Zaf@r<Ja<| 5 Juli Eerste Blad Onwrikbaar. Bil Binnmerfafltaatait 2 bladen. No. 157 51e Jaargang. 1913. "gemeentebestuur feuilleton Broedertwist. Brieven uit de Hofstad VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenis- Aduerfenfiën op zeer uoordeeiige voorwaarden. Schoolwezen. De Plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs maakt bekend, dat de Openbare Lessen aan onderstaande gemeentescholen zullen worden gehouden als volgt: Maandag 7 Juli school A (hoofd de heer Landsman.) Dinsdag 8 Juli school B (hoofd de heer Op den Zieke.) Donderdag 10 Juli school C (hoofd de heer Jurry.) Vrijdag 11 Juli schooi D (hoofd de heer de Vries.) Maandag 14 Juli school E (hoofd de heer Frijling.) Dinsdag 15 Juli school F (hoofd de heer v. d. Slikke.) Aan alle scholen 's namiddags van 2-4 uur. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze leseen bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. M. KLOEKE, Secretaris. Zou werkelijk Europa thans aan den vooravond staan van den dag, waarop zich een der meest betreu renswaardige uitingen voltrekken zal, van menschelijken naijver en machts misbruik? Zou inderdaad op dezen dag getuigenis worden afgelegd van het onveranderlijke in 's menschen aard, en opnieuw broedertwist en broedermoord, als in het treffend Bijbelsch verhaal, alle andere gevoe lens overheerschen Waarlijk, indien de veelal verwarde maar overigens duidelijk genoeg sprekende berichten uit Europa's Zuid-Oostelijken hoek, aan de werkelijke toedracht der zaken geen geweld doen, dan is het er niet ver meer van af, of wat kortgeleden nog bondgenooten heetten en thans nog broeders van éen stam zijn, zul len als vijanden elkander gaan be kampen. In vele opzichten is de Balkan- Oorlog, die een einde heeft gemaakt aan de heerschappij in Europa van de Halve Maan, er een geweest, die in het grootste gedeelte van dit we relddeel, niet met overwegenden tegenzin is beschouwd. Al werd, ge lijk in den tijd van onzen dichter Vondel, thans niet meer gansch chris telijk Europa door den Turk bedreigd, Roman door L. Haidheim. (Nadruk varboden.) 8.) Dat was het punt, waarop het hart van de moeder en dat van het vreem de meisje elkaar ontmoetten. En dat Nils schuldig was, dat zijn geweten hem plaagde, dat was haar immers reeds buiten bij den ingang uit zijn schrik duidelijk geworden. En als het jonge schepsel Nils werkelijk zoo liefhad, dan had ze gelijk.net te doen zooals ze deed. Maar het moeder hart zond ook reeds duizend ver klaringen en verontschuldigingen voor haar zoon. Zij zelf had immers de meeste schuld, zij, die hem al jareif met den grootsten iof over de Begemann's had geschreven en hem het huwelijk met Dina als iets zeer beheerlijks had voorgesteld. Dat was nu uit. Maar als ze alles goed naging, was Nils door de liefde voor zijn moeder, wiens macht toen zoo onheilspellend wassende is geweest, op grond van religieuse beginselen en etno grafische stelregels, komt hem aan deze zijde van den Bosporus eigenlijk geen woonplaats toe. Maar de tradi tie van tal van eeuwen heeft ook hier een billijkheidsgrond geschapen, en velen zullen er zich bij neder leggen, dat wat thans nog op Euro- peeschen grond van het Turksch im perium rest, daar blijve. Kortom de sympathie van Europa was aan den kant der kleinere Balkanstaten in hun strijd tegen het Ottomaansche rijk. Zij wreekten zich op eenmaal, voor den smaad van eeuwen en in den strijdlust, waarmede zij den erfvijand bekampten gloeide de koortsachtige haat tegen den overweldiger. De Turk verloor den slag en te zijnen koste zal de kaart van het Balkan-schiereiland een gansch an dere worden. Met welke opofferin gen van de zijde der bondgenooten dit resultaat bereikt is, ligt nog te versch in het geheugen om er over uit te weiden. Afgescheiden van de ontzagelijke verliezen aan menschen- levens is ook reusachtig veel van de finantieële draagkracht der Balkan staten geëischt. Met niet minder dan 1350 millioen gulden, wat neerkomt op ruim 6 millioen gulden per dag, is deze oorlog bekostigd geworden