Woensdag 9 Juli Onwrikbaar. No. 160 51e Jaargang, 1913, FEUILLETON BINNENLAND Provinciale Staten van Zeeland. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groofe letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Verkiezingen Eerste Kamer. Zuid-Holland. Vac.-Walter Ge kozen dr. A. Kuyper (a. r.), met 43 van de 74 stemmen. Op den heer A. Plate (V. L., •ud-lid der Tweede •Kamer) waren uitgebracht 27 stemmen op mr. A. R. Zimmerman, burge meester van Rotterdam, 1 stem; op den H. v. Kol 2 st.1 blanco. De heer J. D. baron von Wasse- naer van Rosande (c.-h.) werd her kozen met 44 van de 75 uitgebrachte stemmen, tegen 29 op mr. P. Rink (u.-l.) en 2 op den heer H. van Kol (s.d.a.p.) Evenzeer werd herkozen mr. L. W. C. van den Berg (a.-r.) met 44 van de 75 uitgebrachte stemmen, tegen 28 op mr. J. Limburg (v.-d.), 1 op den heer J. M. Pijnacker Hordijk (v.-d.), oud-lid der Tweede Kamer, 2 ©p den heer Van Kol (s.d.a.p.) Groningen. Gekozen de heer G. Zijlma (lib.) Noord-Brabant. Herkozen Mr. J. W. van den Biesen (R.K.) en ge kozen mr. L. H. W. Regout (R.-K.), minister van Waterstaat, in de vaca ture W. J. H. Prinzen. Deze wenschte om gezondheidsredenen niet meer voor eene herbenoeming in aanmer king te komen. Uitgebracht werden in de vacature-v. d. Biesen 56 stemmen Daarvan ver kreeg de heer v. d. Biesen 54 stem men, terwijl dr. van Loon (R. K.) 1 stem kreegéén stem werd in blanco uitgebracht. Friesland. In de vacature-Van De venter gekozen de heer H. van Kol (S.D.A.P.) Deze verkreeg 27 stemmen tegen 21 op den heer L. W. de Vries, burgemeester van Barradeel. In de vac.-Van Weideren baron Rengers gekozen de heer Edo Bergs- ma (lib.), burgemeester van Enschede met 27 st. tegen 21 stemmen op den heer T. Nauto (A.R.) oud-lid van Ged. Staten. Noord-Holland. Bij eerste stem ming herkozen de heeren Mr. F. S. van Nierop (lib.) en H. P. Staal (lib.) fe Mr. van Nierop verkreeg 37 stem men, Prof. D. P. D. Fabius 19 stem men en Dr. Th. Stoop (soc.-dem.) 13 stemmen. De heer Staal verkreeg 37 stemmen, Dr. J. Th. de Visser (C. H.) 19 stemmen en Dr. Th. Stoop (soc.-dem.) 14 stemmen. In de vac.-De Jong gekozen bij herstemming de heer D. J. van Hou ten (lib.) te Weesp met 39 stemmen tegen 20 op den heer Bonnike te Am sterdam (R.-K.); 15 stemmen waren in blanco uitgebracht. Limburg. Herkozen jhr. mr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich (R.K.), met 35 van de 36 st. Overijsel. Herkozen dr. H. Franssen Roman door L. Haidheim, (Nadruk verboden.) 11.) Liever ga ik het water in Neen niet daarheenZend mij, waarheen ge wilt! riep het meisje op vasten toon, maar keek toch doodelijk ver legen in 'trond. Het staat u vrij, datgene voor mij te verzwijgen, wat ge wilt. Ik zal ook niet verder vragen, zei vrouw Jensen koel. Mijn dienstboden rede neeren er over, wat zoo'n vreemd meisje toch wel naar Moyenburg ge voerd mag hebben en om alle vragen te voorkomen, heb ik gelogen wat anders niet mijn gewoonte is. Ik heb gezegd, dat ge zeker de nieuwe juf frouw waart, die bij mij in de huis houding zou komen. Wijl ge dat echter niet zijt, heb ik vannacht een uitweg gevonden, die bij mijn leugen past. De domlné in Modelsum heeft een juffrouw noodig; daarheen kan (A.R.) met 23 stemmen tegen 18 op mr. Van Roven (lib.) en 4 op den heer Van Kol. Gelderland Herkozen, de heeren P. F. Reekers (R.K.) en mr. P. G. 't Hooft (A.R.) De nieuwe Eerste Kamerleden, die gisteren werden gekozen, zijn de hee ren mr. Regout, dr. A. Kuyper, Van Houten, mr. Fokker, Edo Bergsma en H. v. Kol. In de Eerste Kamer zaten voor de verkiezing van gisteren 32 rechtsche en 18 linksche leden, t. w.18 Roomsch-Katholieken, 10 Anti-Revo- lutionnairen, 4 Christelijk-Historischen 15 Liberalen en 3 Vrijzinnig Demo craten. Er traden periodiek af 16 leden, t. w.5 Anti-Revolutionnairen, 1 Christelijk-Historische, 4 Roomsch- Katholieken, 5 Liberalen en 1 Vrij zinnig-Democraat (de heer Van De venter voor Friesland, die tot lid der Tweede Kamer in Assen is gekozen). De samenstelling is na de verkiezing van gisteren 18 R.