Woensdag 13 Augustus Onwrikbaar. No. 190 gemeentebestuur binnenland feuilleton 51e Jaargang. 1913. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. L flbonnements- flduerfentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. 40.) VLISS1INGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote létters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Herstemming ter verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 19 Augustus a. s. van des morgens acht tot des namid dag vijf ure de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad en wel Voor éen lid in Kiesdistrict 1. De candiaten in alphabetische volg orde zijn LAERNOES, M. LU1TW1ELER, S. A. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar". Vlissingen, 13 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens ingekomen ambtbe- richten Smyrna is besmet verklaard wegens Aziatische-Cholera en de besmetverklaring wegens Aziati sche-Cholera aan de haven van Konstantinopel is ingetrokken. Vlissingen, 12 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofberichten. De Koningin-moeder is voornemens in September een bezoek te brengen aan de Baroniesche tentoonstelling te Breda. De Koningin zal tot 23 Augustus len paleize te Soestdijk blijven ver toeven, met het plan om op dien datum naar de residentie te vertrekken ten einde met de koninklijke familie in het Huis ten Bosch verblijf te nemen tot na de opening van de zitting der Staten-Generaal op 16 September. Het Congres der S. D. A. P. „De Nederlander" schrijft aan het slot van een beschouwing over het besluit van het buitengewoon socia listencongres Voor de ministerieele crisis heeft de genomen beslissing deze beteeke- nis, dat thans inzake een eventueel optreden van sociaal-democraten de Roman door L. Haidheim. (Nadruk verbod «n. e Eensklaps Nils was nauwelijks een kwartier in huis hoorde ze diens toornige stem. Dan moogt ge u zelf de schuld geven van 't geen er gebeurt Qold dat zijn moeder Luide voetstappen weerklonken in de lange gang nu verwijderden ze zich. Ze sprong op. Zei hij haar dan geen vaarwel Luisterend wachtte ze. Hij kwam nietZe wist niet, wat nu moest doen. In haar onrust lieP ze naar de logeerkamer, die op oen dijk uitzag. Daar kwam hij te paard van het binnenplein hij sp*orde het dier tot een galop aanze zag, hoe hij het met de zweep sloeg. Hij keerde het hoofd geen enkelen •eer om. Dus had hij geen geld ge rekening finaal is afgesloten. De con centratie moet toonen wat ze kan, of toonen, dat ze niets kan. Of een komend vrijzinnig kabinet zal kun nen rekenen op socialistischen steun bij de oorlogsbegrootingen daar over heeft het congres het stilzwij gen bewaard. Er bestaat thans tus- schen socialisten en vrijzinnigen geen enkel compromisde aanvankelijk door de soc.-dem. Kamerclub gedane toezeggingen zijn door het congres niet bekrachtigd, omdat ze er niet behandeld zijn. Het komt ons voor, dat het uit zicht er voor de vrijzinnigen met den dag van gisteren niet beter op ge worden is. Zij zullen goed doen voortaan wat minder met het revi sionistisch karakter en wat meer met het „revolutionair sentiment" der S. D. A. P. te rekenen. Het „Hbld." ziet den onvermijde- lijken invloed van de parlementaire sfeer in het merkwaardig feit, dat men onder de socialisten, die vóór de aanvaarding waren, allen aantreft die reeds in de Tweede Kamer ge zeten hebben, terwijl de minderheid bestond uit mannen, die daarin eerst thans gekozen zijn of die nog geen parlementaire functie hebben bekleed. Wat ten slotte de invloed van het votum zal zijn op de politiek en de partijverhoudingen? Met zekerheid valt er niets van te zeggen, maar dat die gunstig zal zijn voor het libera lisme verwachten wij zeer zeker. De socialisten hebben zich aan hun par lementaire verantwoordelijkheid ont trokken en daardoor bewezen, dat zij in het parlement