Woensdag 23 Juli Onwrikbaar. No. 172 51e Jaargang. 1913. bekendmaking. BINNENLAND FEUILLETON 23.) Het tiende middenstands-Congres te VUSSING Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. URANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. "v^dïïjnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. jjEMEENTEBESTUUR Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 18 Augustus e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze dat vanaf Maandag 21 Juli tot en met Maandag 4 Augustus e. k. uit sluitend ter gemeente-secretarie (grif fie) iederen werkdag van des voor middags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt. en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (Bouwen Ewoutstr.), D. (Groote Markt) en E. (Wagenaar- straat), zij, die vóór 18 Februari 1914 zes jaar worden Hun, die in het bezit van een IrouwboeKje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 17 juli 1913. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Crisis. De „Nieuwe Courant" verneemt uit zeer goede bron, dat de bewe ringen van het „Nieuws v. d. Dag" van allen grond ontbloot en van het begin tot het einde onjuist zijn. De heer H. van Kol over de crisis. Wij hebben den heer H. van Kol, socialistisch lid der Eerste Kamer, die juist Maandag van zijn groote reis is teruggekeerd, gisterenmorgen,naar zijn meening gevraagd over het besluit van de leiders der S. D. A. P. om de drie aangeboden minister-portefeuilles te weigeren. De heer Van Kol deelde sns mede, dat hij zich met dit besluit volstrekt niet kan vereenigen. Zijn meening is, dat de S. D. A. P. de portefeuilles had moeten aannemen, natuurlijk met een scherp omschre ven doel en op zeer duidelijk vastge stelde voorwaarden. Zij had dat moeten doen terwille van het algemeen kiesrecht en staatspensioen. Dat de sociaal-democraten aan de totstand koming van die zaken zullen mede werken, achtte hij in de gegeven om standigheden niet geheel voldoende ze hadden ze zelf kunnen en moeten Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) Dus, tante, wees niet boos op Nils omdat hij vroeger reeds hij hield even op zich een lief, schoon meisje had uitgezocht. Hij had het eerlijk en open- nartig moeten zeggenzei de oude vrouw driftig. Niemand kan onder eede ver klaren, wat hij gedaan zou hebben of nog doen zou, als, enzoovoort. Neem me niet kwalijk, gij ook niet. En en Hij hij heeft Nu durfde geen van beiden verder. Hoe eerlijk en openhartig ze ook waren, ze konden er in tegenwoer- êfreid van Charlotte toch niet over spreken, dat Nils op het punt had gestaan, het rijke meisje te kiezen. Ze konden er ook niet over spre ken, dat Charlotte tot hem gekomen brengen. Wij wezen den heer Van Kol op het bekende artikel van den heer Vliegen hij verklaarde ons het daar mede volkomen eens te zijn. („Tel") Kamerverkiezingen. Bij de giste ren gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Am- terdam II zijn uitgebracht 3332 gel dige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041.) Op den heerA. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1532; op dr. H. Gorter (S. D. P.) 48op den heer P. Otto (U.L.) 829 en op den heer J. R. Snoeck Henkemans (C.H.) 923 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de hee- ren Gerhard en Snoeck Henkemans. Bij de stemming op 17 Juni wer den uitgebracht 3866 geldige stem men, waarvan op de heeren mr. M. Mendels (S. D. A. P.) 1837 di. H. Gorter (S. D. P.) 59P. Otto (U-L.) 916, en J. R. Snoeck Henkemans (C. H.) 1057. Bij de herstemming op 25 Juni werd de heer Mendels gekozen met 2347 stemmen. Er waren toen 1300 stemmen op den heer Snoeck Henke mans uitgebracht. In het district Amsterdam VI (aan tal kiezers 6048) zijn uitgebracht 3843 geldige stemmen, waarvan op de heeren P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) 573; mr. H. Verkouteren (C. H). 