Donderdag 17 Juli Onwrikbaar. No. 167 51e Jaargang. 1913. gemeentebestuur feuilleton binnenland VLISSÏNGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs- flduertentiën op zeer uoordeelige ooortoaarden MILITIE. Na-Inspectie. De Burgemeester van Vlissingen gelet op de missive van den Milij tie-Commissaris in Zeeland, d.d. 5 Juli 1913, no. 72. Gezien art. 95 der Militiewet roept bij deze op, de in deze ge meente wonende verlofgangers der Militie te land Verbeek, Christiaan, Wille n, lote- iing der gemeente Vlissingen, lich ting 1905, behoorende tot het Korps Torpedisten. Kloosterman, Pieter, loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1905, behoorende tot het Korps Pantserfort- Artillerie. Klaeijsen, Johannes, loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1909, behoorende tot het 14e Regiment in fanterie, le Bat. janisse, Cornelis Adriaan, loteling der gemeente Vlissingen,lichting 1909, behoorende tot het 14e Regiment Infanterie, le Bat. Van Gelder, Pieter Jacob Johannes, loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1912, behoorende tot het 14e Regiment Infanterie, le Bat. Fiegen, Christiaan, loteling der gemeente Middelburg, lichting 1912, behoorende tot het 14e Regiment infanterie, le Bat. Om op Dinsdag den 29 Juli 1913, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, ten huize van den Militie- Commissaris te Middelburg, Molen water M 263, te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle klee ding- en uitrustingstukken, hun bij hun vertrek met verlof medegegeven, hun zakboekje en verlofpas, teneinde door den Militie-Commissaris te worden onderzocht; en brengen ter hunner kennis dat zij, bij niet verschijning voor den Militie-Cemmissaris, of zoo zij, daar bij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien zijn van de bovenvermelde kleeding- en uitrus tingstukken, hun zakboekje en ver lofpas, zoomede wanneer hunne kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden, overeenkom stig art. 97 der Militiewet, in werke- lijken dienst zullen worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden worden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Verder wordt te kennen gegeven, dat, zoo zij uithoofde van ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Militie-Commissaris te verschijnen, daarvan uiterlijk vóór den dag der Inspectie bij den Burgemeester zal moeten worden ingediend een attest Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 18.) Waarom zou Charlotte hem niet met geheel haar hart gelooven, voor al nu zijn woorden van heden met den inhoud van zijn brieven overeen stemden Dus, zijn moeder had hem over reed en zijn kinderliefde had het overige gedaan. Verder dacht Char lotte niet. Ze waren, om' de nieuwsgierigheid der dienstmeisjes te ontgaan, in Nils' kamer gevlucht. Daar zaten ze bij 't venster en voor de blikken van Char lotte strekte zich een schier onaf zienbare kale, witte vlakte uit, van weike zich heel in de verte hier en daar een eenzame hoeve of een paar boomen donkerder afstaken. De gedachte aan zijn neef deed Nils overmoedig lachen en op dit oogenblik trad zijn moeder binnen, van den behandeienden geneesheer. Vlissingen, den 14 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Koningin er. de crisis. De Hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" schrijft Er mag wel eens eenige aandacht worden gevestigd op de bewonde renswaardige beslistheid en klaar heid waarmee, in de tegenwoordige politieke crisis, de Koningin de par- lementaire-constitutioneele lijn onmid dellijk heeft gevonden en gevolgd. Het spoedig roepen van den heer Troelstra op Het Loo, de vrij snelle opdracht aan den heer Bos tot for matie van een Kabinet uit de geheele linkerzijde, dus met aanvaarding van de mogelijke consequentie, voor de Kroon, van eenige socialistische mi nisters dat getuigt van een vast heid in de pariementair-constiturio- neele lijn, die aigemeene waardeering verdient. Blijkelijk is de tijd van de „Koninklijke" Kabinetten, n'en dé- plaise de leer van de heeren Lohman en 't