Dinsdag 5 Augustus Onwrikbaar. No. 183 51e Jaargang. 1913. G ZR HTEH liïsadienst. VALCflERGM. gemeentebestuur FEUILLETON MGELEZEN ie Tram Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND ftbonnements- ftduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. dubbele Reni. pgkast, doorloo. dubbel gebiesd ie Banden, all ■andeerd. peciaal volgens voor ons gecon. ij aan hen tlie |op Rijwiel wen- aanbevelen ijwielherstellers, per kilo, aan hel I at. m. 6.,—, 6.20, 6,55 10.— 10.20, 10.40 12.30,1.—, 1.30*' 4.30. 4.50, 5.2tl' 40, 8,20. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10,30 N.m. 12.10, 12.45, 0*, 3.40,4.10,4.40 7.10, '7.80,8—, 8.31) I™ rf»a Zocdasa nil. 1 Sh)-M i c5 delbnrg rk-8ta(ioii lersa. 4.45a 6.05bg, 6.401, 5 9.30,10.05g, 10.40 12.10, 12 30g, 12.50 0, 2.30, 2.50, 3.10e, )g, 4.50, 5.10, f.80, 5U, 7.10. 7.30, 7.51), 5, 9.40,10.15, 10.50, tlarkt): 5.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.1" 1.50g, 12.10, 12,3«; 50, 2.10, 2.30g, 2.60, O, 4.80, 4.50, 5.10e, O, 6.50, 7.10a, 7.80, 9.40, 10.15 10,60, naar Station5.- 9.30. 10.10,10.50, 10, 4.25, 5.15, 6.-, 40. Ballamypark5 9.50, 10.30, 11.10, .50, 4.55, 5.40. 6.40 ,05c. .sluitend werkman»; alleen op werkdagei e reniee. niet verder dan Ai ren goederen a (Station S.S.) 6.2Ï 4, 8.15, 11.12* de Keersluis, d Badhotel is reap, ater. 6.25, 9.23, 18 en 11.15* naar Domburg6.45 3.20, 6.07, 8.40 en Middelburg5.05*, 35, 4.15, 6.55 en 9.37, ar VIïS8ingen 5.05 15, 6.55 en 9.37*. rkt loopen alleen ak van 15 Mei tot er De treinen gemerkt! marktdagen te Mw 7.14 - 7,50 e.55 s-g 10.38 e? 10.52 11.38 11.52 Komt chland. de boot l*t*r s. 8.57 8.20 9.47 8.54 11.03 12.02 liand. - a, Oberhauaen, a**r e D-treinen toa(f?j el-Bnropeeacbe tijd' VLIS COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jk„ Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat tengevolge van de op heden plaats gehad hebbende candidaatstel- ling voor de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad op den 12 Augustus e.k., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur, zal gehouden worden eene stemming: tot benoeming van één lid van den Gemeenteraad in Kiesdistrict Vlissin gen No. I, waarin candidaat zijn ge steld de heeren: BIJLAARD, G. J. LAERNOES, M. LUITWIELER, S. A. PRAAG, P. A. Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij art. 128 van het wetboek van strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Vlissingen, 5 Augustus 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op artikel 53 der kieswet en art. 10 der Gemeentewet, maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad, den 4en Augustus j.l. bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstelling opge maakte procesverbaal van af heden op de Secretarie der gemeente (Griffie) voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, 5 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming in het district Hoogezand (vac.-Spiekman) is ais volgtUitgebracht 5015 geldige stemmen. Mr. P. Rink (U. L. aftr.) 2569, dr. Th. van der Waerden (S.D. A.P.) 2446 stemmen. De heer Rink is dus gekozen. Bij de verkiezing van 17 Juni waren uitgebracht 6344 stemmen, waarvan op mr. P. Rink 2124, op den heer Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 34.) Zij allen zagen in de Jensens en de Begemanns de aanzienlijkste fa milies in den omtrek en vonden het volkomen in orde, dat deze meestal alleen in 't kamertje voor de voorname lui toegelaten werden. De ontvangst des namiddags bij de Begemanns was zeer hartelijk. Noch vrouw Jensen noch haar vriendin Engelina dachten eraan, de woorden, die ze met elkander spra ken, op een goudschaaltje te leggen of mekaar er boos om aan te zien. Als de woorden, die ze hedenmor gen had gehoord, de trotsche vrouw Brigitta Jensen misschien heimelijk verdriet deden, ze was toch te ver standig om niet te erkennen, dat er iets waars in stak. H. Spiekman (S.D.A.P.) 2575 en op mr. R. Koppe (A.R.) 1645. Bij de herstemming is toen de heer Spiek man gekozen met 2845 stemmen tegen 2323 op mr. P. Rink. Door de verkiezing van mr. P. Rink heeft de Liberale Unie 1 zetel op de sociaal-democraten heroverd en blijft zij evenals in de oude Kamer 21 man sterk. De concentratie beschikt daar mede over 38 zetels in de nieuwe Kamer; de S.D.A.P is van 18 op 17 gekomen. