Dinsdag 15 Juli Onwrikbaar. No. 165 51 e Jaargang, 1913. SALET. Havendienst WALCHEREN. ter-Schelde. BINNENLAND FEUILLETON INY" lies absoluut anscha- loos f0.65. irg, en fr. na ont- N1EUWEND1JK 17, genheid voor Da- schen. Electrisch Vrouwelijke be- Haarwasschen met zeer billijk. T.m. 6.,—, 6.20, 6.SS 0, 10.— 10,20, 10.40, 12.30,1.—, 1,30*, .55, 4.30, 4.50, 5.20. 1, 7 40, 8,20. nis 6.10, 6.30,1 I 0,9.50,10.10, 10,30, N.ra. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 3,7.10,7.30,8.—, S.«)H 7alien <\ea ZodIaku nil, (Station 8.S.) 6.22* .44, 8.15, 11.12* de Keersluis, de Pan! t Badhotel ia reap. 6,8 later. 6.25, 9.23, 10.35f, .18 en 11.15* naar Domburg6.45' 3.20, 6.07, 8.40 m J Middelburg5.05*, .35,4.15, 6.55 en 9.37, aar VlisBingen 5.65*. 16, 6.55 en 9.37*. erkt loopen alleaa vak van 15 Mei tote» De treinen gemerkt j marktdagen te Mid- 1913. t) b) 3.43 c en 6.35 (1) 4.10 c) en 7.05. 2.15 a) en 5.05. b) 3.43 en 6.35 d) lij uten na bet vertrek van rke n. Neuzen vm. 8.50. Ireskens, Boraselen en akens ten hoogste 15, chten. rnn de boot van 10.45 gen van 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiENvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Jflbonnements- Aduertentiën opzeer uoordeelige voorwaarden. De kabinetscrisis. Naar „Het Volk" verneemt, heeft mr. Troelstra van den Kabinetsfor mateur dr. Bes het verzoek ontvan gen om deel te nemen aan een mi nisterie tot grondwetsherziening op den grondslag van de herstemmings- eischen en strekt hel aanbod zich uit tot drie socialistische minister-porte feuilles. a De kabinetsformateur. Onder dit opschrift lezen wij in het katholieke „Huisgezin" het vol gende stukje: Dr. Bos is kaninetsformateur, wat B«g niet wil zeggen dat hij nu ook een kabinet vormen zal. Dr. Bss de leider der gedunde vrijzinnig-democratische partij. Maar ook de leider der partij, welke het dichtst bij de sociaal-democraten staat. Mr. Troelstra had meer aanspraken, doch hij moge ministerabel zijn, voor kabinelsformateur is zijn uur nog niet gekomen. Ook mr. Tydeman, de leider der in aantal meer dan verdubbelde oud liberalen, had meer aanspraken, maar deze heeren mogen al de socialisti sche acte van onderneming geteekend hebben, van hun conservatieve smet ten zijn ze nog niet geheel schoon- gewasschen. Aan de Liberale Unie en haar hoofdman Borgesius denkt niemand meer. Die komt voortaan eerst op het derde plan. Een vrijzin nig-democratisch kabinetsformeerder wijst duidelijk de richting aan, waar in de oplossing gezocht wordt. Er is een zeer besliste opschuiving te con- stateeren. De kabinetsformateur van 1905 was een tamme Unie-liberaal, die van 1913 staat dicht bij de soci aal-democraten. Dr. Bos moge persoonlijk niet tot de drijvers behooren, zijn groep is aan die van mr. Troelstra na ver want, met name wat de kiesrecht: e- geling betreft. Voorspellingen zijn, nu dr. Bos nog maar aan het begin van zijn taak staat, uiteraard voorbarig. Laten wij afwachten of er iets van komt, want er zijn in de vrijzinnige concentratie al te vee! elementen, die met een ministerie van zoo gepro nonceerde kleur maar matig ingeno men zullen zijn. De naverkiezingen. Als candidaat voor de Tweede Ka mer voor de S. D. A. P. in het district Hoogezand, is gesteld dr. Th. van der Waerden, leeraar aan de H. B. S. te Amsterdam die de candidatuur heeft aangenomen. Het bestuur van „Vooruitgang" te Amsterdam, heeft in overleg met het 16.) Roman door L. Haidheim. (Nadruk rarboden.) Koal da boot Utu tachlaad. an b. Obarluuuan, maar da D-trainan »ndtr -Barapawiha tljA