Donderdag 26 Juni Onwrikbaar. 191 a, No 149 51e Jaargang. Bij deze Courant behoort een Bijvoeysel BINNENLAND FEUILLETON i.) VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenis- Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. IM?' Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wefeelijfesche betaling, ontvangen de dage. lijfes verschijnende „VL.IS- SINGSCHE COURANT" Kos teloos tot 1 Juli 1913. Do Uitslag. De „N. R. Ct." schrijft Het briesje, dat nu Dijna veertien dagen geleden, bij de eerste stem mingen voor de Staten, is komen opzetten, is langzamerhand tot een storm, een orkaan aangegroeid, waar door, rechts, nagenoeg al wat zich niet tijdig had weten te bergen, tegen den grond is geslagen. De herstemming is eene volkomen ne derlaag voor de coalitie geworden. Alleen dr. Beumer, in Kampen, en graaf Van Byiandt, in Apeldoorn, nebben zich staande weten te hou den. En waar de keuze tusschen twee rechter candidaten stond, in Bergen-op-Zoom en in Ommen, heb ben zelts de oude beproefde coali- tie-genooten, De Ram en dr. De Visser, het tegen de oppositie-can- didaten moeten afleggen. Ommen bleef zijn fieren, zelfstandigen, vrij- handelsgezinden Bichon met flinke stemmenmeerderheid getrouw, en Bergen-op-Zoom koos een recaici- tranten katholiek. Daarmede is dan ook voor rechts al, wat het gisteren heeft weten te behalen, te zamen geteld. Tot zelfs een aantal districten, die sinds jaren her als vaste burchten ter rechterzij golden neem Amersfoort, neem Middelburg, Ridderkerk, Zwolle, Be verwijk zijn gevallen, sommige zelfs met aanmerkelijk stemmenver- schil. De nederlaag komt nog in veel scherper licht te staan, indien men eens een oogenbiik de ongeveer 20 beneden-Moerdijksche districten in Brabant en Limburg uitschakelt, waar de bijna uitsluitend katholieke bevolking door politieke gebeurte nissen niet wordt beroerd. Dan b ijkt de coalitie in de rest van het land nog op geen derde van de zetels beslag te hebben gelegd. En wat zou zij zetfs daar waard zijn gebleken, indien zij niet de Roomschen in bond had gehad De „Nieuwe Ct.1' zegt o. a. De rechtsche meerderheid, die 59 zetels bezette, is dus verdwenen. De drie rechtsche partijen nemen teza men niet meer dan 45 zetels in en daarbij zijn dan nog de heeren Schim- melpenninck (Ede) en Bichon (Om men) gerekend, van welken laatste Roman door L. Haidheiaa. (Nadruk verboden.) Over de rivier in noordwest Duitsch- land daar, waar er de kleinere in uitloopt, die haar met een stad vol handel en nijverheid verbindt, gaat de veerboot eiken dag veie malen heen en weer. Een brug vindt men daar niet. Het verkeer tusschen de beide oe vers is zeer levendig want zij, die aan den overkant wonen, rijke landbouwers en handelaars doen hun inkoopen in de stad en hebben daar ook nog vele andere zaken. In den tijd, waarin de gebeurtenissen uit ons verhaal voorvielen, leefden niet alleen de menschen uit den boe renstand, maar ook de meer voorna men en zelfs de grondbezitters uit den hoogsten adel zeer spaarzaam ■en eenvoudig, maar bij bijzondere gelegenheden, b.v. bij herfst- en voor althans men niet zeker is of hij wel tot de rechterzijde behoort. Met voile kracht komt de siag neer op de antirevolutionaire partij, wier aantal zetels beslissend pleegt te zijn voor de vraag of rechts boven is dan wel onder. Zij verloor niet minder dan 9 zetels, waaronderzoo- genaamd vaste als Amersfoort, Mid delburg en Ridderkerk. Uit de tweede hand treft de klap de Chiistelijk-historischen. Zij verlie zen vier zetels.; Amsterdam 11 (Snoeck Henkemans, die in al zijn herstem mingsdistricten geslagen werd); HaarlemLeiden of Ommen (naar men 't nemen wilin elk geval den zetel van dr. L-e Visser) en Zwolle. Een .zeer onverwachte uitslag is de val van baron Van Dedem in dit laatste district, dat met den heer Knobel thans aan de vrij-liberaien is gekomen met een verschil van slechts 28 stemmen. De Roomsch-katholieken verloren alleen Beverwijk, waar de vrijzinnig- democraat mr. Roodenburg den heer Rasstoors vervangt. Aan de beschouwing van het Hbl." ontleenen wij het volgende De clericale regeering is dus ge vallen zooals wij gehoopt en ver