Dinsdag 17 juni Prov. Staten van Zeeland. >0 141 ole Jaargang. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VÉLDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. |(11 Q COURANT ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnements- fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Stemming ter verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland. De Burg. van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat tengevolge van de op den 16 Juni j.l. plaats gehad hebbende can- didaatstelling voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Vlissin gen, waartoe deze gemeente behoort, op Maandag den 23en Juni e.k. van des voormiddags acht uur tot des na middags vijf uur, eene stemming zal gehouden worden en dat de namen der candidaten zijn BOONE, P.Zn. C. DIELEMAN, P. HAL, A. C. VAN LINDEIJER, G. F. MERCKENS, P. MEIJ, J. DE NIFTRIK, J. G. VAN PAAP, J. C. VERMAAS, J. P. Tevens wordt de aandacht geves tigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een „ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre- „ven verkiezing deelneemt, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten „hoogste een jaar." Vlissingen, den 17 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De burgemeestersbenoeming te Koudekerke. De heer Duymaer van Twist meldt dat hij in de zaak betreffende de bnrgemeestersbenoeming van Koude kerke een aanklacht wegens laster bij de justitie heeft ingediend tegen het orgaan der vrijzinnige kiesvereeni- ging te Steenwij k, Noordwesthoek van Overijsel. De heer Duymaer van Twist heeft Zaterdagavond in een vergadering te Genemuiden ook het telegram van baron van der Borch tot Verwolde onwaar genoemd meldt de „Zw. Ct." Zooals men weet hield dit telegram in, dat de lezing, die baron van der Feltz heeft gegeven van de bekende kwestie, overeenkomstig de waarheid was. De heer Van Twist heeft een vervolging wegens beleediging inge steld tegen de heeren mr. H. H. Nie ter en Alfred Polak die de verkla ring van baron van der Feltz hadden bekend gemaakt. Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 59.) Met de villa van uw ouders in het Grunewald kan ze weliswaar niet vergeleken worden, maar ze ligt toch heel mooi in 't groen en als men voor de vensters staat, heeft men een heerlijk gezicht over het meer tot aan de Pfaueninsel. Daar zal mijn echt- genoote wonen, daar wil ik mijn hui selijk leven genieten. Een boot is ook tot haar beschikkingwij kunnen daarmee des Zondags op het meer roeien. Op de veranda zit het zeer mooiwe zouden met onze vrienden daar menig gezelligen avond kun nen doorbrengen. |uffrouw Mary, zoudt u de villa den volgenden Zon dag niet eens willen bezien ik, meneer Dettmer Ja, u, juffrouw Mary, want nie mand anders dan u zal deze villa bewonen, en ais ze u niet bevalt, De Koningin en Prins Hendrik hebben gisteren een bezoek gebracht aan het doorgangshuis „Hoenderloo" te Hoenderloo. Zij kwamen per auto om half 10 aan de stichting en hebben tijdens het bezoek, dat van half tien tot kwart na elf duurde, alles be zichtigd. Tijdens het bezoek onderhield H. M. zich met een groot aantal verpleeg den; bij het vertrek schonk Zij drie voetballenbovendien stelde zij aan den directeur een gift ter hand om de verpleegden te onthalen. Reddingswezen en Eersie Hulp bij ongelukken. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", zal 29 Juni haar vierde>lgemeene bonds vergadering houden in de Nieuwe Doelen te Leeuwarden. De voorzitter van den Bond is Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlan den. Na afloop van de vergadering zal aan h.h. afgevaardigden de gelegen heid geboden worden, zich aan Z. K. H. te doen voorstellen. Onder de punten van behandeling komt voor een voorstel van den raad van bestuur o.n aan een commissie op te dragen het samenstellen van wandplaten ten gebruike voor het onderwijs in eerste hulp bij ongeluk ken, het aanwijzen van