Donderdag 14 Augustus Onwrikbaar. No. 191 51e Jaargang. 1913. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- Aduertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden. LANDWEER. Overgang van dienstplichtigen naar de Landweer. De Burgemeester der gemeente Vlissingen vestigt met nadruk de aandacht op artikel 24 der Landweerwet en wel van hen die op 1 Augustus 1913 naar de Landweer zijn over gegaan, zijnde de militiepllchti- gen der lichting 1905 of vroe ger: Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Land weer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Bur gemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze den ver lofpas hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitge reikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teeKene. De verlofganger van de landweer die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het rijk begeeft kan ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woon plaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burgemeester hij aangeteekenden brief toegezonden. Vlissingen, 14 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, m DOORN VAN KOUDEKERKE. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier der Be drijfsbelasting dienstl913/14,No.l en2. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het door den Directeur der directe belastingen te Breda executoir ver klaarde kohier no 1 en 2 wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1913/1914; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, denl4Augustusl913 De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren te Groningen ge- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verbocUn. 41.) En het dwaze meisje is zoe gek °P hem, dat ze geen greintje ver stand heeft en nog minder eergevoel zei hij vol bitterheid. Mijr moeder heb ik niets te bevelenik kan haar ook niet dwin gen zich te gedragen, zooals zij dat <®n mij en aan zichzelve verschul digd is, maar Dina heb ik met ai baar rommel en haar mooie vrien din dadelijk het huis uitgejaagd. Vrouw Jensen zag hem getroffen aan. 'dó kende zij jan Begemann heele- maai niet. Als mijn moeder ze volgt, heb jk er niets op tegen. Bovendien heb "j gehoord, dat het over drie weken al brailoft zal zijnvulde hij hoo- nend aan. Vrouw Jensen sprong op en liep "e kamer op en neer. houden stemming voor een zetel in de Tweede Kamer, opengevallen doordat dr. Bos voor Winschoten zijn benoeming heeft aangenomen, zijn uitgebracht 5730 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Limburg (V, D.) 3786, E. Rugge (S. D. A. F.) 1863 en G. Sterringa (S. D. A. P.)81 stemmen. Gekozen is dus mr. J. Limburg. Den 17den Juni werden in dit dis trict met 10,452 kiezers uitgebracht 8741 geldige stemmen, waarvan op dr. D. Bos (V. D.) 3750, op mr. J. Ankerman (C. H.) 2406, op mr. G. W. Sannes (S. D. A. P.) 2451 en op den heer G. Sterringa (S. D. A. P.) 124. Bij herstemming werd toen dr. Bos gekozen met 4171 stemmen tegen 3328 op mr. Sannes, Met de verkiezing van mr. Limburg is de laatste aanvullingsverkiezing gehouden. Het program der nieuwe regeering. De „Zutf. Crt." verneemt uit zeer goede bron De heer Cort v. d. Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voornaamste punt van program zal hebben de invoering van het alge meen kiesrecht en de mogelijkheid tot het invoeren van vrouwenkies recht in de grondwet, terwijl de for mateur een tegenstander is van uit breiding van regres der Eerste Kamer. Verder zal het program bevatten staatspensioen, in den geest van het amendement der vrijzinnigen en eeni- ge punten op het gebied van onderwijs. Mr. Cort v. d. Linden's opinie daar over is bekend uit de nota, die hij mede onderteekend heeft bij het rap port der laatste grondwetsherziening. Misschien zullen ook pogingen in die