Iüranteh |els, eni Woensdag 6 Augustus Onwrikbaar. No. 184 51e Jaargang. 1913. »N, iS Slechts .0., ZOON ISSE kosteloos. 'R, Goes. lasn kliCl OLLANDIfi" Proc. Middelburg BINNENLAND FEUILLETON berichten te Clientèle afhankelijk Zaterdag -OTEN zijn ig ,.S. B. w. de Gezellenj iOgelijk te ver. rUS a.s. geenj] S<L vordt beleefd jr Kleinbrood tfGEN HULP") lerbij aan. B. W." iESTUUR. iige en beproefde br geoefende technid Iden, worden door out litie van duurzaam!» PST ADREl voor IS bij OESr el Walstraat 96. AANBEVELEND gevraagd liSjf»! „Noordzee-Boulevard ard Everfsen 37.) en PENSION) HET STRAND.) ït ontbijt vanaf fl vanaf f laar overeenKo®- rdag van af 2 uUf AlWon" te spreken. ;d een nette iienstbodcj oegen 's avonds na nypark 54. NE ONGEL&2 10 ct. per kilo. aa" V1ISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs siechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Teneinde ook ons Personeel in de gelegenheid te stel len deel te nemen aan de feestelijkheden zal onze Courant zoowel op VRIJ DAG als ZATERDAG a. s, des morgens tusschen 11 en 12 uur worden uit gegeven. Advertentiën kunnen in geen geval later dan ui terlijk des morgens 10 uur worden aangenomen. DE UITGEVERS. De laatste kans. Het Kamerlid Schaper breekt in „Het Volk" een lans voor de aan vaarding van het ministerschap door de sociaal-democraten. Hij meent dat algemeen kiesrecht en staatspensioen werkelijk ernstig gevaar loopen. En bel aanstaand Congres is vrij in zijn beslissing. Het gevaar voor de partij-eenheid bespreekt de heer Schaper in dezer voege. Men meene niet, dat die eenheid alleen schade lijden zal bij aanvaar ding van portefeuilles 1 Het gaat niet aan, te speculeeren op de geschoold- beid en discipline van de éene groep en daarom die andere maar den zin Ie geven. Als het gewoonte zou wor den, in hoog politieke tijden slechts den raad te volgen van de grootste schreeuwers en de dreigers, dan zou het er slecht met ons gaan uitzien en dan zouden ook anderen hun teevlucht nemen tot iets dergelijks. De partij-eenheid wordt gediend dooi rustig en broederlijk met elkan der te beraadslagen wat te doen in ernstige oogenblikken. Als dat ge schied is, moet men de partij met elkander door de moeilijkheid heen helpen. Dit kan in een geval als het on derhavige des te beter, daar hier in deze quaestie niet ernstig sprake is van „ministerialisme," van het als regel aanvaarden van minister-porte feuilles als een minderheid in de re geering, doch van een uitzonderings toestand, waarin wij door den loop der omstandigheden zijn gebracht. Vrees voor syndicalisme of Tribu nisme is al een zeer slechte raad geefster. Op deze manier zou men bijna syndicalistisch moeten worden, uit vrees dat de aanhangers dezer ideeën er anders voordeel bij kunnen hebbenZóo hebben wij ook niet Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden. 35.) Zoo babbelde men door elkaar en plaagde elkaar, alleen Jan bleef zoo zonderling en ernstig stil, als Lotty hem nog nooit had gezien. Daaren tegen was Nils zoo levendig, als ze hem slechts in zijn beste dagen had gekend. Hij stelde veel belang in militaire aangelegenhedende rit meester daarentegen gevoelde veel meer voor geld en goed. Natuurlijk kwam het gesprek ook °P Stahlberg, die in deze streek een beroemd persoon was. Ik benijd u, dat ge een vrij mjn zijt met een kapitaal achter u neP de ritmeester Nils toe. .Hoe zonderling! Terwijl Nils' hart zich bij de woorden van den ritmees- te.r krampachtig samentrok, vlogen Zlln blikken onwillekeurig naar Dina sn haar oogen ontmoetten de zijne. geredeneerd, toen wij in 1894 be sloten tot de parlementair politieke actieZóo is in de moderne vakbe weging ook niet gehandeld tegenover de staak-maar-raak-tactiek der anar chistische vakbeweging. Zóo rede neeren Kautsky en Van der Goes ook niet, als zij aanbevelen, onder vrij zinnig regiem zelfs voor oorlogsbe- grootingen te stemmen, nu dat tijde lijk is in het welbegrepen belang van het proletariaat. De S. D. A. P. en de minister-portefeuilles. Gisterenochtend om half elf zijn partijbestuur, de Kamerfractie en de redactie van „Het Volk" in Amster dam bijeengekomen, ten einde de resolutie op te stellen, die aan het