EL. mm. Vrijdag 11 Juli IUÉI Onwrikbaar BOS. if. MAN. K 10 No. 162 51 e Jaargang. 1913. BINNENLAND Oude Jeneier, VAH PITHÏ OF m UK. prijzen. ElUMi VAN itte Portwijn White Port- ard Genuine laga, Samos IE qualiteiten. FEUILLETON nessy Co. Martell, ockink, Lucas Bol», ïootz, p Zoon olijn. m in TELEFOON 46. loJten worden VERANCIERS (75 tot 100 Kilo, orden op aanvraag Co., Exportslach- VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. van DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Kamerverkiezingen. Gisteren zijn te Amsterdam officieel candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer voor dis- drict VI het geldt hier de plaats, opengekomen door het bedanken van mr. W. H. de Beaufort de heeren B. Nierstrasz (vrij-liberaal), mr. H. Verkouteren (christ.-hist.) en P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) Aan de „Avondp." wordt bericht, dat de rechtsche partijen bij de naver- kiezing in het district Hoogezand in geen geval met een eigen candidaat zullen uitkomen en zich stipt onzij dig zullen houden. Bezoek van H. M. de Koningin aan de Rozententoonstelllng te Boskoop. Ongeveer half elf gistermorgen arriveerde H. M. de Koningin, verge zeld van Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg. Uit alle huizen woei de drie kleur, terwijl een groote menigte zich bij het tentoonstellingsgebouw ver zameld hadzelfs op de daken der huizen was men geklommen. De kin deren van alle scholen waren bij het gebouw opgesteld om Hare Majes teit en den Prins te begroeten. Onder enthousiast en daverend hoera-gejuich en handengeklap stegen Hare Majesteit en de Prins uit de auto's. Aan de geestdriftige toejui chingen scheen geen einde te komen. H. M. werd verwelkomd door den burgemeester van Boskoop, den heer Grootenhuis. Nadat H. M. en Z. K. H. met het koninklijk gevolg in het ontvangst- paviljoen waren geleid, werden aldaar de verschillende bestuursleden der vereeaiging Boom- en Plantenbeurs, alsmede van het tentoonstellingsco mité enz. aan H. M. voorgesteld, waarop de heer J. H. van Nes, voor zitter der tentoonstellingscommissie, H. M. toesprak. Nadat H. M. in enkele woorden den heer van Nes had bedankt voor de ontvangst die haar was bereid, werd een rondgang over het tentoon stellingsterrein gemaakt, waarbij H. M. rondgeleid werd door de heeren H. J. van Nes en J. W. de Ruyter, voor zitter der vereeniging Boom- en Plantenbeurs, die H. M. inlichtingen verschaften over het geëxposeerde. Met groote belangstelling nam H. M. alles in ©ogenschouw en meer malen betuigde H. M. haar ingeno menheid met hetgeen de Boskoop- sche kweekers hier te zien hebben gegeven. H. M. vond de expositie zóó interessant, dat zij na den rond gang nog eenmaal terugging, om een kijkje te gaan nemen in het bijge bouw, waar de afgesneden bloemen Teleph. 92. rradig If JL ibevelend, Roman door L. Haidheim. (Nadruk ^verboden.) 13.) Bij ons pastze nietze is veel te fijn en te teer. Jouw zus ter zoekt immers een meisje tot sieun en in haar kleine huishouding Hm, jaDat zou prachtig we zen. Maar nu is onze juffrouw ziek geworden en moeder zendt mij naar u ze dacht, dat gij ons wel zoudt helpen, tante, ge kondt ons de nieuwe juffrouw De hemel beware meWat voor ons te fijn is, past voor jullie ook nietriep vrouw Jensen bruusk. En ze kan immers ook nog zoo weinig De verontzettelijkheid, die haar steeds eigen was geweest, weerspie gelde zich duidelijk op haar gelaat. Haar antwoord op liet voorstel klonk bijna vijandig. Jan Begeraann keek haar getroffen aan. en stamrozen op de meest artistieke wijze zijn geëtaleerd. Na ruim een uur over de terreinen te hebben rondgewandeld het pu bliek was gedurende het Kon. bezoek niet op de tentoonstelling toegelaten werden H. M. in de ontvangstsa lon eenige ververschingen aangebo den. Na nogmaals van haar ingenomen heid met deze prachtexpositie te heb ben blijk gegeven verliet H. M. om streeks half twaalf de tentoonstelling, om zich vervolgens weer per auto naar Hazerswoude te begeven om vandaar liaar reis naar Den Haag per trein voort te zetten. Ook bij haar vertrek werd H. M. weder door de dichte menigte