Jdeiurj Des. i Maandag 14 Juli Onwrikbaar. n' binnenland feuilleton No, 164 51e Jaargang. 1913. nneschormeii enz. ïnstraat 65 DAM, ndrikkade gesloten hutten. 9 raal-Agenten 'ELS, .Jansteen, >es. 7 7.60 ÖB BM °0 10.38 11.38 7.14 P- io.5a 11.52 12,02 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige oooriuaarden. De kabinetscrisis- Zaterdagavond heeft de formateur van het nieuwe kabinet, dr. Bos, te zijnen huize een langdurige conferentie gehad met leiders en voormannen van verschillende partijen uit de linker zijde, met name mrs. Drucker, Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort en Tydeman. De opdracht tot Kabinetsformatie. „Het Vaderland" noemt de opdracht tet een vorming van een Ministerie uit de geheele Linkerzijde in consti- tutioneeien zin zuiver logisch, want het is de geheele linkerzijde geweest, en niet de Vrijzinnige Concentra tie alleen, nóch de sociaal-democra ten alleen, die bij de verkiezingen de overwinning heeft behaald, en die dus de eerstgeroepene is om van de rechterzijde de regeering over te ne men. Het zal de aandacht trekken, dat het juist de kleinste groep ter linker zijde is, waarvan een der voorman nen tot de kabinetsformatie is geroe pen, en dat die onderscheiding niet is te beurt gevallen aan den leider van de grootste groep, n.l. de Libe rale Unie. Naar wij vermoeden staat dit in verband met geiuchten om trent den minder gunstigen gezond heidstoestand van den heer Goeman Borgesius in de maanden voorafgaande aan en tijdens de verkiezingen, waar omtrent wij echter met genoegen ver nemen, dat daarin in den laatsten tijd een aanmerkelijke verandering ten goede is ingetreden. De „Nieuwe Courant" noemt de keuze van dr. Bos een zeer gelukkige. Het zou voorbarig zijn uit de ver leende en aanvaarde koninklijke op dracht de gevolgtrekking te maken dat wij nu weldra het optreden zul len vernemen van een gemengd vrij - zinnig sociaal-democratisch kabinet, zij het ook (wat moeilijk anders kan) met een precies omschreven wetge vende taak, een ministerie ad hoe. Daarvoor zijn er te veel wij zeg gen niet onoverkomelijke, maar nog onberekenbare moeilijkheden te overwinnen. Doch de eerste schrede op den weg naar de oplossing der crisis is gedaan en zij komt ons voor de juiste te zijn. „De Nederlander" schrijft Aldus is de voorspelling van mr. Troelstra, die eenigen tijd geleden bij 't debat met dr. Bos in Gronin gen zeide er van overtuigd te zijn, dat bij een aanwinning van links aan dr. Bos de kabinetsformatie zou wor den opgedragen, uitgekomen. Toch is deze beslissing wel eenigs- zins onverwacht uitgekomen. Andere, meer imposante politici, waren bij H. M. de Koningin in audiëntie ge- 15.) Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) Komt de boot later whland. a. en b. Oberhausen, maar o Ö-treiaen wak «1-Soropiiecbe tijé* Jan zweeg maar dat Nils zoo ver waand had gesproken, verdroot hem toeh en zijn goedhartigheid was niet zoo groot, dat hij maar elke belee- diging zou vergeven. Je wilt zeker zeggen, dat ze geen geld heeft, vervolgde hij. Maar je weet immers wel: bij mij komt het er alleen op aan, dat ik haar liefheb 1 Nu, zeg dan eindelijk toch eens wie het is Waar heb je haar leeren kennen,Jan B'j je moederzei Jan, en hij lachte weer over zijn gansche ge zicht, en uit zij* oogen gluurde de schalk. Als Jan's „vlam" geen geld had, dan was de zaak Nils goed beschouwde vrij onverschillig. Maar dat Jan niet alleen zeer verheugd was, maar ook tot grappen geneigd vraagd en de geruchten gingen, dat aan heel anderen de kabinetsformatie zou worden opgedragen. Dat mr. Troelstra er zich mee belasten zou, was onwaarschijnlijk na zijn uitlatin gen en die van andere sociaal-demo craten, benevens de besprekingen op socialistische vergaderingen. Maar dan nog was het niet waarschijnlijk, dat dr. Bos de formateur van het nieuwe kabinet zou zijn. Daar worden nog andere, veel imposanter figuren ge noemd dan hij. Van De Meester en Patijn en nog anderen gingen ge ruchten. Toch is de keuze van H. M. ten slotte op dr. Bos gevallen. Al is dr. Bos geen van die figuren, die immer weei naar voren komen, zoowel bij rechts als bij links geldt hij als een man van groote kennis, doorzicht en leidende kracht. Sprak dr. Bos