AN. ZIG. ds- bloem. H i ZONEN- Vrijdag 8 Augustus Onwrikbaar. No. 186 51e Jaargang. 1913. Malaga, Red en nz. Ver- Literjf, j5p.Fl. taat, BINNENLAND FEUILLETON VAN DEN HM OP M TAK. OON 46. KG ugustus s voornemens R een nieu- Conver- j ndentie er te bepalen laand. isch L. 0. rstrekt gaarne he Taal M. 0. kweg 1. oren steeds n heilzaarh r zwakken dat wij reeds artikel hebben iteit elke andere de winkeliers baar 12 eer" VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. Het koperen huwelijksfeest van de Koningin en Prins Hendrik. De 12%-jarige echtvereeniging van het vorstelijk paar is te Apeldoorn waardig herdacht. Ten paleize lagen de féücitatieregisters ter teekening gereed, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Verscheidene fraaie bloem stukken werden uit Den Haag ge zonden, waarbij een van hofdignita- rissen, die zich om half elf van het paleis naar de villa begaven en met de vergezellende hofdames liet vor stelijk paar féliciteerden. Ook door het staldepartement werd een fraai bloemstuk geschonken. De Koningin maakte met gevolg een wandeling naar de Koninklijke stallen. Namens de gemeente werd een bloemstuk aangeboden. Alle openbare gebouwen en verschillende particuliere wonin gen waren met 'vlaggen versierd de trams waren gepavoiseerd en vele wandelaars droegen .oranje op de borst. In de Waldeck Pyrmontlaan bewoog zich vooral bij de vjlla van het Koninklijk Echtpaar een talrijk publiek. Vele leden van hooge staatslicha men, militaire en burgerlijke over heidspersonen te 's 's Gravenhage, hebben gisteren door inschrijving in de naamteekeningboeken ten konink lijke paleize en in het paleis van H.M. de Koningin-Moeder van hunne belangstelling doen blijken met den 12%-jarigen huwelijksdag van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. De regeering heeft een brief van gelukwensching aan het Vorstelijk Echtpaar gezonden. Défilé te Soestdijk. De ongeveer 800 leerlingen der verschillende scholen uit de gemeen te Soest hebben Woensdagmorgen te elï uur, onder geleide van hun on derwijzers, gedéfileerd voor H.M. de Koningin-Moeder ten paleize Soest dijk. Onder de lustige tonen van het muziekkorps der genietroepen uit Utrecht, trok de kinderschaar voorbij Koningin Emma, die met de dames en heeren der hofhouding had plaats genomen op het bordes van het pa leis. Na afloop van dit kinderdéfilé wer den alle kinderen inden tuin van den burgemeester van Soest onthaald en werd aan ieder hunner een herinne- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 37.) Doe dat maar gerust. Dinajou schade is het tot heden niet geweest. Met deze woorden maakte haar vrien din een einde aan het gesprek. Op het schoone winterweer volgden twee grijze, sombere regenmaanden. De slechte wegen maakten alle ver keer op het land bijna onmogelijk; bet dikke ijs in de rivier wilde niet in beweging komen en toch was het te broos en te zwak om een aantal schaatsenrijders tegelijk te dragen zelfs voor één alleen bleef het rijden "og altijd een vraagstuk. Eindelijk echter barstte het ijs en de ijsgang kwam, Het geheele land naaide verruimd adem, alsof het van boeien bevrijd was. Zoodra de rivier waar ongeveer vrij was van ijs, begon Je scheepvaart weer en handel en bedrijf ontwaakten tot nieuw leven. Maar lente werd het nog lang niet. bangzaam en eentonig verliep voor ®e plattelandsbewoners de eene week Ja de andere. Eenzaam lagen de boeven en ontzettend doodsch en edig schenen Lotty en Gisterte von boorheide de dagen in den kleinen "oishoudelijken kring, die bijna geen •deale belangen kende. Lotty gevoelde hans meer en meer, ringsmedaille aan het Onafhankelijk- heidsfeest uitgereikt. Vrouwen-Demonstratie op het Binnenhof. Een groep vrouwen, los van eenige vereeniging, bond of partij, heeft een actie op touw gezet, beoogende pro paganda te maken voor het beginsel „Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw". Men heeft gemeend daartoe de vrouwen die voor dit prin cipe voelen op den eersten zittingsdag na de opening der Staten-Generaal, op het Binnenhof bijeen te brengen, om daar, als de volksvertegenwoordigers zich naar het Kamergebouw begeven „een zwijgend, stil protest te voeren tegen wat nu nog is, en wat, als billijkheid en rechtvaardigheid hoogtij zullen