1438 en B. Nierstrasz (V.L.) 1833, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Nierstrasz en Ver kouteren. Bij de stemming op 17 Juni waren er 4856 stemmen uitgebracht, en werd mr. W. H. de Beaufort (V.L., aftr.) gekozen met 2547 stemmen. Op mr. Verkouteren waren toen uitgebracht 1735 en op den heer Jos. Loopuyt (S. D. A. P.) 583 stemmen. Opening Vredespaleis. Omtrent de opening van het Vre despaleis in den middag van 28 Augustus kunnen thans reeds de vol gende bijzonderheden worden mede gedeeld De plechtigheid die in de groote rechtzaal zal geschieden zal worden opgeluisterd door het a cappeilakoor van Averkamp, doch overigens een zeer eenvoudig karakter dragen. Een vierhonderd personen zullen tot bij woning warden genoodigd, onder welke alle rechters in het Permanent Hof van Arbitrage (een 140-tal) en alle leden van den Raad van Beheer van dat hof, verder de leden van het corps diplomatique hier fe lande, allen met hunne dames. H. M. de Koningin met Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin- Moeder, zoomede de heer en mevrouw Carnegie, zullen de plechtigheid bij- was Jan wist alles. Want toen vrouw Jensen op den bewusten morgen de arme Dina in de mooie kamer had gebracht en deze geheel gebroken voor haar neerviel en het gelaat in haar schoot verborg, had de zeer opgewonden vrouw alles aan Dina verteld. Tante, hij heeft tegenover u gedaan, wat hij als eerlijk man moest doen. Hij heeft bekend, wie hij lief had. Gij hebt hem toen voor de keuze gesteld Dat heb ik, en ik zou het van daag weer doen, riep ze verbitterd was hij van 't begin af openhartig en waar geweest Tante! Tante! Ge hadt ook dan Ja, ik zou het gedaan hebben Mijn hart hing aan het plan, wie weet hoe lang reeds Maar nu ge noeg Wat zegt Dina Hoe gaat het met haar? Nu ze zegt niet veel. Ze Iaat het hoofd hangen. Wat ze denkt, daarvan wordt men 't rechte niet gewaar want er zit veel meer in haar dan men meent. wonen. Het doel is niet zoozeer de opening, of inwijding van het Vre despaleis, als wel de ©verdracht van het gebruik en beheer van dit paleis door het bestuur der Carnegiestich- ting, dat alleen met het onderhoud van het paleis blijft beiast (met uit zondering van de bibliotheek over welke de Carnegiestichting ook het beheer behoudt), aan den Raad van Bestuur van het Hof van Arbitrage. De plechtigheid zal dan ook in hoofdzaak bestaan uit een rede in de Fransche taal door den president van de Carnegiestichting, den minister van Staat jhr. mr. A. P. C. van Kar- nebeek te houden, waarin hij het gebouw aan den Raad van Beheer van het permanent Hof van Arbitrage overdraagt. De president van dien raad, de minister van buitenlandsche zaken, zal vermoedelijk de rede beantwoor den en aldus het Vredespaleis voor het Permanent Hof van Arbitrage aanvaarden. Na afloop van de plechtigheid, welke op zijn hoogst in 1 l/s uur zal zijn beëindigd, zullen de aanwezigen uitgenoodigd worden een rondgang door het gebouw en over het terrein te maken. Gerr.eenteraadsver iezlngen. De verkiezingen voor den gemeen teraad te 'sGravenhage zijn voor de rechterzijde ongunstig uitgevallen zij verloor 4 zetels. Van de aftredende rechtsche leden wist alleen de Chris- telijk-historische heer Gevers Deijnoot zich te handhaven, rr ar de anti-re- volutionnair De Mos en de Katholieken De Groot, Penn en Wesseling zagen zich hun zetel ontnomen. De sociaal democraten winnen 3 zetels, allen in het roode district I, waarvan 2 op de vrijzinnigen en 1 op rechts. De vrij zinnigen winnen echter 3 zetels op de rechterzijde. De gemeenteraad die vóór de ver kiezingen bestond uit 26 vrijzinnigen, 2 wilden, die tot links gerekend wor den, 11 rechtsche leden en 6 soci aal-democraten, zal thans als volgt zijn samengesteld: 27 vrijzinnigen,2 linksche wilden, 9 sociaal-democraten en slechts 7 leden van rechts. Nu'scommissie voor Onderwijs. Aan de departementen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en andere plaatselijke vereenigingen of coinité's, welke het