kmcesren. faalschappi Maandag 28 Juli Onwrikbaar. Paling 1913. binnenland feuilleton No. 176 51e Jaargang. IANSSEN. IWING! 11 DER EI1K lothesk fyir den handel. ïinkool 5 a 24 O orellen 18 a 23 >ozen 7 a 19ct.Dp tomaten 17 a gehouden veiik, iging „Walcheren ie volgende prijZ{|) rite f2.40 a f3.2o I a f2.60, school! .2, muizen f U fl-20, Codle hs per H.L., kruis. L, spruitjes 65 ct imskinderen f 1.20 m Baas (peën) 45 b„ alles per 5 iitei ct. per mandjj ft., bloemkool 8 j 6 a 9 ct., savoiin vitte kool 6l/a ci dijvie 1 a 2'/acl 1 ct. alles per stuk .ct. per 100 stuks^ 65 ct., snijboonen >er grietje, spinazie 8 ct., tuinboonen J>5 a 115 ct., alles 24 a 35 ct., peulen nandje, peen 51 ct., rapen 3 a 6 r 2 ct., rhabarbei a 4 ct., pieterselie 3 ct., kunne l j lies per bos. •NTIËN kP te Vlis. |12 Augustus verkoopen en Stallen |n de Helle< te Vlissin. lik geweest 7r. de Wed, >S. aanvoer. Zalm, Nieuwe Kreeft, Sardines, ]ig enz. 'ilephoon No. 143 inadruppels It om Kinapraepft- |t aan den man te praat roode doozen. Wanning, doch jffiKinadruppels" of f fabriek afkomstig leeds ladruppels 1 f 0.75. T I A". STEEBAK. goedgekeurd in kap. f 100.000, 2ANDAG Jr. hiten, Spiegels |tegen het geval door onvoor- iligheid, straat- ge premiën. ir Zeeland, irschotten jaunsrur voor- 2T1CUL1ERE Delprats?n ooruren vai kRKT 43-45 foon 119. nieuwste machine*' >EKEN, |z. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 14 regels 0.40. Voor elke regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. ^VerschHnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Aöonnemenls- fiduerienfiën op zeer uoordeelige uoorioaarden. Een zakenkabinet. De „Tijd" is van oordeel, dat een zakenkabinet de eenige oplossing is om uit de moeilijkheid te geraken. Na een zucht van verlichting te hebben geslaakt niet binnenkort „so cialisten, d. w. z. principieele vijanden van Staat en Maatschappij - aan het hoofd te zullen zien van belang rijke departementen van landsbestuur en dat het H. M. de Koningin niet zal worden opgelegd, als raadgevers der kroon te moeten ontvangen man nen, welke, ook door hunne verhef fing tot de hoogste ambtelijke waar digheid, niet zouden opgehouden hebben, de verklaarde vijanden te zijn van hare dynastie en het door haar vertegenwoordigde gezag, beantwoordt het katholieke orgaan de vraag „Wat nu als volgt„Geen kabinet, gevormd uit de geheele lin kerzijde liberalen en socialisten. Geen concentratie-kabinet, hetwelk, onder liberale vlag varend, alleen steun zou vinden bij de liberale minderheid geen concentratie-kabinet ook, het welk, om zeker te zijn van de stem men der socialisten, in hoofdzaak zich tot de uitvoering van het socialistisch program zou te bepalen hebben. Wij gelooven, alle mogelijke mid delen, welke tot oplossing der be staande crisis kunnen leiden, hier mede te hebben opgesomd, met uit zondering van éen enkeleen zaken kabinet. Als alle andere middelen, om tot uitkomst te geraken, onmogelijk zijn gebleken, zal men vanzelf wel tot dit laatste zijn toevlucht moeten nemen. Want een zaken-kabinet, wat men overigens ook er tegen moge aan voeren, heeft althans dit op de ove rige combinatiën voor, dat het wèl mogelijk is. Het komt hier slechts op het wil len aan. De ministers in dergelijk zaken-kabinet zouden personen moe ten zijn, die in den politieken strijd van den laatsten tijd weinig op den voorgrond zijn getreden en zouden dit kan na de uitspraak der stem. bus wel niet anders moeten be- hooren tot de linkerzijde. Het arbeidsveld van zoodanig ka binet zou, als vanzelf spreekt, gele gen