richting worden aangewend. De con clusie is dus, dat het program der vrijzinnigen bij de herstemmingen vrijwel overgenomen wordt, zonder dat de concentratie officieel meewerkt aan de vorming van het ministerie. De benoodigde middelen zullen uit directe heffingen worden gevonden. De concentratie en de crisis. Aan het Hoofdbestuur van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging „'s Gravenhage" is een schrijven verzonden, houdende het verzoek eene algemeene vergadering dier Vereeniging te willen uitschrijven, opdat deze zich kunne uitspreken over de houding door de concentra tie aangenomen, inzake de hangende crisis en om, zoo mogelijk, nog eenigen invloed ten goede te kunnen oefenen. Dit verzoek is gegrond op de over tuiging „dat, na de mislukte poging om met de S. D. A. P. eene regeering te vermen, de concentratie zich niet Jan 1 Janik ben zoo in de war klaagde ze en greep plotseling naar haar hoofd. Tante, ge zijt altijd een ver standige vrouw geweestwees dat nu in dit uur ookzocht hij haar tot kalmte te brengen. O, Janik heb hem willen dwingen om de eer en de recht schapenheid hoog te houden hoo- ger dan het geldHet ging mij zoo aan 't hart, dat hij Dina niet kreeg, omdat hij zich met Lotty verloofde. Maar ik heb mij zelve overwonnen. En het kind kreeg ik reeds in 't eerste uur lief. Zie, Jan, toen ik jong was, heb ik iets dergelijks beleefd ik beminde den een meer dan ooit weer een mensch heb lief gehad. Daarom had ik een zoo groot mede lijden met haar. En toen zei Nils Ik wil haar niet Ik wil DinaEn een paar uur later hield hij Loffy in zijn armen en liefkoosde haar als een echte verloofde. Een vloek van Jan mengde zich in haar woorden. Hij sloeg met de vuist op de tafel, en schreeuwdeDie dubbeltongige schurk! Zij echter stoorde zich niet aan door vrees voor mislukking had mo gen laten weerhouden om te pogen de stembusbeloften in te lossen „dat, nu die poging niet gedaan werd de concentratie bij vele vrij zinnigen in den lande schuldig staaten „dat het dringend noodig is, dat volle openbaarheid kame over de viaag hoe de verschillende groepen der concentratie zich hebben uitge sproken, opdat de vrijzinnigen kunne overwegen af eventueel eene voort zetting der concentratie, in het be lang eener democratische ontwikke ling, waarnaar de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Gravenhage" streeft, nog gewenscht is." Het congres der S. D. A. P. De „Nieuwe Ct." vindt het merk waardig, dat in heel deze zaak mr. Troelstra vooral en bijna uitsluitend oog had voor de tactische fouten en bezwaren. Men heeft zich van meer dan eene, ook vrijzinnige, zijde vroe ger blijkbaar zéér vergist in zijn qualiteiten. Dan zegt het blad verderMenigeen zag in hem den geboren staatsman eigenlijk alleen omdat hij meestal een zoo geslepen tacticus bleek. Thans de eerste maal dat hij werkelijk in de gelegenheid ,is staatsmanseigen schappen te tooner,, heeft hij jammer lijk gefaald. Een vergissing heeft hij begaan door niet de mogelijkheid van dezen uitslag der verkiezingen fe voorzien en zijn partij reeds tijdig in de richting van minister-portefeuilles te drijveneen vergissing, door zich tegen de aanvaarding an het aanbod van dr. Bos te verklareneen ver gissing, door thans een zwaai te nemen welke door de meerderheid zijner partij niet meer kon worden gevolgd en waardoor hij tijdelijk de leiding aan anderen, aan Vliegen en Schaper moest overlaten. Zoovele en zóo ernstige vergissingen op een zoo belangrijk oogenblik wie die begaat is geen staatsman. Mr. Troelstra is slechts tacticus. Over zijn nederlaag zal hij zich dus gemakkelijk troosten met de overwe ging dat de partij die hij leidt, of liever aanvoert, nu oppositiepartij blijft. „Het Huisgezin" schrijft: Men ontkomt niet aan het feit, dat het votum van het congres zicli