Dinsdag 29 Juli Onwrikbaar. No. 177 51e Jaargang. 1913. Maradlenst "üüiT binnenland feuilleton he Train helpt niet alleen maar verdrijft de Per doos f 0.65, iurg, en fr. na ont- v-ra. 6.,—, 6.20, 6.55 !0, 10.— 10.20, 10.40 13.30,1.—, 1.30* 1.55, 4.30, 4.50, 5.20 7 40, 8,20. nia 6.10, 6.30, 0, 9.50, 10.10, 10,30 N,m. 12.10, 12.45, IS.IG*. 3.40,4.10, 4.40 0, 7,10, 7.30,8—, 8.30 patten des Sondsus uit, (Station S.S.) 6.22* .44, 8.15, 11.12* [de Keersluis, de Paul Badhotel is reap. 5, later. 6.25, 9.23, 10.855, [18 en 11.15* naar Domburg6.45' 3.20, 6.07, 8.40 en Middelburg5.05*, 135,4.15, 6.55 en 9.37, ar Vlisaingan 5.05*. 15, 6.55 en 9.37*. rkt loopen alleen ak van 15 Mei toten |De treinen gemerkt! marktdagen te Mia- misj-Hiadelbnri! ark—Station Versa. 4.45a 6.05bg, 6.40b, 5g 9.30, lO.OPg, 30.40, L 12.10, 12 30g, 12.50, T0, 2.30, 2.50, 3.10g, 50g, 4.50, 5.10, f.3U, §5u, 7.10, 7.30, 7.60, ])5, 9.40,10.15, 10.50, larkt): 5.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.30g, ïl.50g, 12.10, 12.30, 150, 2.10, 2.30g, 2.50, 10, 4.30, 4.50, 5.10g, 30, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50, naar Station 5. I, 9.30, 10.10, 10.50, 10, 4.25, 5.15, 6.-, 40. Beliamypark5.30, 9.50, 10.30, 11.10, B0, 4.55, 5.40. 6.40 05 e. pluitend werkmans- slleen op weekdagen remise, niet verder dan de an goederen alleen 7.14 7.50 3 g; f s s-a. Fi 10.38 I> 11.38 10.52 8.67 8.20 9.47 8.54 1103 11.52 f>mt de boot later and. a. en b. Oberhaneen, naar 0-treinen loader ■ffinropseeobe tijd. 12.02 LISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts (weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De Kabinetscrisis. De „Nederlander" zegt uit zeer vertrouwbare bron te vernemen, dat dr. Bos aan H. M. de Koningin ont heffing heeft gevraagd van de op dracht om een Kabinet te formeeren uit de geheele linkerzijde. Of hem een nieuwe opdracht is gegeven weet het blad niet. De heer Schaper schrijft in „het Volk" een ingezonden stuk dat de meerderheid in de vergadering van voormannen der S.D.A.P. die het besluit heeft genomen om de porte feuilles niet te aanvaarden, nog zwak ker was dan oorspronkelijk is ge meld er zou namelijk iemand mee- gestemd hebben, die er eigenlijk geen recht toe had. Blijkens een bericht in de „N. R. Ct." heeft het Kamerlid de heer K. ter Laan medegedeeld, dat hij, indien hij daar aanwezig had kunnen zijn op de partij-conferentie zou hebben gestemd vóór het aanvaarden van de ministers-portefeuilles voor de S. D. A. P. Dan zou de stemmenverhouding dus geweest zijn13 tegen en 9 voor. Ware verder het lid der Eerste Kamer de heer H. van Kol op de conferentie geweest, dan zou ook hij hebben vóór gestemd. Dan zou het dus ge weest zijn: 13 tegen en 10 voor. In het „Volk" van gisteravond deelt de heer Schaper bovendien mede, dat in de partij-conferentie iemand, die tot de meerderheid behoorde, heeft medegestemd, zonder daartoe 't recht 1e hebben.Zoodoende zouden de cijfers dus eigenlijk geworden zijn 12 tegen 10 voor. Het komt meer en meer uit, dat een zéér sterke fractie in de S.D.A.P. zich met het gevallen besluit niet kan vereenigen. Des te zonderlinger wordt het afwimpelen van het congres. Van de oude, 7 man tellende Kamer fractie, is dus reeds van 5 leden bekend dat zij vóór de aanvaarding waren de heeren Vliegen, Schaper, Ter Laan, Hugenholtz en Duijs. Van den heer Helsdingen weten wij het nog niet. En de heer Troelstra was tegen ver moedelijk de eenige van de oude fractie. Dat is lichtelijk curieus I In het partijbestuur van 9 leden waren de heeren Schaper, Vliegen, Hermans en Spiekman vóór de aan vaarding. De heeren Mendels, Van der Goes en Wibaut zullen er (mèt mr. Troelstra) wel tegen geweest zijn. Is dus4 tegen 4. Rest de heer Van Kuijkhoff. Van hem is niet bekend, hoe hij er over denkt. De kans is echter groot, dat ook hel partijbestuur in meerderheid, zij het kleinst moge lijke, voor de aanvaarding der por tefeuilles was. Hoe dit zijast staat, dat in ieder geval 4 van de 9 leden er voor waren. 