a TUTE man, ften Maandag 18 Augustus Onwrikbaar. No. 19 51e Jaargang. 1913, n n H u n n n n n n n (I ti M n t n n n .NTIEN kadalmpjes HEW. BINNENLAND FEUILLETON Land= en Tuinbouw 0,02 0.02' 0.00s 0.01 0.02 0.05 0.50 0.01 0.00s 0.00s 0.03 0.03 0.02' 0.21 0.00s 0.19 0.27 0.03 0 03s 0.02s 0.01 0.03 0.07 1.22 0.04 0.01' 0.03' 0.23 0.07' 0.08 0.53 0.02» 0.34 0._ \ugs. 1913. All 2.20 tot 3.40 2.20 3.— f, 2.40 3.— O.SO r 3.80 4.80 3 60 6. 4.— 0.-— 3.60 0.— l 3.40 0.— §.60 0.— 6.60 y 0.— 1.65 0— 0.22 0.30 0.45 0.— 0.75 0.95 0.10 0.12 0.01 0.03 0.03 0.— 0.15 0.21 0.03 0.15 0.04 0.80 0.02 0.08 0.04 0.— 0.005 0.01s 0.01 0.02 0.01 o.o:-i 0.15 0.28 0.18 0.29 0.01 0.06 0.30 0.45 0.06 0.12 0.015 0.04 0.02 0.03 0.03 0.03s e.oi 0.01s 0.01 0.02 0.01 0.02 0.00s 0.02 0.03 0.07 0.60 1.10 0.30 0.00 1.42 2.19 2.51 3.21 3.48 4.18 4.51 1.52 2.23 2.56 3.27 3.57 4.28 5.02 ICHT. erwachting. stand 769.6 te stand 752.5 te avond van 17 e wind uit N. k bewolkt, wei dde temperatuur. Vlissingen. f.m. n.m. Telefoon 200- ijne Reuzen en FLAPPEN, ikken, alsmede oudsche Si' versch. HANDEL* SSEN. moge- ft die in- meest A O ZIJN. VLISSIINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel mêer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De kabinetscrisis. Van een zijde, die het blad zeer be trouwbaar acht verneemt de „Nieuwe Ct.", dat mr. Cort van der Linden gestadig vordert met de samenstelling van een Kabinet. Het blad meent hieraan nog te mogen toevoegen, dat ook de verdere voortbouw aan onze defensie een be langrijk punt op het program van het te vormen Kabinet zal uitmaken. „Het Volk" meldt, dat in de con centratie-vergadering, waarin de vraag besproken werd, of men een concen tratie-Kabinet zonder de sociaal democraten wilde aanvaarden de Unie-liberalen op één na voor, de vrijliberalen en de vrijzinnig demo craten unaniem tegen hebben ge stemd. Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging „'s Gravenhage" in antwoord op het verzoek om eené algemeene vergadering der kiesver eeniging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreken over de houding door de Concentratie aange nomen in zake de hangende crisis, medegedeeld, thans geen aanleiding te vinden tot het uitschrijven eener algemeene vergadering. Het acht zich immers niet in staat die vergadering thans een voldoende voorlichting te geven. Nadat bekend zal zijn het program der a. s. regee ring en de daaromtrent aan te nemen houding der concentratie komt voor het hoofdbestuur van zelf aanleiding om te overwegen of een algemeene vergadering der kiesvereeniging noo- dig is. De Vrouwen en de Crisis. Mevr. dr. Aletta H. Jacobs wijdt in het „Maandblad van de Vereen, v. Vrouwenkiesrecht" een artikel aan de crisis onder den veelzeggenden titel „Als vrouwen zoo eens handel den Na een overzicht te hebben gege ven van de voorvallen in verband met de crisis zegt de schrijfster „En zoo zitten wij nu met een duidelijk uitgesproken wil van de kiezers van het land maar zonder mannen die den moed hebben dien wil ten uitvoer te brengen. Wij moe ten nu hopen dat er buiten de, in de politiek op den voorgrond tredende personen, 9 mannen in ons land te vinden zullen zijn die moed genoeg blijken te bezitten en die geen partij met leden achter zich hebben, bij wie zij prestige of waardigheid kunnen verspelen om ons uit de moeilijkheden te redden en ons land te brengen, waarnaar het op dit oogenblik hunkert. Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 44.) Nu, nu stil maarIk weet wat je wilt zeggen. Maar je hebt on gelijk. Die mooie meneer Nils heeft thans zijn jonge vrouw en vindt geen tijd voor de arme, oude moeder. Je denkt er zeker niet aan, dat een zoon, die geen hart heeft, zpö'n vrouw die haar geheele hart geeft, als ze lief, heeft, haar het hart met zwaar den doorboort, door zijn onverschil ligheid Je verbeeldt je, dat je te beklagen bent Neen, lief kind, als een van jullie innig medelijden ver dient, dan is het je goede vriendin En ik zal het je maar zeggen hij sprak plotseling zachter vrouw Jensen heeft zooveel verdriet, dat ik mij bezorgd over haar maak. Jaren geleden had ze eens iets aan het hart en dat schijnt zich thans op- flieuw te willen openbaren. Nu wij ter perse gaan is men nog zoekende naar 9 mannen. Dat zij ge vonden mogen worden Koninklijk bezoek. Ongeveer 10 uur Zaterdagmorgen kwam H. M. de Koningin voor een bezoek aan het Muiderslot te Muiden aan, waar overal de vlaggen waren uitgestoken. Aan de poort van het slot werd H. M. ontvangen door den burgemeester slotvoogd, J. D. de Raadt, voorzitter van de commissie voor de inwendige restauratie, en de leden der commissie. Bij het betreden van de groote zaal werd aan H.M. een fraai gebonden exemplaar van den catalogus aange boden. Het oudste dochtertje van den burgemeester bood H. M. een ruiker aan. H. M. maakte vervolgens een rondwandeling door de zalen, waarbij zij groote belangstelling toonde voor de verzameling en herhaaldelijk haar ingenomenheid te kennen gaf over de wijze, waarop hier een schoon ge heel verkregen was. H. M. beklom ook de steenen trap in den Wes tertoren om daarboven van het schoo- ne vergezicht te genieten. Na nog een oogenblik op het slotplein ge zeten te hebben vertrok H. M. tegen halfelf, na nogmaals hare groote in genomenheid betuigd te hebben met het geziene. Omstreeks kwart voor elf kwam H. M. de Koningin met gevolg op de Tentoonstelling „De Vrouw" aan. In de hal waren ter ontvangst aan wezig de dames Rosa Manas, Van Burenhuis, bestuursleden der ten toonstelling én enkele autoriteiten. 't Eerste werd een rondgang ge maakt door de afd. Maatschappelijk Werk. Hier trok speciaal de ond.-afd. „Armenzorg en Liefdadigheid naar Vermogen" H M.'s aapdacht. Langs de galerijen van het gebouw, voor Eerste Hulp bij Ongelukken werd het Indische Huis bereikt. Dat werd ge heel doorgewandeld, de voorgalerij, de rijsttafel, en ook de grootmoe derskamer trokken in het bijzonder de aandacht. Door de afdeeling Beel dende Kunsten werd vervolgens de afd. Koloniën bereikt. Met belangstelling sloeg H.M. gade de expositie voor de zending voor Suriname en Curacao zoomede den Kartinihoek. Na deze atd. bezichtigd te hebben ging het gezelschap naar de afdee ling Onderwijs. Het tentoongestelde werd hier geruimen tijd in oogen- schouw genomen. Bij haar vertrek werd H. M. har telijk door het publiek toegejuicht. Circa halftwee kwam H. M. met gevolg aan het Paleis aan den Dam aan om te 1.45 uur den lunch te gebruiken, waartoe waren uitgenoo- digd verschillende autoriteiten. Lotty was verschrikt overeind gaan zitten. Eerst thans zag men, hoe ma ger en ellendig ze geworden was. Met haar ziekelijk groote oogen keek ze den ouden heer angstig aan. Zij heeft verdriet? O, hemel, dokterIk moet weggaan, opdat Nils en Dina Verder kwam ze niet uitgeput viel ze in de kussens achterover. Jemoogt niet weg! vervolgde de dokter driftig. Je moet zoo spoe dig mogelijk met vrouw Jensen naar Nauheim reizen. Ik bid je, denk niet meer aan je eigen leeder