s Iburg. 7ï5a jwiel, Dinsdag 12 Augustus Onwrikbaar. 1913. fcALET. teraad n$en. No. 189 51e Jaargang. |lak. |RS H.Fz. ïs. ishermen, raat 65 Werktuigkunde |OM" >ffen. flEMEENTEBESTUUR hoofdelijke omslag. BINNENLAND FEUILLETON tot verkiezino VAN NIFTRIK6 sbelang ój zoo uitnemend .s, die niet ge. [vaart der stad voorbereiding' uwkracht. hadden van dt iat krachtig 0p .1 plaats neme» lis en ervaring, Ligen mannen i hoofdbronnen bij de Hooge ïan is de heer en innemen en n in de laatste /aart te openen, uwe keuze het p den heer s zRNOES )E VELDE. fcHORST. |!maas. )RLOOP. /ethouders van bollicianten op kn tijdelijk Ihool en Avond lieden aldaar, desbetreffende belanghebben- pecretarie ver- nden aan den Augustus a.s, JWEND1JK 11. bid voor Da- sn. Electrisch Ifrouwelijke be- Irwasschen met billijk. urrentie- dubbele Reffl" ekast, doorloo" lubbel gebiesd, e Banden, alles tndeerd. eciaal volgens oor ons gecon- aan hen die p Rijwiel wen- aanbevelen. wielherstellef5. De Zoo# •Zoom. orden op aan' rekt bij ondef IQS Co. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzetfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. j! TELEFOONNUMMER 10. j flbonnements- ftdoertentiën op zeer ooordeelige uoorivaarden. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde ie Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1913. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat het le Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1913, na door Gedeputeerde State» van Zeeland bij hun besluit van 8 Augustus no. 27 te zijn goed gekeurd, op heden in afschrift ge durende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 11 Aug. 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. De Kabinetscrisis. Naar het „Centrum" verneemt, maakt de kabinets-formatie van mr. Cort van der Linden goede vorderin gen en moet het nieuwe ministerie reeds bijna gereed zijn, al zijn nog weinig namen genoemd. Tot de leden van het nieuwe mi nisterie zal zeer waarschijnlijk be- hooren de heer H. J. E. Wenckebach, directeur van de gouvernementsbe- diijven in Ned. 0.-1. Het persbericht, dat de thesaurier- generaal van het departement van financiën de portefeuille van dat de partement zou overnemen, is, naar het „Centrum" verneemt, van allen grond ontbloot. Koninklijk bezoek aan Groningen en Drenthe. Bij H.M. de Koningin bestond het voornemen om op 11 Augustus een bezoek te brengen aan de provinciën Groningen en Drenthe. Aan dat voor nemen is thans voldaan. Het bezoek zou een zuiver officieus karakter dragen, omdat het enkel en alleen de wensch van H. M. was een blik te slaan in den bloei en de welvaart van Groningen en Drenthe op gebied van landbouw, veeteelt en industrie. Ruim half tien arriveerde gister morgen de extra-trein aan het station te Groningen, waar de heer mr. C. C. Ceertsema, Commissaris der Ko ningin in de prov. Groningen, H.M. opwachtte. Na eenige minuten op onthoud vertrok de trein naar Uithui- zermeeden, waar de Koninklijke auto's gereed stenden. Onder groote belang stelling van de bewoners van het dorp werd de tocht begonnen. Het ging over Uithuizen, Baflo, Leens en Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 39.) Maar geet uw zoon dan wat meer vrijheid om de vleugels uit te slaan, antwoordde Stahlberg en ging wat °P zij. Ze gaf geen direct antwoord, maar zei lachend Gij, verstandig man, spot met ®'in ouderwetsche principes, maar die zijn nu eenmaal met mij ver groeid evengoed als mijn armen en ®eenen. N" wendde ze zich lot Lotty, die wachtend naast haar stond, en ging, uaaat ze deze nog eenige wenken gegeven betreffende de te kiezen wijnsoorten, naar haar vriendin En- golina, die met meneer von Esens in gesprek was. Heb je Nils geld bewilligd ie's anders wilde Stahlberg toch ze- Ker niet van je vroeg vrouw Be verder door het geheele Westerkwar tier. Nergens werd halt gehouden, behalve te Wadwerd, waar de boer derij van den heer Westerhuis werd bezichtigd. Te ongeveer kwart vóór éen werd Groningen opnieuw bereikt en on middellijk gereden naar het huis van den Commissaris, waar de lunch ge bruikt werd, waarbij aanzaten ver schillende autoriteiten, vertegenwoor digers van den groothandel, industrie en verschillende