28.) Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 2 De anders zoo flegmatiek schij nende bewoners van beide landen nadden hun geestelijke en lichamelijke traagheid geheel afgeschud. Op de hoeven kreeg zelfs het dienstpersoneel zooveel vrije dagen als maar mogelijk was, om aan de algemeene pret deel te nemen en nie- mand bleef thuis, als hij niet nood zakelijk moest. Men vergat bijna, dat het Kerst- reest naderde, en deed dat te eerder, omdat de bewoners der streek veel minder den Kerstavond dan den Sint- Nikolaasavond vierden. Jan was eenige keeren op de Mo lenburg geweest, om te vragen, of Charlotte met hem ging schaatsen rijden. Ze had tot heimelijke voldoening van vrouw Jensen telkens geweigerd De z.g. Marxisten in de partij, die natuurlijk ijverig tegen ageerden, kun nen tevreden zijn. Het curieuse is echter, dat zij ditmaal onder leiding stonden van mr. Troelstra, aldus zegt „de Tel.", waaraan deze be schouwing is ontleend Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zondagmorgen met gevolg de godsdienstoefening bij in het kerkgebouw van het Ned. Luth, Genootschap te Apeldoorn onder ge hoor van ds. J. Bergman uit Rotterdam. Deze had tot tekst gekozen Hand. 8 26—40. Gezongen werden Gez. 5 1 en 2, Gez. 184 3 en 4, Gez. 258 1 en 2 en Gez. 183 3 en 4. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen van 1 tot 3 Augustus op Soestdijk zijn ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin moeder. Z. K. H. de Prins vertrekt 7 Augustus a.s. naar Mecklenburg. Soldaat Berganslus. De hoefijzer-correspondent van het „Hbl." schrijft Soldaten, salueertEen van uw beste kameraden gaat daar heen voor goed. Hij was uw generaal Ja maar in zijn hart bleef hij soldaat. Soldaat van de oude garde, van het IJzeren Regiment, een „snorrebaard" die in Napoleon's tijd kon hebben geleefd ....alleen met heel wat meer ontwik keling, heel wat hooger intellect en fijnere beschaving dan de meeste van Napoleons generaals bezaten. Maar in het militaire napoleontisch nog, met de oude legeridealen en met de oude legertucht. Hij moest wel zoo wat mee, op 't laatst van 't ministe- rie-Kuyper, in den nieuwen koers. Moest die bezuinigingscommissie die wel eigenlijk op hervorming uit zou gaan, wel slikken. Maar van harte ging 't niet. Wien, die 't heeft bij gewoond, heugt niet nog, uit't voor jaar 1902, dat tegenstribbelen tegen de oppositie van Seret en Staalman bij de behandeling der pensioen wetten Hoe telkens toen zijn stram me, strenge opvatting botste tegen de ai wat leniger begrippen van die twee waarvan er één toch óók een „snorrebaard" was 1 Bergansius had te veel tact om ruw te zeggen wat hij meende, maar hij bracht het toch in heel zijn doen en spreken uit. De Kamer, vooral de Tweede Ka mer, heeft vaak tegenover hem ge staan. Maar vaak ook wist hij, door zijn gemoedelijk eri eenvoudig spre ken, met een zoet lijntje haar te brengen waar hij heen dreef. En door zijn groote kennis. De kleinste kleinigheid van kleeding of van voeding bleek hij steeds even zonder Nils wilde ze maar liever niet gaan. Eindelijk echter bracht Jan een briefje uit de stad mee, waar hij Nils „toevallig" zei te hebben ontmoet, en in de weinige regels verzocht Nils zijn verloofde om Jan's geleide