is zwaar der en bitterder en zulk een leed heeft je oude vriendin te dragen. Twee weken later vertrokken vrouw Jensen en Lotty naar Nauheim. Jan Begemann nam de Moyenburg voor de zomermaanden onder zijn bescherming. Want als de kuur te Nauheim goede resultaten opleverde, zou vrouw Jensen daarna nog een geruimen tijd aan de Zwitsersche meren doorbrengen. Twee jaren waren er na de brui loft van Nils Jensen verhopen en men had het ongelooflijke zien ge beuren, dat vrouw Jensen in al dien Te halfdrie kwam H. M. met gevolg op de ENTOS aan. in het Paviljoen der gemeente Amsterdam werden de leden van het Centraal Bestuur en hun dames benevens de architect Walenkamp door den voorzitter mr. Smeenge aan H. M. voorgesteld. Het dochtertje van den heer Adrian, vice- voorzitier van de centrale commissie bood H. M. een bouquet van oran jerozen aan. Vervolgens bezichtigde de Koningin onder voorlichting van mr. Smeenge het Paviljoen-Amsterdam en vervolgens de Britsche afdeeling. In deze afdeeling was de Engelsche gezant aanwezig. Aanvankelijk lag het in het voornemen der Koningin alle afdeelingen der tentoonstelling te bezoeken. Doch 12 September zal H. M. wederom een bezoek aan Entos brengen om alsdan de andere afdeelingen in oogenschouw te nemen. Gederiksteenen onafhankelijkheid. Het bestuur van de Vereeniging „die Haghe" heeft het pian opgevat om ter gelegenheid van de herdenking van Neerland's onafhankelijkheid aan de huizen, destijds door het beroemde driemanschap bewoond, gevelsteenen aan te brengen. Een daarvan zal plechtig worden onthuld op den vierden September a.s. Het bestuur heeft daarvoor uitgekozen het huis destijds bewoond door Gijs- bert Karei van Hogendorp, gelegen aan den Kneuterdijk no. 8. Hoogst waarschijnlijk zal dé plechtige ont hulling plaats vinden in tegenwoor digheid van H. M. de Koningin. Invoering nieuwe militaire rechts pleging. Naar wordt vertrouwd, zullen de voorbereidende maatregelen noodig voor de invoering der nieuwe militaire rechtspleging, zoo tijdig kunnen wor den getroffen dat de in werking treding op 1 October aanstaande zal kunnen geschieden. Gemeentefinanciën. Verschenen is de rekening en ad ministratieve verantwoording der ge meente Amsterdam over het dienst jaar 1912. De inkomsten en uitga ven zijn als volgtinkom sten gewone f 27,591,703,3072, bui tengewone f 11,945,064,27, totaal f 39,536,767,77'/2uitgaven: ge wone f25,689,742,10, buitenge wone f 20,353,959,3772, totaal f 46,043,701,477abatig saldo ge wone f 1,901,961,407a, nadeeligsaldo: buitengewone f 8,408,895,107», totaal f6,506,933,70. De rekening sluit dus met een nadeelig saldo van f6,506,933,70. Na haar afsluiting is vermoedelijk nog te ontvangen f 18,072,371,36 en nog te betalen f9,393,500,79Va, zoo- tijd slechts eenmaal, en dat nog maar voor een week, haar Moyenburg weerzag. En toen was ze alleen ook nog maar gekomen, wijl ze in een rechts zaak getuigenis omtrent een van haar vroegere knechten moest afleggen. Misschien had ze deze aanleiding ook wel aangenaam gevonden. Maar wat ze in haar woonplaats te h©o- ren kreeg, dreef haar spoedig weer weg, nadat ze eerst nog met haar zoon en Dina eenige scenes had ge had. Brigitta Jensen was nu eenmaal zoo van aard, dat ze -zich volkomen gerechtigd achtte om haar kinderen ook thans nog ongezouten de waar heid te zeggen zonder er rekening mee te houden, dat zij zelve geen cent voor de huishouding der jonge lieden had gegeven. Ze had het Nils en Dina nog niet vergeven, wat de zen haar gevoel