Donderdag 10 Juli Onwrikbaar. No. 101 51e Jaargang. 1913, BINNENLAND FEUILLETON Kamer ian Koophandel. VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men- abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 14 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden Nationale dankbetooging. De Nederlandsche Bond van Ge meenteambtenaren is voornemens op Zaterdag 26 dezer te 's Gravenhage een nationale dankbetooging te hou den voor de totstandkoming eener wettelijke regeling van de pension- neering der gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Als sprekers zullen optreden de heeren Th. Peis, secretaris van 's Hertogenbosch en J. N. Elenbaas, laatst burgemeester'van Krabbendijke. Ministerie van Landbouw. Door de heeren mr. A. G. A. Ridder van Rappard en M. von Doornick, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Geldersch-Overijselsche Maat schappij van landbouw, is een adres gezonden aan H. M. de Koningin waarin verzocht wordt oprichting van een afzonderlijk ministerie uitsluitend belast met de zaken van landbouw. Kardinaal Van Rossum in ons land. In „Couturier" te Amsterdam had gisteren het diner plaats, door een aantal ingezetenen van Amsterdam aan Kardinaal van Rossum aangebo den. Met Z. Em. waren Mgr. Meeuwissen de Hoog Eerw. pater Beukers, Mgr. L. E. Jansen en de secretaris Dr. Drehmanns gasten van het Comité. Ongeveer een negentigtal personen namen aan den feestmaaltijd deel. De eerste toast bracht Mr. H. J. van Ogtrop, voorzitter van het comité en voorzitter van de oudste en jongste R. K. instellingen der stad, uit op Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en den Kardinaal. Verder werden toespraken gehouden door den heer Aug. Lindner, namens de St. Vincentius-armenscholen, den heer B. van Ogtrop namens het Maag denhuis en Jongensweeshuis, mr. E. van den Bogaert namens de vereeniging van den Allerheiligsten Verlosser en de R. K. Kiesvereenigingen, mr. E. Goseling namens de R. K. School verenigingen, en dr. C. A. L. Rade maker als voorzitter van het plaatselijk comité der Katholiek Sociale Actie. Daarna sprak Z. Em. Kardinaal van Rossum. („Msb Rozententoonstelling te Boskoop Gistermiddag had de officieeie opening dezer tentoonstelling plaats. Allereerst werd de feestrede uitge sproken door den heer J. W, de Ruijter, voorzitter der vereeniging „Boom- en Plantenbeurs", die de tentoonstelling heeft georganiseerd. Hij verwelkomde daarin minister Talma, den directeur-generaal van den landbouw, den voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, dien van Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 12.) Nu viel de arme Charlotte als ver pletterd op een stoel. Elke bloeddrop- pel was uit haar gelaat geweken. Zoo stond het dus met Nils. Als zijn moeder tenminste niet Maar die vrouw loog nietDie stellig niet 1 Op het oude, strenge gelaat lag een sprekende uitdrukking van eerlijk heid en oprechtheid. En het mede lijden, dat er zoo duidelijk op te le zen stond, maakte thans dat strenge gelaat zoo vertrouwenwekkend. Char lotte vroeg niets meer. Alleen zei ze zacht Ik wil zoo graag weg zoo snel mogelijk. Na een langdurig stilzwijgen be gon de oude vrouw weer met het geheel teneergeslagen meisje te spre ken. Zij gaf haar niet den goeden uaad zich de zaak maar niet aan te de vereeniging „Nos Jurgent Rosac" en verdere autoriteiten. Spr. memoreerde de opkomst en groei der vereeniging en haar arbeid in geschrifte, inzonderheid op het ge bied van de rozenteelt. Hij deelde voorts mede, dat hoe wel eerst besloten was een bescheiden tentoonstelling te organiseeren, om te doen zien wat Boskoop aan rozen voortbrengt, de overweging dat deze tentoonstelling samenviel met het onafhankelijkheidseeuwfeest, later het besluit deed opkomen om ze zoo schoon mogelijk tc maken. Spr. bracht dank aan de Vorstelijke personen die medailles hebben be schikbaar gesteld, aan schenkers van voorwerpen van kunstwaarde en allen die medewerkten om de ten toonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen inzonderheid aan