r. l 20 Juni Vrijdag o 144. 51e Jaargang. 1913. het BINNENLAND FEUILLETON "^iTM¥¥Tir~~ FK. tenen Ir 14.-. JOdeze Izaak die lfi.4.-. Iraat 44b iur in en. L, 4.45a 10.40 0, 2.50 0, 7.30 7.10g g, 1.10 0, 5.50 |25c. 5.15a 9.30g 12.30 2.50 5.10g, a, 7.30, 10.50 raanfi- Ikdagen dan dt alleen j). 6.65 10.40, 1.30* 5.20, 6.30, 10,30, 12.45,. ,4.40, k 8.30 ps nit. 16.22* Paul lp. 5, .05*, 9.37, .05*. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- Rduertentiën op zeer ooordeelige oooruiaarden. Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wekelijRsche betaling, ontvangen de dage. lijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 Juli 1913. Stemmencijfers. Een globale telling van de op 17 Juni uitgebrachte stemmen, geeft, volgens de „Nieuwe Courant" het resultaat dat door de coalitie zijn uitgebracht358,300 stemmen. Hierbij zijn de vijf roomsche dis tricten, waar bij enkele candidaatstel- ling werd gekozen, niet meegerekend en werden van de districten, waar roomsche candidaten tegenover elkan der stonden, alle op dezen uitge brachte stemmen beschouwd als op de coalitie uitgebracht. Door de Vrijzinnige Con centratie werden uitgebracht 236,300 Door de Sociaal-demo craten, volgens de telling van „Het Volk" 144,400 Op de eigen candidaten van den Bond van Protes- tantsche Kiezers 6600 Op de eigen candidaten van de Chr. Soc. Parnj (van der Laar)4300 Op de heeren Schimmel- penninck (Ede), Bichon (Ommen) en Mackay, (Hil versum) te samen 8700 Dus tegen de rechtsche coalitie uitgebracht 400,300 Verwaarloosd zijn bij deze becij feringen de luttele honderden stem men van de S.D.P., de Volkswil- stemmen van notaris Van Dalsum, de Staalman-stemmen in Den Helder en die va» eenige dissidente Room sche candidaten, zooals in Waalwijk en Gulpen. In de „Geldersche Koerier", een katholiek blad, komt een lijstje voor van niet minder dan 22 dis tricten, waar het cijfer der op rechtsche candidaten uitgebrachte stemmen, bij 1909 vergeleken, in ab- soluten zin of althans in evenredig heid tot het toegenomen aantal kie zers, sterk is achteruitgegaan. Het zijnAppingedam, Arnhem, Doe- tinchem, Goes, Gouda, Den Haag III, Harlingen, Hoogezand, Kampen, Lo- chem, Middelburg, Ridderkerk, Schie dam, Schoterland, Sliedrecht, Steen- wijk, Tietjerksteradeel, Winschoten, Zicrikzee, Zuidhorn, Zutphen en Zwolle. Voorts schrijft dat blad Tengevolge van de relatieve of ab solute verzwakking van rechts zijn, behalve de reeds genoemde distric ten, waar onverwacht herstemming Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 62) Aan dit woord klemde Brunhitde zich vast. Van dag tot dag wachtte zij in koortsachtige spanning op nader bericht. Als Walter op weg ter ge nezing was, moest hij immers op den brief van zijn vader, welken dezen dadelijk na ontvangst van het tele gram had verzonden antwoorden. Maar weken verliepen zonder dat er een brief kwam. Toen eindelijk! Op zekeren morgen bracht de brievenbesteller een brief met het poststempel Swa- kopmund. De handelsraad beefde erg, toen hij het adres las. Zijn gezicht zag vaalbleek en hij legde de hand boven de oogen. Daar Brunhilde lees jij den brief ik kan het niet het .adres is niet van de hand van Walter mijn hemel, wat zutien we moet plaats hebben, nog de volgende districten voor de toekomst onzeker geworden. Rechtsche meerderheid in 1909 1913 Doetinchem 2250 149 Goes 1147 392 Harlingen 950 243 Schiedam 1847 205 Sliedrecht 932 442 Steenwijk 877 174 Tietjerksteradeel 1160 298 Uit deze gegevens blijkt wel, dat rechts zich thans in een zeer precaire positie bevindt. Het aantal zijner on zekere districten is sterk vermeerderd en alom is het aantal linksche stem men sterk toegenomen. Vooral met de socialisten is dit het geval. Hun stemmencijfer rees veelal onrustbarend. De herstemmingen. Het bestuur van den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland geeft het volgende advies Het bestuur van den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land, gezien de ergerlijke wijze, waar op de concentratiepartijen de coalitie, in het bijzonder de Katholieken, heb ben bestreden, heeft besloten om voor districten, waar op 25 Juni a.s. in herstemming komen candidaten der concentratiepartijen met sociaa- de mocraten, desgevraagd, aan de aan gesloten kiesvereenigingen te advi- seeren hun kiezers aan te raden zich van stemming te onthouden. Het hoofdbestuur van de Christelijk Sociale Partij deelt mede, dat het adviseert, met allen nadruk, om bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in geen geval op den candidaat der coalitie zijn stem uit te brengen. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft het volgend schrijven ver zonden aan den heer mr. L. N. Roodenburg, secretaris der Vrijzin nige Concentratie, te 's-Gravenhage „Wij hebben de eer, met toezen ding van bijgaande resolutie van ons Paa sch-congres, u mede te deelen, dat aan de in herstemming komende vrijzinnige candidaten door ons de volgende vragen zijn gesteld ie. Erkent gij als eisch van urgen tie invoering van het algemeen kies recht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uitsluiting der vrouw van het kiesrecht, onder be paling, dat geene vrouw op grond van minderen maatschappelijken wel stand mag worden uitgesloten 2e. Zijt gij bereid u tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer, door regresrecht of andere wijze, te verzetten 3e. Zijt gij genegen mede te wer ken tot onverwijlde inwerking tre ding van art. 369 der invaliditeitswet- hooren. Brunhilde verzamelde al haar kracht. Maar ook zij werd bleek, toen zij het adres zag, dat door een vreemde, ta melijk onbeholpen hand was geschre ven. Met trillende vingers opende ze den brief en zag dadelijk, dat hij in hetzelfde onbeholpen schrift geschre ven was ais het adres. Lees Leesdrong haar oom aan. En met bevende stem las Brun hilde „Zeer geachte heerik neem de vrijheid om in plaats van uw zoon, den eersten luitenant Hildebrandt, aan u te schrijven, daar de luitenant er niet toe in staat is, of, om de waarheid te zeggen, niet schrijven wil. Hij meent, dat het niets helpt, u nog meer te doen schrik ken, daar u immers bericht van zijn ernstige verwonding ontvangen hebt. De luitenant wil wachten, tot hij ge heel genezen is, om dan naar Duitsch- land terug te keeren. Maar ik geloof geachte heer, dat hij zichzelven be driegt, of anderen bedriegen wil, want hij weet zoo goed als ik, dat men hem niet kan genezen." Brunhilde moest ophouden met Talma en tot uitbreiding daarvan tot alle 70-jarigen, die een pensioen noo- dig hebben 4e. Zijt gij er vóór, dat de wet- Talma met behoud van art. 369 wordt ingevoerd Aannemende, dat door de vrijzin nige partijen de candidaien onzer partij, die voor de Tweede Kamer in herstemming komen met candidaten der coalitie, zullen worden aanbe volen, is het ons voornemen de vrij zinnige candidaten, die bovenstaande vragen in bevestigenden zin beant woorden, bij herstemming tegenover candidaten der coalitie openlijk aan te bevelen". De meiboom in da kap. Het „Utr. Dbl." ontving het vol gende, dringende telegramHeden is een hevige brand uitgebroken in een in aanbouw zijnd huis, waarin men juist den meiboom in de kap zou plaatsen. Men vreest, dat de schade onherstelbaar zal zijn. De brand wordt geweten aan onvoor zichtigheid van den architect, die bij het ongeval zwaar gehavend is. In den geheelen omtrek zag men den rooden haan op het dak. Johanniterrldders. Gisterenmorgen om 11 uur arri veerde Prins Hendrik met gevolg per auto van „het Loo" te Arnhem, waar de vergadering van de Johaniterridders gisteren werd gehouden. De Prins stapte af bij jhr. van Citters, Com missaris der Koningin, waar met 12 andere heeren de lunch werd gebruikt. Om 3 uur had de vergadering plaats die gepresideerd werd door den Prins. Na afloop zal een rijtoer worden gemaakt naar Dorwerth, waar het nieuw gerestaureerde kasteel en het daarin gevestigde artilleriemuseum zal worden bezichtigd. Om 7 uur vereenigden zich de rid ders aan het diner in Maison de Bruyn. Het nieuwe Stadhuis. In de vergadering van den ge meenteraad te Rotterdam heeft de wethouder Havelaar