Maandag 23 Juni No. 146 51e Jaargang. 1913. BINNENLAND FEUILLETON VL1SSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij ajle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dêrzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wekelijKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS- SINGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 Juli 1913. De Kustverdediging. Dernière bataillehet parlemen tair seizoen is gesloten met een dis cussie over forten en batterijen en de rechterzijde der Eerste Kamer heeft zich nog eens doen kennen in haar minachting voor het goed recht der minderheden en met 21 stemmen tegen de 9 van links aanwezige le den het ontwerp tot verbetering der kustverdediging er doorgejaagd. In antwoord op een vraag van den heer Staal verklaarde de heer Colijn, dat hij Hare Majesteit het ontwerp tot onderteekening zal voorleggen en kalm zijn weg zal gaan alsof geen verkiezingen hadden plaats gehad. Als fatsoenlijk man achtte hij het echter verkeerd nu zoo spoedig mo gelijk alle uitvoeringsmaatregelen te nemen om zijn opvolger eventueel den weg af te snijden terug te treden. Maar werden hem contracten ter teekening voorgelegd, hij zou ze stellig onderteekenen. Wij herinneren ons, dat de minis ter in de andere Kamer een termijn heeft genoemd, die zeer spoedig zal afloopen of reeds afgeloopen is, binnen welken de prijsopgaven der verschillende wapenfabrieken en for tenbouwers geldig blijven. Vermoe delijk zal de heer Colijn dus zonder zelf „alle hens aan dek te roepen" ten einde zijn ontwerp nog binnnen te krijgen, wel spoedig tot het sluiten der contracten overgaan („Vad.") Herstemmingen Tweede Kamer. Het bestuur van de partij der christen-democraten heeft de volgende motie aangenomen Gezien den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die, nu hij kwam ten na- deele van het zittend kabinet, slechts uitliep zooals dezerzijds werd voorspeld op een voor ons land beschamende vermeerdering van den invloed der sociaal-democraten, ten gunste van den door hen gevoerden verderfelijken klassenstrijd van oordeel, dat de voile verant woordelijkheid van de daaruit voort vloeiende heillooze gevolgen, zoo ten aanzien van de algemeene politiek als met betrekking tot de sociale wetgeving en wat daarmede op eco nomisch terrein in noodzakelijk ver Roman uit het leven door O. Elster 64) (Nadruk verboden.) Jij jij, fluisterde hij diep ge schokt en met tranen in de oogen. Jij, onze helpster, hoe zullen wij je danken Dank mij niet, oom, ik heb slechts mijn plicht gedaan. Dan wil ik je zegenen, mijn kind jou en je liefde en de al- goede God zal aan mijn zegen kracht schenken Brunhilde knielde voor hem neer en de oude man legde de bevende handen zegenend op haar in deemoed gebogen hoofd. In een klein, op soldatenmanier eenvoudig ingericht vertrek van het lazaretgebouw in Swakopmund zat V/alter Hildebrandt voor 't open ven ster en luisterde naar het ruischen ■en bruisen van den oceaan die met band staat, behoort te komen ten laste van hen, die opzettelijk en wei- bewust op dezen toestand hebben aangestuurd en bij de heistemmingen zullen durven blijven aansturen besluit lo. partijgenooten en geestverwan ten op te roepen ter krachtige be vordering alsnog van een, zij het dan kleine rechtsche meerderheid, en 2o. hun met den meesten ernst te adviseeren, in alle districten, waar vrijzinnigen met sociaal-democraten in herstemming komen, zich volstrekt en onverbiddelijk van stemmen te onthouden. Distr. Schoterland. Wordt inr. Mendels in Amsterdam II en in Schoterland gekozen, dan zal hij voor het laatst genoemde district zit ting nemen. Kamerverkiezingen. Het Volk meldt, dat het partijbe stuur der S. D. A. P., op de aan de in herstemming komende concentra- tie-candidaten gestelde vragen reeds antwoord heeft ontvangen van de heeren Fock, Eland, De Jong, Teen stra, Van Raalte, Van Doorn, Esmeijer, De Gast. Al deze heeren hebben de vragen toestemmend beantwoord, in gekomen zijn verder van vier kandi daten verwijzingen naar