GEMENGD NIEUWS het minder goede toezicht wijten zij het ontbreken van het mond- en klauwzeer op Schouwen. Zij zouden voor Schouwen eene uitzondering willen maken. Na eenige bespreking vereenigen de overige leden zich met het voor stel. Twee leden echter, zouden gaar ne zien, dat voor het in werking tre den van het reglement een Provin ciale veearts met Zierikzee als stand plaats werd benoemd. In eene andere afdeeling acht een der leden het beter, de bestaande regeling te behouden, voornamelijk omdat het z. i. zoo bezwaarlijk zal zijn, dat gemeenten ook voor het aan stellen van een veearts combineeren. Van de zijde van Qed. Staten wordt hiertegen aangevoerd, dat, wanneer daarbij bezwaren mochten rijzen, Ged. Staten de standplaats kunnen aanwijzen. Een ander lid vraagt, of opheffing der bestaande regeling niet bezwaar lijk is met het oog op het toezicht op den invoer van veeook acht hij het voordeel voor de Provincie niet zoo groot, wanneer verscheidene ge meenten zich combineeren en steun vragen. Door een ander lid wordt de vrees geuit, dat het aantal vacaturen wel eens te groot zou kunnen worden. Hiertegen wordt aangevoerd, dat, wan neer er geen behoefte aan een vee arts bestaat, de gemeenten allicht geen subsidie zullen verleenen, terwijl de Provincie zeker niet tot verlee ning van subsidie zal overgaan. Door meerdere leden wordt be houd der bestaande regeling niet wenschelijk geacht, omdat er lang zamerhand genoeg veeartsen in de Provincie zijn gekomen, en ook de veeartsen, voor rekening der Pro vincie niets meer te doen hebben. In deze afdeeling wordt het voor stel in stemming gebracht, waarbij een lid zich tegen intrekking van het bestaande reglement verklaart, zes leden zich daarvoor verklaren, en vier leden zich hun stem voorbe houden met het voorgestelde regle ment vereenigen zich alle leden. Ged. Staten vonden geene aanlei ding om hun voorstel te wijzigen. Zonder discussie werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens het voorstel tot het aanschaffen van een reserveboot voor de Provincialen stoombootdiensten. Volgens het algemeen verslag werd in een der afdeelingen de vraag gedaan, of er eenige zekerheid bestaat, dat voor f 65.000 een boot als bedoeld te verkrijgen zou zijn. Vanwege Ge deputeerden wordt geantwoord, dat de commissie voor den stoomboot- dienst weet, dat het cijfer hoog ge noeg is. Een ander lid dier afdeeling meent, dat de boot toch aan redelijke eischen van veiligheid moet voldoen, gelet op het feit, dat zij zal moeten in springen als bij stormweer eene an dere boot defect is. Namens Ged. wordt er op gewezen dat hierop is gelet, doch dat de zin snede in de memorie van toelichting waarin gezegd wordt dat aan dit schip niet zulke zware eischen ge steld behoeven te worden, alleen slaat op eischen van grootte en snel heid. In een andere afdeeling werd de overweging geuit, een der booten op Schouwen als reserveboot te gebrui ken en een nieuwe te bouwen met meer ruimte voor paarden- en veevervoer. Vanwege Ged. werd toezegging ge daan, deze gedachte in studie te ne men, onder opmerking evenwel, dat voor de havens van Neuzen en Bres- kens bij laag water een boot met dubbele schroef noodig is, die weer niet kan dienen in de haven van Zierikzee. Ged. handhaven hun voorstel. Ook dit voorstel werd zonder dis cussie goedgekeurd. Thans is aan de orde het voorstel tot inrichting van een stoombootdienst Neuzen—Hoedekenskerke-Hansweert. Volgens het algemeen verslag kon den zich alle leden met het voor stel vereenigen. Een der leden brengt hulde aan Ged. Staten voor de voortvarendheid waarmede deze zaak is voorbereid. Eenige leden wenschen aan Ged. Staten de vraag te stellen, of de voorgestelde boot wel de meest ge- wenschte is en niet een goedkoopere boot is aan te bevelen. Een ander lid vraagt, of voar dezen dienst niet gebruikt kunnen worden de booten van Middelburg—Zierikzee, en deze dan te vervangen door een stel minder diepgaande booten. Ged. Staten zegden een onderzoek toe, doch vinden geen aanleiding om wij ziging te brengen in hun voorstel. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. Met het voorstel betreffende de verbetering van de steigers te Kort- gene en Wolphaartsdijk en de be diening /an het veer tusschen Zuid en Noord-Beveland, vereenigden zich in een afdeeling alle ledendoch in een andere werd bezwaar gemaakt tegen de onvoordeelige besomming der ontvangsten en uitgaven door de Provincie. Hij meende dat er door de Provincie niet op toegelegd be hoeft te worden. Door Ged. Staten werd hierop ge antwoord, dat de overgelegde bere kening slechts een begrooting was, welke bij de uitvoering vermoedelijk zal blijken eer mee dan tegen te vallen. Een ander lid wilt het contract met de veerschippers niet van te langen termijn aangaanterwijl een ander voorstelt een proef van drie jaar te nemen, en dan de motorboot door de Provincie te doen overnemen. Dit voorstel werd met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. In de laatste afdeeling werd gevraagd of er geen voordeeliger conditiën waren te bedingen geweest tegenover de veerschippers, waarop Ged. Staten antwoordden dat dit niet geschied is om betere eischen aan het materieel te kunnen stellen en om den veer schippers een behoorlijk bestaan te verzekeren. Ged.Staten handhaven hun voorstel. De heer Kakebeeke stelde voor, dat een proef wordt genomen voor den tijd van 3 jaar en dat, indien na de proef de overeenkomst wordt beëin digd, de motorboot zal worden aan genomen door de provincie voor den kostenden prijs. De heer Duvekot diende een sub amendement in, waarin wordt uitge sproken dat de proef geen kosten voor de provincie zal medebrengen. De heer Van Oeveren meende dat moeilijk een proef zal kunnen wor den genomen zonder dat daarvoor kos ten aan de provincie zullen zijn ver bonden. De heer Van Rompu verdedigde het voorstel van Ged.Staten.De voorwaar den door Ged. Staten gesteld, zijn gedaan om aan het materieel behoor lijke eischen te stellen en bovendien om het bestaan van de veerschippers te verzekeren. In een provincialen dienst zag de heer Van Rompu geen heil, daarvoor is de dienst te klein. Het sub-amendement Duvekot heeft geen reden van bestaan. Het veer exploiteeren zonder kosten voor de provincie is bezwaarlijk. De provincie moet niet het onderste uit de kan willen hebben. De heer Kakebeeke had bezwaar zich voor een termijn van 10 tot 12 jaar te verbinden. De heer Duvekot trok zijn amen dement na de toelichting van den heer Van Rompu in. De heer Dekker bleef aandringen op contröle van de veerschippers, teneinde mogelijke verkeerde begrip pen te voorkomen. Verder steunde hij gaarne het voor stel van den heer Kakebeeke De heer Dieleman kon zich met het voorstei-Kakebeeke niet vereeni gen en gaf de voorkeur in deze quaeslie aan het particulier initiatief. De heer van Rompu gaf toezegging voor de noodige contröle door Ged. Staten. Het voorstel Kakebeeke werd aan genomen met 22 tegen 18 stemmen. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 14.000 voor wegsverbetering aan de gemeente Serooskerke (W.) achtte een lid de raming te duur, en zou in overweging willen geven het voorstel af te wijzenterwijl een ander lid r.iet het veile bedrag voor de landweg wilt geven. Ged. Staten merkten hier tegen op, dat het hier geldt een korte verbinding tusschen twee gemeenten, terwijl de aanbesteding kan mede- vallen. Enkele leden vinden een zandlaag van 25 cM. te veel, en verzoeken een nader rapport van den hoofdingenieur. In deze afdeeling verklaren zich 2 leden voor, éen lid tegen het voorstel terwijl 8 zich hun stem voorbehouden. In de andere afdeelingen vereenigde men zich met het voorstel. Ged.Staten handhaven hun voorstel. De heer Bolle was tegen het voor- Stel van Ged. Staten omdat de raming hem te hoog voorkomt. De heer Blum verdedigde het voor stel van Ged. Staten en meende dat de prijs daarv >or niet te hoog kan worden genoemd. De heer B >.le bleef bij zijn mee ning en hoopte dat het voorstel zal worden verworpen en dat het ge meentebestuur van Serooskerke dan met een ander voorstel zal komen De heer Van Teijlingen