wacht hadden. In alie districten, waar een coaiitie-caudidaat met een can- didaat der concentratie of een soci aal-democraat in herstemming kwam, is den kerkelijken candidaat de deur gewezen. Met uitzondering van twee districtenKampen en Apeldoorn, die blijkbaar tot liet jaar 1917 willen \yachten voor zij bij de verkiezing blijk geven van hun werkelijke over tuiging. Ook de zoo twijfelachtige districten, waar de uitslag met zooveel spanning werd afgewacht, hebben den concen- tratie-candidaat gekozenRidderkerk, Amersfoort, Zwolle, Middelburg, Be verwijk overal heeft de concen- tratie-candidaat de meerderheid be haald. De toestand is dus thans, dat drie partijen of partijgroepen van ongelijke sterkte in onze Volksver tegenwoordiging zitting hebbende coalitie-partijen, de concentratie-par tijen en de S. A. P. Geen van deze partijgroepen heeft de meerderheid. Geen van deze groe pen kan met het program, waarop zij gekozen is, de regeering aanvaarden, geen van die groepen immers kan voor haar program voor haar pro gram alleen een meerderheid in de Kamer vinden. Het zou dus de aangewezen weg zijn, dat de regeering door twee der partijgroe ~en, die elk voor zich een minderheid hebben, aanvaard werd. De eenige groepen, die in haar poli tieke programma's eenige voorname punten hebben waarover zij gelijkelijk jaarsmarkten, wierpen de bewo ners van deze gezegende provincie het geld met een lachend gezicht om zoo te zeggen weg, en dan heerschte onder dit stijve, ernstige volk een oorspronkelijke, uit het hart komende vroolijkheid, die het met de voor schriften der beschaving niet al te nauw nam, maar op het punt dei- eerbaarheid geen overtredingen duldde Dan juichte en joelde, schreeuwde en lachte men, zooals de voorvade ren van voor eeuwen ook reeds had den gedaan. Vermakelijke gebeurte nissen, persoonlijke ervaringen in lief en leed, vriendschap en vijandschap, grappen en plagerijen en daarbij de prijzen van koren en jongvee, paar den en ossen dat alles werd be sproken en nog weken lang in klei neren kring herhaald. Maar geen van allen vernam op deze manier zooveel nieuws als de oude veerman Ries, die in zijn boot gezeten, zwijgend luisterde, als die menschen zich met gezellig babbelen den tijd trachtten te korten. Het weer is sedert de herfstmarkt omgeslagen en de laatste dagen van November hebben in plaats van de denken, die zij te zamen willen be reiken, zijn de concentratie-partijen en de S. D. A. P. De aangewezen constitutioneele weg zal dus zijn, dat getracht worde een regeering van aanhangers der concen tratie en leden der S. D. A. P. samen te stellen. Doch het vermoeden ligt voor de hand, dat de S. D. A. P. die verantwoording niet o.p zich wil nemen hoewel zij opgehouden heeft een partij te zijn die bestaat alteen om critiek te oefenen, hoewel zij geworden is een partij, die, zij moge het wenschen of niet, mee moet regeeren. Wat dan wèl zal moeten geschie den, ieder weet en begrijpt het reeds. Want wel is voor geen enkel program van een der partijen een meerderheid verkregen, toch zijn er enkeie punten van politiek beleid, waarover de kie zers zich zeer duidelijk en vastberaden hebben uilgesprokenzoowel omtrent de Grondwetsherziening in verband met het kiesrechtvraagstuk als omtrent het ouderdomspensioen isde uitspraak van deze verkiezingen duidelijk ge noeg. En, indien geen vooraanstaande sociaal-democraten bereid worden ge vonden mede de regeeringsverant- woordelijkheid te dragen," zullen leden der andere partij, die deze her vormingen wenscht in het belang van ons land, wèl de zeer zware en moei lijke taak moeten aanvaarden om te regeeren met een volksvertegenwoor diging zoo heterogeen van samenstel ling als deze is. Wij vertrouwen, dat goede en krach tige persoonliikhede i bereid zullen gevonden worden den arbeid, die gedaan moet worden, te verrichten. Doch de keuze zal moeilijk zijn. De „Maasbode" zet „Nederlaag" boven haar artikel, doch verklaart dat dit woord in moreelen zin bij deze stembus niet op de Christelijke par tijen toepasselijk is. Wij zijn teruggedrongen, en uit de regeering weggedrongen, zegt het hoofdorgaan der katholieken, maar de