Dinsdag 8 Juli Onwrikbaar. No 159 binnenland feuilleton 51e Jaargang. 1913 Provincials Mm van Zeeland, VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Invaliditeitswet. In de laatste dagen komen bij het departement van landbouw, nijverheid en handel onderscheidene verzoeken in van personen die wenschen be noemd te worden tot lid of secretaris eener commisssie van advies over rente-aanvragen van ouden van dagen op grond van art. 369 der Invalidi teitswet, of wel, die wenschen be noemd te worden tot tusschenpersoon, om de 70 jarigen in hunne gemeente bij de invulling hunner aanvragen om rente behulpzaam te zijn. In het belang der requestranfen wordt hun aangeraden zich niet te wenden tot het departement, maar tot den Commissaris der Koningin, zoo zij eene benoeming wenschen als lid of secretaris eener commissie, en tot den burgemeester hunner woonplaats, zoo zij als tusschenpersoon wenschen te worden aangewezen. Reizigers onder onze Kamsrleden. Het kan ons niet anders dan aan genaam aandoen zoo schrijft men in het bijblad van „De Aarde en haar Volken" te zien, hoe onder onze nieuwe Kamerleden er verscheiden zijn, die met eigen oogen vreemde landen en werelddeelen hebben ge zien en dus hun blik door nog andere reizen hebben verruimd dan door de gewone zomer- en vacantiereisjes. Dien kant moet het uit in ons land, dat het volk vertrouwen leert stellen in menschen, die de wereld kenneii niet enkel uit boeken, maar die van nabij hebben gezien, hoe andere vol ken en rassen leven en streven mannen, die weten, wat het beteekent, koloniale ondernemingen te steunen en die er oog voor hebben, wat on der Engelschen en Duitschers in de richting van kolonialen arbeid wordt verrichtonderzoekers, die andere dan de gewone paden zijn gegaan, om zelf te gaan waarnemen, hoe er in het buitenland wordt gebouwd, hoe daar het nieuwste in de nijverheid wordt toegepast, hoe men er pro blemen van spoorwegaanleg en brug genbouw oplost en al dergelijke dingen meer. Het doet goed, te mer ken, hoe de natie leert, in zulke menschen vertrouwen te stellen. Daar hebt ge onze oude Kamerle den, nu herkozen, Fock en Van De venter, die Oost en West op hun duimpje kennendaar is Walrave Boissevain onder de nieuwe Kamer leden, die een prachtige opleiding heeft gehad, om een man met ruimen blik van hem te maken, die in Schot land heeft Lgewerkt en in Indië, die door heel het werelddeel Amerika studeerend heeft gereisd en zoo nauw met onze goede stoomvaartmaatschap- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 10.) Het was dag geworden. Het grijze morgenlicht scheen door 't venster. Een stevig, eenvoudig gekleed meisje sloop op de kousen de kamer in, legde zoo zacht mogelijk de klee- ren van Charlotte op een stoel, zette de laarsjes er naast, en wendde zich weer naar de nog openstaande kamerdeur om iemand, die buiten stond, wasch en drinkwater af te nemen en dat op een rond tafeltje te plaatsen. Daarna reikte men haar handdoeken en Charlotte's kleine handtasch. Onwillekeurig had de ver meende slaapster zich opgericht. Och toe, zeg mij, waar ik ben, riep ze met haar weeke stem het dienstmeisje toe. Op de Moyenburg bent u, luid de het antwoord van Antje, die thans niet ken nalaten nieuwsgierig dich- pijNederland" is verbondendaar is Joost van Vollenhoven, ook een nieuw lid, in den groothandel opgevoed, die bij de Deli-Maatschappij alle rangen heeft doorioopen, met een eervolle zending nog kort geleden naar Su riname is uitgezonden en zijn taak daar uitstekend heeft volbracht, een man van sport, die het bootjevaren niet versmaadt, als hij aan de Berkel bij familie is gelogeerd, en die een kracht ten goede zal blijken voor de concentratiedaar is verder F. M. Knobel, onzen lezers bekend uit het reisverhaal over Perzië, dat hij ons afstand, een man, die een lange di plomatieke en consulaire carrière achter den rug heeft en die zoowel in China als in Zuid-Afrika zijn blik heeft verruimddan jhr. De Muralt, civiel-ingenieur, die in Indië als in genieur van den rijkswaterstaat heeft gewerkt en bij den bouw van spoor wegen is gedetacheerd geweest, ook een der