voor recht en eer hadden aangedaan, zooals ze alleen „om de menschen" naar de bruiloft was gegaan, zoo bezocht ze van de Moyenburg uit „om de menschen" de jongelieden, van wier schitte rende huishouding ze reeds eenigen dat het batig saldo van genoemd dienstjaar kan worden vastgesteld op f 18,072,371,36 (f 9,393,500,797. f 6,506,933,70) f 2,171,936,8672. Over dit saldo kan worden be schikt voor den dienst 1914. De minister van marine ad interim brengt ter kennis, dat de nagenoemde jongelingen, in alphabetische volgorde gerangschikt, in aanmerking komen voor eene benoeming tot adspirant- administrateur bij het Koninklijk In stituut voor de marine te Willemsoord: J. Everts, C.Jansen,M.J. D. Klaassen en J. Oostertiuis. Internationaal Padvinderskamp. De kapitein-directeur van den curcus van het instructie bataljon te Kampen heeft een zeer gunstig oordeel uit gesproken over het ïnternationaal- padvinderskamp te IJmuiden. Hij schrijft o.a.Als gedurende een kamptijd het een of ander niet zoo is, als men verwacht, dan weten vol wassen menschen zich in te houden en daarover niet te klagen anders is dit het geval, wanneer men, zooals ik, te doen had met P.V. 's van p.m. 13 jaar oud, feitelijk dus kinderen. Zij toch mopperen en klagen spoedig, ais iets niet naar hun zin is. En wanneer nu dergelijke jongelui mij eenparig uit den grond van hun hart verklaren dat zij den kamptijd heerlijk gevonden hebben, dat zij, wat ligging en voeding betreft, uiterst voldaan en tevreden waren, dan mag men gerust aannemen, dat zulks in liet IJmuider-kamp het geval was. Gedurende mijn 29 jarigen diensttijd waarvan 24 jaar als officier, heb ik menig kamp medegemaakt en kan dus wel spreken uit eenige ervaring, ik verklaar hierbij dan ook uitdrukkelijk dat het kamp voldeed aan de hoogst mogelijke eischen, dat de ligging van het kamp, ingesloten door duinen, geheel op duingrond gebouwd uit nemend gekozen was, dat de voeding van uitmuntende kwaliteit, goed klaar gemaakt, volop en voedzaam was, dat geen moeite ontzien werd en geene kosten gespaard zijn, om het den deelnemers zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken en dat, door al hetgeen men te zien kreeg, de kamp tijd voor de jongelui zeer nuttig en leerrijk is geweest. Ik breng hier hulde en dank aan de hoofdleiders van het kamp voor hunne belanglooze en uitnemende leiding, voor de moeite en zorgen, die zij gehad hebben, om den kamptijd te maken tot een volkomen succes. Daar ik onder mijne leiding P.V.'s had, behoorende zoowel tot de N.P.O., N P.B., verder slechts tijdelijk waar nemend leider was en zoowel tot de N.P.O. als tot de N.P. B. in geen enkel opzicht in betrekking sta, mag tijd van kennissen had gehoord, die ze op reis had ontmoet. Nils lachte met de hem tot ge woonte gewoorden spottende min achting om de drift van zijn moe der. Dina echter scheen geneigd om zich te verontschuldigen en verkla ringen te geven en trok, zooals ze dat als kind deed, wanneer ze be rispt werd, het hoofd tusschen de schouders. Maar een blik van haar man waar schuwde haar. Nils regeerde haar tegenwoordig bij elke mogelijke ge legenheid met zijn dreigenden blik. Daarom gaf ze hem nu ook gelijk en beweerde even spottend als hij, dat moeder thans in 't geheel niet wist, hoe de wereld thans in elkaar zathaar levensbeschouwingen had den zich reeds lang overleefd. Men beoordeelde nu eenmaal een vogel naar zijn veeren, en een man, die het vertrouwen vaii het publiek noo dig had, moest ook vertrouwen in