m ige etten. ON AN. roK LOK Donderdag 7 Augustus Onwrikbaar. e Lee- 00 No. 185 51e Jaargang. 1913. en n zr%*io, gnomen Q 1TEN 1ECHT, MERMAN. 98? Malaga, Red en enz. Ver- r Literfl. .55 p.m. rend ^GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON -OON 46. -ken. iELEZEN kilo, aan het om zoo spoe- te treden een mneerd stoker. D. 420 bur. het Belgisch gen een ïeid. Vast werk. n het kantoor 2 en van 2 tot ;eteekende blijft ij voortduring Hen voor het mogelijKe betreffende AdresP. A. ilacisstraat 99. spreken van lutieeene waartegen wel n hebben, -toe op de ge ld geweest zijt holpen, zou het n het nu eens te probeeren ns met de SAN- ;ij er meer van fabri kanten. AM Co. Den Haag- flacon van 300 ons f8. 12 meeste Apothe- ten. ijgbaar bij S. A. BEN1EST. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal be-rekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- Aduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. Teneinde ook ons Personeel iiT de gelegenheid te stel len deel te nemen aan de feestelijkheden zal onze Courant zoowel op VRIJ DAG als ZATERDAG des morgens tusschen 11 en 12 uur worden uit gegeven. Advertentiën kunnen in geen geval later dan ui terlijk des morgens 10 uur worden aangenomen. DE UITGEVERS. ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen uit, om van hunne ingenomenheid met de feest viering op Vrijdag den8en en Zater dag den 9en Augustus a. s. blijk te geven door het uitsteken van vlaggen. Vlissingen, 6 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Koperen huwelijksfeest. Het is heden voor ons Vorstenhuis een gedenkwaardige dag nu het twaalf en een half jaar geleden is, dat H.M. de Koningin met Z.K.H. Prins Hendrik in het huwelijk trad. Dit jubileum wordt ten Hove slechts in intiemen kring herdacht, maar toch zullen velen in den lande dezen feestdag in stille aandacht mede vieren en de beste wenschen uitspre ken voor ons geliefd vorstenhuis. De Kabinets-formatie. De Kabinetsformateur mr. Cort. van der Linden hield gisterenmiddag te zijnen huize een bespreking met verte genwoordigers der vrijzinnige concen tratie, te weten de heeren Goeman Borgesius, de Meester, de Beaufort, Tydeman, Drucker en Marchant. Naar „de Tel." uit zeer betrouw bare bron verneemt zet mr. Cort. van der Linden zijn pogingen tot vorming van een kabinet krachtig voort en is het gerucht, als zou de aan genoem den Staatsman gegeven opdracht een zuiver zakenkabinet gelden, waarbij groote hervormingen zijn uitgesloten, van allen grond ontbloot. Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 36.) Dat hij ook zoo dwaas kon han delen! Was dat nu trots geweest, "f verliefdheid Zeker wel voor een deel het eene, voor een deel het andere maar daarbij was een on begrijpelijke macht gekomen, welke hem drong] datgene te doen, waar over hij reeds op 't zelfde oogenblik berouw had, en die hem vervolgens weer noodzaakte om zich met kussen en teederheden over dit gevoel van berouw heen te zetten. Maar dat ™as immers niet „hij" geweest, die d'snzelfden morgen zoo vast beslo ten gezegd hadik wil haar niet jk wil Dina. Als een onweerstaan- ha'e macht had het hem toen bij öen aanblik van Charlotte aangegre- Pen hij begreep zijn moeder in haar hardvochtigheid thans voiko- Hoe zou zij zijn handelwijze De S. D. A. P. en de Crisis. In de Dinsdag gehouden partijcon ferentie van de S. D. A. P. werden twee moties ingediend, die beiden aan het buitengewoon congres zullen worden voorgelegd. De motie van de meerderheid, in gediend door de heeren Ankersmit, Duys, Heisdingen, Hermans, Hugen- holtz, J. en K. ter Laan, E. Polak, Scha per, Troelstra en Vliegen, spreekt uit dat de vorming van een extra parlementair kabinet, dat de kies recht- en staatspensioenopiossing brengt, het best is, doch dat, indien het onmogelijk is op deze wijze een oplossing te vinden, de conditio sine qua non geschapen is, die de mede werking der socialisten aan een bur gerlijk kabinet mogelijk maakt. De minderheidsmotie erkent de verantwoordelijkheid van de partij, in zooverre dat zij steun heeft te verleenen aan een kabinet dat gehoor geeft aan de uitspraak der kiezers van den jongsten