Maandag 16 Juni No 140 51e Jaargang. i91& Zoon H§. BS. iienst helde- Verschijn} dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON i 8.S.) 6.22* 11.12* llnis, de Paul pl is resp. 5, 0.23, 10.36§, |.15* aburg: 6.45, fe.07, 8.40 en ïburg5.05*, 6.55 en 9.37, ngen5.05*. |en 9.37*. iopea alleen 5 Mei tot en in gemerkt ■gen te Mid- 6.20, 6.65 10.20, 10.40, 71.1.30*, 4.50, 5.20, t.10, 6.30, !.10, 10.30, 12.10, 12.45, p. 4.10,4.40, fi. 8.—, 8.30 Koadagn nit. en 6.35 d) 7.05. 5.05. 6.35 d) b) Ivertrek van len vm. 8.50. Lorsaelen en ïioogata 15, van 10.45 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer voordeelige uooriuaarden. De Rijksmiddelen. De afgeioopen maand Mei sluit zich waardig aan bij haar voorgangster, waarvan wij de vorige maand zulk een gunstig getuigenis konden afleggen. Mei 1913 toch heeft Mei 1912 overtroffen met een bedrag van niet minder dan f 1,479,964.54'/;,. Werd verleden jaar ontvangen f 17.450,082.88 dit jaar bracht de Meimaand f 18,930.047.42'/, in de schatkist. Twee posten op den maandstaat vallen dadelijk in het oog. Vooreerst leverde de suikeraccijns een belang rijk bedrag meer ep dan verleden jaar (f371,000) wegens het feit, dat de afgeioopen maand Mei 5 Zater dagen telde. En vervolgens was de opbrengst der successierechten even eens f371,000 hooger dan verleden jaar, toen zij weer eens bijzonder waren tegengevallen. Maar behalve deze toevallige ver hoogingen, kan toch gewezen worden op een flink accrès bij verschillende andere bronnen van inkomst. Bij vergelijking van de maanden Mei 1912 en 1913 zien we toch, dat dit jaar meer werd ontvangen uit de perseneele belasting f 35,000, de bedrijfsbelasting f 246,000, de invoer rechten f 147,000, den suikeraccijns f 371,000, het gedistilleerd f 1000, den zoutaccijns f21,000, en dien op bier en azijn f 11,000, de zegelrechten f 48,000, de registratierechten f 52,000, de successierechten f 371,000, de domeinen f69,000, de posterijen f 87,000, de rijkstelegraaf f 5000 en de loodsgelden f 38,000. Daar tegenover staan slechts eenige geringe verminderingen. Zoo brachten minder op de grondbelasting f 10,000, de vermogensbelasting f3000, de wijnaccijns eveneens f3000, de accijns op het geslacht f 1000 en de hypotheeken f 500. De vijf maanden van dit jaar gaven een totaal van f 75,918,749.39'/3 tegen f 71,464,243.24in hetzelfde tijdperk van 1912. Het gelieele accrès be draagt dus thans reeds f4,454,506.15. („Nieawe Cf.") invaliditeitswet. Artikel 369 van de Invaliditeitswet (het artikel, dat aan ouden van dagen een wekelijksche rente van f 2 ver zekert) zal op 3 December a.s. in werking treden. Daar de wet den Dinsdag als uitbetalingsdag voor de rente heeft bepaald en de 3de De cember op een Woensdag valt, zal dus de eerste uitbetaling van renten plaats hebben op Dinsdag 9 Decem ber 1913. Naar wij vernemen is binnenkort het besluit te verwachten, waarbij de inwerkingtreding wordt geregeld van Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 58.) Jij hebt misschien nog niet afge daan met je verleden, maar je hebt ook nog niet afgerekend met je toe komst en verwacht daarvan nog veel schoons en goeds. Kijk ik heb met verleden en toekomst afgerekend ik stel mij tevreden met een draaglijk heden, dat immers ook in verleden zal veranderen en de wordende toe komst is. Wees nu ook verstandig en stel je tevreden met wat je hebt, en beloof me allereerst, dat je elke gedachte aan het tooneel uit je hoofd zult zetten. Dat is een te gevaarlijke bodem voor jouw karakter. Ik zweer het je, vader. Niet zulke groote woorden, mijn kindbeloof het mij eenvoudig en ik zal je belooven. Het ernstig vriendelijke gelaat van Brunhiide kwam om de deur kijker.. onderscheidene artikelen van de Inva liditeitswet, die tegelijk met of nog vóór, het in werking treden van ar tikel 369 zullen moeten worden toe gepast. De burgemeestersbenoeming In Koudekerke. Het centraal bestuur der centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het dis trict Steenwijk heeft zich in de be kende kwestie tot den heer Van der Borch gewend en ontving het vol gende telegram „De mededeeling van baron Van der Feltz is