langs den weg met geestdriftige hoera's begroet. Kardinaal van Rossum Voor de audiëntie ten Hove werd kardinaal Van Rossum gisteren te 3 uur aan de woning van den nuntius afgehaald in twee hofrijtuigen, het eene bestemd voor Z. Em., het an dere voor zijn secretaris en den gen- tilhomme. De kardinaal werd in de vestibul van het paleis ontvangen door twee kamerheeren. De grootmeester van het Huis der Koningin, baron Sirtema van Grove- stins, leidde den kardinaal in de audiëntiezaal- bij H. M. in, waar de Koningin omringd stond door den gewonen dienst. Z. K. H. de Prins was bij de ont vangst tegenwoordig. Na afloop van het gehoor werden d-e twee leden van zijr. gevolg door Mgr. Van Rossum aan de Koninklijke Familie voorgesteld. H. M. verleende den Kardinaal het Grootkruis Nederlandsche Leeuw. Blijft de blauwe uniform? In militaire kringen gaat het ge rucht, dat de thans bestaande blauwe uniform naast de onlangs ingevoerde grijs-groene uniform zal blijven ge handhaafd voor officieren en onder officieren en wel als „uitgaans-uni- form". De grijs-groene uniform zou dan uitsluitend te velde moeten worden gedragen. („Avp."). Salaris van politie-personeel. Door den burgemeester van Rot terdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om de bezoldiging van het politiepersoneel belangrijk te verhoogen, n.l. die der agenten met 1 tot 2 gld. per week en voor de hoofdinspecteurs, inspecteurs te, 2e en 3e kl. en inspect, tituiair de mini ma te verhoogen met resp. 450, 350, 300 en 100 gld. en de maxima-Tiet resp. 600, 500, 350, 300 en 100 gld. Voor 1914 zal dit een verhooging van uitgaaf bedragen van f 90.000. Er is u wat overkomen, tante. Zoo zijt ge toch anders niet, zei hij vriendelijk en alsof hij geen kwaad dacht. Over 't gelaat van vrouw Jensen vloog een schaduw, en toen Jan dat zag, dacht hij goedhartig ze is ook de jongste niet meer en heeft op een flinken steun gerekend. Nu, dan kan ik maar dadelijk probeeren, of ik andere hulp voor moeder kan vinden, zei hij luide en stond op. 't Is heel vriendelijk van u, tante, dat ge aan de domineesvrouw gedacht hebt. Ik hoop, juffrouw Eh- rik, dat het u bij mijn zuster en zwager goed zal bevallen. En zoo eenzaam, als het lijkt, is het er ook niet. Ik kom er dikwijls en u zult het ziende buren zijn alle nette menschen. Ik dank u, meneer Begemann, antwoordde Charlotte en haar stem klonk warm en dankbaarwant hij was de eerste mensch, die haar met hartelijke welwillendheid bejegende. En als het ijs is, dan mag ik met u rijden? Kunt u schaatsen rijden Ja, ik kan het wel, maar Padvinders. Bij Birmingham is de groote bijeenkomst van padvinders gehouden. In Birmingham zelf zijn een 6000-tal padvinders, die voor het grootste deel behooren tot de Christelijke Jsnge- lingsvereeniging, die over de geheele wereld verspreid is. Er was een padvinderskamp van 7200 padvinders en 300 leiders, verdeeld over 1200 tenten. Onder deze pad vinders waren ook een 5-tal Hol- landsche jongens, onder leiding van den heer Metelerkamp. Zaterdag was de bijeenkomst. Toen kwamen er nog wel 20,000 padvin ders uit alle oorden van Engeland bij. Over deze bijna 30,000 jongens hield Prins Arthur van Connaught, vergezeld door generaal Baden Powell, een revue. Een indrukwekkend gezicht was het, toen op commando de 30,000 padvinders de hoeden op de stokken plaatsten en een driewerf hoera voor prins Arthur aanhieven. Zondag was er een godsdienstoe fening in het kamp, die door onge veer ,10,000 padvinders wordt bijge woond. Na afloop vereenigde Sir Baden Powell alle troepleiders en vreemdelingen om zich heen en inspecteerde alle vreemde afgevaardig den. 