Maandag 30 Juni Onwrikbaar. No. 152 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON Provinciale Zeeawscbe vereen ging „Hel Groene Kruis". VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. COURANT ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Mr. Troelstra over den politleken toestand. In het „Handelsblad" is gepubli ceerd een onderhoud dat een verte genwoordiger van een persbureau met mr. P. J. Troelstra had over den politieken toestand. Op de vraag in hoeverre de sociaal democraten de verplichting op zich denken te nemen deel uit te maken van het nieuw te vormen kabinet ant woordde mr. Troelstra, dat zij niet hel eerst aan bod zijn, maar wel links. Een andere vraag is dezezullen de sociaal-democraten gevraagd wor den om deel uit te maken van het kabinet. Dit nu werd door mr. Troelstra op verschillende gronden betwijfeld. Wat de mogelijkheid van regeeren van een vrijzinnig ministerie betreft, hieromtrent zei mr. Troelstra: Het komt mij voor, dat de moge lijkheid grooter is zonder dan met de socialistische ministers. Immers als de vrijzinnigen zich, zooals de„Nieuwe Rotterd. Courant" doet, beroepen op onze getalsterkste in de Kamer om daaruit de noodzakelijkheid van het aanvaarden eener portefeuille onzer zijds af te leiden, dan moeten zij niet vergeten, dat die getalsterkte ons niet op een, maar op drie portefeuilles recht geeft. En wanneer zij de in voering van het algemeen kiesrecht afhankelijk zouden willen stellen van ons zitting nemen in het kabinet, dan hebben zij te bedenken, dat eenmaal dit beginsel aanvaard, er uit voort vloeit, dat althans de portefeuille van binnenlandsche zaken aan een soci aal-democraat zou moeten worden toegewezen. Of men het gezag over de burgemeesters enz. bij voorkeur zou willen leggen in handen van per sonen, van wie zwart op wit is ver klaard, dat zij de grondslagen der maatschappij ondermijnen en een her senschimmig doel najagen, komt mij alsnog eenigszins twijfelachtig voor. Wanneer de vrijzinnigen ons tot medewerking zouden uitnoodigen om daardoor vaster te staan, zouden zij niet moeten vergeten, dat bij uivoe ring van hun program, zooals dat door de beantwoording der vragen nader is gepreciseerd, van ons heb ben te verwachten de eerlijke mede werking en steun, niet ten hunnen behoeve, maar in ons eigen belang. Daarentegen is juist de rechterzijde tegen dat program gekant en zal zij elke gelegenheid gebruiken om-de uitvoering daarvan te verhinderen. Ten opzichte der punten, die niet op het program staan, als militairis me, is de toestand zeker niet van ernstige bezwaren ontbloot. Men over- drijve evenwel die bezwaren niet. Een vrijzinnige regeering heeft ten Roman door L. Haidheim, a (Nadruk verboden.) 4.) Terwijl zij tot dusver gepijnigd werd door den ontzettenden angst, wat Nils Jensens moeder wel zou zeggen en hoe de strenge vrouw haar ontvangen zou, had ze thans slechts éen wensch Och, was ik er maar eerst! Opeens was het, alsof iets anders bij haar was geworden, maar ze was reeds te suf om er verder over na te denken. Alleen gevoelde ze, dat haar voeten loodzwaar waren en ze niet verder kwam. -Reeds voor de tweede maal stapte ze bezijden den smallen dijkweg en zou bijna naar beneden gevallen zijn. Ze streek met de verstijfde hand over de oogen en zag, dat het niet meer zoo erg sneeuw de; weldra hield het heelemaal op. Ze stond stil doodmoe, 't Liefst zou ze zijn gaan zitten om te sterven, opzichte van het militairisme tweeër lei keuze. Zij kunnen zich voornemen te dezen opzichte de contituïteit te betrachten, zooals trouwens verschil lende harer woordvoerders, o.a. de heeren Goeman Borgesius, De Jong, (Hilversum) in uitzicht hebben ge steld tenzij een militaire begrooting wordt ingediend, die door de rech terzijde niet kan worden afgestemd, zonder dat deze zich daarbij voor het volk blameert op nog veel erger wijze dan zij zich reeds geblameerd heeft. In dit ondersteld geval hebben de vrij zinnigen de socialistische stemmen voor oorlog en marine niet noodig. De tweede mogelijkheid is, dat de vrijzinnige regeering op het punt militairisme zal trachten te