Eerste Blad SNG tls LAMPEN I1 Zaterdag 12 Juli Dit Miiwei bataat uit Zlilaileii. Onwrikbaar. No. 163 51e Jaargang. 1913. Goes. NEN. Imittastraat. Critieke Tijden. ïUWEHDDK. li geld. ations genheden. OEMEH f8,50, r-Schelde- GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Brieven uit de Hofstad >or 40 ets. per 5 - ZAND- cts per ons. f, Middelburg lordeelis- happen. De toon Groote en fijne STEENENBEER >JGEN. PER UUR Licht eene bepa- t i s verricht door 13. 3.43 e en 6.35 d) 4.10 c) en 7.05. .15 a) en 5.05. 3.43 en 6.35 d) h) n na het vertrek van n. Neuzen vm. 8.50. eskens, Boraaelen en :ens ten hoogste 15, ten. de boot van 10.45 <n van 16 April tot 7.14 <5 7.50 g5 S.s5 Sf O 10.38 1 10.52 D 8.— 8.57 8.20 9.47 8.64 11.02 V1ISSINGSCHE COURAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnernents- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. 11.38 11.62 12,02 iomt de boot later ïhlaad, a. en b. Oberhauaen, naar D-treiaen wader 1-Koropeeeeh* tijd, Schoolwezen. De Plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs maakt bekend, dat de Openbare Lessen aan onderstaande gemeentescholen zullen worden gehouden als volgt Maandag 14 Juli school E (hoofd de heer Frijling.) Dinsdag 15 Juli school F (hoofd de heer v. d. Slikke.) Aan alle scholen 's namiddags van 2-4 uur. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze leseen bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. M. KLOEKE, Secretaris. Nog steeds heeft de uitslag der groote verkiezingen aan ons land niet gebracht, wat daarvan verwacht werd de definitieve vorming van een nieuw kabinet. En dat, op het oogen- blik dat wij onze beschouwing schrij ven, nog niet vait uit te maken met eenige zekerheid aan wie of wien de vorming van het aanstaand ministerie zal worden toevertrouwd hoevele namen ook genoemd worden is een bewijs te over, voor welke moei lijkheden de raadsleden der kroon, die aan de oplossing der crisis mede werken, zijn te staan gekomen. Zel den of ooit is, althans in ons land, na de algemeene verkiezingen een zoo moeilijk probleem zich komen voordoen, als waarvan thans de op lossing moet gezocht worden. De feiten zijn onze lezers bekend reeds bij de stemming op 17 Juni bleek genoegzaam in welke richting de uitkomst der Kamer-verkiezingen zich bewegen zou, en de daarop volgende herstemming, op den 25sten dezer zelfde maand, heeft die rich ting nog sterker bevestigd. Een on verwacht sterke zwenking is van rechts naar links door het Neder- landsche kiezerscorps uitgevoerd echter met dien verstande dat, wat wij onze gematigde linkerzijde zou den willen noemen de concentra tie-partijen, vrij wel den pas markeerde, doch dat de uiterste gauche in ons parlement, daar met een ruim 21/» maal zoo groot aan- Roman door L. Haidheim. (Nadruk] verboden.) 14.) Grietje, Grietje Breng den em mer naar den paardenstal riep ze de daar werkende kleine meid toe, die onmiddellijk gehoorzaamde. Zon der een woord te zeggen, liep Antje daarna weer weg, maar nu naar een der kamers. Nu kwam ze terug, plaatste schrijfgereedschap voor Char lotte, legde papier, couverten en zelfs postzegels er naast en zei in haar moeilijk verstaanbaar dialect: Vrouw Jensen heeft nu geen tijd. U moest maar naar uw familie schrijven, dat ge bij de dominee in Medulsum komt en daar goed gebor gen waart. Ik dank je, zei het jonge meisje 'en verviel weer in haar apathischen Toestand. Zoolang de vos niet weer beter ijs, kan de vrouw niet gaan rijden, tal terugkeert. Te zeggen, dat deze reusachtige toename der „genossen" ten koste der rechter-zetels is ver kregen, zou niet volkomen juist zijn ook de „burgerlijke" linkerparijen hebben aan de „rooden" hun cijns betaald. Ware dit niet zoo, dan zou den bij de sterke opstuwing van rechts naar links een verschijnsel trouwens ook buiten onze grenzen zéér waarneembaar der con centratie-partijen een veel grooter aantal zetels moeten zijn toegevallen, dan nu het geval is geweesten de oplossing der huidige ministerieele crisis ware wèl zoo eenvoudig. Immers dan zou de partij, die het ministerie tuimelen deed, volgens de gewone constitutioneele begrippen, de teugels van het bewind in handen nemen en op het ministerie-Heems