's Middags was er in de groote kathedraal te Birmingham een gods dienstoefening, welke door den bis schop van Birmingham geleid werd De vrouw van e... manufacturer te Schönthal in Beieren, heeft bin nen veertien maanden het leven ge schonken aan zeven kinderen. In April 1912 kreeg zij vier meisjes tegelijk, Donderdag drie jongens. Blijft dit 7-tal in 'het leven, dan viert men in dat gezin jaarlijks een viervoudigen en nog eens een drie- voudigen verjaardag. Te Wood Groen in Engeland vierde laatst een oude dame haar 109en jaardag. Dat was wel iets buitengewoons, vooral omdat het oudje nog zoo kras en gezond is. In tegenstelling met zoovele andere honderdjarigen geniet zij nog een uitstekende gezondheid, eet en drinkt met een eetlust, dien menigeen haar benijden zou en gaat dagelijks nog een kleine wandeling maken. Eens per week gaat zij zelfs een uitstapje naar een tamelijk steilen heuvel in den omtrek maken, om zelf haar ouderdomspensioen op het postkantoor te gaan halen. Bij een gesprek, verklaarde de vrouw lachend, dat zij er zeker van is, dat zij nog menig jaartje haar geld daar zal halen. Een van de leefregels van dit bij zonder krasse oudje is„Eet veel Nu, verder hebben we niets noo- dig. Dat zal een leventje worden Zoo iets krijgt men nergens te zien dan bij ons, juffrouw Ehrik. Dus, de hand erop r u bent door mij be sproken, zoolang het ijs vast is Verlegen keek Charlotte naar vrouw Jensen. Dat hangt van je zuster af, Jan zei deze. De deur naar de lange gang van den koestal werd nogmaals open gerukt. Vrouw Jensen, kom toch gauw de vos ligt in den stal onderstboven en is niet in orde riep de paardeknecht, wien de beide jonge vossen toever trouwd waren. De meesteres des huizes sprong op en liep de deur uit, Jan Begemann volgde ha:.r. Dat dure paardHet dier was toch anders door en door gezond, hoorde Charlotte luar reepen. Charlotte bleet aan de ontbijttafel alleen. De dienstmeiden renden na?r den stal. Zwaarmoedig keek het jonge meisje rond. Dat was dus het thuis van Nils! en goed". Tot haar tachtigste jaar heeft mevrouw Clark hard gewerkt en was altijd vroeg op haar post, maar toen vond zij het ook genoeg en meende nu een welverdiende rust te mogen genieten. Ofschoon de oude dame nog geheel met alles meeleeft en voor alle nieuwe uitvin dingen een groote belangstelling toont, heeft zij 't nog nooit gewaagd met een motorbus of electrische tram mede te gaan. Zij is echter wel bereid bij gelegenheid een autoritje te maken. Mevrouw Claik, die in Engeland voor de oudste bewoonster geidt, heeft slechts éen zoon en éen dochter. Beiden zijn nog in leven en genieten ouderdomspensioen. Haar •udste kleinkind is 58 jaar en haar oudste achterkleinkind telt 30 lentes. Het zal dus al heel wat jaartjes geleden zijn dat me.vrouw Clark haar groene bruiloft vierde. Van een Niassche bruiloft vertelt het Bat. Handelsbladwe ontleenen er bet volgende aan De kokkie vertelde met een glun der gezicht aan mevrouw, dat haar dochter ging trouwen. Ze deed een goede partij de bruidegom had een eigen huis en wei een veertig var kens. „Of mevrouw ook eens op de bruiloft kwam kijken Mevrouw beloofde dit en van het bezoek lezen we Wij klimmen het smalle, krakende trapje op, voorzichtig, want het wankelde en schudde onheilspel lend, kwamen in de achtergalerij waar een benauwde, warme luchtvan menschen en wierook ons den zak doek voor den neus deed houden. We liepen naar de bruidskamer, voorgegaan door de dikke, immer glimlachende kokkie, tusschen de groepjes op den grond gezeten vrou wen door, die ons scherp opnamen en haar op- en aanmerkingen over ons maakten. In de bruidskamer zat op een bont Perzisch tapijt het bruidje, jong, halfvolwassen kind nog, het teere kopje gebogen onder den zwaren hoofdtooi van gouden en zilveren haarspelden, schitterend van diamanten en brillanten, zware, gouden kettingen om hals en polsen, zijden sarong en baadje, de slendang met goud doorweven. Dicht bij haar eenige bruidsmeisje, allen nog haast kinderen, doch allen getrouwd. Allen even „mooi" gekleed in zijde, beladen met juweelen. Zoo breed en gespierd de mannen, zoo-fijn en tenger de vrouwtjes. We bekeken het bruidje dat geen woord mocht zeggen (hoewel het spreken wel eens door de vingers wordt gezien); zagen den vermoei den trek om haar mond, zeiden de moeder, dat 'ttoch eigenlijk wreed was, om haar zoo den heelen nacht En Nils wil Dina klonk het haar in de ooren met den harden klank van de stem der oude vrouw. O, hoe bitter, hoe ontzettend bit ter was datAls ze maar weg kon komen Elke minuut werd haar tot een kwelling. Dat Nils binnen