bezuinigen. Mij dunkt, dat zij zelve hiertoe zou moeten overgaan, wegens de nood zakelijkheid om voor ouderdoms-pen- sioen en dergelijke de noodige midde len beschikbaar te krijgen, zonder tot al te groote belastingverhooging te be hoeven over te gaan. Nu hebben wij, socialisten, reeds in den nacht van Staal getoond, in het geval van een poging tot bezuiniging, die in de oorlogsbegrooting is opgenomen, onze verantwoordelijkheid te gevoelen. Door ons toen terug te trekken van de stelling hebben wij den aanleg der clericalen, om met onze hulp de begrooting te verwerpen, verijdeld. Over den nacht van Staal is in socia listische kringen nog al wat te doen geweest. Het optreden van een socialistisch minister is niet noodig, meent mr. Troelstra, indien slechts een vrijzin nige regeering met voortvarendheid werkt aan de uitvoering van haar eigen programma, en dat integendeel het weerstandsvermogen van een dergelijke regeering zwakker zou zijn als er wel dan als er geen socialist in zou worden opgenomen. Ik heb bij dit alles alleen geredeneerd uit de politieke constellatie van het oogen- blik en de parlementaire vooruit zichten en mogelijkheden onder een vrijzinnige kabinet. De nieuw op te treden regeering moet zich, naar mr. Troelsta's meening beschouwen als een ministerie van grondwetsherziening, dat tevens de richting van Staatspensioen heeft te liquideeren. Of dit moet geschieden door intrekking van die wet of door haar niet uit te voeren, is een kwes tie van opportuniteit. Wij hebben hier natuurlijk te doen met de Eerste Kamer, die misschien over drie jaar gemakkelijker zal zijn te hanteeren dan thans. Toch meen ik, dat men voor een Eerste Kamer niet al te bang moet zijn. Als zij een voorstel tot 'n in overweging nemen van Grond wetswijziging of een voorstel tot uit breiding van art. 369 der wet-Talma mocht afstemmen lokt zij een con- maar op deze verslapping van haar moreele kracht behaalde de onbe wuste zucht om het leven, die haar angstig in 't rond deed kijken, de overwinning. Daar in de verte lichten, hon dengeblaf 1 't Kwam zelfs al dicht bij 1 't Was, of de ongelukkige door nieuw leven bezield werd. Van den dijk kwam ze, half vallend, half springend naar beneden daar zag ze een gladde vlakte voor zich. Ze richtte er zich onmiddellijk heen, het was een droge sloot. Ze spande haar krachten in, ze haastte zich voorwaarts het was haar, alsof ze menschensteminen hoorde en te gelijk een ruischen, zingen en sissen. Wankelend, vallend en weer op staande, half bewusteloos strompelde ze verder. Twee in mantels gehulde lange gestalten spanden zich op een zij weg, dien zij zoo even voorbij was gestrompeld, evenzeer in om door de sneeuw te komen, die meer dan een voet hoog lag, maar ze hadden nog meer kracht. Daar gaat nog iemand; 't zou niet verwonderen, als 't onze Hanne TELEFOONNUMMER 10. flict uit, en een agitatie tegen haar eigen bestaan in het volk, dat zeker én aan haar rechtsche meerderheid én. aan haar constitutioneele positie ernstige schade zou doen, en haar ontbinding zou zeker voor de hand liggen. Of Provinciale Staten ondanks hun niet ontbindbaarheid haar in hare tegenwoordige samenstelling zouden handhaven, lijkt mij twijfelachtig. En wat de grondwetsherziening be'reft, deze kan, dunkt mij, vrij spoedig tot stand komen. Minister Talma. De „Tel." maakt melding van het gerucht, dat een der anti-revolutionaire leden der Tweede Kamer in een vast district zal aftreden, om zijn zetel af te staan aan den heer A. S Talma. Ned Bond van Protestantsche kiezers Het hoofdbestuur van den nationa- len Bond van Protestantsche Kiezers Vrijdag bijna voltallig te Amsterdam bijeengekomen, gezien den uitslag der verkiezingen en overwogen hebbende den politieken toestand, waarin als gevolg daarvan ons vaderland zich be vindt, besloot op den grondslag, waar op de Bond is opgericht, met alle macht te blijven voortbouwen, de positieve beginselen, welke in het manifest van den Bond naar voren zijn geschoven, ten spoedigste uit te werken en tegelijk met de statuten van den Bond ter kennis te brengen van geheel ons Nederlandsche volk. Tot leden