zijn in de neutrale zone. Maar ook in die zöne zou door ministers, die nuttigen arbeid wenschten te verrichten, volstrekt niet vergeefs naar zoodanigen arbeid behoeven ge zocht te worden. Voor elk departement zou, meenen wij; zender veel moeite een schoone en volstrest niet eng beperkte taak zijn aan te wijzen," Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 27.) ia, dat had ik ook wel kunnen denken. De vossen heeft hij dus ge- |köchtNatuurlijk heb ik mijn geld m de zaak gestoken daarvoor ben ik nu de compagnon van Stahlberg he' SP']T me alleen maar, dat ik "•et vijfmaal zooveel fourneeren kon. Up deze manier sprak Nils een neele poos door, terwijl ze op het eenzame kanaal liepen. Hij dacht er met heimelijken tri omf aan, dat Jan indertijd op den dijk met zooveel geestdrift over Char lotte had gesproken. Die vischte nu achter het net. Maar Nils sprak daar over nu geen enkel woord en vroeg alleen maar - Hoe is Jan wel Laat hij zich met uit over Dina uNeen; alleen toen je moeder naar haar vroeg maakte hij de opmer- ■»ng, dat eigenlijk niemand Dina recht En het blad voegt erbijDe vraag bij dit eene en andere is eenvoudig, of men zich van de linkerzijde zou willen verstaan met rechts. Wij voor ons gelooven, hoewel wij daaromtrent alleen kunnen spreken voor ons zeiven, dat, werd van links een ernstige stap in die richting ge daan, men bij de rechterzijde niet tevergeefs zou aankloppen. Het „Centrum" schrijft: De „Nieuwe Ct." komt met het denkbeeld van een extra-parlemen- iair Kabinet, samengesteld uit man nen „bij wier namen men niet aller eerst aan een politieke richting denkt en die dus eerste voorwaarde buiten het afgetreden ot komende parlement moeten gezocht worden". Zulk een ministerie zou zich niet „van den beginne af aan" moeten voordoen als een „verkapt Concen tratie-kabinet", terwijl de totstand koming zou moeten geschieden „bui ten eenige aanraking met de S. D. A. P." Dit advies komt dus in hoofdzaak neer op de vorming van een (links) zakenkabinet. Er wordt alleen een andere naam gebruikt. Groot onder scheid maakt dat niet, terwijl het bovendien twijfelachtig schijnt, of het een voordeel zou zijn alle parle mentariërs of gewezen parlemen tariërs van de Kabinetsformatie uit te sluiten. De partij-groepeering, de politieke kleur, moge in het parlement 't sterkst of duidelijkst tot uiting komen, zij beperkt zich geenszins tot de wan den der Kamer, maar wordt ook zeer geprononceerd daarbuiten ge vonden. Een extra parlementair Ka binet is daarom lang niet hetzelfde als een kleurloos Kabinet. Op de een of andere wijze moet trouwens welke de formatie ook zij de po- iitreke gezindheid, de koers, de richting tot uiting komen. De duur van ministerieele crisissen. Omdat nu reeds een maand ver- loopen is sedert het ministerie-Heems kerk de aanvrage om ontslag heeft ingediend en er nog niet het minste vooruitzicht is, dat de crisis spoedig zal zijn opgelost, heeft „Zelandia" eens nagezocht hoelang de laatste crisissen hebben geduurd en als ge volg daarvan kan het volgende lijstje worden gemaakt Aanvrage ontslag. Benoem. Duur. 1888 26 Maart. 20 April. 25 dagen. 1891 10 Juni. 21 Aug. 72 1894 28 April. Mei 10 1897 30 Juni 26 Juli 26 1901 1 Juli 31 Juli 30 1905 3 Juli 17 Aug. 45 1907 17 Februari 8 April 51 1907 24 Dec. 12 Febr. 1908 50 begreep. Nu, dat kan ik mij voorstellen. De trots der Begemann's laat niet toe, dat ze van hun teleurstelling doen blijken. En Dina kan er in plaats van één wel tien krijgen. Hoe is Jan tegen jou? Erg kiesch, Nils. Hij blijft trouw voor jou partij kiezen en noodigde mij daarom tot schaatsenrijden uit. Je moeder merkte het dadelijk en hij ontkende het ook volstrekt niet. 