D Vrijdag elvaart 25 Juli Onwrikbaar. AN ZONEN. No. 174 51e Jaargang. 1913. MAUW, "binnenland feuilleton tids- '.ebloem. GERS, HIEUW S HVIER. iurg, 10 ct. pet ons. IRAAM groenendijk in nieuwen- t sarazijn- fin deze Courant belioofi een 811 PWSCHE ier VLISSINGSCHE COURANT M iorsfaandoe- J terstond. 1.25. len franco na tie km m oud. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- Aduertenfiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. mach° -slaafse EMEE- EVER* it kering tot rden wor- tijen zich |atschappij 19. VRIJDAG van Jirk 14 (bo ven) ;eteekende maak) rde publiek van dat [hij met zijn standplaats heeft k, tegenover het mis. aanbevelend, t. YINKE. AT p. ons f 0.20 fO.20 ende \H-G10E1E10IJK. De politieke toestand. Het „Hbl." geeft de volgende be schouwing over „de komende re- ^Difraadgevers van de Koningin zijn thans voor'n moeilijke keus geplaatst immers een andere combinatie \an minderheden, die een regeeringspartij zou kunnen vormen, schijnt niet goed mogelijk. Wij denken er met aan ons bij hen te voegen, die thans in het openbaar mede adviseeren, doch wij meenen wel de verschillende mogeljke op lossingen van de politieke moeilijk heden van den dag eens te mogen nagaan. Zoo talrijk zijn zij niet. Een kabi net uit de geheeie linkerzijde is onmogelijk geworden. Een rechts kabinet heeft geen meerderheid. Een concentratie-kabinet heeft geen meerderheid. Ja wacht even. De sociaal democraten hebben gesproken van waarborgen, welke zij geven zouden om een concentratie-kabinet het re- geeren mogelijk te maken, mits dat eerlijk het concentratie-program zou trachten uit te voeren. Ja indien dat ernst is, indien de sociaal-democraten zich werkelijk offers willen getroosten voor het verkrijgen van algemeen kies- K recht... Maar, hebben wij niet reeds gelezen, dat zij beloofden tegen een i oorlogsbegrooting te zullen stemmen, wanneer de voor 's lands defensie verantwoordelijke concentratie-minis ter meent in het belang van 's lands veiligheid iets meer geld op die be grooting te moeten uittrekken Het is natuurlijk mogelijk, dat zulke waarborgen voor het leven van een concentratie-kabinet gegeven worden, dat inderdaad die oplossing nog mogelijk blijkt, maar waarschijnlijk lijkt het ons niet. Is dus geen partij-kabinet, geen kabinet dat eenig vast politiek program helpt uitvoeren mogelijk, dan blijft slechts een zaken-kabinet over. Wij moeten echter erkennen, dat wat in de laatste dagen gezegd en geschreven is, ons aan de levensvat baarheid van een liberaal zaken kabinet heeft doen twijfelen. De sociaal-democraten zouden het bij een groeiende oorlogsbegrooting en minister Colijn voorspelde reeds mijn opvolger zal, of hij tot de rech terzijde behoort dan wel liberaal is, deze begrooting wéér hooger op moeten voeren bestrijden en de kerkdijken hebben bij monde van dr. Kuyper reeds beloofd alles te zullen doen om het kabinet te doen vallen. Wij betwijfelen of zulk een zaken kabinet, dat toch als liberaal gedood- It mijn 3 ollen. en >ctoren steeds een heilzaam ioor zwakken dat wij reeds lit artikel hebben aliteit elke andere lende winkelier ijgbaar a 12 ccn> 25.) Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) u ,'ladden thans den dijk bereikt en beklommen. De sneeuw was be vrorenJan reikte Charlotte de hand en hielp haar. Een verrukkelijk schouwspel vertoonde zich aan hun oog. Effen als een bord, overal met sneeuw bedekt en slechts hier en daar door eenige boomgroepen af gebroken, lag de uitgestrekte vlakte voor hen; zijwaarts op den achter grond de stad met haar torens en daken. En door deze witte vlakte liep de rivier, thans met een dikke ijs- aa8 bedekt en blinkend met grijs achtig zilveren glans. Overal was de rivier bedekt met menschen, die in groepen, in lange rijen, bij tweeën of geheel alleen de ijssport beoefen den. Hier en daar waren op het ijs Kraampjes opgericht, voor welke op nelder brandende vuren allerlei soort verfd zou worden, het vertrouwen van de rechterzijde bij haar niet-politieke „zakelijke" daden zou verwerven, en vreezen, dat het om te bestaan den- zeifden steun van de sociaal-demo craten noodig zou hebben, welken een concentratie-kabinet