in de Kamer bij bijv. de on- derwijs-debatten, dan kon hij zeker zijn van de volle aandacht der Ka mer. Langen tijd achtereen spreekt dr. Bos maar zeiden in de Kamer, maar wat hij zegt is duidelijker gioeit overtuiging uit en een vast weten. Hij spreekt niet met veel pa thos, accentueert niettemin duidelijk. Zijn argumenten zijn goed, zijn uit eenzettingen klaar. De afgevaardigde van Winschoten heeft al langer, tijd goeden naam bij wat zich in de po litiek beweegt. „Het Volk", de kabinetsformatie besprekend, wijst er op, dat om den heer Bos als kabinetsformateur aan te wijzen, men blijkbaar een man heeft willen hebbea, die een gemengd vrijzinnig-socialistisch ministerie kan samenstellen. De vrijzinnigen hadden de zaak eenvoudiger kunnen stellen, door zelf een ministerie te vormen met de vier punten, die in de herstemmingsvra- gen werden behandeld, op het pro gram. In dat geval ware de S. D. A. P. aan heel haar optreden bij de verkiezingen en daarvoor, verplicht geweest, die regeering het leven mo gelijk te maken, indien de rechter zijde zich als een onverbiddelijke oppositie had gedragen. In deze een voudige oplossing heeft men blijk baar geen trek. In het artikel wordt er ook nog op gewezen, dat alleen een congres be slissen kan of een of meer sociaal democraten zitting zullen nemen in de regeering. „De Maasbode" merkt o. a. op Wat het effect zal wezen der on derhandelingen, die tusschen dr. Bos en mr. Troelstra nu gaan aanvangen, laat zich, dunkt ons, wel voorspellen. Indien dan deze pourparlers tot geen bevredigend resultaat voeren en naar vrij algemeene verwachting slechts dienen, om een nieuwe phase in den politieken toestand voor te bereiden, zal weer de vraag rijzen: Wat nu? in dat geval, wanneer men de be scheen, prikkelde Nils toch tot ver der vragen. En hij vond het babbelen ten minste ook nog prettiger dan voortdurend te moeten nadenken. Bij ons In ons huis Dat zou ik toch moeten wetenOf was het, eer ik uit Hannover terugkwam. Neen^ vanmorgen was 't. Mensch, jij hebt zeker gisteravond je nieuwe juffrouw in 't geheel niet aangekeken? Maar je moeder wil haar niet bij zich houden. Nils Jensen stiet een vloek uit; zijn polsstok viel hem uit de hand en gleed bij den dijk neer. Ze is haar te fijn, vervolgde Jan, die in 't geheel niet op Nils lette. Je moeder brengt haar bij den dominee. Wat doet mij dat een plei- zierIk zou van pret luidkeels kun nen lachenBij Ida zal ze liet goed hebben, de lieve, kleine Charlotte Zoo heet ze namelijk. Charlotte Eh- rik. En ik behoef Ida maar een en kel woordje omtrent mijn plannen in 't eor te fluisteren, dan heeft ze 't bij haar als een prinses. Ja, nu erger je je! Maar nu heb ik de voorhand, vriendje, onthoud dat Nils Jensen had zijn zelfbeheer- wijzen in handen heeft, dat mede werking der socialisten aan de vor ming van een kabinet niette verkrij gen is, zal nog niets veranderd wezen aan het simpele feit, dat de verant woordelijkheid op links rust en we zeiden het reeds blijft rusten. Deze „eerste schrede" ter oplossing van de crisis zooals we de op dracht aan dr. Bos reeds zagen noe men is zelt minder gewichtig dan de tweede, die verwacht wordt. Ook die tweede pas is voor links. Waartoe we intussciien gekomen zijn, doet dit jongste feit onzer poli tieke geschiedenis vrij sprekend zien. Minnaars van rust zullen misschien zich paaien met de gedachte, dat het onbehaaglijke schouwspel van socia listische ministers wei niet zal wor den gezien. Dezen moeten evenwel bedenken, dat dit geheel van de socialisten af hangt, en van niemand anders, zeker niet van de vrijzinnigen, is de intree van socialisten in het kabinet een ramp voor ons land, dan zeker de toestand, dien ze boven deze nog zullen verkiezen. Rechts blijft bij dit al in afwachting leven. „De Tijd" laat zich als volgt uit: Aldus geen concentratie-Kabinet, maar een Kabinet uit de geheele lin kerzijde 1 Zoo luidt de opdracht, door H. M. de Koningin aan dr. Bos, als Kabinetsformateur, verstrekt. De oplossing is ongetwijfeld gelet op den uitslag der verkiezingen —- de meest logische en meest voor de hand liggende. Immers, niet door de liberale concentratie, die het niet verder bracht dan 37 zetels, maar door de geheele linkerzijde, d. w. z. door de liberalen gezamenlijk met de socialisten werd de overwinning be haald. De vraag is nu naar, of deze lo gische oplossing ook in de practijk een mogelijke oplossing is. 