Woensdag 16 Juli Onwrikbaar. binnenland 51 e Jaargang. 1913 FEUILLETON No. im VLISS1NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40, Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNTOIMER 10. ftbonnements- flduerientiën op zeer uoordeelige ooorioaarden. De socialisten en de Kabinetscrisis. Een der medewerkers van „de Tel schrijft uit Den Haag: Door de Kamerfractie, de redactie van „Het Volk" en het hoofdbestuur van de S. D. A. P., dit werd mij uit soede bron medegedeeld, is overeen gekomen onder geen beding een ministersportefeuille te aanvaarden. Namens de meerderheid van het hoofdbestuur zal dit standpunt op het te houden buitengewone congres worden verdedigd. Onder degenen, die het felst tegen het plaats nemen in een of ander kabinet gekant zijn, behoort mr. Troel stra. Hij moet hebben verklaard, dat de S. D. A- P. zich moet bepalen tot het geven van loyalen steun aan een ministerie dat het concentratie- program eerlijk wil uitvoeren. Onder deze omstandigheden zal het buitengewone socialistencongres met groote meerderheid besluiten, het aanbod van dr. Bos te wijzen van de hand. In een resolutie zal men als dan doen uitkomen,dat de partij van mr. Troelstra een vrijzinnig grondwets herzieningskabinet met kracht wil schragen. Een buitengewoon S. D. A. P- congres. Het bestuur der S. D. A. P. heeft, aldus meldt „Het Volk", ter behan deling van het aanbod van den kabi netsformateur dr. Bos een buitenge woon congres uitgeschreven op Za terdag 26 Juli ('s avonds) en Zondag 27 Juli. Het congres zal worden ge houden te Amsterdam, Arnhem of Zwolle. Tweede Kamerverkiezingen. Gister zijn voor de verkiezing in Amsterdam II officieel candidaat ge steld de heeren A. H. Gerhard (S. D. A. P.), H. Gorter (S. D. .P.), J. A. Snoeck Henkemans (Chr. Hist.) en P. Otto (Vrijz.-Concentratie). De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand een som opgebracht, die iets minder was dan het totaal, dat de maand Juni van 1912 opleverde. Juni 1913 gaf nl. f 18,410,989.84 in de schatkist en Juni 1912 schonk een bate van f 18,487,438.73, dus dit jaar was de opbrengst f 76,478.881/a minder. Dit resultaat zou op zich zelf niet mooi kunnen heeten, maar men dient het te beschouwen in verband met andere cijfers. In de eerste plaats mag wel gedacht worden aan de goede maanden, die we dit jaar reeds achter den rug hebben, waardoor het eerste halfjaar 17.) Roman door L. Haidheim. (Nadruk Yorboden.) Klaas Okken zat met een grimmig gezicht op de voorbank van het rij tuig; het wachten en dan nog wel midden in den winter was niet naar zijn smaak. En de jonge meester rende hem voorbij, zonder een woord te spreken, en rende de lange gang naar den koestal in, alsof hij het bijzonder haastig had. En nu stond Nils Jensen plotseling in de groote keuken bij de tafel voor het haardvuur. Aan deze tafel zat zijn moeder te ontbijtenze had den lioed reeds op en den mantel aan. Charlotte Ehrik en Dina Begemann, beiden ook reeds reisvaardig, ston den elk aan een kant van haar. Zijn moeder en de nieuwe juffrouw waren letterlijk verstijfd van schrik het gelaat der buurdochter feekende blijde verrassing. En Nils stond als verlamd, toen hij haar zag. Welke van 1913 bijna 41/s millioen boven het bedrag in hetzelfde tijdperk van 1912 kwam. Vervolgens dient in het oog te worden gehouden, dat Juni 1912 buitengewoon voordeelig was, daar teen bijna l'/s millioen hooger opbrengst was verkregen dan in de gelijknamige maand van 1911. En ten derde hebben de wisselvallige successierechten weer een rol ge speeld, daar de opbrengst ervan f637,000 beneden die van verleden jaar bleef. Uit dit laatste getal, in verband met het bovengenoemde van f 76,478.88 L/s blijkt, dat de overige middelen een meerdere opbrengst hebben gegeven van ruim f 560,000, een uitkomst die in verband met de hooge opbreng sten van vorige maanden zeker niet slecht is te noemen. Een vergelijking van de verschil lende rubrieken toont aan, dat in Juni van dit jaar meer opbrachten: de grondbelasting f 176,000, de be drijfsbelasting f 21,000, de vermogens belasting