Je moet je moeder maar vol gen, NilsZe heeft altijd „recht door zee" kunnen komen zonder zich het hoofd te verpletteren. Maar daar schiet mij iets te binnen ik ver liet haar, toen ze in den paardenstal was de vos had koliek De merrie Alle drommels De baron heeft er mij tweeduizend gulden voor geboden. Was 'terg, Jan Neem me niet kwalijk, maar ik loop naar huisDat mankeerde er nog maar aan, dat het paard stierf Hij snelde reeds heen. Niet kwaad blijven, Janriep hij nog onder 't loopen. Jan bleef staan en keek hem na. Het bloed, dat hem zoo plotse ling en heet naar 't hoofd was ge stegen, stroomde langzaam weer te rug. Hij begreep dien plotselingen concentratie-comité en gevolg gevend aan de machtiging van de algemeene ledenvergadering, den heer P. Otto, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in district II. De heer Otto is bereid bevonden, zich opnieuw de candidatuur te laten welgevallen. Door de S. D. A. P. is in district I te Rotterdam gesteld de heer A. B. de Zeeuw. Koninklijk bezoek aan 's Hertogen bosch en Tilburg. Gisteren heeft de Koningin verge zeld door den Prins, haar voorgeno men bezoek aan Brabant's hoofdstad gebracht. Hoewel het niet officieele karakter van dit bezoek geëerbiedigd is, heeft het vorstelijk echtpaar toch de hartelijkste blijken van sympathie mogen ontvangen. Er heerschte groote geestdrift. Bijna geen huis wasonbe- vlagd. Het weer was prachtig. Bij aankomst te 9.12 aan het station werd aan H.M. een bouquet aange boden door een dochtertje van baron Von Hövell tot Westerflier, dat even oud is als het prinsesje, en dat be geleid werd door haar moeder die even oud is als de Koningin. Per aut» reed het hooge gezelschap naar het gebouw der tentoonstelling van oud kerkelijke kunst. Na de be zichtiging der vele kunstwerken, welke de koninklijke bezoekers zeer roemden, begaven deze zich naar de Casinozaal, ter bijwoning van fragmenten uit het mysteriespel „Die Sevenste Bliscap van onser Vrouwen". Op weg daar heen werden H. M. door de twee hoogste klassen van alle jongens scholen het Oud Wilhelmus en het Wien Neerlandsch Bloed toegezongen. Om 12 uur werd naar het Gouver- mentshotel gereden, waar het dejeuner werd gebruikt. Daaraan zaten aan behalve de Commissaris der Koningin en de burgemeester, de voorzitter van het hoofdcomité, mr. Tilman, de leider van het mysteriespel, kapelaan Smul ders uit Tilburg en verschillende groot-industrieelen zoowel uit Den Bosch ais uit de provincie, in het geheel 22 personen. Na afloop van het dejeuner ver trokken de hooge bezoekers per auto naar Tilburg, waar de verschillende gebouwen der tentoonstelling werden bezichtigd. Tal van bouqetten werden aangeboden aangeboden. De twee lie dertafels voerden eenige nummers uit' In de nijverheidszaal bood de heer Van Schijndel van de Kon. Schoen fabriek te Waalwijk een paar elegante laarsjes voor het prinsesje aan, terwijl de firma J. van Delft een fijn gewat teerde poppenwagen aanbood. Na de bezichtiging der expositie vereenigde men zich in een speciaal gereserveerde gedeelte van het hoofd restaurant, alwaar door mevrouw de baronnesse Van Voorst tot Voorst de thee werd aangeboden. ommekeer bij Nils niet. Hij werd niet gauw driftig, maar als het eens gebeurde, da» geschiedde het met een onstuimigheid, die hem later pijnlijk was en waarover hij zich schaamde. Nils voelde niets dergelijks. Ook geen schaamte hierover, dat hij Jan beleedigd had Die schudde zoo iets van zich af als een hond het water. De wind was heden nog kouder dan den vorigen dag. Nils, die zoo snel