Tweede Blad Mm± Courant T&Co. 90N, Ho. 86 >osif. TEH k 31. Nieuwendijk, VOEDING. s in Elfecten Tram ALCflEREN. Zaterdag 2 Augustus 1913, No. 181. GEMEENTEBESTUUR Land= en Tuinbouw SPORT QEMENQDNIËUWS VAN DE VAN ie Apotheek- 10. 10. :r. Wasch- eti noodigdheden itsnijwerk, bevelend. AARS. 3ELEZEN r kilo, aan I -atiddelbnrg -Station •sa. 15a 8.05bg, 6.40b, 30,10.05g, 10.40, 10, 12 30g, 12.60, *2.30, 2.50, 3.10 4.50, 5.10, f.3., 7.10, 7.30, 7.60, 1.40,10.15, 10.60, kt): 5.10a, 5.16a, 5,20, 8.5-5, 9.30g, Og. 12.10, 12.30, 2.10, 2.S0g, 2.60, 4.30, 4.50, ft.lOg, 6.60, 7.10a, 7.80, .40, 10.15 30.50, ar Station 5.- .30, 10.10,10.60, 4.25, 5.15, 6.-, iltamypark5.30, .50, '10.30, 11.10, 4.55, 5.40. 6.40 ittmd werkauflö* jen op werkdag" -anise. et verder daa d' sation S.S.) 6.2 8.15, 11.12* Keeraluia, de Pu-® idhotel is resp- 25, 9.23, 10.865' en 11.15* vr Domburg 6-* 20, 6.07, 8.40 e» Middelburg5.05'' 4.15, 6.55 en 9.3b Vlissingen: oJ*> 6.55 en 9.37*. loopen ah» van 15 Mei tot treinen ge®eS-j, arktd.^gen te ZEEMILITIE. Oproeping van verlofgangers tot den vverkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 29 April 1913, A. no. 1845, 3de afdeeling M. Gelet op artikel 80 der Militiewet. Roept bij deze op tot den werke- lijken dienst den in deze gemeente wonenden verlofganger der iichttng 1911 en behoorende tot de Zeemilitie JONGMAN, MARINUS, loteling der gem. Vlissingen. Datum en plaats van opkomst: 16 Augustus 1913. Marine kazerne te Amsterdam. Gelast: den voormelden verlofganger, zich te dien einde, op den voor hem be paalden datum, voorzien van zijne bij vertrek met groot verlof medege nomen militaire kleedingstukken en voorzien van zijne kooigoederen, zoo mede van zijn zakboekje, te 12 uur des middags aan te melden aan de Marinekazerne te Amsterdam. En geeft kennis: dat, voor het geval hij doorziekte of andere redenen buiten staat mocht zijn om op te komen, hij daarvan kan doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven ge neeskundig attest van den behande- lenden geneesheer, of eenig ander bewijs of verklaring ter Gemeente- Secretarie, bureau Militie over te leggen, zullende de zieke, die niet op den bepaalden tijd onder de wa penen komt, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar ver plicht zijn zich onverwijld na zijn herstel bij den commandant van het wachtschip te Willemsoord te vervoe gen, wordende hij, voor zooveel noo- dig er op gewezen, dat zoo hij in gebreke blijft aan deze oproeping te voldoen, hij volgens art. 98 der Mi litiewet, als deserteur zal worden behandeld. Vlissingen, den 2den Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Aardappelziekte. Uit verschillende deelen des lands kwamen berichten over het optreden der aardappelziekte. Daarvoor was te vreezen. Wanneer, zooals thans het geval was, einde Juni-begin Juli een regenperiode intreedt en daarop warm, vochtig weer volgt, kan de ziekte worden verwacht. Dit is verklaarbaar, als men weet dat de oorzaak der ziekte is een zwam, een draadzwam, en alle zwam men ontwikkelen zich gemakkelijk in warme, vochtige luchtiedere huis moeder zelfs weet dit bij ervaring, daar haar vooral in den zomer wel eens een en ander ih kelder of pro visiekast door schimmel óok een zwam wordt bedorven. In streken, waar veel berkenhout wordt aangetrof fen, ziet men daarvan dikwijls in den voorzomer het blad bruin worden, het welk eveneens door een zwam ver oorzaakt wordt: uit dit verschijnsel leiden velen