-Katholieken, 9 Anti-Revolutionnairen, 5 Christelijk- Historischen, 16 Unie-Liberalen, 2 Viijzinnig-Democraten en 1 Sociaal- Democraat. De rechterzijde heeft dus een zetel verlies te boeken. Kardinaal v. Rossum bij de Koningin. De „Maasbode" verneemt dat H.M. de Koningin morgen, Donderdag, den kardinaal te half vier ten paleize te 's Gravenhage in particuliere audiëntie ontvangen zal. Z. Em. zal van de nuntiatuur per iiofrijtuig worden afge haald en naar het Paleis gebracht. De nieuwe Nederiandsche Jubileum-Postzegels. Gelijk wij vroeger reeds gemeld hebben zullen in October van dit jaar ter gelegenheid van het Eeuw feest van Neêrlands onafhankelijkheid jubileumpostzegels worden uitge geven. Thans vernemen wij, dat deze zegels zijn ontworpen door den archi tect de Bazel en dat diens ontwerp dezer dagen definitief is goedgekeurd. De zegels zullen de portretten toonen van Koning Willem I, Willem II, Willem III en van Koningin Wiihel- mina. Met blijdschap zullen ongetwijfeld de philatelisten de tijding vernemen, dat thans eindelijk eens door het Departement van Waterstaat gehoor is gegeven aan hun herhaaldelijk uit gedrukt verlangen om het maken van ontwerpen voor nieuwe Nederiand sche postzegels aan een bekwaam Nederlandsch kunstenaar op te dragen. Blijft men aan het Departement van Waterstaat op dien ingeslagen weg voortgaan, dan bestaat er kans, dat onze Nederiandsche postzegels, Klaas u brengen, wanneer ge wilt. Ik zal u een brief meegeven. Dat klonk alles zoo duidelijk en beslist, dat tegenspraak heelemaal niet mogelijk was. Met het ontzet tend troostelooze gevoel„Ze wil je zoo spoedig mogelijk weer kwijt wezenverbond zich de gedachte „waar is Nils Waarom komt hij niet? Wil hij niets meer van mij weten En 't was, alsof haar een prop in de keel schoot. „Weg, weg niets dan de ergste vernedering wacht te haar hier. Ze was op een stoel neergevallen als een beeld van de diepste be schaming. Als ze bij een diefstal betrapt ware geworden, ze had er niet anders uit kunnen zien. Vrouw Jensen had medelijden met het arme schepsel, maar ieder is zichzelve het naast. En 't was in de eerste plaats noodig, dat Nils gered werd. En die had beslist genoeg gezegd Ik neem haar niet! Eensklaps zag ze tot haar verbazing, hoe het jonge meisje zich oprichtte en haar met een geheel andere uitdruk king dan straks aanzag. Wat bezielde haar thans door haar onsierlijkheid in het buitenland berucht men denke maar eens aan de Ruijterposfzegels binnen afzienbaren tijd een bete ren naam zullen krijgen op de post zegelwereldmarkt. („Msb.") Gemeenteraadsverkiezingen. Evenals Maandag in Amsterdam hebben ook gisteren in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen de so ciaal-democraten kolossale stemmen- cijfers op zich vereenigd De Amsterdamsche raad zal in September vermoedelijk 16 sociaal democraten tellen, terwij! te Rotterdam minstens 8 of 10 sociaal-democraten lid van den raad zullen zijn. Ook in 's Gravenhage I maken de sociaal-democraten goede kans. Den 11 Juli a.s. zal het 45 jaar geleden zijn dat dr. W. P. Ruijsch, arts, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht, werd benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse, bij het garnizoens-hospitaal te Vlissingen. Hij diende later bij het reg. grena diers en jagers te 's-Gravenhage, werd 21 Nov. 1873 bevorderd tot officier van gezondh. 2e kl. en in 1879 met den rang van officier van gezondh. Ie kl. (kapitein) op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. Na heropening der zitting werd op nieuw gestemd over het voorstel van den heer IJsebaert betreffende subsi die aan den Roomscir Katholieken Boerenbond in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Het voorstel werd thans verworpen met 21 tegen 19 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten werd goedgekeurd. Het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een jaarlijksche bij drage van f 100 aan de vereeniging „Nehalennia" vond in een der afdeelin- gen geen bestrijding, in een andere afdeeling gaf