18 Juli Vrijdag Onwrikbaar. gemeentebestuur binnenland feuilleton No. 168 51e Jaargang. 1913. VAK DEK M OP DEK UK. VLISSINGSCHE CO l) RA INT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. J TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- Aduerfenfiën op zeer uoordeelige uoortuaarden BEKENMAK1NG. Bepaling Sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der Algemeene ver ordening van plaatselijke politie brengt ter algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek, door hem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 18 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. OPENBARE KENNISGEVING. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter openbare kennis dat de ontwerp Winterdienstrege- lingen 1913 1914 der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, der Hollandsche ijzeren Spoorweg maatschappij en der Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij van af heden ter secretarie ter visie lig gen en dat eventueele opmerkingen dienaangaande door belanghebbenden vóór of op 1 Augustus 1913 recht streeks aan het Departement van wa terstaat behooren te worden inge zonden. Vlissingen, 18 Juli 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het buitengewoneS. D. A- P.-congres. „Het Volk" deelt mee, dat het buitengewone S. D. A. P.-congres, ter bespreking van het aanbod van dr. Bos van drie zetels voor de soc.- democraten in het nieuwe kabinet, gehouden zal worden op Zaterdag 26 juli des avonds, en den daarop- volgenden Zondag in de Buiten- Societeit te Zwolle. De soc.-democraten en de crisis. Mr. Mendels te Heerenveen voor de S. D. A. P. het woord voerende, heeft daar, volgens het verslag in „Het Volk", meegedeeld, dat z. i. van een zitting nemen in een linksch mi nisterie door een of meer sociaal democraten, geen sprake kan of mag zijn, wil men de soc.-dem. propa ganda niet lam slaan. Bovendien oordeelde hij, dat, ter oplossing van het kiesrechtvraagstuk, de vrijzinni Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden) 19.) Nils antwoordde niets op haar woorden en stoorde zich dus blijk baar ook niet aan haar critiek. In 't eerst had hij met vreeselijke haast de laden van zijn commode open gerukt en was hij begonnen te pak ken, maar langzamerhand werd hij bedaarder en tenslotte zelfs verlegen. Ze kan mij toch niet willen onterven Dat doet een moeder toch niet, zei hij tot Charlotte, die hem bekommerd en radeloos trachtte te helpen. M-i~, .Vraag het llaar no8 eenmaal, Nils Ze heeft je veelte lief, ze moet je immers lief hebben antwoordde Charlotte. Hij kuste haar voor deze woorden, nam haar in zijn armen en trachtte haar de ellende van dezen dag door liefkoozingen te vergoeden. Met deze woorden wees hij gen, indien zij de zaak ernstig nemen, zich konden verstaan met Christelijk- historischen als jhr. De Geer en met Katholieken tot vorming van een ministerie, daarbij kunnende rekenen op den loyalen steun der soc.-dem. fractie tot 't alleruiterste. Er zal dan ook geen sprake van zijn, dat aan de partij zal worden geadviseerd op een eventueel aanzoek in te gaan. Ook 't oordeel van buitenlandsche voor aanstaande soc.-dem., zoowel van uiterst links als rechts, luidde ten opzichte van 't kardinale punt zoo goed als eensluidend, naar mr. Men dels verklaarde. Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren had te Amsterdam cle herstemming plaats voor leden van den gemeenteraad. De rechterzijde verloor daarbij nog éen zetel in dis trict VII, waar een vrijzinnig-demo craat werd gekozen. De rechterzijde verliest in het geheel 3 zetels. De samenstelling van den gemeen teraad wordt thans als volgt: 16 li beralen, 15 sociaal-democraten, 5 vrijzinnig-democraten, 4 anti-revolu tionairen, 3 katholieken en 2 christ- historischen, aizoo 36 links en 9 rechts. De sociaal-democraten winnen in het geheel 3 zetels. Te Zaandam hebben de sociaal democraten thans de meerderheid in den raad behaald nl. 10 van de 19 zetels. Verder 4 