doch daarmede zijn dan ook 177000 vierkante mijl Turksch grondgebied aan den veroveraar van eertijds ont weldigd en tegelijk ruim 5% millioen inwoners van het Turksche juk ver lost. Inderdaad de resultaten van dien oorlog zijn veelomvattend. Doch nu eenmaal, ten koste van zooveel, deze uitkomst is verkregen, schijnen de bondgenooten het er op toe te leggen de sympathie der groote mogendheden, die voor hen in den strijd van zooveel waarde is geweest, alsmede de bewondering van Europa voor hun onvermoeide, sluimerende krachten te willen verbeuren. Het spreekt dat niet zonder moeilijkheden van allerlei aard een groot gebied met een bevolking van millioenen verdeeld en ingelijfd kan worden. Doch om de zwarigheden te over winnen en naar evenredigheid van draagkracht en macht zulk een ver deeling onder de overwinnaars tot stand te brengen, is vóór alles een zedelijke eendracht noodzakelijk, die nadat de wapenen eensgezind tegen den vijand de overwinning be vochten helaas gansch en al ge mist wordt. Het oude spreekwoord, dat het sterke beenen zijn, die op eenmaal verkregen weelde dragen kunnen, wordt door de jongste his torische feiten opnieuw naar waar heid bevestigd. Want het is hoofd zakelijk het thans op den Balkan oppermachtige Bulgarije, dat de en als gehoorzaam zoon tot dit ver schrikkelijke conflict gekomen. Hij had haar niet willen krenken door haar kennis te geven van zijn verloving met een meisje, dat niets bezathij wist immers, welk een groote waarde zijn moeder aan geld hechtte. Dus had hij ter wille van haar.... slecht, eerloos was het, wat hij ge daan had Zij was verplicht hem weer los te maken van al deze leugens. Den hemel zij dank, dat hij nog niet tot Dina had gesproken En nu kwam weer de spijt, dat hij Dina's geiden land niet kreeg 1 O, die spijtZe gevoelde die bijna als een lichame lijke smart. Aan Dina zelf dacht ze geen oogen- blik. Die was een kalm meisje, al te kalm en die wist, dat ze tien vrijers voor één kon krijgen. Het slapende meisje op de canapé in 't aangrenzend vertrek kreunde zacht. Vrouw Jensen nam de lamp en ging naar de slaapster. Jij rustverstoorstermoest ze onwillekeurig denken. Onvoorziens viel een straal van het lamplicht op het jonge gezicht, en weelde van zijn grooten aanwas van macht en invloed niet naar behooren schijnt te kunnen dragen. Noch Ser vië, noch Griekenland of Montenegro kan zich duurzaam met de uitnemend geschooide en aangevoerde Bulgaar- sche legermacht meten, hoezeer vooral ook de Serviers zich duchtig in den oorlog tegen Turkije geweerd en terecht bewondering hebben gewekt. Maar waar het nu om gaat, dat is om de opperheerschappij, de hege monie op den Balkan, nadat de Turk voor goed het veld heeft ontruimd. Reeds aanstonds, nadat de oorlogs kans ten nadeele van de Halve Maan keerde, is de houding van Bulgarije er eene, óok tegen bondgenooten, van groote aanmatiging en druk ge worden. Met Roemenië, met Grieken land, zoo goed als met Servië heeft het onmin gezocht en onrust verwekt, en eischte het voor zich het grootste deel van den oorlogsbuit. Deze, we zagen het zoo even, is groot en de verdeeling moeilijk. Wat Bulgarije eischte was, dat volgens de nationa liteiten, de volken, met hun iandstre- ken zouden verdeeld worden en het betoogde daarbij dat de meesten der „bevrijden" op grond hunner afstam men z. g. Bulgariden, dus tot Bulga rije behoorenden, zijn. Dit uittemaken is ondoenlijkimmers sedert eeuwen hebben in een betrekkelijk afgeperkt gebied tal van nationaliteiten zich vereenden hoewel de oorspronke lijke karakter-typen nog aanwijsbaar zijn, valt het niet meer met afdoende juistheid te zeggen welke oorspron kelijke nationaliteiten thans het sterkst vertegenwoordigd zijn in de zeer gemengde bevolking der ver overde landstreken. Men vindt er zoo goed de karaktertrekken, lichamelijk en geestelijk van Serviërs als Wal- lachen, Bulgaren als Grieken," Roe menen als Macedoniers, Montenegrij- nen als Albaneezen en Osmanen. Bulgarije wist dus wat het deed, om zulk een onbruikbaren