L0 Vrijdag 27 Juni Onwrikbaar. m. No. 150 51 e Jaargang. 1913. r. Prov. wor- cerpar- voort- Staten IMAAN- leden :rs op, jrengen het BINNENLAND FEUILLETON W'.'v, ten. PL IJK. uoor het is. iau o> c© ©5 ell. "O 153 jteit. T] CO VLISSINGSCHE COURAiNT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. en l Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij weKeiijKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 Juli 1913. De Ministerraad. De ministerraad is gistermiddag om 3 uur in een buitengewone ver gadering bijeengekomen in verband met den politieken toestand door den uitslag der Tweede Kamerver kiezingen geschapen. De minister van binneniandsche zaken, president van den minister raad, begaf zich hedenochtend naar H. M. de Koningin op Het Lqo, ten einde door H. M. te worden ont vangen. De Uitslag. De „Standaard" herinnert er aan, dat het nu de derde maal is, dat een Kabinet van rechts, na korter of lan ger bewindvoering, zich de teugels ontglippen ziet. Maar het blad troost zich bij de gedachte, dat de link- sche partijen van haar zooveel gevoe liger nederlaag in 1909, na vier jaar worstelens, er thans weer boven op zijn gekomen, en dat hierin een pro fetie ligt voor rechts, dat in 1917 de positie nog gemakkelijker zal herwon nen worden. Wat we voorhands alleen doen kunnen, is den regel van 't constitu- tioneele staatsrecht in herinnering brengen, die ook nu zijn toepassing behoort te vinden. Het zittend Kabinet is ten val ge bracht, niet door een toevallige, maar door een opzettelijk gewilde combinatie. Op zichzelf ware het zeer wel denkbaar, dat een Kabinet zijn meer derheid verloor door tweeërlei gelijk- tijdigen aanval van twee geheel af zonderlijke groepen, die niets met elkaar uitstaande hadden. Bleek dan na afloop van de stembus, dat de twee groepen, die 't Kabinet ten val brach ten, niets in haar programma's met elkaar gemeen hadden, dan zou er niets anders op overschieten, dan Cabinet d'affaires te laten optreden, en het scheepje van Staat tijdelijk zonder vlag te laten uitzeilen. Dit geval echter doet zich hier in geen enkel opzicht voor. Met name door de vragen, die mr. Troelstra aan de in herstemming gekomen liberalen voorhield, en waarop hij hun een volmondig ja afperste, is er onder de zegenpralende groepen eenheid van program, althans voor de naaste toekomst. Naar constitutioneelen eisch moet. Links thans gecombineerd Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 2.) Nils Jensen Alleen den naam heeft het vreemde meisje gehoord, maar die naam doet haar schrikken en vol nieuwsgierigheid opkijken. Je wilt zeker bij vrouw Jensen de huishouding leeren vraagt vrouw Wontje de vreemde in slecht Hoog- duitsch. Neen Ja Misschien En nu nam het jonge meisje haar zakdoek uit den zak en snikte, alsof haar het hart zou breken. De anderen wissel den verschrikte blikken. Niemand sprak weer tot het vreemde meisje en ook met elkander onderhielden ze zich slechts op gedempten toon. Als de vreemde had geluisterd en hen had kunnen verstaan, zou ze gehoord heb ben, dat Jan Begeman en Nils Jensen elkaar om de weide bij den zuider- «dijk, waarover ze nu reeds twee jaar in het Kabinet optreden, gelijk het gecombineerd ten slotte onder één vlag streed, en eerst zóó won. Mocht men nu, in flagranten strijd met dezen vaststaanden constitutio neelen regel, toch op een Kabinet van Zaken aansturen, wete men dan wel, dat wij van anti-revolutionaire zijde in geen geval hiertoe de hand leenen. Wie ook van Rechts, door portefeuille-honger verleid, zich hier toe leende, zou van dat eigen oogen- blik af, voor ons anti-revolutionairen althans, een volstrekt onmogelijk man geworden zijn. De .groote ban zou van dat oogenblik op hem rus ten. Er zou nooit en nimmer voor zijn tent een plaats in ons kamp meer zijn. Ook twijfelen we niet, of de beide andere partijen zullen er evenzoo over denken. Natuurlijk zijn beide geheel vrij, en ten volle zullen we die vrijheid eerbiedigenmaar kozen ze anders, dan zou vanzelf elke verstandhouding met deze par tijen voor ons wegvallen. Daarom meent „de Standdaard" dat Troelstra thans de verantwoordelijk heid heeft te dragen. Borgesius, Tij- deman en Bos zijn slechts