liberalen en 5 rechtschen. Bond Yan politiebeambten. Gisteren werd te Rotterdam de groote vergadering gehouden van den Bond van politie-beambten in Nederland. In deze vergadering werd de vol gende motie aangenomen „De Bond van gemeentepolitiebe ambten in Nederland; kennis geno men hebbende van verschillende ge vallen, waarin onverdiend of te zwaar werd gestraft of de rechtma tige actie der organisatie werd belet, door de bestuurders te bedreigen kennis genomen hebbende, dat op heden de organisaties in hun recht matig streven voor lotsverbetering, juist door de rechtelooze positie der politiebeambten worden belemmerd, ja vaak dat streven wordt belet overtuigd, dat een voortbestaan van dezen rechteloozen toestand zeer schadelijk moet worden geacht voor de maatschappij zoowel als voor de politie overtuigd, dat de wettelijke rege ling van de plichten en rechten van de dienaren der gemeentepolitie zal zijn een levensbelang voor de maatschap pij, voor de dienaren van politie en hunne gezinnen; haar raad af. Ik moet weg, moet doen, wat zij verlangt; elk verzet maakt haar nog koppiger. Den hemel zij dank, dat jij genade in haar oogen hebt gevonden. Ze eischt blinde ge hoorzaamheid Je moet nu elke ge legenheid waarnemen om haar te vertellen, hoe moeilijk het mij is ge vallen het ouderlijk huis te verlaten, waaruit ze mij heeft weggejaagd. Hoor je, Lotty]e moet altijd pra ten van „haar huis," „haar hoeve". Groote hemel, ze zal het toch niet doen ze zal mij toch niet ont erven Intusschen vertelde Charlotte hem op zijn verzoek alles, wat ze met zijn moeder had gespreken. Dat gaf hem licht omtrent menige zaak, dat verklaarde hem ook, waarom Char lotte bij zijn moeder zoo in de gunst stond. De avond kwam vroeg. Antje kwam met een brief, welke aan den justi- tieraad Globus in Z. geadresseerd was. Dien moest de jonge meneer den volgenden morgen bezorgen. En Klaas Okken stond met het rijtuig voor de deur, berichtte Antje in op dracht van haar meesteres. De wenk was duidelijk. dringt er bij de. regeering en volks vertegenwoordiging ten sterkste op aan, dat art. 19! der G. W. zoodanig worde gewijzigd en aangevuld, dat instelling van een scheidsgerecht en wettelijke regeling van de plichten en rechten voor de dienaren der gemeen tepolitie mogelijk wordt gemaakt en tot stand komt'; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regee ring en volksvertegenwoordiging en te publiceeren door middel van de pers en gaat over tot de orde van den dag." Zendingsfeest te Breda. Het 38ste Zuider Zendingsfeest te Breda trok vrij veel publiek. Nadat ds. T. Doevendans te Amsterdam dé openingsrede uitgesproken had, traden op mevr. Th. H. Hofman— Stolk te Princenhage met mededee- lingen over het zendingswerk van haren echtgenoot te Possa; ds. P. Stegenga te Zwartsluis „Het wacht woord der Zending" ds. J. C. Rull- man te Utrecht „Drie steden" oud zendeling J. A. van Balen te Utrecht „Nacht en morgen op Nieuw- Guinea." Verder voerden het woord ds. M. J. Punselie te Leidende heer M. van, Wijhe, directeur van het Door gangshuis te Hoenderloo; ds. M. M. Horjus te Bredadr. S. van der Ley, zendeling arts te Bussumds. S. H. J. James te Lage Zwaluwe. Prof. mr. P. J. Muller oud-hoogleer aar te 's Gravenhage hield de slotrede. Ter afwisseling werden feestliede ren gezongen. Piet weer hield zich tamelijk goed. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat op den dag, toen het 50jaar geleden was, dat het oorlogskorvet „Medusa" de straat van Simonesiki heeft ge forceerd, en de heer De Jongh in zijn villa te Scheningen aan de nog over gebleven van den état major der Me dusa een maaltijd heeft aangeboden, ook de minderen, te Nieuwediep, zijn onthaald. Zij werden bij den luit. ter zee Quant ontvangen, van wiens wo ning het per rijtuig naar de Medusa, den mijnlegger, ging, waar de eerewijn werd geschonken. Het is deu minister van oorlog gebleken, dat bij de afschaffing van den rang van sergeant le klasse bij enkele