't is een goeie kerel, die Jan Een beetje meer verstand zou hij wel kunnen gebruikenheel helder is hij hierboven niet, zei Nils met een glimlach en tikte tegen zijn voor hoofd. Ze waren intusschen omgekeerd en geraakten weer in den grooten stroom op de ijsbaanhet gewoel was daar nog veel grooter dan stiaks. Ik wou, dat we Jan maar spoe dig vonden ik heb beloofd om half vijf op het kantoor te zijn, zei Nils en keek zoekend rond. Zoo spoedig al, liefste klaagde Charlotte. Ja, mijn kind, daar zul je nu aan moeten wennen. De zaak is de Begrafenis luit.-gen. Bergansius. Zaterdag had te 's Gravenhage de begrafenis plaats van liet stoffelijk overschot van luit.-gen. Bergansius op de R.-K. begraafplaats. De lijk stoet werd opgewacht door de min. Taima, Coiijn, Kolkman en De Waal Malefijt, de ond-ministers Cool en Staal, verschillende Eerste- en Twee de Kamerleden, vele actief dienende en gepensionneerde opper- en hoofd officieren, den Commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland en den plaatselijken commandant, terwijl de oud-minister Loeft in een der rijtui gen in den stoet was gezeten. Op de begraafplaats speelde de Konink lijke militaire kapel Chopin's treur- marsch. Pastoor Bergansius verzocht namens de familie den vertegen woordigers der Koninginnen en van den Prins den dank der familie over te brengen. Hij dankte voorts de aanwezigen voor hun groote belang stelling. Nationale Kiezersbond in Nederland. Naar „de Fakkel" verneemt, zal de Nationale Bond van Protestantsche Kiezers in Nederland binnenkort worden gereorganiseerd tot den Na- tionalen Kiezersbond in Nederland. Aan de hoofdbeginselen van den ouden Bond zal worden vastgehou den. Een nieuw beginselprogram is ontworpen en zal spoedig aan de goedkeuring van een aigemeene leden vergadering onderworpen worden. De voornaamste artikelen van dit ont- werpprogram van beginselen luiden aldus Art. 2. a. De Bond stelt zich ten doel De middelen te beramen om langs den weg eener zuivere nationale politiek het algemeen overwegend protestantsch karakter van ons volk getrouw te bewaren en de onder Gods zegen en onder de leiding der Prinsen van Oranje, met hun goed en bloed gekochte vrijheid van gods dienst en geweten tegenover clerica- iisme en heerschzuchtig materialis me, van welken aard ook, te hand haven. b. De belangen en historische rechten der Nederlandsch-Hervormde Kerk, welke nog altijd de Vader- landsche Volkskerk mag worden ge noemd, met inachtneming van de door andere gezindten verkregen rechten met kracht voor te staan. c. Het onderwijs aan de kinderen van ons volk gegeven, zoomede het meer wetenschappelijk en vakonder wijs, op een hooger geestelijk en maatschappelijk peil te brengen, niet door wijziging van maar in ver band met de bestaande wetgeving. d. De politiek van regeering en levenstaak van den mande liefde steelt een deel van den tijd, die aan plichten besteed moest worden. Een zeker Franschman noemt de liefde van den man „slechts een episode Nilsom 's hemels wil, het schoonste, heiligste dat we in ons leven hebben Schoonste Heiligste En het meest tijdroovende, als men geld wil verdienen. Trek nu maar geen lipje En tranen ook Hoor eens, Lotty, je moet ter wille van mij wat prozaïscher leeren denken. Als stu dent is ieder vroolijk en zorgeloos, maar thans moet ik mijn moeder be wijzen, dat haar jongen geen jongen meer is, doch een man, die besloten heeft om vastberaden zijn