10 Juni E. Dinsdag 51e Jaargang. nan No 135 51e Jaargang. 1913 zingen. iiCflEREN. 8 uur, isterdam. faxcr. Tram GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VL1SS1NGSCHE COURANT ca ««j" 'tl aan oï03 ?l€SCll. 2 kwaliteit. I~££! s sr «■a eo Cfi UR voor men- er kinderen een E R tegen /ragen Bureau in4.10a, 4.45a 20, 9.30, 10.40 .30, 2.10, 12.50 8.10, 8.50, 7.30 10.50. iaaingen7.10g .50,12.30g, 1.10 5.10, 5.50 |.0.15, 11.25c. 1): 5.10a, 5.15a ,20, 8.55, 9.30g 12.10, 12.80 pO, 2.30g, 2.50 :.30, 4.50, 6.10g, .60, 7.10a, 7.30, §40, 10.15 10.60 end werbmana- op werkdagen liae. verder dan do goederen alleen iicra 8.8.) 6.22* 15, 11.12* lersluia, de Paul lOtel is resp. 5, 9.23, 10.35§, 11.15* Oombnrg6.45, 6.07, 8.40 en delburg5.05*, 8.5,6.56 en 9.37, 8(ringen5.05*. p5 en 9.37*. loopen alleen 15 Mei toten inen gemerkt} 'agen te Mid- 6.20, 6.65 10.20; 10.4OT 0,1.-, 1.30*, 30, 4.50,5.20, P.20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, 12.10, 12.45, $.40,4.10,4.40, 230,8.—, 8.30 Zoadavs rjit. 7.14 s f- 8.— 8.67 8.20 9.47 8.64 11.02 10.62 D 11.52 boot l*Wr a. en b. raaea, somdtr 12.02 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTF.NT1ËNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier der Bedrijfsbelasting dienst 1912 13, no. 11. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksonivanger is ge zonden, liet door den Directeur der directe belastingen te Breda executoir verklaarde Kohier no. 11 wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1912 13; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend lo. aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" aldaar, tot de uitbreiding der machinefabriek, opgericht krach tens vergunning bij bun besluit d. d. 12 Januari 1912, no 27, op de per- ceelen kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D nos. 14U6, 1407 (en oud nos. 806, 858, 1408), 1658, 1650 en 1684, gelegen tusschen de Dokkade en de Aagje Dekenstraat 2o. aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" aldaar, tot de uitbreiding harer fabriek door de opricnting van eene werkplaats voor het herstellen van electrische werktuigen en het vernikkelen van metalen voorwerpen in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen sectie D no. 1661 (oud nos. 806, 858, 1406,1407, 1408), gelegen tusschen de Dokkade en de Aagje Dekenstraat; 3o. aan J. Loois Azn. aldaar, tot de oprichting en in werking brenging van eenen derden electro motor tot het drijven van machines voor houtbewerking, in het perceel kadastraal bekend, gemeente Vlissin gen sectie E no. 1203 plaatselijk ge merkt Groenewoud no. 5. Vlissingen, 7 Juni 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Roman uit het leven door O. Elster 53.) (Nadruk verboden.) Ik heb daar de portretten van ee- nige leden der koninklijke familie, die voortreffelijk gelukt zijn. Ook zou het mij een groot genoegen zijn, ee- nige opnamen van juffrouw Mary te mogen maken. Willen de dames mij den volgenden Zondag, als het atelier voor het groote publiek gesloten is, de eer aandoen De beide meisjes beloofden het en begaven zich den volgenden Zondag naar de zaak van den photograaf, die ze in zijn grooten, zeer smaakvol in- gerichten winkel opwachtten. Hij liet haar de photögrafieën en portretten zien, die werkelijk uitstekend gelukt waren. Ik zou echter nooit zoover ge komen zijn, zei hij eerlijk, wanneer juffrouw Brunhilde mij niet met haar kunst had geholpen. Ze heeft mij Hofbericht. H. M. de Koningin wordt morgen tegen 10 uur voormiddag van Het Loo in de residentie verwacht. H.M. en de Prins zullen dien dag te 12.45 uur in het bijzonder gehoor ontvan gen den heer Castenshjold, minister resident van Denemarken bij ons hof die in buitengewone zending door den koning van Denemarken belast is met de overhandiging aan den Prins van de Deer.sche orde van den Olifant. Nationale bond van protestanfsche kiezers. Het bestuur van den Nat. Bond van protestantsche kiezers schrijft, dat van een zijde, die de bedoeling niet heeft willen verstaan, opmerking is gemaakt over hetgeen de bond aan door hem te steunen