aan te nemen en hem als den vorigen keer te ontmoeten. Charlotte's gelaat straalde van blijd schap. Maar toen ze de kamer uitging om voor Jan een kopje te halen, zei vrouw Jensen Jan, mijn jongen, wat is toch eigenlijk de reden, dat je samen komsten in orde tracht te brengen, waarbij je dan zelf overbodigjwordt Hij zag haar flink in de oogen. Als ge het dan wilt weten, tante, ik wil zorgen, dat Nils zijn beschermengel niet vergeethij is zoo op de jacht naar geld, dat de verloving voor hem heelemaal bijzaak wordt. Of ge er goed aan doet met de deur voor hem gesloten te hou den, dat moet gij beter weten dan ik. De oude vrouw, die er, sedert Charlotte in haar huis was, veel vriendelijker uitzag dan vroeger, be gon plotseling hard te lachen. goed te kennen, even snipt te heb ben nagegaan en even vast te heb ben ingemetseld in de ijzeren geheu genklassen van dat krijtwitte, oude, krasse kopje, als 't grootste iegerplan. Toch was hij niet de man die slechts de boomen zag en niet het bosch. En hier, hier is het punt waar de soldaat den veldheersstaf haalt uit den ransel en als generaal zijn kracht toont. Een plan Bergansius kon het maken en 't uitvoeren ook. Wat er in 1903 voor goeds gedaan is door het ministerie-Kuyper. niet de legis- latie, maar de mobilisatie, dat is aan Bergansius te danken. Wij meenen dat te mogen zeggen zonder jonge ren, die destijds naar zijn inzicht en instructie hebben gearbeid, iets te na te komen. Een man van doen, van goed en nauwgezet en simpel handelen was hij trouwens heel en gansch. Dat maakte dat lange en breede praten in de Kamer (waar hij toch zoo thuis was) hem heel vaak ironisch grim- melen deed om zooveel praats van velen, die er min van wisten dan zijn pink. Wie bij de debatten over 't Militaire Straf- en Tuchtrecht in zijn buurt geweest zijn, hebben me nig smalend woord, dat tusschen snor en lip bleef grommen, kunnen hooren. En toen het amendement-De Waal Malefijt was aangenomen en de kleine Excellentie, na bits de lin ten van zijn portefeuille dichtgesnokt te hebben en de groote tasch te hebben afgesloten met een ruk van nu-is-'t-uit, werd aangesproken door een jeugdige militair lid dat een hooge borst opzette toen snauwde dat kordate generaalke plots dien jongeling toe „U kent uw reglemen ten niet meneer"en liet hem heel bedremmeld staan. Maar overigens kon hij veel ver dragen op twee dingen naMen mocht niet raken aan de eer van 't leger en niet twijfelen aan zijn hart voor den soldaat. Op beide punten ging 't vaak tegen de socialisten. Ad rem heeft hij zoo eens want hij was, schoon geen redenaar, wel ter tale en zeer slagvaardig toen de heer Schaper laatdunkend had ge sproken van de vlag als een „lap," weerom gevraagd of dan die afgevaar digde niets voelde voor zijn „rooie lap". Maar 't kregelst werd hij als hem, uit leelijk onverstand, want het was waarlijk wel zéér onverdiend, verweten werd, dat hij zich om het lot der minderen niet bekommerde. Dan kon den vaak zijn oogen bliksemen onder de opgebogen witte brauwen en de hoeken van zijn mond vinnig trekken onder den geduchten knevel. Dat kon hij niet verdragen. En het heugt ons nog zoo goed, hoe hij, toen we eens op 't departement met hem te flbonnements- fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Als je vleugels hadt, Jan, zou ik je voor onzen beschermengel kun nen houdenschertste ze. ja, als, tanteGe gelooft niet, hoe vaak ik aan het woordje „als" denk Maar lach vaker zoo Ik heb u, geloof ik, nog nooit zoo zien lachen als vandaag, Ge wordt er werkelijk jonger door Toen Charlotte des namiddags in haar eenvoudige kleeding op haar- geleider