Zaterdag en Zondag a.s. te Zwolle te houden congres zal worden voorge legd. Een groot gedeelte van den dag was aan de voorloopige besprekingen en de samenstellingjdier resolutie ge wijd, die natuurlijk ook den hoofd schotel voor de te Zwolle te houden besprekingen zal vormen. Zooals men weet, komt het voorstel neer op een besluit, om de aangeboden minister zetels te aanvaarden, indien de zaak zóo staat, dat zonder die daad staats pensioen en algemeen kiesrecht, waartoe de grondwetsherziening den weg moet openen, in 't gedrang zul- en geraken. De crisis. In zijn jongste Kroniek bespreekt ds. Bronsveld in „Stemmen voor Waar heid en Vrede" de weigering der socialisten tot het bezetten van minis- terieele zetels. Wij lezen daar Het is een eigenaardigheid van de democratie, dat zij slechts met leede oogen haar eigen mannen be kleed ziet met gezaghet is alsof een zekere jaloerschheid dat niet kan verdragen. En dan ziet men gemeen lijk, dat socialisten, als zij aan de regeering komen, conservatieve nei gingen gaan vertoonen, en strenger het gezag handhaven dan hun vroegere tegenstanders. De socialisten te ontzent weten dat alles zeer goed. Zij hebben dus het congres, waarop stellig broeder twist ontstaan zou zijn, niet afgewacht maar afgecommandeerd, en bij meer derheid van stemmen besloten den heer dr. Bos een weigerend antwoord te geven, 't Was gehandeld in 't be lang der partij. Wij erkennen, dat wij door deze handelwijs een nog geringer gedachte verkrijgen van hetgeen te ontzent de socialisten zijn en bedoelen. In opruien, in het zaaien van haat, zoeken zij hun kracht. Aan het eerlijk meewer ken, om langs wettigen weg te ver krijgen wat zij zeggen te verlangen, ontbreekt hun de moed. Op verga- Haar oogen drukten leedwezen uit en schenen te vragen: waarom deed je mij dat aan Met de snelheid van den bliksem schoot hem de gedachte door 't hoofdZij bemint je nog heden jou alleenZe zou je nog elk oogenblik nemen En op 't zelfde oogenblik voelde hij het berouw in zich opkomen als een vurige vlam, die door Slahlberg's lompe critiek over zijn „gekke ver loving" uit een smeulend vonkje was ontstaan. Nog een oogenblik in Dina's oogen en nog een van haar naar hem Zij hadden elkaar begrepen. Ze wisten het beiden van dit oogenblik af: hij had berouw! Veel zou hij gegeven hebben om vrij te zijn jan en juffrouw von Loorheide waren intusschen naar den kostbaren vleugel gegaan. Gisberte zong goed en met smaakJan wist dat hij hield van muziek. De jonge dame zong een paar liederenJan zat stil in zijn hoekje en luisterde aandachtig. Hier is een heele verzameling duetten! Als er maar iemand was, die ze met mij zingen kon! riep juf- deringen, waar zij vloeken en schel den kunnen, niet in een parlement behooren zij thuis. Slechts de heer Vliegen, de heer Schaper, de heer Van Kol en enkele andere sociaal democraten toonden een andere ge zindheid. Dat er ook in de coalitie-gejederen een zekere gisting is, staat voor he m vast. Opmerkelijk is, dat <lr. Kuyper het ontwerp-wet op de tarieven heeft los gelaten, Hiermee is een der koorden doorgesneden, weike het ministerie- Heemskerk bijeenhielden. Men herin nert zich de uitlating van den heer Kolkman, dat hij met het genoemd ontwerp stond of viel. Met de ver hoogde tarieven vallen ook de wetten van minister Talma, die zonder ge noemde versterking der middelen niet kunnen uitgevoerd worden. De roomsch-katholieke hoogleeraar Struyken deed een andere concessie. Hij verklaarde zich niet afkeerig van algemeen stemrecht, immers het zoo genaamde huismanskiesrecht, zoo zegt hij, verschilt van 't algemeen kiesrecht niet zoo heel veel. Zoo is er ook in de coalitie-gelede ren een zekere gisting. Niet zonder invloed is ook op roomsch-katholieke en rechtzinnig-protestantsche werk lieden de overweging op het stoffelijk gerichte geest gebleven, welke bij vele „christelijke" leiders niet ver borgen bleef. Zou 't onmogelijk wezen, dat er toenadering kwam tusschen een fractie der „christelijke" groep en een deel der liberalen Ik kan rr ij een program denken, dat de instemming zou heb ben van vele christelijk-historischen en van vele leden der concentratie. De kern van ons volk wil niet