den voorzitter der tentoonstellingcommis sie, den heer J. H. van Nes. Daarna verkreeg de heer J. Groo tenhuis, burgemeester van Boskoop, het woord, die dankte voor de eer der gemeente bewezen, hopende, dat de tentoonstelling uitnemend moge slagen. Minister A, S. Talma hield hierna de openingsrede, waarop de aan wezigen de tentoonstelling bezichtig den. De tentoonstelling is geheel ge reed en biedt een verrassenden in druk. Het geheel is grootscher en sierlijker nog dan de zoo goedge slaagde bloemententoonstelling van 1911. Het terrein is geheel door latten- raamwerk overspannen, waarover dun linnen getimmerd is. Deze overdek king rust op groen beschilderde ko lommen, die met klimrozen begroeid zijn. Deze overdekking brengt een zacht en aangenaam licht te weeg, waaronder de rozen het goed „doen." Het middengedeelte is ingenomen door groote bakken en randen met rozen, terwij! aan de zijden pergola's zijn gebouwd, en op den achter- groend een klassieke zuilengang, alles kwistig met rozen begroeid. In een bijgebouw zijn afgesneden rozen en verschillende nieuwe variëteiten ten toongesteld. Openbare Leeszalen. In de gehouden ledenvergadering der centrale vereeniging voor „Open bare Leeszalen", deelde de voorzitter, dr. D. Bos mede, dat er stof tot tevredenheid is, nu er na een vijf jarig bestaan der vereeniging een 20-tal Openbare Leeszalen en Biblio theken zijn tot stand gekomen, ter wijl ook het vertrouwen werd uitge sproken, dat er in elke plaats van beteekenis binnen enkele jaren een „Openbare Leeszaal" zal gevestigd zijn; de regeering geeft f 20,000 en trekkenze trachtte haar zoon ook niet te verontschuldigen, maar rede neerde helder en beslist, ofschoon ze aan de tegenstrijdigste gevoelens ten prooi was. Ze sprak ervan, dat men ter wille van de menschen moest doen, alsof alles tot zoover in de beste orde was. Charlotte Ehrik luis terde zwijgend naar haar en impo neerde haar door haar nu kalme hou ding en door den eenvoud, waarmee ze zachtjes toestemde Ge hebt gelijk; vrouw Jensen. Kom danik zal laten inspan nen intusschen moet ge ontbijten ge zult wel erg hongerig zijn. Een onbeschrijfelijk droevige blik was Charlotte's eenig antwoord. Hon ger? En dat met het schrijnende leed in het hart en na die vernedering. En dat zij zich de laatste zelf op den hals had gehaald, dat was nog het ergste. Toen vrouw Jensen met Charlotte aan de hand uit de kamer in de keuken trad, die volgens overoud gebruik zoowel de eigenaars der hoeve als de dienstbo den bij de ge meenschappelijke maaltijden tot eet- vertrék" diende, werd tegenóver hem wil ook in den vervolge blijven steunen. Het jaarverslag evenals het finan cieel verslag werden goedgekeurd, zoomede de begrooting over 1914, nadat daarop nog was gebracht een post van f 100 voor een studie-af- deeling. Ook werd het bestuur gemachtigd, zoo noodig, een post uit t; trekken voor opleiding van personen voor „Openbare Leeszalen en Bibliotheken" De openbare leeszalen zijn geves tigd te Amsterdam, den Haag, Rotter dam, Utrecht, Amersfoort, Dordrecht. Hilversum, Leiden, Middelburg, Vlis- singen, Apeldoorn, Weesp, Sneek, Zeist, Alkmaar, Appingedam, Zutpnen, Groningen, Naarden—Bussum en Franeker. Surnumerair der post en tel. De directeur-generaal der post. en telegraaf maakt bekend.dat in Augustus a.s. een vergelijkend examen zal plaats hebben voor de betrekking van sur numerair der post en telegrafie. Men zie voor nadere bijzonderheden no. 158 van de „St.-Ct." 50 jarig bestaan der S. S. Uit het personeel der Staatsspoor wegen heeft zich een commissie ge vormd, welke aan de Maatschappij, ter gelegenheid van haar 50 jarig be staan in September a. s., een zeer smaakvol uitgevoerd album met hand- teekeningen van het personeel zal aanbieden. De commissie is als volgt samen gesteld voorzitterE. J. E. Maas, werktuigkundig ambtenaar, Utrecht; secretaris Joh. Swart, opzichter-tee kenaar, Zandhofschestraat 27, Utrecht; penningmeesterG. A. Kinker, klerk, Utrecht; leden: J. Augusteijn, hoofd conducteur, Zwolle, H. v. d. Berg, boekhouder, Utrecht, P. Blokdijk, hoofdconducteur, Zwolle, A. J.C. van Eijk, remmer, Utrecht, J. D. F. van Helde, adjunct-commies, Utrecht, P. J. de Liefde, ladingmeester, Utrecht, B. Oonk, stationschef, Duiven, B. W. Selles, remmer, Utrecht, C.J. Stuiting, ladingmeester, Utrecht, A. v. d. Vre de, telegrafist, Zwolle, P. IJkelenstam, heofdconducteur, Utrecht. De Normaal-schietschool. Bij Kon. is bepaald, dat bij het vaste personeel der Normaal-Schiet school te 's Gravenhage kunnen wor den gedetacheerd1 kapitein, 1 le luitenant, 2 sergt.