tegen de personen van het partijbestuur heeft gekeerd, dat het is een duidelijk uitgesproken blijk van wantrouwen in het beleid der leiders. Het congres heeft Troelstra, Vliegen en Schaper verloochend, Troelstra vooral, den primus inter pares, die als een tol gedraaid heeft. Het congres staat lijnrecht tegen het beleid van „Het Volk" „Het Volk" van vandaag wel te verstaan, zijn uitroep, maar vervolgde opge wonden Jullie Dina was toen, alsof ze een slag voor 't hoofd had gekregen. Doch van dat oogenblik af is ze een andere geworden, dat zie ik thans dadelijk in. Ze heeft hem wil len heroveren en haar vriendin heeft haar daarbij geholpen. Mijn hemel, wat moeten we toch aan het kind zeggen Radeloos zaten ze bij elkander. Die ellendige huichelaarDie verraderriep Jan telkens weer. Hij kon maar niet genoeg blijk geven van zijn woede en zijn verachting, en vrouw Jensen verbood hem die uit drukkingen niet. Meimaand liep ten einde. De geheele uitgestrekte vlakte was ais bedekt met een groen tapijt met gouden arabesken. In de tuinen bloei den de vlierboomen en de zon keek warm en met welgevallen op de wereld, die in lentetooi prijkte. Op de Moyenburg in haar bed in haar klein kamertje lèg Charlotte Ehrik zoo dicht bij het geopende want „Het Volk" van acht dagen terug was het met het congres volmaakt eens. De heer De Roode moet nu de leider van „Het Volk" worden, evenals de heer Wibaut den heer Vliegen van zijn voorzitterszetel moet verdringen, de heer Mendels den heer Troelstra onttronen als president der Kamer fractie. Het fraaiste is intusschen, dat al deze herrie in de sociaal-democrati sche hut, deze rebellie tegen de leiders ging om de huid van een beer, die niet meer onder schot zou komen. Minister Regout. Werd onlangs gemeld, dat mr. L. H. W. Regout, na zijn aftreden als minister van waterstaat, te 's Gra venhage blijft wonen, dit kan in zoo ver aangevuld worden, dat hij slechts gedurende de herfst- en wintermaan den zijn woning aan den Bezuiden- hout met zijn gezin zal blijven be trekken. Het overige gedeelte van het jaar zal de familie Regout haar landgoed in Limburg gaan bewonen. Het ziek melden door militairen. Wij maakten reeds melding van de getroffen maatregelen om de toe nemende aggravaties in het leger tegen te gaan. De minister van oorlog heeft naar aanleiding van een en ander de autoriteiten gewezen op de dringende noodzakelijkheid dat symptomen van verweekeling, zooals zich weder in 1912 hebben voorgedaan nimmer mogen leiden tot het lager stellen van de eischen aan de marschvaardig- heidvan de troepen te stellen.Tenein- de de operatieve bewegingsvrijheid niet te belemmeren, is het voor alles noodig dat in zake de marschverrich- tingen bij de troepenleiding frissche, krachtige opvattingen den boventoon houden. Niet de wil van het individu, doch de ijzeren militaire noodzakelijkheid moet hier als maatstaf worden aan gelegd. Het is mijne overtuiging, zegt de minister dat door het stellen van hooger eischen aan de marsch- vaardigheid het bedoelde euvel zal worden bestreden, mits de soldaat aan den lijve gewaar worde, dat met het verhoogen der eischen ook de zorg van den officier voor het be lang van den soldaat in verhoogde mate stijgt." Misbruik nationaliteitsbewijzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een rondschrijven gericht, venster, dat ze in den tuin en daar over over velden en weiden kon zien, precies als op den dag, toen Nils voor de laatste maal bij zijn moeder was geweest. Ze zag er bleek en vermagerd uit, maar de ziekte, die haar heel lang zaam in haar macht had gekregen en haar dagen achtereen in bewus- teloozen toestand had doen verkee- ren, had uitgewoedde geneesheer verlangde alleen nog maar voortdu rende rust en zorgvuldige verple ging. Aan geen van beide ontbrak het haar en toch