zou het betreuren als het verzoek werd afge wezen. Tal van personen zullen ge baat worden als de bedoelde weg tot stand Komt en hoopte dan ook dat het voorstel van Ged. Staten zal worden aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 36 tegen 4 stemmen. Inzake het voorstel tot afwijzing van een verzoek van den A.N.W.B. om het beginsel prijs te geven, dat niet voor de tweede maal een renteloos voor schot wordt verkend voor verbetering van een weg, waren er in een af deeling leden die dit beginsel willen prijsgeven, waar tegenover anderen op de groote kosten wezen. In een andere afdeeling waren de meeningen verschillend. Eenige leden meenden, dat hierdoor vele wegen niet meer voldoende konden verbeterd worden. Blijkens het ingekomen verslag is in de tweede afdeeling een negatief besluit genomen. Ged. Staten handhaven hun voorstel. De heer Maarleveld verklaarde zich tegen het voorstel van Ged. Staten en ook de heer Van Teylingen had daartegen bezwaar. De heer Blum motiveerde zijn stem tegen het voorstel van het Gedepu teerd college. Hij achtte het een groot belang dat aan wegen, waarvoor bijv. voor 50 jaar renteloos voorschot werd verleend, ook deze thans werd verleend indien dit noodig mocht blijken. De heer Fruijtier wees op het be ginsel door de Prov. Staten aangeno men bij het toekennen van renteloos voorschot en zou het onbillijk noe men tegenover anderen als thans van dit aangenomen standpunt werd af geweken. Bovendien wees hij op de gevolgen indien dit voorstel van Ged. Staten zou worden verworpen. Het zal aan de provincie dan aanzienlijke offers kosten. De heer Blum wilde de bestaande onbillijkheid te dezen opzichte liefst zoo spoedig mogelijk opheffen. De heer Van Rompu zeide dat de heer Fruijtier de verdediging van dit voorstel voor hem heeft vergemak kelijkt en verklaarde gaarne met het voorstel van Ged. Staten medegaan. Op financieele gronden ontraadde hij vooral niet met het reeds jaren be staande stelsel te breken Het zou tonnen aan de provincie kunnen kosten. De heer Van Teijlingen. kon niet deelen de meening van den heer Fruijtier dat,; tweemaal renteloos voorschot kan worden verleend. Hij meent dat bij eenige controle daar bij een tweede renteloos voorschot wel rekening mede zal gehouden worden. De heer Van Niftrik was een groot voorstander van het goed onderhouden van de wegen. Zij bevorderen de wel vaart der provincie. Bij goed toe zicht kan worden gezorgd dat aan polders die hun wegen hebben verwaarloosd volstrekt geen tweede renteloos voorschot wordt verleend. Na nog eenige discussies werd het voorstel van Ged. Staten in stemming gebracht en aangenomen met 23 tegen 17 stemmen. Naar aanleiding van het voorstel tot afwijzing van het aangehouden adres van den Roomsch-Katholieken boerenbond ZeeuwschVlaanderen Oostelijk deel om bijdragen in de kosten van vlasproefvelden, werd in de verschillende afdeelingen door zes leden het wel verleenen van subsidie bepleit. Zij waren van meening, dat, waar het hier geldt proefnemingen op groote schaal door practische land bouwers, deze pogingen dienen te worden gesteund. Tien leden wenschten zich hun stem voor te behouden en 21 leden vereenigden zich met het voorstel van Ged. Staten op verschillende gronden waarvan wel de voornaamste waren, dat men niet moest ingaan, om sub sidie te verleenen voor dergelijke zaken, daar waar het Rijk weigert; dat men het gewenscht oordeelde, dat dergelijke proefnemingen alleen plaats vinden onder toezicht van de Provinciale commissie voor proef velden, en ten slotte, dat reeds proef nemingen met hetzelfde doel plaats hadden door bedoelde Provinciale commissie. De heer IJsebaert opperde bezwaren tegen het voorstel van Ged. Staten en deed het voorstel een subsidie van f 300 te verleenen. De heer Kakebeeke kon met dit voorstel niet medegaan, de bezwaren daartegen zette hij nader uitvoerig uiteen. De heer Vogelaar juichte het plan der commissie in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zeer toe en hij onder steunde gaarne het voorstel van den heer IJsebaert tot het