de coalitie, maar niet de sociaal-demo cratie. Er zou, denk ik, veel overleg en zelfverloochening toe vereischt worden, om een toenadering, tusschen de genoemde fracties tot stand te brengen. De liberalen moeten de illusie laten varen, dat zij de meerderheid in ons land uitmaken, en zijn aange wezen, om ons te regeeren. De ver kiezing van Juni heeft getoond, dat ons volk ook afkeerig is van de coa litie. De sociaal-democraten hebben zich zeiven een brevet van onbe kwaamheid gegeven, om ons land mede te .besturen. Welnu, is er dan niet in dit een en ander een aanwij zing tot de vorming van een midden partij, die alle uitersten vermijdend, op het terrein van sociale wetgeving, van kiesrecht-uitbreiding, van onder wijs, koloniën en financiën, voldoening geeft aan hetgeen de tijdsomstandig heden eischen, en er tegen waakt, dat kerkelijke overwegingen den door slag geven bij het doen van benoe mingen Mogen wij ons hier beroepen niet frouw von Loorheide Jan toe. Tot haar verbazing bood Lotty zich bescheiden aan met de opmerking, dat ze zangonderwijs had genoten. Ze zongen verscheidene liederen, die beiden kenden. Lotty had een verrukkelijke, omvangrijke altstem bijna zou juffrouw Gisberte jaloersch geworden zijn. Jan's oogen schitterden, toen de beide dames ophielden. De anderen luisterden nauwelijks. Dina zat bij Nils en den ritmeester en al luisterde ze ook zwijgend toe, haar oogen die oogen, waarin anders zoo weinig uitdrukking lag, stonden thans veel levendiger dan anders. De arme Lotty vermoedde niets zij was gelukkig, te kunnen zingen. Aan Dina dacht niemand. Zij was beslist onmuzikaal en daarom miste men haar niet in het muziekvertrek. Eindelijk ging men soupeeren. Eerst thans viel het Lotty op, dat alles hier in huis veel rijker en ele ganter was dan op de Moyenburg. Vrouw Begemann scheen meer voor uiterlijken welstand en gemak te ge voelen dan Nils moeder. Lotty zat rechts van Nilsaan zijn op de belangen van een partij, maar van het vaderland; en zou de zelf verloochening te groot wezen, vereischt om front te maken tegen de sociaal democratie ter eener, en tegen het clericalisme ter anderer zijde De uitslag in Hoogezand. Naar aanleiding van den uitslag der verkiezing in het district Hoogezand schrijft „Het Volk" Deze zetel is dus door ons verloren. Er zijn eenige bij-redenen die dezen uitslag helpen verklaren. Zoo waren vele maaiers buiten het district aan het werk en kon onze candidaat slechts enkele malen optreden, wijl hij door bezigheden als examinator werd weer houden. Maar de hoofdreden waarom wij, bij de herstemming van 25 Juni verge leken en dat is het juiste verge lijkingspunt, omdat er nu ook maar twee candidaten waren 400 stem men hebben verloren, terwij! de li beraal er 250 won, ligt zeker in de portefeuillequaestie.Het is een feit, ons door uit het district terugkomende sprekers medegedeeld, dat een aantal arbeiders onze weigering van minis terzetels dermate verkeerd vond, dat zij dan nog maar liever op een libe raal stemden. En het verschil was te gering om zulk een omvallen van een paar honderd kiezers te kunnen velen. Mr. T. M. G. Asser. In de gisteren gehouden vergade ring van den Raad van State heeft de vice-president hulde gebracht aan de nagedachienis van den overleden staatsraad mr. T. M. G. Asser en erop gewezen, dat ook voor den Raad zijn heengaan een groot verlies is. Zoowel in den vollen Raad als in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, waarin hij vele jaren heeft zitting gehad, blonken zijn bekwaam heden uit. Tot zijn laatste dagen, ook toen zijn gezondheidstoestand hem niet meer vergunde de vergaderingen van den Raad bij te wonen, heeft hij schriftelijk deelgenomen aan de be handeling van de zaken, die bij den Raad aanhangig waren en van zijn kunde en scherpzinnigheid b.ijkt ge geven. Mgr. Drehmans. f De bisschop van Roermond, Mgr. Drehmans, is gisteren plotseling te Horst overleden. Het bezoek van kardinaal Van Rossum aan Maastricht op morgen en de feestelijkheden gaan niet door. Mgr. Drehmans werd in 1843 te Roermond geboren hij studeerde aan het Bisschoppelijk College aldaar, den cursus voor wijsbegeerte te Rolduc en het Groot-Seminarium te