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Groningen (vac.-Drue- ker) was er weer geen candidaat ge steld. De Crisis. De „N. R. Ct." is van oordeel, dat de opdracht, aan mr. Cort van der Lin den verstrekt, ter vorming van een nieuw Kabinet, eene groote ruimte van keus Iaat bij de oplossing van de crisis. Zooveel ruimte, dat men eigenlijk eenigszins verbaasd mag zijn, waarom nu juist die éene voorwaarde: dat het Kabinet zal zijn „extra-parlemen tair", gesteld is. De opdracht laat alles toeeen zuiver vrijzinnig Ka binet, een gemengd Kabinet, uit lin ker- en rechterzijde samengesteld, een zakenkabinet, een Kabinet van welken aard gij ook maar denken kunt en met een bijzonderen naam voorzien mits het Kabinet slechts is extra-par lementair, d. w. z. geen leden van het parlement bevat. Op welken grond nu juist deze negatieve voorwaarde berust is ons niet duidelijk. Vroeger is wel eens met gering succes trouwens tot de vorming van een extra-parlementair Kabinet toevlucht genomen, maar dat geschied de dan, omdat binnen het parlement persoonlijke veeten zoo den boventoön waren gaan voeren, dat objectieve beoordeeling en zakelijke bespreking van regeeringsaangelegenheden schier onmogelijk waren geworden. Met de vorming van een extra-parlementair Kabinet, d. w. z. van een Kabinet, welks leden zelfs zijdelings aan de oude twisten en driften geen deel hadden gehad, beoogde men dan een van de grootste struikelblokken voor een regelmatigen gang der parlemen taire werkzaamheden weg te nemen, om op deze wijs geleidelijk, na eenige jaren, wanneer tevens de gemoederen weer tot rust waren gekomen, tot het gewone parlementaire Kabinet te kun nen terugkeeren. Dat er op het oogenblik aan zulk een extra-parlementair Kabinet be hoefte is, gelooven wij niet. Waarom dan echter deze beperking in de keuze der personen opgelegd Wat is er de bedoeling van Wij weten het niet. Charlotte moest in den loop der tijden bewijzen, welk mensch ze was en ze zou toonen liefde te verdienen, daarvan was vrouw Jensen zeker. Vandaag zag Charlotte er in haar witte wollen japon en met den zwa- ren gouden ketting om den hals zoo verrukkelijk uit, dat ze best een ver gelijking met Dina en haar nieuwe vriendin kon doorstaan. Zelfs toen Dina, terwijl ze het 'kostbare sieraad bewonderde, zei Het is de ketting van tante Jensen, maar zij heeft dien nooit gedragen, zelfs toen bleef Charlotte even opgewekt, als ze tot dusver geweest waswant ze vond het heel verstandig, dat Nils zijn geld bij el kaar hield, als zijn moeder voor een geschenk zorgde. En bovendien constateerde ze met heimelijke zelfvoldoening, dat het sieraad van juffrouw von Loorheide bij lange na zoo mooi niet was als haar ketting. Tegen den avond kwam er nog een derde familieeen oude officier, die in de nabijheid een klein land goed had gekocht met zijn zoon„die De taak, die aan mr. Van der Linden is opgedragen, vereischt buitengemeen veel beleid en scherp doorzicht. Beide mogen ongetwijfeld bij hem aanwezig geacht worden. Zijn loopbaan recht vaardigt het in hem gestelde groote vertrouwen. Evenwel, om te kunnen slagen in hetgeen hij zich voorstelt, zal hij ook medewerking behoeven van eenige krachtige persoonlijkheden, wier namen allicht dezen en genen op de lippen zullen komen, doch omtrent wier geneigdheid tot toetreding men niets weet. Zonder krachtige medewerkers toch lijkt dit extra-parlementair Kabinet de „N. R. C." voor een executie op korten termijn opgeschreven. Het Handelsblad schrijft Het partijbestuur kiest dus eieren voor zijn geld, en de partij zal, gelet op de stemming, die in verschillende afdeeiingen reeds tot uiting kwam, gelet ook op de stemmingcijfers van Rotterdam I, vermoedelijk haar be stuur wel volgen. Of het dan met een besluit om eventueel ministerportefeuilles te aan vaarden niet te laat zal komen Als mr. Cort van der Linden slaagt met zijn opdracht, natuurlijk weldan is het te verwachten besluit mosterd na den maaltijd. Maar zelfs al gebeurt dat niet, is het partijbestuur dan zoo zeker, dat zulk een besluit eenig effect zal kunnen hebben? Blijkbaar hoopt het dat dan dr. Bos of een ander met gelijke opdracht als die hij ontving het nog eens zal mogen probeeren. Twijfelachtig is dat echter