't Valt gemakkelijk te betoogen, dat het vol gens parlementaire zede plicht is der sociaal-democraten de verantwoorde lijkheid van den tegenwoordigen toestand mede te dragen en hun aan deel in de nieuw te vormen regee ring op zich te nemen. Dit te betoo gen, dit te bewijzen zelfs, valt ge makkelijk genoeg. Maar wat, indien deze partij, gelijk tot dusver, blijft weigeren Dat H. M. de Koningin de consti- tutioneele verplichtingen met zóo strenge consequentie zou toepassen, dat zij zelfs voor de benoeming van socialistische ministers niet zou terug deinzen, werd voor slechts enkele dagen doormr. Troelstra niet voorzien. Thans staat hij voor het geval. Slaagt dr. Bos niet in de vervulling van zijn opdracht, blijkt het hem bij den onwil der sociaal-democraten onmogelijk, 'n Kabinet samen te stel- sching geheel verloren hij lachte als een krankzinnige hahahaha- haha Jan Begemann keek hem aan zon der iets te begrijpen. Maar weldra zwol de ader van den toorn op zijn voorhoofd dik op en een razende woede maakte zich van hem mees ter. Hij vloog op Nils af, greep hem beet en schudde hem met zijn reu zenvuist heen en weer. Wat is daar te lachen Spreek op, wat heb je te lachen Wien geldt dat Mij of haar Zul je ant woorden of moet ik je neerslaan Probeer het, probeer het toch 1 schreeuwde Nils, dien Jan had los gelaten en die op het zelfde oogen- blik zijn geweer van den schouder rukte en 'op jan wilde aanleggen. Deze was filter reeds weer onmid dellijk nanst hem gaan staan enter- wijl hij nog eenmaal met beide han den Nil's arm omklemde, riep hij Verroer je niet! Ik raad het je! De groote blauwe oogen van Jan schoten letterlijk vonken. Elke trek van zijn gelaat was gespannen en getuigde van een woeste kracht, die voor een daad van geweld niet zou len uit de geheele linkerzijde, dan is natuurlijk een concentratie-Kabinet de eenige mogelijkheid, welke overblijft. Een tweede Kabinet-De Meester derhalve met nóg slechtere kansen dan dateen Kabinet, hetwelk zal moeten strijd voeren met twee fron ten. Vooreerst tegen de rechterzijde, welke alleen reeds sterker is dan het eigen leger en terzelfdertijd tegen de machtige groep sociaal-democraten, overmoediger dan ooit na de be haalde overwinning en niets ontzien de, als steeds, in het gevoel harer eigene niet-verantwoordelijkheid. Een hulde aan H. M. de Koningin. Een groot aantal werklieden-, Oranje-, militaire en jongemannen- vereenigingen te Amsterdam hebben zich aaneengesloten om een adres van hulde, in album met oorkonde, aan H. M. de Koningin aan te bie den tijdens het bezoek van het Ko ninklijk gezin aan de hoofdstad. Deze aanbieding zal vergezeld gaan van een gezamenlijk opgaan naar het Pa leis op den Dam om met muziek en vaandels voor H. M. te defileeren. Kardinaal Van Rossum. Uit Den Haag meldt men aan „de Tijd," dat, ai droeg het onderhoud, aan kardinaal Van Rossum ten Hove toegestaan, een streng officieel en particulier karakter, het toch ook niet geheel van diplomatiek belang ontbloot was. De kardinaal moet zich over het bezoek zeer voldaan ge toond hebben. De kardinaal zal later een bezoek brengen aan de katholieke ministers mr. Kolkman en mr. Regout, aan laatstgenoemde op diens buitenver blijf te Meersen. Kamerverkiezingen. Voor de na-verkiezingen in de dis tricten Amsterdam II en III zijn door de S.D.A.P. gesteld de heeren A. H. Gerhard en Henri Polak. Laatstge noemde zal waarschijnlijk bij can- didaatstelling gekozen worden, terwijl in Amsterdam li door de Christelijke partijen zal worden gesteld de heer R. Snoeck Henkemans. Legertoestanden. De legercommisie is bezig een onderzoek in loco in te stellen naar de legertoestanden. Vooral de militaire kleeding maakt een punt van onder zoek uit. De bedoeling is voor de vacantie met het onderzoek gereed te komen. N. O. G. Bij de opening der jongstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap memoreert de voorzitter, de heer W. P. Spaarenburg te Hilversum, den gunstigen uitslag der verkiezingen, terugdeinzen. Nooit was het onderscheid in na tuur en karakter