stembusstrijd, zij meent echter dat hieruit niet de noodzakelijkheid voortvloeit aan de regeering deel te nemen. Daarvoor is de positie der partij niet sterk genoeg. De heer De Roode kon zich met geen van beide moties vereenigen. De heeren Hegeraat, Van Leeuwen, Sannes en Spiekman waren niet aan wezig. Een Serenade op Het Loo. Ruim 100 jongelui, leden van den Nederlandschen Gymnasiastenbond, gekampeerd in het ruiterkamp te Vierhouten, hebben Dinsdagavond op Het Loo een serenade aan H. M. de Koningin en den Prins gebracht. Om negen uur kwamen de deel nemers per fiets uit hun kamp op Het Loo aan, vergezeld van het fan farekorps uit Nunspeet, onder leiding van den directeur, den heer Oscar Konig uit Zwolle. Bij den Oostelijken vleugel van het Koninklijk Paleis werd de stoet opgesteld, onder leiding van de heeren E. H. Baumhauer en Gerrit Snoeck Henkemans. In den stoet werden verscheidene brandende fak kels medegevoerd. Voorafgegaan door de muziek, marcheerden de jongelui voorbij het paleis naar het Koninklijk Park. Aan den ingang daarvan lieten H. M. de Koningin, die met gevolg per hof- rijtuig was aangekomen, en Z. K. H. de Prins, die van de Koninklijke villa was komen aanwandelen, den stoet voorbijtrekken. Er werd door gemarcheerd naar de open manége, gelegen achter de Koninklijke stallen. Daar werd in de weide een wijde cirkel gevormd en in het midden daarvan namen de Koningin en de kunnen begrijpen, die hij zelf niet begreep, thans minder dan ooit. Kwam hij eens voor enkele oogen- blikken in slaap dan kwelden hem droomen, waarin hij ontzettend veel geld zag en dan Stahlberg hoorde zeggen, wat deze niet moede werd hem te herhalenGenie zonder het noodige geld blijft altijd aan de aarde klevenEn een volgenden keer riep Stahlberg met een spotlachHoe kan men toch zoo dom zijnZoo domWat deze uitroep beteekende, wist Nils Jensen maar al te goed. Vrouw Jensen en Lotty zaten den volgenden morgen bij elkaar en lach ten en babbelden onophoudelijk. Het meisje, dat bij vrouw Jensen de huishouding leerde, was van haar reis teruggekomenze had de ka mermeid van de Begemann's ont moet, en deze had haar verteld, dat juffrouw Dina zich de adellijke juffer had laten komen om ook fijne ma nieren te ieeren en deze haar nu liet exerceeren als een recruut. Nils werd bepaald woedend, toen zijn moeder hem uitlegde, waarom juffrouw von Loorheide bij de Bege mann's in huis was. Prins met gevolg plaats. De serenade, welke nu aanving, werd geopend met het Wilhelmus en daarna werd het Bondslied gezongen. Vervolgens wer den de leiders van den troep bij H. M. de Koningin en den Prins ontboden en aan hen voorgesteld. De Koningin onderhield zich met ieder der leiders, gaf haar ingeno menheid voor de gebrachte hulde te kennen en betuigde hare ingenomen heid met het doel van het kampeeren. Na dit onderhoud werd door de jon gelui het „Iö Vivat" aangeheven en daarna werden zij namens de Konin gin onthaald. Terwijl de gymnasias ten nog wat gezellig bijeen bleven, vertrok de Koningin per rijtuig weer naar de villa. De Prins bleef nog eenige oogenblikken te midden der jongelui vertoeven en inspecteerde nog den troep, nadat deze voor hem had gedefileerd. Ten slotte werd nog eens het Wilhelmus gezongen, waarna de Prins afscheid nam. Om 10 min, voor halfelf marcheerde de stoet het Kon. Park weer uit. Bij den Oostelijken paleisvleugel bestegen de deelnemers weer hun fietsen om naar het kamp terug te keeren. De Nederlandsche jubileum postzegels. Ter aanvulling en bevestiging van een vorig bericht dat op de uit te geven postzegels ter herdenking van Neerland's onafhankelijkheid, alléén de beeltenissen zouden voorkomen, van koningin Wilhelmina en van de koningen Willem 1, II en 111 en niet daarenboven nog eenige aan de her denking van het eeuwfeest gewijde decoratieve ontwerpen, vernam „de Msb." thans dat de 12 uit te geven waarden de volgende beeltenissen zullen vertoonen: die van 10 en 50 ct. en f 10 de beeltenis van H.M. de Koningin, die van 27a en 127a ct.de beeltenis van koning Willem I; die van 3 en 20 ct., en f2.50 de beel tenis van Koning Willem 11; en die van 5 en 25 ct. en f 5 de beeltenis van Willem