had Charlotte van 'teerste oogenblik af, dat ze haar bewustzijn terugkreeg, zeer verlangd, naar een ziekenhuis te kunnen gaan, waar niemand haar kende. Ze zou daar veel liever geweest zijn dan hier, waar elk uur vriendelijke oogen over haar heenbogen en ze dan in eiken blik het medelijden moest lezen. Ze had zoo pas nog gedachteloos met de bloemen gespeeld, die men op haar deken had gelegd. Maar plotseling dacht ze weer aan haar toestand over haar bieeke wan gen vloog een donkere blos en ze waarin o. m. het volgende wordt medegedeeld Naar aanleiding van klachten over het misbruik van bewijzen van Neder landerschap door niet-gerechtigden, is het raadzaam voorgekomen, dat in die bewijzen, voor zoover ze Neder landers, in Duitschland verblijvende gelden, een signalement worde op genomen. Indien het bewijs door den belang hebbende persoonlijk wordt aange vraagd ter provinciale griffie of ter gemeente-secretarie hier te lande, of wel bij een Nederlandsch consulair ambtenaar in Duitschland, ware door den ambtenaar, met de behandeling van de aanvrage belast, te zorgen voor de invulling van het signale ment en voor onderteekening door den belanghebbende in zijn tegen woordigheid. Verschijnt de belanghebbende niet in persoon, dan ware, zoo hij hier te lande vertoeft, persoonlijke aan melding te zijner keuze ter griffie of ter secretarie te onderzoeken. Ver toeft hij in Duitschland, dan ware door den Nederlandschen consulairen ambtenaar te verzoeken, ter keuze van den belanghebbende, persoonlijke aanmelding bij het consulaat of wel verschijning voor een door de Duit- sche autoriteiten aan te wijzen amb tenaar, gevestigd ïn de verblijfplaats van den belanghebbende. De aanvragen, voorzien van signa lement en van de onderteekening, door den belanghebbende gesteld in tegenwoordigheid van een ambtenaar ter secretarie, op het consulaat of door de Duitsche autoriteiten aange wezen, worden door den burgemees ter, onderscheidenlijk den Nederland schen consulairen ambtenaar, opge zonden aan den Commissaris der Koningin. Ter provinciale griffie ware tenzij de belanghebbende daar zelf verschijnt zijn handteekening uit te knippen en op het uit te reiken bewijs van Nederlandschap te plak ken, met waarmerking door een stempel met het provinciale wapen, deels op, deel naast de uitgeknipte handteekening uitgedrukt. De Nederlanders, in Duitschland verblijvende, die reeds een bewijs van Nederlanderschap bezitten, zullen thans een nieuw bewijs hebben aan te vragen, terwille van signalement en onderteekening. Mede ter bevor dering van deze vernieuwing is de tusschenkomst der Duitsche regeering ingeroepen, teneinde bij ontstentenis van signalement of handteekening den belanghebbende te verwijzen, hetzij naar een van Duitsche zijde aangewezen ambtenaar, hetzij naar den Nederlandschen consulairen amb tenaar daar ter plaatse. Ter voorkoming van misbruik zou kreunde van ongeduld. Was ze toch maar eerst weer ge zond, dat ze weg kon gaan Ver van hierMaar waarheen Wist ze het Ach, weg m'ar, weg! Ergens zou ze toch wel een plaatsje voor zich vinden. Als ze maar niet elk uur door die verschrikkelijke herinnerin gen werd geplaagd Ze werd in Juni twintig jaar. Lang zaam liet zij haar leven de revue passeeren. Wat had ze ai niet be leefd Haar vaders dood het to tal e verloopen van zijn zaak de verschrikkelijke tijd bij haar oom en tante en daarna haar waanzinnige, avontuurlijke vlucht. Weer werden de wangen der her stellende door een hoogen blos ge kleurd. Hoe vaak had de dokter haar streng verboden aan iets, dat haar kon opwinden, te denken. En toch ze keerde met haar gedachten telkens weer naar 't ver leden terug. Daarom vorderde het herstel ook zoo langzaam. Maar kon ze anders En zoo peinsde ze verder. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1