candidaten ten opzichte van de benoeming van leden van den Hoogen Raad gevraagd heeft. Voor een goed verstaander bestond geen aanleiding tot misverstand, ge lijk ook reeds uit verschillende ant woorden gebleken is. Om echter te voorkomen, dat men een al te sobere formuleering onjuist uitlegt, geeft het bestuur nu deze omschrijving van hetgeen met die zinsnede bedoeld is. Wij vroegen den candidaten om, als lid van de Tweede Kamer, wat betreft de voordrachten voor den Hoogen Raad, te bewerken, dat tot leden van ons hoogste rechtscollege allesn benoemd kunnen worden de meest bekwame rechtsgeleerden, van wie men zeker is, dat zij zonder eenige vooringenomenheid, volkomen onpartijdig, recht zullen spreken. Omdat (zoowel wanneer het recht van voordracht der Tweede Kamer geschrapt wordt, als wanneer de Kamermeerderheid bij het voor dragen blijft uitgaan van 't geen wij in de laatste jaren tot ons diep leed wezen gemeend hebben te moeten waarnemen) het gevaar bestaat, dat de Hooge Raad stelselmatig zal worden omgezet, voegden wij hierbij, dat wij dit punt ter sprake brachten om niet, bij een mogelijke en o.i. dreigende hervatting der procedures van 1886 en volgende jaren, in hoogste instantie een beslissing te verkrijgen, tegenovergesteld aan die van den Hoogen Raad bij genoemde gelegenheid, waarbij de thans be staande Ned. Herv. Kerk werd erkend als eenig rechihebbende op de in haar bezit zijnde kerkelijke goederen. Een loonbelasting. De oud-minister van Houten beziet op geheel eigen wijze de verzekering met verplichte premie-betaling van minister Talma. zeer aan zich verplicht. Wij zijn haar allen dank ver schuldigd, antwoordde Mary ernstig. Vervolgens bracht meneer Dettmer de jonge dames naar zijn chemisch laboratorium en zijn prachtig atelier. Voor het eerste interesseerde Wera zich zeer en het atelier bracht Mary in verrukking. Ik moet eenige opnamen vanu maken, juffrouw Mary. Och, sta mij dat als 't blieft toe smeekte meneer Dettmer. Uw bekoorlijk gezicht, uw donkere oogen en uw krullend haar zijn bij uitstek geschikt om weergegeven te worden. Vindt u mijn gezicht werkelijk bekoorlijk vroeg Mary guitig en niet zonder coquetterie. De koninklijke hof photograaf legde de hand op het hart, alsof hij het wilde bezweren. Ik heb nog nooit zulk een bekoor lijk gezicht gezien zulke verruk kelijke oogen zulk een betoove- renden glimlach, verzekerde hij. Mary bloosde. Ze had reeds veel vleierijen ge hosrd, ze had de huldebewijzen van veel voornamer Iteereti dan menee De gedwongen premiebetaling, schrijft hij, is feitelijk een loonbelasting ingevorderd bij iedere loonbetaling. Volgens de ontwerpen komt zij ge deeltelijk ten laste van den werkgever. Aan deze verdeeling' der lasten werd vroeger gewicht gehecht, thans zoo goed als niet meer. Langzamerhand toch is algemeen de overtuiging doorgedrongen, dat deze belasting, zelfs als zij ten volle van den werk gever wordt gelieven, tocli voor het volle bedrag op de verkoopwaarde van den arbeid drukt. 'tls er even zoo mee, als met de registratie-rechten en verdere kosten van verkoop van vast goed. Als in de koopconditiën staat, dat de kooperö procent boven de köopsom moet betalen, vermindert de gegadigde zijn bod met dat bedrag. Wie tot f 1050 wil geven biedt tot f 1000dat is zoo klaar als de dag, omdat hij dan met de 5 pCt. er bij f 1050 betaalt. Als de verkooper de 5 pCt. onkosten voor zijn rekening nam, zou de ge gadigde tot f 1050 bieden. De ver- tooper draagt in beide gevallen de kosten. Zoo is het ook met den werkman, die zijn arbeid ter markt brengt. De gegadigde, die f 1.05 wil bieden, ver mindert dit bod tot f 1, als de fiscus er bij staat en van eiken gulden 5 cent belasting of premie eischt. Nu heeft in de Eerste Kamer de lieer Lely zich verdienstelijk gemaakt door een berekening te maken van het gezamenlijk bedrag der premie heffing. Hij schat het op f 22.000.000 Op een enkel millioen komt het trouwens niet aan, De opbrengst alzoo der voorge nomen loonbelasting. („Haagsche Ct.") Koning Albert in de Nederlandsche afdeeling te Gent. Over het bezoek van koning