-majoors, sergeanten of fouriers en 2 soldaten van de infanterie van het leger in N. O. I. Het tractement dier officieren zal bedragen Voor een kapitein, met minder dan 17 jaar dienst als officier, f 3200, voor een kapitein met meer dan 17 jaar dienst f3575, voor een le luit. met 6 jaar dienst f2200, voor een le luit. met een forschen ruk de groote deur geopend en een lange, breedgeschou derde blonde man verscheen in de deuropening en riep de vrouw des huizes op vrouwelijken toon toe Dag tanteDaar kom ik pre cies als de vos tusschen de kippen Charlotte Ehrik voelde, hoe er een schok door het lichaam van vrouw Jensen ging en hoe haar vingers zich krampachtig om haar hand klemden. Dag, Jande vos komt de kip pen altijd ongelegen zei ze onvrien delijk. Maar ik u toch niet I Dat zou de eerste maal zijn. Dag, juffrouw; wilt u ons land ook eens bekijken Dan komt u juist op den rechten tijd. Het vriest en volgens de oudelui krijgen we een strengen winter. De rivier zal in acht dagen dichtgevro ren zijn. Eu dan zult u eens zien, wat wij dan voor menschen zijn Schaatsenijs dat is alsof u in de stad dag en nacht bal hebt. Waar is Nils, tante Op de jacht 1 antwoordde de bejaarde vrouw kortaf, maar hield, 1 misschien onbewust, het jonge meisje met 9 jaar dienst f2600, vooreen le luit. met 13 jaar dienst f3000. De onderofficieren genieten soldij, vastgesteld voor de koloniale reserve, verhoogd met f 0.15 per dag. Dekladingen van zeeschepen. De Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht heeft bij de mi nisters van buitenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel aangedrongen op het initiatief, althans de krachtige medewerking der Ne derlandsche regeering, ter verkrijging eener internationale regeling of over eenstemming over wettelijke bepa lingen betreffende dekladingen van zeeschepen, althans betreffende dek ladingen met zwaar hout gedurende de wintermaanden, naar aanleiding van het daartoe strekkend besluit van 29 Mei 1912 der Parijsche Con ferentie van de International Law Association en haar op 13 Juni 1913 door den Executive Council dier laatstgenoemde vereeniging goedge keurd betrekkelijk rapport. De Inter national Law Association wendde zich voor het verkrijgen eener der gelijke internationale regeling tot de Biitsche regeering, den Board of Trade te Londen en tot andere re geeringen. Uit het rapport blijkt, dat in de verschillende landen geen, of, gelijk in Nederland, alleen voor de natio nale scheepvaart geldende en ver- schil'ende wettelijke voorschriften zijn getroffen, terwijl in het Vereenigde Koninkrijk voor alle, ook vreemde schepen, in de Britsche havens, wet telijke voorschriften zijn bepaald. De bezwaren en schade daaruit voor reeders en schippers voortspruitend bij bezoek van havens in verschil lende landen, de benadeeling van de nationale scheepvaart in de vrije con currentie door alleen haar zelf be perkende en verschillende wettelijke voorschriften de algemeene veilig heid van schepen en opvarenden, en de in deze materie betrokken be langen van de scheepvaart, de zee verzekering en den handel in het algemeen, doen dringend naar inter nationale overeenstemming ten deze verlangen, gelijk praktisch reeds in hoofdzaak bestaat ten aanzien van ladinglijnen en, tengevolge van de Internationale Conferentie te Was hington in 1893, voor de regels tot voorkoming van aanvaring op zee. Zitting van Woensdag 9 Juli, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 4 leden. Afwezig de heeren Van