nieuwe ledendr. Bos mag hier ook worden genoemd als iemand die met wijden blik het geheel van onze handels- en nijverheidsbelangen oveizietzijn reis naar de West met een regeeringsopdracht ligt nog versch in aller geheugen. Misschien »zijn er nog meer van zulke reizigers onder de Kamerleden, die ons onbekend zijn, maar éen is er, over wien in dit verband niet mag worden gezwegen, namelijk het lid voor Amsterdam I, dr. H. F. R. Hu- brecht, den helper bij uitnemendheid van onzen groothandel, den man van durf en initiatief. Kardinaal Van Rossum in ons land. Namens het broederschap van O.L. Vr. van Altijddurenden bijstand en de Bedevaart naar Roermond met bij dragen van enkelen werd Z Em. Vrij dagavond bij het Amsterdamsche bezoek, een prachtigen metalen krom staf aangeboden. Zaterdagmorgen droeg de Kardinaal te 7 uur de H. Mis op aan het Hoog altaar in de kerk van de paters Re demptoristen. Dienzelfden morgen bracht de Aartsbisschop een contra-visite bij den Kardinaal. Z. D. H. werd afgehaald door den Hoog Eerw. Pater Jos. Drehmanns, secretaris en den Hoog Eerw. Pater Provinciaal A. Beukers. In den middag bracht Z.Em. een tegenvistte bij den Bisschop van Haarlem en was daarbij vergezeld van den secretaris, den HoogEerw. Pater Provinciaal en den Gentalhom- me. Zondag heeft de kardinaal 's mor gens een pontificale hoogmis gecele breerd om half tien, 's middags in het Concertgebouw de hulde in ont vangst genomen van de Nederl. R. Kath. Werkliedenorganisaties en 's avonds in de St. Willebrorduskerk de terbij te komen. Hoe kom ik dan hier vroeg het jonge meisje, terwijl ze verlegen en angstig in de groote, ouderwetsch ingerichte kamer rondkeek. Wees maar stil, juffrouw, u bent bij goede menschen juffrouw Jen sen en onze jonge meneer hebben u gevonden, zei het meisje en zag, hoe een gloeiend rood over bet blee- ke gelaat vloog, en hoe de vreemde terwijl ze beide handen voor 't ge zicht sloeg, zich weer achterover in de kussens liet vallen en begon te weenen om een steenen hart te ver murwen. Verschrikt en radeloos stond de goede Antje daarbij. Eindelijk, daar haar absoluut niets in viel, wat ze zou kunnen zeggen, dacht ze, dat het wel het beste zou zijn vrouw Jensen te halen, die im mers gisteren gezegd had, dat de jonge vreemde de nieuwe juffrouw voor de huishouding was. Al geloof de dat ook niemand,vrouw Jensen had toch nog nooit gelogen. Zij moest wel het best weten, wat er gedaan diende te worden. Antje stond bui ten en berichtte de andere dienst- geeste'ijke oefening geleid van de mannenafdeeling der H. Familie in de hoofdstad. Z.Eminentie bezocht gisteren het seminarie Warmond. Militaire iuchtvaartafdeeiing. Bij Kon. besluit is, naar de „N. R. Ct." meedeelt, bepaald, dat de kapi teins en luitenants geplaatst bij de Iuchtvaartafdeeiing te Soesterberg, eene toelage zullen genieten van f 360 's jaarSj en, wanneer zij hebben vol daan aan ,de eischen, door de „Fé- dération Aéronautique Internationale" gesteld voor het behalen van het „brevet voor vliegenier," eene toe lage van f720 'sjaars. In verband met zich, tengevolge van de in 1906 verbeterde promotie regeling voor het lager personeel der posterijen, herhaaldelijk voordoende moeilijkheden bij de vervanging van assistenten, conducteurs en brieven malen e. d., heeft de Algemeene Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel een adres gericht tot den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie, waarin in over weging wordt gegeven, om aan de betrokken vervangers die thans daar voor niets extra genieten, een vaste toelage te geven, naar rede van het minimum salarisverschil tusschen de vervangen wordende en de vervan gende categorie. Aan het jaarverslag van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische draiiken is ontleend, dat het aanlal leden op 1 Mei 1913 17,081 bedroeg, tegen 16,048 op 1 Januari. Friesland telt nu 7211 leden. In 1912 werd de vereeniging met 1844 leden versterkt, dat is 254 meer dan in 1911. De 40e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal te Amsterdam inplaats van op Donderdag 28 Augustus a.s. zooals aanvankelijk was bepaald worden ge houden op Woensdag 27 Augustus e.k. Vergadering van hedenmorgen 10 uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Konin gin in Zeeland. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren de Veer en Lou- werse. De notulen der bijeenkomst van 2 juli werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was daarna de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer wegens periodieke aftreding van den heer mr C. Lucasse (antirev.). Uit gebracht werden op den heer Lucasse 18 en op den heer Fokker (lib.) 22 meisjes, dat die daar in de kamer „een fijne" was 1 En zoo glad als een popje en aan den vinger droeg ze een effen gouden ring. Charlotte Ehrik snikte, alsof haar het hart zou breken. Ze dacht er in 't geheel niet aan, dat men haar aan den anderen kant van de deur zou kunnen hooren of misschien wel be luisteren. En toch deed heden in dit morgenuur vrouw Jensen, wat ze nooit in haar leven had gedaan, ze sloeg door een reet van de deur haar jonge gast gade en luisterde. Een uur later trad ze bij Charlotte binnen. Deze had zich gefriseerd en ge kleed en zat nu met een beschreid gelaat naast de srfa, niet wetende, wat ze doen en wat antwoorden moest, wanneer men iimr iets vroeg. Thans trad de rijzige bv .aarde vrouw in kaarsrechte houd.i binnen met een blad papier in x nand. Met de oogen wijd open, vol zicht baren angst, nu bleek dan rood, stond het bevende jonge meisje voor haar en keek vol vrees naar haar op, maar maakte toch op vrouw Jensen een zoo aangenamen indruk, dat Abonnemenfs- fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. stemmen zoodat laatstgenoemde be noemd is. Vervolgens wordt overgegaan tot het behandelen der verschillende voorstellen. Zonder stemming worden aange nomen de voorstellen van Ged. Staten tot wijziging van het besluit tot vast stelling van regelen van het pensio neeren aan en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedien den in dienst der provincie en van het reglement op de pensioneering van weduwen en weezen van Pro vinciale ambtenarentot wijziging van het Reglement op de wegen en voetpaden waarbij in een der afdee- ling een lid zijn bijzondere ingeno menheid met het voorstel betoogde tot wijziging van het besluit tot het aanstellen van vaste arbeiders op de wegen tot toekenning van subsidies aan de gemeente Nisse, Veere, Burgh, en tot wijzigen van het besluit waar bij aan de gemeente Serooskerke (Schouwen) subsidie werd verleend tot wijziging van de voorwaarden waaronder aan de Ambachtsscholen te Goes en Hulst subsidies werden verleendtot toekenning van een subsidie ad f 275 per jaar aan de school voor land- en bouwkundig teekenen te Tholen, en een van hoogstens f 350 per jaar aan de vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes. Verder werd besloten tot nadere regeling van de jaarwedden en wij ziging van den titel van den be ambte bij de Provinciale Bibliotheek; en eveneens overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten tot aanne ming van kennisgeving van een adres van het personeel van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde in zake de jaarwed den. Terzake dit voorstel was in een der afdeelingen van Ged., speciaal aan de bootcommissie uit hun mid den, dank gebracht voor hetgeen zij deden voor den stoombootdienst, maar tevens werd er door een lid op gewezen dat z. i. de kolenwerkers voor verhooging van salaris in aan merking kwamen, omdat zij veel en zwaar werk moeten verrichten en het leven tegenwoordig duurder is dan vroeger. Namens Ged. wordt toege zegd te letten op aller belangen. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een adres van het per soneel van denzelfden dienst in zake rusttijd. Een der afdeelingen keurde ten hoogste af de wijze van optreden van het personeel, en 't bijzonder de bewoordingen van de door hen in gezonden memorie van toelichting, ook in een andere afdeeling achtte men dien toon ongepast. Eveneens werden zonder discussie aangenomen de voorstellen tot het deze vriendelijk ©p haar toekwam en haar de groote, stevige hand bood. Goeden morgen, mijn kind Wel, is alles weer in orde Geen stijfheid, geen pijn in de ledematen zei ze veel goediger en hartelijker dan ze misschien ooit tot een vreemde had gesproken. Ik dank u, mevrouw, stamelde Charlotte. En toen, nu haar hand in die van de bejaarde vrouw bijna verdween, maakte zich plotseling een hevige ontroering van haar mees ter; ze sloeg beide armen om de schouders van vrouw Jensen en riep wéenende Och denk toch niet slecht van mij 1 En nu begon weer hei harts tochtelijk snikken. Het van ouderdom grijze gezicht met de scherpe trekken boog zich 'over het hoofd van het meisje en de hand, die anders haar levens schip zoo vast in den rechten koers hield, beefde een weinig, nu zij het bruine, welige haar streelde. Stil, mijn kind, stil Men moet niet zoo hartstochtelijk weenen. Vrou wen moeten haar hart goed in be dwang houden, zei ze, bijna verle- vernieuwen van den aanlegsteiger bij Hoedekenskerke tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering en oeververdediging van den cala- miteuzen Moggershilpoldertot het verwijzen naar Ged. Staten van een adres van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van alco holhoudende dranken, en hetgebiuik van alcoholhoudende dranken op Provinciale werken te verbieden tot verhooging van het aan den polder St. Jansteen verleende rente loos voorschot voor wegverbetering: tot wijziging van de voorwaarden van het subsidie, toegekend voor den wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk tot toekenning van sub sidie voor den wagendienst Hulst- Nieuwnamen idem voor den wagen dienst Wissekerke Kortgenetot verlenging van den termijn van het in exploitatie brengen van den stoom tramweg Brouwershaven—Burgh tyt 1 October,!914; tot verkoop van grond langs den weg van Oostburg' naar Zuidzande tot aankoop van grond langs den weg Breskens—Groede Tot verleening van een voorschot van f 78.750 aan de vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, ten behoeve van de uitbreiding van het geneeskundig gesticht „Vrederust", vervolgens tot het verleenen van subsidies aan de maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig district van Zeelandaan de com missie van toezicht op de proefvel den, voor het aanleggen van school- proefvelden door de bij het Rijk gesubsidieerde commissie in land bouwkunde. De subsidie vroeger aan de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij voor het zuivelconsulentschap ver leend, werd beschikbaar gesteld voor het rijkaan het Zeeuwsche Genoot schap der wetenschappen, werd we derom voor tien jaar een subsidie van f 400 per jaar verleend. Vastgesteld werd de rekening en goedgekeurd de verantwoording van de Provinciale inkomsten en uitgaven over 1911 terwijl eveneens werd goedgekeurd eene wijziging van de begrooting der provincie over 1913. Behalve deze punten werden nog behandeld de volgende voorstellen van Ged. Staten. Het voorstel tot in trekking van het bestaande reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en tot vaststelling van een reglement omtrent het toekennen van toelage uit de Provinciale Kas aan door gemeenten bezoldigde veeartsen. Volgens het algemeen verslag kon den zich in een afdeeling twee leden niet vereenigingen met het voorstel van Ged. Staten. Zij zouden gaarne zien, dat er in het belang van den veestapel beter toezicht was. Aan gen, hoe ze tegenover deze uitbar sting van gevoel moest handelen. Charlotte Ehrik droogde haar tra nen af. Kijk nu eens, juffrouw dit te legram heb ik zoo even ontvangen, zei vrouw Jensen, en gaf het aan haar gast. Het was geadresseerd „Jensen Moyenburg bij Z." en luidde „Is Charlotte Ehrik daar Vanhier vertrokken. Terugzenden." De onder- teekening luidde„regeeringsraad Ehrik." Wie is die meneer Mijn oom de neef van mijn vader, mevrouw. Noem mij niet zoo ik ben geen mevrouw. Ge leefdet bij uw oom Uw ouders zijn dood Charlotte knikte. Weer zag men de snelle verandering in haar ge laatskleur. Waarom verliet ge zijn huis Och, dat kan ik u niet zeggen, vrouw Jensen. Ik zou het toch gaarne willen hooren, daar ik u terug moet zenden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1