niet heeft kunnen verkrijgen. Rest dus een zaken-kabinet zonder eenige verdere omschrijving, dat ook leden der rechterzijde bevat. Een ge mengd kabinet dus Dat zou consti- tioneel wel aangewezen zijn. Of het mogelijk zou blijken, of een kabinets formateur er in slagen zou daarin mannen zitting te doen nemen, die werkelijk het vertrouwen van hun partij genieten en op den steun van hun partij kunnen rekenen Wij be twijfelen het, maar de mogelijkheid bestaat toch en met die mogelijkheid zal zeker rekening moeten gehouden worden. Maar.... de kans, dat ook dit niet gelukt, moet waarlijk ook niet over het hoofd gezien worden, zoodat het mogelijk zal zijn, dat b.v. een zaken kabinet optreedt, dat niet op den steunvan den rechterzijde rekenen kan een kabinet dat, wil het regeeren, in de eerste plaats op de linkerzijde steunen moet zij het ook, dat hef niet tracht eeniglinksch partijprogram uit te voeren. Dat bij een dergelijken politieken samenloop van omstandigheden het recht van initiatief van de Kamer van grooter beteekenis wordt, spreekt vanzelf. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren in het district Am sterdam 111 gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn 9254 geldige stemmen uit gebracht. Het aantal kiezers is 16 516. Gekozen is de heerH. Polak (S. D. A. P.) met 4831 stemmen. Op den heer P. Otto (U.-L.) waren 2378; op mr. P.J. Reijmer (R.-K.) 1828 en op den heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 217 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 17 Juni werden in dit district uitgebracht 12,785 gel dige stemmen, en werd mr. P. J. Troelstra gekozen met 7309 stemmen. Verder verkregen toen de heeren mr. B. E. Asscher (U. L.) 2518, mr. P. J. Reijmer (R.-K.) 2781 en D. Wijnkoop (S. D. P.) 177 stemmen. Toezicht op alcoholvrije dranken. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat met medewerking van het rijks bureau voor voedingsmiddelen een algemeene controle op de samenstel ling van alcoholvrije dranken in voor bereiding was. De toen ontworpen regeling heeft schipbreuk geleden op de weigering van de kleinst mogelijke meerderheid in den Ned. bond van fabrikanten van limonades etc. om ook waar geen gemeentelijke keu wafels en oliebollen werden gebak ken, worstjes werden gebraden en water voor punch werd gekookt. Aan palen hingen groote lantarens, die des avonds dienst moesten doen, en tusschen de voortdurend heen en weer glijdende menigte reden opzich ters door, die overal voor de orde zorgden. Charlotte's oogen zochten iemand tusschen de menigte. Nils is er nog niet, zei Jan, die haar gedachten raadde. In stilte noemde hij Nils een ezel, maar tegen Charlotte zei hij gerust stellend ik heb hem die groote tent als plaats voor het rendez-vous aan gewezen. Daar zal hij wel op ons wachten. Ze waren nog ongeveer vijftig schre den van de rivier verwijderd. Daar aangekomen, bond Jan zijn gezellin de schaatsen onder. Spoedig was hij ook met de zijne klaar en nu gingen ze hand in hand in een vlug tempo naar de tent, die groo ter was dan een der andere en als restaurant dienst deed. Thans waren ze midden in 't gewoel der her- en derwaarts vliegende schaatsenrijders. ringsdiensten bestaan zich volle dig te houden aan de, in overleg met de directeuren dier keuringsdiensten vastgestelde eischen betreffende de samenstelling van goede dranken. Van de zijde der drankbestrijders, die zich in het belang van hun werk zeer interesseerden voor bedoelde controle, is sedert getracht de zaak weer in het goede spoor te brengen. Naar wij vernemen, hebben kort geleden, tusschen ter zake zeer in vloedrijke personen, nieuwe bespre kingen plaats gehad, die er allerwaar schijnlijkst toe zullen leiden, dat bin nen afzienbaren tijd, door de wel willende fabrikanten de volledige con- tröle wordt aanvaard, waarna met medewerking, speciaal ook van de drankbestrijders van verschillende richting, die contrSie zich allengs over alle fabrikanten zal uitstrekken. Chr. Prof. Post- en Telegraafbeambten. De Ned. Bond van Chr. Prot, Post en Telegraafbeambten „Door Plicht tot Recht" heeft te Apeldoorn zijn jaarvergadering gehouden, welke werd bijgewoond door