Vrijdag 1 Augustus No. 180 51e Jaargang, 1913. 'ROUW ITEN binnenland and ifelwijnen ypark 8. EUR gelezen de Jenever, kink, icas Bols otz, Zoon ïjn. os FEUILLETON Adel Onwrikbaar. VAN DEN HAK OP DEN TAK. sfaandoe- rstond. 15. franco na a^a».T.irniC7-ilnar^i»^n'TiMvy_iï-r.a iet, ourant bjj ten vertrouwen, nnis te stellen, fde goedkoope viOUTH ver- LEKE. i, voor levering I en prompte MAN. bardierstraat E VLISS1NGEN elijk der tegen- September a.s mende f 175.—. >pgaaf van leef- riterlijk op 10 :n tot den Voor- Dokter J. P- raat 114. 2e BEDIEN d loon. Zondags, Vliss. Courant." er kilo, aan hel VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnernents- ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. 'eleph. 92. [dl*: A O. jissy C°' Eartell, velend, Geen Concentratie-Kabinet. In de Woensdag gehouden, druk bezochte vergadering van de Kamer leden, behoorende tot de vrijzinnige concentratie, werd besproken hoe deze organisatie zich verder zou ver houden ten aanzien van de oplossing der crisis. Eenstemmig betreurde de vergadering de weigering van de sociaal-democraten om zitting te ne men in een ministerie, dat een vol doende meerderheid zou gehad heb ben in de Tweede Kamer om den strijd voor het algemeen kiesrecht en de ouderdomspensionneering met goed gevolg teneinde te brengen. De vergadering was van oordeel, dat de voorwaarden, welke mr. Troel stra ten aanzien van den steun, door de sociaal democraten aan een con centratiekabinet te verteenen, heeft medegedeeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid, om het program uit te voeren en dat het nutteloos werk, liggende beneden de waardig heid van de concentratie, zou zijn nader met de sociaal democraten te onderhandelen over dergelijke voor waarden van steun. Algemeen wensch- te de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen, met de voor waarden der sociaal democraten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende, dat ook de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen, het program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschil lende zijden met kracht de tegenover gestelde meening werd verdedigd, was de vergadering eenstemmig van oordeel dat daarvan moest worden afgezien. Zoo ooit, dan nu, zou kans op welslagen geheel uitgesloten zijn bij meeningsverschil. Ook bij de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat algemeene instemming heeft, uitgevoerd te krij gen, de beraadslagingen. Hofberichten. Prins Hendrik, vergezeld van den adjudant van Suchtelen van de Haare, vertrekt Donderdagavond 7 Augustus per trein van 10.19 uur welke op verzoek te Apeldoorn stopt naar Mecklenburg. Bij gelegenheid van de koperen bruiloft van het Vorstelijk echtpaar zullen op het Loo door het circus Schumann twee voorstellingen wor den gegeven. De tent zal worden opgeslagen op de open manege in het Koninklijk park. De eerste voor- stellirg is voor de genoodigden en hun kinderen, de tweede voor em- ployé's, arbeiders en hun vrouwen en kinderen van 4 tot 14 jarigen leeftijd. Beide voorstellingen worden door Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 31.) Hoe kan Nils met dezen man zoo ingenomen zijn Om twee uur waren Charlotte en Antje weer op de Moyenberg, ver moeid door het lastige dragen van de vele pakjes. Charlotte moest daarenboven nog de teleurstelling te boven trachten te komen, dat haar gansche rijkdom maar juist voldoende was geweest om haar inkoopen te betalen. Slechts een paar marken bracht ze weer mee en van een fluweelen costuum, zoo ais Dina Begemann bezat, kon in 't geheel geen sprake meer wezen.Ze had voor te velen moeten inkoopen. Maar ze wilde ook iedereen gaarne een genoegen doen. haf?etJ,ez?u troost begon ze dadelijk haar Kerstboom te versieren. Nie mand mocht haar daarbij helpenhet het jubileerend Vorstelijk paar en Prinses Juliana bijgewoond. Ned. Onderwijzers-Genootschap. Het Ned. Onderwijzers Genoot schap houdt zijn jaarvergadering te Winschoten. Na de ontvangst ten stadhuize had de opening der tentoonstelling van leermiddelen plaats en daarna de opening van de jaarvergadering. De heer Spaarenburg hield de openingsrede. Hij begon met een woord te wijden aan zijn voorganger, den afgetreden voorzitter Lancée, die in het