korpsen sergeanten ouder in rang dan eerstgenoemden ook als „meerdere" worden beschouwd. Deze opvatting is onjuist, daar als over gangsmaatregel is bepaald dat de in functie zijnde sergeanten le klasse in hun rang worden gehandhaafd. De minister van oorlog verzoekt, dat bij alle korpsen met het vorenstaande rekening zal worden gehouden. Nils zuchtte zwaar, zoodat Antje het hoorde, trok zijn pelsjas aan en nam afscheid van de bitter weenen- de Charlotte. Ze moest niet met hem meegaan moeder zou er wel niets tegen hebben, dat ze elkander schreven. Antje, zei hij toen op smee kenden toon, zeg aan mijn moeder, dat ik haar bevel opvolg Nog nooit had hij op dien toon gesproken. En nu zweeg hij verder, klemde de lippen op elkaar en wend de zich naar de deur, keerde weer terug, sloot Charlotte nog eens in zijn armen en zei op vasten toon Ik heb er geen berouw van. Nu was hij weg. Antje volgde hem „zeer ontroerd" en Charlotte Ehrik weende weer. Ze bleef langen tijd alleen. Niemand bekommerde zich om haar, zoodat zij eindelijk tijd had om over de laatste achtenveer tig uur na te denken. Vijf a zes dagen waren er verloe pen zonder dat zich ook maar één van vrouw Jensen's buren op de Moyen- burg liet zien. Voor de eerste maal sedert jaren De directeur der weesinrichting „Neerbosch" ontving deze week een legaat, groot f 10.000, van wijlen jonkheer S. W. de Perponcher te Arnhem, en van wijlen den heer M. Overweg f 2000, van M. D. D. f 400. Van verschillende kanten zijn en worden bedenkingen tegen de pad vinderij aangevoerd cle jongens zon den te wijsneuzig, te grootemensch- achtig doen, zich als halve politie agenten aanstellen, enz. enz. Maar dat de beweging ook haar goede zijde heeft en bij velen de flinkheid en kloekheid er door wordt bevor derd, is reeds meermalen gebleken en bewijst opnieuw wat dezer dagen in de Fransche hoofdstad gebeurde. Onlangs reed in de rue d'Athene een chauffeur met zijn auto, waarin de eigenaar zat, toen de eerste plot seling het bewustzijn verloor. In voile vaart reed de onbestuurde auto ver der, tot grooten schrik van den inzit tende en de voorbijgangers. Niemand was bij machte de ongelukken, die onherroepelijk moesten volgen, te voorkomen. Eensklaps sprong een jeugdige knaap op de auto en wist de rem in werking te zetten, waar door de auto tot staan werd gebracht. De eigenaar was zeer dankbaar en wilde de moedige daad beloonen, doch de cordate knaap wilde geen belooning accepteeren en verdween tusschen de menschen. Hij had echter eenige papieren verloren, waaruit bleek, dat de knaap een zestienjarige padvinder was en Henri Belin heette, een padvinder, die het geleerde op dappere wijze in practijk wist te brengen. Die kranige jongen, waar „durf" in zit, kan het bij goed oppassen ver brengen. Ook tegenwoordig kunnen een voudige jongens door studie en ener gie nog wel vooruitkomen in de wereld. Een arbeider, die zich tot professor opwerkt, is een niet alledaagsch ver schijnsel. Dit is het gevak bij Franz Havelka uit jena. Hij werkte vroeger als lithograaf in een fabriek van blik-emballage te jena, bezocht later de kunstambachtssehool te Barmen en vervolgens de Koninklijke Acedemie te Leipzig. Daar werd hij door zijn geschriften over ornamentiek en kunstdruk als assistent geplaatst. Volgens de „Saale-Zeitung" is hij thans benoemd tot professor aan de polytechnische school te Tomsk (Si berië). „Vooruit* kwam ook een koetsiers jongen, thans „advocaat" te Napels, maar aan zijn succes was een lucht je. Advocaat Giossi, lid van den ge had ze zich ziek gevoeld en was drie dagen in bed gebleven, zwij gend voor zich ui [starende en haar brein martelend om met zichzelve in 't reine te komen. Want het eene feit de leugens, die Nils had be dacht om Charlotte zijn verandering van zin of liever zijn breuk met haar verklaarbaar te maken, deze leu gens waren geschreven om zijn moe der haar zin te doen. Hij had in 't begin tegengesparteld, maar zich la ter bereid getoond en daarop naar