Albert aan de buitenlandsche afdeelingen, in 't bijzender de Nederlandsche, ter Gentsche tentoonstelling, schrijft de ,lndép. Beige" nog het volgende De Nederlandsche inzending is prachtig. Daar had men allereerst de inzending van de metaal-gloei- lichtlampenfabriek van Philips te Eindhoven. De heer Philips gaf aan den Koning alle inlichtingen over de verschillende tentoongestelde soorten van lampende Koning wenschte den heer Philips met warmte geluk. Ver volgens begaf koning Albert zich naar de installatie der industrie J. Brüning Zoon te Eindhoven, aan welker directeur, den heer Th. von der Nah- mer, de Koning eveneens zijn com pliment maakte en vervolgens hield Z.M. zich langdurig op vóór het pa viljoen van den heer E J. de Schep per uit Helpman bij Groningen, die de technisch meest volmaakte bil jarten tentoonstelt. Dettmer er een was, ontvangen, zon der te blozen, doch deze van bewon dering getuigende woorden van den eerlijken photograaf joegen haar het bloed naar de wangen en schonken haar meer blijdschap en voldoening dan alle bewondering en vereering welke men haar vroeger had bewezen Het leven had haar geleerd onder scheid te maken tusschen bewijzen van hulde, welke alleen haar maat schappelijke positie en haar rijkdom golden, en die, welke uit een welis waar eenvoudig, maar eerlijk hart voortkwamen en alleen de eigenschap pen van haar persoon golden. Gaarne stond ze meneer Dettmer toe dat hij verscheiden opnamen van haar maakte. Later begaf meu zich naar de par ticuliere woning van don photograaf waar de koffietafel gedokt was. Verbaasd keek M ay rond. Alles was met smaak ingericht en meneer Dettmer liet met trots zijn uit vier vertrekken bestaande woning zien, die een gezelligen en voornamen indruk maakte. Zelfs een bediende in livrei - op gewone dagen huisknecht en loop Levensverzekering-Mij Ned. Genootschap. De directie dezer Maatschappij heeft van een commissie uit de deelhebbers, naar aanleiding van het 50-jarig be staan der Maatschappij op 13 Augustus a s., het volgende voorstel ontvangen waarover een referendum is uitge schreven Teneinde het 50-jarig bestaan dei- Levensverzekering Mij. waardig te herdenken, stellen de deelhebbers uit de middelen der Maatschappij hoog stens f2000 ter beschikking van de commissie, die zich tot dat doel heeft gevormd." Hulde-adres aan Keizer Wilhelm. In het Duitsche gezantschapsgebouw te 's Gravenhage is tentoongesteld het hulde-adres der in Nederland wonende Duitschers aan Keizer Wilhelm, bij gelegenheid van diens aanstaand 25 'arig regeerings-jubileum, waartoe het initiatief werd genomen door den ge zant, den heer Von Mliller, en de uitvoering grootendeels werd ter hand genomen door de Duitsche Vloot- vereeniging en voor het artistieke gedeelte door den heer A. C. Sommer. In dit adres zijn vertegenwoordigd 26 kerkgenootschappen, scholen en vereenigingen, voorts 12 consulaten en vice-consulaten. Het opdrachtblad is fraai in Lode- wijk XIV stijl uitgevoerd, en daarna in eenvoudiger vorm het adres zelf, waarin vreugde wordt uitgesproken over de gelukkige omstandigheden waarin de Keizer dit feest mag vieren, in het vertrouwen dat het hem zal blijven gelukken met de zegeningen des Vredes aan het Duit sche volk zijne grootheid te verzekeren, waardoor ook de Duitschers in den vreemde zich met trots Duitscher mogen gevoelen, wetende dat de verstandhouding met de naburige stamverwante volken steeds hechter en inniger zal worden. Aan het slot van liet adres wordt medegedeeld, dat de te Amsterdam gevestigde Duitschers eene inzameling zuilen houden tot uitbreiding van de aldaar bestaande Keizer-Wilhelm- school. Voorts met teekeningen en vignet ten versierde bladen van de Duitsche vlootvereeniging, elf Duitsche ver eenigingen uit Amsterdam, 9 uit Rotterdam (met een gezicht op de havenwerken), uit Utrecht (met eene penteekening van den Dom) enz. enz. Over eenige dagen zal het adres in eene cassette den keizer worden toegezonden. Vacantiekaarlen. Het staat nu vast, schrijft de Pr. Gr. Ct." dat naast de weekabonne menten, welke dezen zomer op de Nederlandsche spoorwegen