het antwoord aan de S. D. k. P. van het concen tratie-comité. Drie van deze vier zijn vrij-liberalen. De heer Bichon van IJsselmonde heeft op alle herstemmingsvragen, hem door de S. D. A. P. gedaan, ontkennend geantwoord. De (Unie-lib.) „Vaderlander" ziet in den uitslag van j.l. Dinsdag dat het Nederlandsche kiezersvolk dui delijk heeft uitgesproken van de coa litie niets meer te willen weten. We hebben kans, zegt het blad, voor goed van de Kuyperiaansche mon ster-uitvinding verlost te worden. Maar niet, zonder dat dat ook ons ver liezen kost, en wel aan de sociaal democratie. Wat te verwachten was. De 5'/j jaar, die achter ons liggen, hebben de sociaal-democratie tot buitengewonen wasdom gebracht. Zooals het bloed der martelaren het zaad der kerk is, is de heerschappij van de reactie de krachtigste aan sporing voor kleinen burger en ar beider, om zich te werpen in de armen der sociaal-democratie. En de val- sche bewering van de kerkelijken, dat ook daarom de vrijzinnigen niet aan het roer moeten komen, omdat door hen de sociaal-democratie zou worden begunstigd en versterkt, komt thans in al hare naaktheid aan het licht. Nog nooit heett de S.D.A.P. èn in haar ledental èn in haar abon né's op het partij-orgaan zoo voort durende toename aan te wijzen ge had als onder deze kerkelijke regee sterke branding tegen de lange lan- dingspier sloeg. Hij zag er bleek en vermagerd uit. De khakikieurige uni form was hem veel te wijd geworden. Zijn gezicht was ziekelijk geelbleek op zijn linkerwang bevond zich het breede, roode litteeken van een nau welijks geheelde wondezijn oogen waren door een donkerblauwen bril bedekt. Werkeloos rustte zijn vermagerde rechterhand op de vensterbank, ter wijl de linker een lichte deken vast hield, die over zijn knieën was ge spreid. Het lazaret lag op eenigen afstand van de hoofdstraat der plaats, zoodat het straatrumoer de rust der zieken en gewonden niet kon storen Maar als men voor het venster zat, had men een vergezicht naar de zee, die zich met lange, majestueuze golven in het oneindige verloor, naar de reede, waar de Duitsche oorlogssche pen en mailbooten ten anker gingen, naar de landingspier, die zich ver in zee uitstrekte en waarop men de drukte kon waarnemen, zonder door deze gehinderd te worden. Slechts nu en dan dioeg de wind ring, en als ze haar zeiels in onze volksvertegenwoordiging straks mis schien verdubbeld zal zien, zal het Nederlandsche volk toch zeker wei begrijpen, dat in dat alles de terug slag gevonden wordt op de weige ring van deze regeering om het kies- rechtvraagstuk in gezond-democra- tischen zin op te lossen, op haren moordaanslag op onze openbare school, op hare verhooging van het tarief, even misdadige aanslag op onze volkswelvaart, als met alle eischen van billijkheid spottende be- lastingpoiitiek. Een belastingpoiitiek, waarvoor men zou meenen, dat „christenen" zich in de eerste plaats zouden schamen, omdat die is van David, die eigen rijke kudde spaarde om Urich's ooilam te nemen. Van 8en dame die het Prinsesje zien wilde. De „Hofstad" verteit het volgende: Toen de Koninklijke Familie in den Taunis verblijf hield, woonde daar op eenigen afstand een bejaarde Hoilandsche dame met haar gezel schapsjuffrouw. De oude dame zou zoo gaarne eens het prinsesje gezien hebben, doch ze kon niet loopen en op haar wandelritjes was zij nooit zoo gelukkig, de Koninklijke Familie te ontmoeten. De gezelschapsjuffrouw trok toen de stoute schoenen aan, en zonder dat haar mevrouw het wist, ging ze naar de Koninklijke villa en vroeg een hofdame of het niet mogelijk was, dat haar meesteres het prinsesje eens zou kunnen zien. Bijvoorbeeld door vooruit te waarschuwen, wan neer en waarheen prinses Juliana uitging. Toen H. M. de Koningin deze vraag ter oore kwam, kwam de wensch in Haar op, dit lieve verlan gen eens rijkelijk te voldoen en deed weten, dat Zijzelf met het prinsesje zich per rijtuig naar een bepaald punt in het nabije bosch op een be paald uur zouden begeven, om daar de oude dame te