eigen weg te gaan. Daar komt Jan Begemann. Het was een haastig afscheid. Uit Nils' oogen spiak hel verlangen om zoo spoedig mogelijk weg te komen. Jan vroeg niet, of Charlotte zich goed had geamuseerd; hij vond het onkiesch wel te doen. Zwijgend liepen Jan en Charlotte weer naar de groote tent. Maar toen ze lang bleef zwijgen en hij eens tersluiks naar haar keek, bemerkte wetgeving in zulke banen te leiden, dat 's lands bestuur en wetgeving niet telkens opnieuw van een toe vallige meerderheid in de volksver tegenwoordiging afhangen, doch in een uniforme bedding worden geleid. e. Het nationaal gevoel en onze saamhoorigheid als Nederlanders te verheffen en te versterken. f. Met kracht ijveren niet alleen voor vrijheid van godsdienst en ge weten, maar ook van handel en nij verheid, zoomede van geheel ons economisch bestaan, en niet minder op een voortdurende verheffing van het staatkundig-, maatschappelijk-, geestelijk- en godsdienstig leven van ons volk in al zijne schakeeringen en geledingen. g. Onze nationale veer- en weer kracht in elk opzicht zoo hoog mo gelijk op te voeren en de indivi- dueele geestelijke economische span kracht door onderwijs en opvoeding, door plichts- en verantwoordelijk heidsgevoel, maar niet minder ook door verhooging van het algemeen arbeidspeil ten bate der gemeenschap blijvend te verheffen. h. Onze plaats als Koloniale Mo gendheid te handhaven en mede te werken aan de geestelijke en econo mische verheffing van geheel de be volking van Oost- en West-indië, ook van den inlander. In artikel 3 wordt verder vastge steld, dat de Bond, hoewel staande op Protestanfsch-Christelijk stand punt, niet is een kerkelijke partij, zoodat het 'lidmaatschap niet afhan kelijk is van het behooren tot eenig kerkgenootschap of het onderschrij ven van eenige kerkelijke belijdenis. Verder dat de Bond is voor even redige vertegenwoordiging, vooral met het oog op het vroeger of later te verwachten algemeen kiesrecht, en tegen alle coalities en concentraties, die tot tegennatuurlijke stembus- accoorden aanleiding geven, niet het minst ook tegen alle vermenging van godsdienstige belijdenis en politiek, wat niet anders dan schadelijk voor het geestelijk en zedelijk leven van ons volk kan zijn. De Bond is voorts tegen alle pro tectionisme, hetzij direct of indirect, vóór algemeenen persoonlijken weer- plicht en tegen hen die het vaderland niet voldoende zouden willen be schermen. Onze koloniën wil de Bond zóó bestuurd zien, dat de zoogenaamde, „gedwongen kerstening" welke de laatste jaren in Indië wordt toege past, als zijnde schadelijk voor ge bied, bevolking en bestuur, volkomen komt te vervallen._ Vrijwillig Militair motorrijdersbond. Door den minister van oorlog zijn verschillende bepalingen ter kennis hij, hoe teleurgesteld ze was, en hij begon van Caecilie Wohland, het bakvischje, te vertellen. Langzamerhand kwam er een glim lachje op haar gelaat en plotseling moest ze luidkeels lachen. Zoo traden ze met opgeruimde ge zichten de tent binnen. Jan zocht en vond weldra een stil hoekplaatsje en Charlotte dronk met welbehagen de thee, die hij haar liet brengen. Komt Nils morgen weer vroeg Jan eindelijk voorzichtig. Ik heb hem niet gevraagd. Hij zei, dat hij het zeer druk had en aan zijn plicht.... Zijn wenschen moest opoffe ren, vulde Jan aan, toen ze ophield en verlegen naar een woord zocht, dat niet zou verraden, hoeveel bit terheid er in haar hart was. Daar heeft hij groot gelijk aan, juffrouw Ehrik, het zal hem moeilijk genoeg vallen. Charlotte gevoelde weer een har