onderwijs buiten de universiteiten wenschen te bevor deren is door de nutscommissie voor onderwijs een circulaire verzonden, waarin o. a mededeeling wordt ge daan van het besluit der commissie om voor den volgenden winter weder om een lijst van hoogleeraren en leeraren, die bereid zijn over door hen op te geven onderwerpen cur- flbonnements- fidoerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarderi. Nu, verloren is er niets aan hem, wanneer hij haar niet kon lief hebben. Ja, Lotty, dat is de waar heid ik ken mijn jongen. Als hij appels plukte, wilde hij altijd die hebben, welke boven in den boom zaten; dat is nu eenmaal zoo zijn karakter. Alles, wat hoog voor hem hangt, daarnaar tracht hij. En daar om moet.hij thans leeren, dat hij al leen krijgt, wat hij zichzelf met moeite en inspanning verwerft. Ook jou, Lotty, krijgt hij niet, voor ik me overtuigd heb, dat hij jou verdient janBegemann had al den tijd, dat dit gesprek duurde, onbewust met vuur gespeeld, onbewust van het vergif gesnoept, waarnaar zijn gan- sche ziel verlangde. Elk van zijn blikken hing nan het bekoorlijke meisje, welks v angen nu eens bleek en dan weer rood waren, en welks oogen hem zoo kostelijk hadden ge dankt, toen hij voor Nils opkwam. In zijn stille verrukking had hij de oude vrouw niet eens geantwoord thans schrikte hij op, alsof hij eenig kwaad had verricht, toen de oude vrouw hem vroeg En wat wilde je neg meer Jan sussen hooger in volksonderwijs buiten de universiteiten te leiden, samen te stellen. Vereeniging tot verzorging van ge brekkige en mismaakte kinderen. Van genoemde vereeniging is het jaarverslag over 1912 verschenen. Heeft het bestuur der Vereeniging tot verzorging van gebrekkige en mis maakte kinderen in Nederland dikwijls haar leedwezen betuigd, dat steeds nog maar éen Tehuis de gebrekkigen op nam, in 1912 zijn er, volgens het ver slag, geruchten vernomen, dat een tweede „Kriippelheim" in Nederland gesticht zou worden. Het bestuur heeft verder weder de gewone bijdrage van f 3000 kunnen afdragen, dankbaar aan alien, die het bestuur daartoe in staat hebben ge steld, of hebben medegewerkt om de geldmiddelen te doen vermeerderen. Het verslag over 1912 van de Jo- hanna-Stichting het tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen te Arnhem begint met een beschrijving van den belangrijksten dag in hetaf- geloopen jaar, 23 April, toen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik bij een officieel bezoek aan Arn hem, ook deze stichting bezichtigden. Verder lezen wij er in dat bij het einde van het jaar 28 verpleegden het tehuis bewoonden. En aan het slot de opwekking om mede te helpen aan de geestelijke en lichamelijke opvoeding van de mismaakte jeugd door giften in geld of natura. Tewaterlating van de „Artemis". Gisterenmiddag werd in tegenwoor digheid van vele genoodigden, onder wie de minister van marine, de heer Colijn en diens adjudant, luit. ter zee le kl. mr. Jager, benevens eenige andere militaire autoriteiten op de Marinewerf te Amsterdam het petro- leum-tankschip „Artemis" te water gelaten. Zooals men wellicht weet, werd van dit schip in October 1912 de kiel gelegd en wel op de Marinewerf, omdat men destijds op de Nederl. scheepsbouwmij. hellingen te kort kwam. Het schip is bestemd voor de Anglo-Saxon Petroleum Cy. Heden en morgen worden te Mid delburg de tiende algemeene verga dering en Congres van den Neder- landschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Indu- strieëlen middenstand gehouden.Reeds gisteren was het meerendeel der Con gressisten aangekomen en had des avonds te 8 uur in de mooie raadszaal op het Stadhuis de officieele ontvangst van Bondsbestuur en Afge- O, ja, 't is waar ook. Juffrouw Ehrik heeft mij beloofd met mij op schaatsen te zullen gaan. Ik wilde haar vragen, of ik haar vandaag da delijk na het eten mocht afhalen. Weer bedekte een diepe blos voor een oogenblik Charlotte's wangen. U bent