dan af, dat de aardap pelziekte weldra zal optreden. Dat van aardappelen eerst het loof, daarna, bij voortwoekering der ziekte de knollen worden aangetast, is be kend. Minder echter, hoe men zich de ontwikkeling der ziekte moet voorstellen. Daarom willen we dit hier met een enkel woord duidelijk maken. Een microscopisch onderzoek leerde zooals ik zei, een draadzwam als de oorzaak der ziekte kennen. Sporen van deze zwam komen voor in de ®)s poters gebruikte aardappelen, of zijn misschien in den akker achter gebleven, waar ze de winterkoude hebben getrotseerd om, zoodra de omstandigheden daartoe gunstig zijn, tot ontwikkeling te komen. Dan groei- en ze in den vorm van draden vandaar de naam door den stengel naar boven en komen alzoo in het hlad. Onzichtbaar voor het bloote °°g, dringen ze hier en daar door 6e huidmondjes naar buiten, scheiden «P het blad zaden of sporen af, welke op hun beurt, als het wee: meewerkt, zich tot draadvormige deelen ont wikkelen, die dan in het blad dringen, dit vernielen en doen sterven. Dui zenden sporen vallen van de bladeren op den grond en kunnen door den regen verder in den grond worden gebracht, waar ze, zoo ze de jonge aardappelen weten te bereiken, door de schil dringen en aldus den oogst bedreigen. Enorm is de schade, welke nog jaarlijks en vooral in natte zomers door de bekende aardappelziekte wordt veroorzaakt. Sindsdien deze ziekte zich vertoonde, nu ruim zestig jaar geleden, is er voor millioenen en millioenen ook in ons land, ver loren gegaan, en gerust mag gezegd worden, dat er geen jaar voorbijgaat of de ziekte doet min of meer kwaad en berokkent verlies. Want ook in betrekkelijk droge zomers ziet men op vele aardappelvelden bladeren met bruine vlekken, welke vóór den tijd verwelken en zwart worden. En daar de bladeren als het ware de zetmeel- fabrieken der planten zijn, ligt het voor de hand, dat dit ontijdig af sterven de plant, dus ook den knol in zijn groei en ontwikkeling stuit en de opbrengst der knollen vermindert. De opbrengst en ook de hoedanig heid, want een onvolgroeide knol staat ook in kwaliteit en smaak ver ten achteren bij een, die behoorlijk is uitgegroeid. Gelukkig, dat er een middel is ge vonden, een werkelijk uitnemend middel, om deze gevreesde ziekte te bestrijden en alzoo groote schade te voorkomen, n.l. in de Bordeauxsche pap, waarvan nu iedere land- en tuin bouwer wel al gehoord heeft, nu deze pap de laatste jaren alom wordt ge prezen en terecht, ter bestrijding van verschillende ziekten onzer vrucht- boomen en van ongedierte. 'tMag verwondering wekken, dat de Bordeauxsche pap tegen de aard appelziekte niet nog algemeen wordt aangewend er zijn nog vele streken waar de aanwending geheel onbe kend is. Nu is het waar, dat de be sproeiing vrij wat drukte geeft en ook tamelijk kostbaar is. Wat het eerste betreft, de heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, heeft een methode van bereiding en toepassing uitge vonden welke verschillende bezwa ren der oude methode wegneemt. Wij kunnen deze bereidingswijze, welke inderdaad de toepassing zeer vergemakkelijk, niet beschrijven hier toe ontbreekt ons de plaatsruimte. De heer Nobels schreef daarvoor een boekske dat tegen den iuttelen prijs van 15 (ct.fr. p. p. 17 ct.) is te bekomen bij de uitgevers-firma Trap man Co. te Schagen, en waarin tal van behartigenswaardige wenken worden gegeven. De omslag behoeft dus niet meer af te schrikken, te minder, terwijl