ml Donderdag 19 juni I I I No 143 51e Jaargang. 1913. ïhelde- P GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND De uitslag. FEUILLETON Ln den eet- |s de San- pert een ge- zuivert rnreine be leen diepen |nden slaap, een heldere kpieren, uit peil /roolijk de goede ienduizen- rebben zulk ïid aan de In. Gij kunt linden zelfs lzes flacons Inderen aan leemt er de It f 1.50 de 1 6 fl. f 8.— |Co., Den Haag. lAMAAK. f de meeste! Drogisten. BENIEST Èissingsche icherij oan 'G, Qroote ien VIJF ENBEER. ïeden, EN. Ic en 6.35 d) len 7.05. En 5.05. |n 6.35 d) h) vertrek van kzen vm. 8.50. I Borsaelen en hoogste 15, |t van 10.45 April tot 7.14 s3 8.— 8.57 8.20 9.47 8.54 |10.52 11.02 11.52 12,02 VLISS COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Jboot later a. en b. ven, aaar >n condor scbo tijd. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wekelijksche betaling, ontvangen de dage» lljks verschijnende „VLIS- SINGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 Juli 1913. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben, dat op 24 Juni a. s. van het fort Hoek van Holland schietoefeningen zullen worden gehouden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Viissingen, 18 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het „Vaderland" schrijftDe uit slag der verkiezingen is, dat aan de coalitie een geduchte slag is toege bracht, en dat zij waarschijnlijk in de minderheid zal komen. Het blad gaat dan de sterktever houdingen der partijen in verschil lende districten na, om ais volgt te besluiten Op grond van de stemmencijfers bij deze verkiezingen uitgebracht, en behoudens onverwachte complicaties die zich bij de herstemming nog kunnen voordoen, gelooven wij dus als waarschijnlijk te mogsn aanne men, dat de samenstelling der nieuwe Kamer niet ver zal afwijken van de hier volgende, ni.Coalitie 44 (Ede en Ommen meegerekend) Concen tratie 42, S. D. A. P. 14. De (r.-k.) „Residentiebode" verheelt haar teleurstelling niet en zegt o.a. Dit resultaat heeft ons niet al te zeer verwonderd. Wij begrepen zeer goed, dat rechts niet zonder kleer scheuren, althans niet zonder ernstig bedreigd te worden met verlies, uit den strijd zou komen en niet, zooals in 1909, reeds bij eerste stemming 4 boven het doode punt zou halen. Wij begrepen dit te meer, om het vreeselijk kabaal en de perfide be strijding van links, zoowel gedurende de laatste jaren der parlementaire periode, als tijdens de verkiezings campagne. Van de sociaal-democraten is 1 candidaat gekozen en 2! andere ko men in herstemming voor 11 zetels met een man van rechts. Wat den lande dus te wachten staat valt te Roman uit het leven door O. Elster 61.) (Nadruk verboden.; O neen neen Als je maar ver geten kunt.... Ze hield op en een gloeiende bios bedekte haar wangen. Toen nam hij haar handen enkeek haar ernstig en hartelijk in de oogen, die vol tranen 'stonden. Het zal mijn streven zijn, Mary, sprak hij met diep gevoel, jou, mijn Mary te doen vergeten, wat je gele den hebt. Snikkend zonk zij aan zijn borst en haar tranen wischten de angst van haar hart, de schuld en het on geluk van haar leven uit. Ik heb je lief, jij goede, lieve fluisterde ze. Een verloofde, wien het geluk meer op het gelaat te lezen stond dan den koninklijken hofphotograaf Eginhard Oettmer, kon men zich werkelijk niet begrijpen. Volgt links zijn oude tak- tiek, dan worden 12 groene zetels rood gestoffeerd. Dit alles in aanmerking genomen verwachten wij een tegenslag. Wij mogen echter niet verhelen, dat die harder aankwam, dan wij vermoedden. De cijfers, die behaald zijn, zul len natuurlijk een aanwijzing voor den uitslag op 25 Juni geven is de tijd te kort om het gewicht dier cijfers te schatten, genoeg zij het te zeggen, dat in Amsterdam onze zetels ernstig bedreigd zijn evenals in Rotterdam IV. Dat Apeldoorn in herstemming komt, is ietsl ..nieuws onder de zon en ook RidderKerk rekenden wij tot de vaste districten. Dat ook Middel burg in herstemming komt en wij naar Oostburg geen gooi deden, stelde ons mede te leur. Aan herstemmin gen in Enschede is men bekend ge raakt. Maai Beverwijk viel ons tegen. De (r.