zijn slip- pedragers. „Troelstra zit nu op den bok. Zij als zijn gehoorzame palfreniers hebben zich te contenteeren met de kattebak." De „Tijd" begint met de opmerking dat ieder ministerie zich door zijn werkzaamheid vijanden maakt, vooral onder de kortzichtigen. Zoo vergaat het schier iederen mi nister en aan het Kabinet-Heemskerk was het bovendien nog beschoren, dat het, vooral in de eerste jaren van zijn werkzaamheid, de oppositie had te verduren van den eigen leider, dr. Kuyper, die in de positie van be strijder meer dan in die van bescher mer genoegen had een oppositie, die wel tot bedaren gekomen is, maar ongetwijfeld heeft nagewerkt. Afgescheiden van bijzondere oor zaken acht „de Tijd" het dus niet verwonderlijk, dat het Kabinet Heems kerk van de kiezers in 1913 den ont slagbrief heeft thuis gekregen. Doch het blad wijst ook op den haat tegen „Rome" en den haat tegen „Kuyper" en schrijft voorts Het is te betreuren, dat het machtige wapen van het verzet tegen de voor gestelde Tarief wet nu juist bij de stembus in handen gegeven was van de bestrijders der Rechterzijde Als in 1905 hing de verhooging van Invoerrechten boven het hoofd van de Rechterzijde. Deze indirecte belasting waaruit een Sprenger van Eijk nieuwe millioenen te slaan wist, die Pierson heeft voorgesteld, kostte nu twee maal het leven aan een Rechtsch kabinet. Ook volgens De „Tijd" hebben de partijen der concentratie zelf vóer den dag der herstemmingen aan hun eigen met elkaar in proces lagen, bijna in 'thaar waren gevlogen. Maar 'twas, alsof het arme ding langzamerhand in een soort bedwel ming geraakte. Het schommelen van de veerboot, het voortdurend gezicht op 't water en daarbij de snijdende kou, waartegen haar het met pels omzoomde korte manteltje en het kleine pelsmutsje niet voldoende beschermden, verlamden niet alleen haar ledematen, maar ook haar geest, en ze zat, alsof ze niets meer hoorde of zag. HolaJe moet nu uitstappen 1 Met deze woorden wekte de veer man haar uit haar verdooving en hij greep haar bij den schouder, zoodat ze hevig verschrikt opsprong. Ontsteld keek ze rond het was donker geworden. Aan den mast van de veerboot hing de helder branden de lantaarn. In het licht daarvan zag ze het gezicht van den ouden man, die met onbeweeglijk gelaat, maar toch met bezorgd vragende oogen naar haar bleek en angstig gezicht keek. Ja, je moet er nu uitik vaar weer terug; herhaalde hij en rad- - wagen van beginselen den dood aangedaan, nu de mannen der concentratie^ zich hebben laten keienen aan de# Troelstra. „Het Volk" is van oordeel, dat wat triumfeerde in de eerste plaats was de zaak van het Algemeen Kiesrecht. Er werd in de afgeloopen campagne afbreuk gedaan aan de coalitie dooi de anti-Kuyperiaansche orthodoxie, maar deze zou de regeering niet hebben omgezet. Er is een zeer ac tieve campagne gevoerd tegen de Tariefwet en deze heeft bijgedragen tot de overwinning, maar de verbluf fende verandering, die de Tweede Kamer heeft ondergaan, de sterke verschuiving, niet alleen naar links, maar in liet bijzonder naar de sociaal democratie, is allereerst veroorzaakt door het kiesrechtleger. De sociaal democratische Kamer fractie, de partij van achttien man, spreekt en handelt niet alleen namens de 144.375 kiezeis die op 17 Juni hun stem gaven aan de candidaten der S. D. A. P., zij is de tolk en ae kampioen van minstens e/enveel vol wassen mannen van Nederland, die door een mammonistisëh „knutsel- kiesrecht" van allen rechtstreekschen invloed op de wetgeving zijn versto ken, en die dat onrecht voélen als onduldbaar Dit bepaalt de positf dem. partij in de nieu Indien er mocht op het gewone spraakgeb zakenkabinet, een re; eenig doel is te zorge lastinggelden binnenkomen" "enweer worden uitgegeven, die nieuwe bur gemeesters benoemt waar oude zijn uitgevallen, de Zuiderzee gaat droog maken en zich wijdt aan de bevaar- baarmaking van de Maas, dan kan zij op den steun van de sociaal-demo cratie niet rekenen. Dan dient zoo'n kabinet door zijn program zelf zich aan als een zaakwaarnemer van de bezittende klasse, als een college, dat blind is voor het belangrijkste feit dat in den jongsten tijd in Nederland heeft plaats gehadde politieke rijpwording van de verdrukte en rechtlooze massa. Dat groote bescha vingsverschijnsel, door onze partij gewekt, en tot steeds sterker leven gebracht, het moet worden erkend in onze staats-regeling. De arbeider moet uit zijn politieke minderwaardig heid worden verlost, ook bij de wet. Wie poogt daaraan te ontkomen, poogt de vreedzame ontwikkeling der ar beidersklasse te verstoren, hij is onze vijand Wij eischen, als logisch gevolg van onzen jarenlangen kiesrechtstrljd, als logisch gevolg van deze verkie zingscampagne, een kiesrechtministe rie De „Nederlander" zegt, dat de vrij de SQC.