nederlaag hebben wij in dezen stem busstrijd niet geleden. Het liet zich voorzien, dat wij het tegen den stormloop van het rood blauwe bloc niet zouden kun nen uithouden; na den eersten uit slag hebben wij dadelijk geconstateerd dat wij het bij de herstemming niet verder zouden brengen dan 45 of 46 zetels. Er is voor ons bij de her stemming niets gered, de districten waarop wij nog eenigszins konden hopen, ais Amersfoort, Zwolle, Leiden en Ridderkerk, zijn voor ons verloren gegaan. De voile maat is ons toege meten geworden. En toch de eigen lijke nederlaag is niet aan onze zijde gevallen. Wij hebben voor het eerst sinds jaren een geünieerd vrijzinnig leger tegenover ons gezien, unie- vochtige nevels een scherpe koude en een heldere hetnel gebracht. De wind is sedert den middag van het Oosten meer naar het Noorden ge gaan, maar nu wordt de langzamer hand weer grijs wordende lucht eerst recht koud. We krijgen sneeuw zegt vader Ries tegen het gezelschap, dat zoo juist uit het bitterkoude wacht huisje komt en in de veerboot klautert. Zij, die van de overzijde zijn ge komen, loopen, om zich te verwar men, zoo snel mogelijk naar de stad, waar men juist de lichten heider ziet opflikkeren, en de wachtenden klau teren in de groote boot, nemen met pakken en korven op de breede hou ten banken plaats en kijKen mismoe dig naar de groote, grijze water vlakte, waar ze ovciheen moeten varen. Allen spreken van de koude maar ze trillen en beven niet als het jonge meisje, dat in haar steedsche kleeding verre van voldoende tegen de ruwheid van het weer beschut is. Ze doet moeite om het klappertan den te doen ophouden geheel in el kander gedoken zit ze op haar plaats liberalen, vrij-liberalen en vrijzinnig democraten trokken onder een vaandel op. Tegenover de coalitie stond de concentratie. De concentratie nam een gunstige gevechtslinie in, zij had aan hare zijde de tariefsuggestie, de Rome-vrees en den Kuyperhaat. Vol fierheid had de concentratie ons aangezegd, dat zij de regeering uit onze handen zou overnemen. Een „entente cordiale" met de sociaal democratie werd voornaam afgewezen, de machtige concentratie, die zich zoo ongewoon sterk dacht, had haar niet van noode. De sociaal democratie moest eigenlijk heelemaal doodgedrukt worden, want elke stem op een sociaal-democraat uitgebracht, zoo werd er betoogd, en ook dade lijk erkend, zou de macht en de heerlijkheid der concentratie afbreuk doen. Het werd den kiezer zoo vast in gescherpt, dat de sociaal-democratie zoo heelemaal niet meer meetelde. Doch wat gebeurde, nog in de dagen der mobilisatie reeds V in de vrijzinnige propaganda-ver- gaderingen, de plaatselijke wapen schouwingen der concentratie, toonden zich de sociaal-democraten van meet af heer en meester. De eerste slag werd geleverd en het resultaat was, dat de coalitie aanstonds op 43 plaat sen beslag legde, de concentratie op 11. Maar bij dezen eersten slag was de sociaal-democratie onweerstaan baar naar voren gedrongen. Door eiken politieken strateeg was het bij liet eerste, samentreffen reeds uitgemaakt, dat de concentratie ge slagen zou worden. En wie dat het beste begreep, was de concentratie zelf. Het ideaal om regeerings-fahig te worden moest zij aanstonds al opgeven. De sociaal-democratie, die eerst heelemaal niet meetelde, moest na uitkomst en redding brengen. De concentratie wilde genadig onderhan delen met de sociaal-democratie, maar de sociaal democratie voelde zich den meester en stelde de wetten. En de concentratie bukte gewillig onder het Daudijnsch juk. Zelfs een de Beaufort, niet een politicus, maar een staatsman, gaf gewillig toe aan de wenschen der mannen, die eerst niet werden erkend. Het concentratieleger was nu met een aanzienlijk reserveleger versterkt. De beslissende slag ging. En de over winning De overwinning voor de concentratie beteekent dat zij nu mag beschikken over 37 zetels, tegenover een coalitie macht van 45 zetels, terwijl de so ciaal-democratie er thans 18 mag tellen. Van de anti-rev. pers kunnen wij alleen het oordeel van „de Rotterdam mer" opnemen dat in het exfra-num- en kijkt angstig naar het breede, gol vende water, waarop