niet de rol wil len spelen, die zij verplicht zouden zijn te vervullen, waaraan een parle mentaire partij zich nu eenmaal niet onttrekken kan. Het zal ons verwon deren, als de niet-socialisten, de meer dan honderdduizend kiezers,die, geen lid der partij, toch op hen als meest vooruitstrevende partij gestemd hebben, hen in fvet vervolg voor vol zullen aanzien. En door deze over weging kunnen de vrijzinnigen, die getoond hebben dat zij bereid waren samen met hen het programma uit te voeren, dat bij de verkiezingen tot de gezamenlijke overwinning had geleid, slechts winnen. De „Maasbode" spot wat met de „roerende, schokkende, aandoenlijke momenten waar het relaas van het roode congres van overloopt" en roept verder nog uit „Wie doet het Troelstra na, om uit een congres, dat in overweldi gende meerderheid tegen zijn reso lutie dreigde te stemmen, nog zulk een groote minderheid te halen, dat de leidersreputatie daaronder niet te zeer lijdt? Wie weet voor zijn woor den zóó het juiste moment te kiezen, een zaak met zooveel redenaarstrucs kregen. O, zijn moeder was hardvochtig Hoe kon ze haar zoon, haar eenig kind vergeefs, laten smeeken En mij bemint hij niet I Hij heeft mij ttoen toch gekozen Maar neen hij bemint mij niet Ze weende er kwam niemand om haar te troosten. Op den morgen van den derden dag had vrouw Jensen meer werk met de huishouding dan gewoonlijk. Ze liet spek, vleesch en worsten in de rookkamer hangen, opdat de krach tige voorjaarswind daar het verdere werk aan zou doen. Lotty en de juffrouw moesten haar helpenzïj deelde alleen bevelen uit. Daar kwam Grietje boven. Meneer Begemann moet vrouw Jensen dadelijk spreken en wel hee- lemaal alleenzei ze. Ik heb nu geen tijd. Meneer Begemann zal wel een kwartiertje willen wachtenluidde het antwoord. Zeg hem, dat hij intusschen de cou rant maar moet lezen, beval Grietje, die draalde met heengaan. Hij ziet zoo wit als de kalk van den muur, zei Grietje aarzelend. aan te vatten, haar, ofschoon ze een voudig is, gecompliceerd voor te stellen en in het eind, als het den hoorders niet zeer duidelijk meer is, den indruk te suggereeren, alsof het alles zoo helder is als kristal Ten aanzien van de gevolgen van het congres zegt het R.-K. hoofd orgaan Naar onze meening staan de zaken nu zóó, dat de Vrij-Liberalen bij een volgende gelegenheid hun aanbod gerust kunnen herhalen. Want waar schijnlijk is het niet, dat de „leiding" der S. D. A. P. zich spoedig weer vergissen zal in de stemming zijner leden, en moeilijk kan men binnen korten tijd weer aankomen met de bewering, dat het extra-ordinaire ge val aanwezig is, waarin aanvaarding van minister-portefeuilles geoorloofd is volgens socialistische leer. Daardoor is de positie der S. D. A. P. ten opzichte van haar meer dan honderdduizend bijloopers ver zwakt. Ook in de toekomst zal ze bloot staan aan dezelfde truc der portefeuilleaanbieding en aan dezelf de critiek door het weigeren daarvan. Of de S. D. A. P. inwendig ver zwakt is door tweespalt, kan men zoo gemakkelijk niet zeggen. Troel stra vreesde er wel sterk voor, toen hij ten slotte het noodig vond de monstratief de hand te drukken aan van Van der Goes. En door dit nieuwe stukje theater effect zal toch wel niet alle gevaar bezworen zijn. De „Tijd" schrijft ®nder den titel „Roode harlequinade": De bekende Fransclie schrijver Sar- dou heeft in zijn te weinig gespeelde „Rabagas" een Fransch volksmenner ten tooneele gevoerd, die door allerlei kunstgrepen zich een revolutionnaire partij wist te scheppen. Toen hij het eindelijk zoover had, dat hij met twee kornuiten een driemanschap had ge vormd, dat zich aan het hoofd van de nieuwe republiek zou plaatsen, was hij handig genoeg om successievelijk zijn beide mede-consuis te doen vallen zoodat hij tenslotte consul alleen was. De slimmerik had echter niet gemerkt dat hij in