toekennen van een subsidie. De heer Van Dalsum was eveneens voor het voorstel van den heer 1 IJsebaert. De heer Dieleman verdedigde dit voorstel krachtig. Het streven van den Boerenbond dient zoo krachtig moge lijk te worden gesteund. Over dit voorstel werd verder nog een breedvoerige discussie gevoerd en werd door den heer Van Dalsum voorgesteld, de behandeling aan te houden tot de najaarszitting, welk voorstel werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen. Nog breedvoerige discussies werden over dit voorstel gevoerd en tenslotte het voorstel Ijselbaert in stemming ge bracht en staakten de stemmen 20 tegen 20. De vergadering werd daarna geslo ten en zal binnen een half uur worden heropend en kan opnieuw over dit voorstel worden gestemd. (Slot in het volgend nummer.) Vlissingen, 8 Juli. Bij het op 1 October a.s. op te richten 3e bataljon alhier, zullen 205 miliciens uit de provincie Zeeland worden ingedeeld. De sterkte van het blijvend gedeelte voor het garnizoen Vlissingen, gedu rende de maanden October 1913 tot en met januari 1914, is bepaald op 80 manschappen. De officier van gezondheid dr. Tuijt alhier is bestemd om deel te nemen aan de manoeuvres der 3e infanterie brigade van 18 tot 28 Augustus a.s. Tot buitengewoon opzichter bij het 2e perceel van de rijkswegen in de provincie Zuid-Holland is benoemd onze stadgenoot de heer J. Hamakers, die zijn opleiding heeft ontvangen op den cursus van den heer M. C. Koole alhier. Door de benoeming van den heer mr. A. J. F. Fokker tot lid van de Eerste Kamer, zal een vacature ont staan als lid der Prov. Staten voor het district Zierikzee. Het 65e Nederlandsch Land huishoudkunde Congres. Heden en morgen wordt te Mid delburg het 65e landhuishoudkundig Congres gehouden. Gisterenavond had ten stadhuize de officieele ontvangst plaats, waar de leden voor zoover reeds aanwe zig allen tegenwoordig waren. De burgemeester van Middelburg, de heer jhr. M. van den Brandeler, heette de congressisten welkom en wees er op voor welk groot belang de landbouw van Zeeland is en hoe ook Middelburg een groot deel van haar bloei aan den landbouw te danken heeft. Spr. wees er op, dat steeds meer suikerfabrieken opgericht worden, herinnerde aan de vruchten teelt in Zuid-Beveland en aan de in den laatsten tijd zich zoo uitbreidende groententeelt op Walcheren, waar men zich zooveel op export toelegt, met een dronk op het welslagen van het congres eindigde spr. De heer mr. A. Ferf, voorzitter van her congres dankte voor de hartelijke welkomswoorden en herinnerde er aan, dat 51 jaar geleden het congres ook te Middelburg werd gehouden en hoe toen de voorzitter meende, dat het einde der congressen nabij was. Ook nu weer dreigt het- con gres weg te gaan, maar spr. ver trouwt dat ook nu weer te Middel burg een nieuw leven zal beginnen. Beide toespraken werden door de aanwezigen met applaus bezegeld. Behalve de burgemeester waren de heeren P. Dumon Tak, wethouder en jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Flur- gronje, secretaris bij de ontvangst aanwezig. Na afloop van deze ontvangst be gaven de leden zich naar den Schut- tershoftuin, waar het Middelburgsche muziekkorps een door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer in Walcheren aangeboden concert gaf. Hedenmorgen precies half tien werd het congres geopend. Deze opening werd bijgewoond door den heer mr. H. J. Dijckmeester, com missaris der Koningin in Zeeland. De gisteren te Goes gehouden stem ming voor leden van den Gemeente raad had den volgenden uitslag Uitgebracht werden 1129 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Buijse (a.r.) 473 stemmende Hoogh (a.r.) 469j. de Jonge Jzn. (a.r.) 452; J. F. van der Leeuw (lib. aftr.) 604A. F. de Paauw (kath. aftr.) 511 Th. Pols (S.D.A.P.) 147 Jhr. J. W. E. Von Schmidt auf Alten- stadt (lib. aftr.) 586 W. Temperman (lib. aftr.) 636; F. J. Tierie (lib.) 430; J. W. Vienings (r.k.) 409 en mr. J. de Witt Hamer (lib. aftr.) 610 stemmen. Gekozen werden de heeren Van der Leeuw, Von Schmidt auf Altenstadt, Temperman