verwachten. Verrukt over deze beminnelijke at tentie begaf zich de oude dame ook per rijtuig te bestemder ure naar het Koninklijk rendezvous, alleen.... de koetsier vergiste zich onbegrijpelij kerwijze in den 'weg, en had meer dan een uur noodig, om het bepaalde punt terug te vinden. Men behoeft niet te vragen, welk een kwelling de oude dame in dat uur had doorstaan, en ook, hoe confuus ze was dat de Koningin goedsmoeds een vol uur toch v/as blijven wachten en haar nu vriendelijk met afwijzing van alle excuses ontving, liet prinsesje was het wachten zeker niet lang gevallen, want ze had veel bloemen geplukt, en begon er dadelijk met de oude dame vroofijk over te babbelen. het geluid van .een stoomfluit, de scherpe klanken van een scheepsklok of het geknars van den ketting ee- ner stoomkraan tot naar het lazaret. De fissche zeewind speelde ook om de bieeke wangen van Walter en droeg hem den verkwikkenden, versterkenden geur van den oceaan toe. Misschien fluisterde hij hem groeten uit het verre vaderland in het luisterend oor want nu en dan werden die bieeke wangen door een zachten blos gekleurd en zijn hart klopte sneller. Ook heden luisterde hij zwijgend, terwijl hij met gebogen hoofd neerzat naar de geluiden uit de verte, alsof de wind hem bekende, lieve sprook jes uit gelukkiger tijd vertelde. Eensklaps werd de deur geope.nd en de wakkere onderofficier Wilhelm Sander kwam binnen. Hier zijn de cou-a:Uen voor den luitenant, zei hij. Leg ze maar op tafel, beste Sander, antwoordde Walter. En als je vanavond, wanneer je vrij van dienst bent, weer wilt voorlezen, zal ik je zeer dankbaar zijn. Ik geloof, luitenant, dat mijn Commandant Luchtvaartafdeeling. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1913 benoemd tot comman dant van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg de kapitein H. Walaardt Sacré, van het regiment genietroepen. Vrouwelijke Kiezers. Ook de derde vrouwelijke kiezer is ontdektHet wordt zoo zoetjes aan tijd zegt het „Hbld." dat deze kiesrechtvrouwen een vrouwen bond voor mannenkiesrecht oprich ten, als tegenhanger van den man nenbond voor vrouwenkiesrecht „Nummer drie" staat op de kie zerslijst voor district II. Het is me juffrouw Taetske de Jong, wonende Binnen-Bantammerstraat 34. Op de kiezerslijst heeft men achter haar naam „Azoon" gezet. En deze toe voeging heeft gemaakt, dat mejuf frouw De Jong tot dusver geschroomd heeft, zich met haar oproepingskaart aan het stembureau te vervoegen. Is u Azoon zou de voorzitter haar ongetwijfeld gevraagd hebben. Ah zoo De dames van het vrouwenkies recht, die tevergeefs gepoogd hebben kiezeres nummer één te bewegen tot een betooging, kunnen nu heur krachten beproeven op de nummers twee en drie. Het Rosarium voor het Vredespaleis Zaterdagmiddag had de overdracht plaats van het rosarium, door de Ne derlandsche vereeniging tot bevorde ring van de rozenkweekerij „Nos Jungunt Rosae", aangeboden aan de Carnegie stichfting, ter opluistering van de tuinen van het Vredespaleis. De voorzitter van Nos Jungunt Rosae, jhr. J. L. Mock, van Sant poort, hield daarbij een toespraak, de hoop uitsprekende dat het een sieraad van den tuin van het Vredes paleis zal blijven uitmaken. De burgemeester van 's Graven- hage, de heer Van Karnebeek, voor zitter van den Raad van Bestuur der Carnegiestichting, uitte den dank van dien Raad voor dit prachtige ge schenk. Militaire berichten. Het gebrek aan administratief ka der doet zich thans al gevoelen. Aan de korpsen is gevraagd om on derofficieren, voldaan hebbende aan de eischen voer sergt.