verkrijg- jongen was aanwezig, die niet zonder talent aan tafelbediende. Ik moet er u werkelijk een com- kelijk een compliment over maken, meneer Dettmer, zei Mary bewonde rend, dat u uw woning zoo mooi hebt ingericht. Och, juffrouw, antwoordde de koninklijke iiofphotograaf met een zucht, dat is nu alles heel mooi en goed voor geld kan men ten slotte alles krijgen en ik heb immers goede zaken gemaakt en maak ze nog, maar hier ontbreekt toch de geur en de inhoud. Hoe bedoelt u dat vroeg Mary, Meneer Dettmer keek haar met zulk een bewonderenden blik aan, dat ze de oogen neersloeg. Hier ontbreekt een vrouw, een meesteres in deze vertrekken, ant woordde hij zacht en kreeg een kleur over zijn eigen stoutmoedigheid. Ach als hier een beminde vrouw een scep ter voerde, was mijn geluk volkomen Ik zou mijn echtgenqote op de han den dragen elk harer wenschen zou voor mij een bevel zijn ach juffrouw Mary, wat is hét leven, als het niet door een beminde vrouw baar worden gesteld, ook vacantie- kaarten zuilen worden uitgegeven. Vroe ger werd daarmede op 1 Juli begon nen. Dat dit ook nu weer het geval zal zijn, is nog niet zeker. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eerst op 15 Juli met die uitgifte een aanvang zal wor den gemaakt. Een mooie gift, De heer E. ten Cale Jr. te Alme- ioo, heeft bij gelegenheid van zijn 50e verjaardag aan de vereeniging „het Ziekenhuis", aldaar een bedrag van f50.000 geschonken. De verkeersagent te Amsterdam. Het is een publiek geheimde verkeersagent is gedoemd, zoo spoe dig mogelijk te verdwijnen. Het systeem is absoluut mislukt. Wat in Londen en New-York mogelijk was, kan zich in Amsterdam niet reali- seeren. Het anarchistische bloed, dat alle Amsterdammers door de aderen vloeit, onverschillig of zij zich libe raal of clericaa! of socialistisch noe men, is een factor geweest, waarmee de anoniemen van het Prinsenhof, die de stad inderdaad de wetten voorschrijven, geen rekening hebben gehouden. Toen voor een aantal maanden de agenten, die het verkeer hadden te leiden, zich op straat vertoonden, zich van de gewone agenten onder scheidende door een witten band om den linkerarm, werden zij eerst „erg in de maling" genomen. Heele troep- es menschen stonden zich om die arme menschen te verdringen, en het verkeer" trok zich van hun aan wezigheid in 't geheel niets aan. Later verdwenen weliswaar de nieuwsgie rigen, maar het in de hoogte steken van de rechterhand, het roepen en het schreeuwen had geen effect. Alleen enkele vreemdelingen, die het zagen, glimlachten er om of stonden verbaasd. Op verschillende plaatsen, waar eenige maanden de verkeersagent voortdurend werd waargenomen, moet thans het verkeer zichzelf leiden. Daarentegen zijn nu andere plaatsen voor de verkeersleiders uitgezocht, enkele stille punten, waar de agenten het dus wat minder druk zullen heb ben. Voor het Centraal Station wordt het verkeer op het oogenblik in zijn door B. en W. vastgestelde bedding geleid door een verkeersagent te paard. De verkeersagent is een mislukking geweest, iedereen geeft het toe. Maar ook is ieder het er over eens, dat het met die automobielen, enz. de spuigaten uitloopt. Er moet ingegre pen worden. Maar hoe, vraagt de correspondent van het „N. v. h. N." Zonnesteek. De zonnesteek wordt, naar we in inhoud, geur en kleur krijgt. Kent u wilt u mij begrijpen Hij had haar hand gevat en bracht die eerbiedig en feeder aan zijn lippen. Ik geloof, dat het tijd is om huiswaarts te keeren, klonk op dit oogenblik de strenge stem van Wera, die tot dusver in een album had ge bladerd maar nu opstond. Mary verkeerde in groote verle genheid ze wist niet, wat ze op de woorden van meneer Dettmer zou antwoorden, en was blij, dat Wera het gesprek had doen afbreken. Kort daarna namen de beide meis jes afscheid van elkaar, maar den geheelen dag verkeerde Mary in ge dachten. HOOFDSTUK XV1I1. Walter Hildebrandt stond op een kleine hoogte en staarde voor zich uit in de Kalaharisteppe, die zich naar alle kanten uitstrekte zoover het ge zicht reikte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1