volkomen juist. De zaak heeft zieh niet anders toegedragen had echter gaarne dat nadere onder zoekingen achterwege bleven, daar alles onder vier oogen is besproken, en geen publicatie meer. H. F. van der Borch. De „Nieuwe Ct." schrijft pu Maar de politiek-christelijke kapi tein Duymaer van Twist zal er nog over moeten spreken, na zijn „on waar, onwaar!" Anders zou er over hem en over zijn waarheidsliefde en over zijn politiek agentschap nog eenigen tijd dóórgesproken moeten worden. Niet veel, maar kras." Tweede Kamerverkiezingen. Graaf van Limburg Stirum heeft een bedrag van f 40.000 beschikbaar gesteld, opdat alle Noordwiiksche visschers den 17en Juni aan de"stem ming kunnen deelnemen. Diegenen, die uit zijn, zullen de visscherij af breken en zorgen dat zij dien datum binnen zijn. Dit groote bedrag is dienende, om zoowel reeders als visschers toch de ge middelde besomming te garandeeren. Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht had in opdracht, in een bijeenkomst, waarin alle ministers tegenwoordig zouden zijn, de bezwaren dezer vereeniging tegen de op het kiesrecht betrekking hebbende paragraaf in het nieuw ont- werp-Grondwet toe te lichten. Op een verzoek van dat bestuur, om in den ministerraad te worden omvangen, heeft, zoo meldt „de Tijd", minister Heemskerk geantwoord, „dat het geen gewoonte is van de minis ters om te vergaderen, ten einde mondelinge mededeelingen in ont vangst te nemen". Wel verklaarde de minister zich bereid, het hoofdbe stuur op een audiëntie gehoor te ver- leenen en alsdan de door de Ver eeniging aangenomen motie in ont vangst te nemen. Het hoofdbestuur is nu niet ter au diëntie gegaan, maar heeft aan eiken minister in het bijzonder een schrij ven gericht, waarin de beteekenis van W«l, is het gesprek uit vroeg ze glimlachend. Kom maar binnen. Brunhiide, antwoordde Hildebrandt. Alles is goed Brunhiide kwam binnen, Mary vloog haar in de armen en kuste haar Aan jou, engel, heb ik alles te danken, fluisterde ze. Brunhiide streelde de wangen van het opgewonden meisje. 't Is al genoeg, beste Mary, zei ze op liefdetijken toon, wees nu maar kalm en verstandig. Die raadgeving was nu gemakke lijk op te volgen. Mary was zeer ver standig geworden. Aan de dwaashe den van het verleden dacht ze niet meer, ze was ijverig bezig in de huis houding en dacht aan de toekomst aan haar toekomst, welke ze zich voorstelde als die van een brave vrouw aan de zijde van een braven echtgenoot. En zoo kwam het, dat ze de hul- debewijzen van den koninklijken hof- photograaf Eginhard Dettmer met vriendelijke voorkomendheid aan vaardde. Dettmer was thans een bijna dagelijksche gast in de woning van Hildebrandt. den eisch voor vrouwenkiesrecht wordt uiteengezet. Tentoonstelling De Witten. Te Dordrecht is de tentoonstelling betreffende de gebroeders De Witt geopend, met een rede van den voorzitter van het Comité, den heer Hidde Nijland. Deze gaf een overzicht van het leven der gebroeders De Witt, en bracht dank aan het gemeentebestuur van Dordrecht, aan de vereeniging oud-Dordrecht, mr. S. van Gijn en aan den ouvermoeiden archivaris J. L. van Dalen voor wat dezen heb ben gedaan om de tentoonstelling te doen slagen. De benedenzalen van Dordrechts Museum bieden door de goede zor gen van den heer Hidde Nijland een aangenamen aanblik. De bijeenge brachte collectie ziet er goed uit. Het behoeft bijna niet gezegd te worden dat de Gemeente, de beide Dordtsche musea en de verzameling van mr. S. van Gijn, eere-voorzitter van het comité, het hunne hebben bijgedragen om de expositie te maken tof wat zij bedoelt te zijn een opwekking om mede te werken aan het tot stand komen van een standbeeld voor de gebroeders De Witt te Dordrecht. In het eerste zaaltje ziet men de portretten in olieverf belioorende aan Dordrechts Museum en voorstellende de familie De Witt (Jacob met vrouw en zoons, het regentenstuk waarop Corneiis met zijne echtgenoote voor komt) benevens het wiegekleed uit het gezin van johan de Witt en eenige andere schilderstukken. In de tweede zaal zijn opgesteld de reeks portretten en historiepren ten, handschriften enz. betreffende de