28 Juni Zaterdag Esrste Blai Onwrikbaar. No. 151 51e Jaargang, 1913, De wapens neer. i GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Brieven uit de Hofstad VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- fldoertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevaranden dat van 7 tot 31 Juli a. s. schiet oefeningen gehouden worden van verschillende verdedigingswerken in de stelling van den Helder a. van het fort Kijkduin. b. van de batterij Kaaphoofd, c. van het fort Erfprins. dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Viissingen, 27 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LANDWEER. Inlevering vanRijks- goederen. De Burgemeester der Gemeente Viissingen maakt bij deze bekend, dat de in het verlofgangers-register der landweer dezer Gemeente ingeschreven verlof gangers der landweer, die in den loop van het jaar 1913 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer wegens volbrachten landweerdiensttijd, op grond van artikel 31, laatste lid, der Landweer wet al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzon dering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen van leder goed, kleeding- en uitrustingstuk ken, reglementen en dienstvoorschrif ten) moeten inleveren te Viissingen, in de Bomvrije Kazerne op Donder dag 10 Juli 1913, des voormiddags ten 9.30 uur. De aandacht wordt gevestigd op de navolgende wetsbepalingen A. Een arrest van éen dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naastbij- zijnde huis van bewaring, dan wel een kwartierarrest van éen dag tot zes dagen, t'è ondergaan, in eene kazerne, kan door den landweer districtscommandant worden opge legd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden voorwerpen, als hiervorer. genoemd, niet inle vert; 2o. die zonder geldige reden voorwerpen, als hiervoren genoemd, niet in den vereischten staat inle vert 3o. die een of meer aan een ander toebehoorende voorwerpen, als Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 3.) En wat „hij" wel zou zeggen, hoe „hij" haar zou ontvangen! Lieve he mel, als hij haar eens niet meer be minde Als hij het bevel zijner strenge moeder reeds had opgevolgd en met het buurmeisje getrouwd was O, goede hemel, slechts dat niet Slechts dat niet! Wat moest ze dan beginnenZe kon immers niet zonder hem levenHaar geheele hart behoorde hem voor eeuwig, be hoorde hem reeds lang, zooals hij haar toebehoorde. Als een stormwind was het over hen gekomen, als een nieuw, zalig leven O, wat had ze hem lief, haar knap pen, sterken Nils Jensen, die nooit vroeg, maar altijd eischte, altijd nam, en wien ze haar gansche hart had gegeven omdat het hem toch reeds Hang toebehoorde. hiervoren genoemd, als de zijne in levert. B. De verlofganger, die zich schul dig heeft gemaakt aan een der hier voren onder lo. en 3o. bedoelde feiten, is, onverminderd de gehou denheid tot het ondergaan van het vermelde arrest of kwartierarrest, verplicht op de voorgeschreven wijze voorwerpen, als hiervoren genoemd, alsnog in te leveren, zulks op den tijd en de plaats, door den land weerdistrictscommandant te bepalen. De onder B bedoelde verlofgan ger, die niet voldoet aan de daar omschreven verplichting tot inleveren, of, deze verplichting vervullende, zich schuldig maakt aan een der bij A onder 2o. en 3o. vermelde feiten, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van' dezen dienst wordt door den minister van oorlog bepaald, die te vens het korps van het leger aan wijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. indien de verlofganger wegens geldige redenen verhinderd is per soonlijk de wapenen, het ledergoed, de kleeding- en uitrustingstukken en de reglementen en dienstvoor schriften in te leveren, is hij of zijn zijne naastbestaanden gehouden er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhin dering moet blijken uit een bewijs, dat hetzij door den Burgemeester af gegeven, hetzij door dezen gelega liseerd -is. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den ver lofganger tot het doen van de inle vering verschijnt. Op daartoe aan den Burgemeester gedaan verzoek worden door dezen aan den verlofganger zoo noodig passagebiljetten afgegeven voor veren, waarvan moet worden gebruik ge maakt op de reis naar en van de plaats van inlevering. Overigens ge niet de verlofganger geen vervoer voor rijksrekening. Bij de inlevering moeten de ver lofgangers in burgerkleeding ver schijnen. Viissingen, den 28 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De strijd is uithet kiesbevoegd Nederland heeft zijn stem uitgebracht, zijn uitspraak doen hooren omtrent de wijze waarop het voor de eerst volgende vier jaar geregeerd wil wor den. Van (deze uitspraak in hooger beroep te komen, is, voor wie het ook zouden willen, niet mogelijk en Lieflijke beelden uit het vcleden kwamen de eenzame wandelaarster voor den geest. Ze was een der op- gewekste meisjes van haar kring ge weest; haar vader was rijk en zeer gezien in de handelswereld. Daar nam de dood hem weg, midden uit een groote onderneming, die met hem bloeide, maar ook met hemviel en zijn gansche vermogen mee sleepte. De Ehriks waren plotseling arm geworden. Charlotte, Ehrik's va der had van een verloving van zijn kind met een student der polytech nische school niets willen weten, heelemaal niets. Later had Charlotte hem geschreven, dat haar vader was heengegaanzij zelf was arm gewor den en vL'ichtte nu aan zijn hart daar was haar plaats. Toen was zijn nobel karakter eerst recht voor den dag gekomen in zijn vertroostende woorden. Slechts één ding verzocht hij haar in eiken briefze moest rustig in haar woonplaats blijven zijn moeder moest eerst langzaam gewonnen worden, daar ze andere plannen had, die hij echter nimmer of nooit verwezenlijken kon, omdat zijn hart haar Charlotte toe vóór- en tegenstanders hebben zich neder te leggen bij het electoraal gewijsde. Voor de „eerstvolgende legislatieve periode wijst derhalve de koers van staat een andere richting uit, dan hij het vóór dezen, verscheidene jaren, deed. Moeten wij de voorstanders van het thans gevallen régime geloo- ven, dan is het tijdperk waarin het nu ifc'Mssionair gehouden kabinet het regeeringskasteel bezette, een periode van groote beteekenis in velerlei opzicht voor heel ons land geweest. Wij laten deze zienswijze vooi wat zij is, komende aan vrien den, die uiteraard de feilen niet zien of vergoelijkenhetgeen niet weg neemt dat, althans de meerderheid der kiezers, daar anders over gedacht heeft. Het roer werd omgegooid, opdat het schip van staat den ande ren kant zou houden, en voortaan onder den linker wal zal varen, na dat het, met een korte tusschenpoos, het grootste aantal jaren van de nieuwe eeuw, rechts gehouden had. En nu, naar links uithalend, vree zen velen, die overigens van den reéhter wal niets welen willen, dat het scheepje al te veel op den over kant aanstuurt en aan de uiterste kade der sociaal-democratie zal gaan meren. Zij hadden, over bakboord gierend, liever het ruimere linksche water verkozen, dan, op gevaar ergens aan den grond te raken, zoo dicht-aan onder de roode kaai te hou den. Doch hoe het zij, en hoe ook de consequenties, welke de uitslag van de stembus medebrengt, zullen lui den, de hoofdzaak is maar dat ons land er wél bij vaart. De strijd is thans gestredende beginselen zijn over en weer, toegespitst als scherpe lansen op den tegenstander ingegaan vaak hebben zij het doel gemist en gingen langs den vijand heen. Maar vaker echter troffen zij dezen op de juiste plek en viel er geen redden meer aan. Met andere woorden, de strijd is een hevige geweest over de geheele linie en het resultaat naar evenredig heid. Een groot aantal leden onzer volksvertegenwoordiging hebben niet weder een mandaat verkregen, en een even groot aantal nieuwe man nen zullen ons parlement betreden. Zelden, zoo al niet nimmer, heelt een plaats-wisseling op het Haagsche Binnenhof zich voorgedaan in zulk een aantal en van zulk een groot be lang, als die welke wij daar thans zien plaatsgrijpen. De regeeringsmeerderheid