Vrijdag 15 Augustus Onwrikbaar. J>o. JAJz 51e Jaargang. 1913. VAN DEM HAK BP DEN TAK. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. verminderingen toonen de totale ac- cijnsen een achteruitgang aan van f 95,589.36. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar toonen bij dezelfde periode van 1912 bijna alle middelen een vermeerdering voor de schatkist aan. Minder brachten alleen op de wijnaccijns een bedrag van bijna f 1000 en de belasting op gouden en zilveren werken ruim f9719. Meer leverden op de totale directe belastingen f2,534,312.82, de invoer rechten f 1,062,700.40 72, de totale accijnzen f 1,370.493,89, de totale indirecte belastingen f l,389,638.50'/s, domeinen f 141,244,67'3, posterijen f 461,432.61 '/3, rijkstelegrafen en tele fonen f 169,790, Staatsloterij ruim f 1300, jachtakten ruim f8580 en de loodsgelden f 122,124. Nog kan worden vermeld dat de opbrengst van den accijns op de suiker in de laatste drie maanden van dit jaar heeft bedragen f6,686.874.81, tegen f6,579,359.54Vs in hetzelfde tijd vak van 1912 of f 107,515.26'/3 meer. („Nieuwe Ct.") Koninklijk bezoek op „Entos". Het bestuur van Entos ontving giste ren telegrafische mededeeling, dat H. M. de Koningin a.s.Zaterdag de Scheep vaarttentoonstelling met een bezoek zal vereeren. Buitengewone maatre gelen zullen genomen worden om de ontvangst zoo schitterend mogelijk te doen zijn, terwijl ter eere van dit hooge bezoek Zaterdagavond een groot feest, benevens algemeene a giorno verlichting en vuurwerk zal plaats vinden. Actie voor Staatspenslonneering. Het dagelijksch bestuur en de redactie van het orgaan van den Bond voor Staatspensionneering hebben een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat door den loop der politieke zaken na de verkiezingen de spoedige invoering van Staatspensioen ernstig in gevaar wordt gebracht. Besloten werd indien de troonrede daartoe aanleiding geeft tot organisatie van een krachtige actie ter herstel van de aan de zaak van staatspensioen toegebrachte schade. Directeur Rijkspostspaarbank. De nieuwe directeur der Rijkspost spaarbank, de heer H. C. Busing, studeerde aan de Groningsche uni versiteit. Hij promoveerde in 1892 tot meester in de rechten op een proefschrift „Het truckstelsel." Van 1893 tot 1896 was hij gemeente-se cretaris van Vlissingen, daarna com mies aan de afdeeling financiën ter Amsterdamsche secretarie. Twee jaar later werd hij hoofdcommies en chef der afdeeling gemeentebedrijven.Sinds Augustus 1909 was hij onderdirecteur der Rijkspostspaarbank. Zijn benoe ming tot directeur der Rijkspost spaarbank gaat in met 1 September a.s. Mr. Busing is thans 45 jaar oud. Minister Kolkman. De heer mr. L. M. J. H. Kerstens, afgevaardigde van Leiderdorp naar de Provinciale Staten van Zuid-Holland, zal zijn zetel inruimen voor minister Kolkman, om zoodoende de Staten in de gelegenheid te stellen den heer Kolkman te kiezen tot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland in de vac.- A. C. A. Nolet, thans tijdelijk bezet door prof. G. j. van Swaaij. Christelijk Historische Unie. Over de leiding van de Christelijk Historische partij bij de laatste ver kiezingen is, naar de ,|Utr. Ct." meldt, bij vele leden van die partij, naar het schijnt, gróote ontevredenheid ontstaan. Velen wijten de nederlaag van de rechtsche partijen aan het hoofdbestuur of liever aan enkele leden daarvan. Naar men aan! de „Utr. C." meldt hebben daarom ds. Wagenaar te Rot terdam, mr. Brunt te 's Gravezande en ds. H. van Eijck van Heslinga te Berlikum, hun ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur der Chr.- His torische Unie. Ook hebben enkele leden van het Nationaal Comité voor hun lidmaat schap bedankt. Het kiezerskorps. Op een aantal mannen van 25 jaar of ouder van 1.412.973 bedraagt het aantal kiezers volgens de officieeie lijsten van 1912 960.676. Behalve de vrouwen zijn er dus thans 452.297 mannen van het kies recht uitgesloten. Het vorig jaar bedroeg het getal kiezers 891.279, d. i. 69.397 minder dan in 1913. Bij vorenbedoelde verwisseling zal worden berekend het nikkelen 25- centimestuk tegen 11c-, id. 10- centim. 