mogelijk naar huis liep, moest, ofschoon hij zich zeer bezorgd maakte over het zieke paard, toch wel de overtuiging krijgen, dat Charlotte gisteren een zeer moeilijke reis had gehad. En plotseling dacht hij weer met teederder gevoelens aan haar. Het was eigenlijk nauwelijks te begrijpen, dat het in weelde grootge brachte jonge meisje, dat in deze streek geheel vreemd was, bij nacht en onder zware sneeuwbuien den weg naar de Moyenburg had gevon den. En dat om tot hem te vluch ten. De bewondering van Jan voor de fijne, jonge dame was hem een doorn in 't vleesch. Hij deed alle Na de thee reed het Koninklijk Echtpaar naar de Beka-flanelfabriek. Het bezoek.aan deze fabriek duurde een half uur, waarna per auto naar Den Bosch wordt uitgereden. Om 6 uur keerden de Koningin en de Prins van daar der auto naar Het Loo terug. Kardinaal Var. Rossum. Wederom wapperde uit tal van woningen aan Bezuidenhout en het Westeinde de Nederlandsche driekleur met den wit-gelen pauselijken wim pel in top, ter eere van den landge noot kardinaal Van Rossum, die gis terenmiddag 12 uur ten tweede male te 's Gravenhage aankwam en, zooals den vorigen keer, eerst afstapte aan het gebouw der Pauselijke Internun- ciatuur. Vandaar begaf de hooge prelaat zich naar de woning van den minister van financiën aan de Parkstraat, wien hij een langdurig bezoek bracht. Zoo wel bij Z.Em.'s komst aldaar als bij diens vertrek stond een schare van belangstellenden voor het woonhuis van den minister. Na deze visite bracht de kerkvorst, vergezeld van zijn gevolg, een bezoek aan het R. K. Ziekenhuis in het Westeinde. De aanwezigheid van den kardinaal in dit huis der kranken droeg een zeer intiem karakter. Toch was aan de vestibule en aan de ont vangkamer eenige tooi van feestgroen gegeven. Op zijn rondgang werd Z.Em, rondgeleid door den rector van het gesticht, den eerw. heer Benkers en door de zuster overste van het Huis: In de Regentenkamer plaatste de kardinaal zijn naamteekening in een daarvoor bestemd boek. Te zijner eere had een korte plechtigheid in de kapel plaats. In dit bedehuis zongen de zusters het Hec. Dies. In de kapel stonden de inwonenden geschaard en tevens waren er zieken wier toestand dit toeliet. Te ruim 1 uur was de kardinaal in de nunciatuur terug, alwaar het tweede ontbijtmaal gebruikt werd, waaraan de minister Kolkman aanzat. De namiddag werd besteed aan een bezoek van eenige instellingen te Rotterdam. Gisterenavond gaf mgr. Tacci, apostolisch internuntius, in het ge bouw der Pauselijke legatie een feest maal ter eere van zijn hoogen gast. Nederlandsche Handelshoogeschoo! te Rotterdam. Het voorloopig bestuur der Ver- eeniging tot oprichting eener Neder landsche Handelshoogeschool te Rot terdam deelt in een circulaire aan de leden en donateurs mede, dat het plan allerwege gunstig werd ontvangen, zoodat meer nog dan vroeger de overtuiging is verkregen dat de be- moeite om ook nu weer spottend te lachen, maar het wilde niet recht gelukken, want hij plaatste in zijn geest geheel onwillekeurig Dina Begemann naast Charlotte Ehrik. Jan's geestdrift telde hij overigens niet veel. De Begemanns wisten even goed als de Jensens een huwelijksgift in geld of in grond op haar waarde te schatten. Nils hoopte nu maar dat zijn moeder met Charlotte weg zou zijn. Hij was dankbaar gestemd jegens de oude vrouw, die het verstandig moest hebben aangelegd om met goedheid de netelige zaak zoo te regelen, dat Jan niets vernam en Charlotte zon der dwang naar de pastorie ging. Dat was een meesterstuk. Hoe zou zijn moeder