gebroeders tot 1672. Op de tafel ligt een groote col lectie werken over De Witt en zijn tijd benevens tal van zeldzame pam fletten. In de derde zaal ziet men ten eerste alles wat op den gruwelijken moord van 20 Aug. 1672 betrekking heeft, terwijl verder de bijbehoorende personen, familie, zeehelden enz. zijn bijeengebracht. In een vitrine is de zeldzame penning-collectie betreffende de gebroeders te zien en op de tafel wederom een schaal van boeken, biochures en artikelen over de De Witten, benevens een aantal beschei den op latere leden van het geslacht betrekking hebbend. Dit korte overzicht moge reeds eenig denkbeeld geven van al het waardevolle dat alleen met Dordtsche krachten hier is bijeengebracht en de belangstelling verdient van ieder dit wenscht mede te werken tot het doeleen standbeeld vo®r de Ge broeders De Witt. Meestal kwam hij tegen den avond, als hij zijn zaak gesloten had. Dan bracht hij Mary interessante photo- grafieën en portretten mee, speelde met haar vader een partij schaak, of, vertelde vol trots van zijn nieuwste uitvinding op het gebied der kleuren- photografie. En weet u wel, juffrouw, zei hij op zekeren dag, aan wie ik ei genlijk deze uitvinding, die me veel geld zal opbrengen, te danken heb Aan uw vriendin, de Russin Wera Komorowska, die een uitstekend scheikundigen is. Ik heb haar daar om ook in mijn chemisch laboratori um aangesteld op een salaris van honderdvijïtig mark in de maand. Ze bewijst mij werkelijk gi >ote diensten. Dat doet d ij v-.ur Wera veel genoegen, meneer De nier. Het arme meisje had een zwaren strijd om het bestaan. Welnu, thans s er een einde gekomen aan allen nood Ziet u, juf- trouw Mary, zoo heb ik het geluk in mijn zaken aan twee vrouwen te dan ken. De prachtige, artistiek geschil derde portretten van Juffrouw Brun hiide vestigden liet eerst de aandacht De Kloosterkerk. Wat het Haagsche Kerkelijke Week blad schrijft over de restauratie der Kloosterkerk aldaar. De restauratie van de Kloosterkerk in den Haag valt zeer tegen. Zij zal een f 70,000 meer kosten dan men eerst had gedacht. Het schijnt, dat de kerk zeer slecht is gebouwd en de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat er ten slotte niets van het oude geraamte overblijft. Het (Haagsche) Kerkelijke Weekblad pleit met aandrang ervoor, om terug te komen op het besluit van Zaterdag,toen besloten is, ondanks de verhoogde kosten, met de restau ratie door te gaan. Het „Kerkelijk Weekblad" wil den grond verkoopeti. „Gesteld nu" zegt het „Kerkelijk WeekladV„en het lijkt niet on waarschijnlijk dat de feiten zul len dwingen af te zien van verder restaureeren. Gesteld nu dat men met de tot heden merkwaardige vol harding het idéé fixe blijft vasthou den dat er toch weer een Klooster- terkerk moet komen. Gesteld nu, dat men dan een geheel nieuwe kerk op de plaats van de oude moet gaan stichten. Dan wil dat zeggen het wegvallen van het eenige lot heden houdbare argument voor het niet prijsgeven van de Kloosterkerk, n.l. het conserveeren z.m. met rijkshulp, van een stuk historie in onze stad. Dan wil dat zeggen het herplaatsen van een kerk op een punt waar die totaal overbodig is en tevens onge- wenscht kan heeten door de voort durende hinder en stoornis welke het drukke straatverkeer hoek Parkstraat Lange Voorhout veroorzaakt en de noodelooze verzwaring van een later eventueel in te voeren parochiestelsel. Dan wil dat zeggeneen geldverlies voor onze gemeente van ongeveer f450,000 of wellicht zelfs van een half millioen. (Bouw, meubilair, enz. op pim. f 175,000 en opbrengst grond op ruim f250,000 geschat.) Dan wil dat zeggende gelegenheid voor jaren afgesneden om op doeltreffende manier te komen tot de oprichting van de zoo hoog noodige Duinoord- kerk, een of meer predikant-plaatsen en nog zooveel waaraan dringend behoefte is." Militaire berichten, Door den minister van oorlog is bepaald, dat onder-officieren,die hunne pensioen-aanvrage hebben ingediend in afwachting van de goedkeuring der voor hen geldende nieuwe pensioen regeling, in het genot van verlof kun nen worden gesteld. Het mag wel een ongekend ver schijnsel worden genoemd, dat het aantal plaatsen voor den rang van serg.