f 5000, de invoerrechten f 133,000, het gedistilleerd f 54,000, de accijns op bier en aziin f 3000, en die op het geslacht f 35,000, de zegel rechten f 159,000, de hypotheekrech ten f3000, de domeinen f22,000; de posterijen f 117,000, de rijkstele graaf f24,000, de staatsloterij f 1000, de jacht en vischacten f4000 en de loodsgelden f6000. Minder leverden op de perso- neele belasting f 100,000, de suiker accijns f 29,000, de zoutaccijns f 7000, de belasting op gouden en zilveren werken f4000, de registratierechten f61,000 en de successierechten de reeds genoemde som van f 637,000. Over de eerste zes maanden van dit jaar werd meer ontvangen van de grondbelasting f137,000, de be drijfsbelasting f444,000, de vermo gensbelasting f98,000, het recht op de mijnen f 5000, de invoerrechten f 869,000,den suikeraccijns f 1,153,000, het gedistilleerd f 1000, den zoutac cijns f 72,000, dien op bier en azijn f87,000, en dien op het geslacht f 154,000, de zegelrechten f398,000, de registratierechten f 85,000, de hy potheekrechten f36,000, de succes sierechten f 237,000, de domeinen f108,000, de posterijen f403,000, de rijkstelegraaf f 115,000, de staatsloterij f 1000, de jacht en vischacten f4000, en de loodsgelden f 111,000. Hierte genover stond een mindere op brengst bij het personeel van f 128,000, den wijnaccijns van f2000 en de be lasting op gouden en zilveren wer ken van f 11,000. In het eerste halfjaar van 1913 is ontvangen f 94,329,739.24, terwijl de eerste zes maanden van 1912 hebben opgebracht f89,951,711.971/» zoodat de meerdere opbrengst tot nog toe f 4,378,027.2673 bedraagt. („N. Ct.") booze geest voerde haar juist nu hierheen Nooit was Dina's onknap uiterlijk hem zoo onverdraaglijk af- stootend voorgekomen als thans. En nooit vond hij het bleeke, fijne gezicht tegenover haar schooner 1 Dina verkeerde nog volkomen in den zoeten waan, dat Nils' prettige bui van gisteren een waarborg was voor zijn liefde, en zij verheugde zich over zijn schrik. Ik ben het zelf, Nils, en niet geest. Moeder was bang, dat Jan zijn boodschap verkeerd gedaan zou kunnen hebben, en daarom zond ze mij achter hem aan, riep ze on bevangen en haar oogen deze on- noozele lichtblauwe, eenigszins voor uitpuilende oogen schitterden hem tegen. Hemel, wat was Dina leelijk 1 En wat een platte, gewone taal! Was hij dan blind en doof geweest En plotseling geraakte hij als in een dollen zwijmel. Hij boog slechts even voor de arme Dina; toen stond hij naast Charlotte, die een steenen beeld scheen, en eer zij of zijn moe der vermoedden, wat hij wilde, had hij haar in zijn armen getrokken en Pensioenwet voor Gemeente-ambte naren. In Stct. 164 is opgenomen de wet van den 21sten Juni 1913, houdende pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren. Deze wet treedt in werking met 1 October 1913. Verder bevat dezelfde Stct. de wet van den 21sten juni f.913, houdende pensioenregeling voor de weduwen en weezen van gemeenteambtenaren en van gepensionneerde of op wachtgeld gestelde gemeenteambtenaren. Ook deze wet treedt in werking met Oct. I913. Kardinaal Van Rossum. Bij het bezoek van kardinaal Van Rossum te 's Gravenhage, waren aan tafel met Z. Em. vereenigd de minis ters van financiën, mr. Kolkman en van waterstaat, mr Regout, de gezant van Oostenrijk-Hongarije bij ons Hof, baron Giskradr. Nolens, lid van de Tweede Kamer, die voor deze gele genheid de kleeding droeg van kamer heer van den Paus, met het comman deurskruis van den Nederlandschen Leeuw; voorts het lid van de Eerste Kamer de heer Van der Kuun jlir. mr. Van Fisenne, lid van Gedep. Sta ten van Zuid-Hollandde secretaris van den kardinaalde gentilhomme van den Paus, mgr. Drehmansde pater provinciaal der Redemptoristen de gastheer mgr. Taccien de secre taris der Pauselijke legatie, mgr.Val- lega, de aartsbisschop van Utrecht, en pastoor Lohmeijer, uit Amsterdam. Aan tafel werd door den internun tius een welsprekende toost op den kardinaal uitgebracht. De kardinaal is Maandagmiddag met gevolg per auto's naar Rotterdam gekomen. Aan de grens van de ge meente, aan de