maatstaf aan te leggen ter bepaling van het deel van den buit, hetwelk van rechts wege den sterkste der Balkanstaten zou toebehooren. En tegenover het verzet zijner bondgenooten, heeft het thans het gewicht van zijn zwaard in de weegschaal gelegd. Met welk gevolg Dit moet de naaste toekomst uitmaken en voor een niet gering deel zal daarbij ook een weord door de groote mogend heden gesproken worden, daarvan kan men zeker zijn. Maar in elk ge val, de oorspronkelijke sympathie, waarmede hun voorspoed van wape nen bejegend werd, hebben de Bal kanstaten grootendeels, zoo niet ge heel, ingeboet. Want zooals Bulgarij's optreden jegens de andere staten uitdagend geweest mag zijn, deze laatsten, vooral Servië onder hen, zonder dat de oude vrouw het ver hinderen kon, was de sluimerende wakker geworden. Met een haastige beweging richtte ze zich op twee groote, grijsblauwe oogen met lange wimpers keken ver ward en angstig naar vrouw Jensen en dwaalden vervolgens de kamer rond. Waar ben ik zei ze eindelijk met een buitengewoon aangenaam klinkende stem, die echter van schrik trilde. Stil, lief kind, ga slapen Alles zal goed worden, zei de anders zoo heerschzuchtige vrouw zacht. En reeds viel het jonge meisje weer in de kussens en sliep in, ter wijl een vredige trek om den rooden mond speelde. Ze is mooier da ik dacht, zei Nils' moeder tot zichzel/e en nu be greep ze plotseling de zonderlinge sympathie, welke z_- voor dit jonge meisje gevoelde. Die was slechts op één wijze te verklaren. In haar jonge jaren toen Nils altijd zoo alleen moest spelen, had ze zoo innig verlangd bij den zoon ook een dochtertje te hebben. Maar zeer vreemd bleef het hebben eveneens geenszins alles ver meden—- ai wordt het door de regeering van koning Peter ook nog zoo ver zekerd om een uitbarsting van broedertwist te voorkomen, gelijk thans ginds aanschouwd wordt. Want hoe onderling afwijkend ook, het zijn broeders van éen Slavischen stam, die eikander nu naar het leven staan, nadat zij kortgeleden zich nog eendrachtig tegen de Ottomanen, tegen den Turk keerden. Aan welke zijde ook het gelijk, beter gezegd het minste ongelijk mag zijn, blijve als bij zoovele broe dertwisten, moeilijk uit te maken. Maar in elk geval zou het én voor hen én voor het aanzien van Europa tegenover de daarbuiten wonende volken beter geweest zijn, zoo dit der wereld dit weerzinwekkend schouw spel ware bespaard gebleven. Half 's Gravenhage is Dinsdag uit- geloopen, om de Lustrumfeesten van het Delftsch Studentenkorps bij te wonen. Reeds om een uur of tien in den morgen moest men op het Huigens- plein queue maken en nog iets later werd het zoo druk, dat de tram Haag-Delft de menschenmassa niet meer geregeld vervoeren kon, ofschoon er massa's extra-trams liepen. Ook de treinen hadden 't zoo druk, dat het Hollandsche Spoorstation prop- en propvol was en er 's mid dags om een uur of twee reeds tien tallen extra-treinen hadden geloopen. En steeds maar hield de stroom van Hagenaars die Delftwaarts trok ken aan, zoodat ten lange leste de auto-verhuurders 't ook druk kregen en beste zaken maakten. Ook's avonds, en toen vooral, was de drukte enorm Men verdrong elkaar om een plaats te krijgen en dat er geen ongelukken zijn gebeurd, is waarlijk een wonder te noemen. De H. T. M. heeft dan ook een best dagje gehad, waarop weer massa's verdiend zijn. Nu heeft de Haagsche Tramweg Maatschappij over het algemeen nogal eens buitenkansjes. Thans weer krijgen wij iets nieuws, althans voor onze residentie. „Veel vreemdelingen zullen er in onze stad komen", denkt men wellicht aan het Lange Voorhout, en nu zullen wij eens wat verdienen. De H.T.M. organiseert dan dit jaar, of liever dit zomerseizoen tramtochtjes door Den Haag en Scheveningen. Zoogenaamde„Sight seeing Tramcars" worden op de lijnen gebracht en hiermede kan men „en club" tochtjes maken door onze residentie en Sche veningen. De tochtjes duren twee uren, en toch, dat ze zoo heelemaal geen ver ontwaardiging had gevoeld over het avontuurlijke, onvrouwelijke gedrag van het