wachtte, zei Nils' moeder Onze Antje heeft van vrouw Wontje gehoord, dat Dina zich een prachtige, met peis gegarneerde flu- weelen japon uit de stad heeft laten komen. Zij is reeds verscheiden kee ren op het ijs geweest en altijd om ringd door een aantal jonge mannen. Nu ze weten, dat Nils niet naar Di- na's hand dringt, treden ze moediger op. En ik beu \an harte blij, dat ze jou niet meer krenkt. Goede moederzei Charlotte en kuste de oude vrouw inpulsief het was de eerste maal, dat ee zich zulk een teederheid veroorloofde. Vrouw Jensen wist blijkbaar niet recht, welke houding ze nu wel moest aannemen; ze zag verlegen, maar spreken kwamen over 't Kamerwerk, zich juist geërgerd en verdrietig toonde over dat deel van zijn taak, dat moeten hooren van zoo onverdiend verwijt. „Vroeger had ik er nog plezer in", zoo zei hij ongeveer, „maar tegen woordig wordt je 't werk vergald door zulke praatjes. De lust vergaat je om te probeeren iets tot stand te brengen." Dat toch de Kamer hem heel hoog hield en, bij aiie zucht tot oppositie, grooten eerbied had voor zijn karak ter en zijn kennis, dat is gebleken o.a. nog bij dien begrootingsaanval van den heer Marchant toen deze spreker hulde bracht aan de figuur die daar zat aan de groene tafel, als aan een kloek en eerlijk tegenstander, de incarnatie, onvervaard en pittig, van geheel een stelsel. Trouwens, dat Bergansius eenvoudig weg, en zonder ijdelheid, berghoog verheven boven alle kleine intriges, deed wat hij naar zijn geweten en zijn beste weten dacht te moeten doen, dat was reeds lang gebleken sedert hij, in 't kabinet-Mackay, een voorstel van den Persoonlijken Dienstplicht deed en daarmee stond..., en viel. En daar mee lijmecht inging tegen de over- groote meerderheid van zijn geloofsge- nooten. Hard werker, streng voor zichzelf, veel strenger dan voor andeien (al had hij 'n vaste maar gerechte hand), eenvoudige maar schrandere geest zoo heeft Bergansius zijn land gediend, zoo stram en eerlijk als een braaf sol daat van den ouden stempel, die niet van zijn post gaat, ook al zou men hem vergeten. Soldaten salueertEn gij, politici, neemt den hoed af. Laat die figuur met diepen eerbied en ontroering langs uw geest voorbijgaan. Dat was Bergansius, een eerlijk man en braaf soldaat. Tweede Kamerverkiezingen. De vrijzinnig-democratische kies vereniging „Burgerplicht" en de liberale kiesvereeniging te Groningen stelden als candidaat voor de Tweede Kamer (vacature dr. Bos) den heer mr. 1. Limburg (vrijz.-dem.). Door de besturen der rechtsche kiesvereenigingen in het district Gro ningen is, naar de „Standaard" meldt, besloten voor de vac.-dr. Bos geen candidaat te stellen. Ook zal den leden geadviseerd worden, zich van stemming te onthouden. Nationale dankbetooglng gemeente-ambtenaren. Aan den feestmaaltijd gevolgd op de dankbetooging te 's Gravenhage gehouden op initiatief van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambte naren, zat ook aan mr. Kolkman, streek Lotty liefkoozend over de wangen. En toen zei ze alsof ze het jonge meisje wilde beloonen Lotty, onze Nils kan de Kerstda gen bij ons op bezoek komen. Hoor je op bezoek O, moeder, moeder, hoe zul len we u danken jubelde het jonge meisje. Daar kwam Jan het heem op. Maar wat hield die daar achter zijn rug? Een KerstboomO, hoe heer lijk, hoe oplettend Meneer Bege- mann denkt toch maar aan alles riep Lotty en lachte van geluk. Koopman Bartels heeft een heele lading denneboomen laten ko men, op risico, zegt hijwant mode is het bij ons nu juist niet. Maar de denneboomen gaan van de hand als versche broodjes. Toen dacht ik juffrouw Ehrik is