den heer Douma, van 's-Gravenhage, als vertegenwoor diger van den secretaris-generaal. Telegrammen van hulde werden verzonden aan de Koningin, minister Heemskerk en den secretaris gene raal. In de namiddagvergadering wer den als bestuursleden herkozen de heeren E. Looysen, te Tiel, H. van Wezep, te Amsterdam, en M. J. Sauer, te Rotterdam, en gekozen de heeren J. Padding, en H. W. Oud-Leusden, te Amsterdam. De vraag„Moet de vrouw in den Bond worden opgenomen", werd ont kennend beantwoord. In zake de Zondagsrust werd be sloten een nationale actie op touw te zetten. Den tweeden dag werden de ver schillende punten van den beschrij vingsbrief, strekkende tot verbetering van de financieele positie der beamb ten aangenomen. Aangenomen werden de voorstellen Amsterdam, in zake invoering uniform straftarief en rijkswoningen voor brievengaarders. Eveneens een voor stel Apeldoorn om te ijveren voor invoering van den Zondagsdienst op 31 Aug. Vrouwelijke Postambtenaren. Ter kennis van de belanghebbenden is gebracht, dat in 1914 nog 1 of 2 plaatsen van adspirant-commies voor vrouwelijke ambtenaren beschikbaar zullen worden gesteld. Na 1914 zullen geen vrouwelijke ambtenaren meer tot het examen voor adspirant-commies worden toegelaten. Jubileumpostzegels. Naar de „Ned." verneemt, zal in Zooals ze dat hier zag, was alles nieuw voor Charlottevooral schep te ze behagen in de bevallige bewe gingen der krachtig en toch slank gebouwde vrouwen en fijne dames. De eersten liepen voor een groot ge deelte in een kleedij, die veel met de Hollandsche overeenkwam men zag ook echte Hollandsche vrouwen met hun vele sieraden aan het hoofd. Alle menschen, maar vooral de da mes, keken naar Jan en Charlotte. De laatste moest voortdurend groeten beantwoorden men riep hem hier en daar een schertsend woord toe. Ein delijk trokken de verbaasde blikken van degenen die hun tegenkwamen, toch de aandacht van Charlotte en ze bloosde. Meneer Begeniann, zei ze zon der veel na te denken, zien de men schen mij zoo aan, omdat ik De rest van de vraag wilde niet over haar lippen, zoozeer schaamde ze zich thans over haar avontuurlijke reis naar Nils Jensen. jan had voldoende begrepen, wat haar plotseling deed zwijgen. U bent nu eenmaal een vreem de, zei hij luchtig. November een bepaald getal dezer postzegels worden verkrijgbaar ge steld; zij hebben dezelfde porto- waarde ais de gewone postzegels, eti worden na uitverkoop niet meer ge maakt. Vlissingen, 25 Juli. Het Belgisch Loodswezen. Wij behoeven v/el niet te verzekeren dat wij gisteren met groote belang stelling het resultaat te gemoet zagen van het onderhoud dat twee katholieke ingezetenen Woensdag te Brussel hadden gehad met den Belgischen minister van Zeewezen enz., Zijn Excellentie P. Segers. Deze vermoedde het en gene sprak het reeds uit dat er vrees bestond dat de heeren door minister Segers voor een fait accompli zouden worden gesteld. Dat er voor pessimistische ver wachtingen alleszins reden bestond werd ons van betrouwbare zijde ver zekerd, hoewel er tochnog een sprankje hoop overbleef dat de minister nog geen definitieve beslissing genomen had. Toen wij gisteren nu het resultaat van het onderhoud te Brussel mochten vernemen, kon onze angst plaats maken voor groote vreugde. Want de blijde mare dat de ramp, voorloopig althans, als afgewend is'te beschouwen, stemt zeker tot groote dankbaarheid. Uit hetgeen de minister den heeren mededeelde hebben onze lezers reeds gisteren kunnen zien, dat zij die meenden, dat in verband met dienst belangen de verplaatsing onmogelijk zou zijn, ongelijk hebben gehad. In tegendeel uit dèt oogpunt beschouwd bestaan er geen bezwaren. Wij hopen nu maar, en spreken daarbij zeker uit naam van geheel Vlissingen, dat het thans voorloopig afgewend gevaar, tot in verre toekomst afgewend mag blijven en dat de plan nen welke bestaan om het loodswezen uit te breiden, eerlang tot uitvoering zullen komen. Er werd ons nl. uit betrouwbare bron medegedeeld dat er bij het Belgisch loodswezen een groot in compleet aan loodsen is, en dat te dezer zake, hangende de plannen betreffende een eventueele overplaat sing, nog geen beslissing was ge