-maj.adm., die genegen zijn om in den rang van sergt. maj. adm. te werden overgeplaatst bij de 7e infanterie-brigade. In verband met het zelfstandig voeren der administratie doer de in- fanterie-bataljons heeft de generaal- majoor hoofd-intendant bepaald, dat de luitenant(s) Kwartiermeester(s) die niet belast worden met een batal werk als voorlezer nu gedaan is. Hoe dat Ben je verplaatst Neen, ik blijf in't lazaret, maar met het voorlezen ishet uit en dat is immers ook heel goed want ik lees toch maar slecht. Dat spijt mij zeer, Sander. Maar hoe moet ik je woorden opvatten? Ja, luitenant, er is vanmorgen met de stoomboot van deWoermann lijn een nieuwe verpleegster aange komen, die het voorlezen van mij wil overnemen. Een ziekenverpleegster Och, Sander, ik weet immers niet, of ze mij bevalt. Een vreemde persoon is eigenlijk lastig voor mijik was zoo aan je gewoon geraakt en wij kon den immers ook babbelen over 't geen we in den oorlog ondervonden heb ben. En heden pas is ze aangekomen zeg je ja, met de „Alice Woermann." Ze kan u loch van het vaderland vertellen. Och, Sander, wie weet, waar ze vandaan komt. Wel, ze komt uit Berlijn en dan, luitenant ze zal u wel bevallen. Ze heeft zoo'n zachte, welwillende jon, werkzaam zuilen zijn bij de ad ministratie der brigade, terwijl de adj. onderoff. kwartiermeesters zullen worden toegevoegd aan een luit. kwtm., beiast met het voeren der bataiions-administratie. Aan de korpsen van het leger zijn thans een aantal voetriemen verstrekt welke bij alle oefeningen van eenige beteekenis moeten worden medege voerd en dienen om manschappen met voetgebreken in staat te stellen toch aan de oefeningen deel te nemen. Deze voetriemen moeten volgens den off. van gez. van het Fransche leger Coindreau in den vorm van een „acht" om den schoen en het onderbeen worden bevestigd, waar door voetgebreken gedurende den marsch door het vast knellen van den voet in den schoen aanmer kelijk minder last veroorzaken. Na afloop van de a.si leger-ma- noeuvres moet een uitvoerig rapport omtrent de resultaten bij het gebruik van voetriemen worden ingediend. Een Monumentenwet. De Rijkscommissie voor het be schrijven van de Nederlandsche mo numenten van geschiedenis en kunst (voorzitter P. J. H. Cuypers, secreta ris dt. Jan Kalff) schrijft in haar tiende jaarverslag o.m. Reeds een- en andermaal heeft de commissie zich veroorloofd op deze plaats de wenscheiijlcheid te betoogen van wettelijke bescherming der mo numenten. Nu ook in het Voorloopig Verslag van de Tv/eede Kamer der Stafen-Generaal over de Staatsbe- giooting voor 1913 opnieuw met nadruk hierop is aangedrongen en een aan de Leidsche Hoogeschool verde digd proefschrift zoowel de noodza kelijkheid als de mogelijkheid van zoadanige wettelijke regeling op goede gronden kwam bepleiten, meent de commissie niet te mogen nalaten hier nogmaals uiting te geven aan haar overtuiging, dat, zonder ingrij pen van den wetgever, het behoud, ook der belangrijkste monumenten, niet langer behoorlijk verzekerd is. Treffend is dit het afgeloopen jaar gebleken, toen het z.g. jachtslot van Oldenbarneneld'tePoeldijk is gesloopt, niettegenstaande alie pogingen, ook door de Rijkscommissie aangewend, om dit te voorkomen. Dit gebouw, dat tot de mooiste voorbeelden van den vroeg-zeventiende-eeuwschen re naissancestijl behoorde, dat ook vol strek! niet vergeten in een uithoek van het land stond, maar in een drukbe zochte streek, en dat door beschrij vingen en afbeeldingen aan allen bekend was, die in onze architectuur geschiedenis belang stellen, is alleen vernietigd kunnen worden, omdat Nederland het eenige land is in West-Europa, waarin geene wet be stem en is een zeer beschaafde jonge dame. Jong, zeg je Ja, zoo'n beetje over de twintig. En schoon is ze schoon als een engel, luitenant Wat raakt mij dat Och, ik dacht maar zoo. Dus mag ik de pleegzuster zeggen, dat de luitenant haar verwacht Als 't niet anders kan toe dan maar. De brave Sander meesmuilde slim en antwoordde Ik ga, luitenant, en zeg het aan de dame. Ja, ja, zei Walter knorrig en keerde 't gezicht weer naar't venster. Zijn gedachten dwaalden ver af. De laatste brief uit het vaderland had hem het bericht gebracht van het aanstaand huwelijk van Mary met meneer Detimer en Mary zelf had hem een zeer enthousiastische be schrijving van de „Villa Mary" aan de Wannsee gezonden. Als je terugkomt, beste Walter, schreef Mary, moet je bij ons komen wonen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1