III. Nog verneemt het blad, dat de jubileumzegels niet voor de maand November van dit jaar voor het pu bliek verkrijgbaar zullen worden ge steld. Staatscommissie over de werkloosheid. Verschenen zijn de verslagen der staatscommissie over de werkloosheid, betreffende aard en omvang van werk loosheid in de verschillende bedrijfs takken, benevens omtrent den stand der middelen tot bestrijding der weik- Ioosheid of ter leniging harer gevolgen. Bij deze verslagen acht in getal behoort een algemeene inleiding, welke als afzonderlijk deel is uit gegeven. Dina heeft al dat dwaze ge doe niet noodig. Dat is een meisje met karakter en dat is beter dan al het andere. Noch hij noch de argelooze Lot zagen den ongerust zoekenden blik van zijn moedermaar Nils kreeg plotseling een gevoel van angst, het welk hij slechts half begreep en dat hem toch dwong om Lotty in de ar men te sluiten en zich door kussen en liefkoozingen weer in een stem ming terug te brengen, waarin hij tot zijn schrik heelemaal niet meer verkeerde. Zijn eergevoel sprak op 'i oogenblik luider dan anders. Zoo erbarmelijk mag je niet zijn, dat je haar nu nog ontrouw wordt, dacht hij bij zichzelven. En daarbij moest hij zich toch be kennen, dat het al slecht genoeg stond met zijn irouw en liefde. Zichzelven bedroeg hij dus niet maar het gelukte hem dit Lotty en zijn moeder te doen. Lotty en Nils kwamen tegen den avond zeer vergenoegd van hun uit stapje thuis en brachten jan en Dina In deze algemeene inleiding worden als maatregelen ter bestrijding der werkloosheid of leniging harer ge volgen, besproken de arbeidsbemid deling (plaatsingbureaux,) het ver strekken van reisgeld (soms ook ver huiskosten) door vakorganisaties aan werklooze leden, die elders plaatsing zoeken, de verzekering tegen werk loosheid, de vermindering van het aantal werkuren of van de productie voor allen, teneinde ontslag van een deel der werklieden te voorkomen, pogingen om het karakter van gele genheidsarbeid (casual labour) weg te nemen, door den aanwezigen ar beid regelmatiger te verdeeien over een beperkt aantal werkkrachten, die dan voldoende werk hebben en ten slotte de pogingen om de werkloos heid aan te tasten door beperking of althans regeling van het aantal leerlingen, die tot den bedrijfstak wenschen te worden toegelaten. In een eindbeschouwing over den toestand in het tijdperk, waarin de werkzaamheid der staatscommissie viel, wordt het volgende gezegd Uit alle rapporten,die tot en met 1911 zijn bijgewerkt, blijkt, dat de beden kelijke combinatie van crisis en perio dieke werkloosheid in de jaren na 1908 niet meer is te constateeren. Hoewel er gelijk werd aangewezen bedrijfstakken zijn, waarin slapte heerscht, verkeeren sedert 1909 niet alleen de landbouw, maar ook de nijverheid en de handel, in een tijd perk van toenerr.enden bloei. Is dit verschijnsel op zich zelf voor het land een groot geluk, de Staatscom missie verheugt er zich in het bijzon der in, dat haar arbeid in zulk een welvaartstijdperk valt. Natuurlijk ver liest zij niet uit het oog, dat op een onbepaalde en ononderbroken be stendiging van het welvaartstijdperk, waarin ons land thans verkeert, niet kan gerekend worden. Integendeel, de Staatscommissie vindt haar reden van bestaan in de noodzakelijkheid, rekening te houden met den in een minder of meer verwijderde toekomst te verwachten terugkeer van tijdper ken van crisis of malaise, hetzij in het bedrijfsleven in het algemeen, heizij in bepaalde bedrijfstakken. Nu zij echter haar werkzaamheden kon ver richten in een welvaartstijdperk, vleit zij zich, dat het resultaat daarvan min der, dan anders allicht het geval zou zijn, de sporen zal vertoonen van een eenzijdige overschatting van maatrege len, die in crisistijdperken zoo licht worden aanbevolen, zonder dat dan de gelegenheid bestaat, die maatregelen en hun nawerking met de noodige koelte van hoofd te kunnen wikken en wegen Voor een zoo objectief mogelijke vervulling van de taak der Staatscommissie is de algemeene toestand op de arbeidsmarkt thans bij uitstek gunstig. den ritmeester en juffrouw von Loor heide mee naar de Moyenburg. De stemming van de