nomen. Maar Charlotte was niet vol daan met deze verklaring, want juist schoot hun voor de tweede maal een rijk gekleede jonge dame voorbij die haar letterlijk met haar blikken doorboorde. Neen, neenGe zegt, dat de menschen hier veel babbelen, zoo als ze het overal doen. Men heeft zeker veel over mijn mijn onwan- trouwelijkheid Nu, als u dan volstrekt wilt weten, waarom u aller blikken tot u trekt, inoet ik u wel de reden zeg gen, op gevaar af van voor zeer ijdel te worden gehouden. U rijdt met Jan Begemann Dat is het O, en vrouw Jensen heeft mij verteld, dat Jan Begeniann de beste partij van het land is 1 riep ze uit. Ze lachten beiden hartelijk en zoo bereikten ze eindelijk de restau ratietent. Zoo vroeg op den dag was ze nog niet erg gevuldslechts hier en daar zaten een paar groepen, die in de morgenuren reeds groote tochten op schaatsen gemaakt hadden. Op de poelen en kanalen konden geoefende schaatsenrijders tot ver in Holland Intusschen mag zeker wel een woord van dank worden gebracht aan de heeren die, zoodra het drei gend gevaar een bedenkelijk ver schijnsel ging aannemen, niet hebben stilgezeten, doch alles hebben aan gewend om dit af te wenden. Aihambra-bioscoop. De belangstelling voor de prach tige film „Quo Vadis" blijft zeer groot en dat is niet te verwonderen, want deze historische roman wordt zoo levendig op het doek gebracht dat iedereen hoogst voldaan den bioscoop verlaat. Het onverdeeld gun stig oordeel dat over deze prachtfilm wordt uitgesproken werkt niet weinig mede tot deze onverflauwde belang stelling en de directie van de „Alhambra bioscoop kan hieruit zien dat ware kunst op den rechten prijs wordt gesteld. Hun die nog verzuimd hebben „Quo Vadis" te gaan zien, wijzen wij er op, dat hiertoe nog gelegenheid bestaat tot en met Zondag a. s. 't Zal wel wennen. Dat Henri ter Hall in Vlissingen een gevestigden naam heeft, daarop is ai meermalen gewezen dat zijn revues steeds in den smaak vallen, daaraan bestaat geen twijfel meer dat de belangstelling in zijn werk groot is, ziet men telkenmale, als hij optreedt en dat de verwachting om trent een bezoek aan de revue waarschijnlijk wel wordt overtroffen, mag men opmaken uit den ontzet- tenden toeloop, 't Was gisteravond als den vorigen vol, en dat zegt wat, en uit de omstandigheid, dat gister avond reeds kaarten werden genomen voor heden mag men veilig afleiden, dat de vierde opvoering weer voor een zeer groot publiek zal plaats hebben. Nu kunnen wij ons ook niet voor stellen, dat er één mensch onder de aanwezigen is, die niet uit den meest stuggen pessimistischen plooi is ge streken, als hij de tent verlaat. Er wordt niet alleen hartelijk ge lachen, maar herhaalde malen hoor den wij gisteravond een veelzeggend héda's mooibij tooneelen als bijv de weersgesteldheid, een Oud Hol landsche Kermis, het rijk van Nep- tunus, het klokkenspel en zoovee! andere, naast de artistieke, pikante politieke poppenkast en de zeer goed geslaagde tableaux-vivanfs. Wij kunnen het hierbij laten, over tuigd als wij zijn, dat de bezoekers hoogst voldaan huiswaarts keeren met heel wat stof tot onderhoudende gesprekken en een verruimden blik in de gebeurtenissen van onze dagen, terwijl aan de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel en de vorming komen, zonder dat ze oeit van het ijs behoefden te gaan. Weer wendden zich aller blikken naar het binnentredende paar. In de oogen van velen las men ver wondering, maar ook oprechte be wondering. Nils was er niet. Maar toen ze kort daarna de tent weer verlieten, kwam hij er aanrijden. Hoe goed Jan er ook uitzag, de verschijning van Nils was toch ele ganter, zooals de blozende Charlotte op 't eerste gezicht zag. Nils bedankte Jan eenigszins ge jaagd en met slechts enkele woorden, maar dat was goed beschouwd na tuurlijkbij een jongen man, die er naar verlangde om met zijn verloofde al leen te zijn. Zijn meisje had hij met hartelijke woorden begroet, maar zij miste iets in zijn stem. Ze begreep echter niet, dat het het warme gemoed was, dat haar uit Jan's stem tegengeklonken had. Nu gleden de beide gelukkigen reeds over het ijs. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1