4'/3 c., id. 5-centim. 2 c. het koperen 2-centim. c. 2 Belgische centimes '/s c., 3 id. 1 c.. 4 id. 1' 2 c., 5 id. 2 c., 6 id. 2' 3 c., 7 id. 3 c., 8 id. 37j c., 9 id. 4 c., 10 id. 4'/3. c. Hoogere bedragen worden in de zelfde verhouding berekend, met dien verstande, dat voor elk bedrag van 25 centimes betaald wordt 11 '/s c. en voor eventueel daarna nog over blijvende munten, welke tezamen niet een bedrag van 25 centimes verte genwoordigen, voor elk bedrag van 10 centimes 4'/3 c. en voor de verder nog resteerende munten het voor ieder dier munten in bovenstaande tabel genoemde bedrag. Belgisch geld in Zeeland. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat het, te rekenen van 1 September 1913, in de gemeenten Aardenburg, Biervliet en Axel der provincie Zeeland ver boden zal zijn, nikkelen en koperen munten van het koninkrijk België in betaling te geven. Overtreding van deze verbods bepaling wordt gestraft, bij eerste veroordeeling met geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden, bij tweede of volgende veroordeel ing met geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. Van 1 September tot 1 October 1913 zal gelegenheid bestaan tot ver wisseling van de hierboven bedoelde munten ten kantoren van de ont vangers der directe belastingen, enz. te Aardenburg, IJzendijke en Axel. Het „Med. Weekblad" verhaalt van groote, d.w.z. geleerde, beroemde menschen, die het ver brachten in de wereld, niettegenstaande zij in hun jeugd zwakke kinderen waren. Keizer Wilhelm 1 was als klein kind lichamelijk zeer achterlijk en bleef zwak tot op den jongelings leeftijd, ondanks alle moeiten van Hufeland, den lijfarts van de ko ninklijke familie. Eveneens een zwak en teer kind, dat tot zijn derde jaar aan zijn ouders groote zorgen baarde, was dg „oude Frits" Frederik II. Al bracht" hij het ook al niet tot 90 jaren, toch werd hij 84 jaren oud. Zijn tijd genoot Voltaire, die 85 jaren oud werd, kwam in zoo'n zorgwekkenden toestand ter wereld, dat zijn ouders het doepen een jaar moesten uit stellen. Evenoud werd Isaak Newton, wiens levensvatbaarheid, omdat hij zeer klein en zwak ter wereld kwam, evenals bij Goethe, door de ouders en de geneesheeren sterk betwijfeld werd.OokJean Jacques Rousseau zegt in zijn zelfbiographie„ik kwam lijdend en gebrekkig op de wereld". Toen thij stierf, was de groote for- mator van de kinderopvoeding, on danks alle harde levensstormen, ver diende en onverdiende vervolgingen, bijna 67 jaren. Vele dichters, die reeds met zwakke en prikkelbare zenuwen ter wereld kwamen, zouden nog te noemen zijn, zooals Heinrich Heine, Heinrich von Kleist, Konrad, Ferdinand Meyer en Victor Hugo, die in zijn „Herfstbladen" vermeldt, dat hij van zijn geboorte af ziekelijk en zwak was geweest. Des ondanks leefde de door Napoleon III naar een eenzaam eiland verbannen dichter tot in zijn 84e jaar. De vermelding van Napoleon 111 doet mij denken aan Napoleon I en aan diens dubbelganger, waarover dezer dagen werd geschreven. PUBLICATIE. Hinderwet. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van heden lo. wijzigingen zijn gebracht in de voorwaarden gesteld bij de aan H. A. L. BOUCKAERT q. q. aldaar ver leende vergunning d. d. 18 Juli 1913 A. no. 586,764—857, voor zoover betreft de oprichting van een vuur haard, in het perceel kadastraal be kend Gemeente Vlissingen Sectie E. no. 875 plaatselijk gemerkt Breewa- terstraat no. 2. 