regeerings-lichameii. Vele bewoners van Groningen had den van de gelegenheid gebruik ge maakt om H. M. te zien en te be groeten. Omstreeks twee uur vertrok H. M. met gevolg per auto uit Groningen. In het plaatsje Peize verliet de Com missaris der Koningin uit Groningen, Mr. C. C. Geertsema, het gezelschap en nam de Commissaris van Drenthe, Mr. J. Linthorst Homan, in de auto's plaats. Vanhier ging het zonder eenig op onthoud verder over Roden, Norg, Smilde, Diever en Vledder naar Fre- deriksoord, waar omstreeks vier uur bij de Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouwschool werd halt gehouden. Het Kamerlid Gerretson. Het nieuw gekozen Tweede Ka merlid voor Rotterdam i, de heer B. J. Gerretson, werd in 1856 te Rot terdam geboren, en bleef sindsdien steeds te Rotterdam gevestigd. Van jongs af aan heeft de heer Gerretson deelgenomen in de chris telijke filantropie, en speciaal in de christelijke jongelingsvereenigingen. Thans nog ijvert hij in deze richting, is lid van kerk- en schoolbesiuren, o.a. kerkvoogd van Kralingen, en bestuurslid der Haveloozenschool. De heer Gerretson is lid der frma Gerretson en Rutteman, handelaren in verfwaren te Rotterdam. De R.-Katholieken en het Kiesrecht. Prof. mr. A. A. H. Struycken, een der bekendste r.-katholieke publicis ten, betoogt thans in „Van Onzen Tijd", dat het algemeen kiesrecht moet worden opgenomen in het pro gram der rechterzijde. Hij schrijft: Het gaat in beginsel niet langer om algemeen of beperkt stemrecht, maar om den vorm, waarin de alge- meene volksvertegenwoordiging zal worden ingevoerd, als huismanskies recht met de noodige aanvullingen en correcties, of als algemeen indivi dueel stemrecht. Maar is er dan reden voor de rechterzijde, thans zich vóór den tweeden vorm te verklaren ja, die reden is er. Vooreerst heeft en had het huismanskiesrecht volstrekt niet de instemming van de geheele rech terzijde; het is opgebouwd op eene gemann. Geen cent geef ik, zoolang ik daarvoor geen voldoende zekerheid zie antwoordde vrouw Jensen. Maar, beste vrouw Jensen, wat is zekerheid zei meneer von Esens. Mij is de man, zooals hij daar staat, meer dan driedubbele zekerheid. Mij niei. Ik wil vasten grond onder de voeten hebben, zei de oude vrouw. Maar dat is bijna beleedigend. Ik heb hem op Dina's aandringen reeds in de vorige maand dertigdui zend gulden gegeven, die mij juist uit Holland waren afgelost, merkte vrouw Engelina op. Heeft Jan ook wat gegeven? vroeg vróuw Jensen. Hij heeft Nils een belangrijke som geleend. Zonder geld kon je zoon immers niets beginnen Dina heeft hem zeker ook geld geleend Nog niet, maar ik hoorde, dat ze er heel veel zin in had. Dat moest ze maar stilletjes la ten blijven, zei Nils' moeder droogjes. ik begrijp je niet Op dit oogenblik kwam me- staatswijsgeerige constructie van dr. Kuyper, die buiten zijne eigen partij slechts door weinigen werd aanvaard voor zoover men medeging, geschied de zulks veelal uit opportuniteits- gronden. Mr. Lo„hman gevoelt voor het huismanskiesrecht nietsprof. Fabius acht het evenzeer uit den booze als het algemeen stemrecht in den Algemeenen Bond van Neder- deriandsche Katholieke kiesvereni gingen werd aan het z.g. organisch kiesrecht, ja, de voorkeur gege/en, maar met eene meerderheid van slechts 52 stemmen tegen 43 voor het individueele stemrecht en 10 stemmen in blanco', in de Staatscom missie 1910 waarin toch 11 leden van de rechterzijde en 8 leden der linkerzijde waren benoemd, was voor het gezinshoofdenkiesrecht geen meer derheid te vinden, In de tweede plaats leidt het gezinshoofdenkies recht met de daarbij onmisbare cor rectieven, loyaal uitgevoerd, tot vrij wel hetzelfde resultaat als het alge meen stemrecht. Daarover is men het, ook ter rechterzijde, vrijwel eensLohmaii, Fabius, De Geer, de Waal Malefijt e. a. hebben zich daar over in alle duidelijkheid uitgespro ken. In de derde plaatsmet het huismanskiesrecht is de kiesrecht- strijd met de Grondwetsherziening niet uitzoowel over de hoedanig heid van „gezinshoofd" als en vooral over de vraag, wie behalve de ge zinshoofden, in of buiten een gezin levende geacht moeten worden „eene zelfstandige plaats in de maatschap pij" in te nemen, kan en zal