11 Juni Woensdag No 136 51e Jaargang. 1913 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden, De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat wegens overlijden van een der candidaten den heer K. HOUTER= MAN de stemming voor drie leden der Provinciale Staten in het Kiesdistrict Vlissingen, op Vrijdag 13 Juni a.s., NIET doorgaat. Vlissingen, 10 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. e r SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwat De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 16, 17, 18 en 19 Juni as. op het strand onder Rockanje-Voorne schietoefeningen zullen worden ge houden. Dat omtrent de regeling dier schiet oefening inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 5 ure. Vlissingen, 10 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. H. M. de Koningin- H. M. de Koningin is gisteren avond per Hollandsche spoor onge veer kwartier voor elven van Het Leo in de residentie aangekomen, om heden den buitengewonen Deen- schen gezant te ontvangen, die aan Z. K. H. den Prins de versierselen eener ridderorde komt overhandigen. Daar het salonrijtuig der Koningin in den gewonen trein was gehaakt, die op gemeld uur aankomt, reed die trein ook binnen op het gewone perron-gedeelte der uit de richting Amsterdam binnenstoomende treinen, zoodat het salonrijtuig eerst op an der spoor moest worden gereden en teruggerangeerd naar het perron vóór het Koninklijk paviljoen. Aldaar wachtte Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Suchtelen van de Haere, benevens Harer Majesteits opperstalmeester baron Bentinck, de Koningin op en vond de begroeting plaats ten aan- schouwe van velen, die ter weers zijden van de Koninklijke wachtka mer stonden geschaard. Hare Majes teit was van een vrij talrijk gevolg vergezeld. In rijtuigen werd naar het Roman uit het leven door O. Elster 54.) (Nadruk verboden.) Zijn paard liet, moe en uitgeput, den kop hangen en knabbelde aan een dorren mimosastruik, waaraan het tevergeefs eenige frissche blaadjes zocht. Het dier was totaal afgebeuld en scheen zijn ruiter nauwelijks nog te kunnen dragen. En mager en uitgeput zag ook Walter Hildebrandt er uit, die met gloeiende oogen de woestijn instaar- de, waarboven de gloeiend heete lucht trilde als de licht bewogen op pervlakte van een onafzienbare zee. Niets zag mén dan deze glinste rende, trillende luchtzee boven de bruine, door de zon verzengde vlakte. Na eenigen tijd wendde Walter zijn paard en keerde naar de zes rui - ters terug, die aan den voet van den heuvel lagen, eok doodelijk vermoeid a.s hun paarden, die de koppen lie Koninklijk paleis gereden. Ook op het stationsplein was, ondanks het gevorderde avonduur een talrijke menigte aanwezig. H. M. keert he nenmiddag te 4.15 per Staatsspoor daar Het Loo terug. Verkiezingen Prov Staten. Gisteren hebben in Overijsel de stemmingen voor de Prov. Staten plaats gehad. De „N. R. Ct." zegt dat voor het grootste gedeelte in de provincie niet de minste verandering in de Staten is gebracht. In Zwolle, Deventer en Markelo zijn de aftredende vrijzinnigen herkozen. Steenwijk liet reeds bij enkele candidaatstelling de aftredende liberalen in de Statenvergadering toe. Kampen, Zwartsluis, Raalte, Olden- zaal en Almelo vaardigden opnieuw rechter mannen af, meest aftredende leden. Dalfsen verkoos verleden week bij candidaatsteiling den rechter man. Herstemming moet plaats hebben in Enschedé en Ommen. In Enschedé tusschen 3 sociaal-democraten waar onder 2 aftredende leden, 2 vrijzin nigen, en 1 anti-revolutionair, het af tredende lid Elhorst.; Ommen bracht herstemming tus schen de 2 aftredende christelijk-his- torische leden en 2 vrijzinnigen. In dit district ontloopende stemmencijfers elkaar nagenoeg niet. De doorslag bij de stemming zal dus gegeven worden door de protesteerende christelijk- his- torischen, die met een eigen candidaat uitkwamen, welke nu bij de herstem ming afvalt. in de fabriekscentra Almelo en