijk. Alle hotels zijn tjokvol. Er is geen plaatsje meer te veroveren, of het moest ver van strand en zee verwijderd zijn. Het bouwen van ééft iiïéüw hotel gebouw voor rekening van de direc tie van het hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee is bij onder- handschê aanbesteding gegund aan de firma J. Kraay en Co. te Hillegom voor de som van f 150.000. De uit voering van de betonwerken is op gedragen aan de Hollandsche Mij. tot het maken van werken in gewa pend beton te 's Gravenhage. Het gebouw zal 88 kamers bevat ten en moet voor het seizoen 1914 gereed zijn. Vier gasfabrieken. Er zijn toch enkele dingen, waar aan men merken kan, dat Amsterdam de eerste stad van het land is. Zoo zal Amsterdam binnen enkele weken niet minder dan vier eigen Ge meentelijke gasfabrieken hebben, fa briek West aan den Haarlemmerweg, die indertijd misschien nu nog de grootste gashouder van het heele Continent bezat, gasfabriek Oost bij het Oosterpark, fabriek Zuid, die voor eenige dagen in gebruik is ge steld aan den „Omval", bij den Amstel, en tenslotte de Noorder fa briek aan den overkant van het Y, die spoedig zal functioneeren. machteloos zuchten in den ban eener onbeantwoorde liefde; hij verzette zich daartegen als een flink man. Ik zal dat wel te boven komen zei hij met zijn vasten wil, toen hij van vrouw Jensen had gehoord, dat Lotty overal, waar ze kwamen, vereerders vond, waar ze den een na den ander kalm en vriendelijk afwees. Ze heeft haar hart nu eenmaal op Nils gezetzei de zoo diep ge griefde moeder en tot groote erger nis van Jan klonk er in haar woor den ook thans nog de trots op haar zoon. Jan en Nils zagen elkander bijna nooit meer. De schoonbroers hadden op zekeren dag een scherpe woor denwisseling gehad, waarbij Nils weliswaar door zijn spot en zelfver heffing overwinnaar was gebleven, maar Jan hem onomwonden zijn af keurend oordeel te kennen had ge geven. Sedert dien dag ontweken ze elkaar zonder heelemaal met eikan der te breken, en ook Dina zag Jan alleen dan, wanneer ze haar moeder bezocht. Zoo verliep het tweedejaar en de Moyenburg stond eenzaam. Daar aan dien overkant is een heele nieuwe stad verrezen. Er wonen duizenden menschen, over enkele jaren zal het misschien een stad zijn, die meer inwoners heeft dan de ge middelde provincie-hoofdplaats. De menschen hebben zich daar een heelen tijd met ouderwetsche petro leumlampjes moeten behelpen, ja, zelfs op dit oogenblik wordt de hoofdweg op Amsterdamsch grond gebied, met petroleumlantaarns ver licht. Er liggen echter sedert een jaartje electrische kabels. Thans zullen de menschen er ook gas kunnen bran den. Daar het nu geen kleinigheid is, een gasleiding onder het Y door te leggen, besloot de Vroedschap voor den overkant een eigen gasfabriek Noord op te richten. En zoo slaat Amsterdam een gasfabriekenrecord De Koninklijke Zangvereeniging „Mastrechter Staar" behaalde Zon dag in den door de Legia te Luik uitge schreven internationalen zangwedstrijd in de hoogste speciale afdeeling met 5 tegen 4 stemmen den eersten prijs en gouden medaille van koning Albert. De gevaarlijke hoedenpennen. Het is van gisteren af den dames te Amsterdam verboden, in het open baar van hoedenpennen gebruik te maken, waarvan de uitstekende pun ten niet zijn voorzien van doelmatige beschermers. Het zal natuurlijk in de tramwagens het allereerst opvallen, of de vrouwelijke stadgenooten zich zul len houden--aan dit nieuwe-artikel uit de politie-verordening. Men weet, dat de train-conducteurs procesverbaal mogen opmaken, wan neer dit artikel wordt overtreden. Het ligt evenwel in de bedoeling van de directie der gemeentetram, de da mes die in den eersten tijd nog haar hoedenspelden onbeschermd laten, door de conducteurs op deze nalatig heid te doen wijzen. Men rekent echter in dezen op de medewerking van onze vrouwen, die zeer zeker iedere waarschuwing van overheids wege evenals van andere zijde zul len voorkomen, door zich thans van de veelbesproken beschermers te voorzien. („Hbl.") Inval in een speelhuis. Reeds geruimen tijd had de re cherche te Amsterdam het vermoeden dat in het bovenhuis van perceel Kerkstraat 164 een speelclub was gevestigd. Ook de buren hadden reeds lang bemerkt dat het daar niet pluis was. In het holst van den nacht tus- schen 2 en 3 uur verzamelden een 30 tal heeren zich in de keurig ge meubileerde voorkamer van de eerste étage, waar de roulette lustig