-k.) „Gelderlander" 41 zetels van Rechts, 12 voor Links en 47 herstemmingen. De uitslag is voor ons ongunstig. Wel moeten we bij den rechtschen stand nog optellen Bergen op Zoom, waar twee katholieken in herstem ming komen en Ommen, dat wellicht den dissident Bichon weer gaat af vaardigen, die dan toch meestal rechts stemtmaar met dat al is er toch maar een heel klein kansje dat de herstemmingen ons een rechtsche meerderheid zullen brengen. Districten als Amersfoort, Apel doorn, Beverwijk, Kampen, Ridder kerk en Zwolle, die men tot nu toe onder de vast rechtsche meende te mogen rekenen, staan wankel, al ver trouwen we wel enkele er van bij alle inspanning voor Rechts te kun nen behouden. In Amsterdam hebben we niets meer te verwachten, ook Rotterdam zal zijn laatsten rechtschen afgevaar digde wel uitwerpen. Gorkum is wellicht verloren, ook Utrecht II en Haarlem staan zwak. Voor ons katholieken is er een lichtpunt, van onze 26 zetels houden we er minstens 25. Alleen, zooals we reeds zeiden, in Beverwijk loopt Pa stoors gevaar. Het (r. k.Huisgezin Niemand kan en niemand zal het verbloemen, dat de uitslag der eerste stemming een groote teieurgesteliing is geweest voor de rechterzijde. Zij is in haar geiieel en in al haar deelen getroffen. De katholieken uiteraard het minst. Dat het sterk aangevochten Honte- risse behouden bleef, is een reden tot verblijden, dat Eist en Wijk bij Duurstede stand zouden houden on danks de felie en venijnige antipap- tische campagne, werd verwacht. Diep teleurstellend is het intusschen voorstellen. En ook in de oogen van Mary schitterde de straal van het ge luk, ai was dat ook niet zoo duidelijk zichtbaar als bij meneer Dettmer. Meneer 1 Iildebrandt was reeds vroe ger met den stand van zaken op de hoogte gebracht, en al had zijn trots zich ook eerst tegen een verbintenis met den eenvoudigen photograaf wil len verzetten, hij was toch verstan dig genoeg om in te zien, dat deze verbintenis voor Mary een groot ge luk was, zij werd daardoor immers van alle zorgen bevrijd en ook hij kon de toekomst getroost en onbezorgd tegemoet zien. In vroolijke, gelukkige stemming keerde men naar het restaurant terug om daar de verloving te vieren. Terwijl het kleine gezelschap in de vroolijkste stemming den dag doorbracht, doorleefde Brunhiide pijn lijke uren. Ze had een poos vlijtig gewerkt. Toen de schemering neer daalde, legde zij palet en penseel weg en ging naar de woonkamer. De courant lag nog ongelezen op de ta fel. Ze vouwde deze open en haar oogen zochten haastig de plaats, waar de verlieslijsten uit den Zuidwest dat het ondanks alle inspanning niet is mogen gelukken, Beverwijk bij eerste stemming te behouden en de wakkere Passtoors zich aan de onge wisse kans eener herstemming zal moeten onderwerpen. De „Standaard" erkent zonder omwegen, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor rechts zoo goed als is uitgeslo ten. Het blad schrijft o.a. Vier jaren zijn we nu in de meer derheid geweest, en was de gelegen heid schoon, om de zegen van onze beginselen ook door het Bewind te doen werken, maar van dit oogenblik af zijn we nu weer oppositie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het, dat 't Bewind omgaat. Zich te vleien met een uitkomst van de vele herstemmingen, alsof, zoo al niet zeker, dan toch misschien, de meerderheid nog rechts zou kun nen komen, zou een ijdele droom zijn. Een goed anti-revolutionair golft niet op het sentiment, maar ziet klaar en helder van meetaf den juisten toestand onder de oogen. Hij misleidt zich zelf niet en wacht er zich voor, om anderen te misleiden. En dit klare inzicht in den stand van zaken is dan ook oorzaak, dat hij geen oogen blik aarzelt. Reeds van nu af wil hij inzien en erkennen, dat we weer als oppositie gequalificeerd zijn. Maar dan ook, dat we van dit eigen oogen blik af, onze maatregelen zóo hebben te nemen en met zulk een taaiheid hebben door te zetten, als door het zijn van oppositie thans van ons ge vorderd wordt. Alle dralen verzwakt. Alleen wie klaar en helder inziet, waaraan hij toe is, staat sterk. Nog zoo half meerderheid te wil len spelen, zou toch op niets anders dan op nog wreeder teleurstelling uirloopen. Van dit hopen en verlangen heeft een echt anti-revolutionnair