kerk, zou een concentratie-kabinet volgen. Simple comme bonjour. Maar zoo „simpel" is de oplossing dit maal niet, want en dit is een novum in onze parlementaire geschie denis één geheel derde deel van de eventueele a. s. regeeringsmeerder- heid, weigert de verantwoordelijkheid om te regeeren op zich te nemen, inderdaad, dit is op ons Binnenhof in den Haag, „noch nie dagewesen". Wij zullen niet ingaan op de veler lei beweegredenen inzonderheid zijn zij van tactischen aard die den overwinnaar van gisteren, reeds heden doen afzien, den lande de „zegening" te gunnen van zijn triumf bij de stembus, waardoor ook voor hem eenige zetels achter de regee- ringstafel openkwamen. Maar wel zij met nadruk vastgesteld, dat het ge brek aan fierheid verraadt en op een te-kort wijst aan verantwoordelijk heidsgevoel, grooter dan bij eenige andere parlementaire partij valt aan te wijzen, wanneer tegenover hen wier mandataris zij is, een parlemen taire groep de consequenties harer eigene stellingen niet aanvaarden durft en terugdeinst voor de verant woordelijkheid van een zelf-gescha- pen toestand. Hierin schuilt dan ook de reden, waarom de crisis van thans ongewoon lang gerekt wordt en moeilijkheden met zich brengt, voor welke nog geen enkele onzer staats hoofden, sedert de volksvertegen woordiging haar huidig karakter aan nam, is te staan gekomen. Vandaar dan ook, dat ditmaal zooveel meer partij-leiders, staatslieden, hooge landsdienaren en allen op wier oor deel door onze Vorstin prijs gesteld wordt, door Haar geraadpleegd wor den. Want ten slotte staat het alleen aan de Koningin een ministerie te benoemen, zij het ook na ampele raadpleging van hen, die op het oogenblik geacht worden in deze critieke tijden van raad te mogen en te kunnen dienen. Dat daaronder zich lichtteAntje haar nog in Heel ver zijwaarts op het vrije veld zag Jan Begemann zijn buur man en vriend uit de jongensjaren. Ze lagen weliswaar in proces met elkaar en waren daardoor erge vij anden geworden, maar als Nils Jen sen Dina Begemann tot vrouw nam, kwam alles immers vanzelf terecht. HaHola, holaschreeuwde Jan van den dijk over de sneeuw vlakte. Nils Jensen draaide zich naar hem om, herkende hem en wees met de hand naar het veer om hem te be duiden, dat ze elkander daar zouden ontmoeten. Toen ze tegenover elkaar ston den, vroeg Jan vroolijk Zeg, wat heb jij toch in je hoofd Je ziet eruit als de bedroefde leerlooier, wien de huiden weggedre ven warenZeg, Nils, wat is het Er schijnt mij werkelijk bij jou iets niet in orde te zijn En je was gis- ren nog zoo vroolijk Nils Jensen, die tengerder ge bouwd was en veel meer een elegant heer trachtte te schijnen, keek grimmig ter zijde. ook de leider bevindt van juist die parlementaire groep, wier medewer king aan de regeering eigenwillig, uiterst twijfelachtig blijft, moge vooral onder de eenvoudigen in den iande opzien gebaard Lhebben, het feit is volkomen constitutioneel. Het is, het worde nog eens gezegd, alleen aan de onconstitutioneels wijze te wijten waarop 'de uiterste iinker-partijgroep de crisis wil opgelost zien, dat niet reeds een nieuw kabinet in de Staats courant is kunner. gepubliceerd worden. Inmiddels heel lang kan het zoo niet meer duren ook het buiten land stelt, meer dan anders, belang in de oplossing. Of deze een zaken kabinet, met medewerking van rechts en links zal zijn, doch dan zonder eenige vaste politieke richting, dan wel een concentratie-ministerie met vooraf verkregen verzeKering der „regeerings-onwilligen" van steun op sommige belangrijke punten van regeeringsbeleid, dan wel dat ten slotte alle linkerpartijen bezit gaan nemen, doch een verantwoordelijk bezit alsdan, van het regeeringskas- teel, is een viaag, waarop de naaste toekomst het antwoord niet langer schuldig kan blijven. Want al te zeer reeds is een toestand bestendigd, die den lande de zoo noodige rust na den feilen verkiezingsstrijd niet gunt. Laten wij ten slotte mogen herin neren, in deze critieke dagen, aan het groote voorbeeld, vóör ongeveer 70 jaar door den grootvader van Koningin Wilhelmina gegeven, toen Nederland eveneens een tijd van crisis doormaakte en van welker oplossing ons, even dichterlijk