draaide. Men verzekerde ons dat men het geid De oude vrouw lensen was aan het leven op reis en in zachter kli maat gewoon geraakt. Ze had dat nooit mogelijk geacht en wist het alleen te verklaren door een gerin- geren lust tot werken, die op haar jaren natuurlijk was. Als jij niet gekomen waart, had ik toch moeten ophouden of hulp nemen, Lotty. God maakt alles, zoo als het goed is, zei ze herhaaldelijk tot het jonge meisje, waarin ze hoe langer hoe meer een dochter zag. Zoo leerde Charlotte de schoone wereld kennen, en daar ze voortref felijk onderwijs had genoten, viel het haar niet alleen niet moeilijk om wat ze zag te begrijpen, maar ze werd ook voor haar oude vriendin, die minder kennis bezat, een jonge on derwijzeres en de beste juffrouw van gezelschap, die de oude vrouw zich maar kon wenschen. Als de beide dames in den zonni- gen tuin van het pension of onder de met groen bewassen veranda za ten, spraken ze over de kunstwerken, die ze des morgens hadden gezien, en aan de hand van pliotografieën vertelde Lotty vol geestdrift van de aan den overkant van het speelhuis kon hooren rinkelen, zoodat het daar blijkbaar nogal grof toeging. Toen de recherche na veel moeite voldoende zekerheid had dat in bedoeld perceel inderdaad een speelhuis was gevestigd stelde zij zich in verbinding met de buren, die haar de behulpzame hand zouden bieden. Zaterdagnacht hadden een 6 tal rechercheurs onder leiding van een inspecteur zich verdekt op gesteld in het bovenhuis van perceel 166, van waaruit zij alles konden gadeslaan. Omstreeks 11 uur werd de eerste gast opgemerkt, die aanbelde. Onmiddellijk werd het 'bovenraam geopend en werd een stem gehoord. „Welk nummer Het antwoord luid de 31. Dit scheen blijkbaar vol doende te zijn, want de deur werd geopend en de gast kreeg toegang naar boven. Achtereenvolgens kwamen nu een 10 tal heeren, die allen, nadat zij behoorlijk hun nummer hadden opgeroepen, tot de club werden toe gelaten. De recherche sloeg dit alles met veel belangstelling gade en wachtte nu alleen weer op het goede oogenblik om een inval te doen. Het zal ongeveer 2 uur in den nacht zijn geweest, toen de inspecteur 't oogen blik veilig achtte. Hij belde aan het perceel aan, doch de deur werd hem niet geopend. Ten slotte moest hij zich met geweld toe gang tot het huis verschaffen, bijge staan door inmiddels toegeschoten rechercheurs. De heeren, die gezellig om de tafel zaten, waren niet erg in genomen met dit onverwachte bezoek. Zij werden toen op heeterdaad betrapt. Eenigen trachtten te ontvluchten, doch geen hunner mocht het huis verlaten. De recherche achtte termen aanwezig om een 3 tal spelers te arresteeren. Deze arrestatie ging echter niet ge makkelijk en eerst na hevig verzet en nadat zij geboeid waren, konden zij naar het bureau Stadhouderskade worden overgebracht. Een zeer hooge onderscheiding. Op de internationale tentoonstelling, gehouden ter gelegenheid van het zeventiende Medische Wereldcongres te Londen, waarbij ongeveer 8000 medici als afgevaardigden uit alle landen tegenwoordig waren, verkreeg het versterkingsmiddel Sanatogen den Grand Prix in de afdeeling voor voedingsapparaten. Deze onderscheiding, die zich aan sluit bij den Grand Prix, welken Sanatogen op de internationale hy- giene-tentoonstelling te Dresden in 1911 verwierf, heeft des te meer waarde, daar in die afdeeling slechts één Grand Prix was uitgeloofd. Zeker een bewijs, hoezeer Sanato gen in de medische wereld gewaar deerd wordt. goden van Griekenland, van Miche langelo en Rafael, van de tempels in Rome en van gothische bouw werken. Het was roerend te zien, hoe de op haar wijze verstandige vrouw naar haar luisterde, hoe haar donkere, droeve oogen helderder werden «n aan Lotty's lippen hingen. Daarom werd ze ook vooreerst niet moe van het rondtrekken en zei soms zelfs, dat ze zich gelukkiiger gevoelde dan ooit te voren. Trouwens op zulk een verklaring volgde steeds zuchtend Als dat ééne er maar niet was! Zij meende de vervreemding van Nils maar ze werd nooit zoo zwak, dat ze het betreurde hem „gestraft" te hebben. Maar houdt een moeder niet dubbel van het gestrafte kind Dat was het zeker ook, wat haar gedurende een korte, maar niet onge vaarlijke ongesteldheid deed beslui ten, nu eindelijk huiswaarts te keeren. Ik zou toch niet gaarne in den vjeemde begraven liggen! zei ze tot Charlotte. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1