2o. wijziging is gebracht in eene der voorwaarden gesteld bij de aan F. Boutens q.q. te Middelburg ver leende vergunning d.d. 13 Juni 1913 A no. 495, 719—800 betreffende de oprichting eener bewaarplaats voor vluchtige producten, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie E no. 1236 (ged.) zijnde de Kazemat no. 11 onder het voormalige Bastion XI. Vlissingen, 15 Augustus 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen toonden verleden jaar voor de maand Juli een vermeer dering aan van ruim f 1.400.000 ver geleken bij de voorafgaande maand. Thans hebben de middelen een veel belangrijker toeneming in de maand Juli aan te wijzen en wel van ruim f2.873.919. Het resultaat over de eerste zeven maanden van het loopend jaar is dat in de schatkist kwam een bedrag van f 113.139.236.94'/3,teg.f 105.887.290.18 of f7.251.946.76'/3 meer. Voor het zelfde tijdvak van het vorig jaar beliep de vermeerdering f4.153.082.99. Een mooi resultaat dus. In vergelijking met de maand Juli 1912 hebben de inkomsten dit jaar meer opgeleverd voor de totale directe belastingen f2.328.412.71, de rechten op den invoer f 194.197.27, den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistil leerd f 88.655.94, den accijns op gou den en zilveren werken ruim f 1800, totale indirecte belastingen f633.810.83, domeinen bijna f 33.000, posterijen ruim f58.000, rijkstelegrafen en tele fonen ruim f 54.559, akten voor jacht en visscherij f 5388 en de loodsgelden bijna f 10.000. Minder brachten in Juli alleen de suikeraccijns f 233,261.32 en de zoutaccijns ruim f 6580, door deze Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 42.) Jan Begemann had de verlovings kaart en de courant gebracht maar toen Nils' moeder haar daarna in de kamer riep, en zij, vervuld van bang voorgevoel, uit de keuken kwam, was hij haar als een razende voor bijgevlogen en ze had hem na dien tijd nog niet weergezien. En van Nils' moeder vernam ze toen alles. Ze had zich over zich- zelve verwonderd en vrouw Jensen had haar ontzet aangestaard, omdat ze geen gil gaf en haar bewustzijn niet verloor. Ze was innerlijk en naar '(uitwendige als versteend geweest en op doffen toon had ze gezegd Hij doet immers slechts wat we vooruit konden zien. Ben je gek, meisje Hoe had den we dat vooruit kunnen zien kreet de arme moeder. Lotty zweeg. Zooveel verstand had ze toch nog, dat ze de arme vrouw niet antwoordde. Hij had geld noodig gij wildet hem niets geven maar Dina leverde het hem. Dat alles was haar thans zoo dui delijk. En de moeder begreep deze Lotty plotseling niet meer. Geen geween, geen geklaag? En daarbij verrichtte Lotty nog dagen achtereen stil en zwijgend haar werk. Maar ze ziet er zoo vreemd uitfluisterden de dienstboden onder elkaar. Het gelukte niemand het gebabbel in de stad en op het land te voor komen. Als een loopend vuurtje ging in alle richtinger de tijdingNils Jensen laat zijn verloofde zitten en trouwt nu toch Dina Begemann en haar vele geld. Nils zelf moest zich allerlei op merkingen en vragen laten welge vallen, die nu juist niet erg vrien delijk klonken. Doch hij haalde hoogmoedig de schouders op en verantwoordde zich tegenover niemand. Plotseling echter hoorde men wat TELEFOONNUMMER ÏO. anders. Nils Jensen was zich vol komen bewust van zijn incorrectheid en ze deed hem pijn men moest echter niet veroordeelen waar men niet alles wist. En nu sprak men fluisterend van „medelijden" en „ach terna loopen" en van een aardig poppetje zonder een zweem van geest en zonder begrip van zijn be langen, enz. enz. Nils Jensen gevoelde zich boven de publieke opinie verheven en wel dra was er een eind gekomen aan de praatjes. Dina, haar moeder en juffrouw von Loorheide bewoonden in het voor naamste hotel der stad een geheele étage, doch ze waren tenminste verstandig genoeg om zich over dag niet op siraat te vertoonen, zoodat slechts weinigen van haar aanwezigheid vernamen. Dat Nils Jensen door den tuin in het hotel kwam om zijn „nieuwe vei loofde," zooals de piccolo zei, te bedoeken, werd men evenmin gewaar. De piccolo kreeg van den hotelüer een draai om zijn ooren en Dina Bege mann zond hem, toen. ze dat ver nam, een blanken thaler als een pleister op de wonde en nu was ook hier het stilzwijgen ver zekerd. Alles ging heel stil en zonder veel woorden. De afkondiging was trou wens niet te vermijden en als Nils misschien gevreesd had, dat zijn moe der haar toestemming zou weigeren, dan had hij zich vergist. Hij verklaarde schriftelijk, dat ze in het huwelijk toestemde. Toen dat gebeurd was, kwam