als terzake juist, verhaald wordt Toen het nieuwe leven leiding vroeg, En vragen voor de vroedsten rezen, Was Koning Willem wijs genoeg Te kiezen, wie de tijden wézen Een koninklijk voorbeeld, dat, daaraan valt niet te twijfelen, ter hoogster plaatse navolging zal vinden. Inmiddels heeft H. M. aan het vrij zinnig-democratisch Kamerlid dr. D. Bos opdracht verleend een ministerie te vormen. Wij achten, onder de ge geven omstandigheden, deze keuze een der beste, welke te doen viel. Dr. Bos is niet alleen een zeer ge zien lid van ons parlement, ook zijn democratische beginselen zijn onver dacht, terwijl zijn tegemoetkomende houding juist tegenover de uiterste linkerzijde, het deze laatste zoo het haar ernst is de crisis niet on noodig te bestendigen mogelijk maakt, onder niemand beter, dan onder dezen premier, van haar goe den wil te doen blijken. Moge de heer Bos bij de keuze Praat er maar niet overik erger me, zei hij. Zoo, zooGaten in de lucht geschoten Bah, dat kan iedereen gebeuren. Och, wat! Waar wil je naar toe? vroegjNüs opverdrietigentoon. Jan gaf inlichtingen. Hij wiide naar de stad, omdat ze thuis een plaatsver vangster noodig hadden voor de zieke juffrouw. Nils antwoordde nu geen enkel woord. Dat verwonderde den anderwant nu zou het toch voor Nils voor de hand hebben gelegen te vertellen, dat zijn moeder de nieuwe juffrouw niet wilde houden, omdat ze te „fijn" was. Daarover ergerde zich Nils dus AhaJuist Een guitige glimlach vloog over het knappe, open gelaat van Jan. Waarom lach je Denk je weer een van je flauwe grappen fe ver tellen stoof Nils verdrietig op. Ais je het dan volstrekt weten wilt, mijn jongen, ik ben verliefd! luidde het vroolijk en openhartig gegeven antwoord. zijner mede-leden van den minister raad, op geen onoverkomelijke be zwaren stuiten. De Hagenaars zijn nu eenmaal niet athletisch aangelegd. Wij houden ab soluut niet van hardloopen en sprin gen en wandelen, zooals die door de sportsmen beoefend wordt. Zeker, wandelen doen wij wel, al laten wij de trams het liefst voor ons rijden. Zeker, springen doen wij wel, al zijn 't een soort bokkensprongen, die wij maken. Zeker, loopen doen wij wel en hard ook, als is 't maar een terrein, waar athietische wedstrijden gehouden worden, maar naar fuiven- en grappenmakerijen. Hel is dan ook absoluut geen vreemd verschijnsel, dat Zondag de athietische wedstrijden op het groote fraai gele gen voetbalterrein aan den Wasse- naarschen weg, nog door geen 100 menschen bezocht waren. En waren die 100 menschen nn maar niet geweest menschen die men altijd bij dergelijke wedstrijden ziet, dan was toch weer de voldoening, dat misschien eenige voorstanders van athletiek gewonnen waren, ruim schoots voldoende, om de moeite, die de organisatoren, de Nederlard- sche athletiek-unie in dit geval, en deelnemers zich getroost hebben, goed te maken. Maar dit is ook weer niet het geval geweest. Zij die er waren, zijn volbloed liefhebbers van athletiek, zoodat de propagandistische waarde er ook al niet was. En nu zou nog wel het kampioen schap in verschillende nummers op 't spel staan Degenen die echter wel geweest zijn, hebben zich uitstekend geamu seerd. De N. IJ. T. S. T., Nationale en internationale Tentoonstelling van Sport en Tourisme trekt gelukkig meer publiek. Hier is men echter verstandig geweest. Men heeft waar schijnlijk begrepen, dat een enkele tentoonstelling, vooral op sportgebied niet de menschen trekt, niet genoeg belangstelling van de zijde van het publiek ondervindt, die voor een tentoonstelling nu eenmaal noodig is, om de kosten goed te maken, zoomin als iedere tentoonstelling, waaraan men geen amusementen verbindt, in ons land floreert. En het Luna-park, hetwelk men als attractie aan de ten toonstelling heeft verbonden, trekt dan ook meer publiek dan de ten toonstelling zelf. Zeker, men loopt er eens over, bekijkt de verschillende stands, die waarlijk zeer mooi zijn en een bezoek over en over waard, maar dan reppen zich de beenen, om maar bijzonder vlug bij de fuif-gele- genheid in het Luna-park te komen. Weer eens Je behoeft niet te spotten Daarin ben je mij altijd de baas ge weest. Maar dezen keer is 't ernst. In allerlei andere