-maj.-adm bij het wapen der infanterie, welke bij de oprichting der derde bataljons meeten worden inge ven breede kringen «p mijn atelier, en nu komt de wetenschap van juf frouw Wera erbij om mij en mijn zaak beroemd te maken. Dat is het leven, juffrouw Mary Wetenschap, kunst en handwerk moeten hand aan hand gaan. De brave photograaf had haar, zonder het zelf te vermoeden, een groote waarheid uitgesproken. En nu bent u zeker zeer ge lukkig, meneer Dettmer vroeg Mary glimlachend. Och, jutfrouw Mary aan het geluk aan het ware geluk ont breekt nog een belangrijke factor ik geloof eigenlijk, dat het de allerbe langrijkste in het leven van de men- schen is. ik ben zeer nieuwsgierig om de zen factor te ieeren kenne», zei Mary plagend. Wel het is de liefde van een vrouw, antwoordde Meneer Dettmer en kreeg «en kleur .over zijn vrijpos tigheid. Ook Mary bloosde even. Dat is een gevaarlijk onderwerp meneer Dettmer. Maar de koninklijke hofphotograaf nomen, bij meerdere regimenten het aantal candidaten voor dien rang overtreft. Vllsslnéen, 16 Juni. Begunstigd door prachtig weer hield de afdeeling Vlissingen der S D. A. P. gisterenmiddag op het sport terrein aan den Koudekerkschen weg een verkiezings-meeting. Ongeveer half vier kwam de muziek-vereeni- ging „Excelsior" per tram van Mid delburg aan het Betje Wolffsplein, en trok, verschillende marschen spe lende, en door honderden gevolgd langs de Badhuisstraat naar den Kou dekerkschen weg. Op het land waren spoedig een duizendtal bezoekers bijeen toen de voorzitter der afd. S. D, A. P. met een kort woord, de bijeenkomst opende. Daarna werd achtereenvolgens het woord, gevoerd door ds. Koekebakker van Aardenburg, door den heer Mid delburg van den Haag, candidaatder S. D, A. P. in 't district Goes en door den heer Lindeijer, candidaat in het district Middelburg. Zij bespraken de coalitie, haar wer ken en wat daar bij de overwin ning der kerkelijke partijen van te wachten isen eveneens de concen- tatie en haar program, vooral in verband met het verleden der liberale partijen. De conclusie van de spre kers was, dat de arbeiders en kleine burgers in hun eigen belang behoo- ren te stemmen op de kandidaten der S. D. A. P. De door deze partij be haalde overwinningen bij de pas ge houden Staten-verkiezingen bevatten een mooie belofte veor a.s. Dinsdag Alle ledevoeringen werden meer malen door applaus der talrijke aan wezigen onderbroken. De muziek-vereeniging „Excelsior" speelde af en toe enkele nummers. Om ruim 6 uur werd de meeting door den voorzitter gesloten, en trok „Excelsior" ai spelende en door een overtalrijke menigte gevolgd, weer naar het Betje Wolffsplein. Gisteren is binnengekomen de Russische driemastschoener „Kolps", kapitein Puhiin van Demerara met een lading greenheartbalken voor de naamlooze vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg en heden het Duitsche stoomschip „Iris" van Raumo en vertrokken de Deutsche zeelichter „Unterweser 22" naar Riga na alhier een lading cokes te hebben ingeno men. Gisterenavond werd alhier per mailboot „Koningin Wilhelinina" aan gebracht het lijk van den op 4 Juni zoo noodlottig om het leven gekomen had moed gevat. Hij zat met Mary alleen in het jasmijnprieël van den kleinen voortuin van haar woning en Mary's wangen gloeiden en haar donkere oogen staarden verlegen naar den grond. Nog nooit had meneer Dettmer haarzoo bekoorlijk gevonden. Bedeesd vatte hij haar hand en vervolgde hortend en stootend Als ik het waag, juffrouw, Mary met u, die zoo hoog boven mij staat, over mijn hartewensch te spreken, zult u mij wel willen toestaan, dat ik u eerst inlichtingen geef omtrent de omstandigheden, waarin mijn echt genoote zou komen. Ik ben reeds nu een welgesteld man en mijn zaak bloeit. Maar ik zou van mijn echtge noote niet verlangen, dat ze zich om de zaak bekommerde, neen, als ik des avonds uit de zaak kom, wil ik uitsluitend voor mijn huiselijke omgeving leven. En met het oog hierop ben ik in onderhandeling over den aanko«p van een mooie villa aan de Wannsee. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1