uit tal van proefne mingen gebleken is, dat een geregelde jaarlij ksche bespuiting, dus ook droge zomers, wanneer de ziekte niet in erge mate optreedt, aangewend, on danks de hooge kosten, zeer wel rendabel kan zijn. Dit is hieruit te verkaren, dat zoo we straks reeds opmerkten besproeide planten langer groen blijven, wel 2a3 weken, waardoor het beschot grooter wordt niet alleen, maar de knollen ook van betere kwaliteit zijn, en, gelijk is gebleken, duurder kunnen worden verkocht. De kosten van een dubbele be sproeiing, volgens Nobel's methode zijn hoogstens f35. Deze niet onbelangrijke som schrikke niemand afmen krijgt ze weer terug. De ervaring leerde dit onbetwist baar op tal van velden in verschillen de provinciën, maar het meest spre kend is het desbetreffende lijstje, loopende over niet minder dan 60 proefakkers, ppenbaar gemaakt door den heer Nobel, die daardoor inder daad zeer velen aan zich heeft ver plicht. Op bijna alle perceelen, welke aangelegd zijn en behandeld in de jaren 1901—'06, was het winstcijfer beduidendop meer dan 20 stukken was het geldelijk voordeel, zonder aftrek evenwel der kosten, variëerend tusschen 100 en 200 gulden, in 13 gevallen zelfs hooger dan 200 gulden. In een nat jaar, zooals 1903, was het voordeel natuurlijk het grootst. Vlissingen, 2 Augustus. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de anti-revolutionnaire kiesvereeniging is tot candidaat voor den gemeenteraad in het Iste district gesteld de heer S. A. Luitwieler. Deze candidatuur zal worden ge steund door de Christelijk-historische en Katholieke kiesvereenigingen. In de gister gehouden vergadering van de Vrije Liberale kiesvereeniging „De Grondwet" alhier, is besloten geen candidaat te stellen voor de a.s. verkiezing in het eerste district, doch de candidatuur van den heer G. J. Bijlaard, die gesteld werd door de Vrijzinnig Democratische kiesvereeni ging, te steunen. Strandconcerten. Hedenavond wordt van 8 tot 10 uur een concert gegeven door het muziek gezelschap „St. Cascilia", directeur de heer André J. Geijsen. De Vlissingsche „Postfanfare", di recteur de heer J. A. Hollaers, geeft morgenmiddag van half vier tot half zes een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen, waarvoor het vol gend programma is vastgesteld „Retour de Roubaix", marsch, Jules de Wolf; „Les Bords de la Saonne", ouverture, M. Bleger; „Les Centillia", valse„Vers 1' infini", marsch, M. Demesmaker„Good morning", P. A. Stenz„Belle Bergère", fantaisie, Frangois; „Mignonette", ouverture,J. BouwmannFinale. Zondagavond 8 uur wordt door het harmonie-gezelschap,Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Go-vaerts, een concert gegeven in de kiosk op den Boulevard Evertsen. - Het programma luidt als volgt Marsch aus der Optte. „Niccolo", Suppé ;„Les Dramants de la Couronne", ouverture, Auber; „Les Myrthes", grande valse, Strauss„Les Exilés", ouverture de concours 's Hertogen bosch, L. Langlois. Grande Marsch „Solenneile", con cours 's Hertogenbosch, G. Dorren- boom „Mon Trésor", grande valse, J. ivanovici„Une Soiree d' Automne aux Ardennes", fantaisie, A. Govaert „Avec Aplomb", marsch, R. Vollstedt. In de week van 19 tot 25 Juli wer den 466 zeebaden genomen, waarvan 194 door dames en 272 door heeren. Het weer was die week zeer on gunstig. De afgeloopen week, van 26 Juli tot 1 Augustus, werden 597 baden genomen, waarvan 235 door dames en 362 door heeren. De temperatuur van het water