alle andere leermiddelen, welke in overeenstem ming met een vroeger genomen be sluit door den bond beschikbaar ge steld zullen worden een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van het invoeren van een getuigschrift of diploma voor hen, die met'vrucht het onderwijs in eerste hulp bij onge lukken gevolgd hebben. Gisteren overleed in den ouderdom van 70 jaar de heer P. Lycklama a Nyeholt, oud-Commissaris der Konin gin in Overijsel. Bij de politie te Gorcum is een klacht ingediend tegen den heer A. Rood- huijzen, Kamerlid, in verband met een beleedigende uitdrukking, die de heer Roodhuijzen na afloop der ver gadering tegen een der debaters zou gebezigd hebben. Uitstel van pensionneering. De minister van oorlog heeft het navolgende schrijven aan de autori teiten van de landmacht doen toe komen Bij mijn departement zijn in den laatsten tijd meerdere verzoeken van belanghebbenden ingekomen, strek kende dat hunne pensionneering mocht worden uitgesteld totdat be slist is nopens de voorgenomen her ziening der „Pensioenwet voor de sluit ik den koop niet. O, meneer Dettmer! Wat zegt u daar? Ik weet werkelijk niet, wat ik u moet antwoorden. Denk over mijn Jwoorden na juffrouw Mary, en geef mij den vol genden Zondag antwoord, ik weet wel, dat het een stoutmoedigheid van mij is, mijn oogen tot u voor name, jonge dame, op te heffen, maar ik kan u toch een onbezorgd, ja, ik mag wel zeggen in zeker op zicht rijk leven aanbieden. Al ben ik ook maar een eenvoudige photograaf ik heb toch ook iets degelijks geleerd en ben een solied, oprecht man, die u, juffrouw Mary, van harte lief heeft gekregen. Wilt u over mijn woorden nadenken, juffrouw Mary Ja, dat wil ik, beste meneer Dettmer, antwoordde Mary ontroerd en beschaamd, terwijl ze zijn zachten handdruk beantwoordde. Laat mij maar tot bezinning komen. U maakt mij tot den gelukkig sten der menschen fluisterde Dett mer en drukte een bedeesden kas op haar hand. Uw vader zou het in Wann see ook goed bevallen. Mary was indertijd verlegen en TELEFOONNUMMER 10. landmacht 1912" ten aanzien van militairen beneden den rang van of ficier. Het schijnt mij billijk toe deze verzoeken zooveel mogelijk in te willigen. - In verband hiermede heb ik de eer, U Hoogedelgestrenge te verzoe ken, voorloopig alleen hen voor pensionneering voor te dragen, die daartoe het verzoek doen alsook de zoodanigen, wier handhaving in strijd zou zijn met belangen van den dienst (b.v. toepassing van art. 2 punt 5 der wet. Zij die wegens physieke onge schiktheid voor de verdere waarne ming van den dienst zouden moeten worden ontslagen, zullen dus door tijdelijk in sedentaire betrekkingen geplaatst of in het genot van verlof gesteld te worden, zooveel mogelijk de gelegenheid hebben om een gun stige regeling der pensioenen af te wachten." Zomerzitting. In de Zomerzitting van de Provin ciale Staten, welke op 1 Juli wordt geopend, zullen de volgende zaken aan de orde komen Benoeming van leden van Gede puteerde Staten ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, P. F. Fruijtier en H. J. E. Gerlach van St. Joosland en de aftreding als lid der Provinciale Staten van Zeeland mr. P. Dieleman. Benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet (thans mr. A. A. de Veer.) Benoeming van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ten gevolge van de periodieke aftre ding van den heer mr. C. Lucasse. En vervolgens de volgende voorstel len van Ged. Staten Tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der vereeniging „Groenteproeftuin Zuid-Beveland" om subsidie. Een voorstel om de regeling van de pensionneering van weduwen en weezen van ambtenaren, bij den Prov. Waterstaat zoo te wijzigen, dat voor de ambtenaren, die in 1902 reeds in dienst waren der provincie het besluit van 9 November 1894, waar bij bepaald wordt dat zij bij pensi onneering moeten storten naar hun pensioen, van toepassing is, en niet het besluit