Enschedé zijn, in vergelijking met de vorige Statenverkiezing, vooral de sociaal-democraten aan de winnende hand. Dejzermeerdering van het aantal kiezers schijnt bovenal aan hen ten goede te zijn gekomen, hoewel het stemmenaantal van den heer Elhorst in Enschedé veel grooter is, dan dat van de rechter-candidaten drie jaar geleden. Ook in Zwolle zijn de sociaal-de mocraten sterk toegenomen, waarbij evenwel in aanmerking is te nemen, dat daar dit jaar van rechts geen candidaat was gesteld. In Kampen stonden naast twee vrijzinnigen een anti-revolutionair en een christelijk-historisch man candi daat, beiden aftredende leden. Zij zijn beiden herkozen, doch merkwaardig is, dat de anti-revolutionar ongeveer 300 stemmen minder behaald heeft dan zijn christelijk-historische coalitie genoot. De „Maasb." £zegt over den uitslag: Er bleven zitten 12 rechtsche leden en 10 linksche leden. De stand der partijen in de Staten dezer provincie is dus op het oogenblik 24 rechts, 18 links en 5 herstemmingen. De staten van Overijsel blijven dus rechts. ten hangen. Men had niet neodig ge acht ze vast te binden te zouden toch niet wegloopen. Toen Waiter dicht bij zijn man schappen kwam, stond de onderof ficier op en liet met een triomfante lijke uitdrukking op zijn gelaat eenige van die vruchten zien, welke van bin nen een verfrisschend vocht bevatten ofschoon ze in den uitgedroogden bo dem der woestijn groeien. Daar hebben we water, luite nant riep hij. Het smaakt voortref felijk. Wil de luitenant niet eens pro- beeren Hebben de manschappen zich reeds verkwikt Ja, luitenant, wij hebben allen gedronken. En de paarden Die zijn ook gedrenkt. We von den hier een kleinen waterplas. We hebben ook water voor uw paard. Dat is goed. Het arme dier is totaal verdorst. Geef wat het water en wat brood je hebt toch nog brood Om u te dienen, luitenant. We h*bben nog voor drie dagen scheeps beschuit. Deze uitslag mag zeer bevredigend worden genoemd. Niet alleen, omdat reeds nu met zekerheid vaststaat, dat rechts de meerderheid in de Staten van Overijsel heeft behouden, maar ook omdat wij thans met grond mogen verwachten, dat de rechtsche partijen in deze Staten na de a.s. herstemming weder al de 27 oude zetels zullen bezetten. De „Nieuwe Ct." schrijft: Bij de periodieke verkiezingen moesten in dit jaar aftreden 4 roomsch-katholie- ken, 7 anti-revolutionairen en 3 Christelijk-historischen, totaal 14 leden van de rechterzijde, en 7 liberalen, 1 vrijzinnig-democraat en 2 sociaal democraten, totaal 10 leden van de linkerzijde. Nief aan de beurt van aftreding waren 6 katholieken, 5 anti-revolu tionairen en 2 Christelijk-historischen, totaal 13 van de rechterzijde, en 8 liberalen en 2 sociaal-democraten, totaal 10 van de linkerzijde. Er zijn gekozen op 3 en 10 Juni (periodiek) 11 leden van de rechter zijde en 8 van de linkerzijde, zoodat thans 24 leden van de rechterzijde en 18 van de linkerzijde zitting heb ben, terwijl voor 5 plaatsen herstemd moet worden tusschen 3 van de rechter- en 7 van de linkerzijde. Roode Kruis onderscheidingen Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de orde van den Ned. Leeuw, tot ridder, dr. E. W. Sikemeier, arts te Arnhem, leider der Ned. Roode-Kruis- ambulance in Boelgarije, en R. A. L. Lehmann, consul-gen. van Grieken land, te Amsterdam, hoofd van den adm. dienst bij de Ned. Roode Kruis- ambuiance in Griekenlandin de orde van Oranje-Nassau, tot ridder (met de zwaarden), de off. van gez. Ie kl. L. van den Steen van Omme ren en dr. P. A. Voerman, artsen onderscheidenlijk bij de Ned. Roode- Kruis-ambulance in Turkije en Boel garije tot officier, H. Koppeschaar, arts bij de Ned. ambulance in Montenegro, te Soesterbergtot ridder M. Wieber- dink, arts bij de Nederl. Roode Kruis ambulance in Griekenland, te Amster dam mevr. L. C. Lehmann, geb. Dell en mevr. B. Lingbeek, geb. Bessem, hoofden van den huishoude- lijken dienst bij de Ned. Roode Kruis ambul., resp. in Griekenland en in