Idelburg LO LO sit-Acfataf maf 122.50. Maandag 21 Juli Onwrikbaar. No. 170 1913. steoo. ïachines ïachines binnenland feuilleton 51e Jaargang, ineschermen (RKING lt de beste CWIUlSCi De Belgische loodsen te Vlissingen. och blyft „R. ielgebied. onder de strengst en, Glasdeuren ti te Vlissingen aag profielkaarir 'st voor een alleen-' zonder kleine kin- er stad, Adres} :he Courant." iar garantie) |ar garantie). op afbetaling bekomen en in iederen Dins* i uur te Vlissin- srdag van 1—3 urg, uitsluitend er 6 - Vlissingen- (9 - Middelburg VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de U i t g e v e r s Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijü^asel^Sj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. jj flbonnements- fldoertentiën op zeer ooordeefige ooorutaarden. De crisis. In verband met het door den Ka binetsformateur dr. Bos aan mr. Troelstra gedane aanbod tot het door de sociaal-democraten doen bezet en van drie ministerportefeuilles in het eventueel door dr. Bos te vormen ministerie, heeft Zaterdag te Amster dam onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen een gecombi neerde vergadering plaats gehad van het partijbestuur der S. D. A. P., de sociaal-democratische Kamerfractie en de redactie van „Het Volk". Naar wij vernemen, was het doel dezer bijeenkomst in hoofdzaak gewijd aan het vaststellen eener ontwerp-resolu- tie, welke aan het buitengewoon con gres der S. D. A. P., dat te Zwolle zal worden gehouden, ter beslissing zal worden voorgelegd. De kabinetscrisis. De redactie van „Het Volk" gaaf voort met haar bezwaren te ontwik kelen tegen de aanvaarding door sociaal-democraten van ministers-por tefeuilles. Een vrijzinnig-socialistisch kabinet is een kabinet met slechte levens kansen innerlijk, en daardoor ook naar buiten, zwak. Zulk een kabinet brengt bij zijn geboorte zooveel kie men van konflikten mee, dat het niet den geringsten waarborg van een vruchtbaar leven kan geven. Het biedt de schoonste kansen aan visschers in troebel water, en zal in menig opzicht in plaats van een stuwkracht, een belemmering voor onze kiesrechtaktie blijven. Daarom blijft ons advieswij moeten dezen weg niet op. Laat men ermee tevreden zijn, dat met het aanbod der ministersporte feuilles aan de konstitutioneele vormen is voldaan. En laat al wat demokraat is, elk die het onvervalscht Algemeen Kiesrecht wil, met ons samenwerken om de voorwaarden te vinden, die aan een vrijzinnig kiesrechtministerie geven een mooie kans. Van weers zijden zal er dan wat moeten worden geplooidonze partij zal daartoe zijn fe vinden. Zij zal weten, dat een vrijzinnig kabinet een bourgeois-re- geering is; maar zij zal ze om het Ikiesrecht de minst verwerpelijke achten die op het oogenblik in Nederland kan bestaan. Zij zal een openlijk akkoord met haar sluitende naleving «ervan zal voor ieder zijn te kontro- ««eeren. En wie het meest loyaal het akkoord houdt, zal zijn aanhang in bet volk het sterkst zien toenemen. Dr- Kuyper in da Eerste Kamer. Het christelijk volksdagblad „De Amsterdammer" schrijft De Staten van Zuid-Holland heb- .Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 21.) Vrouw |ensen ïiad zonder een spier van haar gelaat te vertrekken In den woordenstroom van den baron laten vloeien, terwijl ze een hevigen strijd voerde tegen haar hart, dat naar.een uitweg uit het lijden verlangde. En daarom zei ze op tamelijk scherpen toon Het is zeer vriendelijk van u, baron, dat u als postillon d'amour optreedt. Een brief aan mij had ik weliswaar niet kunnen aannemen, maar de kleine mag zich verheugen ■over de mooie woorden, die nie mand beter weet te kiezen dan mijn zoon. Ga maar lief kind, ik moet met den baron nog over den koop van een paard spieken en daarbij ben je overbodig. Dan mag ik u zeker wel eerst bedanken, meneer de baron, recht ben dr. Kuyper tot lid van de Eerste Kamer gekozen. Het is niet anders te verwachten, dan dat dr. Kuyper deze benoeming aanneemt. Natuurlijk kiezen de Staten zulk een man niet, of ze hebben vooraf de zekerheid gekregen, dat hij het wensclit. Trouwens eenige weken geleden bevatte „De Stan daard" reeds een driestar, die er op doelde. Wij verheugen ons