jongelieden was zoo opgewekt, dat ze na het souper begonnen te dansenGrietje de kleine meid, draaide daarbij een orgel, dat Nils als knaap had ge kregen, omdat hij het zoo vurig" begeerde te bezitten. Eerst laat gingen de gasten weg en allen waren blij, dat ze zulke prettige feestdagen gehad hadden. Je neemt den ritmeester dus niet, Dina vroeg Nils zachtjes, ter wijl hij haar den pelsmantel omhing. Dien zeker nietantwoordde ze even zacht. Niemand hoorde de woorden, niemand zag den hand druk, welke ze vergezelde. Toen Dina en Gisberte nog laat in de slaapkamer van de laatste voor 't open venster zaten en druk met elkander fluisterden, hoorde het weer niemand dan Dina, voor wie de woorden bestemd waren Je moet voorzichtiger zijn, DinaJe oogen verraden je immers. Hoe minder zeker jij voor hem bent, des te spoe diger maakt hij een eind aan zijn verloving met het popje van zijn Cadettenschool. De minister van Oorlog brer.gt ter voorloopige kennis van belanghebben den, dat ten gevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan de Ca dettenschool voor een plaatsing als cadet in aanmerking komen -. Voor den dienst hier te lande A C. Eland, M. D. A. Glerum, J. R. H. Lagas, J. Meerkamp van Emden, jhr. W. K. von Weiier, jhr. G. H. A. van Kinschot, K. J. Schummelketel, H. J. Hamerslag, G. F. lnmink. Voor den dienst in Ned.-indië O. J. L. Hubeler, N. L. W. van Straten, C. G. van Mourik, W. Hubenet, H. Lankamp A. O. Hermens, jhr. D. C. Sandberg, J. van 't Riet, H, W. van Oijen en E. N. J. Hoorweg. Vliegmachines voor het ieger. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat dezer dagen door het departement van oorlog voor spoedige aflevering ten behoeve van het Nederlandsche leger aan de Farmanfabriek in Frank rijk besteld zijndrie vliegtuigen, tweedekkers, type-miiitaire, met 80 paards Gnome-motor en voorzien van carosserie voor bestuurder en pas sagier. Behalve de door Van Meel geie- verde tweedekker, zal ons land dus binnenkort de beschikking hebben over vier tweedekkers, welke allen te Soesterberg gestationneerd zullen worden en waarvoor reeds een uit gelezen bemanning aldaar gedeta cheerd is, o.a. de luitenants Van Heijst, Coblijn, Versteegh en dan de vaan drig Van Meel. („Tel'") Het zekmelden door militairen, Naar aanleiding van liet steeds toenemende aantal „zieke" militairen, is eenige jaren geleden een nieuwe regeling getroffen omtrent maatrege len bij het zich ziek melden van mi litairen. Uitvoerige rapporten werden om trent de opgedane ondervindingen aan den min. van oorlog ingediend, welke vergezeld gingen van verschillende voorstellen. O. a. werd voorgesteld, de Militiewet zoodanig te wijzigen, dat miliciens, die door ziekte aan den dienst werden onttrokken, even veel dagen langer onder de wapenen zouden kunnen worden gehouden als zij aan de oefeningen waren onttrok ken geweest. Naar aanleiding dezer rapporten heeft volgens de „Avp." thans de min. van oorlog den autoriteiten o. a. doen weten Uit de rapporten van de divisie commandanten bleek mij dat de ver wachtingen, welke op de nieuwe re geling waren gebouwd niet zijn ver vuld. Het aantal licht-zieke militairen bij de inf. gedurende de batalj.- en reg.-oef. in het afgeloopen jaai is moeder. Denk echter niet, dat het je vandaag of morgen gelukt, wat je wenscht! Je meende vroeger, dat al les je van zelf in den schoot moet vallen, en thans kun je je ongeduld nauwelijks bedwingenJe bent te driftig, Dina. Ik wil en kan het niet op mij laten zitten, dat hij mij voor den gek heeft gehoudenstoof het anders zoo flegmatieke meisje driftig op. En dan bemin je hem nogIk zou het hem nooit vergeven ik zou hem haten, zooals ik hem vroe ger bemind had Dat kan ik niet! Ik kan het niet, Gisberte 1 Toen hij haar laatst voor mijn oogen kuste, was 't mij, alsof ik in 't aangezicht geslagen werd. Maar*toen ik met mij zelve te rade ging, ben ik in één nacht een andef mensch geworden ik heb het je immers verteld. Het is maar goed, dat ik hier bij jullie kwam zei juffrouw von Loorheide. Ja, het is goed en ik doe alles, wat je mij raadtEn wat een onkosten maak ik (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1