varieerde van 61 tot 65 graden. Het weer was deze week veel gun stiger, wij hadden volop zomer. In het Belgische blad „Neptune" van 31 Juli komt een artikel voor getiteld „iets over Vlissingen en het Belgisch Loodswezen." Daarin wordt nog eens de beslis sing van minister Segers bevestigd, om, wat betreft het Belgisch Loods wezen te Vlissingen, niets te veran deren aan het statu quo. Maar meteen wordt de vraag ge steld, of de Nederlandsche regeering bereid zal bevonden worden, om welwillendheid met welwillendheid te beantwoorden. Hierbij denkt de redactie op de eerste plaats aan een verzoek, dat Antwerpen al sedert jaren te vergeefs gedaan heeft. Die stad zou in 't be lang van haar handel en haar scheep vaart gaarne zien, dat het telegraaf kantoor alhier 's nachts geopend bleef. De schepen, die na 9 uur 's avonds de Schelde opvaren, zouden dan ook gesignaleerd kunnen worden en er zou dan voor die schepen, die nu onverwacht te Antwerpen binnen vallen, geen kostbare tijd verloren behoeven te gaan. Ook met het oog op aanvaringen en andere scheepvaartongevallen zou zoo'n nachtdienst van 't hoogste be lang zijn. Waarom de Nederlandsche regee ring tot hiertoe geweigerd heeft, in deze zaak België ter wille te zijn, is nog nooit duidelijk gebleken. Men zoekt achter die weigering wel eens den invloed van Rotterdam. „Neptune" kan moeilijk aannemen, dat naijver werkelijk de reden is, maar weet toch ook geen andere aan te geven. Zou het niet op den weg liggen van ons gemeentebestuur en van onze Kamer van Koophandel, om er naar te streven, dat de alleszins billijke wensch van Antwerpen vervuld wordt? Met de mailboot „Mecklenburg" kwam hedenmorgen het bijzonder groot aantal van 470 reizigers mede gisteren kwames? er 400 en eergiste ren ook 400 mede. Dit drukke ver voer is een gevolg van de Bank- Holiday, welke Jen eersten Maandag in Augustus gehouden wordt. De werkman J., der Kon. Maatsch. „de Schelde" kreeg heden een stukje ijzer in het rechteroog. De fabrieks- dokter achtte opzending van den man naar een oogenkliniek te Amsterdam dadelijk noodig. Met den extra-trein die hedenmor gen naar Rotterdam vertrok zijn in totaal vervoerd 929 reizigers. Van Vlissingen gingen er 115 en van Middelburg 225 mede. De te Middelburg liggende Russi sche driemastschoener „Pittan" is bevracht om een lading tinafval te laden aan de Electroti'nfabriek alhier naar West-Hartlepool. KtRi'-EK SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep ds. J. E. Klomp te Poortvliet. Boksen.— De wereldkampioen van het boksen is onlangs te Parijs aangekomen. Zijn gevolg bestond uit zijn blanke vrouw,zijn neger-chauffeur, zijn zwarten neef, zijn secretaris en zijn bediende, met een pakkage van 22 groote koffers, wegende 2000 kilo en een auto. De kampioen is van plan in Parijs te blijven, in de omgeving een kleine villa* te huren en daar verder stil te leven. Het theater der „Folies-Bergères" zal hem gelegenheid geven zijn kunst voor het publiek te vertoonen. De hoop der Parijzenaars, hun Charpen- tier, die sedert korten tijd kampioen bokser van Europa is, tegen den wereld-kampioen te laten optreden, zal echter nog wel niet dadelijk ver vuld worden. Wani ondanks zijn buitengewone vaardigheid en lenige kracht wordt de 19jarige meester- bokser toch in gewicht zoodanig door den reusachtigen neger overtroffen, dat hij, die tot nu toe -alle tegen standers overwonnen heeft, hem voor- loopig nog wel niet zal kunnen