Hooft, sinds 1868 voor goed voorbij, ook in de oogen van het hoofd van den Staat. Het is trouwens opmerkelijk dit zij in het voorbij gaan aangestipt dat juist van de zijde der aanhangers van de leer der „Koninklijke" Kabinetten niet het minst driftig is aangedrongen op het vast houden aan de parlementaire usance in de tegenwoordige crisis, volgens welke nu een ministerie uit de ge zamenlijke linkerzijde zou moeten optreden. Dat de opdracht tot het samenstellen van zulk een ministerie thans inderdaad is gegeven, hebben wij te danken aan het feit, dat de Koningin blijkelijk niet terugdenkt aan mogelijkheden van vóór 1868 en zich slechts vergewist heeft van wat het parlementair-constitutioneeie stel sel eischt. Wanneer men eens om zich heen ziet in andere landen die eveneens een constitutioneele monar chie hebben, dan zal men zeker tot de overtuiging komen dat niet in al die landen het hoofd van den Staat zoo zonder de minste aarzeling de lijn zou hebben gekozen en gevolgd, waarlangs onze Koningin heeft geleid en aan het eind waarvan eenige so cialistische ministers van de Kroon kunnen staan. Het lijkt alles heel gemakkelijk en vanzelfsprekend, maar wanneer men eens denkt aan het malle advies van den minister van Staat dr. Kuyper een ministerie-Troelstra en aan het óok niet heel logische waarheen de socialisten dadelijk hebben gedre ven een concentratie kabinet dan treft de stelligheid waarmee de met nog strenger en gebiedender uitdrukking op haar gelaat dan anders. Charlotte zag de pijnlijke verlegen heid in Nils' gelaat en verwonderde zich in stilte, dat hij tegenover zijn moeder zoo heelemaal niets van de vastberadenheid toonde, waardoor zijn optreden zich anders kenmerkte. Ze moest dus wel een zeer lastige vrouw zijn. Dat waren Charlotte's gedachten en gevoelens gedurende een halve minuut, maar toen stond vrouw Jensen ook reeds naast haar. Jij hebt geen schuld aan hetgeen er gebeurd is, zei ze hoogst ernstig. Jij wou je niet aan hem opdringen, maar hem zijn gang laten gaan. Dat je kwam, was verkeerd, maar je hadt in de wereld niets dan zijn leugenachtige brieven en zijn hui chelachtige verzekeringen, jou doe ik geen verwijten, maar zijn straf moet je met hem dragen. Toen wendde ze 't gezicht naar Nils. Jij echter, die uit ellendige karakterloosheid om trouw noch ge loof denkt, jij zult van dit oogen- blik mijn huis en mijn hof verlaten ]e vaderlijk erfdeel zul je hebben, logische lijn door de Kroon is ge volgd, des te meer. Doch vooral wegens de rustige zekerheid waarmee zonder eenige aarzeling, aanstonds elke consequen tie is aanvaard. Het Nederlandsche volk zal dit erkennen en waardeeren. H. M. de Koningin op den Zendingsdag. Te Apeldoorn is gisteren op het landgoed Mariaiust van mevr. de wed. baron Haersma de With de vierde zendingsdag gehouden van de classis Apeldoorn der Ger. kerken, welk zendingsfeest eenigen tijd door H. M. de Koningin is bijgewoond". H. M. kwam om kwart over elf op het terrein, vergezeld van ionkvr. v. d. Poll, baron Van Hardenbroek, jhr. Bakker en jhr. Van Geen. Zij werd aan den ingang ontvangen door de commissie, bestaande uit ds. Hout zagers te Kootwijk, ds. Doorn en ds. Boekenoogen te Apeldoorn en De Boer en Peters, leden der regelings commissie. Toen H. M. in de verga dering kwam, zongen de aanwezigen Psaim 134 vers 3 „dat 's-Heeren zegen op U daal". Nadat H. M. op een gereserveer- den zetel had plaats genomen, werd ds. H. P. lngwersen, zendeling op Poerworedjo, aan H. M. voorgesteld. Vervolgens hield deze zendeling een rede over zijn arbeid, die door H. M. tot het einde werd aangehoord. Om twaalf uur vertrok H. M., uitgeleide gedaan door dezelfde heeren als bij ontvangst. Bij het vert'ek zongen de zangers een zegenbede, waarna de muziek het Wilhelmus inzette, dat door allen meegezongen werd. Tuinfeest te Soestdijk. Gisteren gaf H. M. de Konigin- Moeder ten paleize Soestdijk van des middags 4 tot 6 uur het jaarlijksche tuinfeest. Om de minder gunstige weesgesteldheid werden de gasten in de zalen van het paleis ontvangen. Het feest werd