van 4 Juli 1903 waarbij bepaald wordt storting krachtens den grondslag thans voorgeschreven, en waardoor meer betaald zou moeten worden. Bij aanneming van dit voorstel zal hetgeen reeds thans gepensionneerde ambtenaren te veel hebben betaald alsnog worden verrekend. diep beschaamd. Vroeger zou ze me neer Dettmer eenvoudig uitgelachen hebben, als hij het gewaagd had na dere aanraking met haar te zoeken maar ze dacht aan haar verleden en dat ze eigenlijk niet meer het recht had de liefde van een man van eer, al was^het dan ook een eenvoudig' man, te verachten. Ze begaf zich naar Brunhilde, die. bezig was met een levensgroot por tret over te schilderen. Wel, zei Brunhilde op vriende lijken toon, wat had meneer Dettmer je voor gewichtigs te vertellen Hij heeft mij een huwelijksaan zoek gedaan, Brunhilde, barstte Mary uit, terwijl ze weer hevig bloosde. Brunhilde legde palet en penseel weg en zei op ernstige t toon - Zeg, Miry, da' heb ik reeds lang zien aankomen. W_lnu, wat heb je hem geantwoord Niets dat ik er over na wil de denken.... Dat is goed van je, want lieve Mary daar valt werkelijk veel te over leggen. In de eerste plaats bemin j je meneer Dettmer i Mijn hemel liefde Het be Tevens stellen Ged. Staten voor het besluit tot vaststelling van rege len van het pensionneeren van en het veileenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedienden der pro vincie Zeeland, zoo te wijzigen, dat pensioen wordt verleend aan de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, de vaste arbeiders op de Provinciale wegen, de ambtenaren of beambten bij de Provinciale biblio theek, het personeel, verbonden aan bedrijven, welke door de provincie worden geëxploiteerd, andere ambte naren of beambten, op wie bij hunne aanstelling dit besluit van toepassing wordt verklaard. Naar aanleiding van een gebleken leemte in het reglement op de wegen en voetpaden stellen Ged. Staten voordit reglement te wijzigen en het ook van toepassing te verklaren op de bijbehoorende kunstwerken zoodat ook het verbod om zonder vergunning van B en W. eenig werk op den weg of voetpad aan te leggen ook op die kunstwerken kan worden toegepast. Een beschikking van B. en W. van Middelburg, waarbij een dergelijke vergunning werd ge weigerd, moest door Ged. Staten in hooger beroep worden bevestigd, daar het aangehaalde artikel in het geval niet voorziet. Naar aanleiding van eene brief wisseling met den officier van justi tie en den ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Middel burg en Goes, stellen Ged. Staten van Zeeland ook eene wijziging te brengen in de strafbepalingen van den schouw daar thans voorkomt,dub bele strafbaarheid, met afwijkend strafmaximum en anderzijds de om standigheid dat sommige overtredin gen slechts periodiek vervolgbaar zijn. Ged. Staten stellen voor, in ver band met het afloopen van den ter mijn voor welken aan A. B. Car- preau te IJzendijke concessie werd verleend tot heffing van tol op den weg van IJzendijke naar de Belgische grens in de richting van Watervliet ingevolge het besluit van 8 Juli 857 dien weg bij de Provincie in onder houd te nemen en voor den weg van Schoondijke over IJzendijke naar de Belgische grens 2 vaste arbeiders aan te stellen. Ged. Staten stellen voor, omdat sinds 1897 door de provinciale vee artsen geen preventief toezicht meer plaats heeft, en de vrees, dat zich geen genoegzaam aantal veeartsen in de Provincie meer vestigen geen vol doende grond meer aanwezig is, al thans voor zoover het meerendeel der standplaatsen betreft, een stelsel in overweging te nemen, waarbij de verleening van steun uit de Provin ciale kas van de behoefte afhankelijk werd gemaakt. grip is zoo rekbaar. Ik zou denken, in dit geval niet, antwoordde Brunhilde ernstig. Er is slechts één liefde tusschen man en vrouw. Ik geloof, ook zonder dwëpen- de liefde, met Dettmer gelukkig te kunnen leven. Ik acht hem en zijn wezen is mij