dat hebben klaargespeeld. Haar leuze „recht door zee" speelde hem door 't hoofd. Het bleef hem onbegrijpelijk, hoe zij de onwelkome gast zoo zo ader opzien te wekken weer het huis uit kon krijgen, maar hij bleef haar er dankbaar voor. En nu dacht hij over het paard na? Hoe had dat koliek kunnen krijgen? Daar was zijn moeder ook weer op haar plaats geweest. Een fameuze vrouw Door zijn snel loo- doelde instelling in een alom gevoelde behoefte zal voorzienhet bestuur vertrouwt dan ook van de regeering, provincie en gemeente Rotterdam, zoowel als van autoriteiten op onder wijsgebied, steun te zullen ontvangen. De financieele commissie, die zich van de gewaardeerde medewerking van invloedrijke personen uit den handel en de industrie te Amsterdam 's-Gravenhage en elders in ons land verzekerde, ontving reeds in die mate toezeggingen tot geidelijken steun, dat in de "kosten van oprichting en voor- löopige instandkoming der Nederland sche Handelshoogeschool is voorzien hoewel de totstandkoming der Neder landsche Handelsschool daarmede is verzekerd, zal de Vereeniging, wil de door haar te stichten instelling geheel aan het doel kunnen beantwoorden toch over veel ruimer middelen de beschikking moeten krijgen dan thans het geval is. Bedoeld wordt de Hoogeschool reeds in het a.s. najaar te openen en de gelegenheid tot inschrijving in Sep tember open te stellen, tó Het ontwerp-statuten verandert den naam der Vereeniging in Nederland sche Vereeniging voor Hooger Han delsonderwijs, en bepaalt dat de ieden een college van curatoren en een algemeen bestuur benoemen, welk laatste op zijn beurt een raad van beheer aanwijst. De raad van beheer behartigt de belangen der Vereeniging en benoemt de hoogleeraren en andere docenten op voordracht van curatoren, die zich met de zorg voor het onder wijs beiasten. Gemeente-ambtenaren. Het jaarverslag van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambte naren over 1912 geeft wederom blijk van opgewekt vereenigingsleven. Het ledental klom van 3511 op 3602. De bond was krachtig werkzaam voor verbetering van het leerlingwezen. In het bestaande examen der Neder landsche Vereeniging voor Gemeen tebelangen wenscht de bond verbe tering, voornamelijk door het stellen van welomschreven eischen van alge meene ontwikkeling, terwijl voorts besloten werd tot instelling van een tweede vakexamen, het z. g. examen B. Opnieuw werd geijverd voor be langrijke verbetering van de over het algemeen hoogst onvoldoende be zoldiging der gemeente-ambtenaren. Met groote voldoening wordt gewaagd van de indiening der bekende pen- sionneeringsontwerpen, welke inmid dels door de Staten-Generaal zijn aangenomen. Ook had de bond succes met zijn verzoek aan de regeering, om wetswijziging te bevorderen tot op heffing van onnoodige werkzaamheden bij den burgerlijken stand op Zondag. Jn het weekblad, het jaarboekje, de pen bereikte hij spoedig de plek waar de weg naar de Moyenburg van den dijk afdraaide. Af en toe had hij zijn scherpe oogen eens over de gansche uitgestrekte sneeuwvlakte laten gaan den jachtwagen zag hij echter nergens. Moeder en „het meisje" waren dus zeker reeds uit zicht. Dat ze in 't geheel nog niet vertrokken waren, daaraan dacht hij niet. Maar het eerste, wat hij zag, toen hij thuis kwam, was de met de beide bruinen bespannen jachtwagen, die voor de deur stond. Terug kon die toch nog niet zijn, onmogelijk 'tWas of hem plotseling het hart in de keel schoot. Kwam dat van blijdschap of van schrik Zijn eerste gedachte was vluchten. Zien kon en wilde hij „haar" niet hij mocht het niethij gevoelde met ontzet ting, dat hij in zijn besluit begon te wankelen. Maar weten wilde hij, wat er gebeurde. Ofschoon de sneeuw de voetstappen volkomen onhoor baar maakte, sloop Nils bijna op de teenen naar den paardenstal. Dat vond hij nu zelf echter toch „laf" en hij stapte steviger. Maar zijn hart klopte hoorbaar. bondsbibiiotheek, de perscommissiën, het piaatsingbureau, het hulpfonds en het adviesbureau bezit de bond belangrijke instellingen. Verschillende andere zijn in voorbereiding. De Staatsloterij. in de „Vragen des Tijds" publiceert de heer M. J. D. Merens een artikel over de Staatsloterij. De Staatsloterij heet te zijn een volksloterij en zij is zoo ingewikkeld ingericht, dat het volk haar niet be grijpt. De Staatsloterij heet te zijn een volksloterij en de eenheidsprijs van het lot is zoo hoog, dat deze valt buiten het bereik van het volk, in verband waarmede klassikale loten weiden ingevoerd en daarenboven onderdeelen van loten in debiet werden gebracht. De Staatsloterij heet te zijn een volksloterij en het beperkte aantal loten, welk beperkt aantal door min gewenschte, moeilijk of niet te con troleeren practijken, nog meer be perkt kan worden, maakt dat het volk zijn geld in allerlei andere bin nen- en buitenlandsche loterijen steekt. De inrichting van de Staatsloterij maakt, dat om haar heen allerlei zwendel rustig kan tieren. De hoofdfout ligt hierin, dat arti kel 7 van de wet van 23 Juli 1885, bij de vaststelling van de maximum prijs en, waarvoor de klassikale loten door de collecteurs verkocht nogen worden, een wissel trok op de slim heid van het domme publiek en daarbij min of meer misleidend te werk ging. De heer Merens ontwerpt in zijn artikel een nieuw systeem, waarin hij collecteurs en debiteurs uitscha kelt en voor de uitgifte van loten aanbeveelt postkantoren en de bij- en hulpkantoren. Hij wil de eenheids prijs van een lot op f 1 bepalen. Gezien het teit, dat er 3 loterijen per jaar worden gehouden, waarvoor de inleg per jaar tenminste is 3 maal f 1.246.000 is f 3.738.000, ter wijl er daarnaast tal van andere lo terijen spelen welke alsdan èf verboden öf onmogelijk gemaakt zouden zijn en er thans toch neg geklaagd wordt over te weinig loten, raamde ik een totaal-inlage per jaaf van pl.m. f 7.200.000 ot van pl.m, f 600.000 per maand. Het zou n. 1. in de bedoeling liggen per jaar 12 maandelijksche loterijen te orga-liseeren. Vóór den 5den van iedere volgende maand zouden de postkantoren aan de directie deze blijft bestaan en zou worden uitgebreid hebben op te geven, hoeveel loten er op het kantoor en de daaronder ressortee- rende hulpkantoren in de afgeloopen In den stal stond de vos in een groote deken gebuid het rook er naar thee van hooizaad en naar iets scherps. Vrouw Jensen behandelde haar paaiden en koeien altijd zelf. De eerste blik zei Nils, dat de aanval voorbij was. Voeder mag ik haar nog niet geven, voegde de knecht erbij, die vol vreugde en met een verlicht hart de vragen van Nils Jensen beant woordde. Waar is moeder? vroeg Nils eindelijk. Ze willen uitrijden, heb ik gehoord. Maar er is nog bezoek ge weest Dat weet ik alNils dacht aan jan Begemann. En eensklaps voelde hij zich zon derling gehaasthij kwam in een geheel andere stemming, alsof hij' met onweerstaanbare kracht naar huis naarCharlotte werd getrokken. Maar dat werd hij zich niet dui delijk bewusthij voelde eenvoudig die geheimzinnige macht en gehoor- haamde eraan. Het suisde hem in de ooren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1