de strijd bij de totstandkoming der kieswet opnieuw ontbranden. En men ver langt toch algemeen op dit punt naar rust. Maar met de Regeeringsformule van het gezinshoofdenkiesrecht is toch eene uitwerking in de Kieswet mogelijk, waardoor niet =een aan merkelijke uitbreiding van het tegen woordige getal kiezers zoude worde verkregen. Dat schijnt inderdaad zoo, tenminste de redactie van „De Tijd" rekent daarop. Hoe men zulks met betrekking tot de gehuwde mannen mogelijk acht, weet ik nietmet be trekking tot de ongeh. is het zeker denkbaarmen zal den kring van hen die „eene zelfstandige plaats in de maatschappij innemen"', in de wet zóó eng kunnen trekken als men wil. Maar juist daarin ligt de hoofdreden, die formule niet langer te handha ven men houdt daarin een slag om den arm, waarvan de tegenstanders van kiesrechtuitbreiding reeds nu be loven, gebruik te zullen maken. En al staat nu wel vast, dat zij hierin niet zullen slagen, men wekt bij de bevolking met het gezinshoofden kiesrecht een achterdocht, die men bij het openlijk partijkiezen voor het vrouw Stahlberg bij hen, die langen tijd met Jan had gepraat. Ze was een kleine tengere vrouwniet mooi, maar haar grijze, ernstige oogen en haar natuurlijke bevalligheid maak ten haar sympathiek. Haar eenvoud paste echter niet recht bij haar ultra modern, zeer kostbaar toilet. De vrouw, die ongeveer vijfender tig jaar telde, vereerde in haar echt genoot het genie, waarvoor hij 'door de wereld gehouden wenschte te worden. Als zij van hem sprak, werd men eerst recht gewaar, hoeveel in vloedrijke, ja beroemde en veelbetee- kenende mannen met hem in verbin ding stonden. Ze sprak veel en gaarne over het succes van haar man en deed dat zoo bescheiden dat men met een soort van ontroering glimlachte over haar vereeriug van haar man. On- dertusschen was Lotty naar Nils ge gaan en had haar arm in den zijnen geschoven in het gevoel, dat de af wijzende houding, welke zijn moeder tegenover Stahlberg aannam, hem zeer onaangenaam zou zijn. Zij wilde hem gaarne iets tot troost zeggen, maar wist niet wat. algemeen kiesrecht niet behoeft te vreezen. Aan Min. Heemskerk kan men antwoorden wat hij zelf het ministerie-De Meester met betrek king tot het blanco-artikel verweet „Is het eenvoudig om het algemeene stemrecht te doen Dan zegt ik „zeg het oprecht, en stel het voor, dan weten wij het." Alles wat ertoe kan bijdragen, de bevolking in on zekerheid te laten omtrent de ware bedoelingen der rechterzijde, moet worden losgelatendaartoe behoort het gezinshoofdenkiesrecht. Opening Vredespaleis. De heer en mevrouw Carnegie zul len met het doel de opening van het Vredespaleis bij te wonen, in den ochtend van 27 Augustus te 's Gra- venhage aankomen en intrek nemen in het gebouw van de legatie der Vereenigde Staten van Amerika aan het Voorhout te 's Gravenhage, als gasten van den Amerikaanschen ge zant en mevrouw Lloyd Bryce tot na de plechtigheden in verband met de inwijding voormeld. Een Verontrustende statistiek. Iedere maand publiceert de „Staats courant" het aantal bedrijfsongevallen, waarvan bij de Rijksverzekeringsbank aangifte is gedaan en daarbij zijn steeds de cijfers der vorige jaren ge voegd. Herhaaldelijk is het ons opgevallen, schrijft „de Tijd", hoezeer het aantal dier aangiften regelmatig, maar ook verontrustend klimt en wel meer be paaldelijk sedert 1909, toen het aan het dalen was. in dat jaar waren er 64,638 aangiften, en sedert is het totaal gestegen en werd het geleidelijk 66,086, 71,731 en 79,883. Moge een dergelijke toeneming van bedrijfsongevallen al verbazen, in het loopende jaar is het er nog erger mee gesteld. In de 7 verloopen maan den waren er reeds 49,023 tegen 45,014 in dezelfde maand van 1912, hetgeen beteekent, dat sedert Januari het aantal bedrijfs-ongevallen is toe genomen met 10 pCt. en er dus ge middeld in juli meer dan 300 onge vallen plaats hebben per werkdag, tegen ongeveer 200 in dezelfde maand van 1906. Het ligt niet op onzen weg, de oorzaken van al die „ongelukken" op te sporen. De wet eischt aangifte en moedigt er toe aan, niets te verzuimen, om,de getroffenen te doen kennen en ze schadeloos te stellen. En wij zien niet voorbij, dat elke aangifte nog