sympathiek. Hij wil een villa in Wansee koopen, waarin wij ook papa zullen leven. Hij is een welgesteld man. Dat is hij. Maar dat komt pas in de tweede plaats. Heb je hem openhartig van je tooneelloopbaan verteld Mary bloosde hevig. Hij weet, dat ik ongeveer een jaar bij het tooneel was. Dat is toch geen schande Zeker niet. Maar het andere O, Brunhilde, je bent wreed Beste Mary men moet het ge luk van zijn toekomst niet op een leugen willen opbouwen. Je moet hem alles vertellen ais Dettmer je werkelijk bemint zal hij je verge ven. Hij is een man van eer, al is hij ook van eenvoudige afkomst, en Je moogt hem niet bedriegen in Noord-Brabant heeft men in 1911 ook weer een stelsel ingevoerd thans heeft alleen Limburg nog eene vaste districten-indeeling, terwijl Zeeland de eenige Provincie is, waar een korps vaste veeartsen met amb telijk karakter bestaat. In overleg met den districtveearts en den Provincialen veearts der le klasse, stellen Ged. Staten voor toe lagen te verleenen tot een gelijk be drag als de gemeenten verleenen met een minimum van f 400. Een door den districtsveearts in overweging gegeven bepaling, dat de veeartsen verplicht zijn ieder jaar een of twee kosteloos toegankelijke lezin gen te houden, achten Ged. Staten overbodig. Van de thans in functie zijnde veeartsen blijven de oude bepalingen van kracht. Ged. Staten stelien voor subsidies in de kosten van huishouding toe te kennen aan de gemeenten Nisse f 62.50, Veere f 280, Burgh f 90 doch af te wijzen een verzoek van Serooskerke (Schouwen) om f 150 subsidiedaar het gelukt is de be grooting dier gemeente zonder sub side sluitend te maken. Ged. Staten stellen voor de voor waarden van het subsidie toegekend aan de ambachtsscholen te Hulst en Goes zoo te wijzigen, d3t het subsi die na afloop van elk kwartaal zal worden uitgekeerd en berekend naar het grootst aantal leerlingen, die ge durende dat kwartaal tegelijkertijd aan de lessen hebben deelgenomen, met dien verstande, dat dezelfde leerling slechts éénmaal voor subsi die mag worden in rekening gebracht. Vervolgens wordt voorgesteld f 275 subsidie per jaar te verleenen voor 1914 en 1915 aan de school voor hand en bouwkundig teekenen te Tho- leu en van ten hoogste f 310 aan de •Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes. Ged. Staten stellen in overleg met den bibliothecaris aan de Provinciale bibliotheek, voor om te voldoen aan het verzoek van den concierge, tevens bediende hij die Bibliotheek en diens salaris te verhoogen vanf 400 of f500 (plus vrije woning); de ver goeding voor het schoonhouden van het gebouw van f 50 op f 150 te brengen en hem den titel van amu- nuensis te verleenen. Uit de toelichting tot het voor stel blijkt dat het werk van den Con cierge zeer is toegenomen. In 1909 bedroeg het aantal bezoe kers 1669, het aantal uitgeleende en geraadpleegde boeken 3538in 1912 waren die cijfers 3130 en 9555. In 1906 werden 162 werken per post verzonden, in 1912 steeg dat tot 526. in 1909 werden 1279 nieuwe werken ingebracht, in 1912 3562. Dat is ook niet mijn bedoeling. Maar wat raakt hem dat, wat vroe - ger gebeurd is Als mij een schurk bedrogen heeft. Beschuldig niemand. Mary maar denk aan je eigen schuld. Als je wilt weten, hoe ik er over denk welnu, ik ben van oordeel, datje hem alles moet zeggen. Ik kan het niet neen, neen En ik wil het ook niet. Moet ik dan eeuwig onder den last van deze schuld lijden? Ze barstte in een krampachtig snikken uit en viel wanhopig in een stoel. Je zult van de schuld bevrijd worden, als zijn liefde je vergeeft. Spreek jij dan met hem, Brun hilde. Ik smeek je er om. Het is voor mij een moeilijke en pijnlijke taak beste Mary. Maar ik zal eens zien, wat ik doen kan. Ik hoop, dat alles nog ten beste zal keeren. Nog op denzelfden dag had Brun hilde een langdurig onderhoud met oom Christoph aan 't eind waarvan deze zei (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1