en De Witt Hamer, ter wijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Paauw en Buijse. RECHTSOMEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens plegen van ontuchtige handelingen met minderjarigen: A. J. 19 jaren, arbeider te Axel, 14 dagen gevange nisstraf beleediging van een ambtenaar A, V. 35 jaar, vlasbewerker, wonende te Clinge, f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis mishandeling: M. D. 33 jaar, aan nemer te Sluiskil, f 3 boete subsidiair 3 dagen hechtenisH. D. S. 33 jaar, werkman te Vlissingen, gedetineerd te Goes, f 10 boete, subsidiair 10 da gen hechtenis mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid D. J. S. 26 jaren, koopman te Middelburg, 3 maanden gevangenisstraf opzettelijke verhindering van een door een ambtenaar ondernomen recht matige handelingM. V. 25 jaar, boerenknecht en P. V. 56 jaar, land bouwer te Kapelle, ieder f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis; diefstalE. S. P. 20 jaar, dienst bode te Middelburg, 14 dagen ge vangenisstraf; J. B. W. 12 jaar, zon der beroep te Vlissingen, gesteld ter beschikking der regeering vrijgesproken G. M. 35 jaar, on bezoldigd rijksveldwachter te Aagte- kerke, beklaagd van oplichting. Dinsdag 22 Juli a.s. zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de strafzaak tegen de on langs staande de terechtzitting dier rechtbank op vermoeden van ge- pleegden meineed gearresteerde vijf personen. In het feestnummer van„de Tijd." dat ter gelegenheid van het eerste bezoek van kardinaal Van Rossum aan zijn vaderland werd uitgegeven, ontleenen wij het een en ander over de leefwijze van een kardinaal. lederen ochtend half 5 precies staat de Kardinaal op. Na zijne meditatie leest Zijne Em. de H. Mis, 's morgens half 6woont vervolgens, bij wijze van dankzegging, de stille Mis van zijn secretaris bij en houdt godvruch tig de oefening van den Kruisweg. Om 7 uur is het ontbijt reeds genut tigd en begint de geregelde dagtaak. Wat een Kardinaal te doen heeft Deel nemen, met raad en daad, aan het algemeen bestuur der Kerk, het welk de geheele wereld omspant. Daartoe staan den Paus verschil lende Congregatie's, elke voor een bepaald doel ingericht, ter zijdemen kan ze het best vergelijken bij onze Ministerie's. Zij nemen, elke op haar gebied, de gewichtige zaken in on derzoek, die uit alle bisdommen en Missie-gewesten naar Rome ter be slissing worden opgestuurdzij brengen na rijp beraad, daarover ad vies uit bij den H. vader, die meestal dien overeenkomstig beslist. Men begrijpt thans zeker, welk een zware last, maar tevens welk eene verantwoordelijkheid drukt op den Kardinaal, die actief tot een of meer Romeinsche Congregatie's behoort. Welnu,Kardinaal Van Rossum maakt deel uit van niet minder dan vijt Congregatie's, nog wel de meest be langrijke. Het zijn de Congregatie van het H. Officie of van de H. In quisitie, aan wier hoogste rechtspraak nagenoeg alle, het geloof en de zeden rakende en actueele vraagpunten wor den onderworpen en waarvan de H. vader-zelf voorzitter is; de Congre- gratie van het H. Concilie, die heeft te waken over de stipte naleving der disciplinaire besluiten van hetTrent- sche en het Vaticaansche concilie de Congregatie der Regulieren, die toezicht houdt op alle Kloosterorden en religieuze Genootschappende Congratie der Propaganda, die zorgf voor de voortplanting des Geloofs zoowel in de Oostersche als in de Westersche Kerkde Congregatie van de Index, die waakt tegen onrecht zinnige en gevaarlijke lectuur. Boven dien is Kardinaal Van Rossum lid der Commissie tot herziening of codifi catie van het kerkelijk rechtder pauselijke Bijbelcommissie en der Commissie van Kardinalen tot behoud des Geloofs te Rome. Op vrije dagen zit de Kardinaal dan ook van 's morgens 7 uur, onafgebro ken aan zijn studeertafel, totdat de namiddagklok half éen heeft geslagen. Na het sober middagmaal, dat om 1 uur plaats heeft in gezelschap van den secretaris dr. Joseph Drehmanns en door een korte recreatie wordt ge.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 2