wel. De loop van de crisis is blijkbaar het bestuur der S. D. A. P. niet meegevallen en het zinnetje omtrent het juiste inzicht van de partijleiding die het congres niet liet doorgaan heeft het zeker niet van harte neer geschreven. Een zakenkabinet, dat handig manoeuvreert, en, wie weet, voor sommige maatregelen steun vindt bij verschillende partijen, kan het mogelijk een heelen tijd houden waar blijven dan algemeen kiesrecht en staatspensioen Vandaar de draai dien het partijbestuur genomen heeft. Wat zullen de heeren Troelstra c.s. dezer dagen met spanning de stappen van mr. Cort van der Linden volgen „De Nederlander" spreekt van een buitenissig concentratie-kabinet, naar aanleiding van de opdracht aan mr. Cort van der Linden. Merkwaardig, die vrijzinnige voor keur voor allerhande schoonbetitelde buitenissige kabinetsformaties Hoe verzoenend klinkt het: „een zakenkabinet (maar met Grondwets herziening en Staatspensionneering op zijn zaken-program)hoe reëe! „een ministerie ad hoe" (maar dit bij de dragonders in Oldenburg lag. De vader was een klein, gespierd mannetje met een kaal hoofdde zoon, die pas tot ritmeester was be vorderd, begon bij de slapen ook reeds kaal te worden. Terwijl de oude heer von Esens met vrouw Jensen en vrouw Bege- mann aan een speeltafeltje ging zit ten, begon zijn zoon met voorbeel- digen ijver zich met Dina te bemoeien. En deze was volstrekt niet ongene gen om de bewijzen van zijn hulde in ontvangst te nemen. Met juffrouw von Loorheide had hij op bals vluch tig kennis gemaaktze hadden dus allerlei aanknoopingspunten. Nils be gon zich weldra te ergeren over de drie, die de anderen bijna schenen te vergeten. Hij liet het hoe langer hoe meer aan Jan over om Lotty be zig te houden, totdat Dina's vrien din plotseling opstond en tusschen Jan en Nils ging zitteii Het duurde slechts enkele minu ten en ze was weer druk bezig de beide heeren te plagen. Ze wist Lot ty haar bedeesdheid te doen over winnen en het duurde niet lang of ook Dina, die nu den ritmeester aan „hoe" beteekent de concentratiewil) hoe onpartijdig„een extra parle mentair kabinet" (maar van liberalen) We zullen er ons niet door laten verschalken. Hangt niet altijd de vrijzinnigheid zich een masker voor, en bedekt zij niet immer haai wapenschild, wanneer zij zich, als nu, te zwak en te vrees achtig voelt om met open vizier, haar blazoen fier opheffend, de rechter zijde in het kamppark tegemoet te treden Zijn wij misschien de pseudoniemen reeds vergeten, waarachter het vrij- liberalisme in de landelijke districten tijdens de laatste campagne-van-mis leiding zijn ware identiteit verstoken heeft Herinneren wij ons niet hoe „neu traal", hoe „noch rechts noch links", hoe „onpartijdig-alleen-maar-tegen- duur-brood", en last not least, „na- tionaal-protestantsch"-stemmen ten slotte immer links stemmen beteeken- de links, van T ydeman tot T roelstra? Neen, nogmaals wij laten ons niet verschalken!, zegt het Chr.-Hist, or gaan. Een zakenkabinet in den zuiveren zin des woords tot oplossing van in de neutrale zóne liggende zaken heeft onze parlementaire geschiedenis trou wens nooit gekend. Het kan ook eigenlijk niet bestaan dan als „Konin klijk ministerie". In een land als het onze maakt echter steeds een der partijen zich van zulk een kabinet meester. Men denke aan het als zakenkabinet op getreden ministerie-Röeil. Maar zelfs indien men aannam, dat een zuiver zakenministerie ten onzent mogelijk zijn zou, dan nog behoorde op den voorgrond te worden geplaatst dat zakenkabinet beteekenteen ka binet tot afdoening en voorzetting der loopende zaken, en dus, zij het wellicht gematigder, steeds eene con tinuatie van het vorig ministerie dient te zijn. Een zuiver zakenkabinet zou dus thans o.i. niet anders dan een kabinet van rechtsche mannen kun nen zijn. Een kabinet van iinksche mannen, dat „een deel van hef concentratie- program zou uitvoeren" dat een zakenkabinet Geloove wie 'twil, „De Nederlan der" niet. Congres S. D. A. P. Het Partijbestuur der S. D. A. P. besloot een buitengewoon Congres te houden op 9 en 10 Augustus a. s. Er hadden in deze te Amsterdam ge houden vergadering langdurige be sprekingen plaats, die den geheelen dag in beslag namen en ten slotte tot dezen uitslag leidden. Het congres zal