is een sterke minderheid gewerden, de op positie van zooeven betrekt het regeeringskasteel, maar daarnevens keert een aanvankelijk betrekkelijk kleine fractie in de nieuwe Kamer behoorde. En toen als een blik semstraal uit een helderen hemel kwam er een brief van hem, waarin hij zich van haar losmaakte. Kort en bondig deelde hij haar mede, dat hij haar niet kon trouwenhij moest zijn moeder gehoorzamen, die hij niet in armoede kon laten omkomen. Binnenkort zou hij trouwen hij deed het met een gebroken hart, want hij had haar lief fot in den dood. Hij hoopte, dat ze gelukkig mocht wor den met een ander zijn moeder was het offer waard, dat hij uit plichtsgevoel bracht. Omgeven door ouderliefde, opge- gegroeid in rijkdom en weelde, ver wend door de menschen van haar stand als de bekoorlijke dochter van den rijken Ehrik en nu verarmd, bij familie het genauei rood etende, plotseling uit haar h :nel geraakt, geheel onbekend met de wereld, in haar eer als meisje aangetast was ze heimelijk het huis van haar oom ontvlucht met de waanzinnige ge dachte ik zal hem voor mij van zijn moeder heroveren. Als hij mij ziet, is hij weer de mijnede liefde over- zoo aanzienlijk versterkt terug, dat haar aantal zetels de sterkst verte genwoordigde partijen naar de kroon steekt. Inderdaad, de onverwacht sterke aanwas der uiterste linker- partijfractie in het wetgevend lichaam maakt het feit dezer verkiezingen uit maar ook de groote moeilijkheid. Naar parlementaire zede zou aan dus danige belangrijke partijgroep, onder deel der regeeringsmeerderheid uit makend, medezeggingschap toeko men in de regeering-zelve, en zouden een of zelfs twee zetels achter de regeeringstafel door hen bezet kun nen worden. Maar de zich geheel op een apart standpunt plaatsende „ex- trême-gauche" aanvaardt om redenen die haar goeddunken de verantwoor delijkheid van een ministerieelen zetel en dus van het ministerie, dat komen zal, nietalthans indien zich geen onverwachte wijzigingen in de uit voering harer voornemens voordoen. De taak van het nieuwe bewind wordt daarmede begrijpelijkerwijze niet gering door verzwaardhoe de oplossing zal luiden, dient nog afge wacht en waarschijnlijk zullen, al liggen de hoofdlijnen voor de vor ming van het a. s. kabinet reeds vast, daarbij meer of minder belangrijke „surprises" niet uitblijven. Kortom, uit alles blijkt hoe Neder land aan den aanvang staat eener periode, die van verstrekkenden in vloed zal zijn op geheel ons volks bestaan, op gansch onze politieke constellatie. Hoe de uitwerking daar van in den loop der eerstvolgende jaren mag zijn, kan met vertrouwen tegemoet gezien worden. Aan een voorwaartsstreven zal het bij geen der partijen, in wier handen het ver trouwen der kiezers het verantwoor delijk bewind hebben gelegd, ont breken. Maar daarom dient dan ook, onder handhaving der beginselen, welke als het ware het individueele eigendom uitmaken van alle partijen in en buiten het parlement, een im mer faire strijdwijze gevolgd te wor den. En in meer dan éen opzicht is de jongste tijd wel eens getuige van het tegendeel geweest. Onnoodig verbittering te wekken, gelijk geschied is, kan het algemeen belang slechts schaden, welker bevordering immers in het blazoen staat opgeteekend van alle partijen. Maar daarom is dan ook noodza kelijk, dat veel van het strijdmateri aal, waarmede de groote bataille van zoo-even is gestreden, en dat in de hitte van den strijd niet altijd op even onberispelijke wijze gehanteerd geworden is, zoo spoedig en voor goed worde opgeborgen. Wat Ne derland noodig heeft om met vrucht te kunnen blijven dingen naar een in veel opzichten zoo benijdenswaar dige plaats in de rij der volken, is wint alles En zoo was ze met den avondtrein vertrokken, had eerst in een verkeer de richting gereisd, wat gelukkig spoe dig werd bemerkt, en daarmee haar geld, het laatste, dat ze bezat, onnut uitgegeven en de laatste uren van den dag verloren, zoodat het bijna nacht was, toen ze hier aankwam. Wat joeg de wind de sneeuw al