het net zat van een nog slimmere vrouw,een fijn-geslepen hof dame, die er in slaagde, zijn geheele omwentelingsplan in duigen te doen valler. Het gordijn valt onder het hoongelach der omstanders, en de man, die geslingerd was geweest tusschen de kwade en de goede kan sen van zijn opzet, hoort zich bij zijn val de vlijmende woorden toe voegen „Het is nu niet meer „Leve Rabagas we zeggen enkel„Bon jour, mijnheer Rabagas Als de heer Troelstra dat tooneel kent, dan moet hij het zich gister te Zwolle wel herinnerd hebben. Niet alleen hij zelf, maar zijn geheele partij Ze was nog nauwelijks beneden, toen de drie vrouwen de zware voet stappen van Jan op de zoldertrap hoorden. Onmiddellijk daarna stond hij in de deur. Hij was doodsbleek, en nu ging hij naar vrouw Jensen, legde haar arm zonder complimenten in den zijnen en zei met nadruk Ge moet tijd hebben, tante Houd op met het werk, kom dade lijk mee Lotty keek hij heelemaal niet aan. hij groette haar slechts vluchtig en terwijl zij hem verschrikt aan keek, bracht hij vrouw Jensen al weg. Wat is er gebeurd, Jan Nils Dat was alles, wat ze op de trap kon stamelen. Kom maarNils leeftOnkruid vergaat niet 1 zei hij scherp en spot tend, zooals hij vroeger nooit had gedaan. Toen ze in de kamer waren, ver zocht hij vrouw Jensen op de sofa te gaan zitten. Daarop hield hij de verschrikte vrouw een groote, gedrukte verlovings kaart voor de oogen zonder een woord te zeggen. Daar ze echter zonder bril nie heeft op het partijcongres een buiteling gemaakt, die eensklaps haar ware beteekenis voor het geheele volk heeft doen uitkomen." Het blad besluitVoor den heer Troeistra is het gebeurde een débacle. Het roer is hij kwijt, en hij heeft gister zijn tweede 1903 beleefd. Het rijk van dien Rabagas loopt ten einde, en wij hooren het al„Het is nu niet meer „Leve Rabagas" Het is niet eens meer „Weg met met Rabagas" we zeggen enkel „Bonjour, mijnheer Rabagas De „N. R. Ct." besluit haar beschou wing over het congres aldus Nu het Zwolsche congres op gron den van partijbelang en andere zijn niet aangevoerd beslist heeft, dat onder geen voorwaarden de taak der sociaal-demokratie verder zal worden uitgebreid dan tot afbreken nu zal zij het moeten aanzien, dat op een gegeven oogenblik de concentratie terugdeinst voor een beslissing, die naar groote waarschijnlijkheid de rechterzijde aan het bewind zou brengen. Pensioenwetten Gemeente-ambtenaren. Het Centraal Persbureau van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren schrijft ons Bij de behandeling van de Pensi oenwetten voor de gemeenteambte naren in de Tweede Kamer was een der grootste bezwaren, het hooge bedrag aan premiën, dat de gemeen ten op haar ambtenaren, desnoods, zouden kunnen verhalen. Die hooge korting werd niet billijk geoordeeld, afgezien nog hiervan, dat vele amb tenaarsgezinnen dezen last eenvoudig niet zouden kunnen dragen en zich dus noodwendig aan de pensionnee- ring zouden moeten onttrekken. Van andere zijde, ook door de regeering, werd het vertrouwen uitgesproken, dat de gemeenten niet of zoo weinig mogelijk op de tractementen zouden korten, daar toch immers de behoeften van het gezin op de tegenwoordige, over het algemeen toch al zeer lage ambtenaarsinkomens zijn ingericht. Ook het toezicht van Gedeputeerde Staten, wier goedkeuring op eventu- eele raadsbesluiten tot korting op de jaarwedden wordt vereischt.zal veel ten goede kunnen uitwerken. De mini ster van Financiën sprak zich nog we der in dezen geest uit bij dedankbetoo- ging van den Nederl. Bond van Ge meenteambtenaren. En reeds nu zijn de eerste teekenen daar, dat dit vertrou wen op een billijke behandeling ver moedelijk niet beschaamd zal worden. De gemeenteraden, nl. van Maarssen en Maarsseveen, hebben besloten, de inkoopsommen wegens verstreken dienstjaren, geheel voor rekening der gemeenten te