telijke dankbaarheid voor den groo ten tact, waarmee Jan altijd datgene wist te zeggen, wat haar geruststelde Spoedig daarna vertrokken ze. Jan bracht Charlotte naar vrouw Jensen van de landmacht gebracht, in verband met de oprichting van een vrijwillig militair motorrijderskorps en een vrij willig militair automobieikorps. Deze korpsen zullen ieder, met inbegrip van den commandant, bestaan uit ten hoogste 120 leden. Tot het lidmaatschap kunnen bij de oprichting worden toegelaten resp. de mannelijke leden der Ned. Motorwielrijders-ver- eeniging van 18 jaar en der Kon. Ned. Automobieiclub van 21 jaar. Zij moeten de beschikking hebben over een naar behooren uitgerust motorrijwiel resp. automobiel. Het lidmaatschap wordt verkregen door het aangaan van een overeenkomst waarbij de chef van den generalen staf of een door die autoriteit aan te wijzen pfficier optreedt als gemachtigde van der minister van oorlog. Aanmelding voor het lidmaatschap geschiedt rechtstreeks aan het bestuur, resp. van de Ned. Motor wielrijders- Vereeniging en van de Kon. Ned Automobielclub, dat gerechtigd is ook niet-leden, die aan de gestelde eischen. voldoen, als lid voor te dragen. Tot het verrichten van de dïenst- oefeningen worden de leden van het Motorijderskorps bij korpsen of onder deden van het leger ingedeeld. De verdeeling bij mobilisatie van de automobielen over de verschillende staven van het leger wordt geregeld door den chef van den generalen staf in overleg met den commandant van het korps. De leden zijn gehouden, wanneer de militie buitengewoon onder de wa penen wordt geroepen, zulks als ook voor hen geldende te beschouwen en hun aangewezen oorlogsbestemming te. volgen. De Kon. vereer.iging „Het Eerefee- ken voor Belangrijke Krijgsverrichtin gen", is voornemens, om ter gelegen heid der viering van Neerland's on afhankelijkheid, hare oud-strijdmak kers van Bronbeek een officieel be zoek te gaan brengen. Door de wel willende medewerking van verschil lende autoriteiten en den heer direc teur-generaal der staatsspoorwegen, is de vereeniging door vrij vervoer heen «n terug, m de gelegenheid gesteld dit voornemen ten uitvoer te kunnen bren gen. Na het bezoek op Bronbeek gaaê de vereeniging per boot naar Wes- terbouwing en omstreken, om daarna naar Arnhem terug te keeren en ge zamenlijk te middagmalen in het restaurant Riche, dit laatste geheel op eigen kosten, aangezien, de statu ten niet toelaten gelden uit de kas voor dergelijke doeleinden aan ie wenden. Na afloop van het diner gaat' de vereeniging te 8 uur weer naar de residentie terug. en bleef daar nog een kwartiertje praten. Hij vertelde, dat alle ken nissen Nils' geluk prezen, die zoo spoedig met Stahlberg in nauwe aanraking was gekomen en dat deze had verklaard, dat Nils Jensen uit het hout was gesneder, zooais hij zijn menscher, moest hebben, in telligent in elk opzicht. Hoe donker het gezicht van me vrouw Jensen ook stond, de woorden van Jan waren toch balsem voor haar hart. De oudste menschen van de streek konden zich niet herinneren, dat ze ooit zulk een vroegen en strengen winter hadden gehad als dit jaar. Ge lukkig heerschte er dagen achtereen windstilte, zoodat het pleizier aan 't schaatsenrijden letterlijk tot harts tocht werd. Veraf wonende Hollanders kwa men langs de kanalen om hun Frie- sche bloedverwanten te bezoeken heele gezelschappen maakten toch ten naar Holland en vrienden, die elkaar in lang niet hadden gezien, maakten van het mooie ijs gebruik om elkaar te ontmoeten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1