het aanleiding tot enkele discussies. Van eene zijde werd door een lid ingenomenheid betuigd met het door de vereeniging nader inge diend adres tot inwilliging van het door haar aangevraagde subsidie van f 250. Door andere leden werd het ver langde subsidie bestreden, als lig gende het niet op den weg der Pro vincie om voor dit doel subsidie te verleenen. Het verlangde subsidie van f 250 in stemming gebracht, werd met 13 tegen 11 stemmen en het voorstel van Ged. Staten, tot toekenning van f 100 met 10 tegen 4 stemmen ver worpen. In de derde afdeeling kon een lid Eer ze die vraag kon beantwoor den, begon charlotte met een vast beraden trek op haar gelaat te spreken. Vrouw Jensen, wilt ge zoo goed zijn nog een oogenblik naar mij te luisteren Zij knikte stom van verbazing; het jonge meisje was als met handen omgekeerd. Charlotte sprak echter reeds met vliegenden adem tegen haar, bevend over haar gansche li chaam, doch blijkbaar niet van angst en vrees, maar van verontwaardiging. Ik begrijp heel goed, vrouw Jensen, dat ge niets of slechts heel weinig van mij weet. Ik weet ook, dat ge niet de beste meening kunt koesteren van een jong meisje, het welk •mtrent zichzelve geen inlich tingen kan of wil geven en dat bij nacht in een vreemde streek rond zwerft. Ik gevoel, dat ik het, eer ik u verlaat aan mij zelve verschul digd ben, u althans een deel van uw slechte meening te ontnemen. En daarom moet ik bekennen, dat ik het huis verliet, waarin ik slechts een arme bloedverwante, voor de vrouw een ongewensehte huisge- noete was, en voor haaf echtge- zich niet vereenigen met het voorstel, omdat hij vreest dat nu door ver schillende vereenigingen van vreem delingenverkeer bijdragen zullen aan gevraagd worden. Een ander lid meent, dat het wel wenschelijk is een bijdrage te ver leenen, aangezien Walcheren door veel vreemdelingen bezocht wordt. Het voorstel in stemming gebracht zijnde, verklaarde er zich 6 leden tegen, 3 voor, terwijl 2 leden zich hun stem wenschten voor te behouden. De heer Van Oeveren wees op de gevolgen van het toekennen van sub sidie aan deze vereeniging. De heer Fokker stond lijnrecht tegenover den heer Van Oeveren en was van meening dat „Nehalennia" zeer nuttig werkzaam is. Met aan drang beval hij dus het voorstel van Ged. Staten aan. De heer Van Niftrik stond tusschen beide sprekers in. Hij was evenwel toch voor het toekennen van subsi die voer deze nuttige vereeniging. De heer Van der Vliet zal tegen het voorstel van Ged. Staten stem men, op grond dat een gevaarlijk antecedent gesteld wordt. De heer Blum verdedigde het voor stel van Ged. Staten. De financieele zaak is niet van zoo groot gewicht. Meer uitvoerig zette de heer Blum het nuttige doel en streven van „Nehalennia" uiteen en raadde ern stig aan de f 100 niet te weigeren. Het voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van de subsidie werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Het voorstel om f 150 jaarlijksche subsidie te geven aan de afdeeling Vlissingen van den Nederiandsche Militairen Bond, voer het Tehuis voer militairen te Vlissingen, vond in een der afdeelingen geen bedenkingen. In een andere afdeeling werd door enkele leden bezwaar gemaakt om het gevraagde subsidie te ver leenen, als zijnde het Militair Tehuis naar hunne meening niet van Pro vinciaal belang, aangezien in de be hoefte voorzien wordt door de open bare leeszaal te Vlissingen. Door een ander lid wordt het voorstel van Ged. Staten verdedigd, emdat de Militaire Tehuizen niet zijn voor jongelieden van zekere richting, maar voor alle jongelingen, en als zoodanig een algemeen belang voor staan. Het voorstel in stemming gebracht zijnde, verklaarden er zich 8 leden voor en 5 tegeneen lid wenschte zich zijne stem voor te behouden. In de nog niet genoemde afdeeling konden zich eenige leden niet ver eenigen met het voorstel van Ged. Staten. Bij de stemming verklaarden er zich 5 leden tegen, 4 voor, terwijl 2 leden zich hunne stem wenschten voor te behouden. nootin 't korttante was ja- loersch. Een