weerstaan. En zoo kan de nieuwe Parijzenaar, Jack Johnson, wei een tijdlang wereldkampioen blijven, ai- vorens een ander het wagen kan hem dezen rang te betwisten. Toen Johnson op een boksavond aan het Parijsche publiek voorgesteld werd, zei hij, dat hij van nu af zich niet slechts als kampioen der wereld, maar ook als kampioen van Frankrijk beschouwde. Sedert zijn overwinning op Jim Jeffries heeft de beroemde negerbokser zijn populariteit verloren, tengevolge van den instinctieven ras senhaat der Yankees. Te Parijs is hij op zijn plaats, want in het boksen doet Frankrijk sedert eenige jaren Engeland en Amerika geduchte con currentie aan. Men weet dat hij in Amerika door de autouriteiten wegens allerlei de licten vervolgd werd. Hij had reeds meer dan f300,000 in den vorm van boeten en borgstellingen moeten be talen, toen hij eindelijk het besluit nam, het dollarland vaarwel te zeggen. Maar men liet hem niet gaan, ondanks alle borgstellingen, daar hij een gevangenisstraf uitzitten moest, die men hem niet wilde schenken. Toen vluchtte hij, en deze vlucht voor de speurende blikken der politie op zeer listige en handige wijze. De slimme Johnson vormde een voet balgezelschap uitsluitend uit groote, sterke negers bestaande. Voor dezen sloot hij een contract voor een wed strijd in Canada, en toen de 15 negers op een goeden morgen te Chicago in den trein gingen, mengde lohnson zich onder hen, uitgaande van de overweging, dat de Amerikaansche negers op elkaar gelijken als het eene ei op het andere. Op deze wijze bereikte hij gelukkig Canada. Maar de autoriteiten daar ontvingen hem reeds met een verbod van toegang en een uitwijzing, zoodat hij stellig naar Chicago teruggebracht was, als hij niet van te voren gezorgd had, een kaartje naar Havre met al het noodige in den zak te hebben. Daar hij slechts een doorreis maakte, moest men hem, volgens de wetten die daar gelden, met een zuur gezicht laten vertrekken. En Jack Johnson was vrij. Artis heeft thans weer een Giraf- fenpaar, nu de wijfjes Rhodesia-gi raffe welke het Genootschap verleden jaar van de Vereeniging Artisfonds ten geschenke ontving, gezelschap heeft gekregen in den vorm van een jongen hengst van dezelfde soort. Een vriendin en eenige vrienden van Artis hebben in hunne belangstelling voor de levende have van het Genootschap er niet bij stil gezeten, doch het Bestuur door krachtigen financieelen steun in staat gesteld, zoo spoedig daartoe de gelegenheid gekomen zou zijn, een Girafhengst bij het 2 jarig wijfje aan te koopen, teneinde de verzameling levende dieren weer met een paar dezer mooie en uit verschillende oogpunten zoo interessante herkauwers voor den dag te laten komen. Met een paar Giraffen is „Artis" te meer in genomen, nu het bijna ondoenlijk is geworden deze dieren nog levend naar Europa te brengen, daar zij in de kuststreken van Afrika nagenoeg uitgeroeid of verdreven zijn, en thans alleen diep in de binnenlanden voor komen, vanwaar het transport naar een kustplaats te veel moeilijkhe den en risico met zich mede brengt. Het succes dat Artis de laatste jaren met zijn Nijlpaarden heeft gehad, hoopt men in de toekomst ook uu en dan met het opkweeken van een jonge Giraffe eens te mogen beleven. Er werd aan het Gouvernement te Salisbury door het Genootschap verlof gevraagd tot het doen vangen en uitvoeren van een Girafhengst daar deze dieren thans in Zuid Afrika be schermd worden tegen het jachtmis- bruik dat in Afrika