Turkije; zoomede de hoefdverpleeg- ster bij de Ned. Roode Kruis-ambu- lance in Griekenland, mej. G. van Woerden, alsmede mej J. H. Kuyper en mej. J. W. de Bruyn, onderschei- delijk hoofd van den verplegings dienst en verpleegster bij de Ned. Roode Kruis-ambulance in Turkije en in Boelgarije. Vrouwenkiesrecht. Het bestuur van de Vereeniging tot Dat is voldoende. Geef mij nu de vrucht. Walter was van zijn paard geste gen, en slurpte begeerig het frissche water der vrucht, terwijl de onderof ficier het paard uit een slijkerigen waterplas drenkte. Daarna ging Wal ter op een steenblok zitten, zooals daar verscheiden in den omtrek la gen, en gebruikte langzaam het sap pige eenigszins bitter smakende vleesch van de vrucht. Het verwondert mij luitenant, zei de onderofficier lachend, dat de Hottentotten dezen waterpoel en deze vruchten voor ons hebben ever gelaten. Ze moeten wel heel snel ge- loopen hebben. Of het is een teeken, dat de troep, dien wij achtervolgden, een anderen weg heeft ine, slagen en wij zijn spoor kwijt geworden zijn, ant woordde Walter. Ja, dat zou ik ook haast den ken, luitenant. Wij hebben nu reeds eenige dagmarschen in de Kalahari-, steppen gemaakt,§maar de Hottentotten die we in de Waterbergen zoo heer lijk geklopt hebben, zijn verdwenen Isof de aarde ze had verzwolgen. verbetering van den maatschappelij- ken en rechtstoestand der vrouw in Nederland wendt zich tot allen, vrou wen en mannen van Nederland, die wijziging in den staatsrechterlijken toestand der vrouw in Nederland on afwijsbaar achten, die opheffing van de achterstelling eisch achten zoo van het algemeen beiang ais van het recht, met een manifest, waarin dezen aangespoord worden, hun invloed aan te wenden, waar zij kunnen, op dat bij de aanstaande verkiezingen stelling worde gekozen tegen hen, die aan de vrouw de bevoegdheid willen blijven onthouden om te kie zen en gekozen te worden in de vertegenwoordigende lichamen. „Be denk," zoo heet het, „dat Grond wetsherziening de inzet is bij deze verkiezingen, en overweegt, dat van deze regeering voor de vrouw niet anders is te wachten dan voortduring van onrecht door haar uitsluiting". Staatscommissie in zake de werkloosheid. Naar aanleiding van het bericht, dat op Donderdag j.l. de Staatscom missie over de werkloosheid had vergaderd, deelt men mede, dat er niet alleen op Donderdag j.l., maar in de laatste maanden herhaaldelijk vergaderingen zijn geweest van sub commissies der Staatscommissie over de werkloosheid. Deze sub-commis sies zijn thans reeds zoover met haar werk gevorderd, dat op 28 Juni a.s. een algenieene vergadering is bijeen geroepen, waar belangrijke rapporten en conclusies behandeld zullen worden. Deze rapporten hebben betrekking op verschillende maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. De uitvoerige rapporten over den aard en den omvang der werkloosheid in verschillende vakken en onderschei dene streken des lands, die meer dan 2000 pag.'s beslaan, zijn reeds in Maart aan de Koningin toegezonden. Oranjebond van Orde. Gisteren vergaderde de Oranje- bond van Orde te Utrecht tot het houden van de algemeene jaarlijksche vergadering. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgendein de bondsfinanciën ging heel wat om, zonder dat nu juist gezegd kan worden, dat de Bond een voordeelig jaar had. Aan contributiïn werd f 1879.50 ontvan gen, tegen f 1928.75 in 1911. De Bond verloor door overlijden of be danken 31 leden. Toch gingen hier door voor het afgeloopen jaar de contributiën van slechts 4 leden ver loren. Daarentegen traden 2 leden- donateurs en 22 gewone leden toe. Aan giften ontving de Bond f 55.50, w. o. f 50 van H. M. de Koningin Wij hebben ten minste de voe ling met hen verloren. Je weet im mers, dat de Hottentotten zich in de vlucht steeds in verscheiden troe pen verdeelen, wat de vervoering zoo moeilijk maakt. Ze gaan steeds langs verschillende wegen naar de bepaalde verzamelplaatsen. Ja, het zijn verduiveld slimme