zou kunnen komen, dacht ze in 't geheel nietdie was immers wegge gaan om haar te ontwijken en had zeker met zijn moeder afgesproken, dat deze haar uit het huis zou zien te krijgen. Nils keerde stellig pas terug, wan neer hij zeker was van haar niet meer te zullen ontmoeten. Wie zou Dina zijn Rijk was ze natuurlijk. Dat ze Jan Begemann's zuster was en vrouw Jensen haar daarom r.iet naar Jan's moeder wilde laten gaan, vermoedde ze niet, ze dacht er ook niet over nawant ze kwam in een toe stand van diepe geestelijke depressie, het gevolg van de inspanning en het lichamelijke lijden van den vorigen dag. Ook daarvan was ze zich niet duidelijk bewust; ze leunde in den houten armstoel achterover en keek voor zich uit. De wanden waren be kleed met blauwe Delftschc tegels met dien zwaren tooi op 't hoofd te laten. „Ach", was het antwoord, „nog één nacht en dan nog twee etmalen maar. Ik heb die pijn ook moeten verduren. Je hebt er nog een week lang hoofdpijn van, maarapa boleh boeat En ze toonde ons het bruidsbed, inet zware gordijnen van zijde, met gouden klamboehaken, met juweeien ingelegd, de kussens en goelings, de sprei, het dek, alles van liet fijnste zijden weefsel, met goud- en zilver draad bestikt. Dan in twee glazen kastjes de bruidsgeschenken, meest bestaande uit tallooze fleschjes en slendangs. Toen' we alles bekeken, toen we gegeten hadden van de droge gebakken koekjes liepen we naar de binnengalerij, waar gedanst zou wor den. De paren bewogen zich, de vrou wen ernstig, zedig voor zich uit kijkend, één enkele met een inge houden lach, de mannen met het genot van den dans op hun gezicht. Nimmer heb ik zien dansen met zoo'n ernst, met zoo'n gratie. Zelfs het oude was ondanks haar jaren, nu één-en-al lenigheid. Geen handgedruk, geen gehos, slechts de vingertoppen van de uit gestoken hand kwamen naar elkaar toe, om op een milimeter afstand snel teruggetrokken te worden. En dan klonken wegvagend plots den ernst en de stilte luid, vroolijk van een der mannen de commando's in het Fransch„Blaaaangsez madameSssaaangszes de dames 1 Aaangepang-dee i" Het „bonte Perzische tapijt", waar op het bruidje zat, moge mooi ge weest zijn, het zal zeker op verre na niet zoo kostbaar zijn geweest als het tapijt, dat het Victoria en Albert-Musuem »e Londen in bruik leen heeft gekregen, dat een der stukken is van het „paarlentapijt van Barode" en geldt voor het kostbaar ste tapijt ter wereld. Dit prachtstuk van Indische kunst bestaat uit vier symmetrische vakken elk van 20,55 M. in het vierkant en die precies aansluiten. Het tapijt was door den voorganger van den tegen- woordigen Maharadjah bestemd voer het graf van Mohamed te Medina. De grootsfe borduurkunstenaars eu juweliers van Baroda hebben er drie aan jaar gewerkt, het gebruikte mate riaal kostte meer dan 10 millioen gld. Het stuk in het Victoria en Albert- Museum vertoont in het midden een bloem, van 4 of 5 diamanten. De omlijsting wordt gevormd door 24 rosetten, elk van 25 diamanten. Robij nen, smaragden en saphieren wórden door arabesken van paarien omringd. De Hindoe-vorst, door een zijner lievelingsvrouwen tot den Islam -be- daarboven zag men planken met al lerlei tinnen en koperen voorwerpen, hier en daar groote kasten met gla zen deuren, vol met porselein en andere voorwerpen van waarde. Over den steenen vloer lag voor zoo ver vrouw Jensen en haar zoon er gebruik van moesten maken, een groote mat, in 't buitenland van stroo of biezen gevlochten. Voor 't venster op de plaats, waar de dienstboden zaten, was zand gestrooid en alles blonk en glom van zindelijkheid. Tusschen de tegenover haar lig gende vensters stond een reusachtige kist en niet ver van daar een groote kast van mahoniehout. Dat alles nam Charlotte als on bewust waar, maar het werd haar niet eens duidelijk, hoe /reemd haar deze inrichting aandeed. Daar kwam de groote meid binnen en ledigde den grooten waterketel, die op het haardvuur kookte in een staiemmer, liep daarna naar de pomp in de kleine keuken, waar het eetgerei gewasschen werd, en vulde den ke tel opnieuw. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1