een hart- grondigen afkeer. Toch wekt de „Standaard" op om bij de herstemmingeu den moed niet te verliezen. Want voor land en volk zou het 't gevaarlijkst zijn, indien de drie partijen van de concentratie het tot een verovering van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende niet te overzien. Het blad rekent voor de anti-revo lutionairen op ten minste vier zetels bij de herstemmingen. Do „Nederlander" meent dat de rechterzijde bij de stemming heeft blijk gegeven vanrustige kracht. De kansen staan voor de rechterzijde niet ongunstig, en mocht onverhoopt de concentratie bij de herstemmingen winnen, dan bevindt zij zich in de positie van Cervantes' belegerde be legeraars. Afrikaanschen oorlog gepubliceerd werden. Het waren slechts enkele mannen, die daar vermeld stondenwant de groote gevechten waren immers voorbij Maar plotsing verbleekte Brunhiide, tranen rolden haar uit de oogen en met een zachten kreet van smart viel ze op een stoel. Haar oogen staarden op de cou rant ze las het vreeselijke telkens en telkens weerhet blad viel haar uit de hand, het hoofd zonk haar op de armen, -die op de tafel lagen, en ze weende bitterlijk. Aan 't hoofd van de slechts korte verlieslijst stonden de beteekenis volle woorden „Eerste luitenant Hildebrandt op een patrouii- lerit in de Kalahari woestijn zwaar gewond. Schot in 't hoofd." Na een poosje stond Brunhiide op. Ze had geen tranen mc.r;met groote brandende oogen staarde ze voor zich uit: haar handen Campten zich in elkaar en met trillende lippen fluis terde ze Was ik nu toch bij hem... Het waren pijnlijke, droeve dagen, die nu volgden. Ook op het geluk van het ver- Mocht zij er al in slagen, de deuren van onze veste in te rammeienniet zij zal indien wij niet wilien, de glorie smaken haar vaandel op de tinnen te kunnen hijschen. De „Ned." is tevreden over het resultaat voor de nog jonge Christe- iijk-historische partij. Van haar twaalf zittende leden, is reeds aan 8 geldt het te Ommen ten slotte niet een rixa amantium aanstonds het vertrouwen der kie zers vernieuwd. Van de overige 3 krmen er 3 met goede kansen in herstemming en staat inderdaad een onzer zetels, de Amsterdamsche, bedenkelijk kantelig. Rotterdam geeft ons daarentegen een nieuwe kans, die, onder zekere voor waarden, door goede kenners van het district allerminst gering wordt ge acht. Ook zou, volgens de „Nederlander", het lot der vrijzinnigen bij de her stemmingen geheel in handen der rechterzijde zijn. Tot nu toe was het de gewoonte der Christelijk-histori- schen bij een herstemming tusschen een libeiaal en een socialist den eersten steun te verleenen, omdat van den liberaal minder te duchten was dan van den sociaal-democraat. Het zou ons echter volstrekt niet verwonderen, indien, na deonwaardige en weerzinwekkende houding, door al wat vrijzinnig is gedurende den laatsten tijd, tegen al wat ons lief en heilig is aangenomen, deze overtuiging in onze kringen allerdeerlijkst geschokt bleek. „Lood om oud ijzer" zal menigeen's gedachten op dit punt weergeven. Vooral indien de vrijzinnigen de oude tactiek mochten willen volgen in de 12 districten waar rechtsche mannen met den socialist in herstem ming komen „De Tijd"scbrijft het stembus succes der linkerzijde toe aan de actie tegen de Tariefwet. Indien de verhooging van invoer rechten vroeger in behandeling had kunnen genomen worden en als door een paar jaar werking reeds bewezen zou zijn geweest, dat al die schrik beelden niet anders dan ijle spoken zijn, zou zoo goed als zeker de stemming gisteren anders zijn af- geloopen En wij vreezen het te moeten zeg gen, ook tal van kiezers, die anders uit beginsel rechts stemmen, hebben hun vermeend eigenbelang thans gesteld boven hun princiep. De herstemmingen kunnen nog ver andering brengen in den toestand. De rechterzijde zal 25 Juni ongetwijfeld nog worden versterkt, maar, mocht een rechtsche meerderheid worden behaald, een zoo krachtige als nu moest aftreden, keert ditmaal in de Kamer zeker niet terug. We hebben loofde paar wierpen ze hun scha duw, hoezeer Dettmer ook zijn best deed om zijn verloofde te troosten en moed in te spreken. De handelsraad was totaal gebro ken want in de moeilijke dagen, toen