van de commissie voor de statuten zijn benoemd de heeren Hendr. C. Diferee, W. Van Haren No- man, dr. J. F. B. Van Hasselt, mr. A Ledeboer, ds. W. H. Lieftinck, ds. J. Quast en j. W. Veenendaal. Het hoofdbestuur van den Nationa- len Bond heeft geen andere wijziging ondergaan dan deze, dat ds. W. H. Lieftinck te Muiderberg op verzoek van de andere leden, de opengevallen plaats heeft ingenomen. Volksweerbaarheid en de onafhan kelijkheidsfeesten. Ook de vereeniging „Volksweer baarheid" is voornemens het herstel onzer onafhankelijkheid op waardige wijze te herdenken. Het hoofdbestuur heeft zich echter genoodzaakt gezien, met de zwakke financiëele krachten der vereeniging het te vieren feest op bescheiden schaal te ontwerpen. Bij de vorming van het plan volgde men deze hoofdgedachtede Neder landsche vlag, het symbool onzer onafhankelijkheid, behoort het mid delpunt te zijn van het te vieren on- afhankelijkheidsfeest. Ieder lid der vereeniging zal nu zijn of haar pen ningske bijdragen tot aanschaffing van een zijden vlag, welke op nader te is. Die meid jaag ik morgen het huis uit. Ik heb haar verboden naar meneer Lüers te gaan; daar komt haar vrijer ook, en later heeft men ei maar last mee, zei de kalme, maar bevelende stem van de vrouw, die flink voorop stapte. Laat haar toch 1 Kunt ge nog altijd niet inzien, dat ai uw oppassen en verbieden niets helpt antwoordde de man spottend en lachte. Zeg, kijk eens 'f lijkt wel, of ze dronken isDe meid heeft zeker sterken drank gebruiktNu, wacht maarmorgen vroeg zullen we mekaar spreken! vervolgde de vrouw op driftigen toon. Terwijl ze dit zei, struikelde ze over een steen en zou gevallen zijn, als haar metgezel haar niet gesteund had. Hopla, moederZiet ge, men kan ook zonder sterken drank vallen, zei de jonge man lachend. Ja, lach maarIk ben de baas in huis en duld geen liefderlijkheid Bij ons is het altijd eerbaar toege gaan grootvader en grootmoeder waren nog veel strenger dan ik. Maar kijk eens, daar ligt het meisje bepalen dag in de September-feest- week te Amsterdam op plechtige wijze ten overstaan van de vertegenwoor digers van het hoogste burgerlijk en militair gezag in de hoofdstad en leden van alle afdeelingen en aange sloten korpsen en vereeenigingen, onder het beieren van de klokken, geheshen zal worden op den Wes tertoren. In vredestijd zal dit dundoek op een waardige plaats worden bewaard, om in tijden van oorlogsgevaar geheschen te kunnen worden op den hoogsten toren van 's Rijks hoofdstad, als een alarmsein voor het weerbare Neder land. Indien de omstandigheden het mo gelijk maken zal het hoofdmoment van het feest voorafgegaan of gevolgd worden door gemeenschappelijke en plaatselijke feestviering in de afdee lingen. De zevende algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging, welke, zooals wij reeds in het kort meldden Zaterdagmiddag te Middel burg gehouden werd, werd geopend door den voorzitter den heer C. E. Plugge van Souburg, die o. a. zijn blijdschap er over uitsprak, dat Mid delburg thans ook als afdeeling tot de Provinciale vereeniging is toege laten. De secretaris de heer dr. B. Vaan drager van Domburg, deed hierop mededeeling van ingekomen stukken w. o. bericht, dat de rijwielbrancards te Oostburg en Vlissingen uitstekend voldoen en een ander beiicht, dat van de afscheiding van de afdeeling Zaamslag van de vereeniging. De heer D. H, van Zuijen uit Breskens werd met algemeene stem men herbenoemd tot lid van het hoofdbestuur en in in de plaats van den heer Clavareau vroeger te Oost burg, de heer dr. Herman de Groot te Oostburg, en niet te Groede zooals wij Zaterdag scheven. Overeenkomstig het rapport van de commissie benoemd door de af deeling Grijpskerke werd de rekening en verantwoording van den penning meester den heer mr. dr. F. S. Wit- teveen goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor 1914 kwam ook een voorstel van Schoondijke ter tafel, waarin ver mindering der contributie wordt voor gesteld, daar 10 pCt. der afdeelings- ontvangsten aan deze afdeeling vrij hoog voorkomt. De afgevaardigde van Schoondijke verdedigde dit voorstelde