brandend rood bedekte haar gansche gelaat. Vrouw Jensen werd getroffen en ging dichter naar haar toe. Er kwam een scène, vervolgde Charlotte Ehrik. In de vreeselijkste opgewondenheid ben ik gevlucht. Tot wien moest ik gaan Wie stond mij nader dan mijn verloofde, die bij zijn moeder woonde Weliswaar wist ik, dat ge hem naar uw zin wildet doen trouwen, maar ik wist ook, dat hij alleen mij beminde, en in mijn groote opgewondenheid ver beeldde ik mij dat dat....' Een onhoorbaar snikken deed Charlotte's lichaam schokken. Maar met een krachtige inspanning her kreeg ze de heerschappij over zich zelve. Ik wil u en uw plannen niet in den weg staan en mij niet aan uw zoon opdringen, die zal toonen, dat hij u u gehoorzaam zijn wil. Als ge mij bij die domineesfamilie wilt aanbevelen, zal ik u zeer dank baar zijn. En nu, geef Nils als 't u blieft dezen ring en zijn brieven De heer Van Niftrik achtte het verkeerd dergelijke vereenigingen vanwege de provincie te subsidieeren. Daarvoor is allerminst reden. Het Militaire Tehuis is niet een provin ciaal belang. De heer Tichelman verdedigde het voorstel van Ged. Staten. De Mili taire Tehuizen staan wel degelijk een algemeen belang voor. Ook de heer Dekker ondersteunde hel voorste! van Ged. Staten. De heer Blum wees er op dat het hier niet betrelt het toekennen van een nieuw subsidie, doch alleen een verhoogd subsidie. Het denkbeeld van den heer Van Niftrik is geheel nieuw, want de Prov. Staten hebben destijds zonder hoofdelijke stemming subsidie toegekend. De heer Van Niftrik zcide niet overtuigd te zijn geworden door het geen door de heeren Tichelman, Dekker en Blum in het midden is gebracht. Hij bleef.zich dan ook ver zetten tegen het toekennen van sub sidie. De heer Dekker wees op het ver schil tusschen de openbare leeszaal en liet Militaire Tehuis. In de laatste inrichting kunnen de militairen zich veel vrijer en gemakkelijker bewegen. De heer Bium verdedigde nogmaals het toekennen van subsidie. Het voorstel van Ged. Staten werd daarna aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Tegen het voorstel tot het aan gaan van een 4 pet. geldleening groot f 81000 tot verstrekking van e .n v oorschot aan de vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, waren in de afdeelingen geen bedenkingen opgeworpenhet werd thans ook aangenomen. Bij de bespreking van de ontwerp- begrooting, werd in een afdeeling de aandacht van Ged. Staten geves tigd op het salaris van den griffier, dat de spreker zou willen doen loopen van een minimum van f 4500 tot een maximum van f 5500. Een der leden wenschte, dat er een fietspad worde gemaakt van de Belgische grens naar Yzendijke in aansluiting met het in aanleg zijnde fietspad van Gent naar de Holland- sche grens. Nog een ander lid vroeg, wanneer zal kunnen worden overge gaan tot het maken van een aanleg plaats aan den Onrustpolder. In een andere afdeeling werd door een der ieden aanmerking gemaakt op de onvoldoende verbreeuing van het rijwielpad langs den weg van Zierikzee naar Zijpe. De heer Neeteson verzocht aan Ged. Staten over te gaan tot het aanleggen van een fietspad vanaf IJzendijke naar de Belgische grens, in aansluiting met het fietspad van Gent naar de Neder- tcrug. Ze tastte in den zak van haar japon, Mijn brievenGroote hemel, mijn brievenriep ze doodelijk ver schrikt en keek weer hulpeloos in de kamer rond. Die brieven heb ik gelezen, zei vrouw Jensen in een zeer gemengde gemoedsstemming. Gelezen Mijn brieven Ja, ik wilde weten, wat mijn zoon Nils u schuldig is. Schuldig Geld Mij sta melde het gekwelde meisje buiten zichzelve. Och neen, antwoordde de be jaarde vrouw somberze had nooit in haar leven het akelige gevoel ge kend van een weerloos menschenkind vijandig te behandelen. O, ge meent dien ring daar? Dat hij daarom mij zou moe ten trouwen of mij geld zou moeten geven? O, vrouw Jensen! Ik wilde rechtvaardig zijn. Ik heb hem gevraagd. Maar hij wil Dina Begemann Daarom is hij vanmor gen reeds zoo vroeg weggegaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1