vijftal jaren dat het hem ge geven was de vergaderingen van het N. O. G. te leiden, aan het genoot schap groote diensten bewees. Met vreugde herdacht de heer Spaarenburg de belangrijke gebeur tenissen der laatste weken. De openbare school is een drei gend gevaar gelukkig te beven. De brute aanslag op deze nationale in stelling is driewerf hoerage keerd. Thans is het evenwel voor de onderwijzers vooral zaak, de her nieuwde belangstelling in 't volkson derwijs gaande te houden niet alleen, maar ze meer intensief te doen wor den. Want de vijand zal zich niet bij de pakken neerleggen, maar nog méér zich inspannen om de open bare school te knakken. In het kort memoreerde spreker op welke wijze het genootschap zich in den verkiezingstijd heeft doen gelden. Hij betreurde het dat 't niet moge lijk was een geconcentreerd optreden van alle openbare onderwijzers als voorstanders der openbare school te verkrijgen, en laakte de houding van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, die het verzoek van het N. O. G. om samen te werken afwees. Intusschen is er hoop op verbete ring thans. De opleiding der onder wijzers dient verbeterdart. 21 om trent de schoolinrichting dient ver anderd het is een dwaasheid, dat de wet niet dwingt tot gemeenschap pelijk overleg van hen die aan één school arbeiden. Eveneens dient de grens van den leerplichtigen leeftijd te worden uit gezet. Zij zal ook liet herhalingson- derwijs moeten omvatten. Maar vooral de salariskwestie is urgent. De benarde financieele posi tie van den volksonderwijzer is een schande voor de Nederlandsche natie. Daarvoor is geen uitstelvóór en boven alles brenge de toekomst de zekerheid van een behoorlijk bestaan. Ten slotte wees spreker er met genoegen op het N. O. G. nog steeds vooruitgaande is. Het ledental stijgt flink, de belangstelling wordt steeds grooter. De minister van oorlog a. i. mi nister van marine, brengt ter kennis gansche verdere gedeelte van den namiddig was ze in de vroegere woon kamer van vrouw Jensen. Eindelijk om zes uur was ze klaar. Nu mocht Nils komen. Ze had, zooals dat vroeger in 't huis van haar ouders gewoonte was, zich in feestgewaad gekleed en zag er in haar witte wollen japon ver rukkelijk uit, toen ze bij Nils' moe der binnentrad, welke op Nils wach tend voor het venster stond, van waar men den dijk een heel eind over zien kon. Doch de beide vrouwen spanden haar oogen tevergeefs in. Scherp luis terden ze naar elk gedruisch, vrouw Jensen misschien in nog grooter span ning dan Lotty maar hij kwam niet, hij kwam nog altijd niet. Misschien kan hij niet voor het sluiten van 't kantoor weggaan, moeder 1 dus trachtte Lotty zijn uit blijven te verontschuldigen, toen ze zag, dat de gelaatstrekken der oude vrouw voortdurend bitterder werden. Eindelijk kwam hij. Eindelijk! Het had reeds acht uur geslagen. Wat hebben jullie op mij ge wacht Van zes uur afHoe kwa van belanghebbenden dat in verband met den uitslag van het examen voor adspirant-machinist de hierna ge noemde jongelingen, gerangschikt naar de bij het examen behaalde cijfers in aanmerking komen voor eene plaatsing bij de rnarine-machi- nistenschool te Helievoetsluis G. H. Rietveld, N. A, Gons, J. C. Bree, T. C. Van der Sterre, W. Hubenet, H. Buter, J. C. Gutterswijk, J. Verschoof, J.. B. Berck, L. W. Korthals, W de Jong, A. J. Verlooijd, J. R.Hardebol, T. A. Sizoo. Argentijnsch vleesch. Omtrent het gebruik van Argen tijnsch vleesch in het leger doen al lerlei verhalen de ronde in de bladen. Dezer dagen kon men in verschil lende bladen o.a. lezen „De proef met de levering van Argentijnsch vleesch aan het leger heett nu zes maanden geduurd en tot volle tevredenheid van het legetbe- stuur, zoo zelfs, dat het beter geacht wordt dan het Nederlandsch vleesch." De waarheid is dat eerst vanaf 1 Juli j.l. het is ingevoerd. Wel is bij enkele korpsen t.v. een proef genomen,doch het leger gebruikt dit vleesch nu juist éen maand. Door den generaal-majoor hoofd intendant werd tevens bepaald dat een uitvoerig rapport omtrent het gebruik van dat vleesch op 1 October a.s. bij hem wordt ingewacht. Uit het feit, dat een uitvoerig rap port eerst op 1 October a. s. moet worden ingediend, blijkt dus duidelijk, dat van definitieve