te Zwolle gehouden worden. zijn lot overliet, mengde zich in 't gesprek der anderen, zoodat de offi cier, of hij wilde of niet, paal en perk moest stellen aan zijn verove ringszucht, En van dit oogenblik af was Nils Jensen een en al vroolijkheid en op gewektheid. Hij scheen het zelf nog niet recht te begrijpen, dat hij den ritmeester de rijke partij, welke hij zelf had versmaad, niet gunde. In elk geval sloeg hij tegenover Dina thans een zoo vertrouwelijken toon aan, dat Jan het gevoel kreeg, alsof Nils olie in het nog smeulende vuur goot. Uit vvraak hield de ritmeester zich nu met Lotty bezig en uit elk van haar antwoorden merkte hij, welke een goede opvoeding ze had geno ten. Overigens kwam hij niet ver bij haarwant Lotty bieef tegenover hem heel weinig spraakzaam en leefde eerst recht op, toen Nils in een bui van jaloerschheid de eerste de beste gelegenheid waarnam om naast haar te gaan zitten. Ten slotte kregen Jan en juffrouw von Loor heide verschilde schertsende woorden maakten plaats voor meer Aangaande de partijconferentie wordt nog het volgende gemeld Voordat het buitengewoon congres der S. D. A. P. zal plaats hebben, zal Dinsdag a.s. te Amsterdam nog een partijconferentie worden gehou den. Op deze partijconferentie zal een resolutie worden behandeld welke door mr. Troelstra ontworpen werd. De conclusie van deze resolutie is dat indien de pogingen van mr. Cort van der Linden niet kunnen leiden tot vorming van een ministerie, dat het programma Bos wil uitvoeren, de partij hier in zal zien de conditie sine qua non door mr. Troelstra ge noemd in zijn correspondentie met dr. Bos nl. het eenige geval waarin de intrede van socialisten in een vrij zinnig kakinet mogelijk zal zijn. Begrafenis verpleger Braam. Onder toevloed van duizenden werd gisteren op „Oud Eik en Dui nen" te 's Gravenhage ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den Roode Kruisverpleger der ambulance in Bulgarije W. Braam. Langs den weg van anderhalf uur gaans, welke de stoet naar de be graafplaats nam, stond een dichte menigte geschaard. De lijkbaar was gedekt door tal van kransen van het hoofdcomité van het Roode Kruis en van verschillende mannen en vrouwen comités van het Roode Kruis. Ruim 10 uur vertrok de stoet van den Rijswijkschen weg, aan het hoofd ging de Koninklijke militaire kapel, en een afdeeling grenadiers voor het bewijzen van de militaire eer. Als slippendragers fungeerden verplegers, die met Braam in dierst van het Nederlandsche Roode Kruis te Tjor- loe hebben gewerkt, in rijtuigen ach ter den lijkwagen, hadden o. a. piaats genomen leden van het comité, dat ook de overbrenging van het lijk van Braam had ten doel gesteld. Op de begraafplaats werd de stoet opgewacht door een ontelbare me nigte. O. a. waren aanwezig de or- donnance officieren jhr. Backer, als vertegenwoordiger van de Koningin en luitenant ter zee le klasse Bijl de Vroe, als vertegenwoordiger van den Prins, officieren van onderscheidene rangen, een deputatie van onderoffi cieren uit onderscheidene korpsen, de consul-generaal van Griekenland de heer R. Lehmann, de consul van Turkije de heer K. de Vries, de con sul van Griekenland, de heer Ruiter, verschillende leden en de secretaris van de Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis," deputatiën uit verplegers vereenigingen en uit den bond van oud-onderofficieren. Verschillende sprekers huldigden de toewijding, waarmede Braam zijn taak ten dienste der lijdende mensch- heid heeft vervuld. O.a. voerden het ernstige, tot Dina eindelijk haar broer toeriep Maar Jan, als men denkt aan het spreekwoord Wie elkander liefhebben pla gen elkaar, zou men denken, dat jij en Gisberte elkaar haten met een volkomen haat Het heele gezelschap lachte. Hazei de ritmeester, dat ver klaart den toestand Nu begrijp ik ook, waarom de juffrouw straks uit mijn burnt vertrok. Meneer de ritmeester, mijn compliment voor uw scherpzinnig heid. De juffrouw behandelt mij zooals zij dat onzen Caro doet. Zij kan noch mij noch hem zien, zonder ons tot mikpunt van een kleine boosaardigheid te maken, zei Jan be daard. Er is voor mij niets prettigere dan phlegmatieke naturen een wei nig te prikkelen, bekende juffrouw von Loorheide lachend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1