wel vriendelijk, meneer Begemann. Maar uw uitnoodiging geschiedde toch onder geheel andere omstandigheden en veronderstellingen. U wilde een vreemde, die niemand kende, eenige hartelijkheid bewijzen zei ze haperend. Neen, juffrouw Ehrik, dat was niet de drijfveer tot mijn uitnoodi ging. Eerlijk gezegd had ik de be doeling mij zelf een bijzonder ge noegen te verschaffen. Hij zei het lachend, maar het klonk gedwon gen. Ofschoon zij hem maar even kende, hoorde zij dat dadelijk aan den toon. Ik verkeerde toen in een pijn lijken toestand door de valsche rol, welke ik tegenover u speelde. En bovendien deed mij uw vriendelijk heid ook zoo goed,meneer Begemann Daarom nam ik uw uitnoodiging maar dadelijk aan, doch thans weet vaardigden door het gemeentebe stuur plaats. Hierbij werden de middenstanders toegesproken door den burgemeester den heer jhr. M. van den Brandeler; terwijl namens den Bond het woord werd gevoerd door den voorzitter, den heer J. S. Meuwsen uit Amster dam. Na afloop dezer officieele plech tigheid, had in den Buitentuin een concert plaats, waar de gasten kon den genieten van de opgewekte, zeer goede muziek van het Middelburgsch muziekkorps, dat daar onder leiding van den directeur den heer J. Morks eene uitvoering gaf. Hedenmorgente 9 uur had de opening van de Algemeene vergade ring plaats door den heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Konin gin, lid van het eere-comité van het Congres. De heer Hoegen van Hoogelande sprak in zijn hoedanigheid van voor zitter der Vereeniging Handelsbelang, een inleidend woord. Wanneer we nagaan, zoo ving hij aan, de geschiedenis der vereeniging Handelsbelang, welke thans het voor recht geniet u te ontvangen, dan zien we dat ze sedert hare oprichting al hier in 1897, ook haar aandeel heeft gehad in de teleurstellingen en be zwaren welke in 't algemeen aan 't vereenigingsleven verbonden zijn. Het stijgende ledental was een schoone belooning voor het bestuur voor hare werkzaamheid, maar het hoogtepunt van succes is wel bereikt op dezen dag, nu zij de eer geniet het 50e Nationale Middenstands Con gres in hare stad te mogen ontvan gen. En aan dit 10e congres speci aal hechten de Zeeuwen in 't bijzon der, want het is wat wij hier noemen een kroonjaar. Zijn welgemeenden dank betuigde spr. aan het wakkere, bekwame hoofd bestuur van den Middenstandsbond, dat ons deze eer heeft willen aan doen. Allen heette spr. hier in Zeeiands hoofdstad van harte welkom. Bij de samenstelling van het feestprogram ma hebben wij getracht, de uren die u resten na uw ernstigen arbeid zo© aangenaam mogelijk te maken. Moge de kennismaking voor u van den aangenaamsten aard zijn, zoodat ge bij uw vertrek de beste herinne ringen aan Zeeland zult medenemen en ons in plaats van vaarwel een spontaan tot weerziens zult toeroepen. (Luide teekenen van instemming.) De heer Hoegen gaf daarop" het woord aan den Commissaris der Koningin, die met een korte toespraak het congres opende, De Bondsvoorzitter, de heer J. S. Meuwsen, hield daarop de openings rede. ik niet, of Nils het goed zou vinden, nietwaar moeder Ga maar gerust met Jan schaat senrijden, zei de oude vrouw en glimlachte bitter tegen Jan. Als ik den goeden jongen hier goed ken, zal hij je met Nils willen samenbrengen Daar speelt nu toch de drommel mee, 'tar.te pensen. Wie heeft u dat verraden Ze bleef lachen blijkbaar verheug de ze zich, dat ze goed had geraden. Alsof ik Jan Begemann niet onder mijn oogen had zien opgroeien 1 Daar in den tuin speelden jullie eiken dagtoen je grooter werd ging je eiken dag samen rijden of wandelen, en op de rivier hebben jullie in 't zeilbootje rondgezworven. Hoe dik wijls heb ik toen naar jullie geke ken en geluisterd En hebt ge schik gehad aan uw knappen, eleganten jongen, tante Ja, ja, zeker. Maar zichzelven leert niemand kennen en zijn kin deren doet men 't ook niet, Jan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1