Roermond. In 1866 werd hij leeraar aan het Gymnasium te Weertin linkerhand zat DinaJan en Gibert hadden hun plaatsen tegenover hen. De ritmeester bracht het gesprek dadelijk weer op Stahlberg. Als ik in uw plaats was, vader, zei hij, gaf ik den man al het geld, dat ik bezat. Die paar centen zouden hem niet veel helpen antwoordde de oude heer. Maar of u vier of tien procent van uw geld krijgt, meneer von Esens, dat is ten slotte toch niet hetzelfde, zei Nils met een blik op zijn moeder, welken deze echter niet scheen te zien. Men sprak dus weer van den man, die met zijn grootsche ondernemingen het gansche land in beweging bracht. Hier moest hij den spoorweg naar H. aanleggen, daar in Holland een sluis bouwen, in Oost Pruisen moest hij grootsche havenwerken maken en de hemel weet, wat niet al meer; bovendien had hij heel dicht in de buurt een reusachtige, geheel naar de eischen des tijds ingerichte fabriek en verder de nieuwe villawijk en het slot te bouwen. Al deze bijzonderheden begonnen 1887 hoogleeraar aan het Groot- Seminarium te Roermond. In 1899 werd mgr. Drehmans coadjutor van den bisschop van Roermond, dien hij in 1900 als zoodanig opvolgde. De overledene was huisprelaat van den Paus, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van Granje- Nassau. Omtrent het plotseling overlijden van Mgr. Drehmans worden nog de volgende tragische bijzonderheden ge meld De bisschop was Maandagavond om 7 uur te Roermond teruggekomen van een vormreis te Horst. Voordat hij zich ter ruste begaf, had hij verzocht hem gisterenmorgen een weinig later te wekken dan gewoonlijk omdat hij zich zeer vermoeid gevoelde. Toen men nu gisterenmorgen om half negen na herhaald kloppen op de deur der slaapkamer van den overledene maar steeds geen antwoord ontving, werd de deur geopend en vond men den bisschop dood op zijn bed liggen. De ontboden geneesheeren consta teerden, dat de dood reeds tegen middernacht was ingetreden. Het Vredespaleis. Over een 3-tal weken zal het Vredespaleis te 'sGravenhage wor den geopend. Het uiterlijk monumentale gebouw, in een heerlijke omgeving verrezen, zal inwendig een echt paleis wezen, Hoe het inwendig er uit zal zien, wordt.... geheim gehouden. Kenmer kend is het b.v. dat een journalist oniangs door bijzondere omstandig heden in de gelegenheid is geweest een kijkje te nemen in de nieuwe stichting, doch er werd hem in zoo sterke mate geheimhouding op het hart gedrukt, dat hij zelfs aan zijn vrouw en zijn vrienden niet heeft durven toevertrouwen, wat zijn oogen hadden aanschouwd Niettemin treft men in den „Figaro" een artikel aan van een Franschen collega, die ook in de gelegenheid was geweest in het kostelijke ge bouw een kijkje te nemen, doch de vrijheid had behouden zijn indrukken na te vertellen en van die vrijheid gebruik heeft gemaakt. Aan zijn artikel ontleenen we de volgende bijzonderheden Langs twee opritten en een steenen trap bereikt men den hoofdingang, waardoor men komt in de groote voorhal. Een indrukwekkenden aan blik Tegenover den hoofdingang is ge bouwd de hoofdtrap met zijn twee windingende bronzen balustrade en de Sèvresvaas, welke het eerste tusschenportaal zal sieren, moeten nog worden aangebracht. Rechts en Charlotte eindelijk zeer te vervelen want Nils had in het vuur van 't ge sprek nauwelijks een blik voor haar over. Zij zat naast hem, alsof ze voor hem heelemaal niet bestondhij sprak voortdurend slechts over het genie van Stahlberg. Dat Dina's wan gen gloeiden en er in haar oogen een nog nooit geziene uitdrukking lag bemerkte Lotty niet. De jongelui spraken af, dat men den volgenden dag op schaatsen naar het dorp Werbum zou gaan, dat on middellijk aan de rivier ten Zuiden der stad lag en waarnaast men de sluis bouwde. De ritmeester nam het voorstel met zooveel geestdrift, aan, dat Nils wel moest inzien, hoe hij met allen ernst zijn doel bij Dina trachtte te bereiken. Hij werd zeer onrustig. Maar hij was immers gebonden voor hem wasgeen terugtrekken mogelijk. Waar om zou hij dus den ritmeester Dina niet gunnen Den ganschen nacht woelde hij slapeloos in zijn bed rond. O, als hij geld hadVeel geld (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1