zijn zaken verkeerd liepen, had hij met recht het edele karakter van Walter leeren kennen, die zijn eigen vermogen had opgeofferd, om zijn vader een toekomst (te verzekeren, waarin hij althans van de drukkendste zorgen bevrijd zou zijn. Het kalmst van allen was Brun hiide. Maar in haar hart knaagden kommer en zorg en het stille verwijt, dat het eigenlijk goed beschouwd haar hoogmoed, haar trots waren geweest die Walter in den bloedigen oorlog hadden gedreven. Tegenover haar dwazen hoogmoed had hij zijn man nentrots gesteld en had liever van zijn liefde afgezien dan dat hij zich voor haar vernederd zou hebben. Waar was thans haar trots geble ven Hoe verlangde ze ernaar, zich voor den beminden man te buigen, aan zijn voeten neer te knielen, en hem om vergiffenis te vragenHoe gaarne zou ze thans bekennenIk een sterken achtei uitgang, een neder laag, te erkennen. „Het Volk" plaatst boven zijn be spreking van den stembus:uitslag de woorden „Leve liet Algemeen Kies recht I" daarmede te kennen gevende dat de steun der sociaal-democraten bij de herstemmingen te verkrijgen is door hen, die het „onvervalschte" algemeen kiesrecht willen bevorderen. Want schrijft „Het Volk": Vóór alles is het noodig, den ze getocht van het Algemeen Kiesrecht te brengen tot schitterend einde Beklonken is de overwinning nog niet. Gevaar dreigt er nog van allen kant. Er wacht ons nog een zware worste ling, niet alleen met de openlijke tegenstanders van de democratie, maar ook met haar verkapte vijanden, met de politici van rechts en van links, die de Eerste Kamer willen versterken, om aldus het stembiljet van den ar beider goeddeels waardeloos te ma ken. Onze herstemmingsleus isleve het Algemeen KiesrechtMaar dat zegt op het oogenblik niet genoeg. Wij moeten eraan toevoegen On- vervalscht Laten alle openlijke en verdekte vijanden van het Algemeen Kiesrecht, van de democratie, het weten het doel der sociaaldemocratie, gesteld bij den aanvang van dezen strijd, blijft ook in de herstemmingsdagen onver zwakt gehandhaafd. Wij strijken niet de roode kiesrechtvlag, om de blauwe vaan van het anticlericalisme of welke andere ook ervoor in de plaats te hijschen. Wie met ons wil strijden voor het Algemeen Kiesrecht onvervalseht, kan bij deze 'herstem mingen rekenen op onzen steun wie daartoe niet is te vinden, speculeere niet op den verkiezingshartstocht, telle de roode stemmen niet naar zich toe. Met de rekenmachine is het juiste cijfer van de Dinsdag in den lande uitgebrachte soc.-democratische stem men vastgesteld. Het bedraagt 144,375. De herstemmingen. Naar „de Tel." uit goede bron •verneemt, zal het moderamen van den bond van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in Nederland den anti rev. kiezers adviseeren, zich in de districten, waar vrijzinnigen met sociaal-democraten in herstemming komen, strict van deelneming aan de stemming te onthouden. Wij ontvingen uit 's Gravenhage mededeeling van het volgende besluit Het Centraal Comité der Vrijzinni gen overwegende, dat onder de om standigheden van het oogenblik, het landsbelang medebrengt, dat bij de herstemmingen voor de Tweede Ka mer over de geheele linie de tegen standers der rechterzijde worden ge steund adviseert, met volledige heb dwaas gehandeld Ik heb je immers reeds lang bemind Doch haar berouw, haar zelfverwijt kwamen nu te laat. Wie wist, of ze nog eenmaal in zijn oogen zou kunnen zien, nog eenmaal zijn hand zou mogen vatten of niet de dood haar voor altijd van hem scheidde Een vreeselijke angst maakte zich bij deze gedachte van haar meester en telkens en telkens weer kwam het plan bij haar op om naar hem heen te snellen en al was 't dan ook maar met zijn laatsten zucht zijn vergiffe nis te ontvangen. Ze zou immers nooit weer bevrijd worden van de gedachte, dat hij in toorn van haar was heengegaan. De handelsraad vroeg telegrafisch bij het oppercommando der koloniale troepen aan, hoe het met zijn zoon ging en waar hij zich bevond. Hij kreeg echter slechts het korte ant woord eerste luitenant Hildebrandt in 't lazaret te Swakopmund. Toe stand nog altijd bedenkelijk, maar niet hopeloos. (Wordt vervolgd.) I I

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1