als waarnemend voorzitter mededeeling gedaan van het aanbod van een niet-genoemd inge zetene dier gemeente, om aan een levensgroot geschilderd portret van den burgemeester, uit te voeren door een ioverleg met den heer Zimmer man aan te wijzen Nederlandschen kunstenaar, een waardige plaats te geven in het nieuwe stadhuis. Het aanbod werd met warme inge nomenheid aanvaard. Als iemand met het verkeerde been het bed uitstapt, zoo men zegt, dan voorlezen. Tranen verstikten haar stem Walters vader zat onbeweeglijk, met de ellebogen op de tafel leunende en met de handen voor 't gezicht. Na een poosje kreeg Brunhilde haar kalmte terug en ias verder „Van onzen patrouilierit in de Ka lahari woestijn hebt u in elk gevai kennis gekregen. De bruine schurken hadden ons bijna alleu naar de an dere wereld geholpen, twee van ons moesten eraan gelooveneindelijk liepen de bruine kerels toch voor ons snelvuur weg, maar onze arme arme luitenant werd ernstig gewond Een kogel of een splinter van een steen had hem het linkeroog ver scheurd en hem ook nog anders in 't gezicht verwond. Hij werd in mijn armen bewusteloos van pijn en bloedverlies. Maar lak-; herstelde hij zich weer. Ik verbond, zoo goed ik kon, zijn wondezie n kon de arme luitenant niets meer, daar ook het rechteroog mee beschadigd was. Met verbonden oogen zetten we hem in den zadel en toen ging het, zoo snel als de paarden konden loopen, naar de dichtstbijzijnde grenspost, waar we een dokter konden vinden. Maar is hij vaak den geheelen dag voor anderen en zich zelf een ergenis, bepaald ongenietbaar. Zoo vertelt de „Preanger Bode" van een „meneer," die in.een ochtendtrein was gezeten, waar meerdere reizigers zaten met ziekeneuzige ontevreden gezichten." En dan vertelt de schrijver verder Tegenover me, in den fauteuil, zit een meneer, die met heerschzuchtige vastberadenheid is binnengekomen. Hij zit te breed. Hij tracht zijn me- neerschap zwaar te demonstreer en. Ook hoest hij opzettelijk te hard, is hij luidruchtig bevelend geweest te genover de koelies, heeft hij veel te veel koffers mee naar binnen gebracht cn éen daarvan op de bank laten zetten, zoodat de derde gevangene zijn beenen niet kan strekken voor een dutje. Vijandigheid en stilte Dan korrit de conducteur. Beleefde groet, met wellevend bescheiden gebaar wordt het kaartje opgevraagd beleefde groet na volgende reiziger aan de beurtde „meneer". „Ook dat nog Met onwillig ge baar wordt het kaartje voor den dag getrokken en neergesmeten op de bank, waarvan het afspringt op den grond. Conducteur, beleefd, raapt het op, controleert en met een lichte buiging biedt hij het weer aan. „Meneer" strekt achteloos de hand uit... O, pardon, zegt de conducteur. En met evenveel welwillendheid, als hij het opraapte,deponeert hij het kaartje- in het hoekje op den grond en verder. Die slag was voor hèm. „Meneer" zette „gèen gezicht", en het onnoozele kaartje was een uur lang telkens weer de oorzaak, dat de andere gevangenen blikken wisselden van verstandhouding, waarin pret glinsterde. Niet altoos is de bejegening in den trein aangenaam, zoo we hier weer zien en allen bij ervaring ook wel zullen weten. Een staaltje daar van is ook het volgende. Erven voor de Fransche trein aan liet station Gare du Nord te Brus sel zich in beweging zou zetten, stapte een chique gekleed jong- mensch in een eerste klas coupé, waar nog slechts een plaats onbezet was. Hij schikte zijn koffers in het bagagenet en nam plaats. Toen de trein op 't punt van vertrekken stond, kwam een dik heertje aan stormen, maakte het portier open en ziet tot zijn grooten schrik dat men zijn plaats heeft ingenomen. Een seconde slechts staat hij ver bluft. Maar wendt hij zich met drif- lige stem tot het jongmensch „Maar mijnheer, hoe kunt u zoo onbeschoft zijn mijn plaats in te nemen..." „Uw plaats „Wat durft u nog te vra gen of die plaats van mij is Dat is vierentwintig uur moesten we toch rijden, eer we een dokter vonden, en wat onze arme luitenant op dezen langen rit heeft geleden, is niet te zeggen. Vervolgens werd hem