knapen, en hun opperhoofd, de Ma- garero, is de slimste van allen. Hij heeft ons heel wat werk verschaft. Maar ik ben ook van meening, luite nant, dat het geen nut kan hebben ze nog langer te vervolgen en wij deze ellendige plek den rug kunnen toekeeren. Laten de bruine kerels maar alleen in deze woestijn verhongeren en verdorsten. In elk geval kunnen we van daag niet verder voorwaarts trekken, zei Walter. Onze paarden zijn te uit geput en de zon nadert reeds den ho rizont. Over een uur wordt het nacht. Hier hebben we tenminste water, al is het ook weinig genoeg, en een beetje gras voor de paarden. Deze steenblokken die bijna in een halven cirkel liggen, maken de plek hier geschikt voor een bivouac en daarom moeder, die den Bond hiermede, ge heel spontaan, een hooggewaardeerd bewijs van belangstelling schonk. Verplaatsing der Marine Machistenschool. In den raad der gemeente Heile- voetsluis kwam ter sprake, dat, in verband met het bezoek aan die ge meente van den minister van Oorlog ad interim minister van Marine, er geruchten loopen over een verplaat sing van de Machinistenschool naar Willemsoord. Een der leden stelde voor een audiëntie aan te vragen om zekerheid te verkrijgen, en indien mogelijk, een overplaatsing te voor komen, en mocht reeds tot verplaat sing zijn besloten, in de dan open- komende gebouwen de opleiding van stokers der marine te trachten te ver krijgen. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft be paald dat aan 32 miliciens-viermaan- ders van le comp., 46 van de 2e en 15 van de 3e comp. wielrijders, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, een vergoeding van f 0.40 per dag kan worden toegekend voor het gedurende dien tijd gebruik maken van eigen rijwiel bij alle diensten en oefeningen. Bij Kon. besluit van 28 April werd bepaald, dat aan militairen beneden den rang van officier, die zelf in hun voeding moeten voorzien, levens middelen en brood in natura kunnen worden verstrekt tegen betaling van f 0.25 voor een ration levensmiddelen en f0 065 voor een ration brood. Thans heeft de minister van oor log bepaald, dat levensmiddelen en brood zooveel mogelijk moeten wor den verstrekt aan deze militairen, bij verblijf in kampementen, bivaks, forten en versterkte plaatsen buiten het garnizoen, zoomede bij oefenin gen waaraan nachtverblijf buiten het garnizoen is verbonden, aan onder officieren voor zoover gelegenheid bestaat tot deelneming aan een on derofficiers menage. De minister van oorlog heeft be paald dat de verschillende tot de kleeding en uitrustingstukken behoo- rende artikelen tegen betaling uit de garnizoenskieeding-magazijnen kun nen worden ontvangen en welon- derofficlers-laken, galons en sabel kwasten tegen de volle waarde en kepi's tegen den prijs van f2 per stukalle andere artikelen zooals onderscheidingsteekenen, koordjes, enz. tegen 75°/0 van de waarde. Een Centraal station. Te 'sGravenhage bestaan plannen tot het vormen van een commissie, welke zal hebben te onderzoeken de wenschelijkheid en de wijze van zulten we hier vannacht blijven. Maar op den kleinen heuvel daar ginds moesten we een schildwacht plaat sen hij moet elke twee uur worden afgelost. Men kan niet weten, of er hier misschien nog niet een bende Hottentotten rondzwerft. Ja, en het water ruiken die bruine schurken op mijlen afstand. Zal ik den schildwacht dadelijk gaan plaat sen Ja, als de manschappen wat ver kwikt en uitgerust zijn. Tot zonson dergang zal ik zelf wacht houden. Tot uw dienst, luitenant, ant woordde de onderofficier en begaf zich naar de ruiters, die in het ver dorde kruid en gras der steppen lagen en hun eenvoudig maal gebruikten, dat uit wat scheepsbeschuit en wat gedroogd vleesch bestond. Walter ging weer den kleinen heu vel op, nam daar plaats op een steen en liet zijn blikken over de einde- looze steppen dwalen, thans schitte- ende in den rooden violetten gloed rer ondergaande zon. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1