invoering van Ar gentijnsch vleesch, zoomede van de volle tevredenheid van het legerbestuur nog geen sprake kan zijn. Burg. en Weth. van Arnhem zijn voornemens een belasting op waarde vermeerdering van den grond in te dienen. De oorzaak moet hierin worden ge zocht, dat er een groot terrein nabij den Zijpschen weg onder den hamer komt, een terrein, dat juist door den aanleg van straten in waarde is ge stegen. Door middel van de in te dienen verordening wil men nu trachten een gedeelte van de kosten op deze wijze terug te ontvangen. Een 27 jarige hoefsmid te Vauciennes minde de jonge verkoopster uit de dames-modezaak van het dorp. Daar het meisje evenwel nog slechts negen tien jaar was,kon hij geen toestemming krijgen tot het huwelijk. Zoo verdrietig werd de arme jongen daarvan, dat hij besloot een eind te maken aan z'n leven. Hij kocht een revolver en ging naar zijn dulcinna, richtte het wapen op zijn voorhoofd men jullie er bijEn jij, Charlotte, in een witte japon Er is tach geen visite Terwijl hij deze vragen deed, gaf hij eerst zijn moeder en daarna zijn verloofde tamelijk onverschillig een kus en vertelde toen: Ik moest tot zeven uur met Stahl- berg confereeren. Wat heb jij in de stad gedaan, Lotty Hij beweerde, dat jij met baron Gellarstiema van den eenen winkel naar den anderen bent gegaan. Een antwoord wachtte hij in 't geheel niet af, maar terwijl hij zich het meest tot zijn moeder wendde, vervolgde hij op levendigen toon Stahlberg moest ge kennen Hij wil u een bezoek brengen Zal ik hem voor Nieuwjaar uitnoodigen Dat is een mensch, voor wien zelfs gij respect zou hebben Och neen, dadelijk uitnoodigen doe dat maar niet, Nils. Ik ben niet zoo nieuwsgierig. Nu, het zou immers hoogstens een beleefdheid zijn met het oog op mijnoodig is het niet. Bij u komt hij immers ook alleen maar om mij, antwoordde Nils tamelijk knorrig. en zei„Ik bemin jou alleen en daar ik je niet bezitten mag, verkies ik den dood boven het leven." „Ik wil met jouw sterven," zei het lieve meisje, „dood mij dan eerst." En de jonge man richtte op haar het vuurwapen. Op het moment evenwel, dat hij zou aftrekken kwam een voor bijganger, wien het paartje reeds was opgevallen door hun opgewonden manier van doen, toesnellen en ont rukte hem het wapen. Nu zit de jonge man in arrest zonder meisje en zonder revolver. Beklaagd wegens poging tot moord Uit staaltje teekent iets van den geest des tijds, waarop niet te roemen valt. Ook vroeger zal een verliefd jongeling zijn hoofd wel eens gestoo- ten hebben, maar toen was men niet zoo dwaas om er dan maar dadelijk een eind aan te willen maken, aan het leven namelijk, 'tls te hopen dat be doelde verliefden elkaar nog mogen krijgen, en anders wat nuchterder de zaak mogen bekijken. Minder tegenstand ontmoette een ander paartje, die de jongste reis der „Mauretania" van New-York naar Engeland medemaakten. Tot de pas sagiers van het reuzenschip behoorden de bekende Amerikaansche suffragette miss Ines Milholland en de Neder landsche lieer Eugène Boissevain, lid van een voorname familie in Man chester. De heer Marconi, die de dame kende, stelde haar op het dek aan den heer Boissevain voor. Het was een geval van „liefde op 't eerste gezicht." Miss Ines Milholland en Boissevain werden de vorige week op het Lon- densche stadhuis in den echt verbon den. De bruid telegrafeerde"" het heuglijk nieuws aan haar moeder. Het jonge paar houdt thans verblijf bij den vader van den bruidegom, te Londen. De jonge vrouw is beeldschoon en speelde in de Amerikaansche suffra- gettenbeweging een even belangrijke rol als miss Pankhurst in Engeland. Bij de vosr eenige weken in New York gehouden groote suffragetten-parade, reed ze op een prachtigen schimmel aan het hoofd van den optocht. Dat ging dus gauw in zijn werk. Moge de stevigheid der liefde daarom niet minder deugdelijk blijken. De jonggehuwden gevoelen zich thans waarschijnlijk als Adam en Eva in het Paradijs. Van Adam, den eersten mensch gesproken, een zonderling denkbeeld is in het brein opgekomen van zekeren John P. Braddy te Bal timore, die besloten heeft een gedenk- teeken op te richten voor Adam den eersten mensch. Reeds in 1909 werd de grondsteen voor het monument gelegd. Het „Strand Magazine" heeft