zooveel schade aan de dierenwereld heeft berokkend en zoo is men er thans in geslaagd een mooi en gezond eenjarig man netje van den Rhodesia-vorm naar het Giraffenhuis van Artis over te brengen. Van de zeven Giraffenvormen, als locale rassen over tropisch Zuid-Afri ka verspreid, is de Zuid-Afrikaansche giraffe wiens gebied zich vroeger tot in Kaapland toe uitstrekte de meest geschikte voor de Europeesche Zoö logische tuinen. Want niet alleen is deze Giraffe de grootste, er zijn vol wassen exemplaren van 7 M. hoog te van bekend maar vooral is zij als vorm van Zuid-Afrikaansch ta- felland met zijn gematigd klimaat beter bestand tegen onze weersin vloeden als de Soedan-Giraffe of an dere vormen uit de heetere lucht streken van Zuid-Afrika. Dat de Giraffen van Zuid-Afrika - thans opgedreven tot in Rhodessia en Bechuanaland, een kolosale grootte kunnen bereiken, bewijzen de jonge dieren in Artis ten duidelijkste. Men vergelijke maar het verschil in grootte tusschen deze beide een jaar in leef tijd verschillende dieren, en men zal verwonderd staan over de toename in grootte tijdens een jaar van het in Artis levende wijfje. Het mooist doen de Giraffen zich in Artis voor, wanneer zij in rustigen telgang hun zonnige zandperk in de openlucht doorschrijden, waarbij zij dan somstijds op eens kunnen over slaan in een korten galop. Men begrijpt dan ook hoe ze niettegenstaande hunne buitengewone vormen en met hun sprekend vlekken- kleed toch harmonisch zich aansluiten bij het algemeen karakter der streken waar zij voorkomen. Want hune hooge gestalten gaan te loor tusschen de stammen en het hooge onderhout, terwijl hun vlekkenkleed samensmelt met het afwisselend licht en donker dat de bladschaduwvlekken der ijle boomen over stammen en bodem werpen. Nadat men een Mimosaboschje, waarin zich een Giraffengezelschap aan het sappig groen der onderste loten te goed doet, dan bemerkt men van de dieren niets, men ziet ais 'f ware door het boschje heen, tot op eenmaal een zestal hooge gestalten met kop en staart in de lucht weg- galoppeert en den verbluften reiziger het nastaren heeft. In het „U. D." wordt een over zicht gegeven van de bedragen die verschillende kermisinrichtingen heb ben moeten betalen aan de gemeente Utrecht aan staangeld. De kermis duurt er 6 dagen. De totale opbrengst is geweest f 17.512. Voor een stoomcaroussel werd be taald f4150, voor een luchtschomme! f900, de draaimolens betaalden f 433, f 490 en f 275 (de laatste had een slechtere plaats); de beignetkramen f 300 en f 476 enz. Er moet dus heel wat verdraaid en gegeten worden eer de exploitanten aan een winstje komen. Over het geheel is Juli een vrij natte en vooral een koude maand geweest. De ochtendtemperaturen waren gemiddeld ruim 2° C. beneden de normale. Van den 14en tot den 24en bedroeg de hoeveelheid regen bijna zooveel als de normale maand- som. Z.-W. lijke winden waren min der talrijk, N. lijke winden veel tal rijker dan gewoonlijk. In de Bildt bleef de zonneschijn met 157 uren nog 45 uren beneden het gemiddelde aantal. in de maand Juli zijn te Ham burg aangekomen 1872 schepen, met. 1.302.347 tons, tegen 1825 schepen met. 1.276.042 tons in Juli 1912, dus nu 47 schepen meer en 26,305 ton meer. De cijfers van de havenbeweging over de zeven maanden van 1913 en 1912, zijn, met herleiding van de Antwerpsclie cijfers, om ze met de andere vèrgeiijkbaai te maken

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 5