vrouw Engelina op zekeren dag op de Moy- enburg en nam de koele ont vangst, welke haar ten deel viel, zeer kalm op. Doe nu toch niet, alsof je zoo heel erg boos bent, Brigittazei haar vriendin heel bedaard. Dat je er van harte blij om bent, dat Nils onze Dina krijgt, weet ik immers goed genoeg. Hebben we niet jaren lang dat huwelijk voorbereid En wat kon Nils beter doen dan ver standig worden, eer het te laat was Jij bent je leven lang voor je zoon een despoot geweest en daarom heeft hij zijn toevlucht genomen tot list en verzet: want hij heeft het harde hoofd van jou geërfd en bo- De lotgevallen van den „dubbel ganger" van Napoleon, d.w.z. van den man, die op hetzelfde moment het levenslicht aanschouwde als den Corsikaan, die trouwde toen Napo leon in het huwelijksbootje stapte, die een eigen schoenmakerswinkel opzette toen Bonaparte keizer werd, welke zaak over de kop ging, toen Napoleon den slag bij Waterloo verloor, en die ten slotte den geest gaf op hetzelfde oogenblik, waarop de banneling van St. Helena den laatsten adem uitblies, zijn in het Boek van Historie bewaard gebleven, en leveren thans materiaal voor de astrologen, die beweren, dat het lot van den mensch van de sterren, waaronder hij geboren is, absoluut afhankelijk moet zijn. Ook andere vorstelijke personen hebben er van die „dubbelgangers" op nagehouden. Doordat hun avonturen om zoo te zeggen aan het heele volk bekend werden, zal de onbewuste „dubbel ganger" licht bemerken, dat er in zijn leven steeds iets belangrijkst gebeurt, wanneer de Koning iets dergelijks overkomt. Wanneer de Vorsten zich de weelde veroorloven, er dubbel gangers op na te houden, dan ligt het voor de hand, dat gewone huis-, tuin- en keuken-menschjes ook „dub belgangers" bezitten. In dit opzicht zullen de vorsten wel niets vóór hébben bij gewone stervelingen. Dat er onder keizers en koningen zijn, die uitsteken boven anderen, kan niet worden ontkend, al moet tevens worden toegegeven, dat velen hunner weinig meer pres toeren of beleekenen dan de meeste hunner onderdanen. De vorst, die de meeste talen spreekt, dat is zeker wel keizer Frans JozefHij spreekt vloeiend Duitsch, Fransch, Hongaarsch, Tzechisch, Poolsch, Servisch, Rutheensch, Dal- maatsch, Rumeensch, Italiaansch en zelfs een beetje Hebreeuwsch. Czaar Ferdinand is eveneens een groot polyglot. Hij spreekt uitstekend Fransch, Engelsch, Duitsch, Russisch en alle Slavische dialecten. Zoo ook koning Peter van Servië. De Czaar van Rusland spreekt Russisch, Fransch, Engelsch, Duitsch en eenige Slavische dialecten. Keizer Wilhelm spreekt Duitsch, Fransch, Latijn, Poolsch en Russisch. Wijlen George van Griekenland sprak behalve Grieksch ook Fransch, Engelsch, Duitsch en Deensch, wat natuurlijk zijn moedertaal was. Knappe, ontwikkelde, met bizon deren geestesaanleg bedeelde per sonen vindt men onder hoog en laag, ook, naar men onlangs lezen kon, onder de verachte Zigeuners. Vele* onder dezen zijn geniale musici. Ook voor vele handwerken zijn zij zeer geschikt. Dat hun verstand dik- vendien is hij een man, die zich zelfs door jou niet iaat regeeren. AI doe je nu ook, alsof hij een groote misdaad begaan heeft, bah we weten toch allen wel, dat het jou niet het zelfde is, of hij Dina's geld betrouwt, of de bedeljuffrouw neemt, die hem tot in jullie huis is nageloopen. In plaats van haar het huis uit te jagen, heb je al het onheil bewerkt, en als mijn Dina niet ook eigenzinnig was en haar hart niet zoo aan Nils hing, zou jij moeder zonder hart je zoon van de hoeve hebben gezonden als een bedelaar en hem bovendien het vreemde, straatarme meisje hebben opgedrongen. Ziezo©, nu heb ik je gezegd, hoe ik er ever denk. Daar om evenwel geen kwade vrienden 1 Zend het meisje nu met een flinke som gelds weg en kom op de brui loft, BrigittaIk smeek je wees ver standig Maar Brigitta Jensen wilde van bruiloft niets weten, vooral niet, om dat vrouw Engelina Begemann met menig woord den spijker op den kop had getroffen. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1