zijn werkkracht inboezemen. Crediet I Crediet I Dat is het groote middel om succes te behalen moeder I zei Nils met een uitdrukking van zelfvertrouwen, die de oude aangenomen worden, dat ik onbe vooroordeeld en onpartijdig ben. Daar om machtig ik u dit, mijn schrijven, te gebruiken naar uw goedvinden, zoowel voor plaatsing in tijdschriften, als in dagbladen. .Door wijlen den heer G. Naeff, te Lochem overleden, is een gift van f 30.000 geschonken om uit de rente van dit kapitaal uitkeeringen te doen aan behoeftige ouden van dagen, op dat deze hun levensavond onbezorgd bij hun kinderen kunnen doorbrengen De Hoendercholera, Bijna eiken zomer vertoonen zich verschillende ziekten onder de hoen ders, waarvan men veelal moeilijk de oorzaak kan vinden. Onder deze is de cholera zeker wel de gevaar lijkste. Kippen, ganzen, eenden, kal koenen, faizanten en andere vogels worden er door aangetast. Wij haas ten ons er bij te voegen, dat die ziekte niet met de eigenlijke cholera mag verward worden, welke soms onder de menschen als een geesel optreedt en overal, waar ze heerscht, rouw en angst doet ontstaan. De voornaamste kenteekenen der hoendercholera bestaan in groote neerslachtigheid en verslapping, he- vigen dorst en sterken buikloop. De dunne, vloeibare uitwerpselen hebben een geelwitte of groenachtige kleur. Daarbij stijgt de lichaamswarmte tot 43.5 graden. De aangetaste dieren beven en zijn bedwelmd; ze sluiten de oogen; de kam en de keellellen worden blauwachtig rood en later zelfs blauwachtig zwart. Gewoonlijk eindigt de ziekte, na verloop van twee, drie dagen, met den doodze kan echter ook vele dagen, bij chro nisch verloop zelfs weken duren. „Tegen de cholera bestaat geen afdoend geneesmiddel"dit zou men ook kunnen zeggen van de hoender cholera of typhus in 't algemeen wel wordt aan de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam een serum bereid, voor veeartsen beschikbaar gesteld, waarmee hier en daar bij gezonde dieren goede uitkomsten zijn verkregen Het best is, de zieke vogels dade lijk af te maken, op zoodanige wijze, dat hun bloed, bij het dooden, niet op plaatsen komt, waar gezonde die ren toegang hebben, en deze laatste, terstond als de ziekte is vastgesteld, volkomen af te zonderen in afgeslo ten plaatsen en ze daar uit speciale eet- en drinkbakken te voederen. De afgemaakte zoowel als de be zweken dieren worden het best ver brand dan is men tenminste zeker, dat ze onschadelijk gemaakt zijn, en dus de ziekte niet zullen overbren gen. Is echter verbranding om een vreuw nog maar meer prikkelde. Zoo I En daarom moeten jullie wonen als millionairs en een hof houding hebben als vorsten Daar om moeten jullie een huisknecht en een koetsier, équipage en rijpaarden hebben? vroeg ze verbitterd. Wij hebben het er immers voor I Wij kunnen het immers doen I spotte hij. De kostbare huishouding van de Stahlberg's heeft u toch nooit gehinderd I Met hem had ik niets uit te staan. Maar wat jullie betreft Neem me niet kwalijk, moeder, maar het is Dina's geld, waar we van leven I viel Nils haar seherp in de rede. En wij doen het immers om de menschen, moeder I Mij is er heele- maal niet zooveel aan gelegen, trachtte Dina te vergoelijken. De moeder zweeg. Ze gevoelde, dat ze beter had gedaan met zich niet in de aangelegenheden van haar kinderen te mengen, maar toch vyas ze te despotisch van aard om zich door Nil's onverschilligheid niet ten zeerste gekrenkt te gevoelen. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1