Heulbrug, werd hij door een comité, dat zich te zijner ontvangst gevormd had, verwelkomd. Daar het stortregende, duurde de ontvangst maar kort en richtte de stoet zich direct naar het St. Fran- ciscus-Gasthuis aan de Schiekade, waar een kort bezoek werd gebracht Uit de woningen van vele katho lieke ingezetenen wapperde de drie kleur met de kerkelijke wimpel. De stoet begaf zich voorts naar de kerk aan den Goudschen rijweg, waar de kardinaal door de Rotterdamsche geestelijkheid begroet werd. Na in het klooster der paters Re demptoristen aldaar gedineerd te heb ben, begaf Z. Em. zich tegen 8 uur naar het gebouw der St. Jozefgezel- lenvereeniging, waar hij gehuldigd werd door de geestelijkheid en de besturen en afgevaardigden van de katholieke vereenigingen. Om halftien was deze plechtigheid geëindigd en begaf de kardinaal zich naar het klooster der paters Redemp toristen, waar hij logeerde. haar een kus gegeven. En deze kus, deze lichamelijke nabijheid oefenden weer alle beko ring op hem uit, waaraan hij zich nog geen tien minuten geleden be paald had willen onttrekken. Goeden morgen, lieve 1 Goed geslapen zei hij, alsof alles tusschen hen weer was als vroeger. luffrouw Dina, wendde hij zich tot deze, sta mij toe, dat ik u mijn lieve, kleine verloofde voorstel. Dina zat onbeweeglijk, met wijdgeopende oogen en streek zich eindelijk met de hand over het voorhoofd. In Nils oogen lag een woeste vol doening, een lust aan pijn doen, een welbehagen in zijn stijfmoedigheid, zijn verzet. Hij keek zijn moeder zoo strijdlustig aan, dat de hevig verschrikte vrouw zich plotseling af vroeg Dus ben ik de gefopte En dat gaf haar een deel van haar zelfbeheersching terug. Het eerst meende ze driftig te moeten uitvallen, maar zij bedwong zich. Ze stond langzaam op, nam Dina's arm en ging zwijgend naar de „mooie ka mer," zonder haar zoon of Charlotte Gisterenmorgen 8 uur werd in de kerk aan den~ Goudschen weg door Zijn Eminentie de H. Mis opgedragen, waarbij door hemzelf het H. Misoffer der H. Comminie werd uitgereikt Om elf uur werd een bezoek ge bracht aan de kerk van den H. Lau- rentius aan den Houttuin, waarna van halftwaalf tot half éen audiëntie werd verleend aan corporaties en particu lieren in de pastorie der kerk. Te 2.48 vertrok de kardinaal van het Maasstation naar Utrecht. Een voorgenomen rijtoer door Rotterdam moest vervallen. H. M. de Koningin-Moeder ontving den kardinaal gisterenmiddag ten Pa- leize Soestdijk in audiëntie. Comité voor Gemeenschappelijke Salarisactie. Zaterdag vergaderde in „American Hotel" te Amsterdam het gemengd comité voor verbetering der onder wijzerssalarissen. Bij deze actie zijn alsnog aangeslotenhet Ned. Ond. Genootschapde Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland; de Vereeniging van Chr. Ond. en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen de Unie van Chr. Ond. en Onderwijzeressen de R. K. Ond. Bonden in de bis dommen Breda, Roermond, en 's-Her- togenbosch en de R. K. Openb. On derwijzersbond in het bisdom Haarlem. Verschillende voorstellen werden behandeld aangaande de wijze, waar op de actie opnieuw zal worden in gezet. Deze bespreking leidde tot het ontwerpen van een program voor de eerstvolgende maanden. Aangezien deze besprekingen van vertrouwelijken aard waren, kan aan de resultaten voorloopig geen publi citeit worden gegeven. De aangeslo ten vereenigingen zullen door hun gedelegeerden hierover worden inge licht. Raadsverkiezingen. De Rotterdamsche raad is om. Voor de verkiezingen bestond hij uit 26 leden van rechts en 19 van links en thans uit 24 links en 21 rechts. De sociaal democraten winnen 4 zetels en hebben 7 plaatsen in den raad. Landstorm. We laten hier volgen het overzicht van de militaire rangen, waarmede bij den landstorm zij worden bekleed, die in burgerstand in de hierbij ge noemde bijzondere werkkringen zijn geplaatst Arts, veearts, apotheker, ingenieur, postbeambte aan het hoofd van een kantoor der veldpost, tolk of trans- lateur worden eerste-luitenant. Telegrafist hoofd van een kantoor, met een blik te verwaardigen. Na