jonge meisje. Toen ze ein delijk in haar bed lag, trad de ver nietigde hoop op Dina's geld weer op den voorgrond. Wat had Nils alles voor zich be dorven. De rijkste man uit het land had hij kunnen worden I dat was nu voorbij. Eer en recht boven alles, zuchtte ze. Haar leven had haar bijna nooit ernstige conflicten gebracht. Daar ze het „recht door zee" tot haar levens beginsel had gemaakt, viel er niet veel te twijfelen en te overwegen. En in dezen stillen nacht worstelde ze desniettemin voortdurend weer met den vurigen wensch het recht te kunnen buigen en de eet buiten 't spel te kunnen laten zonder dat de menschen het vernamen. Maar neen, neen zij zelf had immers nooit weer rust kunnen hebben, waar ze wist, dat ze onrecht had gepleegd. Als men Charlotte Ehrik eens alles openhartig vertelde? Als men haar geld gaf een aanzienlijke som, opdat ze Nils vrijliet Dat was wei geven gelegenheid het belangrijkste van onze stad te zien. Aan Overbosch wordt zelfs 20 minuten gepauseerd, om de toeristen in de gelegenheid te stellen, het „Huis ten Bosch" te be zichtigen. Het idee is ongetwijfeld zeer aardig, het streven van de directie van de Haagsche Tramweg Maatschappij be slist lofwaardig, doch er komt een maar bij, een groote maar De directie der H.T.M. die bijzon der alleen heerscherig schijnt te zijn, laat het personeel niet de minste vrij heid, wil overal in gekend zijn, zelfs in de kleinste kleinigheden, waaraan een ander niet denktZelfs heeft het personeel niet eens de vrijheid de ruiten der wagens te openen of te sluiten, al naar het weef is. En zoo hebben wij hier reeds eenige malen de aller, aller-idiootste situatie gehad. Is het bijv. des ochtends mooi weer dan zegt de directie„Doe de ruiten neer". Aldus geschiedt. De ruiten gaan neer en de tram gaat rijden. Holland zou echter geen Holland zijn, als af en toe niet even een regenbui kwam opzetten, of als niet eventjes een storm op zou steken- Gevolg is dan natuurlijk, dat het in de open, of geopende wagens niet uit te houden is, en dat men öf kletsnat regent, óf doorwaait en een kou vat. Natuurlijk zou dan zijn, dat de conducteur de ramen opdraaide en zoo de menschen die toch hun geld betalen, terwille is. Maar neen, niets van dat al. De directie heeft order gegeven, dat de ramen geopend moeten blijven, dus heeft het publiek te slikken wat de directie het te slikken geeft. Nog gekker wordt de heele historie, als men weet, dat het absoluut verboden is, bijv. de leuningen van de aanhangwagens van lijn 3, die verstelbaar zijn, om te zetten 1 Mij is bekend dat een dame, die juist op den feilen wind zat, met 't gezicht, omdat de ramen geopend waren, tijdens slecht weer, zeer prac- tisch de leuning wou opzetten, zoodat zij dan den wind in den rug kreeg. Nog was het niet gebeurd, of daar kwam de conducteur al aan. Dame, wat doet u daar? Ik zet de leuning om, conduc teur 1 Dat mag niet dame 1 Waarom niet Dat zult u aan de directie moe ten vragen. Jawel maar ik kan zoo niet blijven zitten, want ik krijg net de wind in 't gezicht. U hebt gelijk, maar het mag werkelijk niet. Hoe gaarne ik u ook van dienst zou willen zijn. Mag het venster dan niet ge sloten worden Ook niet dame 1 Orders van de directie. iswaar hard voor haar, maar ze kreeg wel een ander ze was immers zoo knap. Ja, dat was de eenige weg vrijwillig afstand doen. Naar haar bloedverwanten behoef de ze niet terug te keeren. Men kon haar voorloopig „ergens in pension doen wacht, de vrouw van den dominé zocht een jong meisje tot steun in de huishouding de vrouw van den dominé in Medelsum Jan Begemanns zuster Dina's halfzuster. Dat was een idee De oude vrouw werd kalmer. Wat in vele jaren bijna nooit ge beurde, gebeurde den volgenden morgen: vrouw Jensen was niet bij den morgenmaaltijd van haar dienst personeel aanwezig. Ze is erg geschrokken, fluister de de groote meid Glas toe, die haar veelbeteekenend aanzag. Dat zal ze wel 1 En met onzen jongen heer is 'tniet in orde. Dat kan ieder wel zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1