bij de beide buren, die zich vrienden noemden, zonder het ooit in werkelijkheid geweest te zijn, zoo sterk uitgekomen als he den. De hoogmoedige Nils met zijn meer verfijnde beschaving had zijn zelfbeheersching reeds weer terugge kregen, zijn koel berekende natuur overwon spoedig de opvlammende jaloerschheid, waaraan hij geen an dere uitdrukking had wagen te ge ven dan het spottend lachen. Ja loerschheid op Jan en diens rijkdom thans ook op diens recht om zich een vrouw uit de rijen der arme meisjes te kiezen, hadden Nils voor ee* oogenblik overweldigd. Maar heel spoedig vloog hem de gedachte aan de Süderplaatz door 't hoofd en hij overlegde, dat er geen vijand schap mocht komen tusschen hem en Jan. Waarom zou dat ook moeten gebeuren, jan mocht gerust oprapen, wat hij Nils had weggewor pen Hij wilde Charlotte immers volstrekt niet, hij wilde Dina met haar geld en haar land. En bemin nen zqu Charlotte den ander toch waardoor, mede dank zij het krachtig werken van het N. O. G. in zijn geheel en van zeer veel afdeelingen, het ge vaar dat de openbare school bedreigde is afgewend. De heer H. J. Bon, te Amsterdam, zal het N. O. G. vertegenwoordigen op een samenkomst der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, ter bespreking van maatregelen tegen geslachtsziekten. Het hoofdbestuur zal niet deelnemen aan het te Brussel te houden Inter nationaal Congres voor Kinderbescher ming. daar het reeds deelneemt aan het dit jaar te houden nationaal congres. Besloten werd tot medewerking in zake een te houden congres voor lichamelijke opvoeding door het Ge nootschap voor Heilgytnnasiiek. Alsnog werd besloten niet toe te treden tot het comité voer congres wereldvrede, daar het ligt buiten den kring der bemoeiingen van het Ge nootschap. Vereen, voor Vrouwenkiesrecht. Gisteren werd te Apeldoorn in de groote zaal van Tivoli een buiten gewone algemeene vergadering van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht gehouden. Aan dezen dag ging Zaterdag een dag hoofdzakelijk aan propaganda gewijd, vooraf, waarbij het nuttige met het aangename vereenigd werd. Het meerendeel der afgevaardigden kwam in den loop van den morgen uit de verschillende deelen des lands daar.aan, aan het station verwelkomd door damesleden van de afdeeling Apeldoorn, allen getooid met een zijden band, waarop „Vrouwenkies recht" op den arm en die de afge vaardigden naar hotels en pensions brachten. De reünie was des middags na 12 uur in het hotel „Oranje-Park", van waar om 2 uur afgereden werd voor een rijtoer naar Hoog Soeren en de Wiesselsche bosschen. Om halfvier ongeveer was de steet aan het hotel terug en korten tijd daarna stonden de rijtuigen gereed voor een propagandatocht door de gemeente. Van de zijde der ingeze tenen genoten de dames tijdens den tocht veel belangstelling. Van veie huizen in het centrum woei de va- derlandsc'ne driekleur, waarmede vol daan was aan het verzoek van het afdelingsbestuur aan de ingezetenen om bij deze gelegenheid de viag uit te steken. Om haifzes vereenigden de dames zich aan een gemeenschappelijk diner in hotel „Oranje-Park." De dag werd 's avonds besloten met een feestelijke bijeenkomst in Park Tivoli. Muziek en zang en declamatie staan o.m. op het pro gramma. nooit 1 Zijn gezicht was tkans vaalbleek tengevolge der gemoedsbeweging en zijn «ogen fonkelden boosaardig. Hij leek nu op zijn moeder, maar bij haar sprak er eerlijkheid en oprecht heid uit de harde trekken bij hem daarentegen list en geslepenheid ea daarbij verstond hij ook nog de kunst om vriendelijk te glimlachen. Thans lachte hij gedwongen, maar hij zocht en vond een kameraadschap- pelijken toon. We zijn in weerwil van enze jaren toch nog echte jongens, Jan 1 Nu, daarom geen vijanden 1 Ik zal het je maar zeggen ik heb groote herrie met moeder gehad. Gister avond was het, toen wij van jullie vandaan kwamen, je kent haar. Altijd met het hoofd door den muur. „Recht door zee zegt ze. Maar ik heb geen lust, mijn hoofd te pletter te stooten. Nu weet je het. Schamen moeten we ons allebei volwassen mannen en stuiven als gekken op om niets, Hij stak Jan de hand toe. Deze legde aarzelend dé zijne erin. (Wordt vervalgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1