gewoon op Kerst avond een denneboom te hebben en v«or moeder en Dina heb ik er ook maar een gekocht. Dat heb je goed gedaan, Jan. Maakt nu maar, dat jullie wegkomt riep vrouw Jensen. Charlotte was thans met haar minister van financiën. Deze dankte voor de der regeering geboden hulde. De minister wees inzonderheid ook op de verdiensten van de heeren Drucker en Treub, die als Kamerleden door de indiening in 1905 van de bekende motie, deze zaak aan het rollen brachten. Ook aan de hoofdambtenaren, die aan de voorbereiding hebben meege werkt, is veel dank verschuldigd. De wetten zijn zeker niet volmaakt. Verbetering is echter zeerwel mogelijk. De regeering is vooral ook tot stand gekomen door het krachtig streven van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, aan wien spre ker mede hulde bracht. De minister sprak den wensch uit, dat de ge meenten zoo weinig mogelijk van haar recht van verhaal op de ambtenaren zullen gebruik maken. Ook sprak de heer Treub, die uit voerig hulde bracht aan zijn politieken tegenstander,den minister van finan ciën, voor veel wat hij op politiek neutraal terrein heeft verricht en stelde, zoowel op den minister van financiën ais op diens ambtgenoot van binnen- landsche zaken een dronk in. De heer Mulder, directeur van het Pensioenfonds, waarschuwde vooral in het belang van vrouw en kinderen, ernstig tegen het gebruik maken van de wetsbepaling, welke toestaat zich aan de werking van de wetten te ont trekken. Kardinaal van Rossum. In de stad zijner geboorte Zwolle is Z. E. kardinaal Van Rossum Zaterdag door duizenden begroet. De ontvangst van de zijde van het publiek was gelijk aan die van een vorst. Den geheèlen Zondag was het ep straat goed te merken, dat Zwolle een buitengewoon man herbergde. De katholieken kwamen natuurlijk in buitengewone getale op en de kerken prachtig versierd, waren eivol. Zondagmiddag te vier uur bezocht kardinaal Van Rossum eerst zijn pleeg vader, L. A. Jansen, een eenvoudig kuiper, op den Diezerpoortendam en daarna zijn oom, J. van Rossum, Tho mas a Kemperstraat, waar verdere familie gelegenheid kreeg den prelaat te ontmoeten. 's Avonds was Z. E. de gast van mr. P. A. van der Biesen, op wiens villa een 800 leden van verschillende corporaties een ovatie brachten met muziek, vaandels en banieren. Een illuminatie, „hulde aan onzen kardinaal", verlichtte de mooie gracht bij het buiten. Een onafzienbare rnen- schenmassa woonde de huldiging bij. Zondag was de eigenlijke huldi gingsdag, die voor den kerkvorst, uitsluitend in de prachtig versierde kerken, werd gevierd. Bij het plechtig „buurman" al heel goed bekend.'Ze babbelden onbevangen en vergenoegd met elkaartoen ze bij de tent kwa men, was Nils er nog niet. Hij liet heden ook tamelijk lang op zich wachten. Ze liepen in de nabijheid van de rivier heen en weer en zoch ten Nils met de oogen. Daar is Dinariep Jan plotse ling en groette zijn zuster, die in een zoo smaakvol en rijk toilet, omgeven door verscheiden heeren, voorbijgleed en er heden zooveel beter dan anders uitzag, dai Charlotte haar nauwelijks herkend zou hebben. Ze knikte en liep verder. Nog een maal kwamen ze haar tegen thans kon Charlotte haar nauwkeuriger op nemen. Van voren hing het haar in krulletjes om het al te breede voor hoofd een zeer groote Rembrandt- hoed met vele veeren paste bij den vorm van haar hoofd en de lengte van haar lichaam de zwarte, flu- weelen japon zat zoo voortreffelijk, dat men Dina Begemann een in 't oog vallend deftige dame kon noemen. Naast haar gevoelde Charlotte zich heel onbeduidend (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1