- .amér. n wat in heet een ring, 'wier. lat de ge braakte daarbij het Hoogduitsch. Ja, jazei ze gejaagd en greep, blijkbaar geheel vanstreek, naar het kleine,1leeren handtaschje, dat ze had meegebracht. Toen keek ze radeloos om zich heen. Ze was zoo duizelig dat hij haar moest helpen om over de volgende bank te komen. Ze kreun de zacht. Je bent zeker ziek Zoo kun je niet naar de Moyenbarg gaan, bij nacht en Ja, ja ik moet er heen In elk gevalWaar is de weg Och toe, help mij als 't u blieft terechtzei ze angstig en haar sierlijke, slanke gestalte rilde. Maar altijd langs den dijk gaan, tot je bij de lichten aan de linker hand komt. Dat is de Moyenburg, dan moet je afdraaien altijd de lich ten aan de linkerhand houden. Ze bedankte hem en ging in de richting van den d.jk, die duidelijk zichtbaar op ongeveer vijftig schre den afstands van den oever in noor delijke richting liep. De oude Ries keek haar achterna. Plotseling zette hij de hand als een spreekbuis voor den mond en brulde liberale fractie haar succes te dan ken heeft „aan eene systematische verleugening van het vólk, gepaard aan eene systematische verloochening hater gepretenteerde beginsels". Tusschen ons en deze lieden zij voortaan natuurlijk eike gemeenschap afgesneden. Wat ons betreft, wij gaan de toe komst tegen in het gevoel van rus tige kracht. De nederlaag dezer regecring ach ten wij een ramp voor het land. Stilstand in de sociale wetgeving verzwakking der defensie uitstel der strikt noodzakelijke Indische vloot- plannen molest voor de vrijheid der zendingnoodeloos .uitstel van de oplossing der schoolkwestie ziedaar de eerste zegeningen, die wij van den tegenwoordigen toestand hebben te wachten. Uit partij-oogpunt is deze neder laag echter bijna een buitenkansje te noemen. Geen middel is beter dan het aanschouwelijk onderricht in het absolute gebrek aan homogeniteit der linkerzijde, dat ons thans te wachten staat, om de sterke regeerkracht der coalitie dan te leeren waardeeren. De „Residentiebode" schrijft o„ a. Wij gelooven, dat de toekomst bin nen niet al te langen tijd een ver nietigend vonnis zal vellen over de uitspraak der stemming van 25 Juni. De leiders van den „Nationaien Bond van Protestants'ehe kiezers" en dergelijke Staatslieden, die daaraan gedreven door anti-Roomsch fana tisme,. samenraamd met totaje onkun de omtrent dé eerste beginsëleii van ons staatsrecht voor een groot deel schuldig zijn zullen eerlang, wanneer zij in hun geweten gekeerd zijn, de verantwoordelijkheid van hun wanbedrijf met bitteren rouw ge voelen. In het „Huisgezin" lezen wij Een tactische fout is de driehoek Leiden-Ede-Ommengeweest.Al waren de anti-revolutionairen honderdmaal in hun recht, zij hadden beter beleid moeten toonen. Wij beweren niet, dat, indien Leiden en Ede aan de christelijk-historischen waren gelaten, de protestantsche actie achterwege ware gebleven, maar zij had toch allicht niet dat acuut karak ter gekregen en zou den afval van elementen, die nu de linkerzijde gin gen versterken, hebben voorkómen. Een tactische fout is mede geweest, dat de tariefherziening sleepende is gehouden, althans gebleven. Ware ze tijdig tot stand gekomen, zij zou niet die noodlottige uitwerking op den stembusuitslag hebben gehad, welke zij thans heeft uitgeoefend. Ten slotte mogen wij ons wel eens ernstig afvragen, of ook onder de rechtsche kiezers niet, een opschui ving mogen we niet zeggen, maar Hé, juffertje, juffertje Ze stond stil en scheen in twijfel of zij wel bedoeld werd. De oude man kwam in zijn groote zeelaarzen die hem tot over de knieën reikten, met eenigszins