opgeluisterd door de stafmuziek van het 5e regement in fanterie uit Amersfoort. Genoodigd waren tal van burger lijke en militaire autoriteiten, en vele particulieren met hunne dames. Nadat de Koningin-moeder te midden harer gasten was verschenen, werden zij, die voor de eerste maal ten paleize waren, aan H. M. voorgesteld. Daarna onderhield de gastvrouw zich met velen harer gasten. In enkele zalen van het paleis waren buffetten inge richt. H. M. trok zich tegen zes uur in hare apartementen terug. Kort daarna verlieten de genoodigden het paleis. De minder gunstige weergesteldheid was oorzaak, dat in de omgeving van het paleis de belangstelling van maar van mij krijg je geen cent. Ga heen en schep je zelf een bestaan En als het je slecht gaat, denk er dan aan, dat je je zelf het harde bed gespreid hebt. Charlotte Ehrik zal ik bij mij in huis houden, tot je haar als vrouw kunt meenemen jij ech ter zoekt je have bij elkaar en verlaat nog voor den avond het huis Nils Jensen had zijn moeder twee maal in de rede willen vallen en haar met een omarming den mond willen sluiten, maar zij wierp hem een blik toe, waarvoor hij terugdeinsde. Maar moeder, dat kan u toch geen ernst zijnriep hij opgewon den. Wat maakt ge er toch wel voor een misdaad uit, dat ik de inspraak van mijn hart gevolgd heb i Je bent een leugenaar van 't begin tot het eindeJe hebt mijn besluit vernomen en daarbij blijft het Ze wendde zich naar de deur en wilde de kamer uitgaan, maar Char lotte snelde haar achterna en ver sperde de oude vrouw den weg. Hijgend van ontroering riep ze Vrouw Jensen Vrouw Jensen 1 Ik zal heengaan, ik zal zoover weg liet publiek minder groot was dan andere jaren. Het gebouw der Eerste Kamer. Men is ap het oogenblik in het gebouw der Eerste Kamer druk aan het breken en timmeren voor de ver- bauwing van de eerste verdieping, waar ingevolge de goedgekeurde plan nen een groote hal wordt gemaakt, terwijl de ruimte daaronder, waar vroeger de groote trap naar de griffie en andere lokalen was, voor expeditie lokaliteit bestemd is. De toegang tot de vergaderzaal der Kamer zal nu geschieden langs de trap, die leidt naar het kabinet der Koningin, waarvan gelijk bekend de verschillende vertrekken als koffiekamer, anti-chambre, enz. voor de Eerste Kamerleden zullen dienst doen, wanneer het kabinet der Konin gin naar het vroegere huis van Groen van Prinsterer zal zijn overgebracht. Reeds is een verbinding gemaakt tusschen de vergaderzaal en die ver- trekkenreeks. De tribune quaestie is nog niet tot oplossing gebracht. Er werden nog allerlei plannen gemaakt. Garnizoenen zonder troepen. Ten gevolge der bepaling, dat de miliciens van het blijvend gedeelte bij de depot-compagnie van elk re giment moeten worden ingedeeld, zouden vanaf den len October e. k. in de garnizoenen Gouda, Hoorn, Naarden, Deventer en Middelburg geen'miliciens meer onder de wape nen zijn. Ter einde hieraan tegemoet te ko men zal het noodige personeel van andere korpsen in bovengenoemde garnizoenen worden gedetacheerd met ingang van 1 October a. s. („Avp.") Naar het oorlogsterrein. Gisterenmiddag te 4 uur 22 min. zijn de zes verpleegsters die vanwege het Roode Kruis naar Griekenland zijn uitgezonden, van het Staatsspoorsta tion te 's Gravenhage via Brindisi naar Athene vertrokken, uitgeleide gedaan door vele belangstellenden, waaronder vele verpleegsters. In de wachtkamer le klas voerden namens het comité van het Nederlandsche Roode Kruis de heeren generaal-inspecteur van den geneeskundigen dienst Quanjer, en jhr. Mazel, secretaris van het comité, het woord waarbij de laatste de ver trekkende zusters prachtige bloem- stuken aanbood, als een laatste vaar wel uit 't vaderland. Namens de vereening voor mensch- iievend hulpbetoon „Naastenliefde", waarvan alleen dragers van de red dingmedaille lid kunnen zijn, welks bestuur geheel aanwezig was, riepen de voorzitter, de heer W. G. Bilder- beek en de secretaris, de heer H. C. gaan als u verlangt! U en Nils zult nooit meer van mij hooren O, ver geef hem tochik draag immers alleen de schuldAls ik