penning meester verzette zich er tegen, om dat de vereeniging toch reeds te kort komt. al! En ze staat niet weer op. Dus werkelijk totaal beschonken? Het lijkt er haast naar, ant woordde haar zoon eenigszins min der vast. Ze verhaastten hun schreden niet meerhet viel buitendien al moeilijk genoeg vooruit te komen, en heel dicht voor hen lag de Moyenburg. Eindelijk hadden ze deze bereikt en de zwarte massa, die dicht bij den toegang tot het heem op den grond lag. Moeder en zoon gingen er dadelijk heen. Bij het bleeke licht, dat de sneeuw terugkaatste, bukte zich de jonge man en vatte het meisje ruw aan. Hanne, opstaan Voor den Plotseling deinsde hij achteruit. Dat is Hanne nietEn ijskoud Een mensch Lieve hemel een vrouw riep even ontsteld zijn moeder. Heb je lucifers? Nils Jensen trok een doosje uit den zak het licht van een lucifer flik kerde op. Het zilveren doosje, een geschenk van een lieve hand, zcoals hij er zoovele had, viel in de sneeuw. Waar de afgevaardigde gesproken had over het verstrekken van melk en eieren aan zieken, zeide dr. Plugge dat dit niet het werk der afdeelingen moet zijn, en dat hetvzeker niet uit de gewone inkomsten mag worden betaald. De secretaris zeide, dat men hier te doen heeft met een zeer jeugdige afdeelingzette uiteen wat de ver eeniging reeds voor nut doet en nog kan doen maar men moet haar steunen en tijd geven haar kracht ge heel te ontplooien. Na nog eenige opmerkingen trok Schoondijke het voorstel in. De ontwerp-begrooting voor 1914 wijst aan f 1000 in ontvang en uit gaaf met een nadeelig slot van f75. De verschillende posten werden door den voorzilter toegelicht en enkele besproken. De afgevaardigde van Veere vond gelegenheid te wijzen op het kost bare van het vervoeren der goede ren naar Vlissingen en terugwaarbij dan nog komt dat het goed er nog niet eens goed uitziet, en het ontsmetten ook veel geld kost. Vooral de penningmeester verde digde het tarief, dat tot nu toe ge heven wordt en wees op andere plaatsen, waar de tarieven hooger zijn dan hier. De heer Vaandrager wees er o.a. op dat er goed gecontroleerd moet worden wat gezonden wordt en hoe het er uitziet, omdat men anders maar wat zegt. De ontwerpbegrooting werd goed gekeurd zonder stemming. 1 Hierna werd door den heer Plugge eene lezing gehouden over wijkver pleging. Spreker zette uiteen den oorsprong der wijkverpleging, beantwoordde de vraag waarom wijkverpleging nut tig en noodig is en welke haar taak is, vervolgens of zij overal doorge voerd kan worden, van wie wijkver pleging moet uitgaan en besprak ten slotte de finantiëele zijde der wijk verpleging. Een deel der behandeling van zieken wordt tegenwoordig vervuld doer den geneesheer, een ander deel door het Groene Kruis met zijn hulpmiddelen, en een derde deel, dat ook onder deel van het Groene Kruis kan zijn maarniet noodzakelijk behoeft te zijn, is de verpleging in het algemeen. De verpleging geschiedt het beste, het meest volkomen en het meest volledig in onze moderne zieken huizen. Daar niet iedere zieke in een goed ziekenhuis kan worden opge nomen, is uitgezien naar een ander hulpmiddel en gevonden een goede verpleging in het huisgezin, waar mede in 1859 te Liverpool de eerste proef is genomen, en na aanvanke- - Wat ben je onhandig Gauw, nog eenbeval zijn moeder. Hij zocht in 't rond en eindelijk had hij het doosje gevonden. Maar zijn handen beefden. Zijn moeder ontrukte hem het doosje en stak eenige lucifers tegelijk aan. Het flikkerende vlammetje ver lichtte een doodsbleek, strak meisjes gezicht en doodsbleek werd ook het gezicht van Nils. Wat is dat Wat beteekent dat? hijgde de oude vrouw, terwijl ze telkens weer lucifers aanstak en zich tot de vreemde neerboog. Nils, je kent haarriep ze plotseling, daar ze hem zoo verschrikt en ontroerd zag kijken. Met éen stap was ze naast hem, greep hem stijf bij den schouder en hijgde ademloos van opgewondenheid Jongen, spreek, wie is het Ze kon zijn trekken niet duidelijk onderscheidenwant het was nu weer heelemaal donker, maar zij voelde, hoe hij over al zijn leden beefde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1