Niftrik, Beijerman en Klijberg met kennisgeving en verder de heer Auer; 1 vacature. krampachtig vast. En Charlotte Zij had slechts de éene gedachteLaat men het niet aan je kunnen zien, hoe ellendig je je gevoelt Daarom hield ze zich dapper, zei niets, en dacht alleen maarWat ziet hij er vroolijk en tevreden uitDie is zeker gelukkig Eindelijk kwam vrouw Jensen weer recht tot bezinning en stelde de jon gelieden aan elkander voormeneer Jan Begemann, de vriend van Nils, juffrouw Ehrik. Zoo, eindelijk kan ik dan nu ook met mijn boodschap voor den dag komen, zei Jan Begemann met zijn frisschen lach. Ze is gedeeltelijk voor u, juffrouw Ehrik. Niet waar, u bent gistermiddag met de veerboot aangekomen Hij zag haar onderzoekend en zeer vriendelijk aan. Ja, dat ben ikantwoordde Char lotte bedeesd. Ja, ik weet het alde oude Ries, de goede kerel, heeft u zijn oliejekker om de schouders gehan gen. Vrouw Wontje, onze buurvrouw, had namelijk voor moeder eenige De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Van den heer J. G. de Jonge was ingekomen een verzoek om eervol ontslag als lid der Kamer. De voorzitter deelde mede dat aan Burg. en Weth. hiervan kennis zal worden gegeven met verzoek een nieuwe verkiezing uit te schrijven. Mededeeling werd gedaan dat het verzoek door de Kamer vanKoophandel alhier gedaan aan den minister van landbouw, nijverheid en handel ge richt betreffende beperking van den arbeidsduur van winkelbedienden, is ondersteund door de Kamers te Schiedam, Nijmegen, Hengelo, Arn hem, Heerenveen, Gorinchem, Alkmaar en Franeker. De Kamer te Dordrecht meende geen adhaesie te kunnen betuigen. Verder wordt mededeeling gedaan van de oprichting eener Kamer van Koophandel te Waddingsveen. Van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, den heer G. A. C. Pop, was bericht ingekomen dat hij geroepen is tot een soortge lijke betrekking in Nederlandscii- Indië. Hij zegt dank voor de zakelijke voorlichting, welke hij in zoo ruime mate van de besturen van de Neder landsche Kameis van Koophandel en Fabrieken mocht ondervinden. Ingekomen was een verslag over 1912 van de werking en de toepas sing van de Schepenwet en van den gang van den dienst in de verschil lende districten der scheepvaart inspectie. Van de vereeniging van Ned. papiergroothandelaren te Amsterdam was een afschrift ingekomen van een aan de Tweede Kamer gericht adres inzake de Tariefwet. Door den minister van waterstaat is bericht gezonden van de benoe ming van de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen. In deze commissie heeft o. a. zitting als lid de heer J. A. van Rompu en en als plaatsvervangend lid de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, beiden lid van Ged. Staten. Van de commissie van greep IV der „E, N. T. O. S." te Amsterdam was ontvangen een exemplaar van het door haar uitgegeven boekwerk „de Nederlandsche Koopvaardijvloot in 1913." Nog was ingekomen een prospec tus van de wereldtentoonstelling te Gent. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Door de Kamer van Koophandel te 's Gravenhage is een afschrift »nt- vangen van een aan den minister van financiën ontvangen schrijven betref- boodschappen gedaan en bracht hel gekochte dadelijk in 't voorbijgaan bij ons. En zoo vernamen wij, dat tante Jensen een nieuwe juffrouw gekregen heeft. Bent u hier zonder ongelukken gekomen, juffrouw Ehrik Nu, dan moogt u van geluk spreken bij die sneeuwjacht. De aangesprokene was gloeiend rood gewerden en vrouw Jensen ant woordde voor haar Nu, een beetje erg was de in spanning wel geweesttoen wij de juffrouw bij de poort ontmoetten, werd ze ook dadelijk bewusteloos. Nu ging vrouw Jensen naar de tafel voor den haard, waar het ont bijt reeds wachtte. Een schel stond op de tafelze belde en riep toen Antje toe Klaas moet dadelijk den jacht wagen inspannen. Daarop wendde ze zich tot den ongeveer vijfentwintig jarigen man. Je moet het niet kwalijk nemen Jan, ik wil met de juffrouw naar Ida rijden. (Wordt vervejgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1