nu eeu uit voerige beschrijving van dit zeldzame gedenkteeken ten beste gegeven. Bo Lotty beviel hij heelemaal niet, zei vrouw Jensen. Charlotte schrikte voor den vijandi- gen blik van haar verloofde. Ik zag hem slechts vluchtig, Nils, maar ik had mij van hem een voorstelling gemaakt overeenkomstig jouw schildering zei ze op veront schuldigden toon. Ja, 't is waar, jonge meisjes willen altijd een Adonis zien zei hij met een zenuwachtigen lach. Lotty, steek den Kerstboom aan beval vrouw Jeusen. Wat? Dat is toch bij ons nooit mode geweestWat een onzin We zijn immers alle volwassenen riep hij. Ik hoopte, dat je er plezier aan zoudt hebben, lieveVoor mij is het Kerstfeest zonder een boom heele maal geen KerstfeestEn nu bracht meneer Begemann ons een boom, en Nu ja, voor jou dat is wat andersantwoordde hij, nadat hij een blik op het gelaat zijner moeder had geworpen. Het kon hem nooit voor deel brengen, haar de feestdagen te bederven. ven twee op elkander geplaatste vier kante steenen is een rotsblok aange bracht. Op den top daarvan verheft zich op een zuil een bronzen driehoek, welks spits naar het oosten is gericht. Het draagt dit opschrift: „Ter ge dachtenis van Adam, den eersten mensch." De zuil met den driehoek vormen een zonnewijzer. In het midden van de zuil staat „Sic transit gloria mundi", met 't jaartal 1909. Het gedenkteeken staat in het park van Heckory House, in 'n schilder achtige voorstad van Baltimore, waar de schatrijke Braddy reeds jaren woont. Op de vraag hoe hij er toe komt aan vader Adam een herinnering te wijden, luidt het stereotype antwoord dat, nu zoo vele personen van twij felachtige verdiensten een gedenk teeken waardig worden geacht, hij het een eisch van billijkheid vindt dit ook voor onzen goeden stamva der Adam te doen, daar hij dan toch de eenige mensch is geweest wiens verblijf op deze aarde van grooten invloed is geweest op heel de inensch- heid. Ongetwijfeld: was Adam niet ge boren, dan zouden wij er even min zijn. De levenswijze van de eerste menschen zal evenwel wel wat anders geweest zijn dan die van het heden- daagsche menschdom. De „vooruit gang" en „beschaving" hebben heei wat nieuwe behoeften geroepen. Zeer eenvoudig leefde, de dezer dagen in haar paleis te Valparaiso overleden dona Juana Rosz de Ed wards, op twee na de rijkste, althans alleenstaande, vrouw ter wereld. (De rijkste zijn Hetty Green en mrs. As- tor). Haar dood wordt, meldt de „Tel.", als een nationaal verlies be treurd, en de regeering heeft voor deze vrouw van beteekenis een offi- ciëelen rouwdienst afgekondigd. „Misia Juana", zooals zij algemeen vertrouwelijk werd genoemd, gold als een soort nationale heilige, die vooral door de armen van Valparaiso haast verafgood werd. Zij oefende gedurende haar lang leven zij stierf op haar 76e jaar liefdadigheid op groote schaal uit, die haar jaarlijks verscheidene millioenen kostte, be heerde haar vermogen geheel zelf standig en was er bovendien schran der op bedacht, door geldelijke of fers en voordeelige relaties met de oudste aristocratie de macht der families Rosz en Edwards te ver meerderen, wier invloed in het land thans ontzaglijk is. De -zeer conservatieve vrouw, die oorspronkelijk van Engelsch Schot- sche afkomst was, heeft maar eens in haar leven Chili verlaten, en dat was toen zij voor de aanhangers van Hij had Charlotte aan zijn borst getrokken, en gekust en daarmee maakte hij volgens zijn overtuiging alles weer goed, wanneeer hij haar misschien beleedigd mocht hebben. Toen Lotty dé deur uitgegaan was met het niet nader te omschrijven drukkende gevoel, dat ze in den laatsten tijd dikwijls kreeg, wan neer ze met Nils samen was, zei zijn moeder Het doet het kind zoo'n groot genoegen, dat ze ons kan laten zien, hoe men bij haar den Kerstavond viert. Zij geeft ieder wat en is den heelen dag bezig geweest Zij geeft ieder wat Maar ik heb zelfs niet gedacht aan een uit- deeling van geschenken, ik heb niets voor haar. Dat is immers bij ons nooit mode geweestriep Nils ver drietig. Zijn moeder zag hem verbaasd aan, Maar je wist toch, hoe 't ge bruik in haar woonplaats was. Ik heb wel wat anders te doett dan aan zulke kinderachtigheden te denken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1