niet geko men was, had hij uw zin gedaan. Ik ik alleen Voor een oogenblik kwam er een zachter uitdrukking in de oogen van Nils' moeder, maar die gold alleen Charlotte. Het is te laathij heeft zich zijn gansche toekomst bedorven zei ze toen op somberen toon. En al deed ik het 1 schreeuwde Nils, die plotseling voor haar sprong en Charlotte in zijn armen trok. Ik heb er geen berouw vanIk ben uw eenig kind en ik heb zeker ook van u de eigenzinnigheid geërfd, en al is voor u ook altijd geld en goed het hoogste.... Nils KnaapWat is mij het hoogste op de wereld De reine eer, waarheid en gerechtigheid riep ze. Goed, koester u dan daarin en blijf alleenstoof hij razend van woede op. Charlotte sloeg haar armen om zijn hals en smeekte hem, toch geen twist met zijn moeder te maken. C. Nanning, onder aanbieding van bloemen, de zuster J. A. Oudshoorn eerelid der vereeniging, een laatst voorwei toe, de hoop uitsprekende haar weer in gezondheid te mogen terugzien. Onder een luid hoera en het ge- wuif met zakdoeken^en bloemen, zette de trein zich in beweging. Bioscoop en kinderen. Den gemeenteraad te Rotterdam is door de commissie voor de strafver ordeningen een ontwerp-verordenining aangeboden inzake toelating van kinderen in bioscoop-theaters. Voor kinderen beneden 16 jaar zou, be houdens bij kindervoorstellingen met van overheidswege goedgekeurd pro gram, de toegang tot bioskoop- theaters verboden zijn. Rozententoonstelling. De groote rozententoonstelling te Boskoop blijft voortdurend vele be zoekers trekken. Het aantal bezoekers is thans tot ruim 17.000 gestegen, terwijl nu eerst de rozen in haar volle pracht komen. Hedenavond geeft Arneld Spoel's Vocaal Ensemble in het Tentoonstel lingsgebouw, te midden van de bloe menweelde, een uitvoering. Vrijdag zullen de rozenperken met ongeveer 10.000 Waxine lichtjes, ge schonken door de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek te Gouda worden ver licht. Hoedenpennen in tramwagens. ut de raadcemmissie voor oe strat- verordeningen te Rotterdam is de wenschelijkheid overwogen van een maatregel tegen het onbeschermd dragen van hoedenpennen in tram wagens. Haar voorzitter, de burge meester, heeft ter zake den hoofd commissaris van politie gehoord, en deze titularis adviseert om, in navol ging van wat in verschillende andere steden is verordend en in overeen stemming met de zienswijze van den di recteur der Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschappij, ook daar do®r een strafbepaling de trampassagiers tegen het gevaar van verwonding door hoedenpennen te beschermen. Na overweging van de zaak meent ook de commissie, dat men van de vrouwe lijke trampassagiers mag verlangen, door een eenvoudiger, voorzorgsmaat regel de medereizigers buiten gevaar van verwonding te houden, een ge vaar, dat, naar haar inzien, reeds bij het in- en uitstappen niet denkbeeldig is, maar nog grooter is bij sterk rem - men van den wagen, bij een tram ongeval, een paniek enz. Door de medewerking van de tramdirectie, die bereid is de conducteurs in de ge legenheid te stellen om zoo noodig eenvoudige pendopjes te verkoopen, Ze meent het immers goedze heeft je immers lief. Ja, als ik de Siiderplaatz en Di- na's geld getrouwd had, dan was ik haar lieve jongen geweestriep hij vol bitterheid. Zoo vermengde zich voortdurend waarheid en leugen, hardvochtigheid en zwakheid, de eerlijke gezindheid en de geldzucht. Charlotte kon maar niet tot een goed inzicht komen. Ze beminde Nils, zooals slechts een ver laten menschenkind een man bemin nen kan, die de grenzenlooze liefde getoond heeftze gevoelde oprechte genegenheid voor de vrouw, wier hardheid tegenover Nils ze slechts veroordeelen kon, Want wat kwaads had hij anders gedaan, dan dat hij haar beminde Het middagmaal werd voor de twee in de kamer van Nils gebracht. - Onze vrouw ligt zeker te bed de deur van haar kamer is gesloten, berichtte Antje op verwijtenden toon. Zij nam vaak genoeg de vrijheid om van deze meening te doen blijken. (Wordt vervolgd.) mm

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1