vieren, niet blijven mag Al zou de komende regeering voor het oogenblik geen grondwetsherzie ning aanhangig maken, dan is toch voor ons, vrouwen, de tijd gekomen de quaestie naar voren te brengen. Geen rechtvaardige grondwet toch aldus heet het in een oproep mag een principe van rechtsongelijk heid scheppen voor een deel van het volk, waardoor het den gewonen wetgever hoe ook geneigd alle tot dit volk behoorende elementen denzelfden maatstaf aan te leggen onmogelijk gemaakt wordt recht te doen aan dit deel, noch terstond, noch in den loop der jaren. Geen rechtvaardige grondwet ook mag een toestand scheppen, die het den ge wonen wetgever, zoo deze daartoe geneigd mocht zijn, mogelijk maakt, rechtsongelijkheid voor een deel van het volk te bestendigendie hem toestaat geen enkelen stap te doen in de richting tot opheffing dier rechtsongelijkheid Opgaven tot deelname of goed keuring met het plan worden inge wacht bij mej. H. E. Verweij Mejan, Wouwermanstraat 37 boven, Amster dam. Het comité bestaat uit de dames J. S. F. Baerveldt-Haver, presidente, W. Drucker, A. W. L. Versluys- Poelman, S. W. A. Wichers, R. van Wulfften Palthe-Broese van Groenou, H. E. Verweij Mejan, secretaresse- penningnieesteresse. Over een paar jaar zal Londen, dat Nils moeder de krachten van lichaam en geest levenslang alleen had gebruikt tot behoud en vermeerdering van haar eigendom. Eerbaarheid en rechtschapenheid, vroomheid en recht vaardigheid behoorden daar volgens haar vaste overtuiging nog bij, wan neer men vrede in zijn ziel wilde hebben. Een zekere eigengerechtigheid was in den loop der jaren in het hart der door en door brave vrouw opgescho ten en ze had daarvan niet eens een flauw vermoeden. In weerwil van alle dankbaarheid en oprechte vereering was Charlotte in deze maanden niet blind gebleven voor deze zwakheden van vrouw Jensen, omdat deze zich in den loop van den tijd steeds scherper tegen haar zoon keerde, naarmate deze minder moeite deed om de liefde van zijn moeder te herwinnen. Hij kwam er bijna nooit en schreef ook zelden. Hij dacht er zelfs niet aan om zich over zijn onachtzaamheid te veront schuldigen. Veel werk, het slechte weer en de slechte wegen werden ten slotte slechts als pure verzinsels beschouwd. De oude vrouw zei er weinig van, maar de scherpe trekken, welke een poos verzacht waren, kwamen terug. Ze klaagde niet over haar slape loosheid, maar ze leed er onder en zag er slecht uit; ook liet zij zich, wat zij anders nooit had gedaan, door Lotty thans allerlei licht huiswerk uit de handen nemen. naar de „Msb." meldt, een nieuw hotel rijker zijn, dat volgens de plan nen, die men reeds gemaakt heeft, het grootste en rijkste moet worden, van de heeie wereld. Het nieuwe hotel zal verrijzen aan Hyde Park Corner, waar nu liet „St. George's Hospitaal" gelegen is. Dit ziekenhuis is met een vijftal aangrenzende huizen thans door een combinatie, waarvan de hoofdpersoon nog onbekend is, aangekocht voor de respectabele som van 460.000 pond. Het ziekenhuis zal nog twee jaar in het oude nu ver kochte gebouw mogen blijven tot de nieuwe inrichting gereed zal zijn. Eerst daarna zal men den bouw van het nieuwe hotel beginnen', welke boow 750.000 pond, of met den grond samen, dus een kleine veertien-en- een-half-millioen gulden kosten zal. Het hotel zal dan in twee jaren on geveer klaar zijn. Zoo gaat het met alles steeds in den vergrootenden en overtreffenden trap, telkens wat nieuws, wat moois, wat beters, althans wat anders. Zoo heeft men op het gebied der danskunst thans den vischdans uitgevonden. Amerikaansche bladen melden, dat de dans met den mallen naam uitgevon den is door een zekeren heer Uriel Davis, dansleeraar, en in de mode is gekomen, sinds de hertog en her togin van Marlborough den nieuwen dans boven alle andere de voorkeur geven en gaarne tezamen uitvoeren. Als men den visch-pas goed wil uitvoeren is de volgende oefening noodigMen traine zich door trap- penloopen en nog eens trappenloopen, zoo, dat de bëëriën makkelijk een beweging maken. Deze bewegingen heeft men dan in de balzaal maar voor het herhalen. Acht passen voor uit, dan acht passen achteruit, dan in haaksche linksche, als van den visch in het aquarium om een rots, en dan maar weer klimmen. Binnenkort zal