Dina's hand gedongen, zooals het slechts een ernstig hawelijkscandi- daat doen kan. Zelfs toen Charlotte bewusteloos in hun huis lag, zelfs toen had hij nog tegen zijn moeder gezegd: ik neem haar niet ik wil Dina Dat alles sprak bij de ernstig naar rechtvaardigheid strevende oude vrouw in zijn voordeel. En toen kwam hij en zag dit meisje weer. Vrouw Jensen was nooit een romantisch aangelegde natuur geweest en had voor de macht der liefde nooit bijzonder veel respect gehad, maar dat had ze gezien zoodra Nils in Charlotte's oogen had gekeken, was hij als met handen om gekeerd. meenteraad en waarnemend burge meester, is thans door de politie ge arresteerd. De advocaat had voor ongeveer 50.000 gulden aan juweelen van een zijner cliënten verduisterd, die laatstbedoelde hem te bewaren had gegeven. Hij had hiervan voor 20.000 gulden te Nizza verkocht. Een vriend van de benadeelde dame, prins Pignatelli, heeft nu voor den rechter verklaard, dat deze advocaat ge meenteraadslid en burgemeester een valschen naam voert; en dat hij eigenlijk Denaria heet en de "zoon van een koetsier van hem is. De prins liet dezen koetsierszoon op zijn kosten studeeren en de jonge man was zoo geniaal in den grooten stroom van het Napelsche leven on der te duiken om als „advocaat Gios si" weer aan de oppervlakte te ver schijnen en weldra een van de voor naamste persoonlijkheden der stad Napels te worden. Zijn glorie zal nu wel getaand zijn. Op eerlijke manier is een arme drommel te Sint Petersburg eens klaps een man van rijkdom en aan zien geworden. Een eenvoudige tele graaf beambte, Kralowitsch genaamd, is het geluk ten deel gevallen, erfge naam te worden van een kapitaal van 100 millioen francs. Er is namelijk een te Parijs wonende oom van hem gestorven, die hem met zes anderen tot erfgenamen benoemd heeft. Hij is reeds met twee advocaten naar Pa rijs vertrokken om de erfenis in ont vangst te nemen. Op niet minder gemakkelijke, maar toch uiterst onpleizierige wijze is Miss Daisy Markham op eenmaal een vrij vermogende dame geworden. De onlangs, na den dood zijns vaders tot den titel van Markies van Northampton gekomen Cari Comp- ton, een jonge man van 28 jaar had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met Miss Daisy Markham, een bekende actrice, en haar trouwbeloften ge daan, die hij echter niet was nage komen. De jeugdige schoone, die zich dus een adellijken titel en een groot for tuin daarnevens zag ontgaan, klaag de den nu markies geworden edelman aan wegens breken van trouwbelof ten, en vroeg schadeloosstelling. Van weerszijden hadden zij de be kwaamste advocaten genomen en de genen die tuk zijn op dergelijke rechtsbehandelingen, stellen zich veel belangwekkends voor. Zij zijn teleurgesteld. Toen de zaak voorkwam, overlegden de advocaten van weerszijden even en deelde daarna de rechtskundige raadsman van den gedaagde mede dat deze 50.000 p. st. schadevergoeding zou geven en alle gerechtskosten betalen. Daar was het mede uit. Dat is wel Drie dagen lang streed ze tegen deze verzachtende omstandigheden en er kwam nog een laatste bij Charlotte zelf. Twee dagen had het arme kind in een waarlijk trooste- looze stemming en in de treurigste verlatenheid doorgebrachttoen was ze aan het bed der oude vrouw ver schenen en deze had dadelijk bij den eersten aanblik gedacht: Welke oogen Men moet wel van haar houden, het arme kind En nu liet ze zich door Charlotte koesteren en verplegen, liet zich door haar de courant voorlezen, de kus sens opschudden en de kleine tafel voor het maal der zieke dekken. Stil en weinig sprekend lag ze daarbij in haar bed en sloeg het jon ge meisje gade. Charlotte scheen het niet te bemerkenze deed zich vol komen natuurlijk voor, en toen de oude vrouw die zich zoo zonder ling behaaglijk gevoelde onder deze verpleging met haar begon te spre ken, antwoordde zij met de volka men openhartigheid van een dochter. (Wordt vervalgë.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1