dat zij de deur achter zich had ge sloten, viel ze daar als bewusteloos op den eersten den besten stoei en Dina verborg knielend haar bleek gelaat in den schart der Joude vrouw. Neen, zoo schoon e n bekoorlijk als het bevende, erg blozen schep seltje, dat Nils thans weer in een roes van geluk onarmde en kuste, was Dina inderdaad niet. Hét arme meisje geleek niemendal op haar knappen broer Jan, behalve misschien in||den bouw der ledematen. Maar wat bij den man aangenaam aan deed, dat maakte bij Dina den in druk van plompheid. Op haar rond „zeehondenhoofd" zooals Nils gisteren gezegd had zat een te kleine, erg opvallende hoed, welks veeren haar nog grooter deden lijken. Arme Dina 1 De goede feeën had den haar noch schoonheid, noch be valligheid in de wieg gelegd. Zooals het een schipbreukeling misschien gaat, als hij, uit de schui mende golven gered, zich in een zonnigen bloementuin bevindt, zoo was het Charlotte Ehrik te moede. en telefonist idem worden tweede luitenant. Apothekersassistent, hoofd van een hulpmagazijn, opzichter over 51 100 werklieden worden adjudant-onder officier. Opzichter over 26—50 werklieden, chef van een depot voerlieden of werklieden in eene etappeplaats of elders worden sergeant-majoor. Ploegbaas over 11 12 werklieden chauffeur, ziekenverpleger (gediplo meerd), worden sergeant. Hulp-chauffeur, hoefsmid, ploeg baas over een groep tot 10 werklie den, ziekenverpleger, (niet gediplo meerd) helper 1ste klasse bij eene ziekentransportcolonne (niet gediplo meerd als ziekenverpleger), worden korporaal. Bootsman wordt sergeant. Bureel-ambtenaar wordt korporaal of sergeant. Vijftigjarig bestaan Staatsspoor. Door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen zal bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappij in September a. s. aan het geheele personeel een gra tificatie van 5 pCt. van het salaris worden toegekend. („Centrum.") Plan 1913. Tentoonstelling van Zeeuw- sche Kleederdrachten, wo ningen, meubelen, volks kunst, gebruiken enz. Ofschoon eerst morgen het pu bliek toegang zal hebben tot boven bedoelde tentoonstelling, welke ge houden wordt in de lokalen en op de terreinen van de Abdij te Mid delburg, daartoe welwillend in ge bruik afgestaan door den minister van binnenlandsche zaken, had reeds heden de officieele opening plaats, tot bijwoning waarvan de leden van het eere-comite van het uitvoerend comité, van de vereenigingen die steun verleenden en ook zij, die per soonlijk hulp boden, waren uitge- noodigd. Al deze genoodigden namen plaats in de vergaderzaal der Staten van Zeeland met zijn prachtige gobelins. Nadat allen gezeten waren, nam de heer Jacq. Frank vice-voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren, van welke vereeniging het ini tiatief tot het houden der tentoon stelling uitging, het woord en heette, daar de voorzitter de heer H. P. den Bouwmeester ongesteld is, allen welkom. De heer H. J. G. Hartman, secre taris van genoemde vereeniging, gaf vervolgens een historisch overzicht van de geschiedenis der tentoonstel ling. Ze waagde niet eens in haar gedach ten de oude vrouw van leugen te beschuldigen, maar dat Nils Dina niet wilde, dat had hij in deze minuut toch wel bewezen! Wat behoefde ze ook te vragen Hij hield haar immers aan zijn hart gedrukt en vertelde haar tusschen zijn kussen in met volle overtuiging, dat hij op het punt had gestaan van haar af te zien. Maar nu ik je weer heb, mijn goede engel, mijn zoetelief, nu ben ik weer die ik was, toen ik je liefde won. Nu blijf je voor altijd bij mij verzekerde hij haar. Haar groote angst, dat zijn moe der haar uit het huis zou jagen, trachtte hij te doen verdwijnen, of schoon hij zelf niet zeker was, hoe de oude vrouw bij haar strengheid zich tegenover het feit zou stellen. Zijn hartstochtelijk temperament kwam in dit eene uur van alleen zijn met Charlotte, 11a den druk, welken de strengheid zijner moeder, zonder dat het een van beiden duidelijk was ge worden, erop had uitgeoefend, met volle kracht tot uitbarsting. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1