de heer Davis ook zijn nieuwe „Keitertanz", den dans, die aan de beweging van het drui- venpersen gemaakt, herinnert, Iancee- ren, en ook den „zeeziekte dans Een Amerikaan die met zijn tijd mee wil, komt voor rare dingen te staan. Men weet, vooral in de hoogere standen, van verveling vaak niet wat te doen, bedenkt van alles, maar be vredigd wordt men niet. De geschie denis van den millionnair O'Brien leert het opnieuw. Wel zag Charlotte al deze kleine teekenen, maar zij was te argeloos, om de ware oorzaak te raden en ze kon dat te minder, daar vrouw Jensen op zekeren dag op haar klacht, dat Nils niet kwam en niet kwam en niet schreef, op scherpen toon geantwoord. Je moet hem nemen zooals hij is; je hebt hem veel te duidelijk getoond, hoe lief je hem hebt en nu verheft hij zich daarop. Op dat antwoord had Charlotte er doodelijk vers:hrikt uitgezien. Vrouw Jensen zaghet en had medelijden met haar en ze voelde een teederheid in haar hart, die ze anders niet had gekend en die ontstond uit de won derbaarlijke sympathie, welke ze van 't eerste oogenblik af voor het meisje koesterde. Ze trok Lotty aan haar borst en ze op haar bittersten toon Wij hebben hem beide nu eenmaal te lief thans moeten we van zijn almoezen leven, 't Is maar goed, dat het hier geen contanten betreft. Maar 't geld houdt de OHdeBrigitta Jensen vast. Zulke woorden kwetsten telkens de fijngevoeligheid van Lotty. Ach, ze vermoedde niet, dat de scherpe oogen van Nils' moeder veel scherper zagen dan de hare ui dat zij het karakter van haar zoon veel beter kende dan iemand anders. De verandering in Dina's wezen was evenmin aan haar aandacht ont snapt als de invloed dien juffrouw von Loorheide op haar uitoefende, nog minder was haar Dina's gedrag tegenover Nils ontgaan. Na drie jaren lang vruchteloos ge zocht te hebben, heeft men een jon gen millionnair John O'Brien, uit New York, dien men men reeds lang dood waande, teruggevonden. Nadat de jonge man in 1910 zijn studiën aan de Columbia-universiteit volbracht had, verdween hij plotseling. Zijn kameraden geloofden, dat hij het slachtoffer van een misdaad geworden was. Dezer dagen herkende een van zijn vroegere vrienden hem, niettegen staande zijn met roet en kolenzwart bedekt gelaat, in een der machinisten, op een station van den Pacificspoor- weg. De doodgewaande verklaarde, dat hij eenvoudig uit New-York ver dwenen was, ömdat het leven van millionnair hem tegenstond. Het na jagen van allerlei pretjes verveelde hem. Hij vertelde voorts, dat hij zeer tevreden met zijn nieuwen werkkring was die hem jaarlijks 1500 dollar opleverde, en dat hij niet voor de grootste schatten der wereld zijn nieuwe positie tegen zijn oude wilde ruilen. Zoo zoekt en jaagt ieder naar ge luk, ieder op zijn wijze. Rijkdom liet leven geeft het ons telkens te zien is daarom niet noodzakelijk, maar een behoorlijk levensonderhoud is toch zeker wel een der voorwaar den om zich gelukkig te gevoelen. Om zulk een levensonderhoud te ver krijgen, worden soms rare dingen ter hand genomen. Een Brusselsch blad vertelt het vol gende Het is 's morgens half acht. Alles slaapt nog in huis. Alleen wij zijn reeds bezig eenig werk te verrichten, als plotseling ge beld wordt. Wij haasten ons om open te doen en zien voor het raam van de keuken, die zich beneden voor aan de straat bevindt, een groepje vrouwen, die van de vroegmis komen, met aandacht na, niet zonder vrees naar iets kijken. Bij het troepje staan ook een paar werklui. Wat is er aan de iiand Daar loopt een muis voor het openstaande keukenraam. Als een even een bezem wilt halen, zullen wij probeeren ze dood te slaan, anders loopt ze ongetwijfeld naar binnen. Zoo sprak een van de mannen, die stond te kijken. Neen, zegt de andere, geen- be zem, ik zal probeeren of ik ze met mijn pet kan vangen. Wat haar in 't eerste oogenblik niet heelemaal duidelijk was gewor den, dat hadden mededeelingen van Jan en eigen overpeinzingen in de eenzaamheid opgehelderd. Lotty had er niets in gezien, toen Jan vertelde dat Dina en Gisterte voor veertien dagen bij den tandraad Pomeranus in de stad te logeeren waren en de groote soirée bij den graaf en het clubbal meemaakten. Vrouw Jensen had de uitnoodiging van het grafelijke echtpaar dezen keer van de hand