nemen, voor eigen pen- lezen kon en ongeduldig uitriep Wat beteekenen die gekheden? nam hij de kaart en ias voor „Hiermede heb ik de eer kennis te geven ven de verloving mijner dochter Eberhardine met den heer Nils Jensen, eenigen zoon van wij len den koninklijken commissaris Jer.sen en zijn echtgenoote Brigitta, geboren von Diergaardt, op den huize Moyenburg. Engelina Begemann, geb.Vol- landt." En daaronder: „Ik heb de eer hiermede kennis te geven van zijn verloving niet mej. Eberhardine Begemann, doch ter van de weduwe Engelina Be gemann, geb. Vollandt te Dinghusen. Nils Jensen. En nadat Jan deze aankondiging had voorgelezen, wees hij de doods- bleeke vrouw, die eindelijk met be vende vingers den bril had opgezet, de gelijkluidende advertentiesin de courant. En dat doet mijn moeder mij aanklaagde hij met trillende lippen sioen 2 en voor weduwen- en weezen-pensioen 5 pCt. door de ambtenaren te doen bijdragen, terwijl de Raad van Maarsseveen reeds jaarweddeverhoogingen in uit zicht stelde, tenneinde de ambtenaren voor deze kortingen schadeloos te stellen en vertrouwd mag worden, dat de gemeenteraad van Maarssen dit goede voorbeeld zal 'volgen. Gedenkieeken mr. T. M. G. Asser, Het Dagelijksch Bestuur der Ne- derlandsche Vereeniging voor Inter nationaal RechtNederlandsche Groep van the International Land Associa tion, waarvan de overledene respec tievelijk eere-voorzitter en Neder- landsch vice-president was, voorne mens tot uitvoering van dergelijk ten vorigen jare reeds opgevat, doch toen door de bescheidenheid van den nu overledene opgeschort plan, heeft zich, onder voorbehoud van de goed keuring van haar gehee! bestuur, in verbinding gesteld met den Alge- meenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht" en de Roomsch-Katho lieke Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, welke vereenigin- gen dergelijke voornemens opvatten, ten einde door een op te richten co mité de stichting van een gedenk- teeken te bevorderen in of bfj het Vredespaleis, ter nagedachtenis van wijlen mr. T. M. C. Asser. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl. de adel borsten der le kl. j. C. A. Scholte, L. A. van Boven, I. Hannik, J. F. Wesseling, J. G. van den Berg, J. W. A. A. Heydt, J. J. A van Stave ren, H. J. Bueninck, J. j. ^van der Have, J. Schouten, R Verdonck, P, van Waasdijk, W. Prins, C. A. Lens, H. Nieuwenhuys, W. A. de jong, C. H. Brouwer, P. Koenraad, A. E. G. Post Uiterweer, A. L. E, Rambonnet en W. C. Beels tot officier van administratie der 2de kl. de adjunct-administrateurs D. Pothoven, J. Vons, G. J. Jöbsis en H. J. Eenhoorn. Bij Kon. besluit isaan den kapt. ter zee P. A. van Voorthuysen, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zee dienst verleend, onder toekenning van pensioen aan den kapt. ter zee G. R. van Nauta Lernke en den luit. ter zee der 2de kl. A. E. van Dishoeck, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensi oen en het bedrag van het pensioen bepaald voor den kapt. ter zee P. H. van iVoorthuysen op f 3400 terwijl de oude vrouw geheel van sfreek op de courant staarde, die in haar hand trilde en die ze heden nog geen tijd had gehad te lezen. Minuten verliepen geen van beiden vond woorden. Eindelijk zei vrouw Jensen dat, wat ze volgens haar karakter het eerst moest zeggen, Hij is een eerlooze leugenaar Maar het klonk niet, zooals ze het vroeger gezegd zou hebben. Er klonk iets mats, iets gebrokens in haar woorden, maar woede lager niet in. En ze gevoelde op dit oogenblik, dat ze zich zelf ontrouw werd, en ze schaamde zich erover. Ik had vroeger geen inniger wensch voor Lotty kwamzei ze op doffen toon. Jan Begemann sloeg met angst de uitwerking van zijn bericht gade en haalde verruimd adem, nu vrouw Jen sen kalm bleef. Hij neemt haar om haar geld. tante (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1