heftiger in 'tgezicht van het vlug voortstappende meisje Hoe koud, hoe bitter koud was hetHet beetje brandewijn werkte niet lang na. En het beven en trillen, dat in weerwil van de snelle beweging opnieuw be gon, moest wel het gevolg zijn van den weer toenemenden angst en op winding. Dat er nog altijd geen lichten zichtbaar werden 1 Aan de linkerhand had de oude man gezegd. Ach, ze tuurde zich bijna blind, maar nergens zag ze een en kel lieht en toch had ze reeds zoo lang geloopen Hemel, als ze eens verdwaald was Door de sneeuwjacht kon men niets zien en het weer werd nog voortdurend erger. Heel fijne sneeuw, spits als naalden, en dat in zoo groote hoeveelheid 't was dat zijn zonen, bij alle onderling ver schil van meening over de wijze waarop het heil van het land het best gediend wordt, overtuigd kunnen blijven van de oprechtheid, waarmede ook vaak de felste tegenstanders dat heil bevorderen willen. Daarom klinke, nu eenmaal de groote strijd gestre den is, en het verwonden over en weer in nagevechten slechts nadeel brengen kan aan allen, van stonden aan de leuzede wapens neer Het is maar goed, dat moeder na tuur sedert de laatste dagen een bui heeft gehad, die nu juist niet schit terend te noemen is, want anders hadden de politieke oude- zoowel als jongelui het vast en zeker niet uit gehouden. Nu ging het tenminste nog, al liepen de gemoederen af en toe ook wel eens wat heel warm. Ware het echter zoo snik heet ge weest, als voor eenige weken, dan ware er even zeker ongelukken ge beurd, Thans bleef het bij het aan nemen van een dreigende houding. Natuurlijk hebben de echte heethoof den wel eens jeukende handen ge had, maar men durfde elkaar niet te lijf gaan, de vrees voor „de politie" zat er bij beide richtingen, links zoowel als rechts, nog in. Doch de strijd is thans heviger geweest dan ooit en ik vrees dan ook, en meerderen deelen die vrees met mij, dat had rechts kans gezien te winnen, ook „de sterke arm" en het „vervaarlijk" oog van de politie niets meer gegeven hadden en de strijd nog eens ontbrand was, in het late avonduur, maar dan een strijd, die niet met briefjes en stembiljetten en manifesten van allerlei aard zou gevoerd zijn, doch een strijd waarbij aan beide zijden de klappen zouden gevallen zijn, klappen, die geklonken zouden hebben als klokken. Reeds den ochtend van den her stemmingsdag stonden voor de diverse stembureaux clubjes menschen van allerlei slag en richting en debatteer den druk over de „politiek", natuur lijk konden de heeren 't niet van elkaar winnen en voegden zij elkaar hatelijkheden toe. Van 't eene woord kwam het andere en eindelijk was 't een formeel woord-gevecht, dat al aardig dreigde te ontaarden en den vorm van een voorbereiding voor een bokspartij ging aannemen. Een van de amateur-politiekers was, juist op het moment dat het lieve leventje' zou beginnen, zoo verstandig te eclip seeren, zoodat de gelegenheid om eens hardhandig met „doorslaande" bewijzen te komen, voor de tegen partij verloren ging. En dergelijke tooneeltjes speelden zich overal af. Tot werkelijke bot- verschrikkelijk Plotseling maaMe het jonge meisje zich vreeselijk beangst. Als ik eens zoo in de sneeuw moest sterven Zoo alleen, zoo ge heel alleen en verlatenEn nu zag ze plotseling heel duidelijk, hoe dwaas haar onderneming was en hoe verkeerd, dat ze het huis van haar bloedverwanten in 't geheim had ver laten. Zoo zoo een landloopster dood en bevroren op den dijk gevonden te worden Ze werd gloeiend heet bij die ge dachte. Ze trok haar mantel open, stond ademloos stil en trachtte door de sneeuw en de duisternis heen te zien. Ze riep, ze schreeuwde en ween de luid van •nbeschrijfelijken angst, van verlatenheid en berouw. En nu sloegen haar tanden weer op elkaar ea haar kleine handtasch scheen haar zoo zwaar, alsof ze met lood gevuld was. Een verlammende moeheid ver traagde haar tred en weer dacht ze Het is gedaan de vermoeid heid overmant me, ik val dadelijk neer en ben dood. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1