dingen was ik je ook de baas. Och jijHet beetje Latijn en Grieksch en die ellendige wis kunde Maar bij 't kloppen trok je altijd aan 't kortste eind. Maar laten we niet twisten, ik wil het je in vertrouwen zeggen voor het schaat senrijden heb ik er mij al een uitge zocht. Zeker de bewuste? spotte Nils. Ja, de bewuste En wel een heel lief meisjeJe zult zien, de rivier is over een paar dagen dicht. En dan begint de pretIk ben alleen maar bang, dat ik haar niet fijn ge noeg ben. HahaDat moet dan wel een pareltje zijn Alle meisjes willen im mers Jan Begemann hebben Neen, neen, in ernst ze lijkt me werkelijk iets heel bijzonders. Zoo'n echt stadsdametjevolstrekt niet vroolijk of bijzonder spraakzaam maar het is mij voortdurend geweest, alsof alleen haar wonderschoone Daar concentreert zich als 't ware het geheele bezoek van deze belang wekkende tentoonstelling. Nu, het bestuur van de N. I. T. S. T. heeft dan ook al liet mogelijke gedaan, de „attractie" zoo „aantrekkelijk" mogelijk te doen zijn. Het nieuwste op het gebied van publieke vermakelijkheden treft men er aan en, als het weer nu maar beter wil worden dan het tot heden toe was, dan zal deze tentoon stelling, dank zij haar hulpmiddelen, in dit geval de groote trekpleister „kermis-vermaak", er zeer zeker wel „mee uit" kunnen, ja, wie weet, of er voor de aandeelhouders niet een zoet overschotje te verdeelen zal zijn. Hagenbeek, het groote dierenpark uit Hamburg, is ook gearriveerd op de N. 1. T. S. T. en geeft voorstel lingen, die bovenmatig goed bezocht worden. Deze instelling zal zeker haar aandeel van de buit wel meesleepen Trouwens er zal wel geen vermake lijkheid zijn, die te klagen h^eft, want uitgaan en grappen maken deen wij Hagenaars gaarne. Voor waarlijke sport-liefhebbers, voor hen, die werkelijk belangstellen in alles wat de sport in 't algemeen en enkele takken er van in 't bijzonder betrekking heeft, heeft deze tentoon-- stelling vee! goeds. Ook nieuwigheden ontbreken, zooals trouwens op geen enkele tentoonstelling, nietIeder kan er iets vinden wat hem in bijzondere mate zal interesseeren. Ook voor toeristen is er te genieten. Zoo gek kan men het haast niet bedenken, zou ik geneigd zijn te zeggen, of de N. i. T. S. T. toont het u en geeft u er voorbeelden van. Buitendien is deze „Ausstellung", bijzonder mooi aangekleed, getuigt de verdeeling van smaak en goed inzicht op sportge bied. Daar juist deelt men mij mede, dat Zondag het Luna-park is bezocht door niet minder dan 15000 menschen Een enorm getal voorwaar, dat ik bij lange na niet had kunnen en durven schatten. Reken nu eens dat er over een heele week net zooveel bijkomen, dan krijgen we in één week een enorm getal van een vijf en twintig a dertig duizend bezoekers. Of de zaken ook marcheeren. Als het zoo doorgaat voorspelt deze ten toonstelling met zijn vermakelijkheden een succes, zooals weinige tentoon stellingen in ons land gehad hebben. De sporttentoonstelling, heb ik het wei in Nijmegen, heeft tenminste een „stropje" opgeleverd. Dat zal deze tentoonstelling, werkt het weer ook maar een heel klein beetje mee, niet doen. Zijn de ondernemers slim en dat zullen zij ongetwijfeld zijn, anders zetten zij geen onderneming als deze, op touw, dan blijft er over en goed wat ook! oogen spraken, neen alles aan haarDat heeft mij dadelijk zoo in mijn hart gegrepen als er nog nooit in mijn leven iets deed. Dus werkelijk verliefd En zulk een fijne dame is het.? Nu, Nils, als ik het heden niet ben, zal ik het nooit wezen. Zeg blijf er liever afZoo een.... Neemt me niet wil je zeg gen Maar dat is het immers juist Je zult toch niet dadelijk aan trouwen denken Een stadsdame Zoo een past immers heelemaal niet in jullie huis zei Nils Jensen op een toon van gezag. Nu dat zou toch zeker van mij afhangen. Ik kan mijn vrouw een huis bouwen, zooals onze gravin er geenbeter heeft. Daarvoor ben ik Jan Begemann. Hij had er kunnen bijvoegenen vrije heer en meester op mijn plaats en alles, wat er bij behoort. Maar hij zweeg uit kieschheidwant Nils had slechts een matig vermogen de groote boerderij, die zooveel waarde had, behoorde aan zijn moeder. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1