schommelenden gang naar haar toe. JuffertjeJe zult onderweg be vriezen Neem eens een flinken slok 't is zuivere brandewijn. Ik heb hem van onzen graaf. Neem er maar van dat is overat goed voor. Zoo is 't goed. Nog een beetje, juffertjeZie zoo, nu zul je wel warm worden. En luister nu eens, juffertje, die vrouw Jensen blaft wel, maar ze bijt niet. Het is een doodgoede vrouw en de kost is bij haar beter dan bij iemand anders O, ik dank u. Wat zijtge goed voor mij En ge kent mij heelemaal nietDank, duizendmaal dank Ze had zonder tegenstribbelen de flesch van den ouden man aan den mond gezet. Dat brandde als vuur en liep haar warm door de aderen. Ten slotte vloeide 'thart haar over. Ge zijt zoo goed, als mijn groot papa waszei ze en hield zijn ver- vereelte knuisten in haar beide kleine een afval naar de sociaal democratie merkbaai is, Sommige uitslagen doen daarvoor zeer ernstige vrees koes teren. Dat de niet geloovige arbeiders op socialisten stemmen is zeer na tuurlijk. Maar bedenkelijk zou het worden, indien ook in de gelederen der christelijke arbeiders niet direct een overgang naar het socialisme, maar toch reeds stemmen op de so cialistische candidaten moest worden geconstateerd. Is dit vermoeden juist dan is het een zeer ernstig verschijn sel, waaraan wij alle aandacht hebben te wijden. Een verklaring van mr. Troelstra. Woensdagavond sprak mr. P. J. Troelstra te Leeuwarden voor een aanzienlijke menigte. Spr. noemde dezen dag een der gelukkigste van zijn leven en zeide, dat hij zoo lang hij leeft of in staat is in het poli tieke leven mede te leven, hoopt dit district niet te verliezen. Hij bracht in herinnering, dat Leeuwarden de plaats is, waar de sociaal-democra tische arbeid in Nederland begon. De coalitie is gevallen, omdat zij inging tegen den geest des tijds en reactionair was. Er moet iets beters voor in de plaats komen. Algemeen kiesrecht ook voor vrouwen willen wij;in de wet practiseeren het regres- recht voor de Eerste Kamer is een vervlogen illusie voor de vrije libe ralen geworden. Nu de toekomst. Deze zal voor de 'soc.-dempctatische politici, niet ge makkelijk zijn.' Bijna één vijfde der Kamer is ons en één-derde is voor de concentratie. Nu kan meer bereikt worden. Echter ook de verantwoor delijkheid is toegenomen, maar ons anti-kapitalistisch standpunt kunnen wij niet prijsgeven. Als de vrijzinnige meeloopers in ons zien, hebben ze 't mis. Ook de coalitie dwaalt, zoo ze meent, dat wij de regeering zul len tegenwerken, zoo deze dingen wil tot stand brengen, die in het be lang van het volk zijn. Na een gloeiende peroratie, die geestdriftig werd toegejuicht, eindigde de heer Troelstra zijn rede. Herziening Wetboek van Strafvordering. Bij Kon. besluit is ontbonden de staatscommissie voor de herziening van het Wetboek van Strafvordering ingesteld bij Kon. besluit van 8 April 1910 onder betuiging van bijzonderen dank en hooge tevredenheid aan haar voorzitter, secretaris en leden zijn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassaumr B. Ort, advocaatgeneraai bij den Hoogen Raad van Nederlanden, en mr. H. C. Dres- selhuys, secretaris-generaal bij het departement van justitie, beiden te 33 handjes. Neen neen, dat is niets dan menschenplicht. Loop nu maar goed door, en goede reis zei de oude Ries, die verlegen werd door de hem volkomen onbegrijpelijke warmte in haar weeke, melodieuse slem. Ze drukte hem nogmaals de hand, sloeg den weg naar den dijk in, en wendde zich toen noordwaarts. Daar boven pakte haar de akelige wind weer en slingerden haai de rokken om de beenen. Ze stapte flink op de brandewijn had haar bloed reeds warm gemaaktnu wilde ze zich warm loopen. De rivier aan de rechterhand glinsterde vaalbleek. In de verte zag ze de lichten der stad. Den weg op den dijk, die juist breed genoeg was voor twee voetgangers, bon ze onder scheiden overigens was alles in een donker schemerlicht gehuld. Alleen in het haar geheel vreemde landLieve hemel, ze was slechts een dagreize van huis, maar ze had in Afrika of Groenland niet vreemder kunnen zijn dan hier. En daarbij was ze zoo erg neer slachtig En dan het booze geweten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1