gewezen. Haar juist gevoel van hetgeen gepast was, leidde haar daartoe Lotty zou niet in groote gezelschappen verkeeren, eer ze de vrouw van Nils was. De vrouw van Nils. Zou ze het ooit worden O, wat maakte de moeder zich daarover in stilte onge rust. Ze had geen gegronde reden voor het bange voorgevoel, dat haa: dag en nacht kwelde, het voorgevoel, dat Nils, de onvertrouwbare knaap, valsch spel met haar dreef. Terwijl ze in zoodanige stemming verkeerde, berichtte haar zoon op zekeren dag schriftelijk, dat meneer Stahlberg met zijn echtgenoote met hem haar den volgenden Dinsdag zouden komen bezoeken. Hij verzocht zijn moeder ook me neer von Esens, de Begemanns en de domineesfamilie van Medelsum uit te noodigen en alles heel mooi in orde te maken. Lotty kreeg slechts een groet, maar ze was al weer gelukkig in 't voor uitzicht van haar verloofde spoedig En de daad bij het woord voegen de, steekt de man zijn hand met de pet gewapend, tusschen de ijzeren tralies en slaagt er in de muis te grijpen, die geen bijzondere haast scheen te hebben om zijn vervolger te ontkomen. Ik laat den man binnen om hem wat voor zijn moeite te geven, maar vraag item eerst de muis te dooden, opdat ze geen kwaad meer zal kunnen doen, Ach, zegt de man, ik zal ze wei voor mijn kat meenemen. Waarop hij vertrekt met acht stui vers meer in zijn zak, die hij aan onze goedgeefschlieid dankt. Twee uren later naar mijn kapper gaande, die eenige straten verder woont, ben ik verrast hetzelfde troepje voor een aardig, net huisje te zien. Er zit een muis in de keuken. De bewoonster van het huis, een oude dame, heeft de stuipen op het lijf en looft een franc uit voor dengene, die het beest zal doodmaken. Daar heeft iemand ze te pakken. En kijk, het is dezelfde man, die ook bij ons het beestje gevangen heeft. Ais hij zich met dezelfde muis en de twintig stuivers van de oude dames verwijdert, spreek ik hem aan Het schijnt, vriend, dat je er altijd bij bent, als er een muis te vangen is De man verbleekt en antwoordt Ach mijnheer, wat zal ik u zeg gen Ik verdien op die manier iedere week zes of zeven francs. Ik heb een vrouw en drie kinderen Voor een vrouw en drie kinderen is heel wat te doen en wil de man in den regel ook wel wat doen, als zijn wederhelft zijn toewijding waard is. Dat scheen niet het geval te zijn bij een echtpaar te Delft. Van een der beklaagden, die dezer dagen voor het kantongerecht te Delft moest verschijnen omdat zijn hond personen aangevallen en gebeten had, werd de niet onvermakelijke verde diging vernomen, dat hij het beest had afgericht „om zich zijn vrouw van het lijf te houden Daar deze deugd door het beest ook tegenover anderen aan den dag was gelegd be halve de vrouw van zijn baas, met het bovenstaande gevolg, moest de man zich thans daarvoor verantwoor den. Arme kerel„Ware ik maar nooit getrouwd zal hij waarschijnlijk wel eens zuchten. te zullen zien. En vrouw Jensen scheen even verheugd in 't vooruit zicht van gasten te krijgen. En nu begon er een groote drukte die tot Dinsdag middag duurde. Toen reed het eene rijtuig na het andere het heem op, tot het uit vijftien perso nen bestaande gezelschap bijeen was. Vrouw Jensen nam de honneurs waar op de manier, zooals ze in de kerk kwam, in kaarsrechte houding in de ruischende japon van zware zijde, maar met kalme waardigheid en de vriendelijke zekerheid in 't op treden, welke den kleinen, dikken Stahlberg letterlijk imponeerde. De thee werd gedronken uit het zware, zilveren servies. Later dronk men wijn en at daarbij ingemaakte vruchten en gebakmen babbelde over alle mogelijke dingen, in de eerste plaats over het groote feest bij graaf H. en over het clubbal. En Nils vervulde als zoon des huizes de rol van gastheer met zooveel tact, dat Lotty de klacht, dat ze zoo weinig aan hem had, in haar hart smoorde. Later werden de gasten in een groot eetvertrek geleid, waar de in houd van de zilverkast en het kost bare kristal van vrouw Jensen op de tafel prijkten. Meneer Stahlberg, die veel met Nils' moeder had gespro ken, zette groote oogen op. Dat was een vluchtig teeken van zijn verras sing hij beheerschte zich echter da delijk weer, maar wijdde zich nog meer aan de vrouw des huizes (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1