niet de uitkeering van schadevergoeding ten gevolge heeft. Evenwel, als wij die cijfers nagaan, komt het denkbeeld bij ons op, dat er toch wel wat gauw naar den dok- Hij zag er zoo bleek uit, als ze hem nog nooit gezien had, en een boosaardig fonkelen van zijn oogen joeg haar schrik aan. Hij zei weliswaar niet: „laat mij met rust!" maar de ongeduldige be weging, waarmee hij haar arm weg schoof, beteekende hetzelfde. Donker rood van toorn en schaamte verwij derde ze zich. Een gevoel, dat ze tot dusver nog niet gekend had, kwam in haar op de trots. Maar weldra liet ze moedeloos het hoofd zakken. Ze had dezen trots immers niet op het rechte oogenblik gehad. Reeds lang was de gedachte bij haar opgekomen: Hij zou je bezit meer op prijs stel len, wanneer hem dat meer moeite en strijd had gekost. Vandaag was het, alsof hij haar dat eens heel dui delijk wilde toonen. Vandaag voor 't eerst? Ach, ze had het zich vroeger niet willen bekennen. Maar gevoeld had ze het reeds lang. Toen de gasten en met hen Nils op het punt stonden van te vertrekken, ging hij naar zijn moeder en zei op verzoekenden, maar tegelijk uitdagenden toon ter wordt geloopen, en dat de zomer maanden tot meer „bedrijfsongeval len" aanleiding geven, wettigt het vermoeden, dat er verband is tus- fchen de vele ongevallen en het mooie weer Legerzaken. Bij de a.s. legermanoeuvres zal veel van de troepen worden geëisclit. De kommandant van het veldleger heeft reeds doen weten, dat gedurende de manoeuvres veel inspanning zal wor den gevorderd. Er zullen groote marschen worden afgelegd, die vermoedelijk reeds voor of bij het aanbreken van den dag zullen beginnen, terwijl de oorlogs toestand onafgebroken zal doorgaan. Slechts voor de helft van de onbe reden troepen is tentmaterieel be schikbaar, zoodat dikwijls zai moeten worden gebivakkeerd, of worden vol staan met een ligplaats van stroo. De kommandant van het veldleger geeft ais zijn verlangen te kennen, dat officieren en onderofficieren voor moeten gaan, om deze kleine onge makken met opgewektheid te dragen. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat het personeel van het reservekader niet zal deelnemen aan de najaarsoefeningen, doch in het garnizoen zal achterblijven ter verdere opleiding. Nad Bond van Oud-Onderofficieren, De Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren viert te Utrecht zijn zilveren feesf. Begonnen werd met een schiet wedstrijd op het fort de Bili. Voorts wordt in Tivoii een tentoonstelling gehouden van alles wat op den Bond betrekking heeft. Wegens verhindering van generaal- majoor Kleynhens, opende de heer j, H. de Beuk als ondervoorzitter de bondsfeesten en de tentoonstelling. Aan het Centraal-Station werden de Belgische afgevaardigden en verschil lende andere afgevaardigden ontvan gen. Voorafgegaan door de muziek der genie, die uitkwam met de schel- leboomen en het onlangs van de burgerij ontvangen parade-slag-werk en gesloten door de muziek der ves ting-artillerie, trok de breede stoet door de stad. Aan het voetstuk van het momument van burgemeester Reiger, destijds eere voorzitter van de Utrechtsche afdeeling, werd een krans nedergelegd. in de vergadering, waar de burge meester van Utrecht en de comman dant der genietroepen aanwezig werden werden enkele zakelijke rap porten uitgebracht. Door den heer Edekolker,eere-lid van den Bond, werd de feestrede gehouden. Denk nog eens over het voor stel van Stahlberg na; ik kom mor gen weer en haal uw antwoord I Met een donkeren blik zag ze hem aan Dat komt goed uitIk heb je ook allerlei dingen te zeggen Den volgenden middag kwam Nils te paard aan. Laat ons alleen, Lotty beval zijn moeder. Wees goed tegen hem smeekte deze; want ze beminde hem nog altijd en wilde zijn slechte bui al leen aan de leelijke geldkwestie toe schrijven. Ze ging nu naar haar klein ka mertje, dat aan de tuinkant gelegen en door vrouw Jensen heel aardig voor haar ingericht was. Hier /zat Lotty nu met haar naai werk,«liaar dit lag stil in haar schoot en zij keek droevig naar buiten over den nog kalen tuin en het uitgestrekte land, dat niets bekoorlijks had. Ze was bedroefd en angstig te moede- (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1