van harte over deze keuze. Vooral om den persoon van dr. Kuyper. Immers blijkt hieruit, dat het met zijn ge hoor weer veel beter is dan vroe ger. Nog geen jaar geleden ver klaarden twee Duitsche doctoren, die buitengewoon goed met de Ne- derlaodsche politieke toestanden op de hoogte bleken, dat het gehoor van dr. Kuyper zeer verzwakt was, dat hij onmogelijk langer lid van de Tweede Kamer icon blijven. We heb ben tengevolge daarvan de Ommen- sche misère gekregen. En in den brief aan Ommen bleek dr. Kuyper zelf ook van zijn toenemende doof heid en ongeschiktheid voor het Ka merleven overtuigd. Wij willen niet ontkennen, dat hij ons vrij meegevallen is op de De- putaten-vergadering en bij andere gelegenheden. Maar nu is ons ver moeden bevestigd, dat die Duitschers de zaak wel wat te zwart hebben ingezien en dus hun diepgaande studie van de Nederlandsche toe standen wel achterwege had kunnen blijven. Ze hadden dan dr. Kuyper zelf en ons volk, vooral in Ommen, voor veel ellende bewaard. Ministers-Kamerleden. De „Prov, Gron. Crt. meent te weten, dat dr. Bos een combinatie van liet ministerschap met het Kamer lidmaatschap niet wens.cheiijk acht. Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Het is nu vier jaar geleden, dat het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken besloot in de verschillende provincies van ons land zooveel mogelijk op denzelfden dag openlucht betoogingen te houden ten gunste van de geheelonthouding en het opnemen in de wet van het stel sel der plaatselijke keuze. Met geestdrift gaven de drankbe strijders gehoor aan het besluit van het Hoofdbestuur. De betoogingen slaagden alle jaren naar wensch en mochten zich een enkele uitzon deringen daargelaten in een steeds drukker bezoek verheugen. Het aantal voorstanders van het in de drankwet opnemen van het stel sel det plaatselijke keuze wordt steeds grooter. Niet weinig hebben daartoe bijge- hartelijk bedanken! zei Charlotte en kwam een stap dichter bij hem. Hij nam haar hand en drukte die hartelijk. Zoo'n dankbare blik is een voldoend loon, zei hij met een vrien delijken glimlach. Moet ik Nils niet groeten Ik spreek hem vandaag nog. Ze verzocht hem Nils vele groe ten over te brengen en ging de ka mer uit. Nu, hoor eens, beste vrouw Jensen, dat is een verrukkelijk schep seltje Wat wondermooie oogen En wat 'n melodieuze stem 1 Dat kan geen mensch tjils kwalijk nemen riep hij, zoodra Charlotte de deur achter zich had dicht gedaan. Ik ben van dezelfde meening, zei vrouw Jensen laconisch. Maar waarom dan die oneenig- heid, beste vrouw? Natuurlijk omdat ze geen geld heeft! Dat zal men u vertellen, en zoo zult ook u denken, baron Daar om houd ik het arme kind bij mij en ben tegenover mijn zoon als een ravenmoederIs dat niet vol doende Beste vrouw Jensen, we moes- dragen de volksstemmingen die in verschillende gemeenten van ons land hebben plaats gehad. In 1912 werden wederom vier van dergelijke volksstemmingen gehouden, n.l. te Sneek, Franeker, Wormerveer en Sappemeer, waar respectievelijk 70, 80, 61 en 67 pCl. der meerder jarige mannen en vrouwen zich uit spraken voor geheel verbod. Door de Nationale Commissie te gen het alcoholisme is reeds een bijzondere commissie gevormd, die tot taak heeft actie te ontwikkelen voor een te ondernemen Volkspeti tionnement voor het stelsel der plaat selijke keuze. Een door den Volksbond in het vorige jaar benoemde commissie heeft zich eveneens uitgesproken voor het opnemen in de wet van het stelsel der plaatselijke keuze. In verband met een en ander zul len de in dezen zomer te houden openluchtbetoogingen voor geheel onthouding en plaatselijke kenze zich zeker in een druk bezoek mogen verheugen. Die provinciale betoogingen zullen in 1913 gehouden worden te Gronin gen, Grouw, Emmen, Steen wijk, Utrecht, Velsen en Delft, Met uitzondering van de betooging te Groningen die in verband met de aldaar op Maandag 25 Augustus te houden algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcolhoudende Dran ken aldaar op Zondag 24 Augustus zal worden gehouden is als datum voor het houden der provinciale be toogingen vastgesteld Zondag 3 Augustus. De meeste van deze betoogingen worden opgeluisterd door muziek, terwijl er een straatdemonstratie in den vorm van een optocht met ont plooide vaandels en banieren aan verbonden wordf. Post en Telegraphie. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt in de „Stct," bekend dat bij Kon. besluit van 1 dezer eenige wijzigingen en aanvullingen zijn gebracht in de bepalingen be treffende de met gedrukte stukken gelijkgestelde stukken en in die aan gevende welke na den druk aange brachte bijvoegingen, doorhalingen en aanduidingen, in per post te ver zenden gedrukte stukken, nieuwsbla den en monsters zijn toegelaten. Dientengevolge wordt toegelaten De verzending als drukwerk van stukken voorzien van opgewerkte Eunten of letters, ten gebruike van jindert, ook al hebben deze zen dingen het karakter van briefwisse ling; de vermelding van den naam of de ten dat onderwerp maar liever laten rusten. Nils heeft tegenover u het een of ander misdreven, maar hij zal door zijn braafheid en degelijk heid Ik wil het hopen, antwoordde ze op bitteren toon, toen hij eens klaps ophield. En daarna vroeg ze nieuwsgierig„Is Nils werkelijk met Stahlberg iets begonnen Nils heeft, naar ik hoor, aan Stahlberg die voor zijn ondernemin gen altijd geld noodig heeft, op zeer gunstige voorwaarden zijn kapitaal ter beschikking gesteld en werkt nu met Stahlberg gemeenschappelijk. Ik was gisteren bij mijn neef Otto. Ze wargp bezig de Amalienburg op te meten. De stad breidt zich naar die zijde uit als een bosch van huizen en villa's. Nu, Nils is immers drie jaar op de technische hoogeschool en zal dus voor meneer Stahlberg een heel flinke helper zijn, merkte vrouw Jen sen blijkbaar bevredigd op. En als hij zich goed houdt, krijgt hij het mooie meisje en u bent blij, wanneer beiden gelukkig werden firma van den afzender, ook door middel van onderteekening, van het beroep, van de woonplaats, met aan duiding van de straat, het huis- en telephoonnummer en het telegram adres van den afzender, alsmede van den dag der zending op alle gedrukte stukken, onverschillig inhoud of ka rakter, evenals op de omslagen of op de adresstrooken dier zendingen de vermelding van een index- ©i controle-nummer op den omslag of de adresstrook van gedrukte stukken of op die stukken zelve in beurs- en marktberichten, cata logussen, prijscouranten en prijsno teringen de invulling of verandering van cijfers, .alsmede de nadere aan duiding van de prijzen door middel van enkele woorden alsgeldig tot commissiepet., franco wal en dergelijke. Onder prijsnoteeringen zijn te rangschikken, ook die in den vorm van circulaires, onverschillig het aantal der daarin genoemde artikelen de kaartformulieren tot bestelling of aanbieding van boeken, plaai-, muziekwerken, enz. dienstbaar te maken tot bestelling of aanbieding van alle uitgaven van den boekhan del, dus ook van schrijf- en teeken cursussen, gedrukte formulieren en kalenders van allerlei aard de bijvoeging van gelukwenschen, betuigingen van dank of rouwbeklag en dergelijke, uitgedrukt in ten hoog ste vijf woorden of door middel van algemeen gebruikelijke letters, zooals p. f., p. c., enz. zoowel op naam- of zoogenaamde visitekaartjes, als op kerstmis- en nieuwjaarskaarten de bijvoeging van geknipte patro nen bij modejournalen, welke vallen onder de wettelijke omschrijving van nieuwsbladen gegeven, mits de patro nen blijkens daarop voorkomende gedrukte aanwijzingen één geheel uitmaken met het nommer of exem plaar waarbij zij zijn gevoegd en de vermelding op de omslagen of op de adresstrooken van nieuwsbladen en monsters, alsmede op de monsters zelve of wel op eene bij de monsters gevoegde open mededeeling, van den naam of de firma van den afzender, het beroep, de woonplaats, met aan duiding van de straat, het huis- en telephoonnummer en het telegram- adresjvan den afzender. De opheffing van 's Rijks werf te Amsterdam. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om indemarine-begrooting voor het loopende jaar een artikel op te nemen, waaruit kunnen worden gekweten tegemoetkomingen aan min dere geëmployeerden, werklieden en bedienden bij 's rijks werf te Amsterdam die, in verband met de voorgenomen opheffing van die werf als inrichting Hebt u al met Nils gehandeld vroeg vrouw Jensen. Ja, toen ik den eersten keer hier was. Toen ik gisteren zei, dat ik de vossen wilde hebben, verwees hij mij naar u, vrouw Jensen, bewe rende, dat hij hier niets meer te zeg gen had. Zoo is hetGoed, dat hij het inzietsprak ze hardvochtig, maar vroeg daarop dadelijk weerWelken prijs waart u met Nils overeengeko men, baron Tweeduizend gulden! Voor een week ongeveer had de vos koliek! Ze spraken nog een poosje en de koop werd gesloten. De baron was zichtbaar verheugd, dat h# zijn doel bereikt had. Bij het heengaan ontmoette de ba ron in de deur jan Begemann, dien hij als een goeden kennis begroette. Ze spraken nog een poosje met el kaar en wel over Nils en Stahlberg. De man, over wien ze het had den, zonder dat Jan Begemann dui delijk werd, of Nils diens compag non of slechts een ondergeschikte van hem was, had zich pas voor van aanbouw en herstelling, eervol worden ontslagen. Omtrent die opheffing schrijft de minister van marine ad interim o. a., dat de regeering deze noodig acht in 's lands belangde particuliere scheepsbouwindustrie kan in voldoen de mate voorzien in de behoefte aan oorlogsschepen, waarbij kan worden aangenomen, dat zij zich zal inrichten voor den bouw van schepen van grooter charter, dan waarvan haar de bouw tot nu toe werd opgedragen. Hoezeer voorshands nog niet met zekerheid is te zeggen binnen hoeveel jaren die opheffing volbracht zal zijn, wordt medegedeeld, dat nevens de voltooiing in het jaar 1913 van het tankschip „Artemis", door opdracht van den bouw van twee gouverne mentsschepen voor den dienst (n Nederlandsch-lndië aan 's rijks werf te Amsterdam, door den voorgenomen bouw van een stoomloodsvaartuig in 1914 en door andere werkzaamheden van minderen omvang voor het loods wezen enz. die inrichting nog enkele jaren op zeer beperkten voet zat kunnen worden in stand gehouden, waardoor de opheffing geleidelijk zal plaats hebben. De „Midd. Ct." heeft in België inlichtingen ingewonnen over de plan nen die zouden bestaan om een groot deel van het Belgisch loodswezen van hier naar Zeebrugge te verplaat sen en 7,ij vernam dat er inderdaad sprake van is, niet een groot deel van, maar den ganschen loodsdienst naar Zeebrugge over te brengen. Het schijnt dat een der aanleidingen daar toe is een verzoek der loodsen zelf, die klagen over te hooge belasting te Vlissingen, die in Zeebrugge goed- kooper zouden kunnen leven, en in België meer gelegenheid hebben om bestaan te vinden voor hun kinderen dan te Vlissingen. Maar wellicht gelden andere mo tieven nog sterker mee, b.v. de be vordering der belangen van Zeebrug ge. De overbrenging van den loods dienst daarheen zou die havenplaats, welke maar niet vooruit wil, althans een bevolkingstoename verzekeren, de grond zou er in waarde stijgen, daar er tal van woonhuizen zouden moeten worden gebouwd, enz. En voorts werd Vrijdag in der, Neuzenschen raad door den heer Drost gewezen op de mogelijkheid-, dat de bekendmaking een soort drei gement is, om van Nederland toe zeggingen af te dwingen, die het nu niet wil geven, 't Zou dan een soort diplomatiek wapen zijn, ongetwijfeld een krachtig wapen. Het blad vernam er nog bij dat er weinige jaren in de stad gevestigd en zich dadelijk met een nimbus vars grooten rijkdom en talrijke connec ties weten te omgeven. Hij woonde met zijn eenigszins sukkelende vrouw en zijn nog kleine kinderen in een villa voor de pont, welke hij door zijn werklieden in een ongelooflijk korten tijd van een eenvoudig, oud, maar stevig vierkant gebouw in de mooiste en elegantste woning der stad liet ombouwen. Reeds dat trok de opmerkzaam heid der menschen, maar nog veel meer deden dat de groote aankoopen van grond, die meneer Stahlberg di rect betaalde, zoodat men hem van alle kanten bouwterrein aanbood. Zoo had hij geheele straten aan gekocht, waarin hoogst zelden een beschaafd mensch den voet zette hij had de daarin staande ellendige spelonken onderstboven laten halen en er nieuwe, aardige huizen voor in de plaats laten zetten, een werk, waarbij hij, zooals men hem gemak kelijk kon narekenen, zeer veel geld had verdiend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1