het linker oog uitgenomen en hij kwam in het lazaret. Hij verlangde zeer naar het vaderland en smeekte, dat men hem naar Swakopmund mocht zenden, op dat hij van de eerste gelegenheid om terug te keeren gebruik zou kun nen maken. ik kreeg bevel om den luitenant en verscheiden andere zieken naar hier te escorteeren en zoo bleef ik bij hem. Zeer geachte heer, ik moet u zeg gen, dat uw zoon veel geleden heeft en nog lijdt. De dokters hopen wel dat het licht in zijn rechteroog terug zal komenL als zijn lichaam over 't geheel weer sterker wordt, maar voor- loopig is hij volkomen blind. Dat maakt hem natuurlijk zeer neerslach tig en hij zit dikwijls uren achtereen heel melancholiek te kijken zonder een woord te spreken. Ik geloof, dat hij veel aan zijn bloedverwanten denkt. Hij zou thans wel weer naar huis te- waarachtig het toppunt. Hebt u dan die krant niet gevonden, die ik er neergelegd had." „Mijnheer" ant woordde de ander zoo kalm moge lijk, „de courant die hier lag, was van gisteren." Dat was een snedig antwoord. Die verbolgen reiziger sprak van „het toppunt". Het toppunt op een ander gebied, op dat van sneldruk- ken, is zeker wel te zien bij de Amerikaansclie krantenpersen. De „New-York Times" kon in 1904 54.000 16 zijdige bladen druk ken. Dit productie-vermogen bleek niet voldoende. In het inmiddels be trokken nieuw gebouw kon dit- op 149.000 gebracht worden en sinds Februari van dit jaar kan ze in éen uur 480.000 bladen van 16 pagina's leverenDat wil zeggen dat per seconde 133 bladen van 16 pagina's gedrukt kunnen worden. Meer dan 20 centers papier kan men alzio per minuut bedrukken Wanneer de vijf groote machines, vier dubbel-zes- voudige Hoe-persen en een acht voudige pers op vollen gang loopen dan kunnen ze per minuut een pa pierstrook van een dubbele kranten breedte ter lengte van 20 K. M. aan beide zijden bedrukken, dat is per uur 1200 K. M. Het is derhalve aan de „Times" mogelijk, om in 33 uur een roi papier aan twee zijden te bedrukken, waarmee men de aarde omspannen kan. Dit is een snelheid, waarover we verbaasd staan. Verbazing wekt ook de snelheid, waarmee sommige vo gels zich door het luchtruim bewegen. Hoe ver zwaluwen vliegen, toont een voorval onlangs in een Engelsch tijdschrift vermeld. Volgens dit tijd stip werd eenigen tijd geleden in de omgeving van Natal (Z.-Afrika) een zwaluw gevangen, die door een ring om een harer pooten ge- kenbaar hemaakt was. Deze ring werd de zwaluw in 1911 door den heer Masefield in Rosehill (in Midden Engeland) aan gedaan. Hieruit volgt, dat de vogel door heel Europa en Afrika moet zijn ge vlogen, tot zij in Zuid-Afrika bleef om te overwinteren. Wanneer men be denkt, dat zij denzelfden tocht in het voorjaar weer moet doen om in haar nest in Midden-Engeiand lerug te komen, moet men wel vol be wondering zijn voor dergelijke bui tengewone vliegprestaties. Bewondering dwingt tegenwoordig te Rome een maestro van zes jaar af, voor hetgeen hij als dirigent pres teert. Wiili Ferrero, 't zes jarig zoontje van een Napolitaansch burger, heeft dezer dagen in het Augusteum, te Rome Beethoven's eerste symphonic gedirigeerd. Het dirigentengestoelte rug kunnen keeren, maar hij wil nog niet. Ik wil mijn bloedverwanten niet tot last vallen, zegt hij vaak. ik wil wachten, of ik weer ziende word, dan ga ik misschien naar 't vaderland zoo spreekt hij en zet daarbij een heel bekommerd gezicht. Zeer geachte heer, me dunkt, dat het heel goed voor den luitenant zou zijn, als een van zijn bloedver wanten hier kwam om hem moed in te spreken. U bent immers een rijk man, de kosten zijn dus voor u geen bezwaar. Vergeef me, dat ik het waag u dit te schrijven, maar ik heb zoo veel medelijden met den luitenanten zou hem gaarne willen helpen. Als u mij bericht wilt zenden, schrijf dan, als 't blieft, aan uwen onderda- nigen dienaar WILHELM SANDER, onderofficier bij de keizerl. kol, troepen, gedetacheerd bij het lazaret in Swakopmund, Zuid- west-Afrika. Zwijgend had de handelsraad ge luisterd. (Werdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1