het laatste dag licht een bleeken glans werpt. De boot is van wal gestoken en alle passagiers babbelen met eikaar natuurlijk weer over de herfst markt! Ze lachen en vertellen elkaar de eene of andere grappige gebeur tenis. Het vreemde jonge meisje ver staat hen niet, daar ze Platduitsch spreken, of liever hun dialect, waar in veel vreemde woorden voorkomen. Den naam „Jan Begemaiin" noemt men dikwijls en naar 't schijnt met pleizier. Hij schijnt een soort volks held van wien ze allen veel houden Ook over een „Stahlberg" spreekt men. Maar wal raakt haar al dat gepraatZij is onbeschrijfelijk be drukt en angstig te moede. En dan daarbij die verschrikkelijke, moorden de noordoostenwind Plotseling vallen dichte sneeuw vlokken neer de eerste van dit jaarDe oude veerman Ries is toch een goed manHij sloot haar zijn oliejekKer om de schoudersdaar kan regen noch sneeuw door. Ze kan weliswaar de bittere koude niet te genhouden, maar zij beschut toch mer tot de volgende slotsom komt Wij treuren als we zien hoe de ge zegende hervormingsarbeid van een Kabinet, dat nog zoo veel goeds voor de toekomst beloofde, roekeloos wordt afgebroken. Wij danken ons Kabinet voor de kloekheid en den rechtvaar digheidszin waarmee het regeerde. Onder de Christelijke ministeries, die ons land ten zegen zijn geweest zal het ministerie-Heemskerk door de groote meerderheid van Neêriands Christenen met warme piëteit worden genoemd. Wij treuren als we denken aan de periode van vruchteloosheid en inge zonkenheid in ons rijksbestuur die we thans ongetwijfeld tegemoet gaan. Maar wij treuren niet als degenen die geen hope hebben. De dagen van druk, die aanstaande zijn, ze zullen ons dicht, weer veel dichter dan voorheen bij elkaar brengen. Sterker zal worden betracht het vermaan de een achte den ander uitnemender dan zichzelven. Getroost en voi moed betreden wij den weg weer verder. Wij geloo- ven aan de Voorzienigheid Gods, de alomtegenwoordige en almachtige kracht Gods door welke Hij hemel en aarde bestuurt. Wij gelooven in onzen trouwen God en Vader. Van Hem bid den wij dat Hij ons in voorspoed dankbaar, in tegenspoed geduldig make en in alle dingen een goed toevoorzicht geve op Zijne trouw en genade. Tot Hem blijven wij ook de zen dag en in alle de dagen die ko men, bidden het gebed dat Zijn Zoon ons leerde „Uw Naam worde geheiligd, Uw Koningrijk kome, Uw wil geschiede, gelijk in den hemel alzoo ook op de aarde." Gelijk in den hemel, alzoo ook in het Rijksbestuur van ons volk en va derland. De reorganisatie van hst onderwijs. Een viertal wetsontwerpen zijn in gediend ais uitvloesel van het rap port der Ineenschakelingscommissie. In de Algemeene Beschouwingen van de Memorie van Toelichting deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de overneming en bloc van de voorstellen der Staats commissie en de indiening daarvan bij de Staten-Generaal na bezadigde kennisneming hem beslist onmogelijk voorkwam, daar de commissie in de eerste plaats verschillende vraagpun ten onbesproken moest laten, voor welke de Regeering een oplossing dienst te vinden. Bovendien wenschte de Regeering haar vaste adviseurs, de inspectie van het onderwijs, te raadplegen, alvorens over te gaan tot het indienen van voorstellen. Omtrent het onderling verband eenigszins, Ik dank u fluisterde het tril lende jonge schepsel. Waar wou je eigenlijk naar toe vraagt de oude haar. Naar den Moyenburg luidde het bedeesde antwoord. Naar de Moyenburg herhaalt hij verbaasd. Het zachte „ja" wordt overstemd door het heen en weer schuiven der andere passagiers. Allen hebben het hoofd omgewend naar het jonge schepsel, dat ze straks in 't veerhuis bij 't venster hebben zien staan zon der "zich voor haar te interesseeren. Nu bemerkten ze, hoe vreemd en weinig bij de omgeving passend ze er uitziet, en men wordt nieuwsgierig. Die heeft zeker weer